Herman Krebbers weet zelf nog niet of hij ooit nog viool zal kunnen spelen „Ik kom er nu eindelijk eens toe me met vrienden bezig te houden" ZATERDAG 19 APRIL 1980 BLARICUM - Praten doet Herman Kreb bers liever niet na het ongeluk, waarbij hij zich zodanig blesseerde, dat het twijfelach tig is of hij ooit nog viool zal kunnen spelen. Maar het moet nu maar eens uit zijn met alle veronderstellingen, alle geruchten en alle publikaties vol halve en hele onwaarheden. Krebbers praat nuchter over het voor hem zo fatale ongeluk. Hij wil er geen onnodig drama van maken. Zijn viool is sinds 2 au gustus van het vorige jaar nauwelijks uit de kist geweest. Die gedenkwaardige datum staat zwart omrand in zijn geheugen ge grift. Want toen voltrok zich het noodlot dat iedere musicus vreest. „Op die dag kwamen wij - mijn vrouw, dochter, schoonzoonkleinkinderen en ik - met ons zeiljacht de haven van Durgerdam binnenvaren na een week je zwerven op het IJsselmeer. Gewoonlijk raakte ik zelf aan boord nooit iets aan, omdat ik toch een beetje voorzichtig moest zijn met mijn handen. Maar omdat het zo stormdevroegen ze of ik de boot even wilde afhouden. Het was'de bedoeling naast een an dere boot aan te leggen. Ik maakte een overstapje op die andere boot en st07id dus met op elke boot een been, ongeveer een halve meter van elkaar „Plotseling glij ik uit. Het moet door de storm gekomen zijn. Ik val tussen beide bo ten in, ga kopje onder en kan niet meer boven komen. Wat er op zo'n moment door je heen gaat, is niet te beschrij ven. Ik dacht werkelijk: dit is het afscheid van het leven. Door de storm schommelden de boten erg en ik zag ze op me af komen. Ik raakte vol komen in paniek en stond echt op het punt te verdrin ken. Toen kwam ik nog een keer boven en in een flits steek ik mijn rechterarm omhoog, zodat ze me konden pakken." "Dat gebeurde ook. Ze grepen mijn arm en trokken me er uit. Mijn hele gewicht hing aan die ene arm, maar ik kwam eruit, totaal over stuur. Mijn arm was hele maal uit de kom, de botten staken eruit. Het schouder kapsel, waar de arm in rust, had een enorme opduvel ge had. Het deed verschrikke lijk veel pijn. Ik heb de hele haven van Durgerdam bij elkaar geschreeuwd en ik kon geen stap meer zetten. Ik zat vol drab, maar ik leefde nog". ;en ambulance ben ik het Onze Lieve Vrouwe ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Daar kwam ik te recht bij een van de beste chirurgen, dokter Croes. die meteen wist wie ik was en er rekening mee hield wat die arm voor mijn beroep bete kende. Daarom is die arm niet op de gewone manier ge zet. Ik werd op de operatieta fel gelegd en onder narcose hebben ze met behulp van gewichten mijn arm weer in de kom teruggebracht. Na dat er allerlei foto's waren gemaakt, kreeg ik van dok ter Croes te horen dat het, gezien mijn beroep, zeer ern stig was. Toen zei hij al dat het ettelijke maanden zou gaan duren." Blijvende schade Van het begin af aan zijn de doktoren bang gewéest dat er een blijvende beschadiging in het schouderkapsel was ont staan. Maandenlang heb ik een mitella gedragen en elke dag moest ik naar het zieken huis voor een fysiotherapeu- tische behandeling. Ik moet zeggen, dat ze me fantastisch hebben behandeld. Maar toen begon de ellende pas, want ik vmoest alle concerten die stonden gepland gaan afzeg gen. Dat is heel erg. Dat heb ik heel moeilijk kunnen ver werken. Mijn verantwoorde lijkheidsgevoel verzet zich daartegen. Eerst zegde ik de concerten voor één maand af, maar dat werden er steeds meer. Ik zit er verschrikkelijk „In juli had ik voor het eerst van mijn leven op tournee naar Australië zullen gaan voor 26 concerten. Ik had me er ge weldig op verheugd. Maar de dokter raadde me aan die ook maar af te zeggen. Ik moest er maar niet op rekenen, dat ik dan mijn optimale vorm al te rug zou hebben, zei hij. Eerst hoop je dat het toch nog lukt. maar op den duur voel je zelf wel dat het niet gaat". hebben i verkeerd begrip van het spierstelsel van een violist. Die spieren zijn zo goed ont wikkeld dat ze wel een stootje kunnen hebben. Volgens dokter Croes is dat juist een nadeel, want dat bemoeilijkt het genezingsproces alleen maar. Bovendien heb ik mijn leeftijd tegen. Ik"ben 57. Dan gaat het niet meer zo gemak kelijk". .Gelukkig begrijp ik nu al dat de kans gering is dat ik ooit op mijn oude niveau terug zal kunnen komen. Ik besef heel goed, dat de mensen er geen boodschap aan hebben, dat Krebbers minder speelt om- dat hij een ongeluk gehad heeft. Ik kan geen risico ne men, nóch als concertmees ter, nóch als violist. Van mij wordt topniveau verlangd en dat is volkomen terecht' Ei- al vele malen geschreven, dat ik nooit meer viool zal kunnen spelen, maar arge- keurd ben ik nog niet. Men selijkerwijs gesproken is het mogelijk dat ik mijn oude vorm weer