Europa in verwarring over ultimatum president Carter Soames dankt Mugabe Saluutschoten verwelkomen Van Agt Goede voornemens in Italië Bedreigingen tegen Ierse VN-soldaten PLO-tentoonstelling in Madrid: joden boos Gewurztraminer DINSDAG 15 APRIL 1980 nVTWW Premier Van Agt kreeg bij zijn aankomst in Jakarta t inspecteerde hij de erewacht. ngehangen. Vervolgens JAKARTA - Premier Van Agt en minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) zijn gister middag in Jakarta aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen. De premier werd op het vliegveld Halim begroet met 19 saluutschoten en voor de tweede keer sinds Indonesië 30 jaar ge leden onafhankelijk werd klonk in Indonesië het Wilhelmus. De eerste keer dat het Nederlandse volkslied in Indonesië werd ge speeld was tijdens het staatsbe zoek van koningin Juliana en prins Bernhard in 1971. Evenals dat bezoek van negen jaar gele den is ook dit van Van Agt een historische gebeurtenis. De regerings-Fellowship arri veerde overigens vroeger in Ja karta dan was voorzien, waar door het toestel een uur lang bo ven de hoofdstad moest cirkelen omdat president Soeharto en zijn gevolg nog niet aanwezig waren. Van Agt en zijn echtge note Eugenie werden aan de vliegtuigtrap verwelkomd door president Soeharto, zijn echtge note, de vice-president Adam Malik en zijn vrouw. „Het feit dat de minister-presi dent en ik hier zijn bewijst hoe goed de betrekkingen zijn met Indonesië", zo vertelde minister Van der Klaauw van buiten landse zaken, die al eerder op het vliegveld was gearriveerd. Hij was samen met zijn vrouw uit Nieuw-Zeeland gekomen en had zich later bij het officiële gezelschap gevoegd. „Maar goe de betrekkingen betekenen niet dat vraagstukken zoals Oost- Timor en de mensenrechten niet aan de orde worden gesteld in de besprekingen. I}e Indonesische minister van buitenlandse za ken Mochtar Kusumaatmadjo en ik spreken met elkaar over allerlei kwesties. Dat is een normale zaak", aldus Van der Klaauw. De Nederlandse bewindsman kon desgevraagd niet zeggen of de wens van Indonesië om meer korvetten in Nederland te laten bouwen gehonoreerd kon wor den. Minister Van der Klaauw zag op korte termijn geen mogelijkheid de Nederlandse ambassade in Jakarta een onderzoek te laten instellen naar de toestand op het voormalige Nieuw-Guinea, West-Irian. Daar zouden volgens sommige berichten duizenden Papoea's omkomen, als gevolg van het beleid van de Indonesi sche regerjng. In een motie van GPV'er Verbrugh had de Twee de Kamer om een dergelijk on derzoek gevraagd. „De ambas sadeur is er op het ogenblik niet", aldus de bewindsman, „maar ik zal het in elk geval met de zaakgelastigde opne- Van der Klaauw verklaarde des gevraagd dat hij geen brief noch nota van de Portugese regering op zak heeft ten aanzien van Oost-Timor om die aan zijn In donesische collega te geven. Ne derland behartigt de diploma tieke betrekkingen van Lissa bon in Indonesië dat de betrek kingen met Portugal na de inlij ving van Oost-Timor had ver broken. Op de vraag of in de huidige ge spannen internationale situatie een bezoek van de premier en van de minister van buitenland se zaken aan Indonesië nu wel zo dringend nodig is verklaarde Van der Klaauw: „Ik heb een uitnodiging en de minister-pre sident had ook een uitnodiging om hier te komen. Wij vonden het een goede zaak in het kader van onze verhouding en de ont wikkeling van onze verhouding dit bezoek nu te brengen". Van der Klaauw neemt niet aan dat de Zuidmolukse kwestie en de dialoog-reizen ter sprake zul len komen. Minister Suhud van industrie, een van de prominente technocra ten uit het kabinet, verklaarde dat Nederland Indonesië niet meer in grote mate financieel kan steunen maar dat is naar zijn mening niet zo belangrijk. Belangrijker vindt hij de erva ring en kennis