Krachthonk impuls voor atletiekclub Rijnsoever ROAC WIPT UVS UIT BEKERSTRIJD Brania zorgt voor verrassing Motorcoureur wil nog niet promoveren Bestuur sportpers naar huis gestuurd Cijfers lotto en toto De terreinwagen die werkt als het moeten avonturiert als u dat wilt. SUZUKI VRIJDAG 18 APRIL PAGINA .19 KATWIJK - Het gaat goed met de Katwijkse atletiekclub Rijnsoever. Ondanks ac- commodatiepi oblemen is het ledental van deze nu viei jaar bestaande vereniging al ge groeid naar ongveei 250. Vooi atletiekbegrippen een fors aantal. Zeker voor een club die nog maar zo kort bestaat. Vooral de laatste weken is de groei spectaculaii. Volgens Uwe Voss, oprichter en sti mulator van het atletiek-ge- beuren in de badplaats, mel den zich op het opgenblik da gelijks vier tot vijf nieuwe le den aan. Die groei heeft veel te maken met het fraaie krachthonk waarover Rijnsoever sinds kort beschikt. De Katwijkse wethouder van sportzaken, Van Oosten, opende vorige week de krachtruimte waar twee maanden intensief aan is gewerkt. De ruimte, onder een flatgebouw op de hoek Hoornes- laan/Boshuysenstraat, werd in het verleden voor verschillende doeleinden gebruikt. Eerst was het een speelterrein voor de jeugd, vervolgens kregen enkele noodwinkels er hun plaats en voor de verbouwing tot krach thonk werd de ruimte gebruikt als werkplaats. Via de medewer king van woningbouwvereniging Brittenburg kon men bij Rijns oever de plannen voor het opzet ten van een krachttrainingsgele genheid realiseren. Drijvende kracht Volgens Rijnsoever-voorzitter Uwe Voss is vooral senioren-trainer Gerrit Verdoes de drijvende kiacht achter het verwezenlijken van de krachtruimte geweest. Katwijker Verdoes, al vele jaren actief in de atletieksport als lid van het Leidse De Bataven, 'stoeide' in het verleden voor zichzelf wat met halters en ge wichten. Toen hij deze winter de training van de senioren van Rijnsoevei op zich nam (in de be ginperiode was hij ook al even trainer geweest maar militaire diénst en een politieopleiding maakten daar toen een eind aan) rijpte al snel het idee van een 'professionele' krachttraining. Samen met Kees Vooys en Kees Houwaart, afkomstig uit de krachtsport, werden plannen uitgedokterd en toen de ruimte er eenmaal was kon men ook daad werkelijk aan de slag. Verdoes: "Gedrieën hebben we alles opge zet. Door onze ervaringen met krachttraining wisten we na tuurlijk al het één en ander. We hebben veel uit Amerikaanse bladen gehaald en we zijn diverse keren naar een firma in Amster dam geweest waar ze allerlei krachttoestellen hebben staan. Daar gingen we alles lopen opme ten. Dat vonden ze daar geloof ik niet zo leuk maar ze deden er toch niet moeilijk over". Met de op die wijze vergaarde ken nis werden in de Katwijkse ruim te allerlei toestellen in elkaar ge zet wat dc kosten uiteraard aan merkelijk drukte. Vijftien appa raten en wat 'kleiner spul' staan nu ter beschikking van de Rijns oever-leden die daar gretig ge bruik van maken. Vrijwel elke avond zijn van half zeven tot tien uur dertig leden (verdeeld over twee groepen van vijftien) bezig zich in het zweet te tillen en du wen. Zelfs heeft men bij Rijnsoe ver een wachtlijst moeten invoe ren om de toeloop naar het krach thonk in goede banen te leiden. Uwe Voss en Gerrit Verdoes zijn overigens wel zo realistisch te begrij pen dat de toeloop wel weer minder zal