\de» l&egij®e pl wËÊk r- m 'Amerikaanse gegijzelden gehersenspoeld' 'Chomeiny handelt in strijd met Islamitisch recht Iran- kenner Drs. de Bruijn: Prof. dr. Bastiaans ZATERDAG 12 APRIL 1980 EXTRA Drs. JT. P. de Bruijn: "Gijzeling ambassade in strijd islamitisch recht "Amerika zal heel voorzichtig moeten zijn". Eén van de weinige mogelijkheden om de gegijzelden vrij te krijgen is volgens De Bruijn druk uit te oefenen via de Westeuro- pese landen. "Dat werelddeel moet zijn in vloed uitoefenen, maar men is daarvoor in Europa nogal huiverig". West-Duitsland blijkt Amerika wel enigszins tegemoet te willen komen, maar het is nog niet helemaal duidelijk op welke manier. De ministers van buitenlandse zaken van de EG-landen hebben inmiddels laten we ten begrip op te kunnen brengen voor het Amerikaan se standpunt, maar verder dan een eis aan Iran de gegij zelden vrij te laten gaat de so lidariteit van de Europese landen niet. Dat wil het CDA- Tweede Kamerlid J. N. Schol ten wel. De Nederlandse regering moet haar standpunt op het Ame rikaanse verzoek zich aan te sluiten bij de door dat land aangekondigde sancties te gen Iran, voor volgende week donderdag in de Tweede Ka mer duidelijk maken. Er moeten volgens het kamerlid "onverwijld" stappen worden ondernomen in het kader van de Europese Politieke Sa menwerking om gezamenlijk stappen te kunnen onderne men tegen Iran. Als dat niet lukt, dan moet Ne derland zelf stappen onder nemen. zegt Scholten. "Ge zien de ernst van de situatie rond de gijzelaars moeten we daadwerkelijk soliair zijn met de Amerikanen". Volgens de Leidse Iranist wor den de gijzelaars gebruikt om interne conflicten in Iran in toom te houden. "Iedere actie (behalve oorlog) van de Ame rikanen zal de huidige be windhebbers in Iran alleen maar in de kaart spelen. LEIDEN - "Het lijkt er op dat aan de bekentenis van de twee Amerikanen in de ambassade in Teheran een hersenspoeling vooraf is gegaan. Het is volgens mij niet waarschijnlijk dat ze uit zichzelf dergelijke bekentenissen zullen doen". Dit is het commentaar van de Leidse psychiater prof. dr. J. Bastiaans op de recente uitlatingen van de twee gegijzelden in de ambassade van de Verenigde Staten in Iran. Het duo heeft voor de Iraanse televi sie gezegd dat ze spionnen waren van Amerika. "De bezetters hebben om hun doel te bereiken waarschijn lijk een complete angsttoe stand bij de twee Amerikanen bewerkstelligd. Waarna een totale fysieke en psychologi sche desintegratie is opgetre den en er voor de betrokke nen alleen uitzicht was op een lichamelijke ziekte, krank zinnigheid of de dood. Bij het hersenspoelen hebben de bezetters daarna hun slag geslagen door hun houding (dan aardig, dan wreed) te veranderen en zo andere ge dachten, ideeën, ideologieën en dergelijke te introduceren bij de gegijzelden. Daarmee zijn, veelal valse, bekentenis sen afgedwongen". Redding was in de gedachten- gang van de gegijzelde Ame rikanen alleen mogelijk als ze zouden toegeven en zich soli dair verklaarden met het door de bezetters gewenste sy- teem. "De volledige onder werping aan de bezetters en de identificatie met hun op vattingen bevrijdt de betrok kenen van dreiging, pijn, schuldgevoel". Mensen die een hersenspoeling ondergaan zijn over het alge meen onder te verdelen in drie groepen: Zij die tot het eind weerstand bieden, zij die na enige tijd door de knieën gaan en mensen die direct voor de druk zwichten. Het is volgens prof. Bastiaans begrijpelijk dat personen met een krachtige persoonlijk heidsstructuur en .hoge mo raal het veelal