Belasting lager voor iedereen Gasprijs tuinbouw fors omhoog Zuid-Holland wil meer bos Minister bezoekt Lekkei'kerk IHIMiMilTïïBB Wiegel wil periodiek ambtenaren halveren Autorijden duurder ZATERDAG 12 APRIL 1 "giftig" DEN HAAG (GPD) - „De inciden tele loonontwikkeling zal bij de ambtenaren in dezelfde mate als in de particuliere sector moeten worden beperkt Dit staat in de gisteren door minister Wiegel (binnenlandse zaken) verzonden brief over de loonontwikkeling van de ambtenaren aan de Cen trale Commissie voor Overleg in Ambtenarenzaken. Ambtenarenbonden hadden eerder geconcludeerd, dat de periodieke loonsverhogingen voor ambtena ren niet zoals in het bedrijfsleven zouden worden gehalveerd. Vol gens deskundigen op het minis terie van binnenlandse Zaken be tekent de aangehaalde zin echter, dat een overeenkomstige maat regel voor de ambtenaren niet uitgesloten is. „Deze zaak zal volgende week nog moeten worden besproken met de bonden, maar het is wel dege lijk het voornemen van het kabi net om ook de periodieke salaris verhogingen van ambtenaren te halveren en hen daarmee gelijk te stijging van de lonen in het be drijfsleven. Met name gaat het hier nog steeds om de doorwerking van de toe slagen in de bouw-cao en de ver hoging van de salarissen in de uitzend-cao. Al eerder heeft het parlement uitgesproken, dat deze verhogingen niet mogen worden doorberekend in de ambtena- reninkomens. in de aflossing van leningen, die het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds pleegt te verstrekken. Vol gens de minister is de vermo genspositie van het ABP vol doende sterk. Wiegel wil ook de korting van 0,7 procent op de ho- schakelen met de werknemers in het bedrijfsleven", aldus een woordvoerder. De minister heeft in zijn brief de ambtenarenbonden ook op de hoogte gebracht van maatregelen die hij denkt te nemen over de invulling van het gat dat in Be stek '81 is geslagen ter grootte van f450 miljoen. Dit bedrag moet door het overheidsperso neel nog worden opgebracht. De minister denkt aan het schrappen van de loonsverhoging van 0,45 procent die de ambtenaren nog te goed hebben. Dit tegoed is ont staan door de koppeling van de ambtenarensalarissen aan de gere ambtenarensalarissen bij wat lagere inkomens toepassen. Hierdoor zullen deze bruto-in- komens een beperkte verlaging ondergaan. Wel erkent de minis ter, dat deze verlaging groter zal zijn dan de per 1 juli ook aan amb tenaren toe te kennen prijscom pensatie van f 26,- per maand. „Het zal u duidelijk zijn, dat ook ik daar niet lichtvaardig over oor deel. Toch meen ik dit te moeten aanvaarden", schrijft Wiegel aan de bonden. In zijn brief kondigt de minister aan uit het oogpunt van een billijker inkomensverdeling de belo ningsverhoudingen in het amb telijk apparaat te herzien. Zo zullen beginsalarissen voor be paalde groepen worden herzien, d.w.z. verlaagd, maar ook zullen de beloningen voor bereikbaar heidsdiensten worden herzien. Hierover ontstond enkele maan den geleden veel rumoer bij AB- VA en KABO, die zelfs met harde acties dreigden, als dit zou ge beuren. DEN HAAG (GPD) - De loon- en inkomstenbelasting gaan op 1 juli voor iedereen omlaag. De motorrijtuigenbelas ting voor personenauto's en motorfietsen gaat op die da tum met 8% omhoog. De ministerraad is gisteren met beide maatregelen akkoord gegaan. LEKKERKERK - Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieu (rechts op de foto) heeft zich gis termiddag in gezelschap van burgemeester Ouwerkerk (links) op