LEIDSCH i MDAGBLAD vandaag naar Peru Eerste 500 Cubanen „Handelsbetrekkingen niet in gevaar Voor tonnen gestolen nit museum vÜ.f S Meubelfabriek Oisterwijjk toonaangevend in eiken Het nieuwe nummer is 071-143545 PRINSES II BI2H Mtf vandaag Geen olie bij steun aan Israël Personeel Van Gelder weer aan het werk Kramer versus Kramer99 krijgt Oscars DINSDAG 15 APRIL 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36140 Bureau: Witte Singel 1 Directeur: G. Koopman oth ro Lpiden SdaS.eurARMDSr;:ans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang het fA tEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Dagblad meteen eerste 2 weken Adres Woonplaats Gironr. Hokje a en bon ingevuld i postzegel opstu leidsch Dagblad "DE SCHOENMAKER Korevaarstraat 9, Leiden reeds 50 jaar ervaring Per 1 april is het telefoonnummer voor de sleutel tjes gewijzigd. Alle andere directe sleuteltjes nummers zijn per 1 april vervallen. Leidsch/Alphens Dagblad HAKKEN IN 3 MINUTEN KLAAR LEIDSCH ül DAGBLAD De voorgenomen uitzending van de film "De Dood van een Prinses" heelt een voorlopig hoogtepunt bereikt. Als de NOS besluit de film niet uit te zenden wordt het werk stuk meteen gepromoveerd tot absolute topper alleen al op grond van het feit dat de film verboden is. De vraag of de persvrijheid in het geding is, is een principiële. Na tuurlijk is die vrijheid in het geding. Een eventueel besluit van de NOS de film niet uit te zenden, of uit te stellen wordt genomen on der druk van een aantal bewinds lieden en het bedrijfsleven. Het is niet zo dat de Raad van Be heer van de NOS zelfstandig heelt besloten om de tafel te gaan zitten teneinde de voor en tegens van uitzending te bekijken Er is heel veel voor te zeggen om een eventueel besluit de film van het scherm te weren juist te ach ten. of op zijn minst begrijpelijk te vinden. De angel in de discussie zit in de hypocrisie. Of men zegt de drei ging van Saoedi-Arabië uit eigen belang serieus te nemen en op grond daarvan van uitzending af te zien, ót men staat pal voor de in de grondwet verankerde persvnj- heid en men zendt de film uit. Ook al zitten we dan over enige tijd zonder ambassadeur van Saoe di-Arabië en wat erger is wellicht met minder olie, ook al lijkt de soep achteraf minder heet te zijn. De film wél uizenden zou een moe dig gebaar betekenen, maar dan wel moedigheid die in econo misch opzicht aan roekeloosheid grenst. De film niet uitzenden betekent on dubbelzinnig buigen voor de grote economische macht van Saoedi- Arabië en onze afhankelijkheid daarvan. Als de film het liefdesle ven aan het Luxemburgse hof had behandeld zou de uitzending ge woon zijn doorgegaan, ondanks alle protesten van diplomatieke zijde. Het niet uitzenden van de film is een precedent. Saoedi-Arabië blijkt daarmee in staat het zo progres sieve Nederland, dat geregeld vooroploopt met eigen meningen, haar wil op te leggen. Of dat voor de toekomst conse quenties inhoudt is een aspect dat met pessimisme tegemoet kan worden gezien. Het conflict lijkt wet te leren dat persvrijheid in moeilijke economische tijden zo als nu een relatief begrip blijkt. LIMA - In de Peruaanse hoofdstad Lima zijn voorbereidingen ge; troffen om vandaag 500 van de meer dan 10.000 Cubanen te ont vangen die tijdens het paasweek einde hun heil zochten op de Pe ruaanse ambassade in Havana. De Cubaanse regering had van morgen nog geen toestemming gegeven om met de evacuatie van de 500 asielzoekers een begin te maken. De Peruaanse regering hoopt dat Cuba zal toestaan dat er morgen nogmaals 500 Cubanen naar Li ma worden geëvacueerd, zodat het totaal van 1000 Cubaanse vluchtelingen, aan wie Peru be reid is onderdak te verschaffen, zal zijn vervuld. De Verenigde Staten zullen 3500 Cubaanse asielzoekers opnemen, zo maakte Witte-Huiswoord- voerder Jody Powell gisteravond bekend. Costa Rica heeft aange boden 300. Cubaanse vluchtelin gen op te nemen, Spanje 500 en Ecuador 200. De 1000 Cubanen die naar Peru gaan, zullen voorlopig worden ondergebracht in een tachtigtal tenten van het Peruaanse Rode Kruis, die dit weekeinde zijn op gezet in het uitgestrekte Tupac Amaru-park, gesitueerd in een van de nieuwere wijken aan de rand van Lima, een wijk waar armoede overigens voor het op rapen ligt. Volgens de Peruaanse autoriteiten zal het park geheel ter beschikking staan