Geldigheid rijbewijs levenslang ter verscherpt k op Iran met dzame sancties Plan in bewerkiij voor huurbelastin aan t dorp in Z.-Libanon 'Van Agt niet per se lijsttrekker' Braki icces Islamieten willen actie tegen Nederlandse pers Van Thif Pander Deng trekt zich terug, maar houdt nog invloed VRIJDAG 18 APRIL 1980 DEN HAAG (GPD)-Volgens KVP- voorzitter Piet van Zeil betekent de keuze voor premier Van Agt als aanvoerder van de KVP-kan- didatenlijst voor de volgende verkiezingen nog niet dat Van Agt ook vanzelfsprekend lijst aanvoerder van het CDA wordt. Van Zeil liet dat gisteren in een verklaring weten nadat bekend was geworden wie door het KVP- bestuur op de eerste plaatsen van de KVP-lijst (die met die van ARP en CHU tot één CDA-lijst moet worden samengevoegd) zijn geplaatst. Dat zijn in volgorde premier Van Agt, fractieleider Lubbers, CRM- minister Gardeniers en Van Zeil zelf. De rest van de KVP-lijst zal aanstaande maandag door het KVP-bestuur worden vastge steld. De keuze van de lijsttrekker is vol gens Van Zeil een zaak die pas aan de orde komt nadat de defini tieve CDA-lijst is opgesteld. De lijsttrekker hoeft daarbij hele maal niet uit de eerste drie te ko men. Alle kandidaten op de lijst kunnen daar volgens Van Zeil bij worden betrokken! De KVP-lijst die maandag bekend wordt (die van ARP en CHU zijn dat al), is overigens nog niet vol ledig. Op de lijst komen alleen de landelijke kandidaten voor. In tegenstelling tot de twee andere CDA-partijen kent de KVP ook regionale lijsten, die uiteindelijk met de landelijke tot één lijst worden samengevoegd. De re gionale lijsten worden pas over enkele maanden bekend. Klaar voor taak AMELAND (ANP) - De zorg vuldig uitgezochte paarden voor het trekken van de red dingsboot op Ameland zijn na tien maanden trainen gereed voor hun taak. Met een oefe ning deze week is de red dingsboot weer officieel ge bruiksklaar gemaakt. In augustus vorig jaar verdron ken de oude trekpaarden tij dens een reddingsactie. Met speciale ministeriële toe stemming werden de dieren op de plaats van het ongeval begraven. DEN HAAG ((Y Braks van landb kwaad op de Ze< de afgelopen d met de Belgisch komen. Oorzaak het feit dat de gevangenen SgSindeIBe[gis,lijke verklaring is zone vissen o^be kant °°k gewe- boeg'vlndë taS'Piemen schf manrinekearVem&eer Nederlandse sci vfn f zei dat ouderdemüne^n-o-^; Nog dit jaar wetsontwerp DEN HAAG (GPD) - De vijfjaarlijkse vernieu wing van het rijbewijs komt te vervallen. Het rijbewijs wordt levenslang geldig, met dien ver stande dat de houders ervan vanaf (omstreeks) hun 60e jaar zich periodiek medisch moeten la ten keuren. Minister Tuijnman (verkeer en wa terstaat) heeft gisteren in de Tweede Kamer aangekondigd dat hij nog' dit jaar een daartoe strekkend wetsontwerp zal in dienen. Op dit ogenblik worden jaarlijks 900.000 rijbewijzen ver nieuwd. Aanleiding voor deze toezegging was een interpellatie van de WD'er Joekes, die, op grond van zijn eigen recente ervaringen in zeer schampere bewoordingen uiteenzette welke omslachtige rompslomp eraan te pas komt om Vragen over bevordering adjudant van prins DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- Tweede-Kamerlid Jaap van der Doef vindt hét onjuist dat de ad judant van prins Bernhard, kolo nel R. Gerritsen, binnenkort wordt bevorderd tot brigade-ge neraal. In vragen aan minister Scholten (defensie) gaat Van der Doef ervan uit dat deze bevorde ring gebeurtals blijk van waarde ring door de prins, maar de PvdA'er vindt dat geen geëigen de manier. Het Koninklijk Huis staan - mid dels de Huisorde van Oranje-Na- ssau - betere middelen ter be schikking om de waardering voor de eigen medewerkers uit te drukken. Deze promotie past in de ogen van het kamerlid niet in de door de regering gevraagde, en via de loonmaatregel opgelegde, loonmatiging. Hij vraagt hoeveel de kolonel precies meer gaat ver dienen als gevolg van deze bevordering (per 1 mei) en wat daarvan de gevolgen zijn voor zijn pensioen. Lijk gevonden AMSTERDAM (ANP) - By graaf- werkzaamheden op een bouwter rein aan de Amsterdamse Kol- lenbergweg zijn gistermiddag de restanten gevonden van een lijk. Het lichaam, dat al in forse staat van ontbinding verkeerde, was verpakt in een slaapzak. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen of het om een man of vrouw gaat. De groep ernstige delicten van de Amsterdamse re cherche is met het onderzoek in de zaak belast. een rijbewijs te Daarnaast had hij ernstige be zwaren tegen de tijd en de hoge, naar gemeente bovendien sterk uiteenlopende, kosten die met deze „nutteloze, belachelijke" vernieuwing zijn gemoeid. „De overheid is kennelijk niet in staat deze eenvoudige dienst aan de burger te verlenen", vond Joekes, die erop wees dat de overheid er per slot van rekening voor de burger is, en de burger niet voor de overheid. Hij laakte voorts de vreemde gang van za ken rondom de medische verkla ring. „Ik moet daarop invullen of ik aan toevallen lijd, een hand of een voet mis, en een arts die mij nimmer controleert, zet op dat papier een stempel' waarmee het een geldig document geworden Niet minder ridicuul achtte Joekes het dat voor elke verlenging een uittreksel uit het bevolkingsre gister nodig is. „Voor de verlen ging van een alom als legitima tiebewijs erkend rijbewijs, .moet ik een uittreksel inleveren waar op noch mijn pasfoto, noch mijn handtekening voorkomen. Nog afgezien van de tijd, komt een rij bewijs daardoor wel op 30 gulden te staan. Althans hier in Den Haag, want in Drente kost het maar f8,05". Rijkelijk Tuijnman weersprak geen van Joekes' rijkelijk toegelichte be zwaren en voegde er nog aan toe dat Nederland in Europa het eni ge land is waar een rijbewijs na vijfjaar verloopt. Overal elders is een rijbewijs een rijbewijs, en daarmee klaar. Toch voorzag hij problemen rondom de medische verklaring en aanvankelijk was de minister dan ook niet bereid toe te zeggen dat hij „nog" dit jaar •met een wetsontwerp zou kun nen komen. „Dat regel je niet even op een regenachtige achter namiddag". Maar dit ging niet alleen Joekes, vooral de CDA'er Pam Cornelis- sen toch te ver. „Niet alleen hebt u in 1978 toegezegd te zullen wer ken aan een onbeperkte geldig heid, het onderwerp zelf is al sinds 1971 vier keer in de Kamer aan de orde geweest". Hij vond dat er nu maar eens moest wor den voortgemaakt, bij verkeer en waterstaat, en diende een daartoe strekkende motie in. Bij de gemeente Leiden vindt men het niet bezwaarlijk dat de huidi ge regeling vervalt. Een woord voerder van de afdeling Bevol king: "Het scheelt ons wel ruim tien gulden per aanvraag, maar er moet ook minder werk worden verricht. Bovendien is deze rege ling beter voor de burger. Hij krijgt nu niet om de vijfjaar al dat papier over zich heen." ling van de gebeurtenissen in Cambodja en Afghanistan, zo blijkt uit het communiqué dat gisteren aan het einde van het be zoek van Van Agt en Van der Klaauw is gepubliceerd. Het één lijn trekken, dat in het bre dere kader van de Europese Ge meenschap en het verbond van Zuidoostaziatische landen (Asean) nog mogelijk bleek, is tijdens de besprekingen niet ge lukt. De slotverklaring valt wat betreft Afghanistan en Cambodja uiteen in afzonderlijke delen, waaruit blijkt dat de tegenstel lingen onoverbrugbaar waren. De slotverklaring van Jakarta ver meldt eerst de opvattingen van Suharto over Cambodja, vervol gens die van Van Agt over Af ghanistan, en omvat tenslotte een gemeenschappelijke, in algeme ne termen gesteld deel over beide landen. Gromiko toch naar Parijs MOSKOU/PARIJS (UPI) - De Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromyko komt van 23 tot 25 april naar Pa rijs voor een werkbezoek. Dit heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Het bezoek van Gromiko