Openbreken van auto's werkelijk een 99 Glasbakken een succes Geen fietspad langs Herenweg Noordwijkse politie klaagt steen en been: Clubs mét vragen zelfde subsidie als clubs zonder bar DINSDAG 15 APRIL 1980 PAGINA 17 KUST- EN BOLLENSTREEK - De Noordwijkse politie krijgt steeds meer automobilisten in haar bureau die aangifte doen dat hun wagen is opengebroken waarna waardevolle spullen zijn gestolen. De agenten in de badplaats zeggen dat het langzamerhand op een plaag begint te lijken. Noordwijk is de enige gemeente in de kust- en bollenstreek die om de haverklap met dit soort dief stallen te maken krijgt. 'Buur man' Katwijk heeft hier totaal geen last van. Wel kent men hier baldadigheden zoals het afruk ken van een antenne, ruitenwis ser of buitenspiegel. Maar uit ge parkeerde wagens wordt zelden iets gestolen. Trouwens, voor praktisch alle politieposten in de bollenstreek is het openbreken van auto's een onbekend ver schijnsel. De politie in Noordwijk onderzoekt thans op welke plaatsen de mees te wagens worden 'gekraakt' en wat er al zo wordt gestolen. Aan de hand van deze gegevens gaat men bekijken wat hiertegen moet worden gedaan. In eerste instan- tie wordt er aan preventieve maatregelen gedacht zoals het plaatsen van. borden met de tekst 'Buit er uit' op afgelegen par keerplaatsen. Uitslagen Tulip Time muziekfestival in Katwijk LEIDEN/KATWIJK - De uitslagen van het internationale Tulip Time muziekfestival in Katwijk, dat dezer dagen werd beëindigd, zien er als volgt uit: 1. Buitengebeuren: Winnaar van de Zilveren Tulp in deze klasse vwas "D.W.S." uit Rijnsburg. Ook werden de eerste categorie waardig geacht; het Méyoretten- showpeloton en Pom Pom Girls "Fourty Four Degrees" uit Lei den, de "Flora-band", uit Rijns burg, "De Pauwen", uit Wasse naar. de "The Starlights" en De Mariquita's uit Katwijk en de majoretten van de "Leidse Har monie Kapel". Tweede categorie: de majorettes van St. Matthias, uit Warmond, van de U.N.I., uit Katwijk, van "De Horijnia's" van de wijkver- eniging Hoornes uit Katwijk,de "Caravella's" uit Katwijk, Sylvia Vermeulen, Katwijk, "de Klin kertjes, uit Katwijk, de jeugd van "De Pauwen", uit Wassenaar. 2. Binnengebeuren: Winnaar van de Zilveren Tulp was het "Haags Harmonie Orkest". In de eerste categorie stonden ver der: het Leids Politie Muziek Ge zelschap, de "Manx Youth Band, uit Man, "De Burcht", uit Leiden, het accordean-orkest "Excel sior", uit Hillegom' de Valken- burgse Harmonie, St. Matthias, uit Warmond en het mandoline ensemble "Éntre Nous", uit Hil legom. In de tweede categorie: de Zeedor per Muzikanten uit Noordwijk, de "Harmonie Katwijk", "U.N.I." uit Katwijk. Winnaar van de Zilveren Tulp in de afdeling Koren was het "Tij- gerbergkoor", uit Belville, Zuid Afrika. Ook werden een twee eerste cate gorie waardig geacht het "Kenai High School Choir", uit Alaska, en het "Chorus Canoris", uit Landskrona, Zweden. Het jeugdkoor "Catanze", uit Kat wijk, stond in de tweede catego- De dirigent van de Zuidafrikaanse kinderen kreeg bovendien een boeket mooie tulpen in de Zilve ren Tulp (die hebben ze daar niet). De Zuidafrikaanse ambas sadeur woonde de avond bij. HANDBAL - De internationale handbalfederatie heeft het we reldkampioenschap heren in'de B-groep voor 1981 toegekend aan Frankrijk. De wedstrijden zullen plaatsvinden van 19 februari tot 1 maart. De ploegen, die daar deel nemen zijn Nederland, Honga rije, IJsland, Bulgarije, Noorwe gen, Australië, Israël en Frank rijk evenals de twee laagstge- plaatste Europese teams bij de Olympische Spelen van Moskou. Brandstichting in flatgebouw BOSKOOP - Zestien jongelui, in leeftijd variërend van tien tot vijf tien jaar, zijn zondag door de Boskoopse politie aangehouden in verband met brandstichting in de flat Dijkzicht nabij het Noord einde. De brand ontstond zondag rond twaalf uur in een kelderbox van de flat, nadat de jongelui via een kapot raam brandende lucifers naar binnen hadden gegooid. De brand breidde zich echter snel uit, doordat ook de spouwmuuri solatie begon te smeulen. Bij een later onderzoek bleek dat er een steen uit de keldermuur was weggehaald, waardoor de vlam men de uit twee lagen zachtboard bestaande isolatie konden berei ken. De