Braafheid ten top NIEUWE WINTERMODE: EX TH A PAGINA 37 Leren blousons met opstaand boordje en blinde sluiting. Ongetailleerde mini-rokken, gekleurde kousen en schoenen met lage hukken, van Karl Lager/eld. PARIJS - Het oude twinset en de oude plissérok en plooirok kunnen voor de komende winter uit de mottenballen worden gehaald. Wie haar oude spullen nog niet aan de ophaaldienst voor oude kle ren had meegegeven, kan straks voor een koopje super modieus gekleed gaan; moe ders zullen deze "oude rom mel" slechts met moeite uit de handen van hun oudere dochters kunnen houden. Wat we jarenlang tuttig vonden, moeten we binnenkort weer leuk gaan vinden: dat idee houd je over na een bezoek aan de grote damesconfectie- beurs in Parijs. De beurs pro pageerde ook nog een andere trend, namelijk variatie op het onverwoestbare chanel- pak: het pak in een grof wol len weefsel met de rechte rok, het rechte openhangende jasje met een ronde hals zon der kraagje, en de afgebiesde mouwen en klepjes. Geen kans De rechte tot strakke rokken maken in Nederland echter nauwelijks een serieuze kans. Dat ze op de Parijse beurs in overvloed aanwezig waren, is niet zo vreemd als je ziet wat de Parijse vrouwen de afge lopen winter zijn gaan dra gen: volop strakke rokken (vaak met een ongeveer twin tig centimeter hoog split om nog te kunnen lopen), en veel hogere pumps dan in Neder land werden verkocht. Ook hoeden keerden terug in het straatbeeld. Terwijl de Ne derlandse vrouw de kokerrok duidelijk heeft afgewezen, heeft de elegante Parisiènne er graag een stukje comfort voor opgeofferd. De gevolgen zijn onmisken baar in de Parijse warenhui zen zijn nu nog steeds strakke rokken te koop, terwijl ze in de Nederlandse zomercon- fectie niet te vinden zijn. Een aanwijzing te meer dat mode- regels steeds minder dwin gend zijn. Een ander opvallend verschil tussen Parijse en Nederland se zomermode betreft de kleuren: in Parijs zie je vrij wel uitsluitend roze, lila en licht blauw (tot aan de strik ken om de paaseieren toe) - terwijl we in Nederland ook het hardere groen en turquoi se hebben - wat Nederlandse vrouwen nu eenmaal mooier staat. In Nederland zullen we de ko mende winter naast de dege lijke plooirokken, veel liever broeken dragen: ruim om de heup vallende bandplooi- broeken met smal toelopende pijp en vaak elastiek in de taille: zeer comfortabel. In deze broeken zijn veel ruiten verwerkt. Onder de knie De minimode zet in de confectie nog steeds niet door. De rok blijft de knie bedekken. Toch is de mini alles behalve defi nitief van de baan. De belang rijkste Franse ontwerpers (zoals Montana, Mugier, Ken- zo, Lagerfeld, Beretta, De Lu- ca, Thomas en Gaultier) brengen zonder uitzondering korte rokken, variërend van riet boven de knie tot zeer kor te mini. Het duurt vaak en kele seizoenen voor hun ideeën in groten getale zijn te rug te vinden bij de detail handel, maar uiteindelijk zal het toch zover komen. Montana De belangrijkste onder hen, Claude Montana, legde zich vooral toe op de omgekeerde trapezium-lijn: breed in de schouders, en via een ver laagde taille toelopend naar een strakke rok. In de confec tie is deze lijn soms al terug te vinden in de vorm van lange truien met een breed boord onderaan. Montana combi neerde deze stijl met dikke Geruite jurk in trapezium-sil houet met openvallende kol. Een pak voor de golf-links maar het kan ook best zo worden gedra gen. Het jasje is van zwartfluweel, daaronder een witte koltrui en een zwart-wit gestreepte broek. Voor erg koude dagen wordt daarover een wollen jas in wit. zwart en grijs gedragen. Voor de nieuwe jassen wordei erg veel gewatteerde en door gestikte materialen gebruikt zoals de glanzende chintz ei stevige poplins. Ditzelfde mt teriaal wordt ook weer voc grote tassen gebruikt Er populair worden de met tec dy gevoerde lange parka-ja: sen (ingesnoerd in de taille die met en zonder capuchor gemaakt worden. Daarnaas "stads" uitgevoerde ski-jacki (met hoge boorden) en lange leren blousons. Materialen De kleding zal volgend jaar win ter erg "wollig" zijn: wollen plooirokken en van (lams) wol gebreide jurken, vesten en truien. Voor de jassen veel glanzende materialen (chintz) en stevige katoenen stoffen met teddy voering. Schoenen Kleuren Een gebreide jurk met een iets korter vestje onder de rok.net boven de knie, er onder worden een dikke maillot en korte laarsjes gedragen. maillots en platte laarzen tot halverwege de kuit. Zijn show werd begeleid door een vrijwel aaneengesloten donderend applaus en bravo geroep. De zaal