Bedrijven vragen NOS af te zien uitzending film Saoedi's snel ontstemd over buitenlandse kritiek Beatrix ziet op tegen inhuldiging Omstreden film in VS van kust tot kust op tv Directie De Klokkenberg: Van der Schaar moet weg Actiegroepen richten zich op verzekeringen DINSDAG 15 APRIL 1980 PAGINA 7 De Egyptische actriae Suzanne Abou Taleb speelde de rol van de terechtgestelde Arabische prinses Misha'al. (Door Rienko Wilton BEIROET - De overspelige vrouw en de overspelige man, geselt een ieder hunner met honderd sla gen. En laat geen mededogen met hen u bevangen indien gij gelooft in Allah en de laatste dag... ....en laat een aantal der gelovigen van hun bestraffing getuige zijn... ...en zij die eerbare vrouwen van overspel betichten en daarna niet vier getuigen kunnen produce ren, geselt hen met tachtig slagen en neemt nimmer meer enige ge tuigenis van hen aan... ...voor hen die het kwade (ontucht) in onwetendheid doen en dan spoedig daarna tot berouw ko men, tot diegenen zal Allah zich weer richten. En Allah is wetend en wijs... Maar berouwvolle terugkeer is niet mogelijk voor hen die ontucht bedrijven en dan eindelijk, wan neer een hunner in tegenwoor digheid van de dood is, zegt ik heb berouw. Voor hen hebben wij een pijnlijke bestraffing be reid". (Heilige Koran, soera 4, vers 16-18 en soera 24, vers 2-4.) Voor de Saoedische prinses Mis ha'al en haar buitenechtelijke minnaar betekende deze „pijnlij ke bestraffing" in november 1977 de dood: op beschuldiging van overspel werd zij als lid van het Saoedische koningshuis door een vuurpeleton geëxecuteerd, haar geliefde onthoofd. De heili ge koran, die als feitelijke grond wet voor het olierijke Saoedi- Arabië dient, schreef het Over dit gegeven gaat de gedrama tiseerde documentaire „De dood van een prinses". Westerse jour nalisten in Beiroet die de film in Europa gezien hebben, zeggen dat de documentaire op z'n minst dubieus is en kan worden uitge legd als anti-Arabisch en anti-is- lam. De film zou in elk geval een vertekend beeld geven van de positie van de vrouw in Saoedi- Arabië. In dat land is men al snel ontstemd wanneer in het buitenland direc te kritiek wordt geuit op het rege rende koningshuis (en de daar geldende heel eigen zeden en ge woonten) of op vermeende so ciale misstanden. Maar men rea geert in Saoedi-Arabië pas goed fel wanneer die kritiek zich ook indirect richt tegen de islamiti sche wetten zoals die in dat land al sinds het einde van de zevende eeuw worden toegepast. Moralis tische westerse kritiek op de ko ran is voor de Saoedi's niet aan vaardbaar voor hen is de koran juist de bron van alle morali teit. In de film „De dood van een prin ses" zouden de Arabische opvat tingen van „eer" en „trots" in een vreemd daglicht gesteld worden. De Saoedi's zien in de film, of delen ervan, een belediging. Het Saoedische protest tegen de film moet ook gezien worden in het kader van het algemeen Ara bisch ongenoegen over de voor oordelen die er in het westen be staan tegen Arabieren. En dat zijn er nog al wat „Afhankelijk van waar je je oor te luisteren legt, kun je horen zeggen dat Arabie ren gierig, lui, vies, onbetrouw baar, fanatiek, bloeddorstig of corrupt zijn. In het westerse den ken heeft de term Arabier meest al negatieve ondertonen", zegt een socioloog aan de Amerikaan se universiteit in Beiroet. Er wonen tenminste 11 miljoen Arabieren biiiten de Arabische wereld, mensen die in de meeste gevallen niet veel meer gemeen hebben dan de slechte reputatie in de ogen van hun gastlanden. Het Britse persbureau Reuter heeft door zijn correspondenten over de hele wereld een onder zoek laten instellen over dit ver schijnsel. De conclusie van Reu ter is dat anti-Arabische vooroor delen algemeen verspreid zijn in Amerika, en in sommige landen in Europa en Afrika. Arabieren worden gezien zoals ze in de „car toons" in de kranten worden af