langer uithou den dan meer passieve en slecht gemotiveerde per soonlijkheden. "Het hersenspoelen wordt he laas nog steeds in tal van lan den toegepast, vooral met het oogmerk van indoctrinatie in de politieke sfeer". Klap De grootste klap voor de men sen zoals de twee Amerika nen komt later, als ze vrij zijn. "Als ze merken wat ze hebben gezegd zullen ze het héél moeilijk krijgen". Niet alleen de Amerikanen die een hersenspoeling hebben gehad zullen het na de afloop van de gijzeling zwaar te ver duren krijgen. "Het ergste komt ook voor de anderen na de vrijlating", aldus prof. Bas tiaans onlangs voor de Ame rikaanse televisie. "Dat kan zelfs over twintig of dertig jaar zijn". Mensen ontwaken dan nog vaak badend in het zweet uit nachtmerrie-achtige dromen om tot de ontdekking te ko men dat zij de gijzeling geestelijk niet hebben ver werkt. In uitzendingen van verschil lende Amerikaanse tv-sta- tions heeft de directeur van de Jelgersmakliniek in Oegstgeest de Amerikaanse bevolking voorbereid op de eventuele terugkeer van hun landgenoten die*nu al ruim een half jaar in de Ameri kaanse ambassade in Teheran worden gegijzeld. Prof. Bastiaans werd daarvoor door de Amerikanen ge vraagd omdat hij in het verle den de nodige ervaring heeft opgedaan met slachtoffers van gijzelingen in Nederland. Hij was bij de opvang van die mensen vaak een centrale fi guur. Er moeten zich bij de gijze lingsactie in Teheran ver schrikkelijke taferelen af spelen zoals Russisch Roulet te dat één van de meest gru welijke methoden is om een mens voor altijd met een trauma naar huis te sturen. Russisch Roulette is een spel met een revolver. In de cylin der, waarin normaal zes tot acht kogels zitten, wordt één patroon gedaan. De cylinder wordt rondgedraaid, de re volver wordt tegen de slaap van het slachtoffer gedrukt waarna de trekker wordt overgehaald. De kans dat de kogel voor de loop zit is ongeveer vijftien procent... Wreedheden Met dit soort wreedheden wor den gegijzelden in de ambas afstand heeft kunnen nemen, dan kan toch het verdrietige gevoel de overhand krijgen dat men in een bepaald op zicht is aangetast, dat men minder goed kan functione ren en dat men tot op zekere hoogte in een nieuwe vorm van isolement is terecht ge komen". Het kan natuurlijk ook zijn dat men spoedig na de bevrijding weer gewoon aan het werk gaat. Maar het is mogelijk dat na een aantal maanden of ja ren alsnog problemen komen voor het gyzelingsslachtoffer. Opvang Hoe moeten die mensen in Amerika worden opgevangen en heeft men er daar de nodi ge ervaring mee? Prof. Bastiaans: "Nee. Over het algemeen heeft men daar die ervaring niet. Dat is vooral duidelijk ge worden uit de onvoldoende nabehandeling van militairen die zijn teruggekeerd uit Vietnam. Het is wel waarschijnlijk dat de Amerikanen hier, na alle publicaties in de afgelopen maanden, het nodige aan zullen gaan doen. Er zijn daar echter niet veel deskundigen die met de vereiste vormen van behandelen de nodige er varing hebben". Over wat thans bekend is van gevolgen van gijzeling kan worden gesteld dat er zeker mensen zijn of zullen zijn die het gebeuren goed hebben verwerkt. Sommigen zijn er psychisch mogelijk door ge groeid, doch voor anderen is het nog onzeker of het inner lijke verwerkingsproces zich in positieve dan wel in nega tieve zin zal ontwikkelen en dat men in de toekomst dan ook bij hen zal moeten con stateren dat het "gyzelings- syndroom" toch in vele op zichten overeenkomst ver toont met de oorlogssyndro- "Het is van groot belang dat er in dit opzicht