^EEnSSGffifl!=[13t- Witte Paters van Hoogland sterven uit Voor spontaan geloven is haast geen ruimte meer Kerkdiensten (Van een medewerker) HOOGLAND - „Ja, wij zijn een uitstervende congregatie - bezig met de zwanezang". Gerard Kapteyns, de grote re gelaar van het rusthuis der Witte Paters in het Utrechtse Hoogland, laat er een lachje op volgen. Hij heeft de tijd nog meegemaakt, dat zijn congregatie een bijna uitbun dige vitaliteit uitstraalde. Sinds tien jaar is van bloei geen sprake meer. Na een periode van honderd jaar, waarin de volgelingen van de Rochefoucauld in Afrika hebben ge missioneerd, ziet hij het eindpunt naderen. Nieuwelingen melden zich niet kan en de paters die nog over zijn vergrij zen snel. De meesten zweven tussen de vijftig en zeventig jaar, over tien jaar hebben die ook de grens van hun kun nen bereikt. En wat dan? Na honderd jaar ploeteren in Afrika zijn de Witte Paters nu bezig aan de zwanezang" 5? Gerard maakt zich daar geen zor gen over. „Ik heb altijd geweten dat onze rol eens uitgespeeld zou zijn, dat aanvaard ik. Vergelijk onze congregatie maar met een stel ouders. Als ze de kinderen hebben groot gebracht is hun taak voorbij. Afrika is ons kind. Nog in de puberteit, maar het groeit wèl door". In het voormalige nonnenklooster aan de Oude Kerklaan, dat de Witte Paters in '73 hebben ge huurd, komen zestien missiona rissen bij van hun moeizaam werk in godverlaten streken. De meesten hebben dertig jaar of langer in de meest primitieve omstandigheden geploeterd zo als de paters Jan Pijnenburg en Jos van der Schoot respectieve lijk 33 en 45 jaar in Zambia, Ge rard Kapteyns 37 jaar in Zaire, broeder Gerard Groener 22 jaar in Oeganda. Laten we even bij deze broeder blijven. Een .jonkie" vergeleken bij de getaande vete ranen van het witte legioen. Het sobere kamertje naast de recrea tiezaal (bed, tafeltje, twee stoelen) waarin we de blik op Afrika zet ten, is niet het juiste decor voor zijn enthousiast verhaal. Hij komt pas goed tot zijn recht als hij met troffel en zaag het evan-, gelie vorm mag geven. Broeder Gerard is het vlees geworden werk-in-uitvoering. Hier een muurtje afpleisteren, daar een schooltje bouwen, ginds een vleugel toevoegen aan het plaat selijk ziekenhuis. De plaatsen waar hij terecht komt zijn afgele gen en armoedig, in alles het te gendeel van welvarend Neder land. En toch zit Gerard uit te kij ken naar april. Dan mag hij ein delijk terug naar mooi Oeganda. Hij was er ook toen Amin als een gek tekeerging maar hij zat zo diep weggedoken in de bush- bush, dat de grote Verschrikking op hem en zijn mensen geen vat kreeg. „Natuurlijk was het wel behelpen", zegt Gerard. „Hoewel de Afrika nen geen nagel hebben om hun rug te krabben laat de vrolijkheid hen haast nooit in de steek. En wat zien we hier? Een denderen de stoet zuurpruimen! De men sen lachen bijna niet want ze hebben het veel te druk met het najagen van nog meer welvaart. Daar in Oeganda gebeurt dat niet. Als er maar genoeg te eten is, de rest is niet belangrijk". Gerard weet nog goed dat zijn start als missionaris werd gekenmerkt door bekeringswil. Zieltjes win nen, daar ging het om. Zo dach ten ook vertegenwoordigers van andere kerken erover en die bevlogenheid leidde niet zelden tot onchristelijke situaties. An glicaanse catechisten gingen met hun roomskatholieke collega's op de vuist terwijl buren elkaar straal negeerden omdat ze niet naar dezelfde kerk gingen. „Toch wel jammer, die onderlinge wed ijver", zegt Gerard nu. „Je had met elkaar zo enorm veel goeds kunnen doen. Gelukkig wordt de verhouding steeds beter". Tweede viool Pater Jos van der Schoot ging in de jaren dertig naar Zambia. Hij kwam terecht in de rimboe en daar moest hij zich maar zien te redden. Een harde tijd, die weinig uitzicht bood op spectaculaire successen. Nu telt de kerk van Zambia talrijke basisgemeenten met veel actieve leken. De andere paters zijn ook met niets begon nen en zien nu dat hun werk dooi de Afrikanen wordt overgeno men. Gerard: „Wij spelen de tweede viool. Het werk