van de Cu banen en zullen personen die er niets te maken hebben, worden geweerd. Op het ogenblik is het al onmogelijk om het park te betre den zonder een speciaal pasje van de Defensa Civil, de burger wacht. Wiegel bij demonstratie Weinig verandering Droog en zonnig weer. Minimumtem peratuur omstreeks 7 graden, middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Zwakke tot matige oostenwind, in de middag langs de kust wind van zee met temperaturen rond 15 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 06.39 uur; zon onder: 20.38 Maan op: 7.51 uur; maan onder: 22.26 Hoogwater te Katwijk om 4.54 uur en 17.10 uur. Laag water te Katwijk om 0.44 uur en 13.33 uur. van marine IJMUIDEN -Minister Wiegel van binnenlandse zaken en zijn echt genote stappen in IJmuiden aan boord van het geleide-wapenfre gat Tromp. Samen met enige andere ministers en hun echtgenotes volgde Wiegel vandaag op de Noordzee een de monstratie van de Nederlandse Ambassadeur Saoedi-Arabië over uitzending film i correspondent) DEN HAAG - HILVER SUM - De handelsbetrek kingen tussen Nederland en Saoedi-Arabië lopen naar alle waarschijnlijk heid geen gevaar wanneer de NOS de geruchtma kende film "De dood van een prinses" morgen avond gewoon uitzendt. Dit blijkt uit mededelingen uit Sa- oedische regeringskringen en uit uitlatingen van de ambassadeur in Nederland, sjeik Al Shawaf, gedaan in contacten met de pers. Uitzending van de film zal voor alsnog alleen als een aanval op de islamitische geloofswereld wor den gezien. Volgens het Britsp dagblad Daily Mirror van gisteren heeft koning Chaled van Saoedi-Arabië alle leden van de koninklijke familie die in Enge land verblijven, opdracht gege ven naar huis terug te keren. Het zou om een honderdtal prinsen en prinsessen gaan. De reden van Chaleds opdracht zou zijn de te levisiedocumentaire over de openbare terechtstelling van een prinses uit Saoedi-Arabië en haar minnaar op grond van echtbreuk. De film werd vorige week uitge zonden en dit leidde tot het di plomatieke conflict tussen Lon den en Riad dat ook het voorland van Nederland zou kunnen zijn, als de NOS morgenavond dezelf de documentaire uitzendt. Na de ambassade van Saoedi-Ara bië hebben nu ook de andere Arabische missies in Den Haag te kennen gegeven dat ze uitzen ding door de NOS van de televi siefilm "De dood van een prin ses" niet op prijs stellen. Ze heb ben daartoe vandaag stappen on dernomen bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. 22 PAGINA'S AMSTERDAM (ANP) - Onbeken den hebben, waarschijnlijk af gelopen weekeinde uit het Am sterdams historisch museum twee zilveren zoutvaten wegge nomen, die volgens de politie 200.000 gulden per stuk waard zijn. Het gaat om unieke werk stukken, die de Amsterdamse edelsmid Johannes Lutma in 1643 vervaardigde. De zoutva ten zijn verzekerd, maar het mu seum wil niet zeggen voor hoe veel. De vaten werden weggenomen uit een vitrine, die werd openge- schroefd. Dat moet overdag ge beurd zijn, omdat de vitrines 's nachts zijn aangesloten op het alarmsysteem van het museum aan de Kalverstraat. Naast de twee zoutvaten werden een zilve ren zegel en een zilveren ketting ter waarde van enkele duizenden guldens gestolen. De diefstal werd gisteren ontdekt. De zilveren, deels verguld-zilve ren zoutvaten bestaan elk uit een schelpdragende kinderfiguur op een driepotig geornamenteerd voetstuk. De hoogte is circa. 24 centimeter. Beide vaten zijn ge merkt met het wapen van Am sterdam, het meesterteken van Lutma (een hart in een schild) en de jaarletter m (dat is 1643.) De gene die informatie heeft, die tot opsporing van de werkstukken leidt, wacht een beloning van tien procent van de verzekerde waar de. Amrobank verlaagt hypotheekrente AMSTERDAM (ANP) - De Amro- bank heeft gezien de ontwikke lingen op de geld- en kapitaal markt besloten de hypotheekren te met 0,25 pet te verlagen. De rente gaat voor standaardhypo theken 12,25 pet bedragen, voor hypotheken met gemeentegaran tie 12 pet en voor tophypotheken 12,5 pet. Gezamenlijk besluit Libië en Algerije TRIPOLI (ANP) - Libië en Algerije hebben in principe besloten geen olie of gas meer te leveren aan landen die het beleid van Israël actief steunen. De VS en een aan tal West-Europese landen (waar onder ook Nederland) lopen de kans door zo'n maatregel getrof fen te worden. Libië