.Inval is niet te voorkomen" Plan om oorlogskans te verkleinen Israël beschiet VN-voertnig Cubaanse systeem is te Oosteuropees Ontploffing in oliehaven Iran? Ernstige waarschuwing Bani-Sadar aan adres Irak: President voor Zimbabwe Amerikanen niet veilig in Sowjet-Unie? ZATERDAG 12 APRIL 1980 BUITENLAND PAGINA 9 GENEVE (Reuter) - Ontwape ningsdeskundigen uit 14 landen zijn het gisteren in Genève voor lopig een$ geworden over de gro te lijnen van een plan tot vermin dering van het oorlogsgevaar. Dit houdt maatregelen in die het on derling vertrouwen tussen de di verse regeringen moeten ver sterken, zoals in de slotakte van de conferentie over de veiligheid in Europa in 1975 te Helsinki werd bepleit. Volgens het plan waarover men het in Genève eens is geworden, zou den regeringen hun buurlanden meer informatie moeten ver strekken over militaire oefenin gen. Sinds 1975 heeft de NAVO in 12 gevallen van tevoren groot scheepse militaire oefeningen te land waaraan meer dan 25.000 militairen deelnamen, aange kondigd, terwijl de landen van het Pact van Warschau in 10 ge vallen een dergelijke melding deden. Het plan Genève ding va: r dagen in s vergaderd onder lei- de Westduitse ambas sadeur Gerhard Pfeiffer, beoogt de instelling van directe verbin dingen tussen de hoofdsteden en het uitnodigen van buitenlandse waarnemers bij militaire oefe ningen. Het plan moet de basis vormen voor het rapport dat de groep ontwapeningsdeskundi gen volgend jaar aan de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties zal voorleggen. Volgens Pfeiffer zullen de aanbevolen maatregelen verschillend zijn voor de diverse gebieden van de wereld, zoals Europa, Azië en La tijns-Amerika. TEHERAN (AFP/Reuter) - President Abolhas- san Bani-Sadr van Iran heeft Irak gewaar schuwd dat hij niet in staat zal zijn de Iraanse strijdkrachten te beletten Irak binnen te drin gen als zij zouden worden aangevallen. r De Iraanse president Bani-Sadr tijdens zijn toespraak, waarin hij Irak ernstig waarschuwde. In zuiden van Libanon SALISBURY (Reuter/UPI) - Een methodistische predi kant is gisteren gekozen tot president van de republiek Zimbabwe, die komende vrijdag (18-4) zelfstandig wordt. De 44-jarige Canaan Banana was de enige kandidaat voor het hoogste ambt. Hij was voorgedragen door de partij van aspirant-premier Robert Mugabe. Zijn verkiezing hangt waarschijnlijk samen met het gegeven dat Banana lid is van de Ndebele-stam, een etnische minderheid in TEL AVIV (Reuter/DPA) - Israëli sche militairen hebben gisteren in Zuid-Libanon een pantser voertuig van de VN-troepen be schoten, zo heeft een woordvoer der van de VN in Beiroet meege deeld. De Israëliërs zouden het pantser voertuig bij Al-rTiri onder vuur hebben genomen. Volgens een Israëlische militaire woordvoer der in Tel Aviv waren het geen Israëlische militairen, maar een rechtse eenheid onder bevel van majoor Haddad. Slachtoffers zijn er niet gevallen. De Israëlische minister van defen sie, Ezer Weizman, zei gisteren dat Israël niet van plan is zijn troepen permanent in Zuid-Li banon te houden. "Ze zullen te ruggetrokken worden zodra ze Uit de plotselinge toevloed van ad- spirant-ballingen naar het park rond de Peruviaanse ambassade in Havana blijkt dat er nog steeds veel Cubanen zijn die geen vrede hebben met het communistische regime daar. De schattingen van het aantal dat zich nu heeft aan gemeld, lopen uiteen van enkele duizenden tot meer dan tiendui zend, maar niemand kan zeggen hoevelen er nog zouden volgen als ze de kans krijgen. Het is niet duidelijk of het hier uit sluitend gaat om bepaalde groe pen hoofdstedelingen, of om mensen uit bredere lagen van de bevolking. Maar het is wel zeker dat hun besluit tekenend is voor een teleurstelling die in bredere kringen bestaat. Het is de vraag of Castro zich daarvan bewust was toen hij de gebruikelijke bewa king rond de betreffende missie ophief. Dat gebeurde nadat en kele vluchtenden met een ge kaapte bus het gesloten hek in- ramden en daarbij een politie man doodden, maar de diploma ten vervolgens weigerden de ver antwoordelijken uit te leve- Ik bezocht het eiland vorig jaar voor de derde maal en werd toen al pijnlijk