gebeurt onder leiding van inlandse bis schoppen en zo gauw als het kan trekken wij ons helemaal te rug". - De groei zet ook door zonder de Jos: „Daar kun je zeker van zijn. De toekomst van de kerk ligt in Afrika en Zuid-Amerika. Europa, inclusief Nederland, is uit geblust. Wij zijn blasé geworden. De kerk is alleen nog maar een hinderlijk obstakel". Broeder Gerard wil niet zover gaan. Hij meent, dat de christen van vandaag het geloof veel dieper beleeft dan vroeger toen veel za ken van bovenaf werden opge legd. Men vervulde zijn plichten zonder veel enthousiasme en overtuiging. „Maar ik ben wel bang, dat we nu verdwalen in het andere uiterste. Alles wat we doen moet beredeneerd zijn, voor spontaan geloven is haast geen ruimte meer. Is men niet tè kri tisch?" Over gebrek aan kritiek hebben de missionarissen zeker niet te kla gen gehad. Waren zij ten tijde van het rijke roomse leven nog zeer bejubelde frontstrijders, in de ja ren zestig begon de kritiek. Wa ren missionarissen geen hand langers van de kolonisten, die al leen maar uitwaren op uitbuiting en onderdrukking? Gerard Kap teyns, die in '74 voorgoed terug keerde, maakt er geen geheim van dat de overgang naar „be wust levend" Nederland hem aanvankelijk niet gemakkelijk is gevallen. Veranderingsproces - De missionarissen werden ineens met andere ogen bekeken. Gerard: „Ja, ik heb wel es moeite gehad met die onverbloemde kri tiek. Alles wat vroeger waarde ring opwekte deugde ineens niet meer. De ontwikkeling van de Derde Wereld mocht niet worden geremd door missionarissen, die handhavers van verouderde structuren. Voor dè bevrijding van de Derde Wereld waren pro jectwerkers nodig. Het verande ringsproces heeft diep doorge werkt. Zelfs in gesprekken met familieleden werd mij te verstaan gegeven, dat we het verkeerd hadden gedaan. Dat kwam wel hard aan want ik dacht juist dat we goed werk hadden gele verd". „Achteraf kan je natuurlijk zeggen dat we ook dingen fout hebben aangepakt - dat mag ook gerust in het openbaar worden gezegd. Maar wat me steekt is het gemak waarmee de missionarissen wer den weggezet. Men heeft hen veel onrecht aangedaan door uit on wetendheid hun werk zo te ver oordelen. Intussen is de anti stemming wat weggeëbd. Dat is niet zo vreemd, want wat nu als hoogste filosofie geldt ten aan zien van het ontwikkelingswerk brachten wij veertig jaar geleden al in praktijk. Uit armoe? We moesten heel kleinschalig wer ken. Met middelen, die de in heemsen ook kunnen hanteren als wij er niet meer zijn" - En hoe zit het nu met de project werkers? Gerard: „O, je hebt er hele goeie tussen. Aan kennis en inzet geen gebrek. Maar als ze na twee, drie jaar weer naar huis gaan, omdat hun contract is afgelopen, gaat het snel fout. Wat ze met zoveel moeite hebben opgebouwd raakt spoedig ontregeld, omdat er geen begeleiding meer is. Missionaris sen blijven en dat is de reden waarom ontwikkelingen aan de basis langzaam maar zeker door werken. Daarom hoor je steeds meer mensen zeggen, dat ont wikkelingshulp via missie en zending veel meer tot zijn recht komt dan op een andere ma- De Witte Paters, van wie de mees ten niet meer teruggaan, praten graag over hun levenswerk. Ze hebben de overtuiging, dat hun inspanningen resultaat hebben opgeleverd maar ze zijn niet zon der zorg over de ontwikkeling van Afrika. „Het gaat te snel", vindt pater Jan Pijnenburg. „Afrika moet in een paar jaar een sprong maken van de steentijd naar de actuele, hypertechnische beschaving. Daar moeten brok ken van komen. Veel Afrikanen roepen „freedom now", maar ze kunnen de verantwoordelijkheid die erbij hoort nog niet aan". - Je hoort wel eens zeggen, dat mis siewerk uit cLe tijd is. Het zou niet meer verstandig zijn om andere volkeren op te zadelen met wes terse visies. Gerard: „Ja, dat is wel eens be weerd. Ook weer vanuit een adembenemende kortzichtig heid. Op de eerste plaats gaat het niet om het doordrukken van een westerse visie maar om het evan gelie, waarvan wij menen dat het bevrijdend werkt en vervolgens weten we al veel