stond reeds lang op het programma in het kader van het Frans-Russi sche vriendschapsverdrag, dat voorziet in geregeld overleg op hoog niveau. Maar de Russische invasie in Afghanistan had het vermoeden doen postvatten dat het bezoek niet door zou gaan omdat Moskou niet is ingegaan op de Westerse eis om de troepen uit dat land terug te trekken. [Van onze correspondent Henk Kolb) N - President Carter heeft nieuwe, vreedzame maatregelen genomen te- ïaar hij voegde er, tijdens een pers- aan toe, dat wanneer vreedzame lede van bondgenoten, niet leiden tot AMSTERDAM-DeNieuweKerkinAmsterdamisnaeenrestauratievantwintigjaarinherni, aocm^olrlpn Viii de steigers tevoorschijn gekomen. Gisteren is de kerk opgeleverd en in aanwezigheid van koningin**11 rxiiiciixvciciiiöc nij Bernhard, en prinses Beatrix en prins Claus officieel geopend. Hoewel het gebouw een cultureel-mcn VOrm Van militaire actie" kan zien bestemming krijgt, zal het publiek de deuren voorlopig hermetisch gesloten vinden. Op 30 april h Beatrix in deze kerk ingehuldigd. Zij is de zesde in de reeks koningen en koninginnen die hier?-*- Stap. ingehuldigd. ingang zijn alle :n naar Iran het verga- Om doorstroming te bevorderen V a DEN HAAG (ANP, GPD) - Het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening werkt aan een plan voor huurbelasting. Het invoeren hiervan betekent dat men huur gaat betalen naar draagkracht. De meeste belasting betalen zij die met een hoog in komen in een naar verhouding goedkoop huis wonen. Staatssecretaris Brokx hoopt dat dank zij de huurbelasting de doorstroming wordt bevorderd. Dit zou inhouden dat zij, die nu voordeel hebben van het wonen in een goedkoop huis, zo zwaar worden belast dat ze gemakkelij ker verhuizen naar een duurdere woning. Het goedkopere huis komt dan vrij voor minder draagkrachtigen. Brokx beslist begin mei of het wo ningbouwprogramma voor dit jaar moet worden bijgesteld. Een verschuiving van koopwoningen naar meer huurhuizen zou nood zakelijk kunnen zijn wanneer de koopsector blijft stagneren. Alles wijst erop dat de koopmarkt niet snel aantrekt. Brokx deelde de Tweede Kamer gisteren mee dat- eind april naar verwachting slechts 3500 vergunningen voor premiekoophuizen zullen zijn. uitgegeven. In het bouwpro gramma voor 1980 wordt uitge gaan van 23.000 van deze wonin gen. .Ook de bouw in de vrije sec tor (jaarprogramma 27.000 stuks) blijft ver achter bij de verwach tingen. De premie-huursector loopt beter. Brokx heeft goede hoop dat het aantal goedgekeurde plannen aan het eind van deze maand is opgelopen tot 3250. Deze opmer- AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse islamitische sociëteit heeft alle in Nederland verte genwoordigde islamitische lan den benaderd met een verzoek om geen faciliteiten meer te ver lenen aan medewerkers van de NOS. Dit naar aanleiding van het feit dat deze omroep de tv-docu- mentaire „Dood van een prinses" ondanks protesten op het scherm heeft gebracht. De landen moeten zich ook gere serveerd opstellen tegen de Ne derlandse pers in het algemeen omdat deze het besluit van de NOS in grote lijnen heeft ge steund, aldus de NIS, die een groot deel van de islamitische gemeenschap in ons land verte genwoordigt. De organisatie noemt de film „een smerig werkstuk dat in een por nohuis thuis hoort". Ze stelt dat ten onrechte wordt geïnsinueerd dat de islamitische samenleving een broeinest zou zijn van per versiteiten, losbandigheid, on recht en corruptie. Door de uit zending zijn de 300.000 in Neder land verblijvende moslims ern stig in hun gevoelens gekwetst, aldus de organisatie. en met betrek- gijzelden). Alle mrdt verboden, Iran, rëcht- ;de landen. Alle igsstukken die ieft gekocht en ig niet afgeno- verbeurd ver- aar Amerikaan- of worden aan Iraanse VS zijn bevro- verkregen toe- •t Congres, ge- ïadeloosstellin- zelden en hun kelijke stijging wtbetaling van de zaakt