Kramer vs. Kramer: over emancipatie van mannen Joop Doderers ongenoegen r jt jr r jw aw VRIJDAG 18 APRIL 1980 FILM PAGINA .13 Zonder nu weer dergelijke gesprekstof op te roepen, zou ik Kramer vs. Kramer willen uitroepen tot een mannenfilm. Daarbij moeten we niet denken aan voorbijtrekkende revolverhelden, maar aan een film over de emancipatie van de man, al klink dat inderdaad wat hoogdravend. Maar een korte weergave van de inhoud, kan het wellicht verduidelijken. Hoofdrolspeler Ted Kramer doet het als ontwerper bijzonder goed in het reclamewereldje. Zijn chef is zeer over hem te spreken en stelt hem een grote opdracht in het vooruitzicht, die van groot belang is voor het bureau. to', ''li, 'iii, '.i Kramer vs. Kramer; regie: Robert Benton; hoofdrol len: Duston Hoffman, Me ryl Streep en Justin Hen ry; theater: Luxor, Leiden; alle leeftijden. iiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniii Opgetogen komt hij thuis, waar zijn vrouw zich niet bijster geïnteres seerd toont in het zakelikjk suc ces van haar echtgenoot. Joanna heeft haar koffers gepakt en vertelt een totaal verblufte Ted dat ze hem en zoon Billy verlaat. Vlak nadat ze de deur uit is, zegt een geïrriteerde Ted tegen Joan na's vriendin Margaret dat "ze één van mijn vijf beste dagen heeft geruïneerd". Haar verdenkt hij er van Joanna tot deze stap te hebben aangezet. Ted is echter niet al te ongerust. Een beetje op de feministentoer, maar die komt wel weer terug, zo merkt hij tegen collega's op. Pas in de loop van het verhaal be gint het tot hem door te dringen dat de wortels van het kwaad wel wat dieper zitten. Als hij Billy probeert uit te leggen wat er aan de hand is. komt Ted tot een meer doordachte kijk, die ongeveer hier op neer komt: Ted dacht al tijd dat als hij gelukkig zou zijn, Joanna dat ook was. Hij vond zijn geluk en succes in zijn werk, "maar ik denk dat mamma al die jaren heel ongelukkig is ge weest", zo beseft hij tegenover zijn zoon. Die kentering in zijn denken is es sentieel voor Kramer vs. Kramer. Veel minder dan in het boek ligt de nadruk op de relatie tussen Ted en Joanna. In het verleden van zijn ontwikkeling ligt dan nog de verandering in zijn ver houding met Billy, die het nu al leen met vader Ted moet zien te De tot twee keer toe terugkerende broodjes bakken is daar een illu stratie van. De eerste keer doen ze dat vlak na het vertrek van Joan na en wordt het een ontzettende puinhoop. Vlak voor dat Joanna, die een rechtszaak om de voogdij van Billy heeft gewonnen, hem op komt halen, staan ze voor de tweede keer in de keuken en loopt het uiteraard gesmeerd. Die voor de hand liggende symbo liek is een beetje de achilleshiel van Kramer vs. Kramer. Het neigt naar sentimentele Hollywood- romantiek. Maar gelukkig kent de film ook z'n subtielere trekjes. Zoals de geschiedenis met de sjieke Burberry jas. Vlak aan het begin van de film vertelt Ted een verhaal dat hij zich na zijn promo tie trillend van de zenuwen een dergelijke carrière-jas liet aan meten. Het lijkt in eerste instan tie een volstrekt onbelangrijke anekdote. Pas als hij net ontsla- Het fenomeen vrouwenfilm is vooral vorig jaar met grote regelmaat onder werp van gesprek geweest. Een vaag genre, waar de vraag wat daarvoor nu eigenlijk de criteria zijn dan ook de boventoon voerde. Niet verwonderlijk dat de discussis al gauw in kretologie verzandden. Dustin Hoffman vraagt zich als Ted Kramer in de rechtszaal af of moeders echt betere opvoeders zijn dan vaders. gen is, zien we hem voor het eerst (met teneergeslagen blik) in die nu overbodige jas over straat lo pen. Het zijn vooral dat soort kleine din getjes die Kramer