LEIDSCH m DAGBLAD Gespannen rust na gevechten in Zuid-Libanon film weinig zinvol Minister: vertonen Bettine Vriesekoop „bang" voor de zege vandaag MIDDENSCHOOL - OPVO Eerste echte bollenzondag Marokkaanse kinderen op vliegtuig gezet MAANDAG 14 APRIL 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36139 Directeur. G. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ««.SÜÏSE Forum discussie Forumleden: J. van Kemenade (2e kamerlid, oud-minister van onderwijs). T. Kohlbeck (conrector Agnes-S.G.) Forum voorzitter: drs. Coebergh v. d. Braak (rector Sted. Gym nasium) Plaats: foyer Stadsgehoorzaal. Tijd: woensdag 16 april Aanvang: 20.00 uur. Onderwerp: Middenschool - OPVO A.B.O.P. A.B.O.P. Rode Kruis overlegt in Teheran GENEVE (UPI) - De hoofdverte genwoordiger van het Rode Kruis in Teheran is vanmorgen in gezelschap van een arts naar de Amerikaanse ambassade gegaan om te proberen toegang te krij gen tot de 50 gegijzelden. De bedoeling was dat zij voorwaar den zouden vaststellen, waaron der het Rode Kruis zich met de gegijzelden inlaat. Die voorwaar den zijn: 1. dat men alle gegijzelden zonder uitzondering mag zien, 2. dat een volledige namenlijst wordt opgesteld, 3. dat het Rode Kruis volledige ge zondheidsattesten over de gegij zelden naar hun verwanten mag sturen. De Nederlandse ambas sadeur in Iran, is vanmorgen naar Den Haag vertrokken om met de regering over eventuele maatre gelen te overleggen. HILVERSUM (ANP) - Mi nister Gardeniers (CRM) vraagt zich af of de uitzen ding van de door Saoedi- Arabië gewraakte tv-film "Dood van een prinses" nog wel zin heeft. De in formatie is nu toch in alle hoeken van Nederland bekend, zo meent zij. Dit zei de minister gisteravond in de NOS-radiorubriek "Den Haag vandaag". Zij wilde niet ingaan op opmerkingen als zou de rege ring "hopen" of "wensep" dat de NOS de film niet zal uitzenden, woensdagavond. "Dan zou ik druk uitoefenen en dat mag ik niet. De wet is daar heel duidelijk in: de beslissingsbevoegdheid ligt in dit geval bij de NOS", aldus mevrouw Gardeniers. Zij zei dat de gesprekken die zij en vice-premier Wiegel hebben ge voerd met NOS-voorzitter Jur- gens dan ook slechts bedoeld wa ren te wijzen op de gevolgen van uitzenden van de film en om de NOS kennis te laten nemen van het feit dat vervelende gevolgen voor Nederland mogelijk zijn. Volgens Gardeniers zijn uit twee kringen signalen gekomen dat Saoedische maatregelen zeer Plotseling opkomende angst heeft Bettine Vriesekoop een finaleplaats gekost tijdens de Europese tafeltennis kampioenschappen in Bern. Bij een 18-16 voorsprong in de beslissende vijfde game van de halve eindstrijd tegen de Joegoslavische Percucin voelde de Hazerswoudse plotseling vrees opkomen. Ze werd "bang om te winnen" zoals ze het zelf uitdrukte. "Bij de gedachte dat ik de fi nale kon halen begon ik te trillen op mijn benen". Ze wilde op zekerheid gaan spe len. En dat liep juist ver keerd af. Vriesekoop werd uitgeschakeld maar leverde niettemin een prestatie van formaat: ze haalde brons. Dat vond ze tenslotte ook al mooi. Maar naast de tevre denheid bleef de teleurstel ling bestaan. Ook bij haar Leidse coach Gerard Bakker die het zo zag: "Bettine was bijna over de drempel maar ze heeft haar benen niet op getild. We gaan het over twee jaar weer proberen in Boe dapest. Daar krijgt ze op nieuw een kans". Die kans op succes wordt ont houden aan de Amerikaanse sportlieden die zouden wor den afgevaardigd naar Mos kou. Het Amerikaans Olym pisch Comité schaarde zich achter president Carter en besloot tot een boycot van de Spelen in de Sowjet-Unie. Die beslissing ontmoette niet alleen in Rusland maar ook in de Verenigde Staten veel kritiek. Vooral van de zwemmers en atleten, die zelfs van een "drama" spra ken. Een drama in het klein beleef de AZ '67 gisteren in de na tionale voetbalcompetitie. De Alkmaarse voetballers schakelden zichzelf bij Feyenoord uit voor de race om de landstitel. AZ stond in de Kuip te lang te "slapen" en kwam vervolgens vecht lust en kwaliteit tekort om Feyenoord nog te achterha len. De Rotterdammers wonnen met 3-1. Door dat resultaat werd het "verliespunt", dat Ajax za terdag bij PSV