P/Leiden staat garant voor kosten Trotters „Ik zit als een wrak in elkaar" Sportfederatie Noorwegen is voor boycot OS Joop Riethoven verricht bij LDWS loting Blessures achtervolgen Gerard Tebroke Kaleo in veilige haven ZATERDAG 19 APRIL 1980 LEIDEN - Grote broer Parker heeft zich weliswaar garant gesteld voor het voortbestaan van Leiden Trotters, maar het is nog allerminst zeker of de eerste divisievereniging ook volgend seizoen onder leiding staat van Ben van Cleef. De Leiderdorpse coach heeft een aantal eisen ken baar gemaakt aan het bestuur van de eredivisieclub, waarvan enkele het Leiden-bestuur nog problemen ople veren. voor elk toernooi doen; ik zeg dan dat dat misschien voor hem vroe ger opging en ook voor beoefe naars van andere takken van sport, maar niet voor atleten. Er zijn wel degelijk veel atleten die voor die Olympische Spelen zich maatschappelijk het een en ander ontzeggen. Gedeeltelijk of hele maal niet werken, een of meer studiejaren opgeven. Dat doe je niet voor een Europees Kam pioenschap". .Begrijp me goed. Ik ga niet klagen. Ik heb het zo gewild, maar het is wel zo dat ik na Moskou - als ik de Spelen haal en als ze doorgaan - met 30 jaar een baan moet gaan zoeken. Vindt die maar eens als je geen enkele ervaring hebt, alleen diploma's zoals het avondathe neum dat ik heb gehaald, terwijl ik nu bezig ben met de SPD- boekhoudcursus. Na Moskou ben ik van plan een baan te gaan zoeken, hetgeen niet betekent dat ik stop met atletiek. Ik denk dat ik dan meer de marathonkant opga", verwacht Gerard Tebro ke. Tebroke's wens om nu eens einde lijk topflt te kunnen deelnemen aan een toptoernooi als de Olym pische Spelen is begrijpelijk. Te vaak stond de blessurebacil de Aaltenaar niet toe om zich echt in de internationale kijker te lo pen. „Ja, in Praag in '78 bij de Europese Kampioenschappen ging het wel leuk via die zesde plaats, maar ik weet dat ik veel meer kan. Het is een oud verhaal dat ik telkens weer vertel. Dat van eind 77 in Londen, ik kan nog de haren uit mijn hoofd trekken. Dank zij een tijd van 27.41 die ik kort voor Londen tijdens een solo liep, was ik toen net derde op de wereld ranglijst. Daarom wilde ik eind van dat seizoen in Londen niet gaan scheuren om dan het risico te lopen dat atleten als Rono, Fos- Voorheen was Trotters een scha- duwvereniging van Leiden. Dat was ook de reden dat Leiden er niet gelukkig mee zou zijn ge weest als Trotters naar de hoog ste klasse was gepromoveerd. De spelers vinden dat idee een farce. Wij staan in principe wel achter dat we als schaduwvereniging fungeren'laat spelverdeler Wil Moerer weten, maar het is gebleken, en dat was wél de be doeling. dat geen enkele speler doorstroomt naar Leiden. Uitge zonderd Peter Paulides, die te rugkeert. Wij krijgen alleen de afdankertjes. Bovendien is in de vier jaar dat Trotters bestaat Hennie Blom nog nooit komen kijken. Vreemd, want nu hebben ze bijvoorbeeld Chris Plaat uit de States gehaald. Een speler die bij on.-, op de bank zou hebben geze ten. Volgens Leiden-bestuurslid Paul Reekers zal zijn club een sportie ve promotie van Trotters komend Reekers is nu druk bezig de ove rige eisen van Van Cleef in te wil ligen. Trotters wil volgend jaar ook in de Vijf Meihal trainen. Maar ik kan daar geen invloed op uit oefenen. Opéén mei vergadert een commissie van de sportstich ting die daar over beslist Verder heeft Leiden toegezegd dat Trotters kan rekenen op het ka der van de vice-landskampioen. Afgelopen seizoen onstond er tussen Van