langer dan van daag dat de westerse levensstijl niet alleen zaligmakend is. Voor dat de missionaris op stap gaat wordt hem een grondige kennis van de inheemse cultuur bijge bracht, zodat hij niet in zeven slo ten tegelijk loopt". Vrij van angst - In welke zin werkt het evangelie bevrijdend? Gerard: „Het maakt mensen vrij van angst. Het terneerdrukkende van vroeger én nu is niet zozeer het veelgodendom maar de grove onrechtvaardigheid van de ge bruiken. Daar gaan de mensen kapot aan. Voorbeeld: als iemand een ongeluk krijgt is men er vast van overtuigd, dat een ander daarvoor verantwoordelijk is. Ook al is het zonneklaar, dat het slachtoffer zelf de ellende heeft veroorzaakt. Het gevolg is, dat men net zo lang gaat zoeken tot de zogenaamde schuldige ge vonden is. En reken maar dat die er van langs krijgt. Heel benau wend ook is hun onderworpen heid aan vermeende geesten en de absolute autoriteit van de stamhoofden". „Gelukkig wordt dat iets minder. Ik heb het zelf meegemaakt hoe een inlandse baas volledig het maatschappelijk leven bestierde. Geen mens durfde in zijn aanwe zigheid een mond open te doen. Vroeger was land en de gemeen schap bezit van de. chef, hij kon naar willekeur handelen zonder voor iemand verantwoording te hoeven afleggen. In deze ver wrongen verhoudingen grijpt het evangelie verlossend in". De verkondiging van de blijde boodschap gaat in Afrika wel even anders dan in ons landje, waar het kleinste dorp nog wel twee kerken telt. In de missie heeft de evangelisatie alleen al door de geweldige afstanden een heel ander karakter gekregen. Daar worden vanuit één plaats de beminde gelovigen van een uit gestrekt gebied bediend. Ter ver gelijking: als Hoogland de cen trale missiepost zou zijn dan lag Eindhoven aan de rand van het actieterrein. Daarom staat in Afrika geduld op de lijst van de zeven hoofddeug den met hoofdletters geschreven. Als alle buitenstaties hun beurt hebben gehad zijn er zes weken voorbij. De afgelegen dorpjes zien derhalve hoogstens acht keer per jaar een priester. Door deze toestand heeft de leek (cate chist) een hoge plaats ingenomen in het kerkwerk van Afrika zoals trouwens het geval is in alle ande re missiestreken. De inzet van de vrouwen ten dienste van het evangelie is ook vanzelfspre kend, waardoor het pastoraat van primitief Afrika in sommige op zichten progressiever is dan dat van „verlicht" Europa. Gerai'd Groener vindt helemaal niet dat we hier zo verlicht zijn. Naar zijn mening kunnen we veel van de Afrikaan leren. „Hij weet wat delen is en hij schept vreugde in het leven", aldus Gerard. Dat delen gebeurt overigens niet al tijd van harte. Stel, dat iemand via de staat periodiek een trak- tementje ontvangt, dan profiteert daar de hele familie van. Neven en nichten, ooms en tantes, die aankloppen om ondersteuning, mogen niet met lege handen worden weggestuurd. Zolang de voorraad strekt delen ze mee in de buit zonder het gevoel te krij gen op andermans zak te lo pen. Gerard wil best erkennen, dat pro fiteren van buurmans beurs geen onbekend verschijnsel is, maar hij wijst er ook op hoe moeilijk het is om in Afrika een redelijk betaalde job te krijgen. De mees te landen zijn straatarm doordat de economie na het vertrek van de blanken volledig is ingestort. Ieder geeft van het beetje dat-ie heeft, zodat haast niemand kan bogen op enig bezit. Gerard: „Ik sta er steeds van te kij ken hoe plezierig de zwarten met elkaar omgaan. Niet te vergelij ken met hier. Ik moet telkens wennen aan de onverschillig heid, die je in Nederland tege moet walmt als ik even terugkom om uit te blazen. Ze hebben hier altijd wat te mekkeren over frus traties en achterstelling en zo. Op welke grond? De mensen hebben er werkelijk geen flauw idee van hoeveel hoger hun le vensstandaard is vergeleken met die van de Derde-Wereldlanden. Wil je wel geloven, dat ik blij ben als ik weer aan de gang kan gaan in mijn missiepost?". „In Oeganda kan ik als bescheiden timmerman, loodgieter, metse laar en elektricien mijn zwarte vrienden leren hoever je