de hoogte gesteld van de situa tie rond de bodemverontreini ging in Lekkerkerk. De vondst van de zeer gevaarlijke stof ben zeen heeft er toe geleid dat de openbare basisschool De Aal- schover volgende week gesloten blijft. Deskundigen zijn het er nog niet over eens of er daadwer kelijk gevaar bestaat voor de ge zondheid van de schoolgaande kinderen. Geldboetes voor leden Jeugd front UTRECHT (ANP) - De officier van justitie in Utrecht, mr. H. Droe- sen, heeft gisteren een geldboete van 500 gulden en e.en voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand geëist tegen twee woord voerders van het Nationaal Jeugdfront, die zich op een bij eenkomst van deze organisatie op 20 oktober vorig jaar in de bos sen bij Soestduinen volgens de officier beledigend en discrime- rend hebben uitgelaten over groepen mensen op grond van hun ras. De officier meent dat beide ver dachten, een 21-jarige Hagenaar en een 59-jarige Amsterdammer, met een aantal uitlatingen heb ben opgeroepen tot discriminatie en haat. Een derde verdachte, een 67-jarige Rotterdammer heeft zich volgens de officier eveneens aan beledi ging en discriminatie schuldig gemaakt. Omdat hij deze strafba re feiten ook in 1975 en in 1978 al eens heeft gepleegd (en daar des tijds ook voor veroordeeld werd) eiste de officier tegen hem een week onvoorwaardelijke gevan genisstraf, drie weken voorwaar delijk en een boete van 500 gul den. De Hagenaar heeft tijdens de bij eenkomst in Soestduinen, waar bij ongeveer 50 mensen aanwezig waren, onder andere gezegd: "Omdat wij niet langer kunnen tolereren dat Nedeiianders cre peren in krotten terwijl Surina- mers gratis en voor niets de mooiste eensgezinswoningen krijgen zonder daar ook maar een luie hand voor uit te stekenHij verweet buitenlanders in -Neder land voorts dat ze "slapende rijk worden door hun ongebruikte handen op te houden", noemde hen "een gevaar voor de cultuur" en zei dat ze "criminaliteit in de hand werken". Gistermiddag werd bekend dat de metingen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en van het laboratorium van het elektri citeitsbedrijf Dordrecht aanzien lijke verschillende uitkomsten vertonen. Om die reden worden volgende week de metingen in en rondom de school voortgezet. De resultaten zullen ongetwijfeld di recte gevolgen hebben voor de bewoners van de nieuwbouw wijk zelf, die vorige week werden geconfronteerd met de ernstige bodemverontreiniging. Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft zich gis teren uitvoerig beziggehouden met het milieuschandaal in Lek kerkerk: naar zijn mening moe ten alle rond 1970 gedumpte gif tige stoffen worden verwijderd. Financieringsproblemen mogen daarbij volgens hem geen beper kende rol spelen. De bewindsman kon geen schat ting geven van de bedragen die met de verwijdering van de stof fen zijn gemoeid. Hij had er i idee van hoe alles moet worden bekostigd. De pro vincie Zuid-Holland en de ge meente Lekkerkerk hebben al la ten weten dat zij er het geld niet voor hebben. Tijdens besprekingen met het ge meentebestuur Lekkerkerk en de provincie Zuid-Holland heeft minister Ginjaar alle medewer king bij de oplossing van de problemen toegezegd. Zodoende kunnen in de loop van volgende week bloed- en urineonderzoek onder schoolgaande kinderen en de bewoners van de nieuw bouwwijk worden gestart. Het medische onderzoek moet uit sluitsel geven over de effecten van benzeen op de gezondheid van de Lekkerkerkers. Ook zal het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid metingen in de huizen gaan verrichten. Tot nu toe zijn slechts tien van 271 wo ningen onderzocht. In zes daar van is benzeen aangétroffen. Bo vendien gaat de gemeente met detectoren zoeken om te trachten de herkomst van de giftige stof fen te achterhalen. Mensen met een inkomen tot bijna f30.000 gaan er door de aange kondigde belastingverlaging dit jaar f 136 op vooruit, wie meer verdient "krijgt" f 100. Over heel 1980 betekent dat een lastenver lichting voor de eerste categorie van f 69 en voor de tweede groep van f51. Ook gaat de zelfstandigenaftrek omhoog, zodat ook kleine zelf standigen van de lastenverlich ting kunnen profiteren. Het ka binet heeft deze verlaging, die al in het debat over de loonmaatre gel van het kabinet was aange kondigd, gisteren definitief inge vuld en ter goedkeuring aan de Tweede Kamer gestuurd. Voorts krijgt iedereen vanaf 1 juli een toeslag van f 26 per maand. De lastenverlichting en de maan delijkse toeslag komen in de plaats van de normale prijscom pensatie, die anders per 1 juli zou zijn uitgekeerd. Deze maatrege len kosten het kabinet 100 mil joen gulden. De Tweede Kamer is vorige maand al met de hoofdlij nen van dit beleid akkoord ge gaan. Om de lastenverlichtingen ook technisch te kunnen uitvoeren, wordt voorgesteld een speciaal schijventarief in te voeren, waar van de bedragen zijn gebaseerd op het gemiddelde van het belas tingtarief in het eerste halfjaar van 1980 en dat van het tweede halfjaar De tijdelijke zelfstandi genaftrek voor de inkomstenbe- (Van üslaggevers) DEN HAAG - Als de regering be sluit om in de Randstad nieuwe bossen aan te leggen, moet het grootste deel daarvan in Zuid- Holland terechtkomen. Dat wordt bepleit in een studienota van de Provinciale Planologische Dienst (PPD) van Zuid-Holland. In de nota Landelijke Gebieden heeft de regering als doelstelling genoemd de aanleg van 7000 tot 12.000 hectare bos in de Randstad (Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht). Als uiteindelijk be sloten zou worden om 7000 hecta re aan te leggen, moet daarvan 5000 hectare voor Zuid-Holland bestemd zijn. Dat wordt in de studienota van de PPD becijferd op grond van het inwonertal van de provincies en de hoeveelheid bestaande bossen. Zuid-Holland wordt „bosarm" genoemd. In de studienota wordt op grond van allerlei vergelijkingen ook aangegeven in welke gebieden die nieuwe bossen en andere be plantingen zouden moeten wor den geplant. Uitgaande van een totaal van 5000 hectare ziet de verdeling er als volgt uit: 1724 hectare in de Leidse en Haagse agglomeratie, 1940 hectare in de Rotterdamse agglomeratie, 284 hectare in het gebied rond Al phen aan den Rijn, 292 hectare rond Gouda en Waddinxveen, 200 hectare rond Gorkum en 560 hectare rond de Drechtste- den. Die verdeling is op de doelstelling gebaseerd dat woongebieden van meer dan 30.000 inwoners op een afstand van vijf kilometer een bos binnen hun bereik moeten heb ben en verder is er ook naar ge keken welke gebieden zich het meest lenen voor bosaanleg. In de nota wordt erop gewezen dat realisering van de plannen tot bo saanleg de verwen ing van gron den een groot obstakel kan zijn. ADVERTENTIE lasting, die nu nog 2000 gulden bedraagt, gaat voor de inkom stenbelasting van 1980 met 400 gulden omhoog. Deze maatregel handhaaft de koopkracht voor zelfstandigen met een inkomen vergelijkbaar met het mini mumloon van loontrekkers. De verhoging van de motorrijtui genbelasting betekent voor de meest vorkomende