getroffen door het ver schil in sfeer met mijn eerste be zoek, elf jaar eerder. In 1968 was er onder de bevolking nog een aanzienlijk enthousiasme voor de revolutie te bespeuren, een be trekkelijk spontane betrokken heid en nadruk op onderlinge ge lijkheid. In 1979 daarentegen was er vooral gelatenheid, een accent op discipline en hiërarchische verhoudingen. Wat is er in die tussentijd fout gegaan? Het ant woord moet mijns inziens vooral gezocht worden in de problemen bij de economische opbouw, en met name ook de betrekkingen met de beide grote mogendhe den: de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De omwenteling vond plaats in de nacht van oud op nieuw 1958- 59: de dictatoi Batista vluchtte met medeneming van de staatskas naar de Verenigde Staten en de rebel Castro trok enkele dagen la ter met zijn gebaarde revolutio nairen Havana binnen. Bij de sa hun taak volbracht hebben. Wij zullen niet permanent in Libanon blijven", aldus Weizman. Van de zijde van de VN is meege deeld dat Israël gisteren geen troepen meer over de grens met Libanon heeft gestuurd. De Is raëlische eenheden in het zuiden van Libanon zijn bezig hun posi ties te versterken en helpen de rechtse militie van majoor Had dad bij het patrouilleren. Volgens militaire commentators in Tel Aviv zijn er in de Zuidlibanese gebieden die onder toezicht van de Unifil Libanon, zo'n 800 Pale stijnse guerrillastrijders die ge steund worden door 1.000 man, behorend tot de linkervleugel in Libanon, Deze 1.000 man zijn ge wapend. De Israëlische troepen zouden in het zuiden van Liba- menstelling van de nieuwe rege ring zou hij aan zijn medestrij ders gevraagd hebben: Quien es economista (wie is er econoom)? Guevara, die arts was, zou heb ben verstaan: quien es commu- nista (wie is er communist)? Hij stak zijn hand op en werd meteen tot minister van industrie be noemd. Vermoedelijk is het ver haal niet waar, want Guevara ontpopte zich al spoedig als een verdienstelijk econoom: niet al leen in de praktijk, maar ook in de theorie, waartoe hij enkele be langwekkende artikelen bij droeg. Toch is de anecdote teke nend voor het nieuwe beleid: het werd gekenmerkt door daden drang en improvisatie, die men uit de guerrilla had meegeno- Het belangrijkste probleem was volgens Guevara allereerst, dat Cuba een zogenaamde monocul tuur was. Het had nauwelijks meer dan één exportprodukt - de grondstof suiker - dat bovendien grotendeels aan één land werd verkocht (de Verenigde Staten), waarvan het trouwens ook vrij wel alle industrieprodukten (zo als olie en motoren) betrok. Zijn parool luidde dan ook: spreiding van belangen En verder socialisa tie van de landbouw en nationali satie van de industrie. Hoewel deze hervormingen onder betrekkelijk milde voorwaarden werden doorgevoerd, lieten de Verenigde Staten geen middel onbeproefd om deze veranderin gen tegen te houden. Economi sche: door de afkondiging van een blokkade, door de sabotage van in- en uitvoer, en tenslotte zelfs door het gebruik van meteo rologische on bacteriologische wapens die de natuurlijke ornge- non verdedigingswerken bou wen en waarnemingsposten in richten. Die moeten door de mili tie van majoor Haddad bemand worden als de Israëliërs zich te rugtrekken. Israëlische functionarissen hebben de beschuldiging van de VN te gengesproken dat de Israëlische troepen gebieden zijn binnenge drongen die onder toezicht van de Unifil staan. Het verwijt van de VN had betrekking op het dorp Kounine dat ligt in de sector die onder toezicht staat van het Ierse bataljon van de Unifil. Vol gens de Israëlische functionaris sen hebben de inwoners van dit dorp de militie van Haddad ver zocht naar Kounine te komen. Is raël beschouwt dit dorp daarom als een deel van de rechtse encla- ving op het eiland moesten aan tasten. Militair: door de huurlin geninvasie in de Varkensbaai, door de atoomchantage rond de rakettencrisis, door met de Maf fia aanslagen te beramen op Cas tro en andere leiders. Men bereik te met dit alles overigens precies het omgekeerde van wat men zei na te streven, en dreef Cuba steeds verder in de armen van de Sowjet-Unie, ook op het gebied van de buitenlandse handel. Castro liet er