Koude-oorlog-denken afgodisch en gevaarlijk VAN MUIJEN Eerste Afrikaanse Republiek Liberia door en door verroest Ds. Van den Bosch sterft liever niet in het harnas Geen vermanende vinger Mormoonse kerk in Leiden Uitkomst gifonderzoek niet verontrustend Uw leeftijd blijft geheim! Kerk houdt inflatie bij De vooral van de televisie bekende dominee AC.D. Van den Bosch (61) heeft om gezondheidsredenen ver vroegd afscheid genomen van zijn eigen hervormde gemeente Ginneken en van de NCRV als dagsluiter en als geestelijk adviseur" voor het personeel. Sinds 1946 verzorgde ds.Van den Bosch vrij regelmatig dagsluitingen voor de NCRV-radio en in 1956 kwam daar de televisie bij. Hij heeft belangrijke bijdragen geleverd aan de intei~ne bezinning op de identiteit van deze omroep. In de zomer van vorig jaar werd ds. Van den Bosch, tijdens een vakantie in het buitenland, ernstig ziek: benauwdheid, hartklachten. De ANWB moest hem per vliegtuig terughalen. Zijn dokter adviseerde hemonmiddellijk met werken te stoppen. "Ik mag wel zeggen dat ik keihard heb gewerkt",zei ds. Van den Bosch verslaggever Wim van den Dool van deNCRV-gids. "Ook keihard gefeest.Mijn leven isvol verrassende ontdekkingen. Ik hoop dat ik nog wat tijd krijg. Er zijn nog zoveel leuke dingen te doen". Maar op het ogenblik moet ds. Van den Bosch - sinds 1947 in Ginneken - niet aan werken denken. Hij is gewoon blij om stil te zitten. "Misschien kom ik later weer tot studeren en schrijven.Maar liever dit dan in het harnas sterven". DINSDAG 15 APRIL 1980 Gereformeerde kerkeraad Rijnsburg: Dominee Van den Bosch RIJNSBURG - De kerkeraad van wijk 1 van de Gereformeerde Kerk in Rijnsburg voelt er weinig voor, een vermanende vinger op te steken naar een neutrale ver eniging. Hij heeft dat uitgespro ken als reactie op een verzoek van de plaatselijke hervormde kerke raad om een standpuntbepaling inzake de zondagsheiliging. De hervormde kerkeraad deed dat verzoek naar aanleiding van het feit dat het bestuur van de veiling "Flora" reeds op zondagavond de hekken opent voor auto's die bloemen brengen voor de maan- daghandel. Ook de openstelling van het zwembad op zondag had in de kerkeraad van de hervorm de gemeente bezwaren losge maakt. De gereformeerde kerkeraad van wijk 1 (predikant ds. A. G. Baayen) vindt dat iedere christen persoonlijk verantwoordelijk is voor zijn doen en laten. De kerk mag wel haar leden steeds wijzén op Gods Woord en op de daaraan verbonden consequenties. Ook de gereformeerde kerkeraad van wijk 3 (predikant ds. A. J. Damsma) heeft het hervormde verzoek besproken. Deze kerke raad meent dat men als kerkelijk instituut hier niet kan ingrijpen. „Wij dienen hier allen persoonlijk te beslissen". In de eerstvolgende prediking uit de Heidelbergse ca techismus over de zondagsheili ging zal dit nog eens extra wor den aangekaart. Het koude-oorlog-den- ken is weer heel erg aanwezig, schrijft ad viseur ds. E. van Stra ten (Leidschendam) in het Algemeen Doops gezind Weekblad van deze week. Hij noemt dit denken "verfoei lijk" en "afgodisch". En omdat het gekleed gaat in de schijn van rechtvaardigheid en logica, is het nog ge vaarlijk ook. De we reld wordt erdoor ge reduceerd tot zeer Het nieuwe centrum van de Mormoonse Kerk op de hoek i Brahmslaan en Mendelssohnkade in Leiden. LEIDEN - Een jaar nadat de eerste spade in de grond werd gestoken, opent de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Da gen - ook wel bekend als Mor moonse Kerk - haar nieuwe cen trum op de hoek Brahmslaan/ Mendelssohnkade (Zuid-West) in Leiden. Het centrum bestaat uit een kerkzaal en een aantal kleine re vertrekken voor allerlei ker- kewerk. De regio Leiden was de laatste plaats in de Randstad Holland waar de leden van deze kerk in een gehuurde zaal <het Logege- bouw Steenschuur) bijeenkwa men. Zondag worden in de nieu- LEKKERKERK (GPD) - In Lekkerkerk, waar een ernsti ge bodemverontreiniging is aangetroffen, hebben nieuwe metingen in twintig wonin gen en in de openbare basis school De Aalscholver niet de aanwezigheid