aamam f De zorg om uw huisj^ te verkopen kunt u met een gerust kart - aanVan'tHof van'thof Paus komt „zeker naar Heiloo Van der Graaf nog eens over de godlozenvan de VARA m Bosch Super bobines. Oesdom Plek van ontmoeting en confrontatie Twee kerkelijke leiders uit de Raad van Kerken BOSCH VRIJDAG 18 APRIL 1980 „In haar intentie is de Kerk 'godvrezenden de VARA niet In het weekblad "De Waarheidsvriend", het officiële orgaan van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk, van deze week komt hoofdredacteur ir. J. van der Graaf (Huizen) terug op zijn reactie op de benoeming van dr. Albert van den Heuvel tot voorzitter van de VARA. Ook gaat hij in op wat wij in een commentaar over zijn nogal boze reactie schreven. Wij noemden die "aanmati gend" en "onchristelijk", omdat ir. Van der Graaf de VARA afschilderde als een verzameling "godlozen", waartegenover dan de kerk zou staan als een gemeen schap van "godvrezenden". "Kan men een vriend zijn van godlozen en godvre zenden?", vroeg de hoofdredacteur van "De Waarheidsvriend" met betrekking tot Van den Heuvel. "Zeg mij, wie uw vrienden zijn Intentie Nü schrijft Van der Graaf dat er geen haar op zijn hoofd is die eraan denkt, allen die tot de kerk behoren als godvrezenden te bestempelen, "zomin als ik bevoegd ben allen die bij de VARA behoren als godlo zen te typeren". "Zij het dat ik wel heel diep moet nadenken als het gaat om de motieven die een christen kan hebben om bij de VARA betrokken te zijn". "Maar de kerk in haar INTENTIE, in wat zij bedoelt in deze wereld, is "godvre zend". En de VARA in zijn intentie is dat niet. Die is - gespeend als hij is van een christelijke grondslag - "godloos". De feiten hebben sindsdien ook voor zich zelf gesproken". Ir. Van der Graaf herin nert dan aan de eerste reactie voor de VAR A-radio over een benoeming van dr. Van den Heuvel "in blasfemerende zin" en aan bepaalde, nogal profane rende vragen van Sonja Barend. "Aller lei uitzendingen van de laatste weken hebben ons nog veel wijzer gemaakt". "Kun je als dominee voorzitter zijn van de VARA? Dr. Van den Heuvel heeft mis schien terecht besloten van niet, door te zeggen dat hij van het moment van zijn benoeming af geen dominee meer was. Hij is nu gewoon mijnheer. Hoewel ik blijf zitten met het wat verbaasde vraagje van Sonja Barend: maar domi nee-zijn, daar kun je toch niet van af?" Van der Graaf vervolgt: "Als we op de zaak van het voorzitterschap van een dominee bij de VARA reageren, kunnen we er niet omheen dat het de persóón van dr. Van den Heuvel is die dit voorzitterschap nu bekleedt. En als per soon diende hij de kerk als secretaris generaal. Mogen we dan ook nog uit spreken dat wij deze switch als schok kend ervaren?" Positief COMMENTAAR: Ja, dat mag natuurlijk. Maar dan moet men, zeker als christen, zijn woorden wel zorgvuldig kiezen, vooral als men anderen verwijt, dat zij dat ten aanzien van geestelijke en ker kelijke zaken niet doen. Die zorgvuldig heid miste Van der Graafs heet van de naald geschreven commentaar. Door zijn nadere toelichting heeft de heer Van der Graaf de grofheid van zijn al te primaire reactie belangrijk terugge bracht. Dat is positief. Het blijft echter een onwerkelijke zaak, Kerk en VARA zo tegenover elkaar te zetten als "De Waarheidsvriend" nu weer doet. Logisch dat zo'n omroep - en welke omroep niét? - een-gans andere intentie heeft dan de kerk. De kerk zal, als het goed is, altijd enig in haar soort blijven. Dat is haar wezen en opdracht. Geen organisatie, hoe "christelijk" ook, kan daaraan iets veranderen. De kerk zou geen kerk meer zijn als iéts anders zich met haar zou kunnen meten. Waarbij dan nog komt dat een christen wel heel voorzichtig mag zijn met het ge bruik van het etiket "godloos". Een "christelijke" grondslag biedt nog geen waterdichte garantie dat Gods wil ook werkelijk wordt gedaan. De voorbeel den