Steeds meer comités herzien standpunt... Voetbalclubs eisen openheid in 'zaak Van Leeuwen' WEER VRIJSPRAAK INTER FOOTBALL Na onverwacht boycotbesluit in VS Bronstring nog bij drie koplopers in nationale damstrijd DINSDAG 15 APRIL 1980 DEN HAAG (GPD/ANP) - Bin nen de Westeuropese olympi sche comités is paniek ont staan na het onverwachte be sluit van het Amerikaans Olympisch Comité (USOC) de Spelen in Moskou te boy cotten. Van het aanvankelij ke, nagenoeg unanieme standpunt van de Westeuro pese comités om toch naar Moskou te gaan, is in de af gelopen drie dagen weinig meer overgebleven. Steeds meer landen overwegen hun voorlopig ingenomen stand punt om aan de Olympische Spelen deel te nemen, te her zien. Ook het Nederlands Olympisch Comité, dat al ge ruime tijd bezig was het standpunt „We gaan naar Moskou, tenzij..." uit te wer ken, gaat zich opnieuw op de deelneming bezinnen. Naar aanleiding van het Ameri kaanse besluit heeft de West- duitse regering al min of meer aangekondigd het olympisch comité van dat land te ver zoeken de Spelen te boycot ten. Voor Willy Daume, de voorzitter van het Westduitse comité, lijkt het nauwelijks mogelijk het verzoek van de regering te negeren. Bonds kanselier Schmidt zal Daume woensdag voor een gedach- tenwisseling ontvangen. Zo als Daume maandag in een radio-interview verklaarde zal bij deze ontmoeting nog geen definitieve beslissing vallen. Een beslissing van de Westduit sers de Spelen te boycotten, zal zeker gevolgen hebben voor de standpunten van de andere Westeuropese comi tés. Frankrijk, dat tot nu toe consequent verklaarde in ie der geval aan de Spelen deel te nemen, wil dat besluit in heroverweging nemen als de Westduitsers het Amerikaan se voorbeeld volgen' „Als er alleen maar socialistische landen in Moskou overblij ven, zie ik er geen belang bij voor Frankrijk om ook deel te nemen", aldus Maurice Her zog, de voormalige minister van sportzaken. Het ziet ernaar uit, dat ook Ne derland alsnog voor een boy cot door de knieën zal gaan. Het NOC heeft gezegd aan de Spelen te willen deelnemen, als de andere Westeuropese landen dat ook doen. Nu West-Duitsland en Frankrijk vermoedelijk toch aan een boycotoproep gehoor gaan geven, zal Nederland dat ze ker ook doen. Alleen Groot- Brittannië blijft zich voorals nog op het standpunt stellen, dat aan de Spelen in Moskou moet worden deelgeno- Van de aanvankelijke eensge zindheid van de Westeurope se comités is nauwelijks meer LONDEN Na de Britse ruiters en hockeyers hebben ook de Britse zeilers besloten niet naar Mos kou te gaan. Dat bericht bracht de Britse televisie gisteren. Het Britse Olympisch Comité heeft zich op 25 maart in meerderheid uitgesproken tegen een boycot. iets over. De Amerikaanse beslissing kwam voor West- Europa volslagen onver wacht. Men had erop gere kend, dat de Amerikanen een definitieve beslissing zouden uitstellen tot eind mei. Don Miller, de directeur van het USOC, had dat ook verklaard tijdens de tweede bijeen komst van de Westeuropese comités op 22 maart in Brus sel. Tijdens die bespreking stelden de Westeuropese co mités zich - nagenoeg eens gezind - op het standpunt, dat aan de Olympische Spelen moest worden deelgenomep. Dat standpunt was mede ge baseerd op de verwachting, dat de Amerikanen nog geen definitief besluit zouden ne- Don Miller juichte daar in Brus sel het standpunt van de Westeuropese comités toe. „In de Verenigde Staten neemt het aantal voorstan ders van een boycot snel af. We willen een definitieve be- slissing dan ook zien uit te stellen tot eind mei. Als de Westeuropese comités onder tussen besluiten wel aan de Spelen deel te nemen, dan zal dat ongetwijfeld van invloed zijn op onze beslissing. De kans dat we dan toch naar Moskou gaan, wordt dan gro ter", aldus Don Miller in Brussel. De Amerikaanse beslissing, die met een ruime meerderheid van tweederde van het aantal stemmen werd genomen, sloeg in West-Europa dan ook in als een bom. Ook het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) raakte er door in pa niek. Het bestuur van het IOC besloot ogenblikkelijk op 21, 22 en 23 april in het Zwitserse Lausanne in spoedzitting bij een te komen. Het Ameri kaanse bestuurslid van het IOC, Douglas