auto's een verhoging van 24 tot 32 gulden per jaar. De verhoging is het ge volg van het bezuinigingsbeleid van het kabinet. Vrachtauto's (ook bestelwagens) en autobussen vallen buiten de ver hoging. Het kabinet heeft daartoe besloten om juist het bedrijfsle ven niet in grote financiële problemen te brengen. HERHUISVESTING - De Am sterdamse dienst herhuisvesting gaat maandag weer open voor het publiek. Maar de ambtenaren zullen op 2 juni het werk opnieuw neerleggen, als voor die tijd niet is gezorgd voor een duidelijk en effectief beleid op het gebied van distributie, ontruiming en vorde ring van woningen. Dat is destrekking van een verkla ring van directie en personeel van herhuisvesting De verklaring werd gistermiddag door direc teur J. van der Ven aan het ge meentebestuur overhandigd. HIER IS HIJ DAN Op veler verzoek is hier dan eindelijk de Juliana-cassette die voor iedereen t Deze cassette gevuld met een prachtige kwaliteit zilveren guldens uit de periode van Koningin Juliana 1954 t/m 1958. vastgesteld incl. BTW en verzendkosten f 197,50. Cassettes ook leeg te verkrijgen ad f 22.50 per stuk. K)°9o korting (100) stuks Deze aanbieding is 14 dagen na plaatsing geldig H. J. Visser, Haaghuishof 19 Leiderdorp Tel. 071-891271 DEN HAAG (GPD)- Na langdurige en moeizame onderhandelingen is een principe-akkoord bereikt tussen de Gasunie en het Land bouwschap over de aardgasprijs voor de tuinbouw. De ontwikke lingen op de oliemarkt die sedert begin 1979 waren opgetreden hebben het Landbouwschap er toe gedwongen een sneller aan passingsritme te accepteren dan in de bestaande meerjarenaf spraak als basis was voor- De thans bereikte overeenstem ming betreft een periode van twee jaar, te rekenen vanaf 1 april 1980. In deze periode zal een prijsaanpassing van 4,5 cent per jaar plaatsvinden en wel op 1 april 3 cent en op 1 oktober 1,5 cent. De tuinbouwprijs per 1 april 1980 komt hiermee op 20,4 cent per kubieke meter. De grens voor het kleinvërbruikta- rief zal worden verlaagd tot 15.000 m3. Tot deze grens wordt het algemeen geldend kleinver- bruiktarief in rekening gebracht; daarboven het overeengekomen tuinbou\vtarief. In het contract zal worden vastge legd dat heronderhandelingen kunnen worden overwogen in dien er op 1 april 1981 geconsta teerd wordt dat zich explosieve en niet te voorziene prijsstijgin gen op de oliemarkt hebben voorgedaan. In de tweede helft van 1981 zullen over de aardgas- prijs na 31 maart 1982 opnieuw afspraken worden gemaakt. Druk Deze beslissing is genomen onder grote druk zowel in het binnen land als vanuit het buitenland. Vorige herfst al werd aan de tuin bouworganisaties duidelijk ge maakt dat de gasprijs veel meer omhoog moest dan voorzien in de „vieijarenaf spraak" 1977-1981. Toen werd in feite geen overeen stemming bereikt. Per 1 oktober 1979 werd daarom de gasprijs op ad hoc-basis met 1,5 cent per m3 verhoogd. De laatste maand hebben opnieuw vele gesprekken plaatsgevonden. Tegen de achtergrond van de duidelijke uitspraak van het Ne derlandse parlement om alle gas- prijzen snel op het olieprijsnivea u te brengen, begonnen deze ge sprekken met een vraagprijs van de tegenpartij van ongeveer 2 maal 6 cent in twee jaar. Dit heeft te maken met het verschil tussen gas- en olieprijs in maart j.l. van meer dan 12 cent per m3. Daarbij kwam de grote politieke druk van een aantal EG-lidstaten op de Eu ropese Commissie om Nederland te dwingen de tuinbouwgasprijs snel op te voeren. e kondigde een onder zoek