Galabal Quintus: toch optreden strijkje en band ZONNEDAK ^WADO STEEDS Waardgracht en omgeving moeten fiks nabetalen Gratis zwemmen op 3 mei AUTO-HOME Besluit gemeente geschorst f0 VRIJDAG 18 APRIL 1 DEN HAAG - De studentenvereniging Quintus, ge vestigd op de hoek van de Korte Mare en Oude Singel, mag op het galabal (3 mei) een strijkje en jazzband laten spelen tot twee uur 's nachts. Met deze "voorlopige voorziening" heeft de Raad van State een af wijzend besluit van de gemeente geschorst. Quintus heeft een be perkte muziekvergunning: er mag geen levende muziek ten ge hore worden gebracht en het ge luidsniveau mag een bepaald maximum niet overschrijden. De gemeente had voor het galabal geen uitzondering op die regels willen maken. De pleiter voor de studenten, mr. Van der Kwaak, memoreerde gis teren ten overstaan van staats raad J. van der Hoeven dat sinds de oprichting vorig jaar januari de vereniging voor meer dan zes tigduizend gulden aan geluidsi- solereride voorzieningen heeft aangebracht. Na klachten in de cember 1979 werd er in de kerst vakantie nog meer vertimmerd, en tenslotte deed de vereniging voor de nu aangevraagde onthef fing de toezegging aan loco-bur gemeester Waal nog weer extra isolatiemateriaal aan te brengen. Van der Kwaak benadrukte het rustige karakter van het bal waar slechts een beperkt aantal (125) leden zal worden tóegelaten. Hij wees erop dat andere instellin gen, zoals de Koetsotheek, Au- gustinus en SSR wel een onbe- stallatie duidelijk waarneembaar waren. Terwijl het normale ge luidsniveau in een slaapkamer 30 decibel hoort te zijn, werd 48 dB gemeten. Hij stelde een rapport aan de orde dat het TNO op ver zoek van Quintus gemaakt had over de geluidsisolatie. Volgens de heer De Raad zou daaruit blij ken dat voldoende isolatie nooit mogelijk zou zijn. Staatsraad Van der Hoeven onder vroeg de gemeentewoordvoerder op scherpe wijze en kwam tot de conclusie dat de uitgegeven ver gunning "volslagen absurd" was: diverse bepalingen in de vergun ning zouden met elkaar in strijd zijn. "Als ik voor voorlichter mag spelen", merkte hij op, "dan zou ik u adviseren voortaan niet be perkingen, te stellen aan het ge luidsniveau binnen de inrichting maar daarbuiten. De metingen in de slaapkamer van de buren zijn geen bewijs dat het geluidsni veau binnen het verenigingsge bouw hoger dan de toegestane 90 decibel zijn geweest". Zijn beslissing houdt in dat tot twee uur 's nachts weliswaar muziek gemaakt mag worden, maar dat die niet luider dan 90 dB mag zijn. De Raad desgevraagd: "Een jazz band kan onmogelijk zachter spelen, dat kunststuk zou ik wel eens willen zien". Ter vergelij king: een popgroep produceert meer dan 100 dB, een dixieland- band rond de 95 dB. NA TWEE JAAR REKENING VAN VERWARMINGSKOSTEN TERUG IN T STADSBEELD LEIDEN - Weer terug in het (Binnen) stadsbeeld, de aller kleinste vuilnisauto. De vorige was al een tijdje buiten gebruik, tol op de draad, versleten Dit nieuwe Engelse model telt wat meer technische snufjes, zodat er wat vlotter mee gewerkt kan wordenen was gisteren te zien in de Pieterswijk. De nieuwste techniek om eeuwe noude sloppen en stegen schoon te houden. LEIDEN - Een flink aantal bewoners van de nieuw bouw aan de Waardgracht en omgeving vindt dat zij goed in het schip zitten. Pas na twee jaar hebben ze te horen gekregen hoeveel geld ze precies aan ver- warmingskosten moeten bijbetalen. Een week ge leden presenteerde de Leidse woningstichting hun de rekening: de be dragen variëren van 300 tot 1000 gulden En of de bewoners