Vriesekoop op karakter naar laatste acht Oranje basketbalteam in slotfase nog platgewalst Het cruciale moment van Nottingham ZATERDAG 12 APRIL 1980 PAGINA II BERN - Met twee gebalde vuisten in de lucht, juichend en springend van geluk vierde Bettine Vriesekoop zeer laat gisteravond haar schitterend bevochten 3-2 zege op Blanka Silhanova. Zij vergat haast de felicitaties van de Tsjechische in ontvangst te nemen op weg naar haar eveneens spontaan feestvierende coach Gerard Bakker. Twee tellen later barstte de Neder landse in vreugdetranen uit. Het moest eruit: de opgekropte span ning, de eerste onzekerheid die was komen binnensluipen door haar ziekte en natuurlijk door de zenuwen. Want Vriesekoop moest gisteren tweemaal tot op de bodem van haar kunnen gaan om te kunnen doordringen tot de laatste acht van het toernooi om de Europese tafeltenniskam pioenschappen. Eerst was daar het obstakel Ström- vall, later volgde Silhanova. Tus sendoor wandelde de Hazers- woudse over de zwakke Ierse kampioene Karen Walker heen. Het toernooi kan voor Vriesekbop eigenlijk nu al niet meer stuk. De vraag rijst echter wel, hoever zij nu nog kan reiken. Vandaag komt zij in de kwartfinales uit te gen de Hongaarse Gabriella Sza- bo, die de Russische Bakshutova aan de kant zette op weg naar die laatste acht. Bij winst - tot nu toe zegevierde Vriesekoop in vier van de onderling zes gespeelde ontmoetingen - bereikt zij de halve finale, waarin de favoriete Engelse Jill Hammersley zeker niet haar (geplande) tegenstand ster zal zijn, oipdat die door Gordana Perkucin uit Joegosla vië verrassend een halt werd toe geroepen. En dat betekent zeker geen zwaardere halve finale, mits Vriesekoop de goede lijn door trekt. Voorlopig heeft zij gisteren erg veel van zichzelf geëist, maar dat heeft dan ook resultaat opgeleverd. Bettine Vriesekoop plaatste zich in Bern als eerste Nederlandse bij de laatste acht van een Europese titelstrijd. Zij ondervond onmis kenbaar nog veel hinder van de woensdag opgelopen zware ver koudheid, die haar conditie en de scherpte in haar spel had aange tast. Hoewel medisch begeleider Koerts zich voor het treffen met Strömvall nog vrij optimistisch had uitgelaten over het herstel van Vriesekoop, bleek dat de Hollandse nog lang, niet de oude Op bewonderenswaardige wijze echter sloeg zij zich over die han dicap heen. Zwoegend en zwe tend dwong Vriesekoop haar vier jaar oudere rivaal Strömvall, die als twintigste op de Europese ranglijst staat genoteerd, maar tegen wie zij nog niet eerder was uitgekomen, op de knieën. Zij had er weliswaar vijf games voor nodig, maar dat lag louter aan de omstandigheden die duidelijk in het voordeel van de Zweedse wa ren. Tenslotte is Strömvall ook niet voor niets de' derde verte genwoordigster van Zweden, dat ook bij de dames een toonaange vende natie op Europees tafel tennisgebied is. Vriesekoop zelf als twaalfde ge plaatst in de Europese statistie ken toonde desondanks het ver- Rechter gelast toelating turnster UTRECHT - Prof. mr. V. J. A. van Dijk, president van de arrondis sementsrechtbank in Utrecht, heeft gisteren het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond gelast de turnster Jeanet Welbo- ren, lid van de bij de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond aangesloten vereniging VIOS uit Castricum, toe te laten tot de open kampioenschappen van de Turnkring Noord-Holland Zuid. die morgen in Amsterdam wor den gehouden. De turnclubs VIOS en Gymlust, beide aangesloten bij de NKGB, alsmede zes turnsters hadden het KNGV in kort geding voor de rechtbank in Utrecht gedaagd omdat de zes turnsters geweigerd waren voor de wedstrijden. Bekkering blijft toch bij LDWS LEIDEN - Oefenmeester Be ring blijft toch bij LDWS. Ni gesprek met het bestuur va Leidse amateur-tweedekl dat op zijn verzoek plaatsv werd besloten het contract de trainer met één jaar te gen. ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur LFC— VERBURCH terrein Boshuizerkade. schil in de praktijk aan. Op haar eigen serve was zij trefzeker en ook tactisch groeide zij uit boven haar tegenstandster, die toch ook al de nodige internationale erva ring heeft opgedaan. Op de juiste momenten greep Vriesekoop bij voorbeeld naar de handdoek, iets wat Strömvall te weinig deed. Vooral in de beslissende game was dat doorslaggevend, want er werd flink voor elke punt ge knokt in elke game. De Zweedse scoorde daarbij vooral in langdurige rally's. Na 21-13, 16-21, 21-15 er. 19-21 kreeg de uitermate spannende en fraaie partij in de beslissende game een voor Vriesekoop snelle en gunstige climax. Zij startte met een 4-1 voorsprong op de serve van haar tegenstander en voegde daar op haar eigen opslag een ruime marge aan toe: 8-2. Bij het wisselen leek de zaak nog enigszins vertraagd te zullen worden (10-6). maar via 12-8,16-9 en 19-11 had Vriesekoop de za ken aardig ondercontrole: 21-16. De 3-2 overwinning bracht alom een gevoel van opluchting te weeg. De angst voor de eerste ronde was weliswaar terecht ge weest, maar een (nu meer te ver wachten) uitschakeling als die van twee -jaar geleden in Duis burg, toen de Russin Bakshutova de weg barricadeerde, was voor komen. De geschiedenis her haalde zich niet. Karen Walker vormde in de tweede partij volgens verwachting geen enkel probleem voor Vriesekoop, die op niet mis te verstane wijze met de Ierse kampioene afreken de: 21-8, 21-12, 21-9. Het aan trekkelijke van dit duel was al leen dat zij zich op ontspannen wijze kon voorbereiden op de wisseld. Toen kwam de omme keer en nam Silhanova het heft in handen. Bij 11-14 gaf niemand meer wat voor de kansen van de Nederlandse, die zich echter, mede dankzij wat foutjes van haar opponente, nog eens extra schrap zette: 18-18. In één ruk stootte zij toen door naar de be slissende 21-18. Stephine van Gennip ondervond gisteren aan den lijve wat het be tekent om tijdens een debuut te moeten aantreden tegen een ge vestigde Europese topper. Tegen de Duitse Urula Hirschmüller- Kamizuru kon de Lèidse in de eerste ronde maar erg weinig uit richten. In drie games scoorde Van Gennip maar zestien punten. Met 5-21 7-21 en 4-21 kon zij haar Bettine Vriesekoop: de spanning moest e daarop aansluitende onmoeting tegen Silhanova. Walker spande zichzelf trouwens ook niet in en verscheen pas op het allerlaatste moment voor de aanvang van de partij. Nee, dan Silhanova. Deze Tsjechi sche had Vriesekoop het leven al zuur gemaakt tijdens de Top Twaalf in München. Zij bracht de nationale kampioene daar (nog maar twee maanden geleden) een nederlaag toe. Daarvoor had Vriesekoop tweemaal van de Tsjechische gewonnen. De twee eerzuchtige kemphanen ontlie pen elkaar in Bern in een werke lijke schitterende partij niet veel. Om beurten eisten zij een game voor zich op. Vriesekoop, die op de Europese ranglijst maar één plaats boven Silhanova (dertien de) bivakkeert, was overtuigen der in het beslissen: 21-13 in ,de eerste en 21-12 in de derde game. Silhanova liet in de tweede game éen serie game-points onbenut en moest ook Vriesekoop het finis hen beletten: 24-26. Ook in de vierde game verspeelde de Tsje chische vier gamepoints bij 16-20, maar het werd toch 20-22. Bijzonder nerveus en onvoorspel baar verliep de beslissende vijfde game. Vriesekoop startte met serveren en liep via 3-2, 6-4 en 8-7, naar een 10-9 voorsprong toen er van speelveld werd ge- als beëindigd bc lij de heren verdween Ron van Spanje, na een walk over tegen de Griek Ommtfnouil, door een 3-1 nederlaag tegen de Rus Shev- chenko uit het enkelspel. Ook zijn broer Jaap kwam tegen een andere Rus, Burnazian, niet tot een verrassing: 21-11, 15-21, 18-21, 21-18 en 16-21. De Nederlandse dubbels liggen er bijna allemaal uit. Vriesekoop en Van Gennip gaven