Joke van Beusekom al snel uit de strijd Nederland pas laat langs zwak Israël Belangstelling Telstar voor Leidse spelers Bronstring zorgt voor hoogspanning Interlands breken favoriete op ZATERDAG 19 APRIL 1980 SPORT TAGINA 11 Rensenbrink tekent bij Portland PORTLAND (AP) - De Noordame- rikaanse voetbalclub Portland Timbeis heeft bekendgemaakt dat de Nederlandse Anderlccht- aanvaller Rob Rensenbrink bij hen een tweejarig contract heelt getekend. Algemeen manager Peter Warner van de Timbers noemde Rensen brink het tweede Nederlandse voetbaltalent na Johan Cruyff. Verwacht wordt dat Rensen brink zich volgende week bij de Timbers zal aandienen. De voorwaarden van de overeen komst zijn niet bekend gemaakt. LEIDEN Een drietal spelers uit Leiden mag zich verheugen in de belangstelling van de eerste divisievereniging Telstar te staan. Inmiddels heeft één van hen. UVS-jeugdspeler Dick Koene, het bestuur van zijn club al laten weten nog niets voor de grote stap naar een profclub te voelen. De andere twee, RCL- spits Bennie Heemskerk en Lugdunum-middenvelder Koos Bekooy, hebben afgelopen week al om de tafel gezeten met Telstar-penningmeester Groen. De 18-jarige libero Dick Koene wenst niet op een aanbieding in te gaan, omdat hij zijn studie wil laten voorgaan. UVS-secretaris Polane:"Dick Koene heeft mij opdracht gegeven om tegen alle in hem geïnteresseerde vereni gingen te zeggen dat hij voorlo pig nog niet bij.UVS wil weg gaan. Hij heeft eerder al een aanbod van Feyenoord afgesla gen. Hij zit op het moment in het laatste jaar van het gymnasium en wil daarna in Leiden gaan studeren". Zowel amateurinternational Bennie Heemskerk als Koos Bekooy zijn nog niet te spreken over de aanbieding die Telstar hen heeft gedaan. De 25-jarige Bekooy, die eerder bij Feye noord te licht werd bevonden voor het betaalde voetbal, wil binnenkort een tegenvoorstel doen. Heemskerk zou aanvankelijk vanochtend met zijn zaakwaar nemer, de voetbalmakelaar Van der Gevel, Telstar-trainer Joop Brand en een bestuurslid van de Velsense club gaan praten. "Helaas kan ik die afspraak niet nakomen. Ik hoop nu nog voor de trip van het Nederlandse amateurteam naar Indonsië (volgende week maandag ver trekt de groep) een nieuwe af spraak te maken". Heemskerk wil onder de voorwaaiden die hem afgelopen'week zijn aange boden onder geen beding van RCL naar Telstar verhuizen. Hij: "Ik moet bekennen dat ik de indruk heb dat Telstar Koos en mij een oor wil laten i Om een voorbeeld te r bieden mij 4000 gulden reiskos ten. Dan kun je wel na gaan wat de rest is. Voor zo n habbekrats kom ik niet, want dat kan ik nu al bij een amateurclub verdie nen. Maar in principe wil ik dol graag overschrijving aanvragen naaY Telstar. Mijn hoop is nu op Brand gevestigd. Mogelijk dat hij nog wat aan het aanbod kan veranderen BEDUM (ANP) - Het Nederlands damkampioenschap krijgt een ongekend spannend slot. Zater dag in de slotronde zullen niet mivder dan drie spelers met een gelijk aantal punten achter de borden plaatsnemen. Hei zijn Wiersma, Van der Walen Clerc, die elk dertien punten hebben verzameld. Voor dit spannende toernooi-einde zorgde Jannus van der Waldie met een kostbare voorsprong van een punt in de tiende ronde vrij onverwacht verloot van Evert; BronstringDe Groninger dam- crack had na een spannend opge zette partij een vrij zekere winst stelling bereikt. Zijn eerste natio nale damtitel was binnen bereik. Maar helaas voor hem verraste Bronstring hem op het laatste moment met een eenvoudige, doch listige combinatie, die de Letde- naar op slag winst bracht. Voor Bronstring betekende dit dat hij zeker is van elk geval de vierde plaats in de eindrangschikking Daarmee is zijn deelname aan de eindstrijd van 1981 verzekerd. Gelukkig zag Van der Wal zijn di- heeft Wiersma dit wel lange tijd geprobeerd. Maar