vs. Kramer zo sterk maken. Al wordt het uitge kiende scenario natuurlijk gestut door het imposante acteren. Dus- tin Hoffman zet als Ted een kroon op zijn toch al indrukwekkende loopbaan, Justin Henry is eén van de beste kindersterretjes die ooit op het witte doek heeft ge schitterd. Meryl Streep tenslotte, maakt zoveel van haar zo sterk beknotte rol dat Joanna ondanks haar vertrek toch niet onsympa thiek overkomt. Zonder alle dit jaar genomineerde films te hebben gezien, lijkt de conclusie dat de Oscars dit jaar slechter hadden kunnen terecht komen beslist niet voorbarig. BART JIJNGMAN „Je kunt je hier nooit honderd procent op film richten" HILVERSUM (GPD) - Of ik met een zekere hoeveelheid reserve in de film „Laat de Dokter maar Schuiven'' ben gestapt? Nee hoor. Acteren is mijn vak, en als ik een aanbieding uit Nederland krijg, dan vind ik dat prettig en dan denk ik toch, ondanks al die verhalen over floppen: „Schouders eronder, dan zal het deze keer wel sla gen". Joop Doderer. Wie van rampenfilms houdt kan nu zijn hart weer ophalen. Het laat ste produkt in dit genre heet "Me teor" en heeft een vloedgolf, een lawine, een aardbeving, een vuurzee en een overstroming in petto. Een science-fiction-film gesitueerd in de nibije toekomst is de entou rage vo*. een politiek steekspel op hoog u veau tussen Rusland en Amerika. Om te voorkomen dat een levensgi ote meteroriet de aarde zogoed als vernietigt moe ten de Amerikanen hun tegen alle verdragen in gelanceerde, atoomsatellieten, met de kern- rakketten op Ue USSR gericht, het brok puin van zijn baan afla ten wijken. Daarvoor hebben de Yanks bijstand nodig van de Russische illegale atoomsatellie ten. Eer het zover is dat er daad werkelijk wat gedaan wordt zit ten we dan ook al na de pauze. Tot dan wordt het publiek vermaakt met splinters van bovengenoem de meteoor die hier en daar de lawine enzovoort aanrichten. Na de vijf catastrofes, waarbij ook het ruimtevaartcentrum van de Amerikanen wordt getroffen zijn de raketten op het laatste mo ment gelanceerd. Volgens plan slaan ze het brok kosmisch ge steente uit zijn baan' en de aarde is, zij het met aanzienlijke schade, gered. Een wat mager verhaal en vooral voor de pauze zit er geen vaart in de film. De acteursprestaties van Sean Connery, Natalie Wood (wist u dat zij Russisch spreekt?) Karl Malden en Brian Keith zijn Dat zegt Joop Doderer, de man die in 1975 de Noordzee overstak om op het Britse eiland eindelijk eens van dat niet weg te wassen Swiebertje-stempel af te komen. Dat is hem aardig gelukt. Niet al leen heeft hij, zoals hij zelf zegt, „een voet aan de grond gekregen in het doorgaans moeilijk te be treden Engelse acteurswereldje", maar ook is zijn imago in Neder land voor een groot deel gezui verd van de stempels lolbroek en grappenmaker. Dat laatste zeker door serieuze rollen in Neder landse televisiespelen en zijn korte, maar vakkundige rol in de Herman van Veen-film „Uit El- Aangenomen Sinds 27 maart is Joop weer in een Nederlandse film te zien, „Laat de Dokter maar Schuiven" van Nicolai van der Heyde, waarin hij Politiek en rampen in „Meteor" goed; helaas menen ze te vaak moeten schreeuwen zonder aan leiding. De veelvuldige herhaling van beelden van de meteoor die de aarde onder het uitstoten van bloedstollende geluiden bedreigt doen erg flauw aan maar het beeld van de gecombineerde Russische en Amerikaanse raket ten die broederlijk de aarde gaan redden is hartverwarmend. Wie een dorpspastoor speelt. Joop: „Toen ik via mijn agent Theo de Vos hoorde dat er belangstelling voor mij was. vond ik dat aange naam. Het werd nog aangenamer toen ik de cast zag. Een stel