Bedrijfsleven in Rijnland raakt achterop CONCLUSIE ENQUÊTE Heineken vraagt Rijnland om tien miljoen Verkiezing moet meer aanspreken Vijf mille uit auto gestolen Ijshal weekeinde vol met langhaarkatten Buurtcentrum noord opent op 26 april HTF DINSDAG 15 APRIL 1 LEIDEN - Het bedrijfsleven in Rijnland raakt achterop. Dat concludeert de Kamer van Koophandel uit de resulta ten van een enquête die jaarlijks wordt gehouden onder een groot aantal bedrijven. In vergelijking met het jaar 1978 registreerden zeven procent meer bedrijven een da ling van de omzet. Daarmee ligt Rijnland twee procent onder het landelijk gemiddelde. Daartegenover staat dat het aantal bedrijven dat de winst zag stijgen drie procent hoger lag dan het landelijk ge middelde. LEIDEN - Het hoogheemraadschap van Rijnland wil iets doen aan de bijzonder teleurstellende opkomst bij de verkiezingen van hoofdin gelanden en hun plaatsvervan gers. Bij de vorig jaar gehouden verkiezing kwam voor de sector gebouwd nog geen vier procent van ae stemgerechtigden opda gen. Het waterschap schrijft het wegblijven vooral toe aan de gro te onbekendheid met de kandida ten. Om daar iets aan te doen overweegt Rijnland om bij komende verkie zingen informaties in te winnen bij de kandidaten en dit ter ken nis te brengen van de stemgerech tigden. Voor men daartoe over gaat wil men eerst de toestem ming hebben van de provinciale besturen van Noord- en Zuid- Holland. Rijnland is schichtig geworden om dit soort zaken op eigen houtje te doen, omdat een eigen interpreta- tie van het verkiezingsreglement al eerder leidde tot nietig verkla ring van de uitslag. In een stuk dat morgen ter sprake komt in de verenigde vergadering van Rijnland wordt opgemerkt dat verstrekken van informatie over kandidaten niet tot de taak van het waterschap behoort. Boven dien bestaat het risico dat men verwijten krijgt "partijdig" te zijn. Bij andere verkiezingen voor open bare lichamen als gemeente, pro vincie of kamer wordt die publi citeit verzorgt door de kandida ten of de partijen die ze verte genwoordigen. Bij de water schapsverkiezingen gaat het meestal om privé-personenzon der directe politieke bindingen. Rijnland constateert dat ook po gingen om de regionale pers voor de verkiezingen te interesseren nauwelijks succes hebben gehad. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft nogal terughou dend gereageerd op de plannen van het hoogheemraadschap. In een brief aan het dagelijks be stuur zeggen GS niet van plan zijn om wijzigingen in de verkie zingsreglementen aan te brengen, maar de in voorbereiding zijnde waterschapswet te willen of- wachtenMocht die wet er binnen drie jaar niet zijn, dan wil de provincie de zaak nog eens bekij ken. Overigens betreurt de provincie Z%id-Holland de geringe op komst bij de verkiezingen, "om dat het een belemmering kan vormen voor de verdere democra tisering van .de waterschapsbe sturen". Naast een betere profilering van de kandidaten is Rijnland van plan ook een aantal andere oneffen- heidjes weg te nemen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de omslachtige machtigingsprocedure en het feit dat stemgerechtigden ver van hun woon- of vestigingsadres moeten stemmen. De laatste ver kiezingen van Rijnland kostten een bedrag van bijna een half miljoen gulden. De eerstvolgende worden in 1982 gehouden. LEIDEN - Moet het hoogheem raadschap van Rijnland tien miljoen gulden bijdragen in een kostbare installatie van de Hei neken Brouwerij in Zoeterwoude om het brouwwater te behande len? Die vraag komt morgen aan de orde in de