René Boulo- nois. die na een gelijkopgaande partij in heteindspelgroot nadeel had gekregen, ontdekte de stan daardremise en daar kon de we reldkampioen geen verandering in brengen. Rob Clerc had een interessante strijd tegen baïike Bies, die zeer aanvallend optrad. De omsinge- lingsstrategie van Clercleidde tol een gecompliceerd spelpalroon, dat in een heel merkwaardige remise-positie eindigde. In de laatste ronde speelt Bastiaannet tegen Wiersma. terwijl Clerc en Van der Wal het tegen elkaar op nemen. De kans op een gelijke aankomst van enkele spelers is Uitslagen: Wiersma - Boulonois 1-1; Slokkel - Bastiaannet 1-1; Bies - Clerc 1-1; Van der Wal - Bronstring 0-2; Van Harten - Hooi j berg 1-1, Ja nsen - Bee re- poot 1-1 De stand na tien ronden is: 1. Wiersma. Van der Wal en Clerc ieder 13 punten, 4. Bronstring 12, 5. Stokkel. Bies, Jansen en Boulo- eder 10.9 Van Harten 9.10. Bastiaannet 8.11. Hooijberg 7,12. Beerepoot 5. (Van onze sportredactie) GRONINGEN - Joke van Beusekom is gistermiddag als enkelspelspeelster onverwacht uitgesloten van verdere deelneming aan de Europese kampioenschappen bad minton, waarin zij 's morgens nog even verrassend als de grote favoriete was afgeschilderd. Nadat van de voor naamste concurrenten Gillian Gilks had afgezien van haar komst naar Groningen en Europees jeugdkampioe ne Kirsten Larsen al in de eerste ronde was uitgeschakeld door de Zweese Axelsson, verdween ook Europees en wereldkampioene Lene Koppen van het toneel. Als gevolg van een rugblessure had de Deense zich al eerder terugge trokken uit het gemengd dubbel spel. Vrijdagmorgen hield Kop pen het ook in het enkelspel voor gezien, waardoor haar tegen standster Barbara Sutton uit En geland een vrije doorgang kreeg naar de derde rondé. Aangezien Joke van Beusekom met Jane Webster als drie en vier was geplaatst en bovendien tij dens de teamwedstrijden al de als tweede getipte Karin Bi ïdge had verslagen, leek de in Kopenha gen wonende Nederlandse dan ook de aangewezen persoon om de vacante titel over te nemen. Diezelfde interlands braken haar in werkelijkheid echter op tegen de Zwitserse Liselotte Blumer. Zelfs een voorsprong van 8-1 in de beslissende derde game was niet besteed aan Van Beusekom, die haar optreden in de tweede ronde met 11-12, 11-7, 11-12 (ver lenging 2-3) volledig zag misluk ken. Van Beusekom: ..Vier dagen lang heb ik op mijn top moeten spelen tijdens de landenwedstrijden. Hadden we die promotie-degra datiewedstrijd niet hoeven te spelen tegen Rusland, dan had ik nog een dag extra gehad om ont- len". (wam het verlies sportief gezien hard aan. in financieel opzicht had de nederlaag voor Van Beu sekom (tijdens de EK in Preston nog halve finaliste) niet al te veel consequenties. Weliswaar is voor het eerst tijdens het Europees kampioenschap sprake van geldprijzen (zelfs .tijdens de WK in mei in Jakarta zijn dergelijke premies nog taboe), maar de to tale winstsom, 18.000 gulden, is bepaald nog niet opzienbarend te Directeur Rob Spee van de Neder landse Badmintonbond: ,.Ik heb tijdens de voorbereiding nog wel eens een bedrag in mijn hoofd gehad van 40.000 gulden, maar dat is niet haalbaar gebleken, omdat we voor dat bedrag geen sponsor hebben kunnen vinden. Eigenlijk hoefden we de spelers en speelsters helemaal geen geld te geven. Dat we het toch doen komt omdat we niet het risico wilden lopen dat sommigen, zo als een Flemming Delfs, hier ver stek zouden laten gaan. De Euro pese Badminton Unie heeft ons geadviseerd om niets te geven, omdat het bestuur het geven van BREMERHAVEN (GPD)- Bonds coach Jan Sikking wenste geen enkele waarde toe te kennen aan de overwinning die de nationale basketbalploeg op de eerste dag van het vierlandcntoernooi in Bremerhaven tegen Israël be haalde. „Het was", aldus de coach ad-interim, „gewoon een