krijgen ze me „Levend SPRANKJE HOOP VOOR NOËL LEENART te mogen blijven Belg voert zware strijd om in Nederland ZATERDAG 19 APRIL 1980 EXTRA PAGINA-27 Noël Leenaert is wanhopig. De depressies nemen toe, even als het gebruik van kalme rende middelen en alcohol waar hij maar niet dronken van kan worden. Geeft de Nederlartdse regering toe aan de druk van België om hem uit te leveren? Datjs de vraag waar zijn leven momenteel letterlijk om draait. Hoewel men op het ministerie van justitie niet staat te trap pelen om dit hoopje mense lijke ellende over de grens te schuiven teneinde hem zijn gevangenisstraf van 25 jaar te laten volbrengen, wil staats secretaris Haars de Belg toch naar zijn vaderland retourne ren. Om formele redenen die, zoals zo vaak, geen ruimte openlaten voor gevoelens van naastenliefde. Mevrouw Haars heeft de advie zen over de uitlevering van Noel Leenaert al terzijde ge legd. Zelfs het rapport van de psychiater van haar eigen mi nisterie kon haar niet ver murwen, terwijl dat toch zeer duideliike taal spreekt: „Uit levering is een onontkoomba re opdracht tot zelfmoord aan de heer Leenaert.' Er is evenwel nog een sprankje hoop, nu de vaste kamer commissie voor justitie zich met het geval-Leenaert is gaan bemoeien. Door Weert Schenk AMSTERDAM - Een wielrenner was-ie. Geen spurter, maar een krachtpatser. Eenmaal op gang bleef hij rijden als een niet meer te stuiten trein. Zo reed hij zich dikwijls in de ereprijzen. Deze herinnering is de enige die een flauwe glimlach op het gezicht van Noël Leenaert te weeg kan brengen. Hij denkt veel over het verleden, vooral over de oorlog. Leenaert is nu 56 jaar, maar moet voor zijn gevoel 38 zijn. Negentien jaar ge leden werd hij in de gevangenis gestopt. Daarna was er niets. Leegte. Noël Leenaert heeft een onderdui kadres in Amsterdam. Daar ver telt hij in een soms onverstaan baar Vlaams accent zijn treurig stemmend verhaal. Gebogen hoofd, bekommerde uitdrukking en vaak dolend door de details. Af en toe doet hij een scheut pils in zijn steeds halflege glas op een manier die ingehouden woede verraadt. Als iets niet wordt be grepen, verheft hij de stem en zegt niet zonder agressie: „Ge moet luisteren!" Geboren in 1923 te Gent. Om streeks de kerstdagen, zoals zijn naam al doet vermoeden. Zijn vader is voerman; zijn moeder beheert een uitspanning. Noël groeit op tot een stevige Vlaamse volksjongen. Op zijn vijftiende kent hij geen andere ambities dan het rijden van wielerwedstrijden en het genieten van het leven. De Tweede Wereldoorlog breekt uit. Er zijn geen koersen meer rond de dorpskerken. Toch blijft Noel fietsen. Hij is in contact ge komen met verzetsmensen en niet uit ideologie maar voor het avontuur voert hij opdrachten uit voor „De Witte Brigade". Als wielertoerist wekt Noël weinig argwaan bij de Duitsers. Zo ver richt hij allerlei koeriersdien sten. De jonge Gentenaar wordt op steeds gevaarlijker werk gezet. Op een novemberdag in 1943 is er verraad. Terwijl Noël op de hoek van een marktplein staat te wach ten, komen Gestapo s op hem af. Een van hen is Richard de Bodt. in die dagen beter bekend als De Beul van het folterkamp Breen- donck. Noël vlucht. Een regen van kogels achtervolgt hem. Hij ontkomt. Toch nog pech. Hij loopt regel recht in de armen van twee door het vuurwerk gealarmeerde Rijkswachten. Een worstelpartij. Noel breekt zich los en gaat er weer vandoor. Een kogel treft