De Danaïden mikt in Voorschoten op jeugd Pony s beheersen eerste dag van Indoor Leiden WW pakt volleybaltitel v'-'l Clerc verdringt Bronstring ZATERDAG 12 APRIL 1980 SPORT PAGINA 15 Roelof de Bruyn Prince temidden van folders vouwende leden van de projectgroep Voorschoten. 'Je moet veèl mensen weinig laten doen in een verenigingNiet omgekeerd Leidse korfbalclub vecht tegen vergrijzing LEIDEN - Toen de Leidse wethouder van economische aangelegenheden mevrouw Fase-Dubbelboer gisteren in het begin van de avond de hippi sche driedaagse in de Groenoordhallen officieel opende hadden vele ponyruiters en -amazones er alle vele uren opzitten. Die waren s ochtends om tien uur al aan hun speelse competitie - onder de naam Mounted Games uit Engeland overgewaaid - begonnen. Allerlei spelletjes waai in pony s, miters en amazones hun snelheid, wendbaar heid en behendigheid tegen elkaar uitspelen. Het is ongelooflijk wat die jongelui en hun diertjes daarin aan rapheid, geestdrift en onvermoeibaarheid hebben getoond. Telkens weer moes ten zij voor een ander spelletje tegen elkaai op de ven e van licht-bei ijd- bare lemen vloer aantreden. En hun enthousiasme bleef van het begin tot het einde even groot. En dat einde kwam voor de zes teams die de finale haalden pas heel laat. Om precies te zijn: twaalf uur nadat zij zich in een parade aan de jury en het toen nog maar in kleinen getale aanwezige publiek hadden getoond snelde de laatste combinatie over de finish. Het was bijna een wonder dat de jonge hippische fanaatjes en hun pony s toen niet van vermoeid heid door de benen zakten. Maar niks daarvan. Terwijl golven van toejuichingen van de inmiddels goed gevulde tribunes rolden kon het jeugdige viertal van De Hoge Waard uit Koudekerk een kolossale beker in ontvangst nemen omdat het in die finaleronde het hoogste aantal punten hadden gescoord. Geen van de finalisten ging met lege handen naai huis. Er waren bekers, linten, taarten, ja zelfs een krentenbrood ook voor de andere 2. Konin gin Emma uit Wassenaar, 3. De Wetei mgi uiteis uit Nieuwe Wetering. 4. De Alphense Ruiters uit Alphen aan den Rijn, 5 De Grocnendijkruiters uit Hazerswoude en als zesde tenslotte Bergse Bos uit Berkel. Overigens zorgden deze veelbelovende toekomst voor de paardesport vooi het enige wedsti ïjdelement dat op de eeiste dag van Indoor Lei den te zien was. De rest van het programma bestond in de avonduren uit show, show en nog eens show. En de ingewi jden in het hippische wereldje hier in de omtrek weten maar al te goed dat men voor zoiets nagenoeg nooit een vergeefs beroep doet op de enthousiastelingen die de menverenigingen In het gareel (Rijnsburg) en Paard en rijtuig (Alphen aan den Rijn) vormen. Die zijn altijd in voor een demonstratie met aangespannen paarden. Maar daar bleef het ditmaal niet bij. De Rijnsburgers bleken ook nog verbluffend rap uit de voeten te kunnen in een schier levensechte recon structie van een postkoetsoverval, zoals we die kennen uit de talrijke boeken die het rauwe leven van het Wilde Westen schetsen. I^aast de staaltjes van hippisch kunnen van deze streekgenoten kreeg het toch flink opgekomen publiek ook nog Abraham Chardon te zien, een van de meesters in het mennen. Drie of viei paai den voor elkaar aange spannen, het maakt hem althans zichtbaiu niets uit. En tenslotte kwam hij ook nog met een achtspan op