Noord wijk wil wél betalen voor kosten moedermavo Stop bouw appartementen Dorpscomité wil nu resultaten PROTEST TEGEN „NEE" VAN PROVINCIEBESTUUR Noordwijk over plan aan boulevard: kist met Joodse kandelaars uit oorlog Ook speciale elpee bij Schouwburg-feest Majoretten festival LEIDSE VEEMARKT GROEIT VOORAL DOOR GROTE AANVOER VARKENS VRIJDAG 18 APRIL 1980 "LEIDEN/REGIO PAGINA 23 Raadslid wil wittereverf voor Katwijks kerkgebouw... KATWIJK - Raadslid D. van Duijn (PvdA/PPR) wil dat er bij het witten van de Oude Kerk aan de Boulevard ("de enige langs de Nederlandse kust") een andere saus wordt gebruikt dan in 1974. En Van Duijn kan het weten: hij is schilder bij woningbouw vereniging De Brittenburg. Volgens het voorstel van -Openbare Werken wordt de kerk, evenals 6 jaar geleden, in mei met "snowcem" ge sausd. Een verfsoort waarin Van Duijn niet veel ver trouwen heeft. Deze week zei hij in de vergadering van de raadscommissie voor Open bare Werken: "Ik ben bang dat de kerk dan in september van dit jaar al weer geel ziet..." Van Duijn vindt dat er voor de 65 mille die nodig zijn voor het witwerk betere verf moet worden gekocht. Hij adviseerde kwartsverf te nemen. Op zijn verfkeuze wordt in "de gemeentelijke keuken" verder gestudeerd. Van Duijn: ''kerk i ber al weer geel". DEN HAAG/NOORDWIJK - ''Er is in Noordwijk grote behoefte aan onderwijs voor volwassenen. Dat blijkt uit het grote aantal mensen dat de cursussen van de Boer- haaveschool volgt. Daarom is de gemeente bereid om de extra kosten van een Boerhaave-vestiging in Noordwijk te betalen". Onredelijk Dat zei de Noordwijkse onderwijs wethouder J. Bedijn gistermor gen tijdens een zitting van de Raad van State in Den Haag. De Noordwijkse gemeenteraad be sloot in maar4 1978 een subsidie van 11.650 gulden te verstrekken aan de Noordwijkse vestiging van de Boerhaave-avondscho- lengemeenschap uit Leiden. Van dat bedrag moest de conciërge van het schoolgebouw worden betaald evenals de telefoonkos ten en de reiskosten van de do centen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, weigerde ech ter de subsidie van de gemeente goed te keuren. Volgens GS ho ren die kosten voor rekening van het schoolbestuur te komen. Het raadsbesluit zou in strijd zijn met de wet "bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs". Het ge meentebestuur van Noordwijk was het niet eens met de ziens wijze van GS en ging daarom in beroep bij de Kroon. De Raad van State hoorde gisteren beide par tijen. De scholengemeenschap Boer- haave is op uitnodiging van het gemeentebestuur van Noordwijk een dependence begonnen in de badplaats. Momenteel volgen 130 Noordwijkers daar een opleiding, onder wie veel vrouwen met kin deren. De kosten van deze vorm van (tweede-kans) onderwijs worden betaald door het rijk. De extra kosten die "Boerhaave" maakt voor de vestiging in Noordwijk neemt het rijk echter niet voor zijn rekening. De scholenge meenschap voelde er niets voor om die extra kosten uit eigen zak te betalen. "Boerhaave' wilde alleen in de badplaats blijven wanneer de gemeente Noordwijk die voor haar rekening zou ne- Wethouder Bedijn noemde het gis teren voor de Raad van State on redelijk wanneer die kosten voor rekening van "Boerhaave zou den komen, omdat het initiatief voor de vestiging van de gemeen te was uitgegaan. Hij pleitte er voor dat het raadsbesluit tot sub sidie alsnog zou worden goedge keurd. Negatief Gedeputeerde Meijdam zei dat het GS het ministerie van onderwijs om advies hadden gevraagd. Het ministerie vond dat de extra kos ten door de scholengemeenschap zelf gedragen moesten worden. Daarom was de uiteindelijke be slissing van het provinciebestuur negatief uitgevallen. "Het