zich daarbij door Chroestsjov toe verleiden toch maar af te zien van een onmid dellijke spreiding van de land bouw. In plaats van de suiker- produktie geleidelijk aan te ver vangen door andere grondstof fen, halffabrikaten enzovoort, werd besloten de suikerproduk- tie juist verder op te voeren, en ook agrarische grondstoffen aan de Sowjet-Unie en Oost-Europa te gaan verkopen, in ruil waar voor deze machines en dergelijke zouden gaan leveren. Guevara trad daarop terug als minister en ging naar het buitenland om te trachten elders revoluties op gang te brengen. Zijn redenering was vermoedelijk als volgt: weliswaar betalen de Russen iets meer voor onze grondstoffen dan de veel te lage wereldmarktprijs, maar ze doen dat in roebels, die in theorie een hoge koers hebben, maar waar voor je in de praktijk elders niets kunt kopen. Weliswaar vragen de Russen iets minder vooi hun ei gen industrieprodukten dan de veel te hoge wereldmarktprijs, maar de kwaliteit van wat ze leve ren, is dan ook slechter. Wanneer we ons dus invoegen in de „ar beidsdeling binnen het socialisti MINISTER OP HET MATJE DEN HAAG (ANP) - De CDA- kamerleden Van den Broek en Aarts willen van minister Van der Klaauw van buiten landse zaken tekst en uitleg van zijn verklaringen en uit spraken over de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. In het bijzonder hebben beide kamerleden de minister ge vraagd nadere toelichting te geven op zijn uitspraak dat "de opvattingen van de PLO zijn gewijzigd en wij daardoor onze houding ook konden wijzigen". In een toespraak op een massabij eenkomst in Teheran verklaarde Bani-Sadr gisteren: 'Als Iraakse militairen ons aanvallen zullen de Iraanse soldaten en de revolutio naire wachten hen terug dringen en hen zeker op vijandelijk ge bied achtervolgen. Ik kan dit niet tegenhouden". De Iraanse presi dent is tevens opperbevelhebber van de strijdkrachten. Honderdduizenden Iraniers maak ten gisteren een mars door de hoofdstad en verzamelden zich op de campus van de universiteit in een betoging die was georgani seerd om de nationale eenheid tegenover de Verenigde Staten en Irak te demonstreren. De Iraanse ambassadeur in Mos kou, Mohammed Mokri, heeft de Sowjet-Unie dringend verzocht voortaan geen wapens meer aan Irak te leveren. Moskou Westerse deskundigen in Moskou verklaarden dat Moskou een poli tiek van subtiel evenwicht tegen over Irak en Iran voert en beide landen tot vriend probeert te houden. De ambassadeurs van de negen EG-landen worden vandaag ont vangen door de Iraanse president Bani-Sadr, zo is gisteren in Rome vernomen. De negen willen hem de tekst overhandigen van de verklaring van de EG-ministers van buitenlandse zaken, waarin de onmiddellijke vrijlating van de gegijzelden wordt verlangd. MOSKOU (UPI) - De ambassade van de Verenigde Staten in Mos kou heeft gisteren bevestigd dat tegen Amerikaanse toeristen in de Sowjet-Unie lichamelijk ge weld is gebruikt. Ook zouden zij op andere manieren zijn lastig gevallen. Daarnaast zien, aldus de ambassade, haar diplomaten zich de laatste tijd ineens gecon fronteerd met een 'hinderend toezicht' van de zijde van de Rus- Tegen ten minste zes Amerikanen - allen joden - is sinds eind maart in de steden Odessa en Kiev en in Ambassadeurs Gisteren zijn de ambassadeurs van de EG-landen, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland ontboden op het Iraanse ministerie van bui tenlandse zaken. Minister Sa- degh Ghotbzadeh drong er bij deze landen op aan niet deel te nemen aan de economische sanc ties die president Carter heeft af gekondigd tegen Iran. "Iran beschikt over voldoende vreemd geld om zeker een jaar lang alle buitenlandse goederen te kopen die het nodig heeft, ook al zou worden verhinderd dat het ook maar een druppel uitvoert". De Iraanse president zei dit giste- Bluf Bani-Sadr heeft in een gisteren ge publiceerd vraaggesprek met het Italiaanse weekblad L'Espresso verklaard dat hij zich niet meer wil en kan inlaten met het drama van de Amerikaanse gegijzelden in Teheran. Ik heb alles gedaan wat in mijn vermogen lag om de ze zaak tot een oplossing te hel pen brengen", aldus de Iraanse president. "En ik kan en wil met meer bij