olijke vrolijke mensen bij elkaar, dat moest goed gaan. Maar ja, als je nu weer de recensies leest, dan denk ik: „Daar heb je het weer. Ook deze film moet weer floppen. Begrijp me goed, als ik de film terugzie, dan hadden er volgens mij ook bepaalde stukken beter gekund. Maar dat is het probleem, dat zie je ter plaatse niet. Althans, dat zag de regisseur ter plaatse niet". .Helaas heeft de Nederlandse filmindustrie ternauwernood de beschikking over goed getrainde en goed opgeleide vakmensen, maar dat is toch geen reden om niet te proberen iets van de grond te krijgen. Met zonder meer elke film de grond in boren is niemand Ai', ''lli,. -i| "Mét^oor"; hoofdrollen: Sean Connery en Nathalie Wood; Euro 3, Alphen; 12 jr. IlllllllllllllllllllllllllllllllUlli van spanning en sensatie houdt, en onder het eerste gedeelte van een film toch slaapt mag Meteor niet missen. RAYMOND PEIL gebaat, zeker de Nederlandse filmindustrie niet. Want wat is het gevolg van al die kritiek, je ontneemt de producenten het ini tiatief, geld in een project te stop pen. En zeg dan maar dag met je handje tegen hét talent dat er in Nederland rondloopt..." Er is dus wel talent: Joop noemt Paul Verhoeven, de maker van de in de pers fel bekritiseerde film „Spetters de enige echte in de Hollandse filmbeweging, „de man die het in z'n vingers heeft, en ook in het buitenland zal sco ren". De kritiek op „Spetters" vindt Joop ongegrond. „Het is in het geheel geen vieze, smerige, schunnige film", vindt hij. „In te gendeel het is een technisch per fect stukje werk". „Een ander talent van Nederlandse bodem is Herman van Veen", zegt Doderer „De opnames voor „Uit Elkaar" hebben bij elkaar maar een dag geduurd. Het is al lemaal op improvisatiebasis ge gaan. Van te voren spraken we su mmier door wat Herman in zijn hoofd had en vanuit die basis hebben we drie opnames ge maakt en de beste daar uitge haald. Een talent die jongen. Ik heb grote bewondering voor hem, zoals hij ook grote bewon dering voor mij heeft". Amusement Maar terug naar de Dokter... Joop zegt: „Ik zeg niet dat deze film geslaagd is, puur op kwaliteit ge zien dan. Het blijft wél een amu sementsfilm waar iedereen naar toe kan gaan, zo zonder meer, al zullen ze niet achterover slaan van het lachen. Er moet een be hoefte zijn aan dit soort films. Je zag het aan „Help de Dokter ver zuiptook van Nicolai, die film liep uitstekend, werd in het bui tenland geroemd. Je wordt te genwoordig lamgeslagen met sex- en geweldfilms, daar moeten amusementsfilms tegenover staan. En laten we dan in gods naam niet eindeloos zeuren over kwaliteit, want als ik zie wat er aan buitenlands werk wordt bin nen gehaald, en veelal met jui chende kritieken, dan denk ik ook wel eens: de kritiek richt zich toch altijd maar op de Neder landse produkties. „Een pak slaag" wat een kwaliteitsmensen hebben daar niet aan meege werkt..." Gas terug Doderer neemt wat gas terug: „Ik kan het acteurs niet helemaal kwalijk nemen dat ze zich niet al tijd voor 100 procent op het ma ken van een film kunnen richten. In het buitenland word je voor televisie- of filmwerk op een der gelijke manier betaald dat je er niets anders bij hoeft te doen. Als je hier in Nederland werkt hoor je toch vaak: „Sorry hoor maar ik moet om drie uur weg, want om vijf uur moet ik in Maastricht zijn". Een schnabbel dus, of ver plichtingen aan een toneelgezel schap. Goed beschouwd kan ik die mensen niets kwalijk nemen, want ik weet datje in Nederland niet kan rondkomen van alleen televisiewerk of alleen filmwerk. Je moet wel dat is het probleem..." Succes Over zijn vertrek uit Nederland: „Er zijn niet veel mensen die dur