de proppen. Daar tussendoor hadden jongelui uit het Hippische Centrum Westland uit Wateringen laten zien wat voltige (gymnastiek te paaid) is en had de directeur van dat centrum Jan de Haan (vandaag en morgen ook assis- tent-parcoui bouwer) met stentorstem een knap gereden Hongaarse car- roussel geleid. Die werd door de paardenkenneis op de tribunes gezien het luidruchtig applaus hogelijk gewaardeeid. Maar de show en het spel zijn nu achter de rug, het springen is vanochtend al begonnen met de ponyruiters. Vanmiddag en vanavond komen de senioren aan bod in vier rubrieken die ondei de vanen van de Neder landse Bond van Rij verenigingen worden gereden. De springers, die weer een trapje hoger op de hippische ladder zijn ge klommen, starten morgen in drie rubrieken met als klapstuk van deze veiling een veelal spectaculair jachtspi ingconcours. Op de startlijsten komen namen als Gert-Jan Mooy, Irma Smulders en Wiel Hebei voor, i die in het verleden vaak voor vuurwerk hebben gezorgd. KOOS POST t de pony teams voor het LEIDEN - De komst van Roelof de Bruyn Prince heeft het korfballetje bij De Danaïden flink aan het rollen gebracht. De 53-jarige Oegstgeeste- naar bracht toen hij in de zomer van het vorige jaar het voorzitterschap aanvaard de, de noodzakelije vonk mee, die het zwak smeulende vuurtje weer deed aanwak keren. Want van de eens flo rerende korfbalvereniging was anno 1979 niet veel meer over. Slechts 200 leden telde de club nog, terwijl in de pe riode '69-'74 zon 350 mannen en vrouwen lid waren ge weest. Die duidelijke terug gang bracht De Danaiden tot een unieke beslissing. In sa menwerking met de gemeen te Voorschoten besloot men op een veldje in de wijk Noord-Hofland een jeugdaf deling te gaan beginnen. Vandaag worden daar overi gens de eerste wedstrijden, voorlopig alleen door pupil len en aspiranten, gespeeld. Een actie die voor een be langrijk deel op het conto van Roelof de Bruyn Prince geschreven kan worden. Zo als de preases eigenlijk voor zoveel positieve injecties verantwoordelijk kan wor den gesteld. "In Zuid-West", zegt De Bruyn Prince, "is sprake van een duidelijke vergrijzing. Dat is duidelijk te merken aan het jeugdbestand. We krijgen nauwelijks nieuwe leden meer. Is een ongezonde zaak natuurlijk. De club wordt be perkt in de selectiemogelijk heid. Zoiets komt de kwaliteit niet ten goede. Gevolg is dat goede spelers het korfbal steeds gemakkelijker gaan opvatten omdat er weinig of geen concurrentie aanwezig is. Daarom hebben we beslo ten om een aparte jeugdafde ling te gaan beginnen, In randgemeenten zoals Voor schoten zijn mogelijkheden genoeg. Alleen moet het wel op de juiste manier aanpakt worden. We hebben nu een veldje midden in Noord- Hofland en zoiets spreekt ons veel meer aan dan een forse accommodatie aan de rand van het dorp. Die kleintjes krijg je namelijk niet zo gek om die gevaarlijke Chur- chilllaan of Voorschoterweg over te steken. Dat hoeven die kinderen nu dus niet te doen. Zal ongetwijfeld een positie ve invloed hebben' Een belangrijke meevaller voor De Danaiden is dat er in heel Voorschoten geen korfbal vereniging te bekennen is. Ooit zijn er een paar goedwil- lenden onder de naam Vitesse begonnen, maar dat probeer sel was geen lang leven be schoren. De Danaiden komt in Voorschoten goed besla gen ten ijs. "We hebben het materiaal en het kader om die