Ridders verspelen badmintonzilver Haarlem - FC Twente. Wie wint? „Film uitstekende voedingsbodem voor een islamitische revolutie" kampioen naar forse zege Ben de Roo leidt Leids Brandts blijft bij PSY Speel mee in de Toto (fi| DINSDAG 15 APRIL 1980 PAGINA 15 „Waarheid moet aan het licht worden gebracht" Arabist Van Koningsveld over 9Dood van een prinses9 Deense pikeur Kjaetsgaard staat ver vöor TURKU (ANP) - Bij de zesde serie wedstrijden voor het Europees kampioenschap pikeurs in de Finse plaats Turku heeft de Noor Hans Petter Tholfsen gisteren de beste resultaten behaald. Hij won tweemaal en werd tweemaal tweede. In het klassement klom hij op van de elfde naar de zeven de plaats. In het algemeen klas sement heeft de Deen Preben Kjaersgaard zo'n voorsprong dat hij alleen nog door de Fin Pekka Korpi eventueel kan worden ach terhaald. De Nederlander Manus Bouwhuis werd in Finland tweemaal zevende, een keer achtste, een keer negende en een keer tiende. Hij staat in het alge meen klassement op de zesde plaats. De stand na zes van de acht wed strijden: 1. Preben Kjaetsgaard (Den) 290Va pnt. 2. Pekka Korpi (Fin) 262V2 pnt. 3. Jim Frick (Zwe) 234 pnt. 6. Manus Bouwhuis (Ned) 200 pnt. Schaakpartij uitgesteld MEXICO (AFP) - De zevende partij van de schaaktweekamp tussen Spasski en Portisch in Mexico stad, is uigesteld tot vanmiddag. In deze tweekamp, die geldt voor de kwartfinales van het kandida ten-toernooi leidt Portisch met 3 V 2 - 2V2. LISSE - Bennie de Roo ging de Leidse zaalvoetbalkam pioen Van Rooyen voor in het eerste duel in de strijd om een plaats in de inter-regionale competitie tegen de Haag se titelhouder DKS. HALVE-FINALE ZILVEREN MOLEN TOERNOOI DATUM 16 APRIL, 20.00 UUR LUGDUNUM R.C.L. BOSHUIZERKADE - LEIDEf. v/d Leek B.V. De Leidenaar nam in de beginfase de eerste twee treffers voor zijn rekening om even later, als ver vanger van de op de strafbank vertoevende goalie Wim van As, een penalty van Carel Zuidema op spectaculaire wijze te stoppen. De daden van De Roo waren het sein voor de afslachting (13-4) van de Haagse kampioen, voor wie inter-regionaal voetbal nu niet meer dan een illusie blijft. Voor van Rooyen daarentegen LEIDEN - De halve finales van de Leidse zaalvoetbalbeker wor den woensdagavond a.s. afge werkt. In de Lisser THB hal staan om 20.25 uur Van Rooyen en Vd Plas tegenover elkaar. Om 21.20 uur wordt de andere halve finale wedstrijd gespeeld tussen de teams van Koosjardin en het Noordwijkse BC Faase. staat het licht duidelijk op groen. Vooral nu de Goudse kampioen Zuid Flora en de Rotterdamse ti telhouder Neptunus in Wad- dinxveen een 1-1deling over eenkwamen. De eerste twee punten zijn wat Lei den betreft dus binnen. Aan de zege op de Hagenaars moet evenwel niet al te veel waarde worden gehecht. Toegegeven, de Leidenaars speelden bij vlagen uitstekend zaalvoetbal en haal den er met het oog op het doel saldo gewoon uit wat er in zat. Van een serieuze krachtmeting was echter geen sprake. De Haagse kampioen bezit in Leen de Graaf en Karei Oosterbaan weliswaar goede voetballers, het team op zich hangt als los zand aan elkaar vast. De thuisploeg had weinig moeite de zwakte van het Haagse team te onderkennen. Bennie de Roo (2x) en John Jansen (2x) zetten de Leidse kampioen al snel op een comfortabele 4-0 voorsprong. Bennie de Roo omspeelt DKS-uitblinker Karei Oosterbaan. De Leidse To"en~Dé~Roo hierna" dë*"stra£ kampioen won het duel met 13-4. schop