oefenwedstrijd. Natuurlijk moet je wel proberen te winnen, maar de uitslag is van weinig belang. Wij prepareren ons op het voorolympisch toernooi in Zwitserland. Daar gaat het De 76-69-eindstand. die uiteinde lijk op het scorebord kwam. zegt inderdaad weinig. Weliswaar werd Israël tijdens de laatste Eu ropese kampioenschappen tweede, maar in Bremerhaven zijn drie belangrijke spelers niet van de partij. Berkovitz, Silver en Aroesti kampen met blessures. Vooral de eerste is van zeer veel waarde voor de ploeg. Hij moet worden gerekend tot de beste spelers van Europa, waar Israel basketbaltech nisch gezien bij- hoort. Wat overblijft is een Israëlisch team. dat wat minder snelheid kan opbrengen, maar toch nog al tijd zeer knap speelt. Jan Sik king: „Als die drie er wel bij zijn. speelt Israël waarschijnlijk wat anders. Maar misschien spelen wij dan ook een ander type spel' De plaatsvervanger van de ontsla gen Amerikaan Tom Quinn wil het 14e Bremevhaventoernooi gebruiken om te zoeken naar de mogelijkheden. Vandaar dat hij in het eerste duel veelvuldig- wis selde. Een duidelijk eerste vijftal kon niet worden ontdekt. Nor maal gesproken zouden Kees Akerboom en Mitchell Plaat daar zeker toe behoren. Sikking hield dit tweetal echter in de eerste mi nuten op de bank en liet Emill Hagens in de openingsfase de bal opbrengen. Bruinsma en Kragt- wijk verzorgden de eerste scores, die leidden tot een 9-5-vooi- sprong. Sikking: „Uitslag van weinig belang" in de eerste helft onvoldoende. Er werd te vaak te snel besloten om te schieten. Dat had nogal wat missers tot gevolg en rnede daar door kon Israël bijblijven en vijf minuten voor rust zelfs uitlopen naar een voorsprong, die maxi maal 8 punten bedroeg. Vlak voor de rust, die inging bij 38-35 voor Israel, lukten een paar Nederlandse aanvallen wel, al bleven de schutters ook toen in gebreke. Dat zou in het tweede deel veranderen. Met nu Aker boom en Plaat wel in de basis schoot de Oranje-ploeg in hoog tempo voorbij Israël. Akerboom en Plaat schoten een paar keer knap raak en werden daarbij goed gesteund door Faber Woudstra, die helft. die zich wat herstel den barslechte eerste Zoekactie chter niet naai dejui> nden uitgeprobeerd. Dat lukte Jan Sikking bleef veelvuldig wis selen. „Niet alleen om te kijken wat anderen in bepaalde gevallen zouden docn> maar ook omdat enkele spelers duidelijk ver moeid raakten". In die situaties bleek hoe breecl de basis van de Nederlandse ploeg is. Geen en kele wissel betekende een ver zwakking en de bereikte voor sprong kwam niet meer in ge- Nederland bleef beheerst spelen. Ook toen de Israëli's hun geliefde 3-2-zone gingen afwisselen met een full-press-verdedig ing. Jan Sikking: „Ik had graag gezien dat er tegen die zone wat meer ge scoord werd. Er was ruimte ge noeg voor lay-ups, maar er werd geen gebruik van gemaakt Vrezen Qua spelverdelers heeft Sikking weinig te vrezen. Rene Ridderhof speelde dit keer wat minder, maar heeft in het toernooi van het afgelopen weekeinde aange toond wel degelijk klasse te bezit ten .om internationaal mee te kunnen draaien. Naast Plaat. Ha gens en Cramer beschikt Sikking nu ook over Randy Wiel, die gis teren debuteerde en knappe din gen deed. Het probleem zal ech ter de lengte onder het bord blij ven. Tegen Israël voldeed Kragt- wijk daar, maar de tegenstander beschikte niet over een echte, sterke center Misschien dat de test onder het bord vanavond te gen West-Duitsland of andeis morgen tegen Finland volgt. Beide ploegen mogen overigens geen probleem opleveren voor de Nederlandse ploeg. In het verle den werd daar meestal van ge wonnen en daarom lijkt het ge zelschap van Sikking op weg naai de tweede P.rcmei haven- overwinning in successie. En dat is, ook al zijn daar belangrijker dingen dan winnen alleen, na tuurlijk altijd meegenomen. SCORES