ven te stoppen, ik moest wel, er wasvoor mij niets meer te doen in Nederland. Met enige trots kan ik nu melden dat mijn actie succes vol is geweest. Het heeft lang ge duurd, maar nu sta ik in „The Bible", het Engelse acteursboek. Ik heb een casting director in de arm die internationaal voor me uitkijkt, en er heeft oen ontzet tend goede kritiek in Variety ge staan. „Een bijzonder goed uit ziend en makkelijk bewegend ac teur uit Holland Een doorbraak voor Joop mis schien? Hij zegt: „Hetzitei in, het zit er in. Maar voor het zelfde geld zit het er niet in. Wat is de reali teit? Er hoeft maar ergens in Amerika een regisseur te lopen die materiaal van mij in handen krijgt en vindt dat hij die goser moet hebben... dan kun je er op- éens zijn Haar laatste week als vorstin staat de monarchie centraal op de Nederlandse tv. Een driedelige documentaire over Juliana en een speelfilm die in 1938 werd gemaakt ter ge legenheid van het regerings jubileum van koningin Wil- helmina. Cees Laseur speelt de jonge officier Rolf van Meerle die na een verblijf "In de Oost" zich verheugt op zijn terugkeer. Hij wil zich gaan verloven en bovendien is 6 september 1898 de inhuldi ging van Wilhelmina als ko ningin. Zijn verdere levens loop wordt verder gevolgd in het kader van haar bewind. De film wordt donderdag via Nederland 2 uitgezonden. Een dag later vertoont België I The man who would be king, één van de laatste films van John Huston (1975). Sean Connery en Michael Caine spelen daarin de hoofdrollen als ex-sergeanten. Wie zaterdag geen trek heeft in het songfestival, van ballet en van film houdt kan terecht op het andere Nederlandse net. Maurice Bejart maakte Je suis nie 'a Venise, een film die uiteraard in Venetië is gesi tueerd. Droom en werkelijk heid wisselen elkaar in het verhaal op knappe r Het programma. Zaterdag: De avonturen van Robin Hood; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: Michael Curtiz met Er- roi Flynn en Olivia de Havil- land). Je suis nie 'a Venise; 21.55 uur; Ned. 1. Zondag: Number Please; 14.50 uur; Dtsl. 2 (regie; Hal Roach met Harold Lloyd). Funny girl; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie; William Wyler met Barbra Streisand. Saura (maandag, Duitsland 1). Saura*s echtgenote Geral- dine Chaplin speelt (uiter aard) een hoofdrol. Maandag: Julio Julio; 21.45 uur; Dtsl. 3 (regie: Silvio Calozzi). La Madrigue- ra; 23.00 uur; Dtsl. 1. Dinsdag: The lady in the lake; 20.35 uur; Bel. 2 (met en van Robert Montgomery). Red River; 22.00 uur; Dtsl. 2 (re gie: Howard Hawks met John Wayne en Montgomery ClifU Donderdag: Key Largo; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: John Hus ton met Humphrey Bogart). Veertig jaren; 21.30 uur; Ned. Vrijdag: The man who would be king; 20.15 uur; Bel. I Se cond chance; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Rudolph Matie met Jack Palance). Barquero; 23.20 uur; Dtsl. 2. Regie: Gor don Douglas met Lee van C leeft. lil1"1! niii i M lllllll' iiiiill! Blijvers "Ten" - Sexkomedie. Camera, Lei den. "Spetters" - Oppervlakkige, maar goed gemaakte actiefilm, Lido 2, "Laat de dokter maar schuiven" - Film zonder al te veel inhoud. Tria non, Leiden en Euro 1, Alphen. "One flew over the cuckoo's nest" - Prachtige film over het leven in een psychiatrische inrichting. Studio, Leiden en in Euro 4. Alphen. "The Rose" - Bette Midler fenome naal in verder middelmatige film. Lido 1, Leiden. "And now for something complete ly different" - Monthy Python-col lage,die op den duur wat verveelt. Lido 3, Leiden. (Op)nieuw "Tess" - Natasja Kinski in heel mooie, maar langdradige geschie denis, Euro 2, Alphen. Nachtfilms "Borsalino" - Luxor, Leiden. "Who's afraid of Virginia Woolf?" - Camera, Leiden. "Het verbijsterend rapport" - Rex, Leiden. "The big boss" - Euro 1, Alphen. "The big boss" - Euro 2, Alphen. "Last tango in Paris" - Euro 3, Al- "Rita voor alles in" - Euro 4, Al- Rex "Het pornohuwelijk" Den Haag "1941" - Apollo 1 (460340), al. "'n Bataljon malle meiden" - Apollo 2,10 jr. "Kramer versus Kramer" - Asta (463500). al "L"Associé" - Bijo.i (461177), 16 jr. "Joe Kidd" - Calyp so (463502). 