van Carel Zuidema stopte i de gedachten van DKS a een voordelig resultaat definitief de grond in geboord. André Pracht en John Jansen schoten nog op het houtwerk maar in de 20ste minuut maakte Jan van der Reyden er op aangeven van Frans Sjardijn 5-0 van. Carel Zuidema scoorde hierna 5-1. Hoewel de tegenstand van de Haagse opponent, die slechts één wisselspeler had, steeds minder werd duurde het in de tweede helft even voordat Van Rooyen de draad weer oppakte. Via Sjar dijn (2x) en Jansen werd het 8-1.. Sjaak de Bruin maakte er hierna uit een vrije schop 8-2 van. Andrè Pracht, Piet Gubler, Jan van der Reyden (2x) en Frans Sjardijn bepaalden de eindstand op 13-4 (Karei Oosterbaan en Sjaak de Bruin scoorden tussendoor nog voor het Haagse team). Het resterende programma voor Leidse kampioen ziet er als volgt uit: op maandag 28 april speelt de ploeg in de Energiehal te Rotter dam tegen Neptunus (20.30 uur). Op 12 mei speelt Van Rooyen de laatste wedstrijd. Het team treedt dan op neutraal terrein (sporthal Buitenhof te Delft, 20.00 uur) aan tegen de kampioen van Gouda, Zuid Flora. FRED SEGAAR EINDHOVEN (ANP/GPD) - Ernie Brandts heeft gisteren overeenstem ming bereikt over de verlenging van het contract dat hem aan PSV bindt. De 24-jarige verdediger heeft het contract, dat per 31 mei a.s. afloopt met vier jaar verlengd. Brandts had aanbiedingen van Westduit- se en Engelse clubs. Vlak voor Sparta-Feyenoord, een duel in de halve finale in de strijd om de KNVB-beker, heeft het management van Feyenoord de prijs bekend gemaakt voor Gerard van der Lem. Deze rechtsbuiten, die door Feye noord in bruikleen werd afgestaan aan Sparta en dus morgen tegen zijn eigen werkgever aantreedt, moet 240.000 gulden opbrengen. Directeur Peter Stephan heeft Van der Lem nog wel een nieuw contract aangebo den. Maar dat is meer om transfer-technische redenen, waardoor Feye noord de eerstkomende driejaar recht houdt op een vergoedingsbedrag. Stephan: "Voor de goede orde: Feyenoord en Van der Lem hebben beslo ten om te breken. Die 240.000 gulden gelden slechts voor Nederland. Indien Van der Lem over de grens trekt, zal er een hoger vergoedingsbe drag voor hem worden bedongen". GRONINGEN (ANP) - Nederland heeft even aan het Europese badmintonzilver geroken. Er hing een wereldsensatie, gister avond in de wedstrijd tegen De nemarken in de Martinihal in de lucht. Met 3-2 wonnen tenslotte de Denen, maar wat heerste er nervositeit op de Deense bank. Joke van Beusekom had weer de aanzet gegeven door in een zeer moeilijk duel de "kroonprinses" van het Deense badminton, Kir- sten Larsen, die wereldkampioe ne Lene Koeppen verving, in drie games te verslaan. Joke startte gespannen, bewust van de ver wachtingen die aan haar werden gesteld. Zij kon zich in de eerste game niet onder die druk uitwer- AANSTAAND WEEKEND En die andere twaalf wedstrijden? Wie zei er ook weer dat u geen En pak ook UW kans verstand van voetbal had? Even meedoen dus, anders wint u nooit! jn dc TotO-Gclijk ken en verloor met 11-4, melijk door gebrek aan lengte en wachtend op fouten van haar te genstandster. Een tegenstand ster die na een 0-3 achterstand liefst negen punten op rij scoor de. In de tweede game nam de Nederlandse kampioene weer een voorsprong maar opnieuw nam Larsen het initiatief over. Ditmaal vocht de in Denemarken verblijvende Nederlandse titel- houdster echter verbeten terug. En met succes, hoewel moeizaam trok zij