van de zeer ge vaarlijke kankerverwekken de stof benzeen aangetoond. Wel bleek uit de onderzoe kingen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid dat er verhoogde concentraties tolueen, xyleen en ethyl-ben- De provincie Zuid-Holland heeft deze uitkomsten van de gedurende het afgelopen weekeinde verrichte metin gen gistermiddag bekend gemaakt. Daarbij werd bena drukt dat de gemeten concen traties giftige stoffen nog laag waren ten opzichte van de maximaal toelaatbare hoe veelheid. In Lekkerkerk waren burge meester Ouwerkerk en voor zitter Van Veen van de bewo nersvereniging van de be smette nieuwbouwwijk niet bereikbaar voor commentaar. Gemeentesecretaris Van den Dool noemde de uitkomsten niet verontrustend vergele ken bij wat reeds bekend is. Hij doelde daarmee op de hoeveelheden benzeen die in de kruipruimten onder zes huizen is gevonden. Wijkbe woners zeiden dat tolueen en xyleen weliswaar niet zo agressief zijn als benzeen, maar op den duur wel dezelf de narigheid kunnen veroor zaken. Vandaag zouden de metingen in de voor het onderwijs voorlopig gesloten Aalschol verschool en in andere wo ningen wonden voortgezet. De resultaten daarvan zijn vrijdag beschikbaar. Onder tussen wordt een systema tisch meetprogramma voor de woningen voorbereid en tevens een begin gemaakt meteen geneeskundig onder zoek onder de wijkbewoners en de schoolkinderen. Ook zal de gemeente starten met het zoeken naar metalen vaten, waarin de giftige stoffen zich hebben bevonden. In de gemeenteraad van Stol wijk zal een onderzoek wor den gevraagd naar eventuele nadelige gevolgen van vuil- stortingen die de Rotterdam se firma Wijnstekers rond 1970 in het plaatsje heeft ge daan. Het PvdA-raadslid Van der Horst, die deze zaak naar aanleiding van de gifaffaire in Lekkerkerk aan de orde ga^t stellen, vindt dat alle onge rustheid moet worden weg genomen. Door de hele Krimpenerwaard heeft Wy nstekers vuil gestort. De gemeentebesturen van Bergambacht, Berkenwoude en Krimpen aan de Lek zeg gen dat zij tot nog toe geen klachten hebben ontvangen. In elk geval zal in deze plaat sen ook besproken worden of er aanleiding bestaat om on derzoeken naar giftige stoffen op gang te brengen. simpele zaken: het OOSTEN is slecht en bedreigt ons, WIJ zijn goed; ZIJ zijn uit op oorlog, WIJ willen vrede. Om de vrede te redden zal die koude oorlog-verlakkerij zo krachtig mogelijk moeten worden bestreden, vindt ds. Van Straten. Wie eraan mee doet of zich erdoor laat in pakken, is al bezig oorlog te vóeren, althans het tijdstip naderbij te brengen dat de koude een hete oorlog wordt. Die is bovendien bezig zich van zijn humaniteit te ont doen, waardoor angst en an dere emoties hun chaotische kans krijgen. En dat ver sterkt weer de kans op oor log. Ook wie zich niet verzet tegen het koude oorlog-den ken, is schuldig. Het kwaad mogt herkend, aan de kaak gesteld en geweerd worden door een actief vre- desdenken, door de anderen niet te benaderen met wan trouwen op grond van angst, emoties en Indianenverha len, maar met begrip. Dat overigens best heel kritisch mag zijn. "Van het grootste belang is, dat wij bij alles blijven na denken dat wij en zij ménsen zijn. Alleen al het gebruik van het woord "vijand" is daarmee in strijd. Het is te gek om los te lopen dat chris tenen, die weten van kruis en opstanding, het koude oor log-denken ernstig zouden Ds. Van Straten kwam tot zijn artikel toen hij een aanplak biljet van de Nationale Re serve had gelezen waarop als motief voor aanmelding staat: "Voor als het er op aan komt". "Het biljet zegt niet wat daar mee wordt bedoeld, maar ie dereen die dat leest weet het zelf wel: voor als de Russen komen". Ds. Van Straten meent dat de Nationale Re serve daarmee een "zeer zichtbare bijdrage" aan het koude oorlog-denken heeft geleverd. Mayday Verdachte hoek. Predikanten moeten aan de studie blijven. Dat zei voorzitter Dr. H.J. Kouwen- hoven uit Vlaardingen op een vergadering van de Vereniging van predikanten van de Gere formeerde Kerken in Ne derland. De