"Over dood mag nog steeds niet worden gepraat" Wat buurt al lang vreesde is gebeurd... mnm Mark ere-voorzitter van hengelaarsbond ZATERDAG 12 APRIL 1980 LEIDEN - Over de dood dient nog steeds niet te worden gepraat. Nabestaanden die om een over leden dierbare rouwen moeten dat maar in alle stilte doen. Trouwens, na een paar weken is het toch wel welletjes. Was het in \Toegere eeuwen gebruik om maanden, soms jaren om iemand te rouwen, in deze jachtige maat schappij gaat het leven meteen weer verder. Er zijn wereld schokkender zaken dan één do de. Daar komt nog eens bij dat ieder mens zijn eigen problemen de ergste vindt: de concurrentie slag is groot. Iemand aan wie de nabestaande zijn of haar leed ver telt weet er altijd nog wel een schepje bovenop te doen. Gevolg: de nabestaande kropt alle gevoelens op. Uit zijn emoties niet meer tegen de buitenwacht, zoekt het zelf wel uit. De kans be staat dan dat het rouwproces "ontspoort", dat de nabestaande psycho-somatische (door psyche veroorzaakte lichamelijke) klachten krijgt die met kalme rende middelen worden gestild. Twee medische studenten, Peter van Poelje (21) en Johan Wilbrink (21), willen juist de mensen die ontsporen nadat een voor hen geliefd mens is gestorven gaan benaderen. In de vorm van een onderzoek voor hun kandidaats zoeken ze uit of de begeleiding die bijvoorbeeld artsen hen ge ven voldoet. Peter en Johan hebben juist voor dit onderwerp gekozen omdat volgens hen de artsenopleidin gen zo goed als niets aan die zorg voor nabestaanden doen. In de aanvullende huisartsenopleidin gen wordt het onderwerp wel, zij het summier, behandeld. "Maar dan nog is het méér vrijetijdsbe steding: na de patiëntenbezoe- ken komt de begeleiding nog even" aldus Peter en Johan el kaar afwisselend. Ze vinden dat de huisarts de aan gewezen persoon is om zich om nabestaanden te bekommeren. In de eerste plaats omdat een ver schuiving van geestelijken naar artsen plaatsvindt, naarmate het geloof afneemt. "Vroeger vond men steun bij de dominee, nu vervalt die zorg aan de medische stand" zo menen ze. Bovendien ként de huisarts, veel meer dan de behandelend specialist in het ziekenhuis, de overledene en zijn nabestaanden. In het ziekenhuis waar de specialisten weinig trai ning genieten wordt de zorg aan nabestaanden grotendeels aan het verplegend personeel over gelaten. In de vier weken dat Peter en Johan nu met het onderzoek bezig zijn voerden ze gesprekken met chi rurgen, huisartsen, een reanima- tie-afdeling, hoofd verpleging, een broeder en wat deelnemers aan een praatgroep voor nabe staanden die twee Oegstgeester dominees onlangs oprichtten. Tot nog toe grotendeels 'begelei ders' dus. Binnenkort hoopt het tweetal zich op gesprekken met nabestaanden zelf te richten. Ze ontdekten dat er weliswaar nog weinig voor de ontspoorde nabe staanden wordt gedaan, maar dat er wel veel literatuur over is ver schenen van een beperkt aantal schrijvers. Van een professor in gedragsleer aan de Vrije Univer siteit, Ramsay, bijvoorbeeld. De Amsterdammer heeft een spe ciale therapie ontwikkeld waar bij een directe confrontatie met de overledene centraal staat. Ramsay probeert door middel van foto's, het ophalen van her inneringen, de nabestaande weer in het normale verwerkingspro ces terug te brengen. Als enigs zins lugubere eis voor deelname aan de therapie stelt hij dat ten tijde van de behandeling geen zelfmoord mag worden gepleegd en dat de deelnemer geen kalme rende middelen mag slikken. Hij tracht de emoties onverkort weer naar boven te laten komen. Ook Ramsay wordt binnenkort met een bezoek van Peter