deze zaak betrokken worden". Op de vraag of de gijzelingskwestie volgens hem tot een oorlog kan leiden, antwoordde Bani-Sadr: "Is de wereld werkelijk bang voor een oorlog? Ik ben van me ning dat de dreigementen van Washington alleen maar bluf zijn". Centraal-Azië door onbekenden fysiek geweld gebruikt, aldus kringen rond de ambassade, die eraan toevoegden dat de Sowjet- autoriteiten wellicht op deze wij ze trachten joden zodanig te in timideren dat zij zullen afzien van een bezoek aan de Olympische Spelen in Moskou deze zomer. Ambassadefunctionarissen be vestigden dat er in de afgelopen twee weken drie gevallen zijn geweest waarin geweld is ge pleegd tegen Amerikaanse reizi gers. Zij bevestigden ook dat Amerikaanse diplomaten in Le LONDEN (AFP) - In de Iraanse oliehaven op het eiland Kharg heeft zich gisteren een hevige ontploffing voorgedaan, zo is in Londen vernomen. De haven ligt in de Perzische Golf en is de voornaamste uitvoerha- ven van Perzische olie. Er kunnen tegelijkertijd tien mammoettankers worden gela den. De opslagtanks kunnen twintig miljoen barrels aardolie bevatten. De Iraanse minister van oliezaken, Ali Akbar Moinfar, heeft in Tehe ran met kracht het uit Londen af komstige bericht van de explosie tegengesproken. Naar zijn me Vaak leeft een heel gezin in één kamer, is er geen water en licht, zijn de ruiten al jaren kapot, zit ten er scheuren in de muren, en is de kleur van de verf niet eens meer te zien. Toch ging de partij krant Granma er prat op dat de nieuwe gebouwen die voor de topconferentie werden gebouwd (waaronder het congrespaleis en enkele hotels) meer dan 100 mil joen pesos hadden gekost (een peso is bijna anderhalve dollar). Een paar honderd meter van het zelfde congrespaleis staan dan ook nog steeds onregelmatige rij en hutten van bijeengeraapte houten panelen, afgedekt met golfplaten, verzwaard met ste nen. Tijdens de laatste cycloon liep deze hele buurt voor de zo veelste keer onder water. Soortgelijke ergernis bestond er over het vervoer. Vele hoofdste delingen moeten vaak uren wachten, omdat een van hun spaarzame en gammele stads bussen het weer eens heeft bege ven. Ondertussen zoefden spiks plinternieuwe airconditioned touringcars met buitenlandse gasten over de zeeboulevard, waarvan de Spaanse villa's overi gens voor de gelegenheid aan de voorkant waren opgeschilderd, maar aan de achterkant nog even beschimmeld waren als voor heen. Om nog maarniet te spreken van de voedselvoorziening. Allang voor de bijeenkomst waren in de ge wone winkels niet meer de vei se gi oenten en het verse fruit te ki ijgen waarop de bonnen eigen lijk i echt gaven. In de gewone restaurants beperkte de aanvoer zich tot een enkel plakje tomaat of komkommer. Maar in de hotels was alles in overvloed te kriigen, ningrad de laatste tijd steeds meer te maken krijgen met 'hin derend' Russisch toezicht. Volgens de kringen rond de ambas sade hadden de joden niet alleen te maken met geweldpleging, maar werden van sommigen ook religieuze artikelen in beslag ge nomen door douanebeambten. Hoewel de functionarissen van de ambassade ook gewaagden van enige gevallen van inbeslag neming, zeiden zij niet of het godsdienstige voorwerpen be trof. Canaan Banana tot de stam van de Shona. Dominee Banana dong in fe bruari tevergeefs naar een ze tel in het parlement van Zim babwe. Hij was bij de door Mugabe gewonnen verkie zingen kandidaat in een ge bied, waar de meeste stem men gingen naar de partij van Joshua Nkomo, de zwarte leider die in het kabinet-Mu- gabe het departement van binnenlandse zaken zal lei- ning proberen de Verenigde Sta ten, nu ze zier dat hun westerse bondgenoten zich niet voetstoots aansluiten bij de Amerikaanse sancties tegen Iran, op alle mo gelijke manieren in Iran een angstsfeer te doen ontstaan. Een hoge functionaris van de na tionale Iraanse oliemaatschappij (NIOC) liet telefonisch weten, dat het bericht pertinent onjuist is. ,Op dit moment nemen drie super tankers olie in en is er niets bij zonders aan de hand met de olie- Installaties op het eiland Kharg", aldus Reza Azimi, die internatio naal verkoopleider is van de NIOC. alsmede in de dure nachtclubs, die voor de gelegenheid