die Nederland in het kader van de ontwikke lingshulp kan geven. Minister Suhud acht de betrekkingen tussen de beide landen „uitste kend". Natuurlijk zijn er zeker aspecten van historische aard die de band tussen de landen een bepaald tintje geven, aldus Mi nister Suhud. Gouverneur Kachmat Saleh van de Bank Indonesia (te vergelij ken met prof. Zijlstra van de Nederlandsche Bank) zei dat dit bezoek voor premier Van Agt een gelegenheid is om te zien wat Indonesië tot dusver heeft bereikt. „Uiteindelijk is Neder land een belangrijk land. Het is de voorzitter van de IGGI (de in tergouvernementele hulp voor Indonesië) en een zekere eigen kennis over wat in Indonesië zoal gebeurt zou erg nuttig zijn", aldus de directeur van de Bank Indonesia. (Van onze correspondenten) DEN HAAG - LONDEN - BONN - Tussen de regeringen van de Westeuropese staten werd gisteren nu de meeste ambassadeurs van de EG- landen in Teheran naar hun hoofdsteden zijn teruggekeerd, intensief overleg gevoerd over mogelijke gezamenlijke stappen tegen Iran. Hoewel nog weinig duidelijkheid werd verschaf t over de vraag wat de Amerikaanse president Jim my Carter tijdens het afgelopen weekeinde nu precies aan zijn Europese bondgenoten zou heb ben gevraagd, werd wel duidelijk dat de pressie vanuit Washington op West-Europa hevig is. Brzezinski: „Russische troepen bij grens Iran" WASHINGTON (AFP) - De Sowjet-Unie is bezig troepen over te brengen naar Trans- Kaukasië, een gebied dat grenst aan het noorden van Iran, zo heeft Carters adviseur voor veiligheidsvraagstuk ken Zbigniev Brzezinski, gis teren verklaard. Hij zei niet om hoeveel troepen het gaat. Brzezinski deelde mee dat hij deze informatie ontleende aan 'geloofwaardige rappor ten'. Volgens Carters adviseurs doet deze troepenbeweging den ken aan de troepenconcentra ties van december ten noor den van Afghanistan, die werden gevolgd door een in vasie in dat land. Hij meent dat Iran-opnieuw geconfron teerd wordt met „het gevaar van verdeling". In dat ver band herinnerde Brzezinski aan de „deling" van Iran tij dens de Tweede Wereldoor log, toen het land bezet werd door de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië. Aan de be zetting van het noorden van Iran door Sowjet-troepen kwam pas in december 1946 een eind. Volgens Brzezinksi trokken de Sowjet-troepen zich terug onder diplomatie ke druk van de Verenigde Staten en andere landen. Maar in de huidige situatie, al dus Brzezinski, heeft Iran zich van de rest van de wereld geïsoleerd doordat de rege ring in Teheran niet in staat is de kwestie van de gegijzelden op te lossen. Daardoor wor den de nationale belangen van Iran enorm geschaad, zo meende hij. De Britse premier Thatcher ver klaarde gisteren in het Lagerhuis dat haar regering maximale steun wil geven aan president Carter. „Het is onze taak onze steun aan het Amerikaanse volk en aan pre sident Carter te tonen", aldus premier Thatcher. Carters ver zoek om steun kwam nadat van uit Teheran opnieuw was gewei- Door gerd de Amerikaanse gijzelaars overleg vrij te laten of althans te onttrek ken aan de controle van de „stu denten" in de bezette VS-ambas- sade in de Iraanse hoofdstad. De Westduitse regeringswoord voerder Klaus Boelling deed gis teren in Bonn pogingen de in druk weg te nemen, dat bonds kanselier Helmut Schmidt afge lopen zaterdag tijdens zijn rede in Essen een zekere afzijdigheid zou hebben gepropageerd, in de conflicten die de VS hebben met enerzijds Iran en anderzijds de Sowjet-Unie (de kwestie-Afgha- nistan). „Wij weten dat het cen trale punt voor onze veiligheid gelegen is in ons bondgenoot schap met de Verenigde Staten", aldus Boelling. Het eerste land dat gisteren vol mondig positief heeft gereageerd op de - overigens nog steeds ner gens officieel bevestigde - op roep van Carter, was