Cleef en geldschieter Nijssen wat wrijving, omdat vol gens de ex-assistentcoach van Blom de organisatie niet goed werd verzorgd door de sponsor. De laatste heeft daaruit zijn conclusies getrokken en steunt Trot lei s niet meer als Van Cleef aanblijft als coach. Leiden heeft inmiddels Trotters in geschreven voor de eerste divisie. De poule, waarin Tiotteis is in gedeeld. bestaat uit: Akrides, Nooi dkop. Cangeroes. Ai nhemia Eagles. Celeritus, BV Zaandam, Orca. De Germaan, US. Ymii. Achilles, Assen. Lions en BV Groningen. Omdat Leiden Ti ot ters heeft ingeschreven zijn wij verantwoordelijk vooi die daad zegt Reekers. Wij zullen nu trachten een andeie sponsoi vooi Trotters te vinden. Lukt d.it niet dan staat Leiden gaiant vooi de kosten en wij zullen ei dan alles aan doen om een even stei ke ol andei s een nog stei kei e foi mutie samen te stellen De spelei an wie enkelen met aanbiedingen schei men, hebben ondei tussen laten weten dat zij tot een mei geen overschujving aanviagen. Als Gerard Tebroke de Moskou limiet haalt en het NOC volgt het Amerikaanse boycot voorbeeld mag de Aaltenaar zich ongetwijfeld de meest gedupeerde atleet noe- Het had in 1971 al niemand verwonderd als de nu 30-jari- ge Ciko-atleet zich had ge kwalificeerd voor de Europe se Kampioenschapp en van Helsinki en een jaar later voor de Olympische Spelen van Munchen. Ernstige proble men met de rug, hetgeen in 1973 tot een operatie leidde, stonden deze optredens ech ter in de weg. Na de operatie bleven blessures van allerlei aard hem parten spelen. Daarom geen Europese Kampioenschappen van Ro me, '74 en evenmin Olympi sche Spelen in Montreal, '76 het jaar waarin Tebroke on der meer geplaagd werd - we doen maar een greep - door een scheenbeenontsteking, spierscheuring, rugpijn en een gebroken teen... hij slechts aan welgeteld èèn belangrijk internationaal kampioenschap deelnemen: de Europese Kampioen schappen van Praag, '78 waar hij zesde werd. Geen echte internationale roem voor Tebroke die zich deson danks in '77 - overigens een jaar zonder belangrijke inter nationale toernooien - met een toptijd van 27.37,6 op de vierde plaats van de wereld ranglijst nestelde. In '78 ging daar nog eens een seconde van af en was zijn 27.36,6 goed voor een zevende plaats op die wereldranglijst. Een tijd, die vorig jaar zelfs goed ge weest zou zijn voor de eerste plaats op die wereldranglijst, maar vorig jaar - men raadt het al - ging weer het een en ander mis met de Gelderse topatleet die nu aan de voor avond van een nieuw belang rijk seizoen staat. Gerard Terbroke is pas teruggekeerd uit Mexico waar hij samen met de Westduitse lange-af- standtop op trainingsstage DURBAN (GPD) - Onder zeer moeilijke omstandigheden is een Zuidafrikaans bergingsvaartuig er in geslaagd het jacht Kaleo uit Singapore de haven van Durban binnen te slepen. Het scheepje dobberde al vier dagen stuurloos rond op de Indische Oceaan. In noodweer met golven van min stens vijftien meter kwam de mast in drie stukken naar bene den. Voorts brak het roer en raak te de motor defect. Twee bemanningsleden, waaron der navigator Rob Kwekkeboom, liepen verwondingen op. De Am sterdammer brak enkele ribben en moest in het ziekenhuis te Durban worden opgenomen. Het bemanningslid Joel Brint uit Kaapstad werd gewond aan zijn knie. ARNHEM - Eigenlijk zou Gerard Tebroke moeten emi greren. Een permanente behuizing en een land waar de zon het altijd voor het zeggen heeft. Blijkbaar zijn die zonnestralen het enige medicijn voor