aan. Dat is inmiddels afge rond en het rapport zal wellicht op zeer korte termijn worden uit gebracht. Formeel is het er nog niet. Wel is vanuit de EG-com- missie aangekondigd dat Neder land voor het Europese Hof zal' worden gedaagd. De commissie zou van mening zijn dat de tuin bouwgasprijs direct met rond 9 cent moet worden verhoogd. Uitgangspunten Van de kant van de tuinbouworga nisaties is steeds volgehouden, dat de glastuinbouw opnieuw een aantal jaren nodig heeft om zich aan te passen aan het in 1979 tot stand gekomen sterk ver hoogde olieprijsniveau. De glas tuinbouw kan de explosieve kos tenstijging niet doorberekenen en de mogelijkheden van ener giebesparing groeien maar lang zaam. De rentabiliteit is de laatste jaren tot in de gevarenzone ge zakt. Een plotselinge zeer grote gasprijsverhoging zou veel be drijven in bestaansproblenjie n brengen. Daarom werd door de organisaties na de jaarwisseling als uiterste verhoging een bedrag van 3,5 cent per m3 per jaar genoemd. Daarbij zou aan een aantal strak ke voorwaarden moeten worden voldaan. Die voorwaarden lagen op het terrein van de energiebe sparing, de hulp voor bedrijven in moeilijkheden en een even tuele „noodrem" voor het geval dat veel bedrijven direct in ge vaar zouden komen. Sinds begin 1980 is de zware olieprijs in Ne derland gestegen van 313 gulden per ton, via 370 gulden in maart tot rond 400 gulden in april. Extra Het nu tot stand gekomen akkoord ligt op een niveau dat hoger ligt dan de organisaties eerder ver antwoord achtten. Toch moet in de beoordeling van de 4,5 cent per jaar ook de verlaging van de kleinverbruikersgrens worden betrokken. Die verlaging bete kent voor elk bedrijf een halve ring van de eerste „hobbel" van 30.000 m3, die toch steeds min stens 10 cent per m3 extra kostte en die in de meeste gevallen met de januarirekening al moest wor den betaald. Vooral voor de klei nere bedrijven betekent deze aanpassing een kleine pleister op de grote wond. Het is duidelijk, dat de afweging tussen het wel of niet medeve rantwoordelijk zijn voor de over eenkomst voor de onderhande- Een gericht provinciaal aan koopbeleid en het aanpassen van bestemmingsplannen daar waar dat met het oog op de bosbouw noodzakelijk is, zijn daarom een eerste vereiste. Om eventuele problemen nader te kunnen bestuderen, wordt in de nota van de PPD bepleit om een viertal proefgebieden aan te wij zen. Dat zijn: de oostrand van Leiden, het gebied tussen Zoe- termeer, Delft en Leidschendam, het gebied tussen Nieuwerkerk en Capelle a.d. IJssel en de buf ferzone Oost-IJsselmond Oost- IJsselmonde. laars een zeer moeilijke is ge weest. Het was echter de keuze tussen twee kwaden. Bij een af knappen van de onderhandelin gen bestond een groot risico op een beslissing die nog veel on gunstiger voor de glastuinbouw zou uitvallen. Bovendien zou dan geen sprake meer zijn van een privaatrechtelijke overeenkomst tussen Gasunie en Landbouw schap, maar van een door de overheid vastgestelde prijs. Die situatie zou tot veel grotere Eu ropese risico's hebben geleid. De nu genomen beslissing leidt er in elk geval toe dat de glastuin bouw de komende twee jaar weet waarop zij kan rekenen. De kans op een „inbraak" in deze afspraak van overheidskant bij verder stij gende olieprijzen moet klein worden geacht. Ook is de kans klein dat van Europese kant zal worden ingegrepen. Binnen de organisaties zal men snel aan het werk moeten om de uitge trokken miljoenen voor energie besparing een doelmatige be