verenigde vergade ring van het waterschap. Het da gelijks bestuur van Rijnland is niet van zins dé helft van de twin tig miljoen kostende installatie, bestaande uit pelletreactoren, te betalen. De brouwerij echter meent er recht op te hebben vol- gens een artikel in de wet veront- De thandel is duidelijk Naast de negatieve ontwikkelingen die er waren signaleert de Kamer van Koophandel ook een aantal gunstige ontwikkelingen, met name in de groothandel en de de tailhandel. De detailhandel blijkt in Rijnland bepaald niet slecht te boeren. Er is sprake van minder omzetdalingen dan voor heen en meer winststijgingen. Wel blijft de bereidheid tot inves teren achter. In de voedingssector kunnen de Rijnlandse bedrijven het lande lijke gemiddelde aardig bijbe nen, hoewel dat niet rooskleurig is. De detailhandel in schoeisel en kleding gaf een gunstiger beeld dan de landelijke cijfers en de achtèrstand die er in 1978 be stond bij de handel in trans portmiddelen is aardig bijge trokken. Bij de duurzame ge bruiksgoederen is de ontwikke ling stabiel te noemen, terwijl het positieve resultaat dat warenhui zen in Rijnland boeken, ook vorig jaar optrad. reiniging oppervlaktewateren. Rijnland baseert zich voor die wei gering op het feit dat de subsi diemogelijkheden die de wet noemt in eerste instantie zijn be doeld voor de sanering van be staande lozingen en niet voor een nieuwe lozing of voor de toepas sing van nieuwe procédés. Vol gens het hoogheemraadschap is dat bij Heineken het geval. De afvalwaterlozing van Heineken werd tot nu toe geregeld via een uit 1977 daterende beschiklang. Daarin was vastgelegd dat het chloridegehalte van het geloosde water niet meer dan 300 milli gram per liter mocht bedragen. Bovendien mofchten er geen stof fen in zitten die hinder opleveren in het boezemwater van Rijnland. In 1978 besloot Heineken om in Zoeterwoude natriumarm brouwwater te gaan bereiden. Uit een rapport van de brouwerij bleek dat met een kostbare in stallatie het geloosde water bin nen de vastgestelde kwaliteitsei sen zou blijven. Rijnland meent dan ook dat de kostbare installa tie behoort tot een nieuwe activi teit van de brouwerij en bedoeld is om binnen de al eerder vastge stelde voorschriften te blijven. Als nevenargument voert het wa terschap aan dat in Rijnland de zoutbelasting niet in de veront reinigingsheffing is opgenomen. Daarom kan uit de opbrengst ook nooit geld beschikbaar komen voor de categorie "verontreini- gers", die afvalwater waarin zout zit loost. Volgens Heineken is er door de kostbare installatie spra ke van een drastische verminde ring van het zoutgehalte in het af valwater. LEIDEN - Een 55-jarige bewoner van de Storm Buysingstraat in Leiden kwam gisterochtend tot de ontdekking dat er een bedrag van 5000 gulden uit zijn auto was gestolen. De man parkeerde zijn auto zondagavond voor de deur van zijn huis piaar vergat het geld eruit te halen. Maandagochtend ontdekte hij dat de deuren van zijn auto waren ontzet en dat de 5000 gulden waren verdwenen. Vernieling in renovatiepand i her stel. De voorsprong op de lande lijke cijfers die in 1978 was ver dwenen, is weer terug. De gun stige ontwikkeling betreft zowel de omzetten als de ontwikkeling van de winsten. De investeringen lagen ongeveer op het niveau van het landelijke gemiddelde. In de land- en tuinbouw is de ach teruitgang, die in 1978 al viel te bespeuren, doorgegaan. Haalde in 1978 nog een kwart van de agrariërs een werkelijke omzet stijging, vorig jaar daalde dat tot nauwelijks een vijfde. Rijnland loopt daarmee achter op de rest