van Poelje en Johan Wilbrink vereerd. Een normaal rouwproces duurt volgens beide studenten ruim een jaar. De eerste zes weken na het overlijden is de nabestaande 'verdoofd', leeft hij buiten de normale wereld. Een jaar lang staan de herinneringen aan de overledene centraal. Dan komt de sterfdag, volgens Peter en Jo han een uiterst belangrijke da tum. Wederom treedt de verdo ving op. Geleidelijk aan vervaagt het verdriet daarna. Tenminste, als alles goed gaat, als het 'normale' rouwproces wordt gevolgd. Vaak genoeg gebeurt dat niet. De studenten beweren dat 65 procent van alle uitge schreven anti-depressieven naar mensen toegaan die met een rouwproces bezig zijn. Peter en Johan hopen dat mede door hun onderzoek (waarover ze medio juni een rapport uitbren gen) er méér begeleiding voor nabestaanden van de grond komt. Zelf hopen ze de aanzet te kunnen geven tot het oprichten van een gespreksgroep. Blijvend begeleiden willen ze niet "want daar zijn wij niet de aangewezen personen voor". MIEP DE GRAAFF Dode bij brand in krot LEIDEN - "We hebben jaren voor ze gevochten en nou is het dan toch gebeurd". Waar de buurtbewoners jarenlang voor hadden gevreesd speelde zich gistermiddag af in het ver vallen huisje aan het Ververshof. Even na tweeën brak er brand uit. Daarbij kwam de bewoner, de 86- jarige W. S. Lips, door verstik king om het leven. Waarschijnlijk kon het slachtoffer - de heer Lips was reumapatiënt - het huisje niet tijdig verlaten. Zijn vrouw was op het moment dat de brand uitbrak met een kinderwagen boodschappen aan het doen. Ze werd gistermiddag bij de GGD ondergebracht; er zal nog een oplossing voor haar moeten wor den gezocht. Voor niemand kwam de brand als een verrassing. Al jaren zijn de omwonenden bezig om het echt paar onder de aandacht van de hulpverlenende instanties te brengen. Ze klopten meestal ver geefs aan bij bijvoorbeeld de poli tie, brandweer, GGD en burger raadsvrouw. Iedereen stond machteloos: het mensenschuwe echtpaar wilde niet. of nauwelijks worden geholpen. De bejaarden woonden nog als eni gen in het holje. Zonder gas, zon der de nodige sanitaire voorzie ningen. Dc behoeften werden in een emmer gedaan. Volgens de brandweer werden de faecaliën opgeslagen op het zoldertje of in de sloot gegooid. Uit de verbran de inboedel die gistermiddag door de brandweer naar buiten werd gehaald blijkt ook al dat het echtpaar de meest vreemdsoorti ge goederen naar binnen sleepte. Afval, kleren en etenswaren zou den decimeters hoog in het huisje opgeslagen hebben gelegen. De kachel werd omringd door oude kleren. Koken deed het echtpaar op een petroleumstelletje. Dat, of een butagasstel, is waarschijnlijk de oorzaak van de brand geweest. De politie heeft nog geen defini tieve oorzaak vastgesteld: de on beschrijfelijke wanorde bemoei lijkt dat. Met de bewoner verbrandde waar schijnlijk ook zijn hondje. De kippen die het echtpaar hield werden gistermiddag door de Dierenambulance opgehaald. De brand werd vrij laat door de omwonenden opgemerkt. Het woninkje van het echtpaar werd aan het gezicht onttrokken door een rijtje woningen in de Verver straat. Een poort geeft toegang tot het hof, waarvan alle andere woningen zijn dichtgespijkerd. De laatste bewoners op het echt paar na vertrokken driejaar gele den. Het huisje ligt aan een smal pad. Ervóór ligt een afrastering met daarachter een sloot, die inmid dels is veranderd in een stinkend open riool. Ververshof: onhoudbare toestand De oude mensen wilden niet ver huizen. In een interview met deze krant anderhalf jaar geleden zei de heer Lips dat hij net zo lang bleef zitten totdat hem iets an ders zou worden aangeboden. 