gebeeld: met lange jurken zittend op een stapel olievaten. In Engeland is het beeld van een Arabier een man die over onge limiteerde fondsen beschikt om aan vrouwen, drank en gokken te spenderen of om half Londen op te kopen. Volgens de „Nationale beweging voor Amerikanen van Arabische afkomst" is het nega tieve beeld van de Arabieren in de Amerikaanse samenleving een blijvende zaak omdat er „geen tegenkrachten zijn; het verstoorde beeld niet wordt ge corrigeerd door bijvoorbeeld de Amerikaanse televisie of politie ke leiders". Arabische diplomaten in Beiroet stellen dat het ongunstige beeld van de Arabieren in het westen versterkt is door een meer dan 30 jaar lange behandeling in de wes terse pers van het Israèiisch-Ara- bische conflict - een benadering die over het algemeen meer sym pathie had voor de drijfveren van de joodse staat dan voor haar po litieke opponenten: de Arabie- De fout die de makers van de film „De dood van een prinses" vol gens de Saoedi's maken, is dat ze Europese maatstaven aanleggen voor een moralistische beoorde ling van sociale toestanden in een Arabische cultuur, die ze nauwe lijks kennen. De fout die de Sa oedi's maken is dat ze uitgaan van de kwade trouw van de filmma kers, en dat ze niet genoeg begrip kunnen opbrengen voor de wijze waarop het vrije perssysteem in het westen werkt. HILVERSUM (GPD) - Ook in Amerika is nu belangstelling getoond voor de omstreden televisiedocumentaire 'De dood van een prinses', die de NOS morgenavond in ons land op het scherm wil bren gen. Het Amerikaanse station Public Broadcasting System (PBS) heeft besloten de film op 12 mei „coast to coast" in de VS op het scherm te bren gen. Volgens de Engelse maat schappij ITV, de belangrijk ste opdrachtgever (samen met onder andere NOS), is de belangstelling voor de film erg groot. Naast de VS heb ben nu ook Australië, Japan, Nieuw-Zeeland, Frankrijk, enkele landen in Latijns- Amerika en .West-Duitsland belangstelling getoond. DEN HAAG-HILVERSUM (GPD) - De Neder landse Omroep Stichting is van veel kanten fors onder druk gezet om de film over de executie van een overspelige Arabische prinses en haar minnaar in 1977 niet uit te zenden. Volgens Ara bische diplomaten doet de film de waarheid ge weld aan en is zij een belediging voor de Arabi sche cultuur. Verschillende Nederlandse bedrij ven hebben inmiddels de NOS gevraagd van uitzending af te zien. Volgens Philips kan de ten dens van de film door islamieten in Saoedi-Arabië als beledigend worden opgevat. Het concern, dat in dat land werkt aan een om vangrijk telecommunicatiepro- ject, meent dat er in Saoedi-Ara- PRINSES I Wij Nederlanders staan er zo lang zamerhand om bekend dat wij zo nodig altijd andermans tuintje moeten wieden, zo ook nu weer met de film 'De dood van een prinses'. Dat we daarbij het gras voor onze voeten wegmaaien schijnt niet tot ons door te drin gen,. noch het feit dat we met de zeden en gewoonten van een an der land geen barst te maken hebben. Of is de ware reden mis schien om de aandacht van onze verziekte zeden en maatschappij af te leiden. Het is natuurlijk te gek dat een land waar de misdaad en drugsge bruik hoogtij viert een ander land zijn rechtsgewoonten belachelijk gaat maken, nog afgezien van de verstrekkende gevolgen voor on ze toch al zwakke economische positie als het gewraakte land met goed recht maatregelen neemt die ons waarschijnlijk lang zullen heugen. Met klem zou ik de NOS dan ook willen verzoeken genoemde film niet uit te zenden. Zelf ben ik er sterk voor om zonodig met ge weld de uitzending te verhinde ren. Ik geloof dat er aan het ge duld van de zwijgende meerder heid een einde is gekomen. S. Heemskerk, Mariënpoelstraat 19a, Leiden. PRINSES R In deze krant van j.l. zaterdag las ik het volgende opschrift: 'Wiegel wil periodiek ambtenaren halve ren'. Ik vraag mij af waarom men zich nog druk'maakt