was barstens vol (zo'n 1500 mensen), en buiten stonden nog tientallen woedende mensen die er, on danks hun toegangskaart, niet meer in mochten: de vei ligheidsnormen waren al ruimschoots overtreden. Wie het hardst kon dringen maak te de meeste kans. Een ander belangrijk ontwer per, Thierry Mugier. behield ook de brede schouders, maar plaatste het accent op de taille waaronder hij korte, wijde rokjes ontwierp. De - van oor sprong Japanse - Kenzo be steedde veel aandacht aan rechte colbert met daaronder rechte, vrij wijde broeken. De confectie kan de snel wer kende couturiers en ontwer pers maar nauwelijks bijhou den. Tegelijkertijd heeft de Europese confectie de snelle veranderingen hard nodig om nog een beetje te kunnen concurreren met Derde We reldlanden waar met veel goedkopere arbeidskrachten veel goedkopere textiel ge maakt kan worden (zoals In dia, Hong Kong. Singapore en Zuid-Korea) - Frankrijk im porteerde in 1979 voor onge veer 40 procent meer uit die landen dan het jaar ervoor. Het zwakke punt van deze goedkoop producerende lan den is echter dat ze een lange planningstermijn nodig heb ben, en dus niet goed op snel veranderende mode kunnen inspringen. Ze raken zo ge makkelijk achterop in de ver- nieuwings- en wegwerprace. Schotse ruiten Maar nu terug naar de komende wintermode: al met al een brave vertoning. Plissé- en plooirokken zullen het in Ne derland (zoals ook nu al ge beurt) helemaal gaan maken: de zogenaamde college-style. Veel Schotse ruiten maar ook effen stoffen en met de plooi en vaak ingestikt tot de heup. Ook kilts raken weer in zwang. De rokken worden gecombi neerd met een twinset, of met een bloesje en een vest. Ves ten zullen in verschillende lengten te koop zijn en krij gen vaak een jacquard-mo tief. Bloesjes blijven hoogge sloten met kleine kraagjes en boordjes of met grote strik ken en jabots en hebben soms een a-symetrische en soms een dubbele sluiting. Truien hebben soms ruime, soms aangesloten kollen, en wor den vaak onder een kraagloos vest gedragen. Jurken zullen niet erg populair zijn. Het meest worden nog gebreide jurken gemaakt met een ruime kol of V-hals die met een kort, halflang of lang vest kunnen worden gedra gen. Broeken Voor jonge meisjes zullen broe ken de belangrijkste dracht worden: ruim op de heupen, elastiek in de taille en smal toelopend naar de enkel. Vaak vallen ze nogal kort en kunnen dan met pumps of ballerina's gedragen worden, wat voor de winter nu niet di rect handig is. Bij de broeken kunnen hetzelf de soort vesten, bloesjes en truitjes gedragen worden als op de plooirokken. Daarnaast combineren ze goed met echte colberts. Losjes omge knoopte sjaals maken een beeld van nonchalance com pleet. De overall- en joggingmode was op de beurs maar in spaarzame hoeveelheden te rug te vinden. Die is in Parijs dan ook nauwelijks aangesla gen. In Nederland lijkt deze trend zich toch nog wel even te kunnen handhaven. Jassen De pumps blijven populair, evenals de ballerina's die nu al te koop zijn. Daarnaast ko men er gemakkelijk laag ge hakte instapschoenen en stij ve, hooggesloten veterschoe nen. In deze schoenen wor den dikke maillots en knie kousen gedragen bij de plooi rokken. Accessoires Bij de sieraden blijft kunststof troef: poppetjes, beestjes als broche, felgekleurde kam men voor in het haar en brede, metalig blinkende banden om de hals met een punt naar beneden. Daarnaast komen ook weer metalen sieraden in. Verder strakke gebreide mutsjes met een omgerolde rand, en hoeden met schuin naar beneden wijzende rand. Veel grote ronde tassen van doorgestikte chintz of katoen. Eën fabrikant had een grapje uitgehaald door tassen te ma ken in de vorm van hoge schoenen en rolschaatsen: een tijdverdrijf dat vooral in Amsterdam is aangeslagen. Plooirok van een schotse ruit, de plooien zijn ingestikt tot op de heup. De zakjes in het mouwloze vestje hebben dezelfde kleuren als de rol. De Schotse ruiten worden in allerlei ook felle kleuren uit gevoerd. Verder komt er veel zwart en grijs, en daarnaast gedekte warme tinten in rood (bordeaux en brique), groen (militaire kleuren), geel (oker en kakitinten) en wat don kerbruin. NEL VAN BEMMEL Grofgebreidetwinset met bijpas sende sjaal en muts op een strakke Variaties op het overbekende Chanel-pakje ■k Broek met ruimte op de heupen loopt smal toe naar de enkelin het geruite hemd it een pus met punt vorm gezet. Een glu mende broek m wpber- tjes-motief met effen blouse jabot. itrakke rok met ge- paar forse wanten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 37