had anders gekund", merkte de ge deputeerde nog op, "wanneer bijvoorbeeld de cursisten de kos ten zouden betalen en de ge meente hen een soort studietoe lage had verstrekt. Dan was er niets aan de hand geweest". Bedijn vond dat niet de juiste op lossing. Hij benadrukte nog eens het belang van de Noordwijkse Boerhaave-vestiging. Wanneer Boerhaave Noordwijk verlaat be- - tekent dit dat Noordwijkers naar Leiden moeten reizen. Het zit er in dat de belangstelling voor het volgen van een opleiding dan aanzienlijk zal dalen. De Kroon neemt uiteindelijk een beslissing over de kwestie. De Raad van State brengt binnen kort advies uit. KATWIJK - Het christelijk ge mengd koor Cantate Deo geeft vanavond in de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn een uitvoe ring. Het concert begint om acht Medewerking verlenen Eka Witte- veen (sopraan), Timen Lalkens (bariton). Greet Hinfelaar. Elly Nieswaag (beiden dwarsfluit) en Wim v.d. Panne (orgel). Er zullen onder meer geestelijke liederen ten gehore worden gebracht. Jan van Arkel vond bij reparatie van de vloer van de remonstrantse kerk in Alphen een kist met vijf Joodse kandelaars, die daar in 1941 waren verborgen. Daaronder bevond zich ook dit exemplaar, geplaatst op een voet in de vorm van een Davidsster. ALPHEN AAN DEN RIJN - Je kruipt onder de vloer van een oud kerkje en plotseling is- ie daar: een kist, zwaar en aangetast door de tand des tijds. Onwil lekeurig slaat je fanta sie op hol; met bon kend hart pak je de kist beet. Het kan bijna niet anders, er móet wel een schat inzitten. De jongensdroom leek voor timmerman Jan van Arkel plotseling, op zijn dertigste levensjaar, bewaarheid te wordenBij het repareren van de vloer van de remonstrantse kerk aan de Alpheuse Van Mandersloostraat stuitte hij op zijn schat. "Ik zag die kist en dachtdaar zit misschien ik weet niet wat in. Toen ik hem optilde rolde de bodem eruit en daarmee een paar brokken koper", zo vertelt Van Arkel over zijn vondst. De door vocht uitge slagen voorwerpen bleken vier kleine verkoperde kan delaars te zijn en onderdelen van één grote, massief kope ren kandelaar. Kerkeraadsleden ontfermden zich over het koperwerk, dat met geestdrift glimmend werd opgepoetst. De kandelaars hebben een ereplaatsje in het kerkje gekregen. Evenals de enorme, negenarmige kan- HOOGMADE - Méér over steekplaatsen, verscherpt politietoezicht op het ge drag van automobilisten alsmede trottoirs langs de gehele Kerkstraat. Dat zijn enkele van de eisen, die het enkele jaren geleden opgerichte Actiecomité Kerkstraat in een brief aan B en W en de raad van Woubrugge stelt. Reden van het schrijven is de zo langzamerhand als onleefbaar ervaren situatie in de smalle Dorpsstraat, die ver oorzaakt wordt door zo n 10.000 auto's per dag. De weg wordt on der meer gebruikt als sluiproute van Alphen naar Leiden. De Hoogmadenaren nemen het niet langer en eisen nu binnen zeer korte termijn afdoende maatre gelen. Al in 1975 schreef burgemeester D. Brouwer de Koning aan het toen gestichte comité: "De verkeerssi tuatie in de Kerkstraat in Hoog made is onhoudbaar en kan niet langer zo voortduren. Lang niet overal waar dat nodig is liggen trottoirs. Er zijn bewoners die zó vanuit hun huis op de levensge vaarlijke rijweg moeten stappen, delaar. die is geplaatst op een voetstuk in de vorm van een davidster. Het was niet moeilijk om de her komst van het koperwerk te achterhalen. In de oorlogsja ren ivas het nu remonstrantse kerkgebouw een Joodse syna goge. Een krant uit 1941, die zich eveneens in de kist be vond, maakte het allemaal nog simpeler. Daaruit bleek dat enkele leden van de Joodse gemeenschap het koper uit hun synagoge hadden