over het onthoofden van overspelige da mes in het Midden Oosten. A.M. v. Deventer, v. Brandelerka Leiden nalistenvéreniging, NVJ, vindt dat de regering onaanvaardbare druk op de NOS heeft uitgeoe fend door te wijzen op mogelijke Saoedische maatregelen. Er is volgens de NVJ een sfeer van pressie uitgeoefend die strijdig is met de vrijheid van meningsui ting. De NVJ hoopt dat de uit zending doorgaat. Filmers de Federatie van Kunste- enigingen hebben de NOS laten weten voor uitzending te zijn. CDA-woord voerder Scholten ver klaarde gisteren dat de NOS vrij moet zijn om te beslissen over uitzending van de film. De PvdA vindt dat de regering zich ten on rechte in dit stadium bemoeit met de NOS-uitzending. Volgens het PvdA-Tweede-Kamerlid Roethof kunnen de problemen worden opgelost door het princi pe van hoor en wederhoor toe te passen. De Arabieren zouden dan kunnen worden uitgenodigd via de televisie te zeggen wat ze on- .v.. juist vinden in de film. de gevolgen De VVD-fractie heeft over deze zaak nog geen standpunt be paald. De meningen zijn ver deeld. Vandaag bespreekt de VVD-fractie in de tweede Kamer de zaak tijdens de wekel^kse fractievergadering. bië op sociaal-maatschappelijk De Nederlandse Bond terrein al veel is veranderd. In een brief aan de omroepstichting vraagt Philips de uitzending van de film af te gelasten „om politie ke, menselijke en zakelijke as pecten. De centrale ondernemingsraad van Volker Stevin, het bedrijf dat in Saoedi-Arabië onder meer werkt aan een groot havenproject, vreest dat door de uitzending partners en vrienden met wie daar wordt samengewerkt zullen worden gekwetst. Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) zegt geen standpunt te willen innemen. Het VNO gaat er wel van uit dat degenen die over de uitzending beslissen zich ter- dege bewust zijn va van het vertonen van de film. De Raad van Kerken is tegen uit zending omdat de film de reli gieuze gevoelens van de mos limminderheid in ons land zou kwetsen. De Nederlandse Jour- BREDA (ANP) - In het eerste offi ciële perscommuniqué dat de di rectie van het medisch centrum De Klokkenberg in Breda sinds het ontstaan van de recente problemen rond de hartchirurgie heeft uitgegeven, wordt toegege ven dat men doende is het sa menwerkingsverband met hart chirurg dr. P. van der Schaar te beëindigen. Vorige week kreeg Van der Schaar van het bestuur de uitnodiging om te komen praten over de wijze waarop De Klokkenberg en hij uiteen zouden gaan. De hartchi rurg is op die uitnodiging niet in gegaan, omdat hij niet over ont slag of afscheid wil spreken. Een woordvoerder van De Klokken berg bevestigde maandag dat die uitnodiging nog steeds geldt. De advocaat van Van der Schaar, mr. Rijk, is de mening toegedaan dat De Klokkenberg geen enkele juridische grond voor ontslag kan aanvoeren. Het officiële communiqué meldt dat het bestuur tot de constate ring is gekomen dat de hartchi rurgie met een vastgelopen team niet kan worden voortgezet, "Vastgelopen door conflicten waarin Van der Schaar steeds partij was". Het bestuur van De Klokkenberg zegt in niqué geen beschuldigende i ger te willen uitsteken. Op de vraag of het voorgenomen ont slag voor Van der Schaar dan geen beschuldiging aan het adres van deze chirurg inhoudt; ant woordde de woordvoerder ont kennend. "De schuldvraag is nog niet aan de orde". AMSTERDAM (ANP) - De vijf le gale eigenaar-bewoners van het onlangs gekraakte complex luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam, hebben de gemeenteraad per brief verzocht zo snel mogelijk een oplossing te vinden voor de "onhoudbare situatie" waarin zij door de kraakactie verzeild zijn geraakt Zij mehen dat de ge meente door zich van ieder in grijpen te onthouden hen hevig heeft gedupeerd. Als er niet gauw wordt ontruimd willen de bewo ners een schadeclaim tegen de gemeente indienen wegens ge derfd woongenot. De