terugkrijg. Maar op het ogenblik kan ik het vioolspelen nog maar een paar minuten achter elkaar volhouden. De dokter vindt het beter dat ik alleen maar oefen als ik merk dat het bc-ter gaat. Ik mag die arm niet for ceren of overbelasten ,Vast staat dat binnen afzienba re tijd het besluit zal vallen over mijn al of niet terugke ren als concertmeester bij het Concertgebouworkest. Je leest en hoort allerlei specula ties. Men maakt er nu van, dat ik me helemaal op het peda gogisch werk ga werpen. Na tuurlijk heeft de opleiding van violisten ih mijn leven een grote rol gespeeld. Maar men onderschat de psychi sche en fysieke factoren in dat werk. Ik kan bijvoorbeeld niet langer voorspelen dan een paar minuten. Natuurlijk kun je lesgeven zonder dat je zelf speelt. Ik heb zelfs met een mitella om lesgegeven. Herman Krebbers in beter tijden: als concertmeester bij het Concertgebouw orkest i't Amsterdam. Maar het is erg voorbarig om nu al een voorspelling te doen over mijn toekomstige les praktijk. Dat hangt van vele factoren af, die ik nu nog niet kan overzien. Geen drama ,.Ik heb in mijn leven wel eens meer een paar minuten niet kunnen spelen. Dat kwam toen door mijn ogen. Toen ik eenmaal weer begon met vioolspelen kwam de vaar digheid na even oefenen al weer volledig terug. Dat raak je niet kwijt. Kijk, als de fy sieke voorwaarden goed zijn lukt het me wel weer. maar als het waar is dat er een blijven de beschadiging zit, zal ik me ermee moeten verzoenen dat het afgelopen is. Maar ik ben gelukkig realist genoeg om 'jL' t| 1 V „Ik draag de overtuiging met mij mee, dat ik het er nooit oij heb laten zitten. Ik sta 47 jaar op het podium, en geef al weer 25 jaar les. Sinds mijn zeventiende - met een onder breking van de oorlog - ben ik concertmeester: drie jaar Arnhem, 12 jaar Den Haag en 19 jaar Amsterdam. Er zijn inderdaad momenten dat het allemaal op een nachtmerrie lijkt. Maar dan komt mijn realisme me te hulp. Ik moet het verwerken. Bij de pakken neerzitten helpt niks. Als ik niet was gered, had ik hier niet gezeten om het na te ver tellen. Het belangrijkste is toch dat ik het leven heb mo gen behouden?" „En dan klamp ik me erg vast aan een opmerking die dokter Croes eens gemaakt heeft: jouw reputatie is nooit aan te tasten. Dat heeft me onge looflijk getroffen. Er is inder daad zoVeel kostbaars om over na te denken. Mijn hele leven is in zonneschijn verlo pen. Ik heb nooit last gehad van een minderwaardig heidscomplex, maar ook nooit van een meerderwaar- digheidscomplex Ik heb me zelf nooit de illusie gemaakt van een wereldcarrière. Ik heb er hard voor gewerkt. Al tijd! Als dit je dan gebeurt, moet je het aanvaarden. Brieven „Als ik alleen maar kijk naar alle reacties van medeleven. Ik word werkelijk overstelpt door brieven en telefoontjes, die ongelooflijk ontroerend zijn. Echt, ik heb nooit beseft dat ik zo n plaats innam bij het Nederlandse volk. Er ko men duizenden aanbiedingen van mensen die beweren be tere dokters te weten of die mij wijzen op andere ge neesmethodes". „Het wonderlijke is ook dat de telefoon bij het orkest niet stilstaat. Ze zeggen daar dat hebben we nog nooit meege maakt, iemand die zo'n goodwill heeft als jij. Dat geeft je een enorme kick. Ik besef heel goed, dat dit niet zo blijft. Langzamerhand ebben de afspraken die moeten worden geannuleerd weg en als er geen meer is, zal ook de belangstelling wel verdwij- akt deze hele ge in het vergeet- s geloof ik de pe- i ik zelf een beetje schiedenis boek. Dat i riode waan rust krijg". De wereldberoemde Nederlandse violist Herman Krebbers vraagt zich na zijn recente ongeluk geregeld af: "Zal ik ooit mijn instrument weer kunnen opnemen?..." Kleinkinderen „Je hele leven verandert. Ik ben door mijn drukke bestaan nooit aan zo'n intense be moeienis met mijn gezin toe gekomen als nu. Mijn kinde ren hebben dat natuurlijk on dervonden. Ik projecteer dat nu op mijn kleinkinderen en dat geeft mij peisoonlijk heel veel voldoening. Ik kom er nu eindelijk eens toe me met vrienden bezig te houden. Verder word ik in binnen- en buitenland gevraagd door or kesten om te jureren bij audi ties van strijkers. En ik zit straks in de jury van het Efi- sabeth Concours m Belgie. Bovendien wordt het drama erg verkleind als je m aan merking neemt dat ik nooit heb beweerd dat ik tot mijn 65e op dat podium wilde blij ven staan. Ik heb er nooit voor gevoeld om er van afgeschre ven te worden". „De jongere generatic violisten presteert zo ongelooflijk veel. Die kan ik van dienst zijn met het doorgeven van mijn erva ring. want die kan iemand me afnemen. Als ik naar de pia nist Leon Fleisher kijk, die reuma in zijn handen heeft, dan mag ik helemaal niet kla gen Ik heb alleen maar pech gehad, dat ik violist was

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21