ver borgen, toen iedereen in de oorlog koper bij de Duitsers iets dat in strijd is met de wet". Sinds deze brief van de burgemees ter is er echter nog weinig verbe terd aan de situatie. Men kan eer der van verslechtering spreken, want de verkeersdrukte en daarmee het lawaai nam alleen nog maar toe. Het gemeentebestuur van Wou brugge wordt daarom door de Kerstraatbewoners ernstige nala tigheid in de schoenen gescho ven. Vandaar een eisenpakket, waar het actiecomité onder meer nog pleit voor een tweede politie ambtenaar in Hoogmade. Deze zou zich dan de eerstkomende maanden moeten bezighouden met het letten op het gedrag van de automobilisten. De verkeers stroom begint vaak al 's morgens in alle vroegte op gang te komen en eindigt meer dan eens in het holst van de nacht. Woningen langs de Kerkstraat be ginnen de gevolgen van het drukke en zware verkeer te ver tonen: hier en daar zijn al ernstige scheuren ontstaan. Vandaar ook dat het comité zich ernstig af vraagt waar deze kan worden verhaald. Onderzoek Het actiecomité plaatst ook zo zijn moest inleverenAndere leden werden daar kennelijk niet van op de hoogte gesteldwant bij de verkoop van het ge bouwtje na de oorlog is door de twee overlevenden van de Joodse gemeenschap in Al phen nooit iets gezegd over het oude koperwerk. Chanukka Nu getuigen de kandelaars elke zondag voor de leden van de remonstrantse kerk van wat de joden in de oorlog is aan gedaan. De negenarmige vraagtekens bij de aantallen de cibels aan geluid die dagelijks worden geproduceerd in de voor het verkeer veel te smalle Kerk straat. Men wil daarvoor TNO in schakelen, om te laten onderzoe ken in hoeverre deze het maxi maal toelaatbare te boven gaan. Tegelijkertijd wil men TNO dan .'aten bekijken in hoeverre het wegdek is berekend op het druk ke verkeer. Scheepvaart Veel Kerstraat-bewoners wonen niet alleen aan deze straat, maar ook aan het vlak achter hun wo ning stromende water De Does. Ook hier vergaat men soms van geluidsoverlast, met name in de zomermaanden. Met het seizoen weer voor de deur wensen de be woners ook op het water maatre gelen. Tal van watergebruikers varen namelijk te hard. Het Ac tiecomité Kerkstraat wil daarom op diverse plaatsen borden ge plaatst zien met teksten als "ge lieve langzaam te varen" en "Verboden scheepshoorns te ge bruiken". De boze Hoogmadenaren zien het als een plicht van het gemeente bestuur om er voor te zorgen dat Hoogmade binnen de kortste ke- kandelaar hoorde oorspron kelijk bij Chanukkahet ver nieuwing sf eest. Oorspronke lijk werd dat gevierd bij de wederinwijding van de tem pel, later was Chanukka een vrolijk winterfeest, gewijd aan een nieuw leven. Het feest duurde acht dagen: acht ar men van de kandelaar horen daarbijDe negende a rm is los en dient als aansteker. Bij het feest.dat enigszins verwant is aan Kerstmis, hoorden gebe den die de kinderen moest be hoeden tegen rampen en ziek tes. ren weereen leefbaar dorp wordt. Een leefbaarheid die kan worden bereikt op verschillende manie ren., Zoals het instellen van een maximale snelheid van dertig kilometer per uur voor vracht wagens. Er moet naar hun stellige overtuiging zo spoedig mogelijk een einde komen aan de versto ring van de nachtrust, waarbij men soms het bed uittrilt en de huizen soms gevaarlijk kraken. De briefschrijvers tekenen daar bij aan dat veel automobilisten zich steeds meer gaan bedienen van hun claxon en men zich hier niet meer in een dorpsstraat waant, maar wonend langs een rijkssnelweg. NIEUWKOOP-J B van der G. uil Kamerik is gistermiddag op de kruising Kennedylaan-Achter- weg in Nieuwkoop aangereden dooreen bestelauto. Hij werd met verwondingen opgenomen in het Hofpoortziekenhuis