afdeling gedegen op te bou wen. Er is een speciale pro jectgroep voor in het leven geroepen. Wij proberen'het gebeuren met zoveel moge lijk propaganda te begelei den". Van der Smissen 'uitgeschakeld' WEDEL-Christ van der Smissen is gisteren uitgeschakeld voor de finalepoule van de strijd om het Europees kampioenschap band stoten in Wedel (Wdl). Zowel in de derde als in de vierde ronde leed de Nederlandse biljarter een nederlaag. Eerst tegen de West duitser Dieter Müller (200-144), vervolgens tegen de Belg Ceule- mans (200-73). Van der Smissen speelt nu verder om de vijfde plaats. Met Ceulemans en Müller gaan Dielis (Belg) en Connesson (Fra) strijden om de ereplaatsen. Lotto en Toto DEN HAAG - De uitslagen van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto 14 Eerste prijs: 1 winnaar, bruto f 666.666,67, tweede prijs: 7 winnaars, elk bruto f23.782,50, derde prijs: 226 win naars, elk bruto f 1.104,90, vierde prijs: 9.404 winnaars, elk f35,40, vijfde prijs: 21.190 winnaars, elk f 15,70. Toto 14 Eerste prijs: 7 winnaars, elk bruto f 18.931,90, tweede prijs: 165 winnaars, elk f374,-, derde prijs: 2.245 winnaars, elk f38,40. Toto-gelijk 14: Eerste prijs: geen winnaars, tweede prijs: geen winnaars, derde prijs: 4 win naars. elk bruto f 1.828,50, vierde prijs: 254 winnaars, elk f 36,80, vijfde prijs: 498 winnaars, elk f 16.-. Zwemrecords AUSTIN - De Zweed Par Ar- vidsson heeft gisteren in Texas een nieuw wereldre cord gevestigd op de 100 me ter vlinderslag heren. Hij no teerde een tijd van 54.15 se conden. Het oude record stond met 54.18 op naam van de Amerikaan Joe Bottom, dat hij realiseerde op 27 au gustus 1977 in Oost-Berlijn. De Amerikaan Rowdy Gaines bracht eveneens in Austin het wereldrecord 200 meter vrije slag op zijn naam met een tijd van 1.49.16. Het oude record stond met 1.49.83 op naam van de Rus Sergi Kopakov. Noodzakelijke reclame overi gens, want om in de absolute top mee te komen, heeft De Bruyn Prince uitgerekend dat er rond de 300 leden nodig zijn. En De Danaiden wil dol graag in de bovenste regionen meedraaien. "Het bestuur heeft destijds niet tijdig aan de bel getrokken. Ze zagen het gevaar niet aankomen. Niet dat men een wanbeleid heeft gevoerd, maar ze zijn verkeerd beziggeweest. Nou, toen ik vorig jaar de voorzit tershamer ter hand nam, ALPHEN AAN DEN RIJN - In de volleybalcompetitie voor de eer ste klasse van het district viel gis teravond bij de heren de beslis sing in de strijd om het kam pioenschap. In een rechtstreekse confrontatie moesten WW en DAC, de nummers één en twee, gaan uitmaken wie zich kam pioen mocht noemen. Omdat WW één punt voor stond, had die ploeg aan een gelijkspel vol doende. In een bomvolle Rijns treekhal in Alphen werd die de ling bereikt na een zeer spannen de en attractieve wedstrijd. Bij de dames is de beslissing nog niet gevallen. Orion deed wat het moest doen en won van Aarlan- derveen, waardoor de Orion-da- mes nu op een nader te bepalen datum een beslissingswedstrijd tegen NOVO 2 moeten spelen met als inzet de eerste klasse-ti tel. De heren van WW moesten giste ren nog enige benauwde momen ten meemaken voordat de bloe- kwam ik met een serie voor stellen. Een belangrijk deel daarvan is al uitgewerkt. Ik ben van het principe uitge gaan dat er veel mensen wei nig moeten doen in een ver eniging. En niet omgekeerd, zoals overal het geval is. Je