van Nederland. Meer dan de helft van de agrarische bedrijven kon het vorig jaar de inflatie niet meer bijbenen. Lichtpuntje is het in vesteringsniveau dat boven het landelijke gemiddelde uit stijgt. De Katwijkse visserij is al jaren het zorgenkindje in de ontwikkeling van het Rijnlandse bedrijfsleven. Met de vissers ging het vorig jaar opnieuw slechter. Volgens de enquête haalt nog maar zeven procent van de bedrijven een stijgende omzet. Geen enkel be drijf meldt een stijging van de winst. De omzetten in de voedings- en genotmiddelenindustrie steken niet negatief af bij de landelijke cy fers. Dat is wel het geval met de winsten die aanmerkelijk ach terbleven bij die van 1978. Een verdere achterstand ten opzichte van de landelijke ontwikkeling vertonen ook de omzetcijfers in de textiel- en schoeiselindus trie. Meer dan de helft van deze Rijnlandse bedrijven zag de winst dalen. Een lichtpuntje vormt de Rijnland se bouwnijverheid die de lande lijke trend volgde en meer omzet stijgingen vertoonde dan gemid deld in ons land. De investerin gen lagen zelfs aanzienlijk hoger. Minder rooskleurig is de situatie in de bouwmaterialen- en hout- LEIDEN - De LEIDEN - Op zaterdag 26 en zondag 27 april organiseert de Neder landse Langhaarkatten Vereniging voor de derde maal de inter nationale kattententoonstelling "Langhaarkat". Ook dit jaar wordt de expositie weer in Leiden gehouden, namelyk in de ijshal aan de Vondellaan. Tijdens de show, die beide dagen van 10 tot 18 uur geopend is, zijn ruim 850 langharige raskatten uit binnen- en buitenland aanwe zig. Daaronder zijn Perzen in alle variëteiten, maar ook halfiang- haren zoals de Heilige Birmaan met zijn witte sokken en de Turkse Angora. Bovendien zijn er ruim 30 nesten met jonge kat ten te bewonderen. Zaterdag om half twaalf wordt de tentoonstelling officieel geopend door de loco-burgemeester van Leiden mr. C. J. D. Waal. Elf keurmeesters uit Engeland, Frankrijk, België en Nederland zul len op beide dagen de mooiste katten uitkiezen. Voorde kinderen is er een kleurwedstrijd waarvoor verscheidene prijzen beschik baar zijn gesteld. De toegangsprijs is vier gulden voor volwasse- n, terwijl kinderen tot en met 12 jaar en 65-plussers f 2,50 beta len. De grafische industrie en uitgeve rijen vertonen over het algemeen geen negatief beeld, al zijn de voorsprongen ten opzichte van het landelijk gemiddelde minder spectaculair dan de laatste jaren. Voor het derde achtereenvolgende jaar is de chemische industrie een positieve uitschieter ontwikkeling bedrijfsleven. Opnieuw me winst- en omzetstijgingen dan 1978. Tenslotte de metaalindustrie wijkaccom- modatie in Leiden-noord zal za terdag 26 april officieel worden geopend. Het nieuwe stenen ge- boüw vervangt het houten club- en buurthuis "De Zevensprong" aan de Bernhardkade. Het buurtcentrum geeft onderdak aan een bibliotheekfiliaal, het buurt- en clubhuiswerk van De Zevensprong, het wijkkollektief Plan Noórd en de speel-o-theek OV...1CC1 va«_ Pinokkio. het Rijnlandse Op de openingsdag is het gebouw i half tien tot v publiek toegankelijk. Diverse wijkinstellingen zijn met stands LllolulK w .