Australië. Minister van buitenlandse zaken Andrew Peacock verklaarde dat hij voorlopig geen nieuwe am bassadeur in Teheran zou be noemen, nu de oude is terugge roepen, en dat de Australische handelsvertegenwoordiging in Iran eveneens wordt teruggeroe pen. De Japanse regering kon gisteren nog geen standpunt be palen over eventuele sancties te gen Iran. Onduidelijk bleef intussen of pre- voorgesteld de kwestie-Iran aan de orde te stellen binnen het NA- VO-bondgenootschap. Van der Stoel keert zich in zijn vragen (donderdagmorgen te beant woorden door staatssecretaris Van der Mei) tegen het ultimatum van president Carter. Ook wil hij dat Nederland verklaart zich niet gebonden te achten aan de uitkomst van overleg dat de VS schijnen te voeren met de vier grote Europese bondgenoten (Groot-Brittaniè, West-D.uits- land, Italië en Frankrijk), buiten de kleinere EG-partners om. Hij is van mening dat de NAVO eer der het forum is voor bondge nootschappelijk overleg over de kwestie-Iran, dan de EG of het Europees politiek overleg van de EG-lidstaten. dringen op NAVO- 2r de kwestie-Iran (waarnaast in geval van economi sche sancties uiteraard ook over eenstemming binnen de EG noodzakelijk zal zijn) betrekt Van der Stoel de tot nu toe in Europa angstvallig verzwegen strategi sche consequenties van de kwes tie-Iran in de discussies. In Was hington is de afgelopen dagen meermalen gesteld dat de Euro pese NAVO-bondgenoten zeker zullen moeten opdraaien voor een deel van een eventuele Ame rikaanse militaire operatie in de Perzische Golf. Reden van een dergelijke Europese betrokkenheid is, dat de Ameri kanen hun troepen voor acties (een blokkade bijvoorbeeld) in Perzische Golf en Indische Oce aan zeker voor een deel zullen onttrekken aan NAVO-onderde- len In dat geval zullen de Euro peanen de opengevallen plaatsen moeten opvullen, omdat in de huidige gespannen Oost-West- verhou dingen een verzwakking van de NAVO in het Europese operatiegebied niet verantwoord wordt geacht. Vertegenwoordigers van het inter nationale Rode Kruis hebben de Amerikaanse ambassade in Te heran verlaten; nadat zij bijna tien uur bij de gegijzelden waren geweest. Ze hebben met alle ge gijzelden kunnen praten.. bevredigend was. De ziektege vallen waren, op enkele uitzon deringen na, niet van ernstige aard. Hij verklaarde het aantal gegijzelden niet te hebben kun nen bijhouden. Mansoer Sjamsa, onderdirecteur van het Iraanse Rode Kruis, noemde de toestand van alle ge gijzelden goed. Twee ouderen le ken tekenen van ernstige span ning te vertonen. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - In het door militieleider Haddad beheerste gebied in Zuid-Libanon heeft de sjiietische bevolking bloedwraak ge zworen tegen het Ierse VN-bataljon. Dit houdt in dat iedere Ierse soldaat vogelvrij is en met zijn leven moet boeten voor de dood van twee dorpelingen uit Atiri, die zaterdag door het vuur van de Ieren werden gedood. Pas nadat twee Ierse soldaten met hun levens hebben geboet voor de dood van de twee Libanezen, geldt de dood als gewroken. De enige manier om een bloedbad te voorkomen, is het betalen van bloedgeld, soelcha geheten. Maar de stemming in Zuid-Libanon lijkt daar op dit moment niet rijp voor. In Haddads enclave be staat een groot deel van de bevolking uit sjiieten, die ook in de milities dienen. Volens de Israëlische radio hebben de Ierse Uni- fillers zich nu teruggetrokken uit de onmiddellijke omgeving van Haddads enclave. Nu als gevolg van de huidige spanning nieuwe gewelddadige uit barstingen niet uitgesloten worden geacht, zijn de Nederlandse VN-eenheden in staat van opperste paraatheid gebracht, klaar voor een mogelijke nieuwe actie tegen de militie van Haddad De roep om bloedwraak betekent een ondersteunig van Haddads eerdere eis dat het Ierse contingent uit