hem in de rug. Noël raakt ver lamd. De Bodt en zijn mannen slepen de hevig bloedende Noël Leenaert als een zak aardappelen van het strijdtoneel. Little John Door Gent gaat al snel het gerucht dat „Little John 'is aangehouden. „Little John" was de codenaam, waaronder de Engelse radio be richten doorgaf. In de kazerne van de Wehrmacht, waar Noël is heen gebracht, heeft men sympa thie voor de jonge held. „Little John", de man van wie ze zo last hebben is een jonge vent van twintig jaar?! Noël laat ze in de waan. Noël krijgt een goede verzorging. De artsen weigeren De Bodt om Noël te verhoren. „Little John" wordt geopereerd om de kogel uit zijn wervelkolom te verwijderen. Twee dagen na de operatie baant De Bodt zich toch een weg naar Noël. De Beul smijt twee ver pleegsters de zaal af en grijnst te gen de patiënt: „Zo bandiet, nu is het tussen ons." Noel spuwt De Bodt in zijn gezicht, zijn enige verweer. De Beul slaat hem volledig in elkaar. Alle verse wonden springen open. Bloed, overal bloed. Ondertussen hebben de verpleeg sters alarm geslagen. „Ze maken Little John af', roepen ze. De doktoren maken een eind aan de aanval van De Bodt. Wehrmacht- soldaten staan bloed af aan „Little John Later blijkt Noël toch niette zijn voor wie hij wordt gehouden. Na hem te hebben bewerkt met de kolf van een ge weer laten ze hem gaan. Dit is het slot van het roemrijk en heldhaftig deel van het leven van de Vlaming Noël Leenaert. Voor hem neemt een periode van niets anders dan ellende een aanvang. Hij kan niet terug komen bij zijn vroegere kameraden van „De Witte Brigade Die denken dat Noel zijn vrijheid heeft gekocht door anderen te verlinken. Noel Leenaert hoort nergens meer bij. Drugs Tegen de pijn in zijn rug neemt Noël zware pijnstillende midde len. Ook zoekt hij toevlucht tot drugs. Hij is een verworpene, een paria die tot overmaat van ramp in 1944 ook nog voor vijfjaar zijn buigeriechten verliest, omdat hij met een minderjarig barmeisje heeft geslapen. Het kan niet uit blijven: Noël Leenaert wordt ge criminaliseerd. Noël Leenaert (links) in gesprek met Mar iet Gunning van de Stichting advocatei'collectief Oud-West Amsterdam Over de jaren die volgen, is Leen aert vaag. Hij zocht zijn heil in de hoerenbuurt van Gent, werkte in bars, had contact met diverse vrouwen en zou ook een bestaan als souteneur hebben opge bouwd. Kortom, hij was zeker geen lieve jongen. Laten we ons daarom tot die constatering be perken en de draad aan het eind van de jaren vijftig opnemen. Noel Leenaert woont samen met Suzanne. De vrouw raakt in ver wachting en schenkt op 6 sep tember 1960 het leven aan Noelle. Op het moment dat het meisje een paar weken later in het zie kenhuis ligt met een onduidelijke ziekte, verdwijnt Suzanne met onbekende bestemming. Noël is gek op het kind, maar hoort in het ziekenhuis dat hij er geen iecht op heeft. Alleen de moeder.mag het afhalen. Wanneer deze zich niet voor de zesde november meldt, zal Noëlle onder toezicht van de overheid worden ge plaatst. Noël raakt in paniek. Vier dagen zuipt hij zich helemaal lam. Dan is zijn plan rond. Zo dronken als een balletje dringt Leenaert een wapen winkel binnen. Hij slaat de winkelier neer en verdwijnt ver volgens met een zwaar kaliber revolver met bijbehorende muni tie. Vastberaden zet hij koers naar de buurt waar hij Suzanne vermoedt. In eerste instantie wil de wanhopige vader haar dwin gen het kind op