■■1-Trrr,..TT. „aa, vertegenwoordigd. de achterblijvende ontwikkeling Verder wolden er doorlopend films zich vorig jaar voortzette. De be- reidheid om te investeren ver toonde een forse daling. vertoond en zijn er tentoonstel lingen ingericht. De officiële opening heeft om tien uur plaats. LEIDEN - Een Vlaardingen heeft gisterochtend bij de Leidse politie aangifte ge daan van vernielingen in en aan renovatiewoningen ln de Caland- straat. Bovendien zou er een gro te hoeveelheid bouwmaterialen en een aanhangwagen zijn ge stolen. De totale schade wordt geschat op zo'n 15.000 gulden. "JE REINSTE GELDVER- SPILLERIJ", is een veelge hoorde opmerking wanneer de Hoflandbrug, de verbin ding tussen Leiden Zuid- West en de Voorschotense wijk Noord-hofland, ter sprake komt. Weet u wel? Die brug waar al leen bussen, fietsen en brom fietsen over mogen. Alles bij elkaar heeft de Hoflandbrug zo'n vier miljoen gulden ge kost. Het rijk heeft bijna de volle mep voor z'n rekening genomen omdat het om "een project in de het kader van de bevordering van het open- baar vervoer tussen Leiden en Den Haag" ging. Vandaar. Drie jaar geleden werd de Hof landbrug door gedeputeerde Borgman officieel geopend maar tal van automobilisten kunnen het kennelijk nog al tijd niet zetten dat voor hen de slagbomen gesloten blijven; In figuurlijke zin dan. Vorige week hingen er weer eens twee woedende auto mobilisten aan de lijn. Wat dat toch met die Hoflandbrug was. Of ze in Leiden wel goed bij hun hoofd waren om zo'n dure brug alleen voor bussen open te stellen. Het automobilistenvolk is het er dus Kennelijk nog altijd niet mee eens. Trouwens, ge regeld kunnen automobilis ten de verleiding niet weer staan en razen stiekem over de brug. Voorheen betekende dat automatisch een bon want bij de afrit aan de Voorscho tense zijde stond een camera die overtreders keurig netjes en overduidelijk op de ge voelige plaat vastlegde. "Maar dat ding doet het niet meer dus de pakkans is veel minder groot geworden", zo weet men bij de Voorscho tense politie te melden. "Hoe dat komt? Nou, ze hebben ^dat ding gewoon onklaar "ge maakt. Ze zijn er meteen zwa re wagen tegenaan gereden en sindsdien hangt dat ding op half zeven. We zijn voorlo pig niet van plan om die kast te repareren want dat moet zo'n 20.000 gulden gaan kos ten en dat hebben we er echt niet voor over. Wel rijdt er nu vaker dan gewoonlijk een surveillancewagen langs de Hoflandbrug". "Zijn ze in Leiden wel goed bij h DE ONVERSCHILLIGHEID ROND HET HUWELIJK. Dat is voor Jan Doove, ambtenaar burgerlijke stand belast met het voltrekken van huwelij ken, de reden geweest om zijn "erebaantje" eraan te geven. "In Leiden wordt in steeds gro tere mate oneigenlijk gebruik van het huwelijk gemaakt", meent Doove. "Er worden steeds vaker huwelijken ge sloten om onder de dienst plicht uit te komen of om het Nederlanderschap te verwer- Volgens Doove komt het her haaldelijk voor dat vrouwen via advertenties in kranten en weekbladen zichzelf voor en kele duizenden guldens als huwelijkspartner aanbieden zodat buitenlanders in het be zit kunnen komen van het Nederlanderschap. Doove: "Die mensen zien elkaar dan op de trouwdag voor de eerste keer en moeten vaak met be hulp van een tolk met elkaar praten. Dat is toch te gek om los te lopen?" De bekende druppel die voor Jan Doove de emmer deed overlopen was een voorval dat hij-enkele maanden gele den meemaakte. "Op een ge geven moment tikte een non chalant geklede jongeman me in de trouwzaal op de schou der en al kauwgom kauwend vroeg hij: "Hé juh. Dat van die vorige wijven vermeld je er toch niet by hè?" Daarna floot hij keihard op z'n vingers en riep: "Hé, meid kom-ie nog?", waarna een vrouw de trouwzaal kwam binnenzet ten die zeker al zeven maan- den.'onderweg was. Kyk, op die manier hoeft het voor mij niet meer". Een bijkomstigheid die Jan Doove deed besluiten om z'n ontslag als huwelijksambte- bussen open te stellen?" naar aan te bieden was dat hij begon te merken dat zijn in