'Ik ben te oud om daar zelf nog voor te gaan lopen zo zei hij. De gemeente heeft plannen om het hof te renoveren, maar de omwo nenden zijn vóór sloop. Plannen zijn nog vaag: renovatie zou duur zijn en bovendien willen de oude bewoners niet meer terug. Voor de buurt is het tragische on geval aanleiding om verdere ac ties te gaan ondernemen tegen soortgelijke "gevallen in en om de Ververstraat. De bewoners menen dat er meer mensen wo nen en leven onder vergelijkbare omstandigheden als het echtpaar dat deed. Ze denken dat ze nu na de brand een gewilliger oor bij diverse instanties vinden als werd de ene keer wel, de andere keer niet binnengelaten. Maar ze woonden daar prettig samen. Ze waren redelijk gezond, deden niemand kwaad en dan kan de GGD wettelijk niets doen. We hebben geen enkele macht om die mensen te dwingen tot ver huizen". Mevrouw Zwart zegt zich wel te kunnen voorstellen dat de omwonenden moeite had den met het echtpaar. Maar er wordt gesteld dat ze niet volledig toerekeningsvatbaar zouden zijn. Zo ligt het niet. Ze zijn anders, maar niet direct ontoerekenings- vatba, is van de brand- driejaai geleden s ingesteld naar lijkheid van de Me t deze krant van 11 dei u-heen. ouw Zwart dat de Dienst rr n de GGD stelt chteloos stond, ld aan de deur; De heer Wagem; weer stelt dat c de brandgeva inboedel. Dc gegevens weide naar politie en GGD doorgi speeld. De brandweer stond, z zegt Wagemans. ook machteloo; niet ontritimten. Gistermiddag mocht dat dan ui eindelijk wel. LEIDEN - Oud-voorzitter J. Mark van de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken is gister avond op de jaarvergadering van de bond benoemd tot ere-voor zitter en technisch adviseur. Daarmee werd een conflict voor komen dat dreigde te ontstaan tussen de afgetreden voorzitter en de rest van het bestuur. In oktober vorig jaar trad de heer Mark onverwacht af, nadat een van de leden hem een klap in het gezicht had gegeven. Later kwam hij gedeeltelijk op die beslissing terug, hoewel het bestuur in de veronderstelling verkeerde dat zijn besluit definitief was. Over en weer ontstond irritatie, die dreigde uit te groeien tot een conflict. Kort voor de ledenver gadering kwamen beide partijen tot elkaar en werd een compro mis bereikt. Die werd gister avond aan het begin van de ver gadering in een verklaring voor- gelezen. Oud-voorzitter Mark zou om ge zondheidsredenen niet meer te rugkeren als voorzitter, maar ge zien zijn grote technische kennis wel verbonden blijven aan de bond als adviseur. Gezien zijn lange staat van dienst besloot de ledenvergadering hem gister avond bovendien te benoemen tot ere-voorzitter. 7ot nieuwe voorzitter werd G.P. de Haas geko rig jaar d< onder problemen ver liep die benoeming niet, want er waren diverse leden die ernstige bezwaren hadden tegen zijn be noeming. Door het ontbreken van tegenkandidaten werd hij uiteindelijk door een ruime meerderheid gekozen. De heren M.B. Leuering, L.J. Harting en H. Staphorst werden herkozen, ter wijl de heer H. Rietkerken de opengevallen plaats in het be stuur inneemt. Blijkens het jaarverslag van de se cretaris maakt de hengelaars bond op het ogenblik een snelle groei door. Er werden in totaal ruim 600 nieuwe leden inge schreven. waarmee het ledental rond de 4500 kwam te liggen. Fi nancieel gaat het de bond ook goed. Het jaar 1979 kon worden do van r /erder werd meegedeeld dat dank zij een samenwerking met de hengelsportvereniging De Leede uit Warmond volgend jaar ook kan worden in de Grote Sloo van hef me! de werking >n slotte ideWi