Vrouwennetwerk: hulp voor betere baantjes Echtpaar De Goeyer ere leden jubilerend LCKV Dominique Plug (8) vindt mensenschedel Stichting wil toekomstige ontwikkelingen voorblijven Onder invloed viertal auto's en pui geramd In Leids verkeer 3 Oranjeloop met 400 deelnemers gewonden MAANDAG 14 APRIL 1980 LEIDEN Dominique met de mensenschedel die hij vrijdagmiddag bij de Agaatlaan vond. LEIDEN - De achtjarige Domi- nique Plug heeft vrijdagmid dag wel een zeer bijzondere vondst gedaan. Op een hoop zand achter de Agaatlaan in Leiden vond hij namelijk een schedel die ooit aan een mens heeft toebehoord. Na de lu gubere vondst thuis te heb ben afgeleverd, ging Domini que verder met zijn archeolo gische werk en tot zijn grote verbazing vond hij ook nog twee botten, die echter "ge woon" van een beest afkom stig zijn. De vondsten van de achtjarige jongen prijken nu thuis op het raamkozijn. Zijn ouders den ken dat ze wel zullen zijn meegekomen met een berg zand, die achter de Agaatlaan is neergegooid in verband met de bouw aldaar. Toch werd voor alle zekerheid ook maar even de Leidse recher che gewaarschuwd. Deze zal de schedel voor nader onder zoek meenemen. Dit gebeur de echter niet voordat Domi nique de schedel vanochtend aan zijn klasgenootjes kon la ten zien. Dominique zelf over het onder zoek dat de recherche zal in stellen naar zijn vondst "Mis schien gaan ze wel alle graven openmaken om te kijken welke èr een hoofd mist". De Klinker Zomerzegels Loco-burgemeester mr. C. J. D. Waal zal morgen het startsein geven voor de verkoop van zotnerpostzegels. In het hoofdpostkantoor aan de Ge- restraat zal hij om half negen de eerste zegels kopen. De ze gels staan dit jaar in het teken van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, die dit jaar driekwart eeuw be staat. Verder geeft het comité dit jaar ook een verjaarskalender met vogeltekeningen én een serie van *acht prentbriefkaarten met natuurfoto's uit. LEIDEN/VOORSCHOTEN— "Werkende vrouwen die ho gere posities hebben weten te bereiken, worden vaak in gekapseld. Ze gaan het kijk-naar-mij gedrag vertonen, en hanteren hun persoonlijk succes als bewijs voor de stel ling dat vrouwen die werkelijk vooruit willen, alle moge lijke kansen hebben. Zulke vrouwen gaan verloren voor de zaak van de emancipatie. Het wakker houden van die vrouwen is een van de vele taken die op Vrouwennetwerk liggen te wachten". LEIDEN - Een 18-jarige Leidenaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag een vrij grote ravage aangericht op de kruising Hogewoerd en Korevaarstraat. Waarschijnlijk onder invloed van alcohol, ramde hij daar namelijk achtereenvolgens een verkeerspaal, vier geparkeerd staande auto's en de etalage van een winkelpand aan de Korevaar straat. De bestelauto van de jongeman was totaal vernield en de geramde personenwagens liepen ook talrijke beschadigingen op. Zelf raakte de Leidenaar niet gewond, een inzittende kwam er met enkele builen en schrammen vanaf. Thea Veldhuyzen van Zanten, di recteur van de Koninklijke Be geer Voorschoten, en Nelleke Schoemaker, wetenschappelijk medewerker aan de rijksuniver siteit van Leiden, over een sinds kort in Nederland bestaande stichting die Vrouwennetwerk heet. Zij zijn mede-oprichters van deze stichting die de volgende doelstelling heeft: het onder steunen van vrouwen in leiding gevende positie en staffuncties in de werksituatie, het stadium van de doorstroming van vrouwen naar zulke functies, en (in het al gemeen) verbetering van de ar- beidspositie van vrouwen ten einde de emancipatie te bevorde ren. Het netwerk bestaat pas en kele maanden, maar blijkt al heel wat los te maken. "Zonder veel publiciteit zijn we in een soort stroomversnelling gekomen. Er komen enorm veel telefoontjes, suggesties en aanvragen voor ge sprekken. Ook vanuit de man nenwereld zijn al enkele tege moetkomende reacties gekomen. De belangstelling groeit ons zelfs momenteel een beetje boven het hoofd", constateren de beide mede-oprichters. Wegwijzer doe denkt de stichting Vrouwen netwerk haar doelstellingen in de praktijk te realiseren? Thea Veldhuyzen van Zanten