om dat aan te tonen liggen toch wel voor het grijpen. Dat pleit in elk geval voor een genuanceerd hanteren van het begrip "godloos". Het lijkt nog beter, het maar helemaal niet te gebruiken. S. J. de Groot Stichting wil heiligdommenin ere houden (Vah onze redactie geestelij kleven) "Wij hebben uit betrouw bare bron in Rome ver nomen dat de paus bij zijn bezoek aan Nederland zeer zeker naar Heiloo komt. Bij zijn bezoeken aan andere landen heeft de Paus, die bekend staat om zijn vrome Maria-ver- ering, steeds een of meer Maria-bedevaartplaatsen bezocht". De stelligheid van dit bericht in het deze week verspreide "persbulle tin" van de stichting "Bedevaar ten Heiloo" wordt wat ontkracht door het vraagteken achter het kopje erboven: "Komt de Paus naar Heiloo?" Het wekt de indruk Sartre heeft christendom niet begrepen De felle kritiek van Jean Paul Sartre op het christendom richt zich tegen een verkeerd begrepen christendom. De diepste waarden van de christelijke religie worden door Sartre's kritiek niet ge troffen. Dat zei Paolo Valori, hoogleraar in de ethiek aan de pauselijke Gregoriana-universiteit, in een interview met de Vati caanse radio in verband met de dood van de "vader van existentialisme". Met zijn vasthouden aan christelijke waarden als vrij heid, persoonlijke waardig heid en eerlijkheid is Sartre voor Valori een typische ver tegenwoordiger van de hui dige "na-christelijke cul tuur". "Hij streefde naar een diepere hoop. Het christen dom had hem die kunnen bieden".. ADVERTENTIE Méér startvermogen, méér reserve. Bosch Super bobines leveren lot 70% meer vonkspanning lijdens dat hier de wens de vader van de gedachte is. Maar hoe hgt zij, het stichtingsbestuur roept oud en jong op, de uitdrukkelijke wens van de Paus te vervullen dat de Nederlandse heiligdommen in ere worden gehouden. ZöWel aan het begin als aan het eind van de bisschoppensynode in Rome heeft hij daartoe krachtig aange spoord. Volgens de stichting bezoeken elk jaar méér "rooms-katholieke per sonen" het "genade-oord van On ze Lieve Vrouw ter Nood" in Heiloo. Vorig jaar waren dat ér meer dan 100.000. Dit jaar ver wacht men er 150.000. "En als de Paus naar Heiloo komt, verwach ten wij een miljoen personen". Vijf eeuwen "Al meer dan vijf eeuwen trekken gelovigen naar Heiloo om hun noden neer te leggen bij Onze Lieve Vrouw ter Nood", schrijft iemand van het stichtingsbe stuur in een historische uiteen zetting. Nadat in 1573 de Genadekapel tij dens het beleg van Alkmaar was verwoest, bleven de bedevaart gangers komen, ondanks verbo den, straffen en geldboetes. De laatste bedevaart in de vorige eeuw was in 1830. In 1905, dit jaar dus 75 jaar geleden, werd de oude devotie hersteld. Om het bezoek aan het heiligdom te stimuleren, heeft de stichting een programma van activiteiten op gesteld. Wie dat wil hebben, kan contact opnemen met de heer A.W. Leeman, Laan van Zeeman 2 in Heiloo. De stichting gaat ook aandacht schenken aan andere heilig dommen, zoals in Amsterdam (Sacrament van het Mirakel), Maastricht (Sterre der Zee), Den Bosch (Zoete Lieve Vrouw), Roermond (Onze Lieve Vrouw in 't Zand), Handel (Noord-Brabant) (Troosteres van de Bedroefden), Schiedam (Heilige Liduina) en Den Briel (Heilige Martelaren van Gorcum). Elk middeleeuws Maria-oord heeft zijn legende. Zo ook Hei loo. Het verhaal had eeuwen lang verstopt gelegen in een ar- chiefla van het Vaticaan, totdat pater dr. P. Polman het in 1959 weer voor de dag haalde. De schrijver, pater Egidius de Gla- bais, had het relaas ook maar van horen-zeggen. Een Alkmaarse koopman in goede doen ondernam een zeereis. Toen hij in een storm kwam, be loofde hij, ter ere van Maria een kapel te zullen bouwen als hij maar behouden in Alkmaar zou terugkeren. Eenmaal weer in Alkmaar, bad hij om een teken waar die kapel moest komen. Spoedig daarop vond een jonge man op een akker in Oesdom