worden als het nieuw tje er af is. Gerrit Verdoes: "Toch zie ik het wel zitten in Katwijk. Er lopen hier beren van jongens rond die er stevig tegenaan wil len. Het barst van de talenten maar je moet ze iets kunnen bie den". Buitentraining Met het krachthonk is een stap in de goede richting gezet maar er blijft voor Rijnsoever nog veel te wensen over. Een 400-meter- baan bijvoorbeeld. Van een ge richte looptraining is de afgelo pen jaren eigenlijk nauwelijks iets terecht gekomen. De buiten training vind op het ogenblik plaats op een grasveld in het ge meentelijk sportpark De Krom waar ook gelegenheid is gescha pen voor verspringen, polshoog springen, kogelstoten en discus werpen. Uwe Voss: "De jeugd is wel en thousiast. Dankzij de inzet van jeugdtrainer Dick van Beelen hebben we al zo n 120 pupillen. Maar de senioren zijn door ge brek aan goede accommodatie moeilijk te motiveren. Een 400- meter-baan is een zaak van de lange termijn. Het hangt af van een bestemmingsplan rond het gebied tussen Noordwijk en Katwijk. Maar we hebben toch wel goede hoop. De gemeente heeft gezegd: jullie hebben een vaste plaats in het Katwijkse sportleven veroverd en jullie verdienen steun. Daar rekenen we op" BERT PAAUW SASSENHEIM - Motorcou reur Jan Enthoven heeft voor zichzelf de grote stap nog maar even uitgesteld. De Sas- senheimer kon naar aanlei ding van zijn negende plaats in de 350cc-klasse in het af gelopen raceseizoen een in- ternationaal startbewijs krij gen. Enthoven vond evenwel dat hij nog te weinig ervaring had en besloot daarom nog maar een jaar bij de 'nationa- les' te blijven uitkomen. Op verzoek van de Koninklijke Ne- derlandse Motorrijders Vereni ging proeft Enthoven komende zondag op het circuit van Zand- voort al een keer aan het grote werk. "Naar aanleiding van mijn op vier na de snelste tijd en mijn rijstijl op de voorjaarstraining in de halve liter klasse belde iemand van de KNMV. Of ik zondag 20 april wilde meedoen aan het Ne derlandse wegracekampioen schap in Zandvoort. Nou, dat wilde ik wel. Maar wel onder de voorwaarde dat de punten die ik zou verdienen dan niet meetel len, want als je bij de eerste vijf tien eindigt promoveer je naar de 'inters'. Je mag dan weliswaar een Grand Prix's deelnemen, maar ik vind dat ik nog te weinig ervaring heb om daar afcn mee toe doen". Voorgenomen Einthoven heeft zich mu voorge nomen om kampioen te worden bij de nationales. gezien het ma teriaal waarover hij beschikt ("Ik heb in mijn hobby inmiddels al zo'n 25.000 gulden geïnvesteerd) en de financiële steun die hij ko mend seizoen geniet moet dat lukken. Overigens start de 23-ja- rige vrachtwagenchauffeur in twee klassen. "Ik leg me toe op de 350cc, maar ik beschik ook over een 500cc-HoncJa, want daardoor kan ik me beter voorbereiden op de races. Je mag dan op beide motors voor elke race een trai- ningsrit maken". Trainingsfaciliteiten zijn nog steeds een nijpend probleem voor aankomende coureurs als Jan Enthoven. "Het circuit van Zolder in België is voor mij de enige mogelijkheid om te trainen, want de baan van Zandvoort af huren is onbetaalbaar voor privé- rijders. De motorcrossclub de Bollenstreek, waar ik lid van ben, is druk bezig een crossveldje in Enthoven op zijn motor: "Ik was een gevaar op de weg". Warmond te realiseren, maar daar heb ik niet zo veel aan". Verstoken Enthoven blijft daardoor