„Wiegmanweg ongeschikt voor bouw woningen Le/cfse agenda „Wég met levensgevaarlijke situatie bij spoorovergang Kritiek op massaliteit en risico voor huizen omwonenden HUURDERS AMF-FLATS KUNNEN NU TÓCH KOPEN Zoeterwoudse proef met karakteristiekehuizen VRIJDAG 18 APRIL 1 De voorzitter van de woning bouwvereniging Lammer s: "Uit oogpunt van algemeen belang met bouw beginnen" manweg en van de woningen on derling zal niet gering zijn. De kinderen kunnen tussen deze ge vaarlijke drukke weg en de Zijl watering helemaal geen kant op. De geringste gezinsuitbreiding zal de bewoners al noodzaken om te verhuizen, maar waarheen?" "Onredelijk In Oegstgeest OEGSTGEEST - De flatwo ningen van het Algemeen Mijnwerkers Pensioenfonds (AMF) in de Oegstgeester Florawijk, schijnen nu toch te worden verkocht. En wel aan de huidige huurders of aan buitenstaanders wan neer de flats leegkomen. In elk geval zal de*verkoop aan een grote belegger, zoals vo rig jaar het plan "was, voor lopig niet doorgaan. Een en ander bleek gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering die in Oegstgeest werd gehouden. Ook blijken er sterke aan- wijzigingen te zijn dat de flatwoningen aan de Karei Doormanlaan, nu nog eigen dom van de verzekeringsgi gant Ennia, aan de huurders te koop zullen worden aan geboden. CDA-fractieleider Van Hazel vroeg gisteravond aan bur gemeester Scheenstra wat de afspraken van het college van burgemeester en wet houders zijn met de eigena ren van de flatgebouwen. Scheenstra: "Als een eige naar tot verkoop zou over gaan, zouden wij in elk geval worden ingelicht." De bur gemeester verklaarde echter dat er op het gemeentehuis nog niets bekend is over ver koop van de flats aan de Ka- rel Doormanlaan of in de Florawijk. Alle in de raad vertegenwoor digde partijen zeiden het te leurstellend te vinden dat een aantal goedkope huur woningen verloren dreigt te gaan. Kohlbeck (PvdA) stel de daarom voor dat de Oegstgeester gemeenteraad zich als geheel zou melden bij de vertegenwoordigers in de Tweede Kamer, om hier iets aan te doen. "Want we zijn nu als gemeente machte loos omdat we geen voor keursrecht hebben bij koop van die flatwoningen", aldus Kohlbeck. Ook Wuisman (D'66) riep zijn fractie op om bij de Tweede Kamer aan te dringen op het verlenen van dit voorkeurs recht voor gemeenten bij aankoop van dit soort wo ningen. Over het bezoek dat het college van B en W onlangs aan de directie van het AMF heeft gebracht, oordeelde Scheen stra erg positief. "Het is be grijpelijk dat men deze flats wil verkopen omdat men be zorgd is over het kapitaal waaruit de mijnwerkers pensioenen moeten worden betaald," zo zei hij. Maar ook de gemeente kan het zich op het ogenblik niet veroorloven om onrendabele investeringen te doen om de flatgebouwen aan te kopen. Scheenstra raadde de bewo ners van de bewuste wonin gen overigens aan, om rustig te blijven. Als zij hun woning gewoon willen blijven hu ren, dan worden ze door de normale huurbeschermings- regels beschermd. Nog niet officieel bevestigde berich ten spreken van aankoop prijzen voor de Floraflats en de Karei Doormanlaan-flats, van tussen de 70 en 100 dui zend gulden. gbouw is gepland: "Bouwplan zal teleurstelling zijn i WASSENAAR-"Waarom is hier aan de Wiegmanweg dan vroeger nooit gebouwd? Ik ben van mening dat het om meer redenen een zeer ongeschikt terrein is voor het bouwplan dat door mij wordt bestreden. Natuurlijk keer ik mij niet tegen de sociale woningbouw in Wasse naar. Maar de gemeente weigert serieus in te gaan op mijn goed onderbouwde argumenten. Zolang dat het geval is, maak ik gebruik van de mogelijkheid om be zwaarschriften in te dienen. Naarmate de zaak verder in het juridische vlak wordt getrokken kom ik alleen maar sterker te staan". De heer Elbertse uit Wassenaar verzet zich hardnekkig tegen de plannen voor woningbouw aan de Wiegmanweg. Als eigenaar en tevens bewoner van een in de na bijheid van de bouwplaats gele gen pand is hij bang dat door de bebouwing schade zal worden toegebracht aan zijn huis. De tegenwerpingen van Elbertse hebben voor een deel te maken met zijn persoonlijke belang. Voor een deel richt zijn zorg zich op de sociale kanten van het pro ject. Dit laatste hangt samen met de verhoging van het aantal wo ningen in vergelijking met een eerder plan. Elbertse voert aan, dat het gewij zigde bouwplan na enige tijd een