vier jaar potverteren maakt Ajax nu weer winst Na Vertrekkende penningmeester Ton Brandsteder maakt balans op ZATERDAG 19 APRIL 1380 EXTRA PAGINA 19 Door Jos van Wersch Brandsteder - "Europees voetbal spelen betekent niet oltijd geld. Frank Amesen,de Deen die weet wat zijn marktwaarde is en welk salaris daarbij hoort. Ton Brandsteder (ook de vader van de kwissende tv-boy Ron) werd drie jaar geleden aangezocht om de stoel van Henk Timman-de-belastin- gexpert over te nemen: „Ik zal het drie jaar doen en laat dan weten of ik ermee door ga", meldde hij toen. Brandsteder gaat er dus niet mee door. Als algemeen di recteur van 'Brandsteder Electronics BV', een heel goed florerend bedrijf met 240 werknemers en de verte genwoordiging van een Ja pans bedrijf in Nederland, ziet hij geen kans meer om als een kloek over de schatkist in De Meer te waken. Brandste den „Penningmeester bij Ajax zijn kost me vier, vijf keer zoveel tijd als ik me had voorgesteld. Daarom stel ik me niet meer herkiesbaar. Ik verdwijn natuurlijk niet van de aardbodem. Als Ajax ad vies nodig heeft kan de club altijd een beroep op mij doen". Brandsteder komt sympathiek over. Is voor een penning meester vrij openhartig. Hij heeft, net als voorzitter Harmsen, financieel de schaapjes tien keer op het droge (Brandsteder verkocht onlangs 50 procent van de concern-aandelen aan het Ja panse bedrijf; de andere helft blijft in zijn bezit). Toch maakt hij een bescheiden in druk, vooral als de financien bij landskampioen Ajax aan de orde korr.en. Want jaren lang was er geen enkele reden om hosanna te roepen. Brandsteder „Met 99 procent zekerheid kan ik zeggen dat Ajax - voor het eerst sinds vier jaar! - dit seizoen zal af sluiten met een batig saldo. Vier jaar lang hebben we geld verloren tot een bedrag van maar liefst 2,5 miljoen gulden. Eindelijk komen we in de plus. Hoeveel kan ik nog niet vaststellen. Hangt ervan af of we de finale van de KNVB- beker én nog belangrijker na tuurlijk, de Europa-Cupfinale in Madrid bereiken". Ondanks de landstitel en de successen dit seizoen op drie fronten blijft het Ajax-Sta- dion veel lege plekken verto- Brandsteder steekt vermanend zijn vinger omhoog. „Ho", zegt hij en vraagt om een stukje papier. Tien seconden lang goochelt hij met getallen en komt dan met dit resultaat uit de bus: „Ik heb een ver heugend bericht. We hebben pas het derde kwartaal van deze competitie achter de rug, maar we draaien nu al 27 pro cent hoger wat betreft toe schouwers dan verleden jaar. Bijna 15.000 kijkers gemid deld per thuiswedstrijd. En verleden seizoen zaten we al 13 procent hoger dan het jaar daarvoor. Ik bespeur dus een stijgende tendens. Ajax be gint, heel langzaam, weer te trekken". Hoe belangrijk zijn de vriend schappelijke wedstrijden voor Ajax? Brandsteder „Nou, ik mag zeg gen van zéér groot belang. Kijk, een club met naam kan een flinke prijs vragen voor een invitatie-partij. Nu onze naam in Europa, en ook daar buiten hoor, weer harder gaat klinken, gaat de prijs ook omhoog. Wy hebben al een serie wedstrijden in "het bui tenland afgewerkt en er lig gen nieuwe uitnodigingen. Jaarlijks ontvangen wij 600.000 gulden aan inkom sten via deze vriendschappe lijke ontmoetingen". Even later vertelt Brandsteder nog een kostelijke anekdote over een Ajax-trip naar Bra zilië. Een Libanees was als wedstrijd makelaar opgetre den en vroeg na afloop aan Brandsteder of hij een cheque of cash geld wilde hebben. Gezien de onbetrouwbaar heid in dat wereldje koos Brandsteder natuurlijk voor de bankbiljetten. Van die Li banees kreeg hij toen een dikke tas met dollarbiljetten maar, zo eiste die makelaar, hij wilde een kwitantie in Braziliaanse escudo's. Brandsteder tekende weliswaar dat ontvangstbewijs maar realiseerde zich ook dat hij met die zak dollars aan de grens zou worden gepakt. Trillend, met het zweet op het voorhoofd, liep hij naar de douane. „Daar ga je dan", dacht ik. „Maar opeens zag die man het Ajax-embleem op mijn colbert. - U bent van Ajax? - vroeg hij breedla- chend. Nou, toen kon ik zo maar doorlopen, met de dol lars op mijn rug. Dan heb je het geluk dat Ajax wereldbe kendheid geniet. Hoewel ik deze truc nooit weer doe, maar ik kon toen echt niet an ders". Van de escudo's terug naar de Ajax-profs die harde guldens willen zien. Zoals het vorig jaar een hele klus was om de contracten van Frank Arne- sen en Soren Lerby (en daar voor Henning Jensen) rond te krijgen. Brandsteden „Denen zijn ver domd leuke jongens. Ze klet sen nooit over geld, totdat de dag daar is. Dan weten ze exact hun marktwaarde en welk salaris daarbij hoort". Hoe zit het nu met Ruud Krol? Brandsteden „Neemt u mij niet kwalijk, ik kan daarover echt niet praten. Ik kan niets zeg gen over de contacten. Een club die Krol wil kopen moet ons 600.000 gulden betalen; Krol heeft nog een contract van een jaar bij ons en Krol wil de komende jaren graag nog iets extra's verdienen. Dat zijn de basisgegevens en daar draait alles om'. Kan Ajax het financieel redden zonder één jaartje) Europa Cup? Brandsteden „Nee, onmoge lijk. Ajax speelt nu al veertien jaar achter elkaar Europees voetbal. Maar dat betekent niet altijd geld. De derde ron de bereiken is voor ons finan cieel nog te weinig. Vorig jaar heeft de Europa Cup ons zelfs geld gekost. En dit jaar had den we ook in het begin een bar slechte recette omdat we lootten tegen Helsinki en die Cyprioten. Pas na de return tegen Strasbourg hadden we geld over en met de terug wedstrijd tegen Nottingham Forest in een vrijwel uitver kocht Olympisch Stadion in het vooruitzicht is dit seizoen, financieel in ieder geval ge slaagd". Ajax staat erom bekend de bes te salarissen te betalen. Maar het produkt dat de heren Waar iedere penningmeester in het betaald voetbal van droomt: een gevecht om de kaartjes profs afleveren - ook bij Ajax soms - laat te wensen over. Zijn die hoge salarissen dan nog reëel? Brandsteder (Even overwe gend): Zodra Ajax zou be knibbelen op salarissen gaan de spelers naar een andere club waar ze wel hun eisen zien ingewilligd. Ajax zou daardoor minder kwaliteit, minder niveau krijgen. En dat betekent weer minder toe schouwers. Spelers moet je vasthouden, al zal het spel aantrekkelijker moeten wor den. Bij Ajax - ik zeg dat har dop - zijn we op de goede weg. Rijk is deze club niet meer en onze huishouding is peper duur. Driekwart van het bud get gaat naar salarissen en so ciale lasten, want we hebben 19 fullprofs en 12 semi-profs in dienst. We willen overigens naar een totaal van vijfen twintig toe. Of dat zal lukken is vers twee". Ajax is de eerste club die op royale schaal een aantal sponsors heeft binnenge haald. Welke afspraken zijn er met deze bedrijven ge maakt? Brandsteder „Laat ik eerst zeggen dat we naast die vijf eerder genoemde bedrijven nog een zesde sponsor krij gen. Dan stoppen we ermee. Deze overeenkomsten zijn goed voor Ajax en goed voor die sponsor. Eén ervan heeft een goede reclameactie opgezet, waarbij een amateurclub die aan het eind van het seizoen de mees te punten heeft, een wedstrijd mag speLn tegen Ajax. Nou, daarvoor staan ze in de rij na tuurlijk. Een Frans sportkle- dingbedrijf verzorgt alle kle ding voor het hoofdteam, het C-elftal en de A-junioren. Daarnaast betaalt dit bedrijf een fiks bedrag aan Ajax en zijn er premies voor de spe lers te verdienen, al naar ge lang de successen die worden behaald". „De andere sponsors mogen, in ruil voor een x-bedrag per jaar, het Ajax-embleem voe ren in hun reclamecampag nes. We doen dit niet zomaar. We kunnen het geld heel goed gebruiken, echt waar. De naam hééft Ajax, maar over het Grote Geld beschikt de club niet meer. Om toch alles draaiende te houden zijn deze overeenkomsten getekend. Een andere zaak waar ik mij mee bezig heb gehouden wa ren de tarieven voor de reclameborden rondom het veld. die lagen sinds jaar en dag vast. Daar was nooit iets aan gedaan. We hebben die tarieven nu omhoog ge schroefd, aangepast aan het dure leven in 1980". Het ontslag van Cor Brom, die nog tot medio 1981 bij Ajax op de loonlijst staat, zal ook wel flink drukken op uw bud get? „Laat ik vooraf zeggen dat ik Brom, als mens. zeer hoog aansla. Sympathieke vent, zonder meer. Maar als trainer bij Ajax kon het niet langer. Er was maar één oplossing: Brom moest weg. Oké wij hebben hem destijds aange trokken en dan zal je ook de financiële tol moeten beta len". Caransa wordt genoemd als uw opvolger bij Ajax. Brandsteder (nu duidelijk voorzichtiger); „Nou, het eni ge wat ik daarop kan zeggen is dat Ajax op zoek is naar een opvolger voor mij. Er is nog geen enkele beslissing geno- „Trouwens, als u denkt dat Ca ransa sinds jaar en dag geld pompt in Ajax moet ik dat te genspreken. Hij steunt ons niet in de ware zin des woords. Hij geeft soms advies en hij heeft toegezegd, vanuit zijn functie in de Vereniging van Hartpatiënten, om in het Ajax-stadion een hartbewa- kingsapparatuur