brandweer is, onder een grote publieke belangstelling, ruim twee uur bezig geweest met het bluswerk. Omdat de isolatie was gaansmeulen, moest op de twee de verdieping v^n het flatgebouw een gat in de spouwmuur gehakt worden, waardoor water in de isolatie werd gespoten. Van rook- en/of waterschade is zowel volgens de politie als de brand weer nauwelijks sprake geweest. Noordwijkse politiekorps. "Ver geleken met vorig jaar zijn er nu al weer meer auto's opengebro ken. Echt, het is bar en boos." De politie vermoedt waar zij de die ven moet zoeken. "Het is net als in de grote stad: onder de ver slaafden aan verdovende mid delen", vertelt Riezenbosch. "Voor ons is het allemaal betrek kelijk klein werk. Echte crimi nelen doen zoiets niet." Als het aantal 'kraken' niet terug loopt, gaat de politie over tot ac ties. "Dat kost erg veel tijd", weet Riezenbosch. "Bovendien moet je een aantal punten tegelijk in de gaten houden. Want je moet die dieven op heterdaad betrappen. Daarom is het een moeilijke zaak." Hoewel het aantal opengebroken auto's nu al schrikbarend hoog is, verwacht de rechercheur dat dit nog erger zal worden. "Zeker in het hoogseizoen. Dan laten de badgasten vaak dingen in hun wagens achter. En als er veel au to's geparkeerd staan, valt het niet zo op als er aan wordt ge ld." Plaag Contanten Het is de dieven vooral om contant geld te doen. Maar ook waarde volle spullen, zoals cassette recorders en fototoestellen ne- nee als die voor het grii- pen liggen. Een echte grote slag hebben de autokrakers in Noordwijk echter nog nooit ge slagen. De gemeentepolitie in Haarlem mermeer heeft in het eerste kwar taal 92 meldingen van diefstal uit en vernielingen aan auto's gehad. •Niet onrustbarend hoog, zoals een woordvoerder vertelde, om dat het gebied van Haarlemmer meer erg groot is. In de bollenstreek heeft Lisse on langs enkele autodiefstallen ge had. ,,'t Is nu wat meer dan an ders", aldus een agent. "We ma ken ons nog geen zorgen hier over." De politie denkt met één man te maken te hebben. "De au to's worden steeds op dezelfde opengebroken." De politie in Hillegom heeft wel eens iemand aangehouden die een aantal "kraaks" bekende. "Dan los je meestal gelijk een paar gevallen op. Soms is het een hele tijd stil, dan ineens is er weer een opleving. Op dit moment mogen we niet klagen. Het is, wat dit be treft, erg rustig". In Sassenheim worden de agenten meer geconfronteerd met ver nielingen aan auto's dan met het openbreken ervan. Hoewel het ook hier wel eens gebeurt. De po litie in Rijnsburg heeft het tot nu toe rustig gehad. "Maar met het seizoen voor de deur kan dat wel eens veranderen", denkt men. Een autodief slaat toe. Dit gebeurt geregeld vrijwel of geheel geen last van dit verschijnsel. t Noordwijk. Andere kust- en bollenstreekgemeenten hebben NOORDWIJK- "De vervuiling op het Noordwijkse strand loopt de spuigaten uit. Ik schaam me om Noordwijker te zijn". Dat zei een verontruste Noordwijker gisteravond tijdens de ledenvergadering van de CDA-afdeling Noordwijk. Hij ergerde zich aan de rommel op het strand dat bezaaid ligt met blikken, flessen, patatdoosjes, beker tjes, brokken teer en derge lijke. De vervuiling is niet bepaald reclame voor de badplaats. De Noordwijker vond dat er maar eens grote schoonmaak moest worden gehouden. Hij Vervuiling Noordwijkse strand loopt spuigaten uit pleitte zelfs voor het inzetten van rooimachines. "Dat doen ze in Spanje ook", merkte hij op. Wethouder C. van Duyn had begrip voor de opmerkingen van de Noordwijker. "Maar i is nog niet echt begonnen en buiten het sei zoen is er geen speciale op dracht om het strand schoon te houden", zei hij. "Er is wel eens overwogen om ook bui ten het seizoen wat aan het schoonhouden van het strand te doen, maar dat ket ste af op de vrij hoge kosten", aldus de wethouder. CDA-voorzitter Van Hoeken toonde zich eveneens be zorgd over de vervuiling van het strand. Hij vond dat met name rond de hoogtijdagen - zoals bijvoorbeeld met Pa sen - het strand een schoon maakbeurt zou moeten krij gen. ALPHEN A AN DEN RIJN - "De glasbakken in Alphen zijn een succes geworden. Per week zamelen we al zo'n 16.000 kilo glas in en dat is boven verwachting", aldus chef