maar binnen twee weken willen beta len. De heer Filippo, lid van de bewo nerscommissie, is zeer kwaad over de gang van zaken. "Ik be grijp er niets van", zegt hij. "Twee jaar lang zijn we van het kastje naar de muur gestuurd. Als ik de technische handelsmaatschappij Warmtemeter b.v. opbelde, zei den ze: "U moet niet bij ons zijn, maar bij de Leidse woningstich ting. Wij nemen alleen de standen op; de Leidse woningstichting Depaalt de rekening. De Leidse woningstichting zei: "Wij kun nen u niet helpen, want de meter standen zijn nog niet doorgege ven". Zo ging dat twee jaar en nu moeten we opeens binnen twee weken de rekening betalen. Dat kan toch niet". De eerste reactie van Filippo was: laten we een vergadering met vertegenwoordigers van de Leid se woningstichting en vertegen woordigers van Warmtemeter b.v. uit Schiedam beleggen. He laas, dat ging niet door. De Leidse woningstichting liet weten niets voor een vergadering te voelen. Komt u maar naar ons toe, was hun antwoord. "Misschien kun nen wij wel een regeling treffen". Hoe het verder moet weet Filippo niet. Een vergadering organise ren heeft volgens hem nu weinig zin. "Wij staan voor het blok. Het grote probleem is namelijk dat hier veel gezinnen en bejaarde mensen wonen, die het bedrag niet ineens kunnen betalen. Af betaling in termijnen is mis schien een oplossing, maar zelfs dan blijft het veel geld. C. Streefland, directeur van de Leidse woningstichting, desge vraagd: "Het spijt me, maar ik kan u niet zeggen v lang heeft geduurd" perkte muziekvergunning heb- LEIDEN - De Sportstich ting heeft besloten op 3 mei de buitenbaden voor de ben hoewel geregeld klachten van omwonenden komen. De woordvoerder namens de ge meente, de heer De Raad, merkte op dat nog steeds een beroeps procedure rond de muziekver gunning lóópt. In december na melijk dienden omwonenden be zwaarschriften in tegen de be perkte vergunning. De commis sie voor beroepsschriften moet over die bezwaren nog een uit spraak doen. Hangende dat be roep wilden B en W geen onthef fing verlenen. De Raad bracht naar voren dat bij metingen over tredingen van de vergunning wa ren geconstateerd. Bij de buren was op 18 januari geconstateerd dat de bassen van de.muziekin- Leidse bevolking gratis open te stellen. Deze mededeling kwam gister avond bij de bespreking van het jaarverslag van de stichting in de gemeentelijke commissie voor onderwijs. Veel Leidenaars zijn de laatste dagen nogal ontstemd geweest over het feit dat de buitebaden met het mooie weer gesloteii bleven. 'Een gratis dag om het weer een beetje goed te maken", zei voorzitter Biegstraten van de Sportstichting Het onderwerp kwam aan de orde bij de bespreking van energiebesparen de maatregelen voorde overdekte en niet-ov er dekte zwembadenHet pas op 3 mei openen van de buitenbaden hoort ook bij die maatregelen. De verwarmingsmgchines hoeven na deze datum door de termperatuurstij- ging niet zo lang meer aan te staan. Ook wordt er gekeken naar de mogelijkheden om de buitenbaden 's avonds af te dekken, zodat het warmteverlies minimaal kan zijn. Regionaal is afgesproken dat de tem peratuur van het water niet boven de 25 graden mag uitkomen. In de binnenbaden is men al vrij ver gevorderd. Zo is het zwembad 'De Zijl" uitgerust met driedubbele thermopeen beglazing en in het 5-Meibad is men druk bezig met het plaatsen van allerlei thermostaten. De problemen met het Zweilandbad zijn volgens directeur JDuyvesteiv van dè Sportstichting nog niet opgelost. Voorlopig blijft hel in elk geval gesloten ADVERTENTIE