en Algerije doen op het ogenblik mee aan een conferentie van vijf Arabische landen die ge kant zijn tegen het vredesverdrag tussen Israël en Egypte, zoals dat volgens de akkoorden van Camp David wordt uitgevoerd. Volgens waarnemers op de conferentie in Tripoli zou het de Libische leider Gaddafi zijn die de Algerijnse president Chadli over de streep heeft getrokken. Zo zou Algerije van Libië financiële steun heb ben geëist in ruil voor deelname aan het embargo. Het is nog on duidelijk of Libië aan die eis te gemoet wil komen. I De Noordwijkerhoutse ara bist Van Koningsveld (foto) vermoedt dat de omstreden film 'Dood van een prinses' een uitstekende voedings bodem is voor een revolutie in Saoedi-Arabië. Het imago van kampioenen van de is lam dat de Saoedi-Arabische machthebbers zichzelf heb ben opgeplakt, komt volgens Van Koningsveld met deze gedramatiseerde documen taire danig in de knel. PAGINA 15 Cornelis Verhoeven nam de P.C. Hooftprijs in ontvangst PAGINA 5 I Beatrix ziet op tegen inhul diging PAGINA 7 I EG-landen in verwarring over eis van Carter PAGINA 9 I Velen lijken Amerikanen te volgen in boycot Spelen Moskou PAGINA 13 WORMER (GPD) - De staking die vorige week dinsdag bij Van Gel der Papier uitbrak, is voorbij. Een grote meerderheid van het ruim 300 man tellend personeel is vanmorgen akkoord gegaan met een daartoe door de Industrie bonden FNV en CNV ingediend voorstel. Al eerder had ook het actiecomité zich achter het beëindigen van de staking gesteld. Nog deze week hebben raad van bestuur en de vakbonden een gesprek met het ministerie van economische za ken om de mogelijkheid tot ver koop van de vestiging te Wormer of spreiding van de financiële verantwoording daarvoor te be spreken. In de tot de laatste plaats bezette Kruiskerk in Wormer wees dis- trictbestuur Boersma er vanmor gen op dat de toezegging van de raad van bestuur om samen met de bonden naar Den Haag te gaan een - zij het kleine - opening biedt. "Wij staan nu op een kruis punt van wegen. We kunnen doorgaan met de actie, maar dan zal de twijfel over de haalbaar heid ervan steeds groter worden, of we grijpen de nieuwe moge lijkheid aan van een gesprek met de overheid", aldus Boersma. (Zie ook pagina 9) HOLLYWOOD (UPI AFP/Reuter) - Kramer versus Kramer, de film over een echtscheiding en de gevolgen voor een kind, dat er de dupe van wordt is gisteravond in Hollywood onder scheiden met de 'Oscar' voor 'beste film van 1979'. In totaal werd de film met vijf Oscars bekroond. De hoofd rolspeler in Kramer versus Kramer, Dustin Hoffman, Inreeg de Oscar voor 'beste ac teur van 1979. De regisseur van Kramer versus Kramer ontving maar liefst twee Os cars. Eén voor 'beste regis seur van 1979' en één voor het beste filmscript, dat hij vanuit een ander medium voor de film had bewerkt. De Oscar voor 'beste bijrol' bij de vrouwen ging naar Meryl Streep voor haar rol in Kra mer versus Kramer. De actrice Sally Field kreeg voor haar hoofdrol in Norma Rae de Oscar voor 'beste ac trice van 1979'. Zij heeft zich met deze Oscar eindelijk Dustin Hoffman en Sally Field tonen zich verheugd met hun Oscars. Hoffman kreeg de onderscheiding voor zijn hoofdrol in Kramer versus Kramer, Sally Field voor de rol van Norma Rae in de gelijknamige film. kunnen bevrijden van het etiket, dat zij opgeplakt had gekregen door haar rol van 'vliegende non' in de gelijk namige televisieserie. Deze serie was een aantal jaren ge leden ook in ons land te zien. De Oscar voor 'beste buiten lands gesproken film van 1979' is gegaan naar Volker Schlöndorffs Die Blech- trommel, naar het boek van Günter Grass. Apocalypse Now, het epos van Francis F. Coppola over de oorlog in Vietnam kreeg de Oscars voor cinematografie en geluid. Dustin Hoffman bood de Britse toneel- en filmspeler Sir Alec Guinness een speciale Oscar aan voor de verdiensten die hij voor de filmindustrie heeft gehad. Guinness won in 1957 de Oscar voor 'beste acteur' voor zijn hoofdrol in Bridge over the river Kwai. Op de to nen van de befaamde mars uit deze film marcheerde hij gis teravond naar het podiüm. De Oscaruitreiking gisteravond verliep tamelijk rustig. Ande re jaren was er rond deze uit reiking nog wel eens sprake van politieke of maatschap pelijke protestacties, maar die bleven gisteren uit.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1