verstoken van een wekelijkse trainingsuur tje, want de openbare weg is na enkele waarschuwingen van de politie voor hem geen alternatief meer. "Ik was voorheen een ge vaar op de weg, want ik kon me nooit inhouden. Dat is eigenlijk ook de reden dat ik aan motor sport ben gaan dóen". En dam met enige bravoure: "Maar ik ben nog nooit bekeurd wegens over schrijden van de maximumsnel heid. Ik was steeds sneller dan de politie. Eén keer heb ik zelfs de Porsche er uitgereden. Ik moest toen binnen een uur in Arnhem zijn. Ik deed er vijftig minuten over en reed contstant 190 kilo meter". Komende zondag kan Enthoven zich in elk geval op het circuit van Zandvoort uitleven. "Zandvoort is een test-case «voor mij. Ik wil weieens kijken hoe ik het doe bij die 'grote' jongens, want volgend jaar wil ik ook tot die groep beho ren. Mocht blijken dat ik er er niet capabel voor ben dan kap ik er direct mee, want dan is het nut teloos om nog zoveel geld in de sport te steken". HERMAN POOS LEIDEN - ROAC'79 heeft het ver trouwen van UV53 bepaald geen goed gedaan: de Rijpweteringse voetballers wipten de hoofdklas ser in de tweede ronde uit de be kerstrijd. De zondag vierdeklas ser versloeg de Leidenaars wel iswaar pas na het nemen van pe nalty's (na verlenging was de stand 3-3), maar UVS-trainer Ge rard Désar vatte de ontmoeting serieus op en had zijn sterkste team het veld ingestuurd. UVS verzorgde in de openingsfase het spel beter dan de opponent, maar ROAC nam na een half uur de leiding via spits Hans Witte- man, die uit een vrije trap scoor de. Na de pauze bouwde Kees Bisschops uit de eerste goede aanval van zijn club de voor sprong uit: 0-2. In de slotfase zetten de volgelingen van Désar een opvallende inhaal race in. Vijf minuten voor tijd halveerde Koos Hannaart de ach terstand en één minuut voor tijd maakte Hans Kruit koppend ge lijk. De middenvelder maakte gisteravond zijn rentree, waar door de onlangs van stal gehaalde Matty Kantebeen naar de dug out In de verlenging bracht Aad Neu teboom de thuisclub uit een vrije trap voor het eerst aan de leiding. Invaller Wim van Scheppingen bezorgde UVS evenwel een on aangename verrassing door in de tweede helft van de extra speel tijd de derde ROAC-treffer te produceren. Omdat de Kikker- polderbewoners een strafschop misten en de tegenstanders alle vijf elfmetertrappen feilloos be nutten schakelde ROAC'79 na Docos ook UVS na het nemen van penalty's uit. Vierde klasse In de vierde klasse D van het ama teurvoetbal hebben zowel Esto als Nieuwkoop gisteravond hun inhaalduels verloren. De Bode gravers verspeelden de laatste ti- telkans door met 2-1 van NSV te verliezen en Nieuwkoop ging met 3-1 ten onder tegen SVDP. NSV-Esto: 2-1 (0-0). Bij een 0-0 stand moesten NSV en Esto gis teravond de laatste 45 minuten van het destijds gestaakte duel uitspelen. Esto liet zich aardig SCHEVENINGEN - Uitgere kend op het hoogtepunt van de festiviteiten rond het 50-ja- rig bestaan van de vereniging, is het bestuur van de Neder landse Sportpers gisteren weggestemd. Op de algemene jaarvergadering tijdens een tweedaags jubileumfeest in Scheveningen werd een door 23 aanwezigen ondertekende motie van waptrouwen door de vergadering aangenomen. Indiener daarvan was Joop Niezen, die direct daarop werd gekozen in een commis sie van vijf "wijze mannen", die orde op zaken moet stel len en binnen