Auto-Home bestaat nu 121/2 jaar. Dit willen we niet onopgemerkt" voorbij laten gaan. Daarom geven we iedere klant die bij ons een auto koopt boven de f 4000,- een zonwerend en verfrissend zonnedak kado! Incl. ^;j montage, vanaf 19 april t/m ji" Weversbaan 27, Leiderdorp. Tel 899349 OPVANGMOGELIJKHEDEN VOOR KINDEREN van wer kende ouders zijn in Leiden' nog steeds zeer beperkt. De enige twee kinderdagverblij ven Het Peuterpalet aan Zoeterwoudsesingel en Het Konijn aan het Levendaal hebben ellenlange wachtlij sten. Sinds '78 heeft het Peuterpalet een stop op de wachtlijst in gevoerd. Toch staan er nog 75 kinderen op. Peuterpalet heeft de zorg voor 150 kinde ren. Het Konijn biedt ruimte aan vijftig kinderen. De wachtlijst telt .99 kinderen.... "Een rampzalige toestand", meent Ad Prince van de Werkgemeenschap Kinder centra Leiden. "Er is een ont zettende behoefte aan kin derdagverblijven, maar de opvangmogelijkheden zijn nog altijd zeer beperkt". Voordelen van de kinderdag verblijven? Prince: "Kinder dagverblijven bieden ouders de vrijheid om te werken, in de geruststelling da^hun kind goed wordt opgevangen. Die verblijven zijn ook erg be langrijk voor zogenaamde één-oudergezinnen". Dat vader het geld moet bin nenbrengen en dat moeder de vrouw maar heel de dag met haar koters rond huis moet blijven plakken»wordt lang zamerhand een ouderwets gezegde. Kinderdagverblij ven bieden vrouwen de mo gelijkheid buitenshuis te werken. De kinderen komen in zo'n verblijf meer in aanra king met vriendjes en vrien dinnetjes dan dat ze de hele dag aan moeders rok (of aan vaders broek) hangen. "Het is beter dat ouders een wat kortere tijd van de dag goed vo.or hun kinderen zorgen dan de hele dag slecht", meldt Ad Prince, die daarmee de open deur van een kinder dagverblijf intrapt. Op het moment heeft l^et weinig zin voor Leidse ouders hun kinderen in te schrijven voor één van de kinderdagverblij ven. De wachtlijsten zijn toch te lang. Hoe groot de behoefte aan die verbijven werkelijk is, is daarom niet goed meetbaar. Ouders brengen hun kinde ren ook wel voor enkele och tenden of middagen naar peu terspeelplaatsen bij gebrek aan opvang van het kind voor de hele dag. NIEUWE KINDERDAG VERBLIJVEN staan er echter aan te komen. De Leidse Uni versiteit opent zeer binnen kort een kinderdagverblijf aan de Langegracht. Dertig kinderen van personeel of studenten aan de universiteit kunnen er terecht. Het Aca demisch Ziekenhuis biedt vermoedelijk nog dit jaar on geveer dezelfde ruimte aan kinderen van ziekenhuis personeel. De directie van het ziekenhuis moet hier overi gens nog definitief over be slissen. Het bekende ruimte probleem speelt daarbij ook een rol. Ook dit jaar nog komt er in Lei- den-Noord een nieuw "inter nationaal" kinderdagverblijf; voor kinderen van buiten landse en Nederlandse werk nemers en -neemsters. Er zouden ongeveer dertig kin deren terecht kunnen. Een vierde nieuw kinderdag- LEIDEN onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser Met de kleuters de drukke La» verblijf komt-als alles meezit - binnen een jaar in de Me- renwijk te staan. CRM BETAALT de lonen van de kinderleidsters in de dag verblijven. Naast alle andere kosten kunnen echter ook de kosten van huisvesting aan tikken (even afgezien van het probleem om een geschikte ruimte te vinden). De ge meente is niet van plan geld voor huisvesting beschikbaar te stellen. Maar door te mik ken op vrijkomende school lokalen is er misschien toch wat te regelen met de ge meente.... Het ministerie van CRM heeft