Weer problemen hartchirurgie in Klokkenberg ABONNEE-TV REDDING OMROEPBESTEL Discussie boycot verzandt in herhaling Ervaringen inzamelen glas tot nu toe pnstig Nieuwe Bosch ruitewissers. Hartweek in teken van vermageren BOSCH VRIJDAG 11 APRIL 1980 Suggestie NOS-voorzitter mr. Jurgens UTRECHT (GPD) - „De gedachte zou onder ogen moeten worden gezien - en ik spreek hier uit drukkelijk een persoonlijke ge dachte uit, die nog niet in de om roep is doorgesproken - of de dienstverlening van de omroep zou kunnen worden vergroot door een aanbod van program ma's op één of meer kabelkana len, wat we met een nieuwe term 'abonnee-tv' zouden kunnen Met die ontboezeming gaf NOS- voorzitter mr. Erik Jurgens het gisteren in Utrecht gehouden symposium Omroepsatelliet en van het kabeltelevisie-adviesin stituut nog enige zin. De overi gens drukbezochte dag kwam verder neer op een breedsprakige herhaling van al tot vervelens toe geventileerde meningen en standpunten over de gevolgen en invloed van omroepsatellieten en kabeltelevisie op het Nederland se bestel. Wat Jurgens bedoelde, is de moge lijkheid om via kabeltelevisie een bepaalde categorie programma's naar de kijkers toe te sturen, die echter alleen tegen extra betaling bekeken zouden kunnen worden. In de Verenigde Staten bestaat dat systeem al, en het maakt er grote opgang. Pay-television" wordt het daar genoemd, „betaal televisie". Wig zijn abonne mentsgeld betaalt, kan kijken. En dat betekent aan de overkant van de oceaan vooral speciale shows, vaak splinternieuwe speelfilms en grote sportgebeurtenis- Jurgens: „Uit een oogpunt van dienstverlening door de omroep zou deze mogelijkheid ongetwij feld onthaal vinden bij het publiek. Waarmee tevens een tweede aspect van 'abonnee-tv' zich aan ons opdringt: daar zit een extra bron van inkomsten in. De opbrengst zou kunnen wor den gebruikt voor het behoud van de 'publieke omroep' en voor meer eigen Nederlandse produk- ties... Verwijzing naar die inkom sten doet veronderstellen dat, zo 'abonnee-tv' wordt ingevoerd, de eerste abonnee-tv-kanalen vooral erg aantrekkelijke programma's zullen bieden: films, sport en amusement. Brood en spelen dus, begrijpelijk, want er wordt voor betaald". De opmerkingen van de NOS-voor- zittgr vielen niet uit de toon op het symposium. Hoewel omroep satellieten het eigenlijke onder werp waren, ging de discussie veelal over de invloed van de ka bel. Voor de kijker doet het er immers weinig toe hoe het beeld zijn toestel bereikt, en volgens de prognoses is over een vijftal jaren ruim 80 procent van de gezinnen i een kabeltelevisie aansluiting. Het voornaamste re sultaat van de komst van de om roepsatellieten zal dan een fikse uitbreiding van het aantal be- kijkbare programma's zijn. Er wordt zelfs gesproken over zestig programma's. Het plan van Jurgens bedoelt de Nederlandse omroep tegen een overvloed aan programma-aan bod te wapenen. De omroep tracht al geruime tijd de regering ervan te overtuigen dat uitbrei ding van zendtijd en verruiming van de financiële armslag nood zakelijk zijn, wil het bestaande bestel in enigerlei vorm opge wassen zijn tegen het buiten landse aanbod. Zeker als daar nog Nederlandstalige commer ciële programma's bij zullen ko men. In de ogen van de omroep, en ook in de gedachten van Jur gens, is in dit geval de aanval de beste verdediging. En dat houdt in meer zendtijd, met name over dag, en meer Nederlandstalige produkties. De kans dat de minister van CRM dat soort verlangens, hoe goed ook beargumenteerd, zal inwilli gen, is echter zo goed als uitgeslo ten. Er is veel geld mee gemoeid. Geld dat alleen via uitbreiding van de STER-reclame binnen be reik kan komen. Verhoging van de omroepbijdrage is al geruime tijd geen politiek haalbare kaart gebleken. Eigen produkties zijn vele malen duurder dan aangekochte pro gramma's. De stelling van Jur gens dat een „publieke omroep", als tegenhanger van de verguisde commerciële omroep, vooral tot taak heeft voldoende eigen pro gramma's te produceren, en daarbij de kleinschaligheid van de Nederlandse cultuurgemeen schap niet uit het oog mag verlie zen, ondervond ook geen weer stand. De opmerkingen van de NOS-voor zitter zijn in de eerste plaats inge geven door de vrees vooreen bui tenlands, op Nederland gericht televisieprogramma. Bijvoor beeld afkomstig uit Luxemburg. De ervaring is dat het kijkgemak van alleen op grote kijkdichtheid gerichte programma's het vaak wint van de eigenlijke interesse van de kijker. En als eenmaal de weg naar zo'n commercieel pro gramma gevonden is, gaat het Nederlandse programma alleen nog maar als reservemogelijk heid