spiratievermogen sljjtagever- schijnselen begon te verto nen. Doove: "Tegenwoordig hoef je niet meer met stereo type, zogenaamd romanti sche. verhaaltjes aan te ko men zetten over hoe mooi het huwelijk wel is. Na zo'n vier jaar steeds weer te hebben geprobeerd om wat nieuws te verzinnen betrapte ik mezelf er op dat de inspiratie minder begon te worden. Ook dat is een van de redenen geweest om er mee te stoppen. Je kunt beter de eer aan jezelf houden dan dat je het risico loopt dat je straks niet meer wordt her benoemd. Nu vinden ze het bij de gemeente nog jammer dat ik ermee ophoud. En dat is beter dan dat ze over een paar jaar zeggen: "Het wordt nou wel eens tijd dat hij er mee ophoudt". Zo is 't toch?" "IK LAAT HET ER NIET BIJ ZITTEN", kwam de heer Ot- tenhof uit de Paul Krüger- straat gisterochtend op de redactie vertellen. De heer Ottenhof had een tijdje terug in deze rubriek gelezen dat je een klacht over het op treden van de Leidse politie bij het bureau aan de Zonne veldstraat kan indienen. Ottenhof: "Nou, vergeet het maar. Want toen ik zondag middag aan de Zonneveld straat een klacht wilde indie nen werd ik door een man of zeven weer hardhandig op straat gezet". De heer Ottenhof kreeg zon dagmiddag bezoek van een tweetal surveillerende agen ten. Omwonenden zouden hebben geklaagd over geluid soverlast die werd veroor zaakt door de grammofoon in huize-Ottenhof. Er ontstond een woordenwisseling waar bij de heer Ottenhof door een van de agenten voor van alles en nog wat zou zijn uitge maakt. Ottenhof: "Uiteindelijk heb ik die pick-up zachter gezet. Maar ik laat me niet zomaar uitschelden door zo'n agent dus ging ik even later naar de Zonneveldstraat om een klacht in te dienen. Ik stap *ste de beste agent toe wel and roepen voor die klacht. Komen er opeens zeven man op me afzetten om me weer deur uit te werken. Maar ik laatheter niet by zitten hoor". Waarom, zo luidt de logische vraag aan de Leidse politie, hééft klager Ottenhof niet de kans gekregen om z'n klacht in te dienen? Heeft hij zich soms op het bureau misdra gen? Inspecteur Van Ooik: "Ik weet van dit geval niets af maar ook al wist ik er alles vanaf dan zou ik nog geen commentaar leveren. Ik heb begrepen dat die meneer alsnog een aan klacht gaat indienen. Wan neer dat is gebeurd gaan we de zaak uitzoeken. Daarna kan ik pas commentaar leve- LEIDEN - Sinds gisteren krijgt de Ir. Driessenstraat en de Ooster kerkstraat een grote lading au toverkeer te verwerken. Oorzaak is de tijdelijke afsluiting van de Hooigracht voor verkeer komend uit de richting van de Pelikaan straat. Het eenrichtingsverkeer is noodza kelijk vanwege de verbeteringen van het wegdek. Hier en daar is de rijbaan van de Hooigracht erg slecht. Er komt daarom een nieu we asfaltlaag overheen en er zul len vrijliggende fietspaden wor den aangelegd. Als gevolg van de werkzaamheden moest alle verkeer komend van de Langegracht verwezen worden naar de Ir. Driessenstraat. En dat gaf gisteren nog heel wat ver keersproblemen De Hooigracht is voor de duur van enkele weken dus a lleen nog maar bereikbaar via de Hogeu>oerd, Levendaal en Nieuive Rijn. Over enige tijd wanneer de fietsstroken zijn aangelegd is het noodzake lijk de Hooigracht voor ongeveer drie weken geheel af te sluiten. Dat zal zijn voor de laatste fase van de werkzaamheden: het as falteren van het wegdek. Over wanneer dat precies gaat ge beuren zullen de bewoners van de Hooigracht tijdig door de ge meente worden ingelicht. ADVERTENTIE waardevol woonadvies. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3