12 jr. "Caro Papa" - Bab,-Ion 1 (471656). 16 jr. 'De rechter- en di- linkerhand van de duivel" - Babyl in 2, 12 jr. "Clair de Femme" -- Babylon 3,16 jr. "Despair" - Cameia (467200), 16 jr. "The electric horseman" - Cineac 1 (630637), al. "Ten" - Cineac 2. 6 jr. "One flew over the cuckoo's nest" - Cineac 3. 16 jr. "The knock-out cop" - Corso (467200). al. "Gejaagd door de wind" - Du Midi '(855770), 12 jr. "One flew over the cuckoo's nest" - Euro (667066), 16 jr. "Papillon"-Metropole 1 (456756), 12 jr. "The Rose" - Metiopole 2, 12 jr. "Ten" - Metropole 3, 16 jr. "Monthy Python en de heilige gr..graal" - Metropole 4, 12 jr. "Die Blechtrommel" - Metropole 5, 16 jr. "The Rose" - Odeon 1 (462400), 12 jr. "Laat de dokter maar schuiven" - Odeon 2, al. "The Amityville horror" - Odeon 3, 16 jr. "Chinatown" - Odeon 4. 16 jr. "Regno di Napoli" - Odeon 5, 16 jr. "Zwoele pornofeesten" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "French blue" - Le Paris 2, 18 jr. "Mijn naam is Claudio Porno" - Le Paris 3. 18 jr. "Spetters" - Passage (460977). 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Studio 2000 (542288), al. 'Tess" - Uitkijk (542288). al. Amsterdam "Clair de femme"-Alfa 1 (278806), 16 jr- "Monty Python's life of Brian" - Alfa 2. 12 jr. "Dimenticare Venezia" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. 'The Party" - Alhambra 2. al. "1941" - Bellevue Cinerama (234876), al. "Kramer versus Kramer" - Calypso 1 (266227), al. "Nightwing" - Calypso 2. 16 jr. "Cabo Blanco" - Calypso 3, 16 jr. "Perverse heerlijkheden "-Centraal (248933), 18 jr. "Deduivel hale je"-Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "The knock-out cop" - Cineac Dam rak 2. al. "Laat de dokter maar schuiven" - Cineac (243639). al. "Mama cumple 100 anos" - Cinecen ter (236615), 16 jr "Een tip van de sluier" - Cinecenter, 18 jr. "Die dritte Generation" - Cinecen ter, 16 jr. "Een fatsoenlijk leven" - Cinecen ter, 16 jr. "The electric horseman" - Cinema International" (151243). al "The Rose" - City 1 (234579), 12 jr. 'Ten" - City 2, 16 jr. "Norma Rae" - City 3, 16 jr. "Kentujky fried movie" - City 4, 16 jr Le jouet" - City 5. al. "Spetters" - City 6. 16 jr. "Die Blechtrominel- City 7, 16 jr. "1941" - Du Midi (723653). al "Doornroosje" - Flora Disney (230469), al "Caro Papa" - Leidseplointheater (235909). 16 jr "One flew over the cuckoo's nest" - Noggorath (230566). 16 ji "Inside Jennifer Welles" - Pansien (248933), 18 jr Cuba" - Rembrandtpleintheater 1 (223542). 16 jr "Thunderbair - Rembrandtplein- theater 2. 12 jr. "Karate vuist van de wraak" - Rex (246132). 16 jr "Kramer versus Kramer" - Rialto (723488). a) "Met jouw tanden in mijn nek" - Ri- voli (723488), 16 jr. "Spotters" - R..xy (232809). 16 jr. "And justice for all" - Studio K (231708). al. La vie devant soi" - The Movies 1 (245790), 16 jr Dimenticare Venezia" - The Mo vies 2. 16 jr "The electric horseman" - Tu- schinskl 1 (262633). al "Ten" - Tuschinski 2. 10 jr "Manhattan" - Tuschinski 3. al. "La Luna" - Tuschinski 4. 16 jr "Escape from Alcatraz" - Tuschins ki 5. 16 ir 'Tess" - De Uitkqk. 10 jr.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11