Situatie Franse kernreactor blijft kritiek reünie W itvoeten Leidse Witvoet: geen trek in 'Brand' riep het schoolhoofd KRUIMELS 'ZWERVEN DOOR DE RANDSTAD' 'Kunstgebit, blij bezit TANDPROTHETICI WILLEN ERKENNING AKKOORD BRITISH LEYLAND Kamervragen over Cap la Hague Groot alarm na gasontsnapping CHINA MAG IN IMF Recordwinst Martin Air door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mi| kwijttel 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Een dikke 130 Witvoeten worden morgen verwacht in res taurant 'De Koperen Pomp' te Eesveen, een aardig dorpje bij Steenwijk. Dat vanwege een reünie die Leeuwarde naar J. Witvoet op touw heeft gezet. Deze witvoet behoort tot het nage slacht van Geert van Vledder. Een andere Witvoet. Rudolph Constant, eveneens uit de Friese hoofdstad, heeft de stamboom Verheugt Leidenaar Witvoet zich op vanaf 1650 tot heden uitgeplozen. de reünie? De loten van de stamboom ver spreidden zich in de loop der „Niet bepaald. Ik ga er niet heen' eeuwen over gans ons land. Zelfs zegt hij. Verreweg de meeste Wit- weken er Witvoeten uit naar Au- voeten is hij in de loop der jaren stralië en Canada. uit het oog verloren. „Ik geef er Ook in Leiden streek een Witvoet niet zo veel om. zo n grote lami neer. Het betreft de heer R. Wit- liebijeenkomst. Wat me wel iets voet van de Lage Morsweg. Van- lijkt, is een reünie van m n klas- uit het Drentse Nieuw-Amster- genoten van vroeger. Ja. daar zou dam kwam hij in de sleutelstad ik wel heen gaan' zo deelt Wit- terecht. Maar dat is al zoveel jaar voet vriendelijk mede Nog een handjevol kruimels nieuws uit Katwijk, medege deeld door het produktschap voor vis-en visprodukten. De thans in Engeland verblij vende schipper P. Hoek jr. van de KW 214 heeft de pro- duktschapsprijs voor de best sé haring gekregen. En de momenteel op het ruime sop verkerende schipper H. Messemaker van de KW 45 is eenzelfde prijs toegekend. Volgende week zaterdag worden deze prijzen in het Haagse Congresgebouw uit gereikt. Katwijk dus twee keer in de prijzen gevallen. Hang de vlag maar uit, bur gemeester. „Brand!", riep schoolhoofd J. van Ieperen gisterochtend half elf. „Brand!" en hij drukte als de gesmeerde bliksem op de alarmzoemer. Meteen stoven de leerlingen van de Katwijkse Otto Ba ron van Wassenaer van Cat- wyckschool uit hun banken op, sloten de ramen en deu ren en maakten zich uit de voeten. Scène Daar was de brandweer in middels al. Maar brand was er niet. Het was allemaal in scène gezet, ter afronding van een onderwijsproject over water. Leerlingen van de laagste klassen mochten de brand spuit hanteren en in de hoge re klassen werd verteld hoe jc brandweerman kunt wor den en wat hij zoal doet. Al met al heel leerzaam. De jong sten mochten de brandspuit hanteren. Van het Voorhoutse gemeenteraadslid Joop Warmenhoven valt binnenkort een nieuw boekje op de markt te verwachten. 'Zwer ven door de Randstad heet deze derde pennevrucht van natuur liefhebber Warmenhoven. In de bollenstreek is het geen geheim dat Warmenhoven er graag met z'n camera op uittrekt. De kiekjes die hij maakt, voorziet hij met een gemakkelijke pen van tekstjes. In Zwerven door de Randstad', de titel zegt het al, voert Warmen hoven ons langs plekjes als de Nieuwkoopse en de Reeuwijkse Plassen. Behalve over de flora en de fauna mag de Voorhouter ook graag verhalen over de folklore van de plekjes, die hij aan doet. Warmenhoven, die eerder uitvoerig over de historie van Voorhout schreef, ia nog lang niet uitgekeken in deze streek. Thans heeft hij z'n onderzoekend oog op de Koebosjes in z'n woonplaats laten vallen. Benieuwd wat hij daarover op papier gaat zetten. Joop Warmerhov ISL. «J.Y Het gaat goed met het kunstge bit van drs. Marius W. Hoek en het gaat nog voorspoediger met de Stichting Belangenbe hartiging Gebitsprothese- dragerswaarvan de Oegst- geester secretaris is. „We staan met een stand op de huishoudbeurs in Amster dam. En dat heeft gisteren al leen al vijf nieuwe leden op geleverd. Verder de afgelopen weken tientallen brieven ont vangen en wat belangrijker is: we hebben een folder uitge geven. 