bewoners willen hun bezit liefst zo snel mogelijk verkopen maar zolang de kraakactie voortduurt kunnen zij hun flat aan de straat stenen niet kwijt en zelfs als het complex eenmaal zou zijn ont ruimd zal het nog niet meevallen een koper te vinden omdat het gevaar van een nieuwe kraakac tie levensgroot aanwezig blijft. BABYLIJK - Kinderen hebben in een beek in het Twentse Markelo het lijkje gevonden van een één maand te vroeg geboren baby. Het gaat om een jongetje. Sectie heeft inmiddels uitgewezen dat het kind vermoedelijk in leven had kunnen blijven. Sporen van geweld zijn op het lijkje niet aan getroffen. Dit heeft de rijkspolitie gisteren meegedeeld. Situatie in gekraakt complex is onhoudbaar De bewoners zouden dan ook het liefste zien dat de gemeente het hele complex overneemt. "Wij zijn al blij als we voor onze fiat terugkrijgen wat we er zelf voor hebben neergeteld", aldus de heer Rouwenhorst, één van de bewoners. Volgens hem is het in het flatgebouw niet meer te har den: "Ik moet de meest ingewik kelde toeren uithalen om mijn ei gen huis binnen te komen, het centrale toegangshek is door de krakers gebarricadeerd. Telkens moet ik aan een wachtpost uit leggen wie ik ben voordat ik word binnengelaten. Bovendien wordt er geen post meer bezorgd en gaat het gebouw hard achteruit, het verpaupert met de dag". AMSTERDAM (ANP) - Op tal van plaatsen in Amsterdam zullen deze week pamfletten worden verspreid, waarin Amsterdam mers worden opgeroepen om geen verzekeringen af te sluiten bij een viertal verzekeringsmaat schappijen. Als reden wordt op gegeven, dat deze maatschappij- en de firma Fagel en Van der Sluis financieel steunen. Deze handelaren in onroerend goed zijn door verschillende actie groepen uitgeroepen tot "specu lanten van de week De actievoerenden beschuldigen trouw Rouwenhorst moeten bij het centrale toegangshek van hun appartemen- i wachtpostkraker vragen of zij naar hun gekochte luxe-appartement mogen Namens vier bewoners is inmid dels een strafklacht tegen de kra kers ingediend wegens huisvre debreuk. Bij de gemeente heb ben de bewoners tot nu toe wei nig gehoor gevonden. Een on derhoud met PvdA-fractieleider Mug leverde niets op en een ge sprek met de burgemeester is hun geweigerd. Morgen gaan de bewoners praten met de commis sie volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. "Het is duidelijk dat de gemeente alle beslissingen op het gebied van huisvestingsproblemen uit stiet tot na 30 april", aldus Rou wenhorst. "Men wil kennelijk de lieve vrede bewaren tot na de kroning. Ik zie aankomen dat na die dag de vlam volledig in de pan slaat". VALLENDE KRAAN - Bij een on geluk met een bouwkraan is gis teren een 46-jarige timmerman uit Wemeldinge zwaar gewond geraakt. Het ongeluk vond plaats op het terrein van het metaalbe drijf De Keijzer in de Rotterdam se Waalhaven. Een 40 meter hoge bouwkraan brak plotseling af en viel op een houten kotter, waarop de man aan het werk was. De kraanmachinist liep slechts en kele schrammen op. Volgens de politie is uit het onderzoek gebleken dat onder het kraanhuis een paar bouten zijn afgebroken waardoor het gevaarte omviel. Fagel en Van der Sluis ervan vele tientallen huizen en kantooi pan den in Amsterdam leeg te laten staan. Ook zou het bedrijf de prij zen van honderden woningen opjagen en het onderhoud van hun huizenbezit. dat een waarde van vele tientallen miljoenen guldens zou hebben, al jaren verwaarlozen. Door hun actie te richten op verzekeringsmaat schappijen en (al eerder) op ban- uilen de a< eiken, dat deze rugschrikken hypothe ken aan speculanten. LAGE VUURSCHE (GPD) - Prin ses Beatrix ziet op tegen de plechtigheden rond haar inhul diging op 30 april in Amsterdam. Zij voelt zich door de acties die op die dag kunnen worden gevoerd niet persoonlijk aangesproken. Wel heeft zij er begrip voor dat mensen rond deze gebeurtenis