mogelijkheden komen voor langdurige be geleiding van de ex-gegyzel- den en hun omgeving. Eerst na jaren zal dan blaken hoe veel mensen van de nu be kende gijzelingen blyvcnd schade hebben opgelopen, hoeveel mensen zich zonder blijvende schade hebben her steld. zo ook hoe effectief de geboden hulp, begeleiding, nazorg, behandeling zijn ge weest". THIJS JANSEN LEIDEN - "De Amerikanen alleen zullen met hun sanc tiemaatregelen weinig kun nen doen. Ze zullen met hun maatregelen eerder het te gendeel bereiken en een blokkade op zee zal de een heid in Iran alleen nog maar versterken". Dit zegt de Leid se Iranist drs. J. T. P. de Bruijn, die lector is bij de Leidse universiteit. Zijn woorden blijken maar al te waar te zijn, want de bezetters van de Amerikaanse ambas sade in Iran hebben inmid dels bekend gemaakt alle ge gijzelden te doden als Ameri ka overgaat tot een militaire actie tegen Iran. De situatie rond de ruim vijftig gegijzelde Amerikanen dreigt de laatste dagen uit te groeien tot een climax nu de Verenig de Staten de diplomatieke be trekkingen met Iran hebben verbroken en president Car ter sancties heeft aangekon digd. De Bruijn ziet dus weinig heil in de Amerikaanse acties. symptomen van een versterk te en vervolharde waakzaam heidsreactie, die vooral wan neer er geen gelegenheid tot rust is, spoedig in een eerste uitputtingstoestand kan overgaan. Mochten de gegijzelden bin nenkort worden vrijgelaten, dan zal het verwerkinsproces over het algemeen vrij veel tijd vergen. "In de eerste da gen na de bevrijding kan men de vreugde ervaren van be houden terugkeer in de ver trouwde omgeving". In het rapport "psychologisch onderzoek naar de gevolgen van gijzelingen in Nederland (1974-1977)" waaraan prof. Bastiaans medewerking heeft verleend, staat onder andere dat het medeleven van de omgeving de vreugde en het bevrijdingsgevoel kan ver sterken. "Doch wanneer die aandacht van die omgeving gaat ver slappen en men bij zichzelf gaat bemerken dat men van het doorleefde nog geenszins Er bestaat in Iran een groot wantrouwen tegen vreemde mogendheden. Dat is echter niet van de laatste tijd. Vol gens drs. de Bruijn kijken de Iranezen al ruim anderhalve eeuw met een scheef oog naar het buitenland. "Eerst waren de Russen en de Engelsen de baas in dat land en na de tweede wereldoorlog hadden de Amerikanen het daar voor het zeggen. Wat er in die tijd misging is daarom altijd aan het buiten land toegeschreven. Daar is natuurlijk veel van waar, maar niet alles", zegt drs. de Bruijn. Dat neemt echter niet weg dat Iran het probleem zelf zal moeten oplossen. Maar de Islamitische republiek die Chomeini wil vestigen sluit aan by de gevoelens en de tradities die nog by veel Iranezen leven. "Voor de ge wone man in dat land is er met de komst van Chomeini niet zo veel veranderd. Dat ver klaart ook wel waarom Cho meini met name op het platte land zo'n grote steun heeft". Voor de westerse wereld komt het reilen en zeilen van de Iranezen nogal extreem over. "Maar", zegt De Bruijn. 'ze zijn zeker niet te vergelijken met de japanners in de twee de wereldoorlog, die zich voor hun keizer doodvochten, maar er zijn wel veel senti menten die by de laatste re volutie in Iran een rol hebben gespeeld en achter de scher men is Iran een door interne politieke tegenstellingen verdeeld land". Overigens is de gijzeling in de Amerikaanse ambassade in strijd met het Islamitisch recht zoals dat door Chomeini wordt beleden. De Bruijn: "Dat recht wordt op traditie gebaseerd. De acties in de Amerikaanse ambassade blyken