met eni ge handvaardigheid kunt komen. Ik werk daar samen met een Westduitser, een Canadees en een Amerikaan, die mij het ge voel geven op „internationaal ni veau" bezig te zijn. Alle gekheid op een stokje, ik steek erg veel van ze op. Maar zij ook van mij, de zwarten van ons en wij van hen, zodat we allemaal, lerend van el kaar, stap voor stap verder ko- Propagandisten - Stelt u het niet te optimistisch Gerard: „Alle vrienden en verwan ten, die mij vanuit Nederland hebben opgezocht, zijn nu mijn beste propagandisten. Hoe gere serveerd zij ook ten aanzien van het missiewerk mogen zijn ge weest, wat missie en zending in Afrika hebben gedaan en nog doen, is fundamenteel voor de ontwikkeling van dit immense land. Daaraan hoeft niemand te twijfelen". LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 ds. de Mey; 11.45 oecumenische studentendienst. Mare- i kerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Breugem, Bar- neveld. Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra. De Regenboog (Merenwijk) •9.30 ds. Van Leeuwen; 11.45 ds. Van Leeuwen ps. Van Well. Bethlehem- kerk (Drifstr.) 10 ds. De Jonge, Alphen a.d. Rijn (open deurdienst). Bevrij dingskerk (Montgomerystr., Zuid-West) 9 ds. Langenbach. Vredeskerk (Burg- gravenlaan) 10 ds. Eekhof. Waalse Kerk (Breestraat) 10.30 ps. Ribs. Acad. Zie kenhuis 10.15 ds. Bovenberg. Diacones- senhuis 10.30 ds. Hemmes. Kapei Ende geest (Oegstgeest): 9.30 ds. Friederich. Jeugdkapol Vredeskerk 10 uur dienst. Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammen- schansweg) 10 dr. v.d. Zwaan. Petrakerk (Surinastr.) 10 drs. Oegema, Oegstgeest. Oude Vest 10 drs. Korteweg; 7 ds. Kool stra. Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra. Bevrijdingskerk (Montgome rystr.) 10.30 ds. Wolthaus, Zoeterwoude; 5 ds. Rietveld. Groenhoven (Witte Ro- zenstr.) 10 ds. Hartkamp, Alphen a.d. Rijn. Geref. Kerk (dolerend) "Groot- Leiden" (Lokhorstkerk): 8.30 hr. Van Drunen, Ridderkerk, 5 dr. Zeegers, Am sterdam. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5 ds. Zemel. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Van Amstel, Ede. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 4.30. Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopgezinde Gemeente (Lok horstkerk, Pieterskerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld. Evang.-Christen-Ge- meenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingskerk Middemachts- roep (Zoeterw. Singel 21): 5 nam. Evan geliecentrum Zijlsingel 2: zondag 10 hr. Zijlstra; dinsdag 8 filmavond; vrijdag 18 april 8 samenkomst jeugd. Pinksterge meente (Rapenburg 10): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendeda gadventisten (Lokhorstkerk): elke za terdag 9.45 bijbelstudie. 11 prediking. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk vaa Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen (Mormonen): 10.15. (Steenschuur 6). Oud-Katholieke Kerk (Zoeterw. singel-hoek Cronesteinkade); 10. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat. 19; zond. 9, 10.45 en 12. Herensingel zat. 19; zond. 8.30: 9.30 en 11. Rijndijk (Leiden Voorschoten) zat. 19; zond. 9.30; 11.30. Steenschuur zat. 10 en 19; zond. 8.30; 10; 11.30; 18 en 19. Boshuizerlaan zat 19; zond. 9.30; 11; Lammenschans- weg zat 19; zond. 9; 10.30; 12 en 18. Haarlemmerstraat zat. 19; zond. 9.30; 10.45; (mmv zangkoor st. Caecilia, paas viering voor bejaarden) en 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Drijver, Voorschoten. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 ds. Westera; 7 ds. Hemmes, Oegst geest Geref. Kerk 10 ds. Van Wijk, Am sterdam, 6.30 ds. Stolk, Alphen. Chr. Ge ref. Kerk; 9.30 dienst des woords; 2.30 ds. De Romph, Vlaardingen. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 10 ds. Bogers; 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 kand. Wijnhorst, Vlaardingen; Opstandings- kerk 10 ds. v.d. Heiden; 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel hr. Molenaar; Salva- torikerk zat. 19 avondgebed; Goede Herderkerk 10.30 en 6.30 ds. Moll (gez. dienst); De Bron Troubadourweg 9 ds. Moll; 6.30 ds. Oosthoek; Ashram 9.30 ds. v.d. Ree (gez. dienst) Sionskerk 9.30 ds. Ouwendijk; 6.30 ds. Schroten. Bunscho- ten. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk; 6.30 ds. Modderaar, Waddinxveen; Salvatori 10 ds. Modderaar, Waddinxveen; 6.30 ds. Van Wijk, Amsterdam, Noord (Goede Herder) 9. ds. Verheul; 6.30 ds. Moll; Bron 10 hr. Taselaar, 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Oosthoek; Ashram 9.30 ds. v.d. Ree; Rijnoord 8.45; Oudshoorn zat. 10. Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 4.30 ds. Ham stra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4, dond. 17 april 7.15 ds. Slager. Baptisten gemeente (Molenwerfstr. 1): 10 ev. Bou- hof; 6.30 ev. Leidekker. Baptistenge meente Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. Van der Steen. Volle-Evangeliege meente (school Westpreludeweg): 10 hr. Bulthuis. Leger des Heils (Corn, de Vla- mingstr.): 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode-Kruisgebouw): 4 nam. Pinkerstergemeente Alphen (Rode- Kruisgebouw): 10 voorm. Rooms-Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat 19; zond. 9.45 en 11.30. Piuskerk zat. 19; zond. 10.30 en 11.45. De Bron zat. 19; zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Van Laar, Zeist; 6 ds. Den Dikken, Oldebroek. Geref. Gemeente: 9.30 lees- dienst; 7 ds. Bogaard, Leiden. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Richter (HD); 6.30 ds. Droogers. Salvatorkerk 10 ds. Droogers (HD); 6.30 ds. De Vreugd. Bethlehem- kerk 10 ds. De Vreugd (HD); 6.30 ds. Richter (mmv. vrouwenkoor NCVB). Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Kersten, Kat wijk. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk: 9.30 ds. Stelwagen; 6.30 jeugddienst. De Stek 9.30 ds. Geertsema, Hazerswoude. Geref. kerk: 9.30 ds. Dijk stra; 5 ds. Welbedacht, Hazerswoude. Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 5 ds. Van Lan- gevelde. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 17.50 (de Stek) en 19; zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente:- 9.30 hr. Bakker, Maassluis; 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 10 ds. Welbe dacht; 5 ds. Dijkstra, Boskoop. Rooms- Kath. parochies: Dorp zat. 19; zond. 8; 10 en 11.30. Rijndijk (Bernardus) zond. 10. Het Anker zat. 19; zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman, Den Haag; 7 ds. Rothfusz (in geref. kerk). Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer, Katwijk; 5 ds. Rothfusz. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Ribbers, Aalsmeer. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds. Romeyn, Rijnsburg. Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 dienst. Rooms-kath. parochie: zat. 19; zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Abelsma, Wa teringen; 6 ds. Batelaan, Voorschoten (jeugdd.). Ontmoetingskerk 10 ds. Aa- rents; 6.30 interk. evangelisatiedienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Vrolijk (HA) Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds. Van Roon; 6 ds. Vis ser. Oude Kerlj 10 ds. De Jong; 6 ds. Boer. Ichthuskerk 10 ds. Arkeraats; 5 ds. Schuurman. Pniëlkerk 9.30 ds. Boer; 6 ds. De Jong. Groen van Pr. school 10 ds. Vroegindeweij. Ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Wijkgebouw Hoeksteen 10 ds. Steenbergen, Zoetermeer. Geref. Kerk: Triumfatorkerk 9., 10.30 en 5 ds. v.d. Horst (HA). Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 kand. Van Veen; 3.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Welmers, Hei- 'no. Chr. Geref. Kerk: 10en5ds. De Jong. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remisestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle- Evangeliegemeente (Voorstraat 100); 9.45 dienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. v.d. Linden; 7 ds. Pan- nekoek, Geref. Kerk: 10 en 7 ds. De Vries, Ede. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: 3 ds. Bovenberg, Leiden. Dorpskerk 6.30 ds. Geursen. Kerk Hoofdstraat 10 ds. Van Loenen. Schep- pingskerk 9 en 10.30 ds. Knorth. St. Elis. ziekenhuis: 9.30 hr. Vijftigschild. Baptis tengemeente (Wijkgeb. Zijlkwartier): 10 br. De Vries. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9; 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Molenaar, Nieuwveen; dorpshuis Ku- delstaart 10 ds. De Vree, Leimuiden. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 kand. van Oud- heusden, Moordrecht. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 19; zond. 7.30; 9.30; 11.15. LISSE-Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. De Gelder; 7 ds. De Wit, Oosterwolde. (gez. dienst). Pauluskerk lOds.Oostinga, Sliedrecht; 7 ds. De Wit, Oosterwolde (jeugddienst). Geref. Kerk: 10 ds. De Raadt, Valkenburg: 7 jeugddienst herv. kerk. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 3 ds. Van Egmond, Haulerwijk Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 45 ds. Schuurman; 5 lees dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Slofstra. Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk zat. 19 volw. dienst; zond. 10,' en 12. Poelpolder zat. 19 volw. dienst; zond. 9; 11.30 kindern. dienst Mariakerk1 zat. 19; zond. 8.30; 10 en 11.45. Engelbe waarders zat. 19; zond. 8; 9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Haitsma, Boskoop; 6.30 ds. Voort- huizen, Harderwijk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Noteboom; 4.30 vesperviering kath. kerk ds. Nooteboom. Chr. Geref. kerk: 9.30 dienst des woords; 2.15 ds. Hamstra. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9; 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Teygeler, Scheveningen; 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 kand. Wal- linga, Ter Aar; 7 ds. v.d. Ree, Alphen. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. den Harder, 7 ds. De Roos, Am sterdam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst; 3 ds. Nijdam, Klundert. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 19; zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Zoutendijk; 7 ds. De Jong, Leiden. Ge ref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 en 7 ds. Schouten, Baanbrugge. Rooms- Kath. parochie: zat. 19.30; zond. 9 en 10.30. NOORD WIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 ds. Hoogendijk, Alphen a.d. Rijn; 7 dr. Jansen, kerk Hoofdstraat 10 dr. Jansen; 5 ds. Warnink. De Rank (golfbaan) 10 en 5 ds. Van Slooten, Put ten; Geref. Kerk: kerk Hoofdstraat (Buurtkerk) 10 ds. Bolwijn, Den Haag; Vinkenlaankerk 9.30 ds. Warnink; 5 ds. Elgersma. Stichtingskerk 11 ds. War nink; Sole Mio 9 ds. Elgersma. Rooms- Kath. parochies: Zee zat. 19; zond. 9.30; 11. Binnen zat. 19; zond. 8; 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Elgersma, Noördwijk (gemeensch. dienst). Rooms- Kath. parochies: Victorkerk zat. 19; zond. 9.30 en 11. Jozeflcerk zat. 19; zond. 10; 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will, kerk 10 dr. Verdonk. Pauluskerk 10 ds. Sierat. Gemeentecen trum 10.30 dr. Witteveen; 7 ds. Bakker; jeugdkerk 10.30 ds. De Haan; 7 ds. Bak ker, Wateringen. Geref. Kerk (Maurits- laan): 10 ds. Eringa, Den Haag. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Van Egmond. Ned. Geref. Kerk (Gemeentecentrum): 8.45 ds. Janse, Den Haag; 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth: 4.30 ds. Bons. Kapel Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle- Evangeliegemeente (Gemeentecen trum): >4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 19; zond. 9; 10.30 en 12. Bonaventurakapel zat. 18.30; zond. 9; 11. OUD-ADE- Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 8.30; 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lalleman (HD), Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers Fox, Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kat.parochies: Maria Presentatie zat. 19; zond. 8; 9.30 en 11, Petrus-Banden zat. 19; zond. 9.30; 11 en 12.15 RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. Hanemaayer, Alphen; 7 