Zuid-Libanon vertrekt. Haddad verklaarde gisteren dat hij mogelijk geweld zou gebrui ken om het vertrek van de Ieren te bewerkstelligen De Ierse ambassadeur in Israël had eerder tijdens een gesprek met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir Israël ver antwoordelijk gesteld voor Haddads activiteiten en geopperd dat Haddad het strijdtoneel zou verlaten. etnografie en archeologie. Om deze reden bezoekt zij bijna alle exposities die in dit gebouw wor den gehouden", verklaarde de functionaris van het ministerie. te Madrid gisteren een door Samuel Toledano, woordvoerder MADRID - Koningin Sofie heeft in het archeologisch museum giste- sident Carter de Europese bond- Bernard Liebeskind, arts genoten (en Japan?) e,en uiterste datum heeft voorgehouden, waarvoor zij hun sancties tegen Iran zouden moeten hebben uit geroepen. In geen van de Euro pese hoofdsteden werd het be staan van zo een ultimatum giste ren bevestigd. Algemeen wordt aangenomen dat de ministers van buitenlandse zaken van de ÉG-landen volgen de week maandag in Luxemburg zullen trachten het eens te wor den over gemeenschappelijke economische en diplomatieke maatregelen tegen Iran. i het NIEUW DELHI (UPI)- De Indiase premier Indira Gandhi loopt met de chef van de legerstaf een ver gadering van legercommandan ten binnen. Kort daarvoor was zij ternauwernood aan een moord aanslag ontsnapt. roen de Indiase eerste minister gis teren het parlementsgebouw verliet, wierp een 37-jarige man een mes in haar richting. Het mes miste haar. maar raakte wel een lijfwacht. De dader is aangehou den. de bevrijdingsbeweging PLO georganiseerde tentoonstelling van Palestijnse volkskunst ge opend. De Spaanse vorstin, ver gezeld door de minister van cul tuur, werd rondgeleid door Is mail Shammout, directeur van de Pales^jnse bevrijdingsbeweging PLO in Spanje. Het is de eerste keer dat de PLO deze tentoon stelling houdt in een Westeuro pees land. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van cultuur heeft gis teren ontkend dat de opening van de PLO-tentoonstelling door ko ningin Sofie iets te maken heeft met politieke implicaties. "De vorstin is zeer geïnteresseerd in de joodse gemeenschap te Madrid, betreurde het propagan da-effect voor de PLO van de ten toonstelling. "Op het culturele gebied heb ik niets tegen een ex positie van Palestijnse volks kunst. Ik hoop dat de joodse ge meenschap dezelfde behande ling van de" koningin en van de Spaanse minister van cultuur ontvangt als deze een tentoon stelling van volkskunst uit Israël organiseert", aldus Samuel Tole dano, die toegaf dat op het ogenblik de kans op het aangaan van diplomatieke betrekkingen tussen Spanje en Israël miniem is sinds Madrid vorig jaar de PLO officieel heeft erkend. ADVERTENTIE NAVO Oud-minister van buitenlandse za ken Van der Stoel, Tweede-Ka merlid voor de PvdA, heeft intus sen in vragen aan de regering Een krachtige, zuivere Elzasser Wijn van het huis Muré- Ehrhard, die nooit verveelt. Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. KLOVE ROME (DPA) - Maatregelen ter be strijding van de inflatie en de ter reur, alsmede de richtlijnen in de internationale crisis waren de belangrijkste punten van de re geringsverklaring die de nieuwe Italiaanse minister-president, Francesco CoSsiga, gisteren in het parlement heeft afgelegd. Na de vóór zaterdag verwachte mo tie van vertrouwen zal Italië, dat op dit ogenblik het EG-vóorzit- terschap bekleedt, de ontspan- ningspolitiek in atlantisch kadet voortzetten. 