Roby, vindt dat het IOC moet overwegen de Spelen van Moskou te annu leren. Hij stelt zich op het standpunt, dat de Spelen niet kunnen doorgaan als de be langrijkste landen er niet aan deelnemen. Tot die landen rekent hij de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frank rijk, West-Duitsland, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Cana da. Roby verwacht niet dat het be stuur van het IOC tijdens de bijeenkomst van volgende week in Lausanne tot een be slissing zal komen. Roby: "Het IOC zou ook een spe ciale vergadering kunnen beleggen of een schriftelijke stemming kunnen houden over eenbestuursvoorstel. We hebben een dergelijke procedure al eerder ge bruikt". Die stemming zou dan vermoe delijk moeten gaan over reglementswijzigingen, die sportmensen als individu in staat stellen aan de Olympi sche Spelen mee te doen, en niet als vertegenwoordiger van een land. Amerikaanse sportmensen hebben overigens na het be sluit van het Nationale Olym pische Comité om geen ploeg naar Moskou te sturen de vrees geuit dat dit wel eens het einde kon betekenen van de Oympische beweging. Craig Virgin, één van de beste lange afstandslopers van de Verenigde Staten, zei dat Car ter de geschiedenis zal ingaan als "de president, die de Olympische Spelen afgelas te". Virgin vind het moeilijk te doorgronden waarom een regering, die de sportmensen geen stuiver heeft gegeven, kan voorschrijven dat er wel of niet naar de Olympische Spelen moet worden gegaan. Oud-atleet Steve Lacy zei: "Ik ben niet blij met de beslis sing, maar ik ben blij datje er in ieder geval iets is besloten. Je weet tenminste waar je aan toe bent. Het zal volgens mij vrijwel zeker de ondergang van de Olympische beweging betekenen. Ik ken vele atleten die niet van plan zijn nu te gaan trainen voor de Spelen van 1984. Zij zijn ontmoedigd door de gebeurtenissen. Zij vragen zichzelf af of het de moeite waard is jaren aan trainen te besteden met het risico dat zo iets nog een keer zal gebeuren". Op vergadering Afdeling Leiden Ruud Paauw is met vakantie Schaatsbond kiest voor coördinator AMERSFOORT (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond gaat een trai ningscoördinator in dienst ne men, mits er geen financiële be lemmeringen zijn. Dat is gisteren tijdens een be stuursvergadering in Amersfoort besloten. De nieuwe functionaris zal samen met de verantwoorde lijke trainers van de kernploegen en de gewestelijke trainers ernaar moeten streven, dat zowel op ge westelijk, landelijk als op topni veau de trainingsaanpak op el kaar wordt afgestemd. Wie de trainingscoördinator gaat worden en wie de kernploegen zullen gaan trainen, is nog niet beslist. De adviesraad Top, TOP, in het af gelopen seizoen een belangrijke inbreng had, zal op eigen verzoek worden opgeheven. De artsen Kuipers en Hermans menen hun werk even goed vanuit de medi sche commissie te kunnen doen. Simon Smits is lid van de LTC en Charisius en Lamberts komen eventueel in aanmerking voor de nieuwe landelijke technische commissie, die op 28 april bij de technische voorjaarsvergadering wordt gekozen. De LTC zal per kernploeg een lid aanwijzen, die de trainer op orga nisatorisch gebied zal bijstaan. Bij de samenstelling van ploegen voor bijvoorbeeld de wereld kampioenschappen zal de trainer in overleg met de trainingscoör dinator en de LTC-vertegen- woordiger de rijders, resp. rijd sters aanwijzen. Dit drieman schap vervangt dan de advies raad TOP. "Record" De Rus Vladimir Sidorov heeft gis teren op de hooglandbaan van. Alma Ata het wereldrecord van de 1500 meter verbeterd. Het we reldrecord is met 1.54.79 in han den van de Amerikaan Eric Hei den. Sidorov deed er 0.21 secon den korter over 1.54.58. Het is echter niet aannemelijk dat zijn prestatie voor erkenning in aan merking komt. LEIDEN - Niet voor het eerst tijdens een algemene vergadering van de Afde ling Leiden van de KNVB leverde de "kwestie Van Leeuwen" veel discussies tof op. De zaak is bekend: de ex-administrateur van de voetbalbond weigert het pand aan de Rijnsbur- gerweg (waarin voorheen het bondsbureau was ge vestigd) te verlaten waar door de verkoop maar niet wil lukken. Intussen levert dit geschil de bond een hoop sores en