zonder te spelen op tegen Strömvall Nils- son en De Kruijff en Noordam moesten buigen voor Polk en Harth uit Denemarken: 21-23, 21-14, 16-21, 21-15 en 20-22. In de strijd is nog wel het heren- dubbel Rene Hijne en Jaap van Spanje. Zij boekten een zeer ver rassende 3-2 overwinning op de Russen Shevchenko/Kreeris en drongen door tot de laatste zes tien. WIM VAN WANROOY Sowjet Unie komt pas laat op gang: 105-87 ZWOLLE - Lange tijd heeft het er in Zwolle naar uitgezien dat het Nederlands basketbalteam in zijn eerste voorbereidingsduel op het pre-olympisch toernooi te gen Europees kampioen Rusland een uitstekend resultaat zou be halen. In Zwolle hield het team van de kersverse coach Jan Sik- king in het eerste duel van het vierlandentoernooi tot drie mi nuten voor tijd gelijke tred met deze basketbalgrootmacht. Toen evenwel draaide de Sowjet-Unie, toch wel een beetje gepikeerd over deze onverwachte tegen stand, het gas voluit. Oranje, dat hiervoor pas eén maal had ge traind, viel volledig stil: 87-105. In de eerste helft verliep het boven verwachting goed. Tot drie minu ten voor rust had Nederland, on der aanvoering van Mitchell Plaat, zelfs constant de leiding. Sikking hield door veel wisselen de snelheid in de ploeg, en dat ook moet het voornaamste wa pen worden van Oranje, dat nu eenmaal echt lange mensen (zo als bijvoorbeeld de reusachtige 2.20 m lange Rus Tsjatsjenko) moet ontberen. Drie minuten voor rust werd de Russische coach Gomoleski het zat. Ook hij gebood snelheid en loopvermo gen en toen pas kwam de Russi sche machine echt op gang. Maar ZWOLLE - Het vierlandentoernooi basketbal wordt vanavond voortgezet in Amstelveen. Om 19.00 uur treden daar Nederland en Tsjecho-Slowakije tegen elkaar aan, waarna de Sowjet-Unie de All Stars om 21.00 uur ontmoet. Het toernooi wordt mor genmiddag afgesloten in Leiden. In de Vijf Meihal komen om 14.00 uur Rusland en Tsjecho-Slowakije tegen elkaar in actie. Het Nederlands team speelt om 16.00 uur tegen de All Stars. de ruststand van 45-48 was al lerminst slecht te noemen. Ook na de hervatting ging het nog zeer voorspoedig. Tot ieders vei- bazing konden de Sowjets niet loskomen van een vechtend Oranje, dat steeds weer aanklitte en zelfs nog met een dreun van een dunk door Kees Akerboom naderde. Tot op twee punten: 60-62. Toen echter, met nog ze ven minuten te gaan en bij de stand 70-74, dacht Oranje zich enkele slordigheden te kunnen permittere rie eenvoudige missers op rij en de Sowjet-Unie, dat tegelijkertijd zijn man-to-man-defend strak ker aantrok, liep onmiddellijk uit naar zes punten verschil. Dat ge beurde vooral door de uitstekend spelende Misjkin en toen pas bleek de kracht van de Russen. Overschakelend naar een nog hogere versnelling liepen ze ge makkelijk weg van Nederland, dat aan heleind van zijn latijn ge komen was. Gomoleski kon ein delijk eens rustig gaan zitten, zijn op volle toeren draaiende machi ne walste in een tijdsbestek van Nederland plat. Achttien punten typeerde ten slotte het verschil: 87-105. Omstreden In de openingswedstrijd had de nummer vier van Europa, Tsje- choslówakije. met 80-78 gewon nen van de All Stars, bestaande uit Amerikanen die in de natio nale competitie spelen. Een overwinning die pas in de aller laatste seconde een feit werd en die bovendien omstreden was ook. De Tsjechen, net in Zwolle gearri veerd en dus ongetwijfeld be paald niettopfit begonnen aan dit duel, misten 28 seconden voor tijd. Brad Bradson, een Ameri kaan die door Leiden in dit toer nooi wordt uitgeprobeerd en niet slecht speelde, alhoewel ook deze 2.07 m lange forward het tijdsver schil nog niette boven was, pakte de rebound. David Moore (Amstelveen) had dertig seconden de tijd voor twee punten, want de stand was op dat mt 78-78 en bij een score zouden de All Stars ongetwijfeld gewonnen hebben. Maar al na één seconde greep arbiter Bram