in de verlenging met 12-11 de gamewinst naar zich toe en dit gaf haar het zelfvertrouwen dat zij nodig had. De derde game was dan wel geen formaliteit, maar leverde haar wel de winst op: 11-8. Dat het herendubbel Leidelmeijer en Piet Ridder geen kans had te gen de Deense geweldenaars Delfs en Skovgaard baarde geen verwondering, waardoor de stand weer gelijk werd. Maar Jo ke van Beusekom en Maijan Ridder gaven Nederland op nieuw een voorsprong door het Deense duo Pia Nielsen en Ann Skovgaard in twee games en bin nen een kwartier van de baan te vegen. De gewijzigde opstelling, Joke op de baseline en Marian aan het net, bleek een gouden greep van coach Sörensen. Het klopte nu veel beter dan in de wedstrijd tegen Engeland, het geen ook duidelijk bleek uit de cijfers: 15-2, 15-1. Nederland leidde weer. Maar Mor ten Frost Hansen had daarna geen moeite meer Denemarken opnieuw langszij te brengen want Richard Pal fungeerde slechts als sparring partner 15-5, 15-2. Het gemengd dubbelspel moest daarna dan ook de beslissing brengen. De echtparen Skov gaard en Ridder leverden een moeilijke strijd. In de eerste game waren de fouten niet van de lucht en was er van aantrekkelijk spel geen sprake. Het was afbreken en missen geblazen. De Deense combinatie won de eerste set met 15-8, maar daarna bleek dat de Riddertjes hun zenuwen beter in bedwang hadden. Vooral Rob hervond iets van zijn vastheid en scoorde pun ten waarbij natuurlijk Ann Skov gaard onder zware druk kwam te staan. Nederland won met 15-5, waardoor een derde game nood zakelijk werd. Daarin namen de 'Ridders' een 5-0 voorsprong en schuchtertjesklonk een zil vervloot door de zaal, waarin de spanning zwaar hing. Maar er bleek te hoog gegrepen. De De nen kwamen terug. Nederland ging foutjes maken en via 0-5,4-5 en 5-0 werd het £-9. De familie Skovgaard nam daarna een 10-9 voorsprong. Ridder trok nog eenmaal gelijk maar verloor dan snel terrein en Rob maakte daar bij twee grote blunders, hetgeen de strijd besliste: 10-15. Maar nog nooit heeft Denemarken het zo moeilijk tegen Nederland gehad. door Sjak Jansen Aangeboden door vloerenbedrijf Imago Dit nu zou niet onder de aan dacht mogen komen van de ruim 100.000 moslims in ons land. Van Koningsveld: „De Saoedi-Arabische mach thebbers waken er voortdu rend voor dat zij bekend blij ven als kampioenen van de islam". „Zij zijn als de dood dat dat imago geweld wordt aange daan. Ze zitten ook enorm in hun piepzak dat, na vertoning van die film, er in het Westen enige mensen zullen opstaan om te verklaren dat zij niet alleen in het geval van de prinses, maar bii voortduring de islamitische wetten met voeten treden". Revolutie „En dat is weer een uitstekende voedingsbodem vocrr een re volutie. De gebeurtenissen in Iran zijn immers niet onop-' gemerkt aan de Saoedi-Ara bische bevolking voorbijge gaan. En het is allang geen geheim meer dat de moslims daar verre van gelukkig zijn Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-J44941toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. met de Westerse kapitalisti sche greep op de islamitische wereld. Kortom: er is alle re den tot een sneeuwbaleffect", stelt de arabist. Begrijpelijk dus dat de Saoedi- Arabische machthebbers er alles aan doen om elke kri tiek, die er overigens tot op heden vanuit moslim-Ne derland nog niet is, in de kiem te smoren. Alles wat hun ima go kan aantasten, is tegen hun politieke belang. Prestige Een