doordat veel de VS wegens voor woningwetwotelijke maatre- doorgeschoven naagen. huur. Het gaat hiere maatregelen nen voor woningenvoord uit Iran van circa 600 a 7O0ü Carter in een maand. e uitvoer van Ijnen naar Iran Het woningwetprogr^Ü» de interna- dit jaar 30.000 stuksgen met Iran wel zeker gehaald. Bi van uit dat eind ap vergunningen voor i gen zullen zijn afgeg- gemeenten liggen p\l zeker 50.000 won gen gereed. Met m heeft voortdurend c op verhoging wetprogramma. Ome. van de socialisten exti geeft Brokx voorkeur aan te trach mogelijke middelen l,eeft gevoerd programma te realiseltonom,e De t Carter alle Brokx wilde nog niet inven om met mededeling van de te kunnen van grote woningbo zegt dat er momenSdent Carter nieuwbouwwoningenken waar Be kocht zijn. Hij zegdeten, maar die De Beer toe dat hij hdat zeer wel- onderzoek zal instelllpunt van de bekijkt hij of het waaitonomie, de aantal gedwongen veibij de onder woningen toeneemt ekken en om van de sterk verhoo,n Gaza uit te theekrente. De bewiro nagaan of hij eigenaarn president die in plotselinge finanlische oppo- zijn komen te verkennd gebracht volg van die hoge rentpoedige val pende hand kan bieden en de grote mogelijk zijn door de terspartij na garantieregeling te een nieuwe men. x, zoals opi- )U ADVERTENTIE Liberiaanse zijn vier en drie mili- 3. Zij zijn be- Nadat de NOS woensdagavond al 11 ff Tl 1Y1 1 Tl Indering ongeveer 150 telefoontjes had C/Lt/fl/ ff V VI Vgeweld Pander toont slechts enige tijd een selectie antieke voorwerpen en meubelen. Dit is een uitnodiging voor de liefhebbers van mooie oude dingen, die het interieur net dat extra accent kunnen geven. Echt antiek voor redelijke prijzen. Tijdelijk bij Pander. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE 1 geweld die ;reep van af- AMSTERDAM (ANP) - het PvdA-Kamerlid Vi moet de ministerraad1 worden versterkt dat 1 tuut binnen het gehee rijksdienst het orgaan \<"y „de dienst uitmaakt en d in brengt". Hij zei dat gisteren in An op het VU-congres en enkele machten", gewijd aan, Zijn uit de meende verminderde Qar het Uni- van het parlement. De dakoura. De bepleite versterking vanbij de VN- tie van de ministerraad de militie volgens Van Thijn - toq>rige week leiden dat de hoofdlijneieft afgeslo- gekregen als reactie op de film „De dood van een prinses", kwamen er gisteren nog onge veer 50 reacties binnen. Evenals woensdagavond was het meren deel van de binnengekomen tele foontjes positief, aldus de NOS. Kritiek was er van een aantal kij kers op de samenstelling van het panel, dat na afloop van het pro gramma zijn mening gaf. De NOS wijst er in dit verband op, dat zij van haar kant alle moeite heeft gedaan representanten van Saoedi-Arabië en van Arabische culturele organisaties in Neder land in het panel te krijgen. De ambassadeur van Saoedi-Arabië in Nederland wilde echter op de dag van de uitzending niet voor de televisie verschijnen en evenmin vond hij het juist, dat iemand anders in zijn plaats Van Thijn keerde zich tegeoden 1000 kwam, aldus de NOS. vatting als zou de macht gen op te Carters nieuwste stappen zijn, zo verheelt men zich in Washington niet, voornamelijk symbolisch, omdat zij in de praktijk al be staan. Zij moeten vooral worden gezien als richtlijnen voor de Amerikaanse bondgenoten, die onder zware Amerikaanse druk staan om zich bij Carters maatre gelen aan te sluiten. De president heeft voorts een beroep gedaan op de Amerikaanse nieuwsmedia om hun aanwezigheid en hun ac tiviteiten in Iran zoveel mogelijk te beperken. Nadrukkelijker Nadrukkelijker dan ooit tevoren heeft Carter op aanstaande mili taire acties gezinspeeld. Hij ver klaarde niet tot midden juli te zullen wachten - een termijn die is bepaald aan de hand van uitstel bij de voltooiing van de verkie zingen in Iran voor een nieuw parlement dat volgens Chomeini uiteindelijk over het lot van de gegijzelen