al sinds '77 op de kinderdag verblijven bezuinigd. Voor nieuwe verblijven (of voor uitbreiding van de oude ver blijven) was geen geld be schikbaar. Voor '80 en '81 ligt het anders: in totaal komt CRM met vijf miljoen gulden over de brug. Dit bedrag moet landelijk wórden verdeeld. Het nieuwe kinderdagverblijf in Leiden-Noord profiteert hiervan maar waarschijnlijk valt ook een nieuw kinder dagverblijf in de Merenwijk in de prijzen. Dit nieuwe ver blijf wordt opgezet in sa menwerking met het "Gas touderproject Merenwijk" dat al drie jaar draait volgens een systeem waarbij ouders eikaars kinderen opvangen. Het Gastouderproject blijft in elk geval tot december van dit jaar bestaan. Daarna is het de bedoeling het project vast te koppelen aan het nieuwe kinderdagverblijf in de Me renwijk. Vier nieuwe kinderdagverblij ven. zo mogelijk in een jaar tijd. Het geeft enige lucht nienschansweg over. maar lijkt anderzijds een druppel op de gloeiende plaat. EEN HELE TOER, het overste ken van de drukke Lammen- schansweg. Zeker met veer tien kleuters op sleeptouw. Toch moeten leidsters van het kinderdagverblijf Het Peu terpalet elke schooldag en kele keren over deze weg heen met de kleuters aan de hand. Zij brengen de kleuters van de Montessorikleuter- school aan de Zoeterwoudse singel 22 naar het Peuterpalet aan dezelfde singel nummero 98, en vice versa. De leidsters dragen de verant woordelijkheid voor het wel en wee van de kleuters. Geen prettig idee, als je elke schooldag de overvolle Lammenschansweg over moet. Leidster Helène vertelt "dat het al eens bijna helemaal fout gegaan is. Een bus stopte voor ons, maar een auto schoot van achteren langs de bus en greep bijna één van onze kin deren. Automobilisten zijn ontzettend onbeschaafd". Volgend schooljaar moeten de leidsters zelfs 25 kinderen van de kleuterschool naar het kinderdagverblijf en retour brengen. Elke schooldag met 25 kleuters vier autorijbanen en een fietspad oversteken. Een levensgevaarlijke situa tie. De automobilisten lijken wel geen oog te hebben voor het zebrapad over de Lammen schansweg. De situatie ter plekke is dan ook erg onover zichtelijk. Met de kinderen de vluchtheuvel opvluchten is voor de leidsters onvoldoen de. Die is voor veertien kinde ren te smal. Verkeerslichten met drukknoppen voor voet gangers zouden wel eer> op lossing betekenen. Maar de gemeente reageert niet eens op een brief die hierom vraagt.... "BEHOORLIJK ONBELEEFD, dat wij geen antwoord van de gemeente hebben gekregen op onze brandbrfef', vertelt mevrouw Spruit uit de Zoe terwoudsesingel, die met haar zoontje elke schooldag vanaf de Montessorikleuter- school de Lammenschans weg over moet. Mevrouw Spruit schreef op acht okto ber 1979 een brief naar B W met het verzoek een ver keerslichteninstallatie bij het zebrapad te plaatsen. De handtekeningen eronder kwamen van de Montesso- rikleuterschool. van het kin derdagverblijf het Peuterpa let, van het bejaardencen trum De Lorentzhof en van het Lidwinahuis voor moei lijk lerende kinderen. Alle maal vertegenwoordigers van voetgangers rondom de Zoe terwoudsesingel. die worden geterroriseerd door het snel verkeer op de Lammen schansweg. Maar van de gemeente komt taal noch teken. "Niet eens een bericht van ontvangst hebben we gehad", zegt me vrouw Spruit. "De brief is op de grote stapel terecht geko men, en samen met die stapel in de prullenbak beland", suggereert een leidster van de kleuterschool.... De gemeente kan rekenen op een nieuwe brief.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3