in het stadscentrum waren heropend. Het was dan ook nauwelijks ver wonderlijk om te zien dat in deze wijk 's avonds letterlijk op elke straathoek een politieagent of een militia-lid stond. Ook in dat opzicht begint Cuba dus steeds meer te lijken op een stukje van Oost-Europa. JAAP VAN GINNEKEN Kabinet van Portugal in moeilijkheden LISSABON (GPD)- Het nog jonge Portugese kabinet van Francisco kritieke situatie terechtgekomen. De Portugese Revolutionaire Raad verklaarde namelijk een wijziging van ck- wet op de schei ding tussen publieke en private sector van de Portugese econo mie in strijd met de grondwet. Deze wetswijziging zal nu wor den getroffen door een presiden tieel veto en daarmee komen de moeilijkheden. Went du- wets wijziging was een van de belang rijkste programmapunten van de regering-Sa Carneiro. Sa Carneiro zal wat hij beschouwt als een inmenging van de Revolu- gelegenhedcn hoog op kunnen nemen en het ontslag van zijn ka binet aanbieden. Daarmee zou president Eanes in grote moei lijkheden komen omdat er voor alsnog geen meerderheid voor een andeie regeringscoalitie be staat. Alleen de parlementsver kiezingen, kort daarop gevolgd door presidentsverkiezingen in dit najaar, kunnen dan uitkomst bieden. Achtergrond massale uittocht: sche blok zullen we evenzeer het slachtoffer blijven van ongelijke ruil en ruilvoetverslechtering als voorheen. Daarbij zal de eigen kapitaalvorming en de groei ge remd blijven en de afhankelijk heid van de een vervangen wor den door een afhankelijkheid van de ander. Inmiddels blijkt dat dit ook inder daad voor een groot deel is ge beurd. Het aandeel van de suiker in de export was in 1957 maar liefst 80 procent. In 1976 was dit niet af-, maar toegenomen, na melijk tot 86 procent. In 1956 vond 56 procent van de buiten landse handel uitsluitend met de VS plaats. In 1977 was dat op nieuw niet af-, maar toegenomen: 60 procent van de buitenlandse handel vond uitsluitend met de Sowjet-Unie plaats. Bovendien kwam, met de goederen en advi- heel samenlevingsmo del dat Pm Ontevredenheid Natuurlijk is er in die 20 jaar wel aanzienlijke vooruitgang is ge boekt. Met name op het gebied van de collectieve voorzieningen, zoals volksgezondheid en on derwijs, steekt het land zeer gun stig af bij alle andeie landen in Latijns-Amei ïka. Ook de herin vesteringen zijn zeer hoog. met name in de verbetering van de in frastructuur op het arme platte land, zij het dan dat men het on derhoud van de wat minder arme hoofdstad daartoe welbewust heeft verwaarloosd. Er is echter duidelijk een belang rijk punt waarop te weinig is ge beurd. Dat van het voelbaar ma ken van een kleine welvaartsver hoging in de particuliere sector. Natuurlijk: iedereen heeft nu een dak boven zijn hoofd, kleren aan zijn lijf en genoeg te eten. En dat is voor de meesten al heel wat. Maar het is allemaal minimaal en villen wel eens wat De irritatie hierover is met name vorig jaar nog verder gegroeid: het jaar van de 20e verjaardag van de revolutie, dat triomfantelijk ,,Ano de la victoria" was gedoopt. Het was het jaar waarin de erken ning van de grote rol die het land heeft gespeeld in de emancipa tiestrijd van de Derde Wereld, zijn weerslag kreeg in het houden van de zesde topconferentie van de beweging van niet-gebonden landen'in Havana, en Castro vooi de nieuwe zittingsperiode zelfs tot voorzitter werd gekozen. Voor deze topconferentie heeft Cuba als gastheer toen een onevenre dig groot deel van zijn toch al niet omvangrijke middelen gereser veerd. Enkele voorbeelden sprongen mij in het oog. De woningbouw op het eiland 1-at bijvoorbeeld al ja ren te wensen over. Voor het vol gende plan is ëen produktie van 100.000 stuks pei jaai aangekon digd, maar in het lopende plan is dat maar 50.000. Dat wil zeggen: in theorie. In de praktijk zijn ei in 1978 niet meer dan 16.000 wonin gen voltooid. Daarmee kan men natuurlijk niet bij benadering de bevolkingsaanwas bijhouden (die laat staa i tien kce i gre chtei stand inlopen. De oude stad van H dan ook ondertussen nog precn hetzelfde uit als twintig jaar gel den. behalve dan dat deze 20 ja ouder ia geworden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9