ds. Goverts, Nieuw-Vennep, Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst; 2.15 ds. Bouw, Sche veningen RIJNSBURG - Herv. Gemeente: De Voorhof 10 ds. Batelaan, Bethelkerk 9 en 10.15 ds. Van Niel (HD); 5 ds. Arents, Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 en 5 dr. van Oeveren (HA), Immanuelkerk 8.45; 10.30 en 5 ds. Baayer (HA), Maranthakerk 9.30 en 5 ds. Damsma (HA), Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Van Egmond, Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Kok, Capelle a.d. IJssel, Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. Niemeyer, Rooms- Kath. parochie: zt. 19; zond 10.30 RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zt. 19; zond. 7.30; 9; 10.30 SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. Mataheru, Zandvoort; 7 ds. We- stra, Beilen (open deurdienst in geref. kerk), Geref. Ker.: 9.30 ds. Baas; ds. Van Santen (HA), Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 drs. Rebel, Amersfoort, Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9.30; 11 TER AAR. - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Gebraad, Katwijk; 6.30 ds. Stelwagen, Boskoop, Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Bezemer (HA), Rooms-Kath. parochies: Aardam 9 en 12 LANGERAAR - Zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 en 6.30 ds. Vermeulen; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Meijering, Scherpenzeel, Ge ref. kerk Vrijg.: 9.30 en 5 kand. Van Veen VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof, Rooms-Kath. parochie; zat. 19; zond. 9; 10.30; 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Lentz 7 ds. Van Mals-;, sen, Leiderdorp. Aula Noord-Hofland.' 9.30 ds. De Zwart, Kapel Rijndijk 10 ds!' Oost, Kerk Hulp en Heil 10 ds. Meijering. Geref. Kerk: Dorp 9.30 ds. De Zeeuw; 5 ds. De Zwart; Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 en 5 ds. De Jong,' Pieterburen, Rooms- Kath. kerken: Laurentiuskerk zt. 19; zond. 10 en 11.30, aula Noord-Hofland zond. 11, Church of England: Van Hoof- laan 3, 10.30 dienst WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Roetman; 5 ds. Ver- welius, De Hoeksteen 9.30 ds. Verboom; 6.30 ds. Roetman, Bethelkerk 9.30 kand. Van Harten; 5 ds. Verboom, Immanuel kerk 9.30 dhr. Tiemêijer; 7 ds. Posthu mus Meijes, Geref. Kerk: Kruiskerk 9 en 5 ds. Baumann, Dinxperlo, Ontmoe tingskerk 10.15 ds. Baumann, Chr. Afge scheiden Gemeente: 9.30 en 5. ds. Ver loop, Volle-Evangeliegemeente "Sion" (Lindegaarde 17a): 9.30 samenkomst, Rooms-Kath. parochie: Victorkerk 10 dienst, Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45, Jehova's getuigen 10 toespraak; 11 be spreking WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Van 'tHof, Rooms-Kath. parochie: zt. 19; zond. 8.30; 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 kand. Smeets, Oegstgeest; 4.30 ds. van Eyk, Gouda; 7 ds. van Zan ten, Kievietkerk 9 jeugdkapel; 10 ds. Wiersma/ds. Van Bruggen, Messiaskerk 10 ds. Cazemier, Den Haag, Dorpscen trum 9.30 ds. Cuperus, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Wassenaar-Zuid 10 dr. De Vries, Den Haag, Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 prof. De Boer, Oegst- WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. van Hoegee, Alphen a.d. Rijn; 6.30 ds. Oort, Alphen a.d. Rijn, Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Eernhout, Alphen a.d. Rijn, Ned. Prot. Bond (gebouw De Wijk): 7 nam. drs. Roos, Rooms-Kath. Parochie: zat. 19; zond. 10 ZEVENHOVEN - Herv, Gemeente: 9.30 ds. Bronsgeest, Nieuwkoop, Geref. Kerk: 9.30 ds. Koenes, Amsterdam; 7 ds. Verheul, Alphen a.d. Rijn, Rooms-Kath. parochie: zt. 19; zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Rooms-Kath. paro chies: st. Jan zond. 9.30; 11, Chr. Die- naarkerk zat. 19; zond 10, Meerburgkerk (Hoge Rijndijk) zat. 19; zond. 9.30; 11 ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 ds. v.d. Geer, Woerden; 6.30 ds. Haak man, Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Vree, Alphen a.d. Rijn

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4