een flink fi nancieel verlies op. Uiter aard moeten de clubs daarvoor opdraaien. Vandaar dat ook gisteren tijdens de voorjaarsvergadering in een van de zalen van het Holiday-Inn complex deze affaire als een rode draad door de vergadering heen liep. Bij monde van Noordwijk- voorzitter Korbee eisten de clubs openheid van zaken. "In het be lang van de Afdeling Leiden ver zoek ik u geen vragen over dit ge val te stellen", deelde preases Dusée echter mede. "Het is one legant over personen te spreken die niet aanwezig zijn (Van Leeuwen was overigens wel geïnviteerd - red.) en bovendien zijn er momenteel belangstellen den voor het pand aan de Rijns- burgerweg". Korbee nam geen genoegen met de woorden van Dusée en wilde desnoods via een stemming het fijne van de zaak te weten komen. Dusée bleef ondanks legio tus senvoorstellen halsstarrig weige ren commentaar te leveren maar wilde ten lange leste de vergade ring wel enige minuten schorsen om de meningen in het afde lingsbestuur te peilen. Daarna ging hij toch overstag en kwam hij met de (deels al beken de) informatie. "Het bestuur heeft werkelijk van alles gepro beerd met Van Leeuwen. Hem zijn uitstekende voorstellen ge daan. Hij zou de eerste 10 jaar voor welk huis dan ook een huur- gewenning krijgen. We hebben woonruimte gezocht in Noord- wijkerhout, Voorhout en in Lei den. Van Leeuwen wilde echter een huis met een voor- en achter tuin gelegen aan een drukke winkelstraat. En dan het liefst nog voor niets Uiteindelijk zijn we naar een juridisch adviseur toegestapt. Die gaf ons het advies het huis te verkopen. Vanaf no vember '79 staat het pand te koop, maar met de huidige rente voet en de economische toestan den wordt het steeds moeilijker Affaire kost jaarlijks 32.000 gulden gegadigden te krijgen. Er zfjn nu een paar belangstellenden. Ik, en mijn bestuur zullen zielsgelukkig zijn wanneer de zaak achter de rug is", verzuchtte Dusée. Ook de penningmeester zal opgelucht ademhalen nu jaarlijks een ver lies van 32.000 gulden door deze affaire geleden wordt. Phil Verstraaten, voorzitter van Lugdunum, sprak namens de CCLV (een orgaan waarin de Leidse voetbalclubs zijn onder gebracht) zijn ongenoegen uit over het besluit van de KNVB om de aanvangsuren van de stan daardelftallen van 14.00 uur naar 14.30 uur te verschuiven. Het vroege aanvangsuur van de E en F junioren was de CCLV ook een blok aan het been. "Naast het feit dat de ouders onmogelijk vroeg uit het bed moeten, zijn wij ook genoodzaakt het clubhuis zo vroeg open te gooien. Het is bijna geen doen". Dusée deelde daarna mede dat het "strafbankje" mqt ingang van het volgende seizoen ook bij de B, C, en D junioren zal worden inge voerd. "Dit vanwege de enorme preventieve werking, die er van die maatregel is uitgegaan". Het strafbankje bestaat al bij de A-ju nioren. Later bij de rondvraag werd voorgesteld het strafbankje ook bij de "Dat zal in de toekomst ongetwij feld gaan gebeuren", meldde Du sée. "Door de afdeling Limburg is een dergelijk verzoek in Zeist in gediend. Wellicht doen wij dat volgend seizoen ook wel". ROB ONDERWATER BEDUM (ANP) - Na de zesde ronde in het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland in Be- dum delen drie spelers de eerste plaats. Jannus Van der Wal voegde zich door een zege op Gerard Beerepoot bij Rob Clerc en Evert Bronstring, omdat beiden remise speelden. zijn partij tegen Jos Stokkel. De nationale titelhouder Hans Jan- sen verbeterde zijn positie door een overwinning op Johan Bas- tiaannet. De uiterst belangrijke partij in deze zitting tussen Wiersma en koploper Clerc ver liep voor de wereldkampioen be paald teleurstellend. Na uiterst spannend spel in de opening kwam Clerc erg moeilijk te staan. Het zag er naar uit dat Wiersma een uiterst nuttige zege zou gaan behalen, maar de internationale grootmeester uit Huissen verde digde zich zeer inventief en slaagde er zowaar in een punt uit het vuur te slepen. Ook de andere koploper Bronstring had een kansrijke partij. Jos Stokkel kreeg in een flankspelkarakteris- tiek een precaire stand maar ook hij slaagde erin om na uiterst be hoedzaam verdedigen een pun- tendeling te bereiken. Door deze resultaten kon Van dec Wal zich mede aan de