in Woerden. De bestuurder v an de bestelauto, J. J. R. uit Den Haag, stopte niet voor deze voorrangskruising, omdat hij de andere (personen) auto niet had gezien. De perso nenauto is zwaar beschadigd. NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk is het volstrekt on eens met het standpunt van Ge deputeerde Staten dat appar- tementenbouw aan het einde van de Koningin Astrid Boule vard best kan. In het geding is het bestemmings- LEIDEN - De vergadering van de deelcommissie schouwburgza ken in Leiden is gistermiddag niet door gegaan bij gebrek aan belangstelling van de leden van deze commissie. Wethouder Schoute, die de vergadering voorzat, zei een kwartier na de of ficiële aanvangstijd, dat hij het zeer vervelend vond, maar dat er voor het doorgaan van de verga dering onvoldoende mensen aanwezig waren. De vergadering werd echter infor meel voortgezet en kreeg zo doende meer het karakter van een persconferentie. Aan de plannen voor de activiteiten ter gelegenheid van het 275-jarig jubileum van de Leidse Schouw burg werd door directeur Hans van Dam het idee voor het uit brengen van een langspeelplaat toegevoegd. De drie andere commissieleden keurden dit plan niet af. maar zij vroegen zich wel af, wat de zin van deze plaat zou moeten zijn. Er zullen in de Leidse Schouwburg twee concerten worden gegeven door een speciaal voor deze gele genheid samengesteld Leids showorkest. Op deze concerten wordt oude muziek gespeeld (van ongeveer 275 jaar geleden), die in een modern jasje is gestoken. Van deze concerten worden op namen gemaakt, die dan later op een live-L.P. zullen verschijnen. De l.p. wordt vervolgens uitge bracht in de Benelux en Japan. "Er zijn al contacten met een pla tenmaatschappij en deze is vast van plan de plaat ook in Japan uit te brengen,' aldus Hans van Dam. Wat betreft de al bestaande plannen voor de jubileumactiviteiten wa ren duidelijk vorderingen ge maakt. De opzet van het fotoboek is nu duidelijker en er is ook al een opdracht verstrekt. De op dracht voor dit boek is gegaan KATWIJK - De majorettengroep De Caravellla's organiseert (in verband met haar eerste lustrum) morgen een nationaal concours op het marktplein aan de Zeeweg in Katwijk aan Zee. Burgemees ter Bos opent het festijn om 10 Op het marktplein zullen onder meer optreden pelotons uit Vlis- singen. Den Haag, Leiden. Eer beek en Dordrecht. Katwijk is vertegenwoordigd door De Ho- rynia's Mariquita's. De Klinker tjes en Star Lights. Uiteraard treedt ook de jubilerende groep op. Na de openingstoespraak toont het A-peloton van de Caravella's zijn kunnen. Vervolgens worden de deelnemende korpsen door een jury kritisch gevolgd. Verder is er een verloting, braderie en "een miss majorette-verkiezing". Harmonie Katwijk verzorgt een gastoptreden. Het concours duurt tot 17 uur. Dan is de prijs uitreiking. plan Zuidduinen, waaraan net bestuur van de provincie ten aan zien van een aantal punten zijn goedgekeuring heeft onthouden. Bij de meeste van deze beslissin gen leggen burgemeester en wet houders zich neer, maar een uit zondering vormt het toelaten van een appartementengebouw op de naar de Leidse fotograaf Dirk Ketting. Het congres dat op 20 mei in de Leidse schouwburg wordt ge houden zal in de middag worden gewijd aan de problemen die vo rig jaar april naar voren kwamen uit het landelijk Shaffy-sympo- sium. Dit symposium ging over de kortsluiting bij de contacten tussen de kleinere speelgezel- schappcn en de grotere opvoer- centra, met name de schouwbur- Voor de Bedelaarsopera, die op 29 oktober van dit jaar zal worden opgevoerd zullen niet alleen ama teurgezelschappen worden ge vraagd, zoals eerderde bedoeling was, maar het wordt