zes weken een 2 vergadering móet uit schrijven. Daarop zal dan een nieuw bestuur moeten wor den gekozen. Het "oude" bestuur van de» NSP, bestaande uit Wil van der Plas (voorzitter), Frans .Bersch (secretaris), Dick van Rijn (penningmeester) en de leden Joop van de Berg en Johan Derksen, was al voor de aanvang van de vergade ring verdeeld. De laatste twee waren het niet eens met de opzet van het jubileumfeest en de wijze waarop Bersch het secretariaat beheert. Zij behoorden bij de onderteke naars van de motie die ertoe leidde dat zij zelf mede moes ten opstappen. door NSV, dat het voordeel kende met de wind in de rug te spelen. Binnen een kwar tier werd het 1-0 door Arie Wah- len en vijftien minuten later was Esto al kansloos toen Peter Franssen een tweede NS V-doel punt liet noteren. Vier minuten voor tijd werd het 2-1 door Jos van IJk. SVDP - Nieuwkoop: 3-1 (0-0). Het eerste doelpunt viel na rust en werd door Nieuwkoop zelf ge scoord: 1-0. Jos Hermans en Jos van Kouteren bezorgden SVDP een riante 3-0 voorsprong, aleer Nieuwkoop de eer kon redden. Dat gebeurde door een eigen doelpunt van SVDP. Afdeling Altior is gisteravond weer een stap dichter bij de titel van de Afde ling Leiden gekomen. De ranglij staanvoerder versloeg thuis Kic kers met 2-0. Warmunda won met 2-1 van VNL. Altior stelde in de eerste helft de zege al veilig. In de 22ste minuut scoorde Kees Bader al na een fraaie solo, terwijl acht minuten later ook Peter Otto de Leimui- dense verdediging het nakijken gaf. Met een listige schijnbewe ging passeerde hij de Kickers- doelman, 2-0. Na de spelhervat ting kregen de gasten wat meer vrijheid, maar de voorsprong van Altior kwam daarmee niet meer in gevaar. VNL kan na het 2-1 verlies bij War munda de kampioensaspiraties voorlopig wel vergeten. De Lei denaars hielden tot aan de rust stand. Na de pauze scoorde eerst Hans Oostdam, waarna Henry van Winsen de Warmondse overwinning praktisch veilig stelde. Vijf minuten voor het ein de slaagde de jeugdige Leo Cu peer er nog in de achterstand te halveren, 2-1. Stand: Altior 20-31 Alphia 19-18 VTL 20-26 Or. Gr. 20-18 VNL 19-23 Kickers 19-17 Stompw. B. 19-23 Leidse B. 20-17 Warmunda 19-23 VNA 19-7 ZLC 19-22 Unitas 20-7 Alkmania 19-20 Weinig deelnemers - veel strijdlust in Leids schaakkampioenschap LEIDEN - Weinig deelnemers, maar veel strijdlust, dat ken merkte de eerste ronde van het Leidse schaakkampioenschap. Het feit dat slechts 1.6 schakers gisteravond naar hët Corn. Jop- pensz buurthuis waren getogen was voor het LSB bestuur en wedstrijdleider Barenbrug een danige tegenvaller. Kwalitatief viel de schade met de deelname van verschillende erkende Phili- dor en LSG cracks nog wel mee. Een tweede lichtpunt in de duis ternis was dat er in de eeFste ron de geen enkele remise viel te no teren. Een lichte favorietenrol lijkt weg gelegd voor titelverdediger Joop Piket en de door zijn Parijse suc ces met een ijzersterke "morual" getooide Leon Konings. Rob Brunie zorgde gisteravond voor de grootste verrassing. De LSG- er wist, na eerst wat minder ge staan te hebben, in de tijdnoodfa se oud kampioen Theo Piket een pion te ontfutselen. Tijdens het uitvluggeren was de pionne- nopmars van Brunia vervolgens DEN HAAG - De uitslagen van de sportprijsvragen van het afgelo pen weekeinde zijn: Lotto 15 Eerste prijs 1 winnaar, bruto f 562.085,40, tweede