te halen. Zover komt het niet. Noël bezoekt eerst nog even een cafe Na een tip van de barjuffrouw, aan wie Noel een deel van zijn verhaal heeft verteld, wordt hij aangehouden door twee rijkswachten. In de keuken geeft Noël toe een revol ver te hebben gestolen. Hij pakt het wapen uit de zak. De gendar mes denken echter dat hij wil schieten en storten zich boven op hem. Tijdens die schermutseling gaat de revolver af. Een poging tot doodslag? Een gendarme is in de borst getrof fen. Na een verblijf van drie we ken in het hospitaal wordt hij kerngezond verklaard. Het Hof van Assisen neemt de affaire ech ter hemelshoog op. Noel Leen aert wo- dt veroordeeld tot 25jaai gevangenisstraf. Wegens poging tot doodslag. Een zelfs voor Bel gië ongekend zware straf. Noel krijgt pas na de uitspraak de indruk dat er een spelletje is ge speeld. Hij gelooft dat de rechters over zijn rug zijn advocaat heb ben willen treffen. De advocaat had de moordenaar van een priester er toe bewogen een boek te schrijven over zijn daad. Hij had zelfs met de misdadiger sa men voor de omslagfoto gepo seerd. Vervolgens waren de op brengsten van het schriftuur in de zakken van de jurist verdwe nen. Noël Leenaert had deze naar zijn weten goed aangeschreven advo caat gevraagd om hem te verde digen. Hij was onwetend van de affaire en van de dreiging van een levenslange schorsing die de verdediger boven het hoofd hing. De man wilde kennelijk een goe de beurt maken en deed zijn werk bijzonder slecht. Zo ging hij nauwelijks in op de technische aspecten van de zaak: Kon Leen aert van tien centimeter afstand gericht schieten? Na de uitspraak wordt de advocaat voor zeven maanden geschorst. In de gevangenis begint Noël zeil een strijd tegen zijn veroordeling. Pakken papier schrijft hij vol en stuurt die naar alle mogelijke in stanties. Van hoog tot laag krij gen ze brieven van hem. Wanneei de gevangenisdirectie ingrijpt, stuurt hij zijn noodkreten via do zen die hij moet inpakken naar de buitenwereld. Niemand rea geert. Oude bekende Noël wordt van gevangenis naar gevangenis gesleept. Hij ontmoet er mensen die voor de meest gruwelijke moorden „maar vijf tien jaar hebben gekregen. In 1971 hoort hij in de centrale ge vangenis van Leuven dat er ook een oude bekende van hem is ge huisvest, die veroordeeld is tot tweemaal levenslang en eenmaal de doodstraf: de oorlogsmisdadi ger Richard de Bodt, de beul van Breendonck. Hevig geëmotioneerd schrijft Noël verzoeken tot overplaatsing. Hij smeekt de gevangenisdnecteui om te worden ovei gebracht naar een andere vleugel van de inlich ting. Het resultaat? Noël moet verhuizen naar een cel, bijna naast die van de duivel die hem zo mishandelde. Heet zoiets niet „geestelijke mishandeling De verhuizing van Noël is ook pure uitlokking van moeilijkheden. Die blijven dan niet uit. Op een dag krijgt Noël een mes in han den en grijpt De Bodt. De Beul ontsnapt op het nippertje aan de dood, wat Noël nu nog spijt. Leenaert verspeelt er een kans op voorwaardelijke invrijheidstel ling mee. Ergo, zijn gevecht met De Bodt wordt uitgelegd als het bewijs dat hij een gevaar is voor de maatschappij. Amsterdam In 1977, na zeventien jaar gevange nis, komt Noël aan op het Cen traal Station te Amsterdam, de hoofdstad van „het land waar de justitie menselijker is". Hij heeft een weekendverlof aangegrepen om te vluchten. Zijn situatie leek hem uitzichtloos, gezien de cate