G. Scholten van de reinigingsdienst in Alphen. Begin februari zijn er in Alphen 30 glasbakken neergezet, die nu elke week, bij leging door het ver huurbedrijf Malthavol zijn. Het resultaat is zo goed, dat sommige bakken zelfs meer dan eens per week moeten worden geleegd. Volgens Scholten is het probleem, dat de bakken de voorraad glas amper kunnen verwerken. "Voorkomen moet worden, dat iemand bij een bak komt die al vol is. Men zal dan snel geneigd zijn het glas toch maar weer in een vuilniszak te doen. Nieuwe glasbakken zijn al besteld, maar die kunnen pas in mei worden geleverd. Nu werken we ook al met gemeente-containers, maar dat is uiteraard een tijdelijke maatregel". Scholten ziet in een aantal reserve-containers een oplossing; enkele reserve-glas bakken, die doör de gemeente voor het weekeinde kunnen wor den geplaatst naar die plaatsen waar de glasbakken het eerst vol zijn. het feit dat er in Alphen één bak op ongeveer 1.800 inwoners staat (hoger dan het landelijk gemid delde). Het succes van de glasbakken is ook af te lezen aan het gemiddel de gewicht van de huisvuilzak- ken, dat volgens de reinigings dienst in de afgelopen maanden al beduidend is teruggelopen. Scholten betreurt het, dat men in de bakken (nog) geen ruiten kwijt kan. "Een soort grote brievenbus zou wel een goede oplossing zijn. Probleem is, dat die wel dicht moet kunnen zijn, anders regent zo'n bak vol. De gemeente kan echter zelf niet een dergelijke gleuf maken en we zullen dat moeten aankaarten bij Maltha". Dit verhuurbedrijf i ken heeft het momenteel 2 met het plaatsen en legen bakken, dat daar nog ev moet worden gebracht. a druk Winstgevend RIJNSATERWOUDE - De gemeente Rijnsa- terwoude ziet geen mogelijkheden meer vei ligheid te scheppen in de verkeerssituatie op de Herenweg. Een plan om, door het trekken van kalklijnen, kunstmatig fietspaden aan te leggen gaat niet door. Volgens burgemeester en wethouders is dit plan, geopperd door raadslid P. J. van Rijn (CDA), niet uitvoer baar omdat de weg te smal is. Daarbij baseert het gemeentebestuur zich op richtlijnen van het ministerie van verkeer. De Herenweg vormt het verkeersknelpunt in Rijnsaterwoude. Hij wordt gebruikt door de schoolkinderen, door sluipverkeer dat de provinciale weg Leimuiden-Alphen mijdt en door veel fietsers en dagjesmensen (vooral in de weekeinden). Verder vormt de weg de enige verbinding tussen de nieuwbouw ("De Kuil") en het oude dorp en is hij de enige uitvalsweg van het dorp. Sr zullen binnenkort wél maatregelen worden genomen om de doorstroming op deze vrij drukke weg te verbeteren. Mey name op het gedeelte tussen de brug over de Leidse vaart en de Zonnedauwlaan (met twee bushaltes en vrij veel geparkeerde auto's) ontstaan er nog wel eens opstoppingen. Op dit stuk zal nu aan de oostzijde een parkeerverbod wor den ingesteld. Aan de westkant gebeurt dat niet, in verband met een tekort aan parkeer ruimte voor de bewoners aldaar. Wel zal ook voor het parkeren vlak bij de brug (tussen de vaart en het Molenpad) straks niet meer zijn toegestaan. Na deze maatregelen blijft de smalle brug over de Leidse vaart over als flessehals in de He renweg. Ooit had de gemeente plannen om deze ophaalbrug, die maar door één auto te gelijk gepasseerd kan worden, te vervangen voor een bredere. Dat plan heeft de gemeente echter laten vallen omdat de huidige brug een afremmende werking heeft en voorkomt dat de Herenweg helemaal een voor sluip verkeer aantrekkelijke route wordt. Hij verwacht overigens, dat het cij fer van 16.000 kilo wellicht iets zal afnemen. "Het is niet ondenk baar, dat mensen nog een voor raadje glas hadden en bovendien breekt nu de vakantietyd aan. Maar ik verwacht dat de 'toevoer' van gebruikt glas nog voldoende blijft, om het winstgevend te houden". Momenteel wordt ongeveer de helft van het in omloop zijnde glas in Alphen in de glasbakken gegooid en dat is beduidend meer dan de 40% die nodig is om glasinzame ling kostenbesparend te maken. Debet hieraan is waarschijnlijk. Papier Intussen is men bij de Alphense reinigingsdienst ook al bezig om een verzamelpunt op te zetten voor oud papier. De gemeente zal het inzamelen daarvan uitbeste den aan verenigingen in Alphen. Ze wil wel