teleurstelling zal zijn zowel voor de bewoners als voor omwonen den. Hij voorziet overlast als ge volg van te veel huizen op te klein stuk grond. "De grondwaterstand is hier bij zonder hoog. Heiwerkzaamhe den vormen een directe bedrei ging voor mijn woning als gevolg van de gronddruk. De wate roverlast zal eveneens hinderlijk worden. De gemeente heeft mij onvoldoende garanties verstrekt over een mogelijke waterschei ding. Naar de toekomstige bewo ners toe voorspel ik, dat zij na korte tijd al de tekorten van het plan zullen ervaren". "De geluidsoverlast van de Wieg- 'Casa Materna' gaat weer met stroopwafels langs deuren ZOETERWOUDE - De werkgroep "Casa Materna" uit Zoeterwou- de, die elke zomer in een kinder tehuis in Napels de helpende hand gaat uitsteken, houdt mor gen weer haar jaarlijkse stroop wafelactie. De verkoop van stroopwafels in de gemeente dient om financiële steun te krij gen voor het kostbare project in Italië Met vijf wagens gaan de groepsleden door Zoeterwoude om huis aan huis 32.500 stroop wafels aan te bieden. De afgelo pen jaren is de actie een groot succes geweest. "Casa Materna" heeft in totaal on geveer 25.000 gulden nodig om het hele project te bekostigen. 11.000 gulden is inmiddels bin nengekomen via een actie in Hoofddorp. Ongeveer 5000 gul den wordt door de deelnemers zelf bijgedragen. Het resterende bedrag hoopt men met de stroopwafelactie en een op 10 mei op het programma staande fiets tocht langs diverse gemeenten bij elkaar te brengen. Vrijdag Leiden Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, nachtfilm: "Providence", 23.30 uur. Salon O - Herengracht 45, vrij, za en zo: introductie tentoonstelling Joseph Beuys, tel: 126687. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, optreden van Lunatic Loos en Mono- men, 21 uur. Uitvoering Harmoniekapel Werkmans Wilskracht - Antonius clubhuis, 20 uur 't Parlement - 20 uur bijeenkomst Sels- kip Fryslan". Wandelsportvereniging Zuidwest - 't Parlement, bingoavond, 20 uur. Schouwburg - 20.15 uur, "Een spelletje moord", Litteris Sacrum. LAK-theater - 20.30 uur, Shusaku Dormu Dance Theatre: "Nuem". 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Dierenbescherming Leiden - melding zwerf- en gevonden dieren, tel 122847, b.g.g. 124295. kertijd dat de werkzaamheden door zijn activiteit worden ver traagd. "Maar, nu op zo'n onre delijke manier stemming tegen mij wordt gemaakt houd ik mijn poot stijf. Ik ben ervan overtuigd dat ook binnen de gemeenteraad twijfels bestaan. Maar het poli tieke krachtenspel lijkt een zake lijke oplossing van het geschil in de weg te staan". De procedure rond het bouwplan Wiegman weg, waar de bouwvereniging "Willibrord" 90 woningen wil neerzetten, sleept zich nu al ruim anderhalfjaar voort. Naast de ac tie van Elbertse zorgen ook een reeks brieven van omwonenden ervoor dat het einde voorlopig nog niet in zicht is."* Van gemeentewege zijn inmiddels vele acties ondernomen om aan de wensen tegemoet te komen. Zo is het gewijzigde plan één bouwlaag minder opgenomen. Van de grote groep bezwaarden is inmiddels dan ook nog maar een klein deel overgebleven. De laat ste stukken dragen de handteke ning van vijf personenen. Elbert se is van hen nog het meest direct betrokken bij het plan. Algemeen belang De briefschrijvers zien dit echter ietwat anders en hebben, om hun eisen kracht bij te zetten, laten weten dat "schadevergoeding van de gemeente zal worden geëist, indien tijdens of na de bouw enige overlast of schade wordt ondervonden." "Inspraak is het goed recht van iedere bur ger in dit land. Maar het betekent niet datje op de stoel van het ge meentebestuur moet gaan zitten. Wanneer na herhaaldelijk en uit voerig overleg zoveel mogelijk aan de bezwaren is tegemoet ge komen, dient juist uit een oog punt van algemeen belang met de bouw te worden begonnen", zo stelt de heer Lammers van de woningbouwvereniging "Willi brord". - Voor de gevolgen van de vertraging verwijst Lammers naar het on langs voltooide nieuwbouwpro ject "Ter Weer". "De huurders daar betalen nu tot in lengte van jaren een huursom die 100 tot 150 gulden meer bedraagt dan nodig zou zijn geweest. Ook toen is gro te vertraging opgetreden door bezwaarschriften". Ramp Een voortgezette procedure tot aan de Kroon toe beschouwt hij als een regelrechte ramp. Een der gelijke gang van zaken kan op nieuw een langdurig oponthoud