'Optreden van Euro pa als eigen derde politieke Op het gebied van de binnenlandse kracht is niet realistische Europa politiek is het terrorisme de VS moeten i plegingen een gezamenlijke vre- desstrategie opstellen. In de afghaanse crisis moet het EG- project van neutraliteit worden gehandhaafd, wat de gegijzelden op de Amerikaanse ambassade in Teheran betreft uitte Cossiga de volledige solidariteit van Italië met de gevoelens van het Ameri kaanse volk. Italië wil echter geen nieuwe "storende elemen ten" inbrengen. belangrijkste problemen waaraan de regering haar aan dacht wil besteden. Volgens de premier behoeven er geen nieu we wetten te komen, maar moe ten de bestaande beter worden gebruikt. De staatsuitgaven moe ten scherper worden gecontro leerd en de belastingontduiking moet nog beter worden bestre den. Op investeringsgebied moet het onderontwikkelde zuidelijke deel van het land worden be voordeeld. Een ander belangrijk punt was de energiekwestie. Door bezuini gingsmaatregelen en ontwikke ling van alternatieve energie zal Italië minder afhankelijk worden van olie-invoer. Daarom is ook een "beperkte en gecontroleerde inschakeling" van atoomenergie nodig. Intussen moet de regering met de olielanden leveringsver dragen van lange duur afsluiten en daarbij met de andere EG-lan- den samenwerken. SALISBURY (Reuter/UPI) - De Britse gouverneur Lord Soames heeft gisteravond premier Robert Mugabe bedankt voor de verzoe nende houding die hij heeft inge nomen sedert hij de onafhanke lijkheidsverkiezingen zeven we ken geleden won. Lord Soames sprak via de radio een afscheidswoord aan de voor avond van zijn vertrek op vrijdag wanneer Rhodesië onafhanke lijkheid krbgt als Afrika's nieuw ste staat Zimbabwe. "Ik heb met bewondering en res pect de geest van verzoening op gemerkt in de woorden en daden van de eerste-minister in de af gelopen weken en zijn duidelijke vastbeslotenheid de eenheid van het land en zijn economische kracht te handhaven". Lord Soames was als uitvloeisel van het in Londen gesloten Rho- desië-akkoord op 12 december jl naar Salisbury gekomen om toe te zien op het bestand en de ver kiezingen. Hij zei gisteren dat er een werkelijk vooruitzicht is dat Zimbabwe een welvarende economie zal heb ben, gebaseerd op de nationale hulpbronnen en op de nog rijkere menselijke hulpbronnen die nu tot een gemeenschappelijke in spanning moeten worden ver enigd. Londen zal binnenkort een pakket voor hulp en technische steun voor de komende paar jaar voor Zimbabwe bekendmaken. Soa mes drong er bij andere landen op aan hetzelfde te doen. "Onafhankelijkheid te midder nacht op 17 april zal een histo risch ogenblik zijn. Het is nu het tijdstip dat ieder zich afkeert van de conflicten uit het verleden, vooruitziet en samenwerkt voor de toekomst". Gisteren zijn nog 2.600 guerrilla strijders van Joshua Nkomo uit hun oorlogsbases in Zambia te ruggekeerd waarbij er een con troverse is ontstaan over hun rol. Nationalistische kringen zeiden dat de guerrilleros in Chirundu de ri vier de Zambesi overstaken en zich meldden bij een nabijgele gen bestandsverzamelplaats in het noorden van het land. Maar volgens genoemde kringen was er onenigheid over de vraag of de strijders van Nkomo hun militaire bewapening mee kon den brengen waarmee zij tijdens de burgeroorlog hadden geoe fend. De medewerkers van premier Mu gabe zouden zich sterk verzetten tegen het denkbeeld dat de man nen van Nkomo terugkeren met wapens als pantserwagens. Daarom hadden zij alleen hun persoonlijke wapens bij zich. In totaal hebben zich nu ca 5.000 mannen van Nkomo uit Zambia gevoegd bij de 6.000 die zich al bevonden op de verzamelpunten die krachtens de bepalingen van het bestand van 28 december wa ren ingesteld. Mugabe's Zanla heeft ca 2l000 mannen in afzonderlijke kam pen. Het proces van integratie van beide machten met de Rho- desische regeringstroepen ver loopt tot nu toe langzaam. Volgens genoemde kringen willen de medewerkers van Mugabe op de onafhankelijkheidsfeesten van deze week een beperkte rol voor de Zipra van Nkomo.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11