de nu 30-jarige nationale recordhouder op de vijf en tien kilometer die altijd van zichzelf heeft gezegd: „ik zit als een wrak in elkaar." Bijna een maand lang stelde het gunstige klimaat van Mexico de Gelderse topatleet in staat zonder klachten te trainen na met onder andere rug- en voetproblemen in Mexico City te zijn geland. Nau welijks op Nederlandse bodem weer even getraind te hebben, viel, zoals Tebroke het zelf uit drukt, het rechterbeen bij een wat pittiger belasting dood. Een jaar lang had hij hiervan geen last meer gehad „maar het zal wel weer overgaan" is weer zijn reac tie. Ja, weer, want al tientallen malen reageerde hij zo op even- zovele blessures. Gerard Tebroke wil er ook niet al te veel over praten. Het is voor hem gesneden koek. „Het is zelfs zo dat als ik naar mijn huisarts stap, ik zelf al weet wat hij me zal voor schrijven". Daarmee dit onder werp als afgedaan beschou wend. Volgend onderwerp: Moskou, de Olympische Spelen. Fel - en dat ben je toch niet gewend van de rustige Achterhoeker - klinkt het: „Dan kan Anton Geesink op de televisie wel zeggen dat het onzin is dat sportlieden zich spe ciaal op Olympische Spelen voorbereiden omdat ze dit toch al ter en andere snelle jongens me op het laatste stuk zouden pak ken en ik dus verder zou zakken op de wereldranglijst. In de eer ste helft van de race heb ik me voortdurend moeten inhouden. Ik moet er niet aan denken wat er was gebeurd als ik het eerste deel ook snel was gegaan. Dan wasje gezien de tijd van 13.36 over de tweede vijf kilometer in de buurt van 14.20 gekomen. Dat zou een wereldrecord zijn geweest. Toen was ik in topvorm. Ik baal nog steeds. Ik weet, dat Jos Hermens die toen achter mij eindigde, me er na de finish op attent maakte dat ik een Nederlands record had gelopen. Ik heb zoiets geroepen als 'ouwehoer niet', zo teleurge steld was ik. Vooral omdat ik nooit meedoe aan boemelen. Ik sleur graag en dan uitgerekend die keer hou je je in' Met dit voorbeeld wil Gerard Te broke aantonen dat hij nog steeds een sterke potentiële finale-kan didaat - en meer - in Moskou kan zijn als het hem nu in de tien jaar dat hij aan topatletiek doet ein delijk eens een keer allemaal meezit. De nuchtere werkelijk heid leert dat hij ondanks zijn na tionale recordtijden van '77 en 78 Gerard Tebroke: op jacht naar de limiet. en mede door het (weer) verloren seizoen '79 eerst nog moet vol doen aan de voor hem onder normale omstandigheden mak kelijk haalbare limieten. Omdat Moskou vroeg in het sei zoen ligt. ben ik met de Westduit se selectie naar Mexico gegaan. Niet zo zeer vanwege het effect van hoogtetraining, maar om er warm weer te treffen waardoor je lekker kunt trainen. Binnenkort ga ik met Klaas Lok naar Japan. Daar lopen we een tien kilometer. Al zal daar de limiet nog niet uit rollen. Het is nog te vroeg in het seizoen. Ik denk meer aan eind mei, begin juni. Voor die tijd heb je een paar wedstrijden nodig om in je ritme te komen aldus Ge rard Tebroke die vorig jaar heeft geprobeerd die limiet op een an dere manier te omzeilen. „Vooral omdat ik vaak nogal kwakkelig door de winter heen kom en dus in het seizoen pas laat in vorm ben, heb ik vorig jaar de marathon van New York gelo pen. Mijn eerste. In mijn achter hoofd had ik toen de limiet op dat nummer, zodat ze me dan ook heel makkelijk voor de tien kilo meter van Moskou hadden kun nen inschrijvenlacht Tebroke, wiens opzet niet lukte al was zijn marathondebuut in 2 uur 18 min en 14 sec erg veelbelovend. Er zit