prestigekwestie dus. De Saoedi-Arabische mach thebbers hebben onder de moslims over de hele wereld de reputatie van hoeders van de islam op te houden. Mondje dicht dus over de tallo ze zuipfestijnen, die zij geheel in strijd met de islam, in hun weelderige paleizen aanrich ten. Koste wat kost willen zij voorkomen ontmaskerd te worden als handlangers van het jWesten, of zoals Van Ko ningsveld het uitdrukt „Als lieden, die niet geïnteresseerd zijn in een consequente toe passing van de islamitische wetten". Stampij Alle stampij van de Saoedi- Arabische regering omtrent de uitzending van de docu mentaire, heeft de achter docht van Van Koningsveld alleen maar doen toenemen. „Als de regering in het geval van prinses Misha'al de wet ten van de islam werkelijk op de juiste wijze heeft toege past, is er toch geen reden tot bezorgheid? Dan kan zo'n film slechts een stuk propa ganda zijn". Van Koningsveld vindt uitzen ding van de film niet meer dan logisch. „De waarheid moet aan het licht worden ge- bracht", stelt hij. Sancties Hij schaart zich volledig achter het PvdA-kamerlid Roethof, die er voor pleit de NOS ge heel vrij te laten om de beslis sing over al dan niet uitzen den. Wel vindt de Noordwij- kerhouter dat er nadien ruim te moet zijn voor kritiek. Wat de eventuele sancties van de olie-natie tegen ons land betreft: vrees dat Saoedi- Arabië met z'n oliewapen zal zwaaien, bestempelt Van Koningsveld als „heel erg naïef'. „Het is natuurlijk heel dom te veronderstellen dat Saoedi- Arabiè z'n geweldige oliepoli- tiek ondergeschikt zou ma ken aan de vertoning van zo'n film". Volgens Van Koningsveld, die de film overigens niet heeft gezien, zou deze documentai re over de waar gebeurde te rechtstelling van een over spelige Arabische prinses en haar minnaar wel eens aan het licht kunnen bréngen dat de Saoedi-Arabische mach thebbers de islamitische wet ten met voeten treden. Verkracht De 36-jarige arabist meent stel lig dat de terechtstelling van de 19-jarige prinses Misha'al in 1977 niet in overeenstem ming met die wetten is ge schied. „Overspel wordt vol gens de wetten van de islam lang niet altijd met de dood bestraft. En met name niet wanneer de overspelige vrouw, zoals in dit geval, on gehuwd was. In dat geval schrijft de islamitische wet een lijfstraf plus een jaar ver banning voor", zo verklaart Van Koningsveld. Op grond hiervan veronderstelt hij dat de familie van de prin ses het recht in eigen hand heeft genomen en in feite de beginselen van het islami tisch recht heeft verkracht; zij heeft gehandeld in strijd met de wetten, die zij geacht wordt hoog te houden. Dit verhaaltje gaat over de vraag waarom de Saoedi-Arabische rege ring zo'n enorme tamtam maakt over het voornemen van de NOS morgenavond de gedramatiseerde documentaire „Dood van een Prinses" uit te zenden. De Noordwijkerhoutse arabist dr. P. Sj. van Koningsveld, die zich als wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Leidse universiteit bezighoudt met de geschiedenis van de islam, brengt alle heisa in verband met .„de dreiging van een complete islamitische revolutie in Saoedi-Arabië". Rechts de arabist dr. P. Sj. van Koningsveld, die niet ge looft dat JSaoedi-Arabië zijn geweldige oliepólitiek onderge schikt maakt aan de vertoning van zo'n film". Liks de actrice Suzanne Abou Taleb. Zij speelt de rol van de vermoorde prinses in de Britse film.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15