prijs 26 winnaars, bruto f 6,176,70, derde prijs 194 winnaars, bruto f 1.241,70, vierde prijs 9.373 win naars f34,20, vijfde prijs 23.691 winnaars, f 13,50. Toto 15 Eerste prijs, geen winnaars, tweede prijs 20 winnaars, elk bruto f4396,10. derde prijs 250 win naars, elk f443,40. Toto-gelijk Eerste prijs, geen winnaars, tweede prijs, geen winnaars, derde prijs 12 winnaars, elk 542,70, vierde prijs 524 winnaars elk f 15,80, vijfde prijs 535 winnaars elk f 13,30. De jackpot bestemd voor week 16: f2.272,02. In de lotto van 16 april vielen in to taal 21.807 prijzen. Eerste prijs 1 winnaar, bruto f373,279,30, tweede prijs 12 win naars, elk bruto f8,887,60, derde prijs 184 winnaars, elk f869,40, vierde prijs 6.882 winnaars, elk f30,90, vijfde prijs 14.728 win naars elk f 14,40. niet meer te stuiten. Piket (die nog een remiseaanbod had afge slagen) moest zich toen snel ge wonnen geven. Joop Piket strafte een foutief dameuitstapje van Joop Bakker af. De daardoor ont stane afwikkeling gaf de titel houder winnend voordeel. Leon Konings werd in het nauw ge bracht door een pionoffer van Herman van Halderen. Er was daarbij een uiterst gecompli ceerde positie ontstaan. Iets waarin Konings op zijn gevaar lijkst is. Zodra Van Halderen dan ook even mistastte sloeg de wit- speler toe. Van Halderen geraak te al zijn positionele voordeel kwijt en ging in de tijdnoodfase ten onder Noteboom winnaar Rinie Kuyf zette Ik Oei regelma tig opzij. Vanwege het geringe aanbod werden de B-spelers in de groep van de A-spelers geplaatst. Vincent Verstegen wist het daar bij als "b-man" Wim Heemskerk lange tijd knap lastig te maken, doch hij was in de slotfase kans loos. Nederlands aspiranten kampioen Jeroen Piket stond op remise tegen Gerard v.d. Bom. Piket wilde echter persé i een streven dat hij met een ne derlaag moest bekopen. Zaterdag worden de tweede en derde ron de verspeeld. De uitslagen: Friele-van Loon 0-1, Verstegen-Heemskerk 0-1, Ko nings-V. Halderen 1-0, Th. Piket- Brunia 0-1, J. Bakker-Joop Piket 1-0, Kuyf-Oei 1-0, R. Piket-Over- eem 1-0, Jeroen Piket-V.d. Born 0-1. Portisch nog vol punt voor MEXICO STAD - De Hongaar se grootmeester Lajos Por tisch en de oud-wereldkam pioen Boris Spasski uit de Sowjet-Unie zijn gisteren in Mexico Stad in de zevende partij van de kwartfinales van het kanidatenschaaktoernooi remise overeengekomen. Het resultaat werd reeds na twin tig zetten bereikt. Portisch behield hierdoor een vol punt voorsprong op zijn opponent. De stand is na zeven partijen 4-3 in het voordeel van de Hongaar. De winnaar heeft 5,5 punten nodig om zich te kwalificeren voor de halve fi nales. De achtste partij wordt vandaag gespeeld. Deze oersterke terreinwagen kan het aan. Zowel het dagelijkse werk in de bossen, op de hei en het land, als het avontuur lijke terreinwerk in Uw vrije-tijd. Deze Suzuki LJ 80 heeft een: motor die 30,75 kw levert en op normale benzine rijdt. inschakelbare 4 wielaandrijving en hoge en lage gearing om hellingen tot 41° te nemen. robuust stalen chassis, dat tegen een stootje kan. Voor 11.012,- expl. en 12.995,- incl. BTW heeft U een bebouwbare werkwagen of een magnifieke avonturen-zoeker. Voor de LJ 80 is een volledige set accessoires beschikbaar. VALKENBURG Autobedrijf A R,I S. B V. Voorschoterweg 51 l^?_J LJ 80 hechte terreinwagen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17