moet beslissen. „Dat zou buitensporig zijn", zei Carter. In Washington verluidt dat men als resultaten uitblijven, half mei tot militaire stappen zal over gaan. Op een vraag over het afwegen van de risico's tussen het verloren gaan van de olie in het Midden- Oosten en het risico van een oor log, zei Carter dat daarover ooit een besluit zal moeten vallen: „We moeten dat tegen 'elkaar af wegen", zei hij. Zo'n situatie zou zich voordoen wanneer de Sow- jet-Unie van de verwarring in Iran en in de internationale poli tiek gebruik zou willen maken om Iran binnen te trekken, Profi terend van de grote interne ver deeldheid tussen de samenstel lende delen van dat land. Nieuw geweld in El Salvador SAN SALVADOR (UPI) - Rege ringstroepen in de Middename- rikaanse staat El Salvador heb ben deze week zeven onschuldi ge burgers, onder wie een zesjarig meisje doodgeschoten, zo heb ben overlevenden gisteren ver klaard. Een tiental boeren vertelde tegen over een kerkelijk bureau voor juridische bijstand dat de Natio nale Garde dinsdag een trein liet stoppen bij de plaats Concep- cion. De passagiers moesten uit stappen voor een onderzoek naar 'ondermijnende propaganda'. Toen er niets werd gevonden mochten ze weer instappen. Maar op het moment dat de trein zich in beweging zette, openden mili tairen zonder enige provocatie het vuur. Deng Xiaoping. PEKING (DPA) - In Peking vormt zich een nieuwe regeringstop. De benoeming woensdag van de 61- jarige Zhao Ziyang en de driejaar oudere Wan Li tot vice-premiers is daarvoor wel de belangrijkste beslissing in de personele sfeer van de afgelopen drie jaar. Zij heeft de tot dusverre bij geruchte aangekondigde terugtrekking van de 75-jarige Deng Xiaoping uit het dagelijkse regeringswerk in de komende maanden zeker gemaakt. Tevens zet zich de "ge neratiewisseling" in de leiding voort. Zhao Ziyang en Wan Li gelden als pragmatici, die weinig gemeen hebben met de intussen vergrijsde dogmatici uit de tijd van Mao. Zij zijn bovendien naar Chinese opvatting in de beste leeftijd voor de politiek. Deng zal naar de mening van waar nemers in Peking bij de voor au gustus aangekondigde bijeen komst van het nationale volks congres zijn aftreden als eerste plaatsvervangend premier be kendmaken. Zijn opvolger zal vermoedelijk Zhao Ziyang heten. Deng zal zich een fUnctie als "ad viseur" van de regering of een eretitel laten geven om formeel nog wel in het regeringsapparaat te zitten maar tevens ontheven te zijn van de beslommeringen van alle dag. Zijn invloed en macht worden daardoor geenszins klei- Zhao Ziyang heeft alle kans om uit eindelijk Hua Guofeng op de post van regeringsleider op te volgen. Waarnemers achten dit reeds mogelijk volgend jaar, wanneer een nieuwvolkscongres wordt gevormd. Hua Guofeng zou zich dan op aandringen van zijn critici kunnen beperken tot de functie van partijleider. Misschien laat hij zich daarbij ook nog tot staatspresident kiezeaom verder als "nummer een" van China te kunnen optreden. nemen in de door hem bezette strook grond langs de grens met Israël. Majoor Haddad, die werd geciteerd door de radio van de militie, bracht, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. Tien dagen geleden hebben Pale stijnse guerilla-strijders de Israë lische Kibboets Misgav Am aan gevallen. de Cubanen werk en onderko- Vorige week stuurde Israël algemeen regeringsbek" den bewaakt en dat i plan voor vier jaren v liseerd. hebben verzekerd. Een Israëlische commando-een heid heeft gisteravond een aanval uitgevoerd op een 'Palestijnse guerrillabasis' op de zuidkust van Libanon. Daarbij zijn minstens zes guerrilleros om het leven ge- e militaire macht naar Zuid- Libanon. Zij richtte posten in voor bemanning door de Libane se rechtse militie van Haddad - maar zij had geen rechtstreeks contact met Palestijnse guerrilla strijders.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7