strijaig te zijn met die tradities De bezetters moeten hun gijzelaars vrijlaten. Ook het doden van gijzelaars is in strijd met dat Islamitische recht". De kwestie Iran wordt echter bemoeilykt om<Jat er volgens sade volgens de verhalen ge confronteerd. Daarbij komt nog dat de bewakers in de ambassade regelmatig wor den afgelost, wat het opbou wen van een relatie tussen gegijzelden en bewakers niet ten goede komt. "Het leggen van menselijke contacten, één van de mini mumvoorwaarden om te overleven, is daardoor zeer klein", zegt prof. Bastiaans. Zoals bekend worden sinds 4 november ongeveer vijftig Amerikanen in de ambassade van de Verenigde Staten van Amerika in Teheran gegij zeld. Deze mensen, onder wie diplomaten en militairen, staan bloot aan allerlei wreedheden van hun bewa kers. Het maakt volgens Bastiaans weinig verschil of men in zo'n situatie militair of diplomaat is om aan de gijzeling geeste lijk het hoofd te kunnen bie den. "Dat hangt van de voor- ervaringen van die mensen af Met andere woorden. "Is hen geleerd wat in zulke om standigheden het goede ge drag is". Volgens Bastiaans beginnen steeds meer instanties aan dergelijke opleidingen. Zo heeft de Nederlandse lucht macht een compleet draai boek voor dit soort situaties. Uit berichten die vanuit de am bassade naar buiten doorsij pelen blijkt onder andere dat de gevangenen in kleine groepjes, los van elkaar en vaak geboeid in het gebouw zijn ondergebracht. Aan welke geestelijke marte lingen deze Amerikanen pre cies blootstaan is niet te zeg gen, maar het ligt voor de hand dat ze van hun Iraanse bewakers een grondige her senspoeling krijgen. Ook de duizenden om "wraak" roepende Iranezen, die re gelmatig langs de bezette ambassade marcheren, zullen het moreel van de Amerika nen geen goed doen. Wat zijn hiervan de vermoede lijke gevolgen? Verschrikkelijk Prof. Bastiaans: "Het moet voor die mensen ver schrikkelijk zijn. We weten uit ervaringen met ex-gegij zelden in Nederland dat voor al het begin van een gijze lingsactie erg moeilijk voor de slachtoffers is". In een publicatie over het "KZ- syndroom" (een complex van psychische en psychosomati sche reacties die het gevolg kunnen zijn van onder andere een gijzelingsactie zoals in Teheran) spreekt prof. Bas tiaans over vier fasen: de' shock-fase; de alarm-fase; de aanpassings-fase en tenslotte de uitputtingsfase. "De gijzelaars in de Amerikaan se ambassade bevinden zich op dit moment in de Alarm fase, gecombineerd met ex treme uitputting. De voornaamste kenmerken daarvan zijn angst, prikkel baarheid, rusteloosheid, slaapstoornissen. Dit zijn De Bruyn ook een klasse- stnjd aan de gang is, waarin alles is geoorloofd Deze vorm van stadsguerriJla (zoals de Rode Brigades) is uit Europa naar Iran overgewaaid. By deze manier van oorlogvoe ren wordt alles gebruikt wat in het straatje van de bezet ters van pas komt om de ver meende vijand (in dit geval Amerika) te bestryden. Daar maken de fanatieke mos lims weer misbruik van Zy gebruiken de linkse studen ten in de ambassade om hun idealen te realiseren Dat maakt het allemaal erg moei lijk om. ook in Iran. tot een oplossing te komen Het 1- in wezen uitzichtloos omdat men er geen punt kan achterzetten Het is een chao tische situatie waar een hele boel zaken lynrecht tegen el kaar indruisen. Alleen een dictator zou een einde aan de toestanden in dat land kun nen maken", aldus drs. De Bruyn. THIJS JANSEN Prof. Bastiaans: Hersenspoelen wordt helaas nog in tal van landen toegepast".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21