moet mensen een stukje ver antwoordelijkheid geven. Ik ben samen met de secretaris op diverse avonden leden gaan opzoeken. Met in het achterhoofd het idee om de man of' vrouw voor het kader men in ontvangst konden wor den genomen. DAC immers overheerste in de eerste set zo duidelijk dat de tegenstander bij tijd en wijle volledig zoek werd gespeeld. Via 14-0 werd het 15-2, waarmee een forse klap leek te zijn uitgedeeld. De Alphenaren gingen dan ook fors door, ser veerden WW's hoofdaanvaller Rietkerk volledig uit de strijd en namen een 7-2 voorsprong. Vanaf dat moment stokte de machine. Zeven foute serves op rij brach ten WW terug in de race en de stand was gelijk. DAC kwam nog wel op 12-10, maar door wat on gelukkige foutjes moest de set worden afgestaan: 12-15. Daarmee stond DAC voor de moei lijke opgave om de twee volgende sets in winst om te zetten. Het team ging voluit op jacht. Willie Boerelïjn, Lex Hilbers en vooral Mans Schimmel slóegen de bal len weer in als kanonskogels en via 13-3 werd het 15-8 voor DAC. In de vierde en beslissende set gezellig over de vereniging gekeuveld. In die sfeer zijn de mensen namelijk heel anders dan op het veld. zeggen ze veel gemakkelijker ja. Weini gen hebben een functie bin nen de vereniging geweigerd. Ik ben van mening dat een geoliede organisatie een noodzaak is. Dat kan dus al leen met goed en uitgebreid kader. We zijn nu op de goede weg". Slechts het functioneren van de huidige trainer Gerard Bos is De Bruvn Prince een doorn in richtte WW zich op: (0-4) en me de omdat Hans Schimmel van DAC toen tweemaal erg onge lukkig ten val kwam kon de ploeg doorlopen naar 14-3. Een laatste wanhoopspoging bracht DAC nog op 9-14, maai toen besliste een netbal de strijd definitief ten gunste van WW, dat dolgelukkig de 9-15 en de 2-2 begroette. Ter wijl DAC praktisch het hele sei zoen bovenaan stond, bleek WW in de slotfase in alle opzichten de koelbloedigste. De dames van Orion dwongen gis teravond een beslissingswed strijd tegen NOVO 2 af door te winnen van Aarlanderveen. Via de sterke serve van Sonja Huis man en de harde smashes van Sonja Kooter werd de eerste set met 15-10 gewonnen. Daarna ging het fout (11-15), maai met Marjan Doisman in de ploeg kwam de ommekeer: 15-6. Ook de laatste set won Orion met die cij fers, mede dankzij goed spel van Els Zaal: 3-1. het oog. Bos heeft namelijk geen ambities om de jeugd- trainingen in de juiste banen te leiden. "Een dat is een ge wichtige zaak", weet de Da- naiden-voorzitter, "als je dat laat zitten, wordt je nooit een topclub. Hoe eerder begon nen wordt, hoe beter het is. Korfbal is een moeilijke sport, vergis je niet. Er zal wellicht een andere trainer komen. Of Bos krijgt assis tentie. ROB ONDERWATER Jeroen Piket gaat titel prolongeren NIJMEGEN - De strijd in het schaaktoernooi om de Ne derlandse jeugdtitels lijkt na de zesde ronde beslist. In de categorie tot 16 jaar kan Yvo Volman uit Helmond de titel vrijwel niet meer ontgaan, terwijl Jeroen Piket uit Lei derdorp zijn titel tot 13 jaar waarschijnlijk zal gaan pro longeren. De aanstaande kampioenen hebben gisteren in de zesde ronde niet over geluk te kla gen gehad. Volman kwam te gen Friso Nijboer uit Nijme gen danig in de problemen. In de tijdnoodfase kon hij de partij echter nog juist beslis sen. Vrouwe Fortuna was nog nadrukkelijker op de hand van Jeroen