dus niets anders op dan jagen op de limiet, hetgeen er voor Jos Hermens dit seizoen dus hele maal niet van komt. Er lijkt een vloek te rusten op het nationale topduo Hermens-Te broke, dat ruim twee jaar geleden nog terug te vinden was in 's werelds top vijf op de tien kilometer. Nu kan het gebeuren dat een straks wellicht topfitte Tebroke de reis naar Moskou onthouden wordt omdat IOC-bestuuideren inder tijd besloten de Russische hoofd stad als olympische arena aan te wijzen, daarbij voorbijgaand aan alle risico s. „Nou ja. dan heb ik in elk geval Mexico en binnenkort dus Japan meegepakt lacht Te broke. Die lach is echter een pose want Tebroke weet dat Moskou zijn laatste kans is op een olym pisch tienkilometeroptrcden. Het mag de sympathieke Gel dersman blijkbaar niet luk ken... PAGINA 13 De andere opvarenden waren bont en blauw. Stuk voor stuk waren zij uitgeput. Doordat de wind cn de golven geweldig tekeer gin gen, hadden zij al dagenlang geen oog dicht kunnen doen. Alle uit rusting aan dek werd totaal ver nield. Het is zeer de vraag of de Kaleo hersteld kan worden vóór de start van de tweede etappe van de Nedlloyd Specerijenrace. De Batavier van de Australische gebroeders Maasakkers heeft de haven van Port Elizabeth weten te bereiken. Daar zullen de aan flarden gescheurde zeilen van het grote jacht worden hersteld. De schipper wil zo spoedig mogelijk zee kiezen om de race voort te zet ten. Het jacht van Adriaan van Stolk uit Delft en de Gipsy Moth uit Engeland, die ook veel van de zware stormen te lijden hadden, hopen vandaag de haven van Kaapstad te kunnen binnenlo pen. Aan de leiding gaat nog steeds de Nederlandse Flyng Wilma. Tweede is Gauloises 3 op 380 mijl. LEI DEN - Ook dit jaar wordt in de maand mei het door de Leidse voetbalvereniging LDWS georganiseerde toer nooi om de Klaas Hnner bo kaal gespeeld. Vanaf 1977 spelen in deze maand een groot aantal Leidse clubs op de naast elkaar gelegen loei den van LDWS en VN Laan de Vliet hun wedstrijden met als inzet de bokaal, die momen teel in handen is van Lugdu- De loting van het evenement dat in het eerste jaar nog LDWS- toernooi heette, werd gister avond dooreen aantal beken de Leidenaars in de kantine van de organiserende voet balclub verricht. Een gedeelte van het clubhuis was omge toverd in een "ballegooitent en de prominenten, waaron der de oud-voorzitter van de LRTV Swift Joop Riethoven, deden de trekking door mid del van het omgooien van een aantal blikken. Wil Sanders, de praeses van LDWS, sprak zijn vertrouwen uit over het sportieve verloop van het toernooi en hij ba seerde dat op de goede erva ringen. die in het recente ver leden zijn opgedaan. In de eerste ronde ontmoeten slechts twee clubs die uitkomen in de KNVB elkaar. Dat zijn zater- dag-vierdeklasse Sleutels en zijn zondagse equivalent Randstad Sport. Ook twee af delingsclubs moeten elkaar bestrijden: de buren ZLC en Leiden. Laatstgenoemde club deed vorig jaar niet mee maar is nu weer wel van de partij. Voor het overige spelen tel kens een afdelingclub tegen een grotere broer uit de KNVB tegen elkaar. De loting had hel volgende resultaat 17 mei VNL-Docos Oranje Groen-LDWS VTL-Roodenburg Leiden-ZLC 1H mei Unitas Leiden-ASC VNA-Lugdunu m Leidse Boys-LFC Randstad Sport-Sleutels Op 24 mei worden de kwartfi nales gespeeld. Op deze dag zullen de Feyenoorders Petur Petursson en Ivan Nielsen in de pauze penalty schieten met in het doel enkele Leidse kee pers. De halve finales en de fi nale worden op 26 mei ge