een ontlading zoeken voor de grote problemen waarmee zij worstelen. Er is daardoor een sfeer geschapen die ruimte laat voor anti-monarchistische de monstraties. Daarom vreest zij dat 30 april geen leuke dag voor haar zal worden. Voorafgaand aan het televisie-in terview dat volgende week woensdag door de NOS zal wor den uitgezonden hebben prinses Beatrix en prins Claus gisteren met de hoofdredacteuren van de Nederlandse dagbladen in de La ge Vuursche gesproken. Dat er op 30 april mogelyk in Am sterdam en ook elders in het land acties zullen worden onderno men, noemt zij een feit, waar zij niet omheen wenst te gaan. De woningnood is volgens haar een zeer reële zaak en dat degenen die daar onder leiden deze inhuldi ging aangrijpen om aandacht op te eisen, betekent dat het probleem voor hen heel emotio neel is en wezenlijk leeft. Overigens begrijpen Beatrix en Claus dat het ditmaal niet alleen de krakers zijn die in Amsterdam actie willen voeren. Het probleem zit veel dieper en het is hen duidelijk dat de kraakacties een klimaat hebben geschapen dat zeer gunstig is voor het uiten van algemene gevoelens van on vrede; gevoelens die zich richten tegen het systeem als geheel en tegen de overheid en de monar chie als representanten daar- Het prinselijk paar is van mening dat sociologen zich de vraag moe ten stellen hoe het komt dat, hoewel de welvaart groter is dan ooit, ook het onbehagen met de dag groeit. Het feit dat in Am sterdam wordt uitgeroepen dat voor de miljoenen die de inhuldi gingsplechtigheden gaan kosten veel beter woningen voor jonge mensen kunnen worden ge bouwd, imponeert prins Claus in het geheel niet. Volgens hem lost dat niets op. Dp een vraag of zij het leuk vindt om koningin te worden, ant woordt prinses Beatrix uiterst re soluut dat het helemaal geen kwestie is van leuk of niet-leuk. ZU noemt het koningschap in eerste instantie een plicht „Je ei gen karakter neem je gewoon mee". In hoeverre de prinses haar eigen gevoelens en eigen geaard heid later zal kunnen laten mee spreken in de vervulling van haar taak is voor haar een vraag, die zij niet direct kan en wil beantwoor den. Daar gaat tijd overheen. GEEN STAATSHOOFDEN Bij de inhuldiging op 30 april zullen geen staatshoofden van bevrien de landen aanwezig zijn. Die zijn ook in 1948 bij de inhuldiging van koningin Juliana niet expliciet uitgenodigd. Het protocol schrijft dat niet voor, zo verdui delijkt prins Claus. De Neder landse regering heeft aan alle be vriende regeringen een notitie gezonden, waarin zij op de moge lijkheid worden gewezen om ver tegenwoordigingen naar de in huldiging te zenden. Dat is ook in 1948 precies zo gedaan. Het is wel mogelijk dat een regering een staatshoofd als vertegenwoordi ger aanwijst, maar gewoonte is het niet. Volgens prinses Beatrix is het bij haar huwelijk anders gegaan, omdat zij bevriende staatshoofden in de privèsfeer had uitgenodigd. Niet zonder melancholie zal het toekomstige koninklijke paar het Kasteel Drakensteyn gaan verla ten. Het heeft er lang over nage dacht om het als tweede huis zo intensief te gebruiken, dat de drie prinsen er zouden kunnen blij ven wonen. Die gedachte is ech ter door de prinsen zelf verwor pen. Zij vrezen dat zij hun ouders toch al veel minder zullen zien en voelen er niets voor om op grote afstand van Den Haag te wo nen. Besloten is dat de verhuizing naar Huis ten Bosch in Den Haag te gen de herfst van het volgende jaar zal plaatsvinden. De restau ratie en de verbouwing van dit paleis is niet eerder klaar en prin ses Beatrix wil dat haar zonen het volgende schooljaar nog in het geheel kunnen afmaken in Baarn. Zij wil de overgang voor haar kinderen niet moeilijker maken dan deze toch al zal zijn. Het bericht dat hun moeder op 30 april koningin zou worden heb ben zij „met grote tranen" ont vangen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7