Piket, die in verlo ren stelling een remise kreeg aangeboden van Roel Kroon uit Oenkerk. Marcel Piket uit Leiderdorp kwam in de oudste categorie remise overeen met de nu onttroonde kampioen Jan de Wit uit Capelle aan de IJssel. Met nog een ronde voor de boeg heeft Piket een vol punt achterstand opgelopen op leider Yvo Volman. Lev Poloegajevski uit de Sow- jet-Unie heeft gisteren in Al ma Ata de zevende partij in de schaaktweekamp (kwartfi nales kandidatentoernooi) tegen zijn landgenoot Michail Tal gewonnen. Tal gaf de eer dei afgebroken partij zonder verder te spelen op. De stand is 5-2 in het voordeel van Po loegajevski. die nog een halve punt nodig heeft om zich te plaatsen voor de halve finale tegen Viktor Kortsjnoi. VOETBAL - Martin van Vianen wordt met ingang van het nieuwe seizoen trainer van de eerste divi sie club FC Vlaardingen. Van Vianen, die voor twee jaar heeft getekend, wordt in Vlaardingen de opvolger van Hans Dorjee, die naar de eredivisieclub Excelsior gaat. Van Vianen is momenteel werkzaam bij Teister. LEIDEN - Hoewel in eerste instan tie alle spelers van de basketbal vereniging Nyssen Trotters te kennen hadden gegeven ook vol gend seizoen voor de eerste divi sievereniging uit te komen, staat nu al vast dat Peter Paulides ver trekt. De Leidse spelverdeler, die v.>rig jaar nog deel uitmaakte van de selectie van Parker Leiden ZEILEN - De Flying Wilma met schipper Gei ai d Dyksti a heeft de leiding in de specerijenrace be houden. Het Nederlandse schip passeerde als eerste Kaapstad, 27 dagen na het vertrek uit Jakarta. Dijkstra probeert in deze zeilrace het record, dat de Britse theeclippei Kei in 1860 met 83 dagen vestigde, te verbeteren. heeft de knoop doorgehakt, nu het nog steeds niet zeker is met welke pretenties Trotters het sei zoen '80 ''81 ingaat. Peter Paulides wil evenwel per se op topniveau door blhven spelen en heeft inmiddels al contacten met enkele eredivisieveremgin- gen. "Maar het is nog een te vroeg stadium om nu al namen te noe men". fraaie positiepartij een impo- nei ende zege. De uitslagen van de vu-ide ronde zijn. Jansen - Van Harten 1-1, Wiersma - Van de Wal 1-1, Stok- kel Bies 1-1, Clerc - Bronstring 2-0. Bastiaannet Hoogberg 1-1. Boulonoi> - Beerschot l-l Stand 1. Clerc 6 punten. 2 Stok- kcl. Bu Bü.shaunnet en Bron- slring 5.6 Wiersma. Van de Wal en Boulonoi 4 9 Van Harten en Jansen 3, 11/12. Beerepoot en Hoogberg 2. BEDUM (ANP) - Rob Clerc gaat alleen aan de leiding in het toernooi om de indivi duele damtitel van Neder land. Dat was het resultaat van de vierde ronde die giste ren in het Groningse Bedum werd gespeeld. Clerc won de belangrijke partij tegen Evert Bronstring en alle andere duels eindigden in remise. De in Huissen (Gelderland) woonachtige internationale giootmeester nam hiermede de koppositie van Bronstring over. Hij wordt bi laagd dl vier man. die een punt achter stand bezitten. Clerc toont dei e partij een sterke indruk achtei In de eerste partijen heeft hij mogelijk een punt of meei laten zitten, maar giste ren demonstreerde hij zijn grote klacht en boekte een Het team van WW: staand v.l.n.r.: Rob Gussekloo. Mart Drissen.Wil Westgeest, Jan v. d. Meer, Wimde Bruin. Zittend (v.l.n.r.): Duko Visser, Gep Rietkerk, Gerard Remmerswaal, Piet v. d. Brink, Hans Sanberg. PAULIDES WEG BIJ TROTTERS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15