en Nel leke Schoemaker omschrijven de werkwijze als volgt: de stichting moet geen loodzware organisatie worden, maar een echt "net werk" met zoveel mogelijk con tactpunten over het hele land, en met een centraal informatiecen trum waar de activiteiten van werkgroepen uit het hele land kunnen samenkomen. Er is al een aantal regionale werkgroepen opgericht. Enkele onderwerpen waar die werkgroepen zich mee bezig denken te houden: het uit wisselen van ervaringen. Het ver zamelen en verspreiden van zo veel mogelijk informatie en stu diemateriaal over zaken die van belang zijn voor werkende vrou wen die zich aangesproken voe len door de doelstellingen van de stichting. Een volgende stap is het inhaken op de vraag naar ca pabele vrouwen voor bepaalde functies, zodat Vrouwennetwerk in de toekomst ook een reservoir van bekwame krachten, een soort vacaturebank en wegwijzer zou kunnen worden die vrouwen meer "zicht" kan geven op be staande vacatures in de hogere niveaus. Een ander voorbeeld zijn de zogenaamde manage- ment-cursussen waar vrouwen niet alleen hun deskundigheid inzake organisatorische en be stuurlijke zaken zouden kunnen vergroten, maar waar bovendien vaak belangrijke contacten in de beroepssfeer ontstaan. Thea: "Maar in de praktijk sturen de bedrijven vrijwel nooit vrouwen naar die cursussen. Het is een mannenwereld en vrouwen ko men daar maar zeer zelden bin nen. Ook daar willen wij iets aan gaan doen. Via het organiseren en beïnvloeden van opleidingen op diverse terreinen, ook op tech nisch gebied". Voorbeeld Wat een groep vrouwen momenteel in Nederland met Vrouwennet werk van de grond probeert te krijgen, bestaat in de Verenigde Staten al wat langer. Daar hebben leidinggevende werkende vrou wen een aantal "netwerken" tot stand gebracht waarbinnen vrouwen in leidende posities el kaar steunen en informatie uit wisselen, teneinde de doorstro ming naar boven van capabele krachten op gang te krijgen. Een ontwikkeling die op zeker ogenblik de wind in de rug kreeg door het van kracht worden van een anti-discriminatiewet, waar door bedrijven niet meer heen konden om de verplichting om bepaalde aantallen vrouwen toe te laten tot de hogere niveaus en trainingsmogelijkheden Nelleke Schoemaker (links) én The neemsters van Vrouwennetwerk. Nelleke: "Een dergelijke ontwik keling gaat in Nederland in de nabije toekomst ook komen als de wet gelijke behandeling var kracht wordt. Hier en daar is al sprake van positieve discrimina tie, een voorkeursbehandeling van vrouwen bij sollicitaties. Wal die ontwikkeling betreft, wi Vrouwennetwerk dus vooruit lo pen op de toekomst. Daarbij zul len we in die toekomst ook te ma ken krijgen met de gevolgen vari het feit, dat de verhouding tussen het actief werkende en het niet actief werkende deel van de be volking steeds ongelijker wordt. Ook dat is een ontwikkeling die vrouwen kansen kan gaan bieden om tot hogere niveaus te worden toegelaten. Dat kan niet vaak ge noeg worden gezegd". "Witte lijst" Thea: "Om dingen te kunnen ver anderen moeten we wel eerst we ten waar de belemmeringen en problemen zitten, welke ervarin gen vrouwen in hun werk heb ben. Daar kunnen we enquetes voor opzetten. We zijn ook erg geïnteresseerd in de reacties van bedrijven die open staan voor de discussie over deze zaken. Geen zwarte lijst dus, maar een witte lijst van bedrijven die positief staan tegen over de doelstellin gen van het netwerk. Daarnaast willen we praten met de over heid, met beleidsambtenaren. De discussie met mannen gaan we daarbij niet uit de weg, integen deel". Totnutoe hebben ruim 110 vrou wen zich aangesloten bij de stich ting Vrouwennetwerk. Onder haar zijn hogere ambtenaren van ministeries, vrouwelijke organi satiedeskundigen en managers, en een aantal vrouwelijke artsen die zich groepsgewijs hebben aangemeld. "De reacties kwamen totnutoe nog wel voornamelijk van de kant van het hogere per soneel. Daar is men kennelijk toch sterk bezig met de noodzaak van wat wij in onze doelstelling voor ogen hebben", zegt Thea die er meteen aan toevoegt dat Vrouwennetwerk beslist niet als elitaire club wil