leiding plaatsen door een overwinning op Beere poot. UITSLAGEN De uitslagen van de zesde ronde zijn: Wieisma-Clerc 11. Stokkel-Bron- string 1-1. Bies-Hooijberg 1-1. Van de Wal-Beerepoot 2-0, Van Harten-Boulonois 1-1, Jansen- Bastaannet 2-0. DE STAND NA ZES RONDEN IS: 1. Van de Wal, Bronstring en Clerc allen 8 punten, 4. Wiersma en Jansen beiden 7 punten, 6. Stok kel, Bies en Boulonois allen 6 punten, 9. Bastiaannet 5 punten, 10. Van Harten en Hooijberg bei den 4 punten, 12. Beerepoot 3 punten. AMSTERDAM (ANP) - De zevende kamer van de Amsterdamse rechtbank, voorgezeten door mr. Hoeben. heeft gisterochtend Inter Football vrijgesproken. Deze or ganisatie was na een gerechtelijk vooronderzoek ten laste gelegd dat de arbeidsbemiddelingswet uit 1930 was overtreden. De rechtbank, die de zaak in hoger beroep van de officier van justi tie. mr. Vrakking, behandelde, bevestigde de uitspraak van de kantonrechter in het voorjaar 1979, toen eveneens tot vrijspraak werd geconcludeerd. De zaak speelt al sinds begin 1978. Toen werd Inter Football ten laste gelegd dat de arbeidsbemidde ling swet was overtreden doordat de organisatie zowel werkgevers (in dit geval voetbalclubs) als werknemers voetballersvan dienst zou zijn geweest, respectie velijk bij het zoeken van werk krachten of bij het zoeken naar werkgevers. De kantonrechter verklaarde in april 1978 de dagvaarding nietig op grond van het door mr. Jonker gevoerde verweer dat de strafba re feiten in de dagvaarding on voldoende waren omschreven. De officier van justitie ging evenwel in hoger beroep en in december 1978 vernietigde de rechtbank het vonnis van de kantonrechter. Daardoor ging de zaak terug naar de kantonrechter voor her behandeling. In maart van het vorig jaar heeft de kantonrechter bepaald dat de ten laste gelegde arbeidsbemiddeling niet was be wezen en sprak Inter Football daarvan vrij. Opnieuw is de officier van justitie daarvan in appèl gegaan bij de rechtbank. De behandeling van dit hoger beroep heeft veertien dagen geleden plaats gevonden. Gisterochtend heeft de zevende kamer van de rechtbank in Am sterdam het vonnis van de kan tonrechter bevestigd en conclu- deeyde tot vrijspraak De rechtbank omkleedde de uit spraak met vrij uitvoerige over wegingen. Men kwam tot de conclusie dat de nieuwe behan deling in hoger beroep van 31 maart j.l. leidde tot bevestiging van de vrijspraak van de kan tonrechter, zij het met verbetering van de gronden waarop dat von nis berustte. In de overwegingen staat onder meer dat op grond van verkla ringen van de voetballers Zuide- ma. Hamberg. Helling, Smits, Kraayen Meutstege aannemelijk is dat het gaat om topspelers en topclubs, die in de wereld van het betaalde voetbal algemene be kendheid genoten, elkaar in werkverband geregeld ontmoet ten en van eikaars kwaliteiten, behoeften en wensen op de hoogte waren zonder dat Inter Football daartoe iets had bijgedragen. Voorts stelde de rechtbank dat de s/s/Attyer *W/W AS/V A&*A/Z>- bemoeienis nan Inter Football op die beperkte arbeidsmarkt van geheel eigen aard, ten doel had ten behoeve van slechts één der partijen, te weten de werknemer, zo gunstig mogelijke arbeids voorwaarden te bedingen. Van een behulpzaam zijn bij het zoe ken van arbeidskrachten ener zijds en arbeidsgelegenheid an derzijds was dus geen sprake. Aan Inter Football was verder ten laste gelegd dat men Smits be hulpzaam was geweest bij de overgang van NAC naar PSV. Ter zitting bleek echter dat Smits daags na de ondertekening van een spelerscontract met Inter Football dut contract opzegde, waarna hij het kreeg geretour neerd. Daarop kwam de recht bank tot de conclusie dat Inter Football geen arbeidsbemidde ling had gepleegd. De officier van justitie, mr. Vrakking, die mr. Berger is opgevolgd, kan nu nog van het vonnis in cassatie gaan bij de Hoge Raad. KARATE - De Nederlandse kara- teploeg heeft gisteren in Antwer pen de drielandenwedstrijd te gen België en Luxemburg ge wonnen. De vrij jonge Neder landse ploeg, waarin Hans Nij- man (Beverwijk) debuteerde, won met 5-2 van België en maak te 2-2 tegen Luxemburg. De ont moeting België - Luxemburg eindigde eveneens onbeslist 2-2,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13