Brakel in. Doordringen .luidde zijn vreemde beslissing. Tsjechc- slowakije ontkwam hiermee aan een brokje gezichtsverlies na een wedstrijd die volledig gelijkop was gegaan. AD VAN KAAM Scores es waren: Tsjechoslowak nee 34. Skala 14. Kos 11. Do likcek 6, Klimes 4, Pospisil All Stars: Gidding 20, Harris 14. Chris Plaat en Washington elk 8. Smith en Mooie elk 6. Chapman en Branson 4. Giovanini, Cramer, Pecotas en Taylor. Nederland: Mitchell Plaat 14, Faber en Bruinsma 13, Ridderhof 12, Woudstra en Akerboom 10, Hagens 6. Paul van Solm 4, Van Helfteren en Kragtwijk 2, Benschop 1. Sowjet Unie: Miesjkin 32, Belosjkin 17, Tarakanov 14, Salnikov 12, Bjelov en Fisinko 10, Jeremin 4, Balderis, ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur LUGDUNUM- BLAUW ZWART Het is woensdagochtend elf uur. Nog elf uur, en ik weet wat ik nu vrees. Gisteren had ik er nog geen last vanmaar van af dat ik opstond vanochtend, heeft een knagend gevoel van onrust zich van mij meester gemaakt. Als je goed luistert hoor je het knagen: kggg, kggg, kggg, over elf uur is er niets meer van me over, dan heeft de Rat van de Twijfel een gat in de wereld ge knaagd, op de plek waar ik gisteren nog bestond. Na tuurlijk is Ajax de beste club van Nederland, en natuurlijk wordt er nergens zo goed ge voetbald als in Nederland, en natuurlijk weet iedereen, als hij maar geen Engelsman is, dat al die Engelse supporters die de stadions week in week uit tot de nok toe vullen zich door hun vedetten een rad voor de ogen laten draaien.Ze denken dat ze hogeschool voetbal zien, en ze zien alleen maar hoge ballen voor de pot, en vreemd grabbelende kee pers... Natuurlijk weet ik dat alle maal, maar weten en geloven is twee. Alle religieuze leer meesters hebben ons altijd voorgehouden dat je kunt ge loven zonder te weten, maar mijn probleem is dat ik weet zonder te geloven. Ik weet dat Ajax veel slimmer speelt dan Nottingham Forest, ik weet dat de Ajacieden qua Aus dauer niets te duchten hebben van de Engelsenook al hollen die nog zo verblind rond, ik weet dat Ajax met acht inter nationals aantreedt plus één oud-international (Schrij vers, Krol, Schoenaker, Ling, Tahamata, Jensen, Arnesen en Lerby, plus dan nog Meut- stege) en dat Nottingham maar op enkele internatio nals kan stoffen. Gemak Bovendien weet ik dat Neder land de laatste keer in Wembley met 0-2 van Enge land wondus al had Notting ham ACHT internationals dan zouden we nog met ge mak van ze kunnen En ten slotte weet ik dat Leo Beenhakker en zijn spionnen de tegenstander meermalen bekeken hebben, de spelers stuk voor stuk op een goud schaaltje hebben gelegd, ge wogen en te licht of te zwaar bevonden,en dat zij daar met Hollandse koopmanssluw heid een reeks buitengewoon slimme tegenzetten tegenover zullen zetten, maar dat neemt allemaal niet weg dat die Rat van de Twijfel onverstoord blijft knagen. Als ik hoest, hoest ik al zaagsel. Zijn die Engelsen eigenlijk wel van die boerenkoolvoetballers als wij altijd denken? Of zijn de Engelse televisiemensen be ter in het samenstellen van de fragmenten voor de samen vatting, en zetten ze. hun ca mera's slimmer neer, zodat het voetbal mooier en beter lijkt dan het in werkelijkheid is? Is de BBC een oud poets vrouwtje, dat het groen uitge slagen koperen kannetje met Brasso insmeert, oppoetst, en met een fluwelen doekje doet glimmen alsof het zojuist uit de fabriek is gekomen? Nee natuurlijk, roept u nu scha terend, dat is natuurlijk on zin, maar een feit is toch dat ik, elke keer als ik in Londen naar een topper in de eerst li ga ging kijken, mij een beetje zat (ik durf het nauwelijks te zeggen) te vervelenGenoeg te beleven, daar niet van. Bob- bies die bloedende supporters langs de lijn wegvoerden, gruwelijke missers in de ach terhoede, dat soort belevenis sen, maar weinig uitsprin gende MOMENTEN. Mis schien is het zo, dat de kwali