Dat de voorsprong desondanks in stand bleef, had Nedeiland vooi- al te danken aan Dan Cramer, die vier keer op rij raak schoot en - luttele seconden voor het einde - wel solerend in de richting van de ring durfde te gaan Nederland: Akerboom 15; Cramer, Plaat, Faber en Bruinsma ieder 10; Kragtwijk 8; Woudstra 6; Hagens, Wiel en Van Helfteren ieder 2 en Van Solm 1. Topscorers Israel: Boatright 13; Kaplan en Hozez ieder 12; Yanai en Scblechter ieder 10. Joke van Beusekom en Marjan Ridder, tijdens de Europese kampioenschappen badminton in Groningen in het dames-dub belspel geplaatst als een en twee, hebben zich teruggetrokken we gens een voetblessure van Joke van Beusekom. Voor Nederland bleef het succes daardoor beperkt tot twee zeges van Marjan Ridder in het dames enkelspel. Door achtereenvol gens de Russische Beliasova (11-8, 11-5) en de pas 16-jarige Deense invalster Dorthe Kjaer (11-7, 11-7) te verslaan, drong zij door tot de kwartfinale, waarin zij uitkomt tegen Jane Webster. De Nederlandse heren zijn alle uit geschakeld. geld een devaluatie van de titels vond, maar dat argument vonden we niet zo sterk Herman Valken, deze week voor twee jaar herkozen als voorzitter van de EBU, stelt echter dat zijn organisatie er beslist geen tegen stander van is dat er geld op het spel wordt gezet: „Wij hebben alleen gezegd dat de geldprijzen niet te hoog zouden worden op gevoerd. Zou dat wel het geval zijn geweest dan zou het voor an dere landen in de toekomst niet meer mogelijk zijn geweest om een Europees kampioenschap te organiseren. Nu al zijn alleen landen als Zweden. Nedei land, Denemarken, Engeland en West- Duitsland nog in staat om zoiets op stapel te zetten. Ik geloof dat er tijdens een Europees kam pioenschap niet eens geld nodig is. Het spreekt de deelnemers toch al voldoende aan Een feit is echter dat de spelers en speelsters, die tot vorig jaar niet meer aan vijfhonderd Zwitserse franken mochten verdienen per onderdeel, inmiddels hebben ge roken aan het „grote geld In het Deense Randers, in Londen en in Kopenhagen zijn al toernooien gehouden, waarin 90.000 gulden te verdelen was. In eerste instan tie zorgden vooral de Denen voor extra inkomsten voor hun bond, omdat zij als amateurs aan stren ge regels waren gebonden. Vandaar dat in aller ijl een nieuwe categorie spelers en speelsters werd gecreeerd, namelijk die van de licentie-spelers. Op die manier kan ongelimiteerd geld worden binnengehaald. Het enige nadeel zou kunnen zijn dat zij niet mo gen deelnemen aan de Olympi sche Spelen, maar aangezien badminton voor het eerst mis schien pas in 1988 op het pro gramma zal voorkomen, woidt dat door de betrokkenen niet als een gemis beschouwd. Valken „Degenen die nu aan de top spelen gaan ervan uit dat ze over acht jaar als ei dan al sprake is van een olympische sport waarschijnlijk al gestopt zijn met badminton. Daarom verbaast het me niets dat er nu al zo n 35 licen- tiespelers zijn In Nedei land zijn er op dit moment vijf: Rob en Marjan Ridder, Joke van Beusekom, HankedeKoiten Herman Leidelmeyer. Zij zijn met de bond overeengekomen dat, indien zij door de NBB wor den uitgezonden de onkosten vergoed krijgen, maar 40 procent van het prijzengeld moeten af dragen. indien sprake is van winst. In Denemarken moeten de spelers als ze in de prijzen zijn gevallen de onkosten teiugbeta- len. Bovendien hebben de licen tiespelers daar een zogenaamd „open nationaal kampioen schap in het leven moeten 10e- pen, omdat zij tijdens het ama- teuikampioenschap werden ge-, weigeld. Met dat piobleem is het Nederlandse vijftal nog niet ge confrontedd zoals dit kwintet ook niet of nauwelijks meedeelt in de internationale prijzen- pot. LOWS - LENIG EN SNEL A/4A/A44 Af//)/ MF/wev Z>£ J /*3£&7& A44/ASÊ-7-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11