bepaalde garanties ge ven voor de prijs en afname van het papier door een verwer kingsbedrijf. Het ligt in de be doeling, dat de' gemeente een prijs voor het oude papier garan deert en mocht die door de afne mer die worden betaald, dan zal de gemeente het tekort moeten aanvullen. Het overleg hierover is gaande. Volgens Scholten is het wel zaak, dat dit inzamelen van oud papier regionaal geregeld moet worden. WADDINXVEEN - Een viertal Waddinxveense sportver enigingen wil dat de gemeente de regel schrapt dat sport verenigingen die een eigen kantine, bar of buffet hebben, minder subsidie krijgen dan verenigingen die daar niet over beschikken. Het zijn de voetbalverenigingen "Waddinxveen" en "W.S.E.", de hockeyvereniging "Waddinx veen" en de atletiekvereniging "Antilope" die tegen deze rege ling in het geweer zijn gekomen. De regel werd ongeveer drie jaar geleden, als onderdeel van een algemene subsidieverordening, ingevoerd. Aan die regel lag de gedachte ten grondslag dat ver enigingen uit de exploitatie van een bar of buffet een aardige cent halen. Verenigingen die geen ei gen bar hebben, hebben ook die - inkomsten .niet, zo redeneerde men bij de gemeente, en kunnen (dus) wel een extraatje gebrui ken. Momenteel kunnen vereni gingen zonder eigen bar 12 gul den per jaar per lid extra De genoemde sportverenigin gen, die over een eigen bar be schikken, vinden deze regel onte recht. Een eigen bar levert nau welijks extra inkomsten op, stelt W.S.E.-voorzitter F. N. Hart, die namens de vier verenigingen een brief aan de gemeenteraad heeft geschreven. "De voetbalvereni gingen Waddinxveen en WSE kunnen hun kantine van de op brengsten net aan draaiende houden, terwijl er bij de hockey vereniging dik geld bij moet", al dus Hart. Daarbij komt volgens Hart nog dat de veldhuur de afgelopen twee jaar met in totaal 3llk% gestegen is, terwijl de huren voor sportza len naar verhouding veel minder gestegen zijn. En het zijn juist de binnensportverenigingen die profiteren van die 12 gulden per lid extra, omdat zij veelal geen ei gen bar hebben. De buitensport verenigingen hebben zodoende nndi'i nsten (gee extra subsidie) en hogere lasten ker stijgende huren). Hart v dan ook dat de binnensporl enigingen "over de rug van de veldverenigingen hun extra sub sidie in de wacht slepen." Commissie Bij de gemeente blijkt men bepaald niet overtuigd van het net aan quitte spelen met barexploitatie. "Een voetbalvereniging haalt tienduizenden guldens per jaar binnen meteen eigen bar", meent ambtenaar A. Bakker van Sport zaken. Besloten is dat een speciale com missie vanuit de gemeente gaat onderzoeken öf en hoevéél de vier sportverenigingen verdie nen aan hun kantines. Daarvoor zullen de betrokken verenigin gen met de boeken op tafel moe ten komen. Volgens Hart zijn tenminste de voetbalverenigin gen en de hockeyvereniging daartoe bereid. Het is de bedoe ling dat de speciale commissie het onderzoek over enkele maanden heeft afgerond, zodat de resultaten van het onderzoek in de begroting voor 1981 ver werkt kunnen worden. BOKSEN Het boksprogramma dat maandag 21 april in Amicitia in Den Haag zou worden gehou den. gaat niet door. Promotor Theo Huizenaar heeft zich door het niet beschikbaar zijn van de gevraagde buitenlandse tegen standers en nog niet geheel gene zen blessures van Cor Eversteijn en Roy Somer genoodzaakt ge zien het programma af te gelas ten. VOETBAL - Tsjechoslowakije heeft zich geplaatst voor het Olympisch Voetbaltoernooi door in Praag een wedstrijd voor groep 1 van de voorronde (Europese zone) tegen Hongarije met 3-2 te KOLONEL - De toestand van de gewonde Unifil-kolonel Van Ge- nuchten heeft zich de afgelopen dagen minder gunstig ontwik keld door verschillende compli caties die zijn opgetreden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie is vorige week een lichte longontsteking bij Van Genuchten geconsta teerd. Twee dagen daarvoor was de milt van de gewonde Unifil-militair verwijderd. Dit was nodig aange zien er bloedingen in de buik wa ren opgetreden. Vorige week woensdag reed Van Genuchten met zijn jeep op een landmijn in het door Ierse Unifil- militairen gecontroleerde gebied.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17