te incasseren kreeg, omgezet in een winst punt.... Met UVS blijft het beroerd gaan. Door de 2-1 nederlaag bij CVV belandde de Leidse hoofdklasser opnieuw op de laatste plaats. Zaterdag- eersteklasser Noordwijk verspeelde wèl een punt bij Nunspeet maar liep deson danks een punt uit. PAGINA'S 13-21 Troonswisseling uitgebreid op radio en tv. PAGINA 5 "Desoriëntatie" vlieger oor zaak ongeluk F-16. PAGINA 7 Carter stelt bondgenoten ul timatum. PAGINA 9 Kleine metaalbedrijven versterken orderpositie. PAGINA 23 Gouden-medaillewinnaar Fred Newhouse vertolkte de ge voelens van teleurstelling bij de Amerikaanse sportlieden nu vaststaat dat zij niet naar de Olympische Spelen in Moskou kunnen. (Van één onzer verslaggevers) KUST EN BOLLENSTREEK - Het uitzonderlijk mooie weer heeft gisteren tal van dagjes mensen op de been gebracht. Het strand en de bollenvelden bleken zoals verwacht de grootste trekpleister. Het bloemenpark Keukenhof in Lisse trok tijdens 'het eerste echte bollenweekeinde' 36.000 bezoekers. Beduidend meer dan in vergelijkbare week einden in voorgaande jaren. De terrasjes aan de stranden waren overal volledig bezet. Volgens de politie was het in de regio Leiden "bijzonder druk". Diverse meldingen van aanrijdingen kwamen bij de plaatselijke bureaus binnen. Het betrof in bijna alle gevallen ongelukken met materiële schadeAlleen op de provinciale weg in Noordwij- kerhout liep een inwoonster uit Akersloot een open been breuk op. Zij zat als duo-pas sagier achterop een motor fiets, die werd geschept door een tegemoet komende auto mobilist. De politie in Driebergen spreekt ondanks het grote verkeers aanbod toch over "een vrij rustige zondag". "Er waren wel veel automobilisten op de weg, maar verspreid over het hele land. Vergeleken met an dere zondagen viel het best mee", aldus een woordvoerder van de politie in Driebergen. Als gevolg van kleine ongeval letjes ontstonden in de loop van de middag gisteren hier en daar in ons land korte of langzaamrijdende files. In de bollenstreek bleek de Postbrug bij Sassenheim weer het ge bruikelijk "knelpunt". Op de foto een vol terrasje in Noordwijk Aktief: geen activiteiten op 30 april (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De wijkvereniging "Ak tief' in Leiden Zuid-West heeft besloten om alle festiviteiten op Koninginnedag af te gelasten. Het bestuur heeft daartoe beslo ten in verband met de vele uren durende rechtstreekse reporta ges van de kroning op radio en televisie. Aktief verwacht dat door de uitzendingen vele men sen aan de buis gekluisterd zullen zijn en dat de concurrentie af breuk zou doen aan de verschil lende programma-onderdelen. Ook vreest de wijkvereniging dat er die dag onvoldoende inkom sten 'zullen zijn om het program ma te kunnen betalen. Besloten is nu een aantal activiteiten te ver plaatsen naar bevrijdingsdag 5 Weinig verandering Droog en zonnig weer. Minimumtem peratuur ongeveer 7 graden. Middag- temperatuur van 17 graden aan zee tot omstreeks 22 graden in het binnenland. Matige zuidoostenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op 06.42 uur. zon onder 20.36 uur. Maan op 07.20 uur, maan onder 21.05 Hoog water te Katwijk 4.13 uur en 16.27 uur. Laag water te Katwijk 0.03 uur en 12.27 uur. LEIDEN - De vier Marokkaanse kinderen die sinds januari van het vorig jaar in ons land verblij ven zijn gisterochtend op het vliegtuig naar hun geboorteland gezet. De vader van de kinderen, de 39-ja- rige Mohammed Amia, had zoals bekend een kort geding tegen de Nederlandse staat aangespannen om te voorkomen dat zijn vier kinderen, die hij zelf naar Ne derland had gehaald, het land zouden worden uitgezet. Nadat eerder de Leidse politie en staats secretaris Haars van justitie ver zoeken om een verblijfsvergun ning hadden afgewezen besliste ook de president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw, dat de kinderen ons land moesten verla ten. Nadat vorige week verscheidene gesprekken tussen de Vreemde lingendienst van de Leidse poli tie en het gezin Amia hadden plaatsgehad werd besloten om de kinderen zondagochtend op het vliegtuig naar Marokko te zetten. De familie in Marokko werd van de komst