een gehucht ongeveer een half uur gaans van Heiloo een hou ten Mariabeeld. Hij nam het mee naar huis, waar zijn moeder het in een kist opborg. Maar de vol gende dag vond hij het beeldje terug op dezelfde plek. Dat was heel wonderlijk. Het gerucht daarover drong ook door tot de Alkmaarse koop man, en die wist toén precies waar hij de kapel - met put voor de lafenis der vermoeide pel grims - moest laten bouwen. Het oude plaatje van de ruine, met Maria in het gat, werd tot 1883 als bidprentje gebruikt. Staatssecretaris bij opening Nieuwe Kerk: omge- Een monument als de Nieuwe Kerk behoort tot ons natio nale erfgoed en daarom is het verantwoord, ja noodzake lijk dat de rijksoverheid haar steun aan de restauratie van ook deze monumenten blijft geven. Dat zei staatssecretaris G. C. Wallis de Vries van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gister middag in Amsterdam tijdens de officiële opening van de Nieuwe Kerk aan de Dam, sinds 1814 de plek waar de vorst wordt inge huldigd. Toch zijn in de monumentenzorg de accenten in de laatste tiental len jaren wel wat anders komen te liggen. Veel meer dan vroeger valt nu de nadruk op de restaura tie van de kleinere monumenten, die het eigen karakter van steden en dorpen zo sterk bepalen en een bijdrage J de leefbaarheid van ving. Maar, zei de staatssecreta ris, de grote monumenten zijn onze zorg evenzeer waard. Het deed hem genoegen, te kunnen meedelen dat de restauratie van de Haarlemse Bavo-kerk, als de verwachtingen niet bedriegen, nog dit jaar kan beginnen. Nieuwe functie De monumentale en toeristische waarde van de Nieuwe Kerk al léén was echter niet voldoende om haar voor zoveel geld te be houden. Daarom was de staatsse cretaris blij met de nieuwe func tie die het gebouw krijgt. Een kerk voor stad en volk. "De nationale stichting 'De Nieuwe Kerk' en het departement zijn tot de conclusie gekomen dat in deze schitterende omgeving vele en veelsoortige activiteiten moeten gaan plaats hebben, zowel in maatschappelijk als cultureel op zicht. De Nieuwe Kerk wil ook een klankbord zijn op nationaal en internationaal niveau voor ideeën, wensen en noden in de samenleving. Een wegwijzer die wellicht hier hun heil komen zoeken omdat ze elders zijn vastgelopen. En ook een ruimte voor kunsten, theater en musische vorming". Kortom zo vatte staatssecretaris Wallis de Vries een aantal ingewikkelde, van vreemde woorden doorspek te volzinnen samen "een plaats van ontmoeting en confrontatie". Bijzondere dank bracht hij nog aan de centrale kerkeraad van de Amsterdamse hervormde ge meente, die de kerk "op zulk een unieke wijze" aan de samenle ving als geheel beschikbaar had gesteld. Betty Smit. Op uitnodiging van de zendingscommissie van de Evangelisch Christelijke Ge meente in Rijnsburg komt de zendelinge Betty Smit (37) zon dagavond om 8 uur in het gebouw "De Voorhof' aan de Vliet aldaar vertelde over haar werk in Brazi lië. Betty Smit kreeg landelijke bekendheid door de tv-uitzen- ding van de NCRV getiteld "De \touw die menselijkerwijs al dood had moeten zijn." Duizen den Nederlanders reageerden daarop en brachten een grote som bijeen, waardoor zij enkele boten kon kopen voor haar toch ten in het Amazonegebied. Sinds 1966 werkt Betty in Brazilië, eerst als kinderverzorgster, nu als zendelinge. Oegstgeest. Voor de Raad van kerken in Oegstgeest spreekt ds. Hans Bouma maandagavond om 8 uur in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg over "Wees goed voor deze aarde". Na de lezing kan er met Bouma van gedachten worden gewisseld. Troonswisseling. Het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk acht een speciale bidstond aan de voor avond van de aanstaande troonswisseling, dus dinsdag 29 april, het meest gepast. "Een der gelijke gewichtige gebeurtenis mag zeker aanleiding zijn voor een aparte kerkdienst, waartoe ook in het verleden bij gebeurte nissen van natioale betekenis meermalen werd besloten," aldus het hoofdbestuur. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Boskoop B. Duisterhof Yerseke. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Drachten A. Hansen 's Gravenzande. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Bruinisse F. Malla Rhenen. Vredesberaad. De werkgroep voor de begeleiding van de gere formeerde deelnemers in het In terkerkelijk Vredesberaad moet worden opgeheven. In plaats daarvan moet de werkgroep (de- putaten) voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk een con tactfunctie gaan vervullen tussen de Gereformeerde Kerken en groepen die zich naar evangeli sche maatstaven voor de wereld vrede inzetten. De gereformeerde synode zal dit voorstel van een speciale commissie volgende week behandelen. Het voorstel beoogt, een opening te maken ook naar andere groepen dan het IKV. ADVERTENTIE "Dit is het station waar de kerk met super tankt". Zo karakteriseerde dr. Albert van een Heuvel de Raad van Kerken, waarvan hij deze week afscheid heeft geno men wegens zijn benoeming tot voorzitter van de VARA. Hij ver tegenwoordigde in deze raad de Hervormde Kerk. Ook dr. P. Vriens, de scheidende secretaris-generaal van de rooms-katholieke kerk provincie, was er voor het laatst. Hij woonde als plaatsvervanger voor een van de vertegenwoordi gers van zijn kerk vrij regelmatig de vergaderingen bij. De raad was ditmaal voor de hon derdste keer bijeen. De vergade ring had dan ook, ondanks het af scheid van de twee, een feeste lijk tintje. De voorzitter van de raad, prof. dr. H. Berkhof, merkte in een af scheidswoord op, dat de twee grote kerken die Van den Heuvel en Vriens vertegenwoordigden, het niet gemakkelijk hebben. Het is, volgens Berkhof niet te meten, wat de Raad van Kerken in de loop der jaren heeft bereikt. Vaak blijkt dat mensen hoge verwach tingen van de raad hebben en zijn uitspraken als uniek Ongedwongen Dr. H.A.M. Fiolet, secretaris van de raad, de enige aanwezige die in dertijd de voorbereidende verga deringen voor de oprichting had meegemaakt, trok een vergelij king tussen toen en nu. Het ka rakter van de vergaderingen is wel ingrijpend veranderd. Eerst waren het bijeenkomsten van een stijf, hiërarchisch gezelschap, nu van een college welks leden el kaar goed kennen en ongedwon gen van hun opvattingen doen blijken. Van den Heuvel zei nog dat het verlaten van het directe kerkelij ke werk, waaraan hij al vóór zijn studententijd had deelgenomen, hem niet gemakkelijk viel. In deze vergadering gaf de Raad van Kerken een eërste aanzet tot de voorbereiding van een breed beraad over het vluchtelingen beleid. De Stichting Oecumeni sche hulp (SOH) had daarover een nota opgesteld. De sectie "internationale zaken" zal worden gevraagd, na te gaan hoe de wereldomvattende problema tiek van het martelen aan de orde kan worden gesteld. U bent een van de velen die Q'f'A'tï een huis hebben UVVllillVlI in de kategorie van zo'n 70 tot 170 duizend U bent op zoek naar een andere woning of u hebt al een woning op het oog U bent toe aan meer ruimte, meer luxe, een andere indeling of lokatie SNEL EN GOED U vraagt zich heel nuchter af: ,,hoe verkoop ik goed en snel m'n woning?" Terecht! KWESTIE VAN VRAAG EN AANBOD Van 't Hof is een vertrouwde en bekende naam in de makelaardij. Daarom kloppen daar veel mensen aan die op zoek zijn naar een "betaalbaar" koophuis. De konklusie is eenvoudig: u heeft wellicht het aanbod; Van 't Hof heeft de vraag. De beste garantie om uw woning snel en goed te verkopen Geef van 't Hof de verkoop van uw woning in handen. En doe dat nu. Bel 01720-93743, (buiten normale kantooruren: 01720-30323) SDI 2404 BE alpnen a/d rijn o_nbmJ telefoon: 01720-93743 kantoren in alphen a/d rijn, gouda, 's-gravendeel. vianen en zwolle

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9