'Kunstgebit, blij bezit'' heet-ie en staat boordevol in formatie over de SBG". Behalve voor sanering van de kaak en erkenning van de tandtechnicus pleit de SBG ook voor goedkopere gebitten en een gebittenverzekering. ..Een kunstgebit is een blij be zit en dat moeten we zo hou den", vindt Hoek. SEHLTNGEN - Staatssecretaris Van Eekelen van defensie heeft in het Westdu itse Sehlingen,op dertig kilometer ten zuidoosten van Bremende eerste Nederlandse vooruitgeschoven munitie- en brandstofopslagplaats in de Bondsrepubliek geopend. Die opslagplaats moet de reactiesnelheid van het eerste Nederlandse legerkorps vergroten. Van het eerste legerkorps is één brigade gelegerd in West-Duitslandop het operatietcrein van het legerkorps.de Noordduitse laagvlakte. Tot 1985 zullen in het operatieterrein minimaal negen van deze opslag plaatsen worden gebouwd. DEN HAAG (ANP) - De al jaren slepende controverse tussen de tandartsen en de tandprothetici, heeft zich gisteren opnieuw ge openbaard opeen hoorzitting van de vaste kamercommissie voor volksgezondheid over de toe komstige tandheelkundige voor zieningen in Nederland. De prothetici pleitten voor erken ning van hun vak als een para medisch beroep, de tandartsen willen daar helemaal niets van De delegatie van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde voerde onder meer aan. dat veertig procent van de volwassen Nederlanders een kunstgebit heeft en dat rond tachtig procent van de prothesen door tandartsen is gemaakt, dat 91 procent van de tandartsen pro thesen vervaardigt en dat 94 pro cent van de patiënten tevreden is over de behandeling en over de tandarts. Cr is volgens de NMT helemaal geen behoefde aan prothetici, ook al omdat er in 1990 ongeveer 1600 tandartsen meer zullen zijn dan de op 5.900 geschatte behoef te. De tandartsen zien de tand- prothetische verzorging als een onderdeel van de volledige tand heelkundige zorg. omdat zich in de mondholte allerlei ziektepro cessen voordoen of er door on juist handelen kunnen worden veroorzaakt De organisatie van Nederlandse tandprothetici (ONT) stelde daar tegenover, dat de door haai opge richte school een prima opleiding biedt aan mensen die al in het be zit zijn van een diploma tand- techniek. Ook medische en bio logische vakken maken onder deel uit van de opleiding Steeds meer mensen wenden zich volgens de ONT rechtstreeks tot de prothetici. LONDEN (AFP) - De directie en de vakbonden bij de Britse genationaliseerde autofa- brieken van Britisch Leyland zijn gisteren tot een akkoord gekomen dat een einde maakt aan de staking van 18.000 British Leyland beloofde het ul timatum in te trekken dat het ontslag inhield voor alle werknemers die volgende week woensdag nog in sta king zijn. De vakbonden be loofden in ruil daarvoor dat het werk hervat wordt. Het conflict ontstond nadat de di rectie eenzijdig een loonsver hoging van 5 tot 10 procent aankondigde die door de vakbonden onvoldoende werd bevonden. GRONINGEN (GPD) - De situatie in de nucleaire opwer kingsfabriek van Cogema in het Franse Normandië, waar dinsdagmorgen na een brand in de transformator de stroomvoorziening uitviel, blijft uiterst dreigend. Tegenover de verklaring van de di rectie dat ei geen enkel gevaar te duchten valt, stelt de vakbond CFDT (Confederation Francais de Travail), waarvan het meren deel van de georganiseerde werknemers van Cogema lid is via Green Peace: VLISSINGEN (ANP) - Op het ter rein van het chemisch bedrijf Dow Chemical in Terneuzen zijn gistermiddag enkele kubieke meters butuleen (vloeibaar gas) ontsnapt uit één van de gasbollen op het terrein aan de Wester- schelde. Dat gebeurde nadat er een drukregelaar werd openge draaid, waardoor een achttien millimeter groot gat ontstond waardoor het gas ontsnapte. Volgens directeur R. Ruules van Dow Terneuzen is daarop on middellijk groot alarm gegeven waarbij alle open vuren moest worden gedoofd en alle verkeer werd stilgezet op het terrein. H. t ongeluk met het koppel vond plaats om tien minuten over twee. Om twintig over twee werd groot alarm geslagen en rond 16.15 uur was het defect gerepa reerd en kon het sein "alles vei lig" worden gegeven. Het ongeluk van gistermiddag zal volgens de heer Ruules ongetwij feld leiden tot het treffen van een aantal maatregelen, waarbij voorvallen als dit niet meer kun nen voorkomen. De noodenergievoorziening werkt nog steeds niet; - De controlekamer is onbruikbaar: de tv-monitors geven geen beeld door het ontbreken van elektrici teit; - De cilinder voor het bewaren van plutoniumoxyde moet door de reparatieploeg steeds worden ge schud om te voorkomen dat er zich