veroorzaken. In tegenstelling tot de betreffende groep omwonen den is hij ervan overtuigd dat dit liroject in belangrijke mate bij draagt tot het verminderen van het aantal zeer uregente gevallen onder de woningzoekenden in Wassenaar. Als gevolg van door stroming komen er grotere wo ningen beschikbaar, zo redenert hij. De gemeente vraagt nu een verkla ring van geen bezwaar bij Gede puteerde Staten (het dagelijks bestuuV van de provincie) aan. WIM OLYSLAGERS Auto gracht in LEIDEN - Een 21-jarige vrouw uit Noordwijkerhout liep gistermid dag aan het Rapenburg samen met haar vriendin een nat pak op, toen haar auto de gracht in schoot. De vrouw wilde haar wagen gis termiddag om tien over twee aan het Rapenburg parkeren. Ze raakte in paniek, drukte de kop peling in, waarna de wagen vrij als een vogeltje in het water be landde De vrouw en haar passa- giere hielden er slechts een nat pak aan over. Pauselijke eer voor Wassenaarder WASSENAAR - De heer F.A. Sandkuijl heeft gisteravond in de ontmoetingsruimte van de kerk aan de Kerkstraat in Wassenaar de pauselijke onderscheiding in de orde van "St. Silvester" ge kregen. Hij heeft deze onder scheiding ontvangen in verband met zijn activiteiten als voorzitter van de Interparochiale Charitas Instelling Wassenaar. Sandkuijl is verder nog betrokken geweest bij de oprichting van "Horst en Vliet", een gezamenlij ke instelling voor maatschappe lijk werk voor de gemeenten Leidschendam, Voorschoten en Wassenaar. ZOETERWOUDE - Negentien panden in de Zuidbuurt in Zoeterwoude, hebben een soort karakteristieke bestemming gekregen. De gemeente wil hiermee voorkomen dat de panden (door bijvoorbeeld modernise ring) hun bijzondere eigenschappen verliezen. Een en ander is vastgelegd in het aangepaste bestemmingsplan Zuid, dat gisteravond tijdens een hoorzitting aan de orde kwam. Het behouden van de karakteristieke trekjes van de huizen blijkt echter niet zo een voudig te zijn. Het is alleen gebaseerd op de bereidwilligheid van de bewoners, omdat de huizen niet onder monumentenzorg vallen. Daar door kan de gemeente de bewoners niets wettelijks opleggen. Wethouder Van der Heijde, die gisteravond de hoorzitting over het nieuwe bestemmingsplan voorzat, zei dat hier sprake is van een soort experi ment. We moeten nog maar zien of de provincie dit accepteert. Ik hoop dat we kunnen vertrouwen op de medewerking van de bewoners van die panden. Als ze bijvoorbeeld een nieuwe deur in hun huis laten zetten, vragen wij hun om met ons in overleg te treden. Wij kunnen hun dan het beste advies geven opdat de karakteristieke waarde bewaard blijft", aldus Van der Heijde. De wethouder deelde verder mee dat het bestemmingsplan, dat een aan passing is van de bestaande plannen "Zonnegaarde" en "West-Zuid- buurt in augustus van dit jaar ter visie zal worden gelegd. Belangheb benden kunnen dan bezwaren tegen het plan indienen. Zaterdag LeidenAugustinus - Bergman-film: "De glimlach van een zomernacht", Rapen burg, 24, 20 uur. Jazzzolder Hothouse- in het Leids Vrije tijdscentrum, 22 uur, het Bas van Dijk Mevrouw Sandkuijl speldt haar man de pauselijke onderscheiding op tijdens een bijeenkomst in de ontmoetingsruimte van de kerk aan de Kerk straat. Aan de Papelaan in Voorschoten VOORSCHOTEN - Er moet zo snel mogelijk een oplossing komen voor de problematiek bij de spoorwegovergang aan de Pape laan in Voorschoten. Dit de streek- de mening va commissie Leiden en omgeving. Deze en andere stfeekcommis- sies zijn ingesteld door het dage lijks bestuur van de "provincie Zuid-Holland met als een van de taken het signaleren van ver keersproblemen in de betreffen de streek waar ze opereren. De commissie wijst in een brief aan de NS, waarin wordt gevraagd om maatregelen, op de overbelas ting van dit baanvak ter hoogte van de Papelaan. "In de ochtend- pitsuren gaan de spoorbomen nauwelijks meer open. Dit wordt veroorzaakt door de vaak vlak vooi de overweg wachtende trei nen uit de richting Leiden". Schoolkinderen De "dienstregeling is voortdurend ontregeld door de overbelasting op het baanvak. De treinen moe ten tijdens de spitsuren dan ook vrijwel allemaal wachten waar door de bomen gesloten blijven, zo meldt de commissie. "Het gevolg is dat onder andere tientallen, zo niet honderden fiet sende schoolkinderen uit Voor schotelt en omgeving, die zijn ge bonden aan een vast begintijd- stip van hun