gorische weigeringen op zijn ver zoeken om gratie en voorwaar delijke invrijheidstelling. Noël duikt onder m kraakpanden. Van lieverlee begint hij zich vei lig te voelen. Hij werkt voor een uitzendbureau, komt later in vas te dienst van Albert Heyn als broodbakker, en schaft zich zelfs een autootje aan. Die wagen wordt zijn zoveelste ongeluk. Tijdens een onschuldige politie controle blijkt dat hij door de Belgische Justitie wordt ge zocht. Al direct bij zijn aankomst in Am sterdam had Noel contact opge nomen met de Stic hting Advoca- tencollectief Oud-West. Marjet Gunning, die zijn geschiedenis kent, komt er direct na de arresta tie bij. Zij weet te bewerkstelli gen dat Leenaert niet meteen wordt vastgezet. Al ruim een jaar is Marjet Gunning bijna dagelijks bezig met Leen aert. Ze probeert hem uit de han den van de Belgische justitie te houden. Mi. Gunning knjgt^gele- genheid van de Nederlandse le gering om de autoriteiten in Bel gie te overreden om het verzoek om uitlevering van Noel Leenaert in te trekken Tot nog toe is de advocate daai in niet geslaagd. Het Nederlandse ministerie van Justitie wordt nu ook moeilijker. Belgie dringt eig aan. Oorspionkelijk moest de inmiddels volkomen in de put zit tende Leenaert op 12 apul de grens over. Met pijn en moeite kreeg Marjet Gunning een week uitstel. Volgens dê Amsterdamse juriste heeft Nederland weinig lust om Leenaert uit te leveren. Knelpunt is echter de zogenaamde hard heidsclausule in de uitleverings wet. Dat artikel zegt dat uitleve ring niet wordt toegestaan, wan neer degene om wie het gaat te jong of te oud is of diens gezond heid het niet toelaat. Dat laatste geldt zeker voor Noël. De hardheidsclausule staat in ver dragen met veel landen. In het Europese verdrag is de regeling niet opgenomen, maar Neder land heeft een duidelijk voorbe houd gemaakt. In het 1962 afge sloten Benelux-verdrag is de clausule niet opgenomen en maakte Nederland ook geen voorbehoud. Het argument was dat zoiets met buurlanden niet nodig is. Het spreekt vanzelf dat bij dergelijke omstandigheden het verzoek om uitlevering wordt ingetrokken. Marjet Gunning zegt dat Belgie zich nog geen en kele keer aan die stilzwijgende afspraak heeft gehouden Namens Noel heeft Marjet Gun ning aan Koning Boudewijn van Belgie een verzoek om gratie ge schreven. Nog geen antwoord ontvangen. Noel Leenaert, een geknakt man door zeventien jaar gevangenis en lijdend aan een oorlogssyndroom moet terug achter de tralies. Staatssecretaris Haars van Justitie heeft van psy chiater Mulder van het ministei ie gehoord dat de Belg dan zeker zelfmoord zal plegen. Toch wil ze Leenaert uitleveren. Ze vindt dat een volkenrechtelijke verplich ting. Noel staat momenteel onder psy chiatrische behandeling. Hij is er •tocht .ian toe. Slikt wekelijks tientallen pillen, die zijn geest verdoven en hem zelfs soms zijn geheugen doen vei liezen. Ook al zou hij via de vaste kameicom missie bereiken dat hij in Neder land mag blijven, zal hij nog vele malen door de deur van de psy chiater gaan. Noel gelooft ei niet meer in. Zacht zegt hij: „Ik heb een knak gekre gen die ik moeilijk te boven kom. Ik moest 38jaai zijn, maar ik ben 56 Meneci. ik ben ontzettend moe Dan „Maai ik ga niet terug tussen die muren. Ik ben behan deld ,iK «en hond >i lie*i i<- bent een hond Mijn besluit staat vast. Levend knjgen ze me niet'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27