stemming te geven. Dat zal vooral voor dit jaar nog niet meevallen. Met het energiebesparingsplan van het Landbouwschap in de hand zal men moeten pogen te komen tot globale en snelwer kende regelingen, waarvan zo veel mogelijk bedrijven kunnen profiteren. Twee miljoen voor gehandicapte sportlieden De totaalopbrengst van onze puzzelactie "Klavertje Vier" heeft ruim twee miljoen gul den opgebracht. Om precies te zijn is met de opbrengst van de laatste puzzel van ruim J 169.000,- de brutoscore ge komen op 2.091.133,02. Een feestelijk resultaat waar voor de gehandicapten in Ne derland alle deelnemers en deelneemsters aan deze puz- zelaktie niet alleen dankbaar voor zijn maar ook weten wat met het geld gaat gebeuren. Er zijn immers nog zoveel minder valide medemensen, die ook zo graag sport zouden willen beoefenen, maar daar toe niet in de gelegenheid wa ren. Nu wordt hun die kans wel geboden. Bovendien staan straks in Arnhem de Olympische Spelen voor Gandicapten voor de deur en ook daarvoor is een deel van de opbrengst bestemd. De "ton" is gewonnen door me vrouw J. Kiesch-Visch, Delft- selaan 145 in Den Haag. De overige prijswinnaars van grote prijzen zijn: Oplossingen in puzzelpagina 26 Opgave 1: Jos Brink (b.). Opgave 2: Terneuzen, Apel doorn, Giethoorn. Opgave 3: Plicht geeft nooit vakantie. Opgave 4: I. Anjer (d.II. Ber nardo/Nicolas (b. III. Heer van Hugowaard (d.); IV. Grote Kerk Den Haag (c.). Het te vormen woord is: SPORT. HOOFDPRIJZEN .f 100.000,- Mevr. G. Kies-Visch, Delftse- laan 145, Den Haag. Een Lewenstein naaimachine A. Dil, Kerkstraat 135, Oost- 2.500,- Mevr. W. Roelof-Stapel, St. Lambertusstr. 2, Cromvoirt (N.B.). Een Philps audiorack J. Smit, Bleekstraat 9, Ootmar- Een dames- en heren Citizen polshorloge Mevr. C. Zaal-Stoffijn, Diepen- broc 353, Terneuzen. 40 GELDPRIJZEN VAN 250,- P E Littooy-Beck, Rusthoekstraat 35, Scheveningen; H J.Calis, Elise Dammershof 13. Bussum, G M. Ge- raads. Karei Doormanlaan 57, Reu ver; T. Broekman-Hoogeveen, Scho- tenweg 3, Haarlo; W. F Bey, Oranje gracht 107, Leiden; C. A M. v.d. Zanden-Visker. Hoofdstraat 44. Terheyden; J. Verkerk, Snoystraat 52. Gouda; M. van Loo-Hendnks, Dorpsstraat 40. Slenaken; P. de Win ter, Hoofdstraat 21, Ovezande; C Draaisma, Centuurbaan 219, Deven ter, J. Schelhaas, Vliet 29, Zwolle; S. S. J. Ronkes. Wethouder van Wel- llaan 3a. Helmond. C H M. Simme link. Servaasweg 35, Nunhem; A, C- Wildschut-v d. Griend, Hoofdstraat 42b, Apeldoorn; C Kelderman-Jon kers. Zmderkade 10. Ede; Fam. Wi ning, Weegschaalstraat 145, En schede: A M Vonk, Kalmoesstraat 153, Eindhoven, G Pardijs, School straat 20, Ruurlo; G W van der Mo len. Pieter Kie-traat 25. Haarlem. G. Fris, Leegwaterstraat 13. Koog a d Zaan Post Koog Zaandijk, W de Vries,Eikstraat 27. Enschede; in, Th. A. Kempisstraat J. J Nanmnga. Otterlaan 100, Win schoten; M. N H. van der Grien. Runstraat 151. Den Bosch. C. Haak. Koppeldijk 77, Rotterdam, J. Bot, Langforst 12-20, Nijmegen, J. E. Epkers, Maijstraat 96. Den Haag; A J Derks, Rendierstraat 2. VolkelA Slooten-Verbeok. O. Grafldijk 22. Oost Gruftdijk; Mevr Cohen-Hendriks, Steenhommelhof 11. Nijmegen; A P. Zoutenbier, Els- straat 40, Den Haag, A. A N Woete- Ringbaan-Oost 24. Til Cabn wijk. M Stu M. Bev der Zee-i n 19, Amlu M L A Frcnken-Cornet. de Breu ken ll.Tcg- n M Hu Gilselaan 53. Roosendaal. H A vui der Weuden. Dedcm v. aartw eg 1138 Den Haag. Ti - „n den Hombergh Burg. Cremei sslrajt 24. Grubben

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7