speeld. Evenals vorig jaar landen er op de dag waarop de eindstrijd gepeeld wordt om 14.00 enkele parachute springers van de Utrechte Vereniging ICARUS op het LDWS-veld. OSLO (ANP) - Het bestuur van de Noorse sportfederatie heeft gis teren besloten zijn leden te advi seren niet deel te nemen aan de Spelen van Moskou. Het Noorse Olympische Comité dat het beslissingsrecht heeft over het al dan niet deelnemen, had gezien de belangrijkheid van de beslissing gevraagd naar de me ning van desportfederatie. In zijn bijeenkomst te Bodo besliste de sportfederatie na een felle verga dering die vijf uur vroeg, met acht tegen drie stemmen dat het beter zou zijn niet deel te nemen aan de Spelen. De ledenvergadering van de sportfederatie komt dit week einde bijeen en daar zal het punt van het deelnemen aan de Zo merspelen opnieuw op de agenda staan. Het is vrijwel zeker dat dan het definitieve Noorse standpunt zal worden bepaald. Canada zal zich waarschijnlijk aan sluiten bij een boycot van de Olympische Zomerspelen in Moskou. Dit zei de voorzitter van de Canadese Olympische Comité gisteren voor het bezoek van de Amerikaanse minister van bui tenlandse' zaken Cyrus Vance. Het Canadese Olympische Comi té kan onafhankelijk beslissen, maar heeft gezegd zich te zullen schikken naar elk advies dat de regeling Trudeau zal geven De zeilbónd van Nieuw-Zeeland heeft besloten niet deel te nemen aan de Olympische regatta van Tallinn. Eén van de redenen om niet af te leizen, is de Sowjetrus- sische invasie in Afghanistan, De andere, aldus vooizittei Hauy Juliun. is do steun, die de Sowjet- Unie heeft gegeven aan de Afri kaanse landen, die vanwege de sportbetrekking tussen Nieuw- Zeeland en Zuid-Aft ika enkele jaren geleden tot actie overgm- Nadat het Italiaanse Olympische Comité zich heeft uitgesproken om naar Moskou te gaan. wenst de regering in Rome „dat Moskou een situatie schept, dié bet deel nemen van alle landen mogelijk maakt Het bestuur van het Ita liaanse NOC betreurde het Ame rikaanse besluit om de Spelen te boycotten. Een definitief besluit wordt in Italië niet vooi 10 mei verwacht. Inmiddels worden vanuit de sportwereld de pogingen ver dubbeld om een algehele wester se boycot te verhinderen. De voorzitter van het Sowjetrussi- sche organisatie-comite Ignati Novikov heeft de voorzitter van het Westduitse Olympische Co mité Willi Daumcomeen gesprek gevraagd. Lord Killanin ontmoet in het weekeinde het Westduitse IOG-lid Bei thold Beitx. In Mexico-stad riep de voorzitter van de vereniging van de 143 na tionale Olympische Comités iANOC). de Mexicaan Mario Vazquez Rana alle nationale Olympische Comités op om naar Moskou te gaan. Het gevecht te gen de Olympische boycot is nu „in alle ernstbegonnen, heet het in een verklaring van het ANOC. De ontmoeting Novikov-Daume, zal hoogstwaarschijnlijk maan dag in Lausanne plaatsvinden. Twee dagen latei zal de Westduit se regering het Nationale Olym pische Comité vermoedelijk aan raden om vanwege de Sowjetrus- sische invasie in Afghanistan van Moskou af te zien. Vollebregts vijfde en vijftiende HYERES (AFP) - De gebroeders Vollebregt zijn gisteren bij de in ternationale zeilregatta van Hye- res in de vierde race van de F.D.-klasse als vijde geëindigd. In de zesde race werden zij vijf tiende. In de Starklasse hielden Krom en Fouze elkaar goed in het oog. Krom werd resp. «Je en 13e. Douze 10e en 12e Tm nado zeiler Van Walt eindigde in de dei de ra ce als achtste.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13