de hele Leidse bevolking mogelijk ge maakt mee te werken aan dit stuk, aldus de heer Van Dam. plaats van het tegenwoordige ho tel "Helmhorst". Bij de vaststelling van het plan Zuidduinen heeft de Noordwijk se gemeenteraad zich met nadruk uitgesproken tegen de komst van appartementen op dit gedeelte van de Koningin Astrid Boule vard. De politici wilden daar de zaak laten zoals ze is: villabouw, afgewisseld met hotels en pen sions. De bouw van appartementen wordt bepaald door de economische haalbaarheid, meende de raad. De ontwikkeling aan de andere boulevard had geleerd, dat dit alleen maar leidt tot massale en hoge bebouwing. En dat wilden de Noordwijkse politieke partij en per se niet aan de Koningin Astrid Boulevard. Voor de eigenaar-exploitant Van Wijk van "Helmhorst" was dit aanleiding tot het indienen van een bezwaarschrift. Gedeputeer de Staten sloten zich bij zijn be zwaren aan. Dit dagelijks provin ciebestuur stelde dat er geen be denkingen zijn om het van de boulevard staande hotel te ver vangen door appartementen. Er mag ook nog een dienstwoning worden bii gebouwd. Het gemeentebestuur vindt dat het plan door dit standpunt wezen lijk wordt aangetast. B en W vin den ook de motivering te pover. Daarom willen zij tegen de be slissing van de provincie in be roep gaan bij de Kroon. LEIDEN - De Leidse veemarkl is in het eerste kwartaal van 1980 de derde veemarkt van ons land gebleven met een aanvoer van 83101 dieren. De Bossche veemarkt blijft met een aanvoer van 113464 die ren de onbetwiste koploper. Zwolle is goede tweede. Het belooft een goed jaar te worden voor de veemarkten. De aanvoer steeg vaak spec taculair in vergelijking met het eerste kwartaal van 1979. De Leidse veemarkt voerde 5888 meer dierun aan in hut eerste kwartaal '80 dan in het eerste kwartaal '79. Dat is een stijging met 7.63 procent. Leiden bleef hierbij achter bij de aanvoer landelijk, die 13.74 procent bedroeg. De aanvoer van varkens in het eerste kwartaal '80 is op de Leidse veemarkt bijna ver dubbeld tegenover de aan voer in het eerste kwartaal '79. De aanvoer steeg met 7241 tot 13993 varkens (een stijging met 93.52 procent). Leiden streefde hiermee Den Bosch voorbij. Terwijl de landelijke aanvoer van nuchtere kalve ren met 4.22 procent steeg, daalde de aanvoer hiervan in Leiden met 4 99 procent. Hiermee gaf Leiden haar eer ste plaats van het eerste kwar taal '79 prijs aan Den Bosch. Ook de aanvoer van runderen daalde in Leiden in het eerste kwartaal van '80 tegenover '79 met 4.89 procent. Landelijk steeg de aanvoer met 5.56 procent. Leiden neemt in de ze categorie met 19858 de vierde plaats in achter Den Bosch (32938), Zwolle (31427) en Leeuwarden (25030). Leiden neemt wat de aanvoer van vette- en graskalveren be treft een bescheiden zevende plaats in. De aanvoer daalde met 25.6 procent van 375 naar 279 stuks. Landelijk steeg de aanvoer gemiddeld met 9.26 procent. Den Bosch blijft in deze sector eerste met een aanvoer van 6779. De markt voor biggen en lopers zakt verder. Du Leidse vee markt noteerde een aanvoer van 758 stuks, tegenover 968 in het eerste kwartaal van vo- ng jaar. Leiden kreeg 108 meer paarden, pony's en veulens aange voerd dan het eerste kwartaal '79. Goud v< >r uun zesde plaats. Eerste is Utrecht, die 902 stuks meer aanvoerde en op een totaal van 4026 kwam voor het eerste kwartaal 80 Ondanks een stijging van de aanvoer van bokken en geiten met 151 (22.47 procent) moest Leiden de eerste plaats af staan aan de veemarkt van Purmerend. die met ruim honderd procent steeg van 473 naar 954 aangevoerde bokken en geiten. Na jaren knokken over situatie in Hoogmade:

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21