scholen, zich op de parallelweg van de Papelaan on der en langs de gesloten bomen wagen". Volgens de commissie riskeren ook grote aantallen treinreizigers hun leven door langs af onder de spoorbomen te gaan om alsnog hun trein te kun nen halen. De streekcommissie heeft te horen gekregen dat de eventuele bouw van een tunnel onder de spoorlijn door wordt vertraagd omdat de gemeente Voorschoten, de NS en de provincie Zuid-Holland niet tot overeenstemming kunnen komen. Spoed De leden var ken de NS in hun brief dringend niet te wachten totdat het eerste slachtoffer is gevallen. Met de grootste spoed moeten de ge meente Voorschoten, het provin ciaal bestuur endeNSomde tafel gaan zitten om tot een oplossing te komen, zowel op planologisch, verkeerstechnisch als financieel terrein, aldus de commissie. Zij doet verder de suggestie ook de directie Verkeersveiligheid van het ministerie van verkeer en wa terstaat in te schakelen. Een af schrift van de brief aan de NS werd gestuurd aan de gemeente raad van Voorschoten, aan leden van Provinciale Staten en aan de minister van verkeer en water staat Lak-theater - 13 uur, manifestatie over de Indianenproblematiek. Wassenaar - 11 uur, American Baseball Foundation (ABF), opening nieuwe honkbalterrein, Ter Weer. Zondag Leiden De Uyl van Hoogland - optreden van Bart Chabot, 14.30 uur. LAH-theater - kindervoorstelling, pre mière Jiri: Het lied van de clown. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Maandag Leiden Nieuwe Rijn 52a - ledenvergadering van de federatie Druk en Papier, 20 uur. Clubhuis Morswijck - hoorzitting wijk gezondheidscentrum, 20 uur. Stadhuis - commissie bestuurlijke aan gelegenheden, 20 uur. Kjjkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, Japanse film: "Skiru", 20 em 22.15 uur. K O - lezing over de symbolen van het koningschap, 20.15 uur. Leidse Studentenekklesia - filmportret van Jean Paul Sartre, 20 uur. Leiderdorp - 20 uur ledenvergadering CDA, in de Menswordingskerk. Voorschoten - commissie welzijnsza ken, gem, huis, 20 uur. Wassenaar - raadsvergadering, gem. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om o uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel: tel: 1230089. Zo: S. Smidt. Cobetstraat 43, Professorenwijk, de Waard, Luijk, Wasstraat 2a, tel: 122522. Zo: J. de Bntijne, Kernstraat.il, teL 141225. Wijk 3 - Mor», Haagwegkwartier, Zuid west, za- E.H. Nieuwenhuis-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel: 768918, privé: Reitzstraat 5, tel; 767185, Zo: B. Roos, Zocherstraat 1, tel: 766123.. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Reinders, Tan, Van Tol, Zwij- nenburg en Verhage neemt waar van vrijdag 24 uur tot zondag 24 uur Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel: 133834, spreekuur za en zo van 11-11.30 uur, Ge zondheidscentrum, Rosmolen 2, Me renwijk. Oegstgeest - J. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel: 155666. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel: 901037. Spreekuur zaterdag en zondag van 12.30-13 uur, Gezond heidscentrum Florijn 10, tel: 891000. Voorschoten - za: J. Vrijenhoek, Bach- laan 1, tel: 2356. Zo: C. Meijer, Roucoop- park, tel: 2493. Warmond - A. de Gijiel, O. Nassaulaan 10, Warmond, tel: 01711-100834. Apotheken De avond-, nacht-en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 april door. apo theek Tot Hulp der MensheidRosmolen 13, Leiden, tel: 121060. En door apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525, Voorschoten. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel; ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis - Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. J. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel: 02520-29060. Dierenartsen Voor der praktijk van Muurling/Roest/ Helder. G. Roest, Haaghuishof 5, Lei derdorp, tel: 890405. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: Y. Krol, Pr. Ken- nedylaan 260, tel: 153266. B. Boer, Bos- huizerlaan 26, tel: 764058. LEIDSCH AA DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-10.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f46,30 per post f 66,'40 Jaarabonnement f 173,70 Rer post r 254,10 Losse nummers f 0,65. A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) i Brussel S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Lelden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2