vrees dat de moge lijkheid om te blijven studeren wordt bedreigd is, volgens hem niet ongegrond, hoewel hy daar voor geen "schuldigen" wilde aanwijzen. In sommige gereformeerde kerken is de theologie in de verdachte hoek terecht gekomen. "Deze kerken" zei dr. Kouwenhoven, "stellen het niet op prijs als pre dikanten nieuwe inzichten door geven. Andere kerken zijn er ech ter dankbaar voor als die nieuwe re inzichten in de verkondiging wèl naar voren komen". Dr. Kouwenhoven drong aan op be zinning op de na-opleiding van predikanten. Uitgesteld. Omdat de voor bereiding van dit agenda punt meer tijd vraagt is de jongeren aan het avondmaal door de synode van de Gereformeerde Kerken uitgesteld tot (waar schijnlijk) de zitting van oktober. Ook de behandeling van een aan tal bezwaarschriften tegen toela ting van kinderen en jongeren (die nog geen openbare belijdenis hebben gedaan) tot het avond maal is naar deze latere vergade ring verschoven. De gerefor meerde synode komt volgende week bijeen. we kerk de eerste diensten ge houden. Op zaterdag 26 april van 10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds houdt men open huis voor alle belangstellenden. De Mormoonse kerk, in 1830 in Amerika gesticht door de „pro feet" Joseph Smith, telt in ons land op het ogenblik ruim 8000 leden. Bekend zijn de jonge evangelisten uit Amerika die met z'n tweeën van huis tot huis gaan om het Mormoonse geloof te ver breiden. De kerk zou over de hele wereld ongeveer vier miljoen le den tellen. In 1955 werd in Bern de eerste Europese tempel ge opend. Als U ontdekt dat U 2 brillen nodig hebt of een dubbelfocus bril met die leeftijd verradende streepjes of halve maantjes, vraag dan ook eens naar onze moderne Varilux brilleglazen, waarbij de sterktes voor dichtbij- en verzien geleidelijk in elkaar overlopen, dus zónder streepjes of halve maantjes. Voor het bétere opticienswerk Hooigracht 54-Tel.071-120251 - LEIDEN Pr. Bernhardstr. 51 - Tel.01719 -12949 NOORDWIJK AAN ZEE Youth for Christ.De interkerke lijke jongerenbeweging Youth for Christ houdt dit jaar haar "May day" - Hemelvaartsdag, 15 mei- op twee plaatsen tegelijk, name lijk in Sleenwijk (sporthal "De Meenthe") en in Rotterdam (sportpaleis Ahoy). "Zo besparen we velen een lange reis, komen we dichter bij de jon geren die we willen bereiken en hebben we weer een geweldige mogelijkheid voor een toenemend aantal bezoekers"zegt Youth for Christ in de aankondiging Het jaarlijkse "evangelisatiefeest" groeide in zeven jaar uit van 2500 tot meer dan 10.000 bezoe kers. Over het programma van de komende Mayday wordt gezegd: aantrekkelijk, afwisselend, ei gentijds, maar met een "oude" boodschap. "We hopen op May day te kunnen vertellen hoe het anders kan, in iemands leven, in de relatie met de naaste en in de wereld". Mayday wordt aange kondigd als de "Helemaal Anders Dag". Petitie. Stop hulp. De sectie Internatio nale Zaken van de Raad van Ker ken, Solidaridad (actiecentrum voor Latijns-Amerika), Justitia et Pax (Gerechtigheid en Vrede,) Pax Christi, de Bisschoppelijke Vastenactie en enkele missie-or ganisaties hebben de (vrouwelij ke) ambassadeur van de Ver enigde Staten in Den Haag een petitie aangeboden waarin zij president Carter verzoeken ge hoor te geven aan een brief van de onlangs vermoorde aartsbis schop Romero van El Salvador. In deze brief vroeg Romero Car ter, alle militaire hulp aan de re gering van dit land stop'te zetten. In hun petitie wijzen de organisa ties erop dat ondank^ de wereld schokkende moord op Romero de wapenleveranties aan El Sal vador gewoon doorgaan. Ze zijn diep bezorgd over de "flagrante schending van de mensenrech ten" in dit land en verklaren zich solidair met "onze broeders en zusters". Angst vodt een linkse ontwikkeling kan steun aan de onderdrukkers nooit goedpraten. Film. Vanavond om 8 uur wordt in het Evangeliecentrum Zijlsin- gel 2 in Leiden de film van Bun- yans bekende boek "De chris- tenreis naar de eeuwigheid" ver toond. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Haarlem (voor vrijzinnige her vormden) L. Doorn Huizum (Fr.), te Bruinisse kandidaat W. F. Tee- kens Utrecht, te Genemuiden, Driesum (Fr.), Goudswaard en Moerkapelle kandidaat J. Har- teman Veenendaal ,te Kralingen G. G. S. van Hoogstraten Pijnac- ker; aangenomen naar Akker- en Murmerwoude T. Lekkerkerker Ede, naar Almen T. J. Jansen Schoonhoven Tjerkgaast, naar Groenlo J. A. G. van Zanten Was senaar, de benoeming tot hulp prediker te Nijeveen T. C. Venin- ga Weiteveen; bedankt voor de benoeming tot hulpprediker te Hoogersmilde A. Christ Leiden, voor Stolwijk C. van den Bergh Rotterdam-Zuid, voor Din- teloord J. H. Olie Linschoten. Gereformeerde Kerken: beroepen te 's Gravenmoer kandidaat C. A. D. van der Meulen Nieuwveen, te Lutten-Slagharen (Ov.) G. H. Gerritsen Leeuwarden; aange nomen naar Geleen W. Wester- veld IJsselstein, naar Kampen K. Dijk Haren. Overleden: ds. P. van Strien te Woudenberg, 77 jaar, was predi kant in Veere, Haarlemmermeer, Groningen, Delft en Woudenberg en in de jaren-60 voorzitter van de gereformeerde synode van Mid delburg. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Bergen- theim, Enschede-Noord, Har derwijk, Leiden, Middelburg, Veenendaal en Vollenhove A. de Snoo Mussel, voor Hoogkerk, Ridderkerk en Zwolle M. Bran- des Ermelo. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hamilton (Canada) A. Vergunst Veen, voor Hoogeveen C. van der Poel Yerseke. Baptistengemeenten: bedankt voor Noordbergum P. Wijchers Hengelo. Zimbabwe. In een boodschap aan de kerken van Zimbabwe- Rhodesië zegt de Wereldraad van Kerken te delen in de vreugde van dit volk over zijn onafhanke lijkheid, die deze week officieel een feit wordt. „Wij zijn ons ten zeerste bewust van de enorme problemen waarmee uw land nu heeft te maken en van uw hoog gespannen verwachtingen". De Wereldraad verzekert de kerken van Zimbabwe van zijn blijvende steun aan hulpprogramma's. De Vlissinger hervormde predi kant L. de Liefde (40) is gisteren tijdens de algemene vergadering in Utrecht gekozen tot voorzitter van de Bond van Nederlandse Predikanten. Hij volgt ds. H. W. Colstee uit Enschede op, die was afgetreden. In zijn jaarrede ging ds. De Liefde in op de vraag hoezeer de moei lijke economische situatie zal uitwerken op het geld voor de kerk. Hierover was hij niet al te pessimistisch. Als de kerk vol doende aansluit bij de vragen van de mensen en die in het juiste perspectief ziet, hoeft ze niet te rekenen op verminderde belang stelling. En belangstelling, aldus ds. De Liefde, blijkt ook finan7 cieel vertaald te worden, zo wijst de praktijk uit. Volgens de laatste gegevens van de commissie Geldwerving blijkt dat de actie Kerkbalans dit jaar tussen de 6 a 7 procent meer heeft opgebracht dan vorig jaar. Dat betekent dat in elk geval de infla tie is bijgehouden. Al rekent de Generale Financiële Raad van de Hervormde Kerk in zijn begro ting met eën jaarlijks teruglo pend aantal belijdende leden van 4500 a 5000, het aantal doopleden dat vrijweillif* bijdraagt stijgt ge- MONROVIA - In een straat in het centrum van Monrovia staat een standbeeld van William Tubman, van 1943 tot zijn overlijden in 1971 onafgebroken president van Liberia. Het kopergeverfde beeld heeft de rechterhand opgeheven, groetend naar de voorbijgangers. Dit is dus het beeld van de vrien delijke vader voor zijn onderda nen. bemind in eigen land, ge waardeerd daarbuiten, bevriend met de hoogsten op aarde, onder wie onze eigen koningin Juliana. Nog wordt verteld hoe hij graag vanuit zijn paleis een wandeling in de stad ondernam en dan met onbekenden thee dronk. De bronzen Tubman staat beschei den in een hoek onder een over kapping van het gebouw van de True Whig Party, de partij van de uit Amerika teruggekeerde be vrijde slaven die sinds 1878 onaf gebroken in Liberia aan de macht is geweest. In het gebouw hangt een enorme kroonluchter. De tientallen lampen kunnen echter niet meer ontstoken worden. Het gev irte rot door het regenwater dat door het lekke dak sijpelt. Zelden werd de aard van een