te zullen plaatsen waardoor toe schouwers die onwel worden ter plaatse onder medische behandeling kunnen worden gesteld. Ik heb beslist geen hekel aan dat penningmees terschap bij Ajax. Maar ge zien de tijd moet ik te veel concessies doen aan mijn ei gen bedrijf. Dat gaat niet lan ger". Hebt u een hekel aan contract besprekingen? Brandsteder. „Ik doe die altijd samen met voorzitter Harm sen. De spelers bij Ajax be grijpen dat de uitgaven, in overeenstemming moeten zijn met de inkomsten. Maar als ik dan zeg: ik moet 't toch ergens vandaan halen, gaat het toch mooi het ene oor in en het andere uit. Spelers hebben over het algemeen weinig begrip voor de finan ciële situatie. Vertrekpunt is altijd: hoeveel kan ik verdie nen met mijn talent? Dat zal iedereen bij zijn baas doen. Maar het moet reëel zijn. Sommige voetballers - en vaak middelmatige knapen - willen er de laatste druppel uitpersen. Dan wil ik wel eens geïrriteerd raken. Ik heb er geen enkel probleem mee als topmensen veel geld verdie nen en dan kijk ik naar mijn eigen bedrijf. Maar er moet wel gepresteerd worden". Hoe zijn bij u de geluiden ge vallen ten aanzien van een zogenaamde Superliga? AMSTERDAM - Ook na de 2-0-nederlaag tegen Not tingham Forest, kan Ajax- penningmeester Ton Brandsteder met opgehe ven hoofd rond blijven lo pen. In de schaduw van voorzitter Ton Harmsen beweegt Brandsteder zich voort als een aimabel man. Ruud Krol over hem: „Hij is zakelijk, maar bijzonder correct". Over vijf maan den stapt Brandsteder uit het bestuur van de Am sterdamse club. Vooruit lopend op dat moment (28 augustus) laat hij nu een optimistisch geluid horen over de financiën bij Ajax. Een veilig gevoel, voor het eerst sinds vier jaar. Brandsteden „Korten krachtig, ik zie daar helemaal niets in. Mischien moeten we in de toekomst, heel voorzichtig, naar een Europese competitie toe. Maar ook dan gaat 't toch weer om drie of vier clubs. Daar schiet je dus ook niets mee op. We moeten er in Ne derland op de huidige basis uitkomen. Iedere club zal dat met eigen middelen, eigen mogelijkheden en eigen ideeën moeten realiseren. Ik mag met een beetje voldoe ning constateren dat Ajax uit het dal is. Maar daarvoor is hard gewerkt, zijn risico's ge nomen. Op de naam alleen kan ook Ajax niet teren". Zit u,als Ajax-penningmeester wel eens met de handen in het haar? Brandsteder „Ja, maar niet eens ten aanzien van geld. Want geld kun je overal van daan halen. Wel als het de ploeg slecht gaat. Je staat dan volkomen machteloos. Suc ces in de voetballerij is zo iets geks, zo iets ontastbaars. Wij hebben ook van die inzinkin gen gehad, maar ik geloof dat we er dit seizoen weinig last van hebben. Maar denk nou eens aan PSV, of Feyenoord. Die clubs leken de goede lijn te pakken te hebbenmaar het resultaat bewijst het tegen deel. Verklaar dat nou eens! PSV betaalt prima, is een ge weldige profclub met gewel dig goed materiaal. Maar de beste penningmeester kan niet voor de ommekeer zor gen". „Een tijdje geleden miste Ling een kans, twèe meter voor open doel. Zegt er iemand bij ons tegen hem: Tscheu, hoe kan je dat nou maken? Ant woord: Geen idee, verkoop me dan maar". „Kijk, het verleden heeft ge leerd dat een ploeg in de win ning mood moeilijk is af te stoppen, maar een team dat aan de lopende band punten verspeelt kryg je niet zomaar terug in de race. Ik vind die mysterieuze krachten in de voetbalsport eigenlijk hart stikke boeiend. En ik kan me na driejaar bij Ajax ook goed indenken wat er door het hoofd speelt van een trainer. Die man denkt dat h(j alles voor mekaar heeft. De opstel ling. de tactiek, hij kent de te genpartij, de sfeer is er, en toch kansloos de boot ingaat. Maar juist daarom is deze sport waarschunlgk zo po pulair". Ajax ligt goed inde race voor de landstitel; de club zit in de halve finale van de KNVB- beker en de Europa Cup. Hebt u al een extra premie voor de spelers in uw achter- Brandsteder „Die heb ik niet alleen in mijn hoofddie ligt al vast Het bedrag wil ik tegen u persoonlek wel zeggen maar het lijkt me voor de spelers niet leuk om die somma in de krant tefUf te vinden. Het is een premie die oploopt naarmate wij op de diverse fronten succes beha len. Dat bedrag is prima hoor. Ik zei het toch: waar gepres teerd wordt, moet betaald worden. En presteren doet Ajax dit seizoen toch zeker. De uitslag in Nottingham doet daar niets aan af

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19