van de kinderen op de hoogte gesteld. Gisterochtend heeft de Leidse poli tie in gezelschap van de vader de kinderen naar Schiphol ge bracht. Daar werden zij overge dragen aan de Koninklijke Mare chaussee die de kinderen op de vlucht naar Marokko begeleidde. waarschijnlijk zijn bij uitzending. In de èerste plaats uit eigen di plomatieke kring en m de tweede plaats vanuit het bedrijfsleven. De maatregelen zouden kunnen liggen op het terrein van olie-le- verantie aan Nederland en van opschorting of het niet-afsluiten van grote contracten met het Ne derlandse bedrijfsleven. Gardeniers: "Repercussies - je kunt het woord olie gebruiken - kunnen er zijn. Die zouden kun nen leiden tot vergroting van de werkloosheid. De NOS moet dat weten bij de beslissing over uit zenden of niet". Volgens haar keek mr. Jurgens wel even vreemd op toen zij namens het kabinet vorige week contact met hem had over de kwestie. Maar zij vindt de stellingname van de PvdA'er Roethof, dat zij hiermee de omroepwet heeft overtreden, opjuist. Zowel toen zij belde als toen Wiegel dat giste ren deed ging het er slechts om alle ter zake doende informatie ter kennis te brengen van de NOS, aldus Gardeniers. Op vragen of de Saoedische druk economische chantage is, wilde Gardeniers niet ingaan. Zij wee erop dat tot nu toe de Saoedi's de hen ter beschikking staande di plomatieke kanalen gebruiken om hun wensen over te brengen. (Van onze correspondent Jaap van Wesel JERUZALEM-De toestand in Zuid-Libanon is rustig maar gespannen na de ernstige gevechten van zaterdag tussen de christelijke milities van majoor Haddad en Unifil- troepen. Het waren de ernstigste gevechten in het bijna 2-jarig bestaan van Unifil, waarbij drie doden vielen: een Fiji- soldaat, een militieman van Haddad en een Liba nese burger in Haddad's enclave. In twee gebieden braken de ge vechten uit. Het begon in het Ier se gebied, bij het plaatsje Atiri. De versies van de milities en Uni fil Jopen uiteen. Volgens de christelijke milities schoten Ierse Unifil-soldaten in op een menigte ongewapende burgers, die de monstreerden tegen Unifil. Een VN-woordvoerder echter ver klaarde dat Unifil-soldaten pas terug schoten nadat de christelij ke milities het vuur hadden ge opend. De christelijke milities beschoten het Ierse en Neder landse contingent met mortieren, tanks en artillerie. Op het Nederlandse hoofdkwartier in Har is vielen vijf tankgranaten. De Nederlanders schoten voor het eerst terug met anti-tankra ketten van het type Tow. Een pantserwagen van de milities werd getroffen en een militieman gedood. De milities namen daar op uit wraak het hoofdkwartier van Unifil in Naqura onder artil lerievuur. Drie helikopters van Unifil werden op de grond vernield, en het me dische hoofdkwartier Tier, een tentenkamp dat door Noorse doktoren wordt bemand, ging in vlammen op. Het vuren werd pas zaterdagnacht gestaakt. Gistermiddag kwamen de Unifil- commandant generaal Erskine, majoor Haddad en de Israëlische commandant van het noordelijke district, generaal Ben Gal bijeen, om te proberen de uit de hand lopende situatie te kalmeren. Zij slaagden er niet in de problemen op te lossen; de komende dagen zullen zij opnieuw bijeenko- Intussen heeft Israël al zijn troepen uit Zuid-Libanon teruggetrok ken. De laatste 150 man keerden gisteravond terug. Volgens een officieel legercommuniqué heb ben zij hun taak volbracht. Wat die taak nu precies is of is ge weest, is minder duidelijk. Waarschijnlijk is de Jordaanse krant Al Destoer het dichtst bij de waarheid, die Israël drie doelein den in Zuid-Libanon toeschrijft: 1. de bufferzone van Haddad uit breiden; 2. Libanese interne ru zies aanmoedigen door de span ning in Zuid-Libanon te handha ven; 3. Unifil aan de kaak te stel len als een zwakke strijdmacht die niet in staat is zijn taak te ver vullen, te weten, aanvallen op Is raël voorkomen. (Zie ook pagina 9) Dorpelingen in het Zuidlibanese plaatsje Bint J'Bail dragen het stoffe lijk overschot van een zestienjarige jongen ten grave. De jongen kwam zaterdag om bij gevechten tussen VN-vredestroepen en soldaten van ma joor Haddad.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1