teit van een wedstrijd als Li verpool-Arsenal over ander half uur genomen hoger ligt dan de kwaliteit van Ajax- AZ '67, maar dat die Engelse kwaliteit ook gelijkmatiger is. Minder Ling-, minder Krol-, minder Amesen-pieken, die boven de horizontale kwali- teitslijn van de Engelse wed strijd uitschieten. Idee Aan dat idee klamp ik me nu maar vast. Dat de uitschieters meer doelpunten opleveren dan de gelijkmatigheid. Maar echt geloven doe ik het niet. Vroeger, in de tijd van Cruijff en Keizer, wist én geloofde ik, nu moet ik mij vergenoegen met het niet meer dan een wankel ,zeke kijken hoe ver ik nu benahaprecies op de helft van deze rubriek, de rest be waar ik voor vanavond, als mijn zeker weten" waarlijk weten is geworden... Nu weet ik het dus zeker. Twee nul. Geen hoge bal voor de pot gezien, alleen maar hoge bal len naast de pot van Ajax. Toegegeven, het waren geen normale doelpunten, dat hal ve handsballetje met die vreemd wegstuiterende bal die waarschijnlijk al achter was geweest was niet meer dan een half strafschop je waard geweest en een half doelpunt jeen dat eerste doel punt ging er ook erg fortuin lijk in toen de bal door de par tijdige paal werd doorge- kaatst voor de voet van Fran cis, maar aan de andere kant: zo zien de doelpunten van Ajax er ook vaak uit als de tegenpartij er de voorkeur aan geeft te verdedigen, met twee spitsen voorde uitvallen, plus natuurlijk de snel opko mende middenvelders... Linea recta Jaja. We hadden niet eens twee snel opkomende spitsen, zeker niet nadat Ling linea recta was teruggestuurd naar de Elyzeese eilanden. De Zwit serse scheidsrechter gaf de aanslagpleger geen gele kaart, hij gaf ook geen vrije schop, hij gaf voordeel, omdat hij tot die brave zielen behoort die nog steeds denken dat een aanval voordeel heeft van balbezit als de belangrijkste aanvaller uitgeschakeld op de grond ligt te sterven. Het te gendeel is natuurlijk waar.de verdediging hoeft dan met één man minder rekening te hou den en is daardoor in feite in het voordeel. Ajax verloor dan ook de bal, het spel golfde nog even op en neer terwijl La Ling roerloos bleef liggen, en het was toen Nottingham- doelman Peter Shilton die de bal ouderwets over de zijlijn trapte. Tscheu La Ling bleek niet meer op te lappen, en toen kwam dus het cruciale moment in de wedstrijd. Wat zou Ajax doen? Volgens de oude, bij kans uitgestorven en overge leverde zeden de bal even sportief teruggooien naar een Nottingham-verdediger (voor wat hoort wat), of de sportieve geste van Shilton in haar waarde laten door haar dankbaarheid te aanvaarden als een OFFER, dat niet te rugbetaald hoefde te worden? Ajax koos de tussenweg. Het was, als ik me goed herinner, Peter Boeve die ingooide naar de dichtbij zijnde Henning Jensen (Boeve dorst blijkbaar niet de woede van Ruud Krol te trotseren die ongetwijfeld zijn deel zou zijn geworden als hij ..onprofessioneel" had ingegooid), waarna deze, blijkbaar minder benauwd voor Krol, de bal beleefd over de zijlijn schoof. Mooi Dat was een mooi, ouderwets moment, misschien zelfs wel iets TE ouderwets, want was het nu echt wel nodig om het sportieve gebaar van Shilton te revancherenDat sportieve gebaar was immers niet meer dan een geringe tegenpresta tie voor het feit dat een van Shiltons verdedigers de ge vaarlijkste en sierlijkste Aja- cied uit de wedstrijd had ge schoffeld'' Hoe dan ook, we hebben lelijk op ons gatje gehad. Maar als het straks in het Olympisch Sta dion een beetje wil misten, met 5-1. Maar daar reken ik toch niet al te sterk op, moet ik toegeven. Want de Duitse ver slaggever, die de samenvat ting van Nottingham Forest- Ajax op de Duise televisie van commentaar voorzag, zei te recht dal dit Ajax niet meer van dezelfde klasse was als het glorierijke Ajax van Cruijjf en Rensenbnnk... NICO SCHEEPMAKER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11