regime zo aan schouweljjk in beeld ge bracht. Als president van de eerste vrije re publiek van Afrika (formeel op gericht in 1847, maar feitelijk al sinds 1822 bestaand) werd Tub man opgevolgd door de man die al 19 jaar zijn vice-president was: William Richard Tolbert. Evenals al zijn voorgangers was Tolbert afkomstig uit de kringen van de dertig families van Americo-Li- berianen, die hier altijd de macht hebben gehad. Families die puis- sant rijk waren en zijn, bekend om hun inhaligheid en corrup tie. Met zyn „humanistisch kapitalis me - een filosofie die in menig geschrift is neergelegd - was Tol bert het symbool van de om koopbare elite die alle sleutelpos- ten in deze kleine samenleving bezette. Ook in de top van het le ger natuurlijk, zodat de staats greep uitgevoerd werd door een sergeant-majoor van gewone Li beriaanse komaf. En net als in Suriname vindt die greep naar de macht instemming van menig gemiddeld staatsburger. Er is één frappant verschil: sinds een jaar broedde er al iets in Liberia, de ontevredenheid en de oppositie tegen de True Whig-kliek groeide snel. Op 14 april 1979 kwam in Monrovia de eerste uitbarsting. De onte vredenheid over de armoe, snelle prijsstijgingen en sombere toe komst leidden tot rellen. Winkels (alle zonder uitzondering eigen dom van Libanezen en Indiërs) werden geplunderd en leger en politie schoten: 73 doden offi cieel, meer dan 100 in werkelijk heid. Dit betekende een aard schok in een samenleving die nooit eerder grote spanningen had gekend. Liberia was vroeger het paradijs op aarde, zo vreed zaam was het hier, klaagde een Italiaanse vrouw die al dertig jaar in Monrovia woonde. Sinds enkele jaren bestaat in Libe ria een oppositiepartij, de Volks- alliantie voor de Vooruitgang. Deze groepering vindt aanhang bij de jeugd in de steden en wordt met geld en intellect gevoed van uit Amerika. Vooral in Nevv York zou een actieve groep Liberianen zijn, onder hen ook zonen van de True Whig-elite, die een eind aan het vermolmde regime van Tol bert nastreefden, overigens uit drukkelijk met vreedzame mid delen. De president en zijn men sen namen hun toevlucht tot on derdrukking afgewisseld met pogingen tot toenadering, omdat de schrik er sinds de rellen van 14 april toch wel diep in zat. In dit land, dat als een ouderwetse kolonie wordt geëxploiteerd, ging de politieke ontwikkeling loom als de tropennacht. Ter illu stratie: in november werd in Monrovia een nieuwe burge meester gekozen. En voor het eerst in de historie had de kandi daat van de True Whig Party een tegenstrever, een zeer gematigde universiteitsprofessor die vooral op aandringen van de studenten in de slag was gegaan. In hun propagandablaadjes wezen de studenten op de malversaties die de True Whig Party in 1923 en 1927 had uitgehaald - over pro paganda gesproken. In 1927 werd president C. B. D. King herkozen als president. Toentertijd waren slechts 15.000 stemgerechtigde Liberianen. Dc oppositiekandidaat kreeg 9000 stemmen, maar King werd toch Hij claimde 243.000 stemmen. Na deze leerzame anekdote werd de vinger alvast beschuldigend uitgestrekt naar de campagneleider van de True Whig-kandidaat dat was immers de kleinzoon van deze King, de president die actief betrokken was bij de handel in slaven uit Liberia naar Fernando Po, een schandaal waar de toenmalige volkenbond aan te pas kwam. En ook in 1955 had de True Whig Party een lelijk geintje uitge haald, aldus nog dit ontroerende verkiezingspamilet. In Liberia heeft de tijd dus zeer lang stilgestaan. Eerst een republiek van vrije negers, humanistisch kapitalisme. Het zijn veel mooie woorden die zeer lang de waar heid bedekten dat er in dit land voornamelijk de dubbele moraal heerste. Het is al lang geleden dat negers uit de nieuwe wereld naar dit land van herkomst terugkeer den. Er is maar één bord „Wel come Home" op de 70 km lange weg tussen het vliegveld Ro- bertsville en Monrovia. Als zo veel in Liberia is het door en door verroest. JAN GERRITSEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10