worden gezien: "De verbetering van de arbeids- positie van de vrouw in het alge meen is en blijft een belangrijk uitgangspunt. Het netwerk wil het veld effenen ook voor de vrouwen die nog komen. Vrou wennetwerk zal het vooral moe Veldhuyzen van Zanten initiatief- ten hebben van de onderlinge samenwerking en wisselwerking tussen vrouwen die elkaar de bal van de informatie toespelen. Die situatie is in deze eerste maanden al goed op gang gekomen". Nelleke: "Als het om het ontbreken van kansen voor vrouwen gaat, stuit je altijd weer op het argu ment van gebrek aan opleiding en capaciteiten. Maar het gaat daarnaast ook wel degelijk om de structuren van arbeidsmarkt en bedrijfsleven die belemmerd werken en doorbroken moeten worden. En wij gaan er van uit dat die structuren inderdaad te ver anderen zijn". Meer informatie over Vrouwen netwerk kan worden aange vraagd bij het secretariaat, dat wordt waargenomen door Lies- beth Matthieu, postbus 43, 3633 ZT Vreeland (Utrecht). Telefoni sche inlichtingen zijn te krijgen bij Nelleke Schoemaker (071-150371) en bij Thea Veld huyzen van Zanten (070-838225). Man overleden bij trimmen LEIDEN - Een 58-jarige inwoner van Oegstgeest, de heer G. V. is gisterochtend dood aangetroffen op een bankje in de Leidse Hout. De man is waarschijnlijk overle den door een te grote inspanning tijdens het trimmen. Voorbijgangers troffen hem gister ochtend omstreeks half acht aan. Na lang speurwerk kon de Leidse politie de identiteit van G.V. pas achterhalen. Religieuzen bestolen LEIDEN - Het drietal religieuzen, alle drie inwoners van Huize de Weipoort aan de Vrouwenweg, zijn gisterochtend een paar dui zend gulden armer gemaakt. Tij dens de ochtenmis zijn een aantal onbekenden het klooster binne- geslopen en hebben uit de ver trekken van het drietal klooster lingen een bedrag van bijna 5000 gulden ontvreemd. De Klinker, buurthuis aan de Berlagestraat 2. viert deze week het tienjarig bestaan. Vandaag werd er feest ge vierd door de bejaarden van alle clubs. Morgen is er een klaverjas- en sjoelavond. In schrijving fl.50 per persoon. De avond begint om half acht. Spiritisme Het Spiritisch Genootschap Leiden houdt op vanavond een bloemenmscance in de zaal aan de Middelweg 28. Medium is mevrouw Rade maker uit Pijnacker. De bij eenkomst begint om acht uur. Zomerkleding beurs Morgen en overmorgen wordt de jaarlijkse Leidse Zomerkle- dingbeurs gehouden in het pand van het voormalige ma rinecomplex aan het Noord einde 2a. De beurs wordt georganiseerd door de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers in Leiden. Morgen tussen 10 en 16 uur kun nen goederen ter verkoop worden ingeleverd. De avondverkoop begint die dag om 19 uur, een half uur eerder worden volgnummers uitge reikt. Woensdag worden tus sen 10 en 1330 uur de restan ten verkocht. Japans In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de Japanse film- cyclus voortgezet met The Bad sleep well van de beroemde regisseur Akira Kurosawa. De film werd in 1960 gemaakt en is een spannende thriller met als onderwerp de misda dige praktijken van een grote bouwonderneming. Er zijn twee voorstellingen: 20 en 22.15 uur. Mannencafé In het Leids mannencafé, Nieu we Rijn 20a wordt vanavond vanaf 2030 uur gesproken over het programma tot aan de zomervakantie. Bovendien zal er een diaserie "Zwijn- drecht nu" worden vertoond. Diabetes De afdeling Leiden en omstre ken van de Diabetes Vereni ging Nederland organiseert vanavond een bijeenkomst m het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Prof. dr. J. J. Groen zal een inleiding hou den over het onderwerp "De invloed van spanningen op diabetes". Vooraf is er een korte ledenvergadering. Na afloop van de lezing kunnen vragen worden gesteld. Aan vang 20 uur. Borstvoeding Morgen wordt de eerste bijeen komst gehouden in een serie van maandelijfcse bijeenkom sten over borstvoeding. De be doeling is moeders, die hun baby borstvoeding geven of willen geven, met elkaar in contact te brengen. De bijeen komst, die om tien uur begint, wordt gehouden aan de Dop heide 17. LEIDEN - De veertiende Orar\je- loop, zaterdag