een kritische massa pluto nium (ongeveer 4 kg) vormt, die explodeert. De cilinder, die 30 kg plutoniumoxyde kan bevatten, moet zo snel mogelijk worden geleegd in containers van elk 3 kg. Dat kan niet: het geautomati seerde proces van het verdelen van de plutoniumoxyde over de ze containers werkt op elektrici teit en die is er niet: - Het ventilatiesysteem in de fa briek werkt niet. Er behoort in het gebouw onderdruk te heer sen om te voorkomen dat radioactieve stofdeeltjes en gas sen eruit ontsnappen; deze on derdruk is weggevallen. - Er is geen enkele controle moge lijk op de uitstoot van radioactie ve stoffen in de lucht en van lo zing in zee; uniek, dat het lang kan duren voor een nieuwe is geplaatst. Volgens de C'DTF bevindt men zich nog steeds in een zeer kritieke si tuatie. Alle werknemers zijn geë vacueerd; alleen een noodrepara- tieploeg probeert de zaak te kla ren. Tijdens het uitvallen van de elektriciteit was zowel het Atelier Hautcs Activités Oxydes (HAO), waar de brandstofstaven uit wa ter gekoelde kernreactoren wor den behandeld, als de pluto- niumafdeling in vol bedrijf. De preciese situatie in deze afdelin gen. waar het geautomatiseerde produktieproces onverhoeds werd lamgelegd toen de elektrici teit uitviel, is nog onbekend. Kamer - Minister Van Aardenne (econo mische zaken) moet volgende eek donderdag mondeling in de Tweede Kamer uitleggen hoe het zit met ongelukken in de opwer kingsfabriek van atoomstaven in Cap la Hague in Frankrijk. In de ze fabriek worden de Nederland se uitgewerkte brandstofstaven van de kerncentrale Boi ssele op gewerkt voor hergebruik. De minister moet uitleg verschaf fen over het ernstige ongeval dat afgelopen dinsdag in Cap la Ha gue is gebeurd. Dat wordt hem gevraagd door het PPR-kamerlid Leo Jansen die uit perspublika- ties heeft begrepen dat er in Cap la Hague een ramp kan gebeu- Van Aardenne moet vertellen of hij zich op de hoogte heeft gesteld van de ernstige gevolgen van een ongeluk, zoals het kritisch wor den van radio-actief materiaal en het mogelijke gevaar van radio actieve besmetting van een zeer groot gebied wanneer men een si tuatie niet onder controle krijiit. WASHINGTON (ANP) - Het dage lijks bestuur van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) heeft zijn goedkeuring gegeven aan de toetreding van de Volksre publiek China tot het fonds. De Volksrepubliek China zal Tai wan vervangen als vertegen woordiger van China. Het lid maatschap van het IMF is een vereiste voor toetreding tot de Wereldbank. Deze instelling ver strekt ontwikkelingslanden le ningen op voor hun gunstige voorwaarden. Eerder deze weck heeft de president van de We reldbank. Robert McNamara, in Peking met Chinese autoriteiten gesproken over mogelijke toe treding. Na afloop van het over leg noemde hij de besprekingen "bijzonder opbouwend en zeer geslaagd". ZEILEN - Dè Warmonders Erik en Sjoerd Vollebrcgt zijn gisteren in de tweede regatta van de vooro- lympische week bij Hyeres (Franse Rivièra als zesde geëin digd. De wedstrijd in de FD klas se leverde een zege op voor het Canadese duo McLaughlin; Bas- tet. SCHIPHOL (GPD) - Martinair Holland heeft over 1979 een net towinst gemaakt van 13,5 miljoen gulden, ondanks een sterk terug gelopen kilometerproduktie. Vo rig jaar is voor de wereldlucht vaart het beste jaar in de geschie denis geweest en Martinair blijkt daarop geen uitzondering te zijn. De omzet steeg van 250 miljoen tot bijna 315 miljoen gulden Martinairs grootste winst tot dus- verwas die van 1877, 11.5 mihoen. Tegelijk passeerde Martinair vo rig jaar de mijlpaal van 1 miljoen vervoerde passagiers. Voor dit jaar zijn de verwachtingen min der gunstig, zo blijkt uit het van daag verschenen jaarverslag. Het goede resultaat is ondanks een aantal tegenvallers (brandstof- prijsstijgingen. het vliegverbod voor de DC-10) het meest te dan ken aan enkele gunstige ontwik kelingen in de tweede helft van het jaar. Daardoor werden Marti nairs gematigde verwachtingen van begin vorig jaar gelogen straft. Het vakantievliegseizoen was beter dan waarop gerekend was. De annuleringen lagen met 8 procent op een opvallend laag peil. Er werden meer vluchten gemaakt en de afwikkeling ver liep beter dan in 1978. Tijdens het startverbod van de DC-10 (13 da gen) bleven de vertragingen be- perkt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19