enheid van de /an de Leidse Hinderwet de i Gevogel De bespreking niaklekkage bij de ijshal aan de Vondellaan - deze week in de gemeentelijke commissie voor milieuhygiëne-heeft nog eens duidelijk gemaakt dat er heel wat schort aan de toepas sing van de hinderwet. Nog te vaak gebeurt het dat bedrij ven en installaties al lang en breed in werking zijn voordat er uiteindelijk een hinder wetvergunning wordt ver leend. In dit geval duurde het bijvoor beeld bijna drie jaar voor de vergunning er kwam en toen na een jaar de calamiteit ge beurde bleken er nog allerlei voorschriften niet te worden nageleefd. Een zaak die ook vandaag nog niet geregeld is, is de overmatige geluidhinder van de hal. Maar het staat wel in de vergunning Milieu-ambtenaar In 't Veld herinnerde deze week aan een landelijk onderzoek waaruit tevoorschijn kwam, dat slechts voor veertig procent van de apparatuur, waar voor dat vereist is, ook werke lijk een vergunning bestaat. Leiden steekt volgens In 't Veld gunstig af bij die cijfers want hier ligt het op ongeveer negentig procent. Al betekent het nog altijd dat tien procent van de hindergevende in stallaties zonder vergunning draait. Bovendien haastte hij zich latei- er aan toe te voegen, dat het feit dat een bedrijf een ver gunning heeft, niet altijd wil zeggen dat die altijd de juiste situatie weergeeft. Vooral wanneer bedrijven in hun be staande vestiging de installa ties uitbreiden is dat voor de gemeente erg moeilijk te ach terhalen. Zeker wanneer dat niet wordt gemeld. Daar kan de gemeente alleen achter komen via steekproe ven en controles door inspec teurs. En daarvoor ontbreekt op dit ogenblik het geld en de mankracht, zo maakte mi lieuwethouder Van Dam dui delijk in zijn beantwoording van een reeks D'66-vragen. De afdeling die de binnenko mende aanvragen moet be handelen heeft op dit ogenblik slechts vier medewerkers. Af gezien van vakanties en ziek te komen daar nog de extra werkzaamheden bij waarmee de afdeling de laatste tijd wordt belast. Zo moesten in verband met in werking ge treden Wet Geluidhinder en de voorbereiding van be stemmingsplannen vele ge luidmetingen worden ver richt. De gemeente ontvangt daarvoor van het rijk een vergoeding, maar heeft per soneelsuitbreiding, die daar door mogelijk was, niet ge realiseerd. Nu zou het ongenuanceerd zijn om de gemeente als enige boosdoener aan te wijzen. Ook de Arbeidsinspectie en de In spectie Volksgezondheid laten nog wel eens een steekje vallen en bekommeren zich niet al te veel om in de wet gestelde ter mijnen. In de bedrijven zelf worden veiligheidsvoor schriften niet zelden aan de laars gelapt. Dat het om zeer belangrijke za ken gaat, waarmee mensenle vens gemoeid kunnen zijn, heeft de ammomak-ontsnap- hetzelfde geld waren er slachtoffers gevallen. De zaak rond de naleving van de Hinderwet slaat alleen. Iets vergelijkbaars is er aan de hand met de controle op de naleving van brandpreven- tievoorschriften. De gemeen telijke verordening die deze zaak regelt zou op korte ter mijn ingevoerd kunnen wor den. Of eigenlijk moeten wor den. Maar er zijn op dit ogenblik bij de brandweer onvoldoende mensen beschik baar om te controleren of men er de hand aan houdt. Van daar de beslissing om de re geling stapje voor stapje in te Het duingebied vervult ee aantal belangrijke functie: Het is een belangrijk deel van onze zeeweringhet een zeer plezierige plek om het behoort tot steeds schaarser wordende natuur en het vervult een be langrijke functie in de drinkwatervoorziening Vooral de laatste twee functies blijken steeds meer strijdig met elkaar te worden. En