in de Leidse Hout, mag geslaagd worden genoemd. Er kwamen zo'n 400 deelnemers opdraven voor de prestatieloop die jaarlijks door de Leidse Poli tie Sportvereniging (L.P.S.V.) wordt gehouden. De heer West broek, bestuurslid van de L.P.S.V.: "Vooral wanneer je re kent dat het erg mooi weer was en er in de buurt ook nog een strandloop werd gehouden, mag je niet klagen over deze opkomst. Het is toch mooi wanneer de mensen zelfs van zeer verre ko men om deze loop mee te ma ken". De opbrengsten van de Orar\jeloop, die de heer Westbroek op zo'n zes tot cevenhonderd gulden schat, zullen geheel ten goede komen aan de sport voor gehandicapten. En dan vooral voor gehandicap ten in de regio Leiden. De heer en mevrouw De Goeyer (eerste en tweede van rechts) werden zaterdagmiddag door voorzitter Knotter (links) tot ere-leden van de LCKV geslagen. LEIDEN - Tijdens de receptie die zaterdag werd gehouden vanwe ge het 60-jang bestaan van de Leidse Christelijke Kampeer Vereniging (LCKV), zijn de heer en mevrouw De Goeyer benoemd tot ereleden van de vereniging. Onder enkele slagen met een immens grote kampeerhamer en het uitroepen van een yell, wer den zij letterlijk tot erelid gesla gen. Het echtpaar De Goeyer is lange tijd actief geweest in de LCKV. Nu echter al enkele jaren niet meer. De Goeyer "Op een gegeven moment wordt je toch te oud om kampen voor de jeugd te organiseren. Dan kun je er maar beter uit stappen. Dat betekent echter niet dat ik in mijn hart niet meer betrokken ben bij de LCKV". Op de receptie, zaterdagmiddag in het Zendingshuis aan de Leidse- straatweg in Oegstgeest, werden overigens talrijke herinneringen opgehaald. Vele leden of oud-le den - in totaal bezochten zo'n 351 mensen de receptie - zagen el kaar na jaren weer en haalden al snel de oude kampverhalen op. Hulp daarbij waren de foto' dia's van kampen die jaren j_ den werden gehouden. Ook werd er tijdens de receptie een film ge draaid. Binnen de LCKV is sinds de op richting in 1920 erg veel gebeurd. Vertrokken de eerste kampeer ders met een handkar naar Noordwijkerhout, nu worden er ook reizen gemaakt naar het bui tenland. Na de oorlog kwamen bovendien pas de kampen voor meisjes, nog later werden er ge mengde kampen georganiseerd. Iets dat het aantal deelnemers vooral ook heeft doen groeien is de variatie in kampen die er is ge komen. De LCKV organiseert te genwoordig ook zeil-, fiets- en boerderijkampen. Dit alles had tot gevolg dat er het laatste sei zoen maar liefst 1400 kinderen met een LCKV-kamp meegin gen. LEIDEN - Drie personen in Leiden raakten die weekeinde gewond bij verkeersongevallen. Op het Levendaal stak zaterdagmiddag ter hoogte van de Kraaierstraat een 19-jarige Leidse buiten het zebrapad over. Ze werd daarbij door een 20-jarige motorrijder aangereden. Het meisje moest met zeer ernstig hoofdletsel wor den overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. De politie zoekt nog naar getuigen van het ongeval. Ook de 18-jarige E.v.d. P. uit Leiden belandde in het AZL. Dat ge beurde na een aanrijding op de Kerkpleinbrug. Daar werd hij aangereden door een personen auto, bestuurd door een 40-jarige Leidenaar. De bestuurder ver leende de bromfietser geen voor rang toen hij vanaf de Heren gracht linksaf de brug wilde op rijden. De bromfietser kreeg in wendig letsel. Met diepe snijwonden aan hals en hoofd moest de 19-jarige brom fietser R.B. uit Alphen gisteroch tend vroeg naar het AZL worden overgebracht. Hij liep die ver wondingen op bij een ongeval op de kruising Rijnsburgerweg- Warmonderweg. De jongeman kreeg daar geen voorrang van een 22-jarige inwoonster van Leiden, die met haar personenauto links de Warmonderweg wilde oprij den. LEIDEN - De winkels van Leiden zullen waarschijnlijk zowel op Koninginnedag (30 april) als op Bevrijdingsdag (5 mei) de gehele dag gesloten zijn. Een dergelijk advies is uitgebracht door het Leids City Centrum, overkoepe lend orgaan van zowel midden stand als grootwinkelbedrijf. Het advies komt overeen met het standpunt in het Centraal Over leg Detailhandel.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3