dat heeft inmiddels geleid tot een kribbige, bijna vijandig, sfeer tussen de Leidsche Duinwater Maatschappij en de Stichting Duinbehoud en Waterwinning. Het is zelfs al zover gekomen dat de LDM toestemming heeft geweigerd om nog langer vogelinventa risaties uit te voeren in het wingebied van deze Leidse d ri nkwa termaatschappij LDM-directeur De Jong heeft de onderzoekers de toegang ge weigerd met als argument dat men in de richting van een ac tiegroep gaat die zich "met oogkleppen voor andere be langen. zeer eenzijdig tegen de waterwinning in de dui nen opstelt". Ik aarzel niet dat laatste een zwaktebod te noe men van de LDM. Hoe je ook over de interpretatie van onderzoekingen mag denken, het is een goed ge bruik dat mensen die een me ningsverschil hebben elkaar overtuigen met argumenten. En niet door de tegenpartij monddood te maken, omdat men daartoe toevallig de macht bezit. Bovendien ver sterkt zoiets het wantrouwen, dat de ene partij heeft ten op zichte van de opponent. De LDM heeft nog niet zo lang geleden het eeuwfeest gevierd. Bij die gelegenheid heeft men sterk de nadruk gelegd op het belang dat ook een drinkwa terbedrijf toekent aan de ons omringende natuur. Dat werd nog eens benadrukt door het uitgeven van een boek werkje over de natuur in het duingebied, terwijl het rela tiegeschenk. een beeldje van een kikker, die liefde voor de natuur nog eens moest accen tuerenBovendien predikte de LDM bij die gelegenheid de openheid.Op tal van plaatsen werd "open huis" gehouden. Het weigeren van toegang tot het duingebied aan biologen staat daar haaks op. Bakkies De reislustige Leonie Heymans heeft deze week voor de nodige opwinding gezorgd. Bij de grootscheepse speurtocht die op touw werd gezet, speelden ook de gebruikers van de on langs gelegaliseerde 27-mc- band met hun bakkies" een belangrijke rol. Via onderling radiocontact werden mensen opgeroepen mee te doen aan de speurtochtHet verliep al lemaal met vlekkeloos, maar het feit dat in korte tijd toch tientallen mensen op de been konden worden gebracht om naar het vermiste meisje te zoeken, getuigt toch van een medemenselijkheid in deze zo zakelijke wereld. Daarom heeft mij de wat af standelijke reactie van de Leidse politie verwonderd. De hermandad klaagt er over dat men de burger zo vaak tegen over zich vindt. Bij vechtpar tijen op straat wordt nogal eens de kant van de vechters bazen gekozen en niet die van de politie.Ook wijst men op de dikwijls passieve houding van de burger wanneer de politie - door welke oorzaak dan ook - in het nauw wordt gebracht. Ditmaal wart de politie juist een handje wilden helpen. En dan mag j ook een wat positievere be na dering verwachten. Zeker nt het ging om voormalig etherpiraten die zich in het n een te "illegale verleden me altijd even positief heb be uitgelaten over het optrede van de politie. Er is een kan Daarmee wordt m elk geval Stellingen voorkomen da l op papier voorschriften bi •staandie in Democratisering van di de praktijk n iet nageleefd krijgsmacht zou zich medt worden door du ezelfde wetge- dienen uit te strekken tot in ver. Van rijkst oegc is er de spraak in de bepaling wie aL laatste jaren i lugal getam- vijand aangemerkt moei boerd op hel vervagend worden normbesef. Bijt voorbeeld die De oud-hollandse zegswijze het zo nauw n emen met de Met diploma sop zak vind gi mTj7i%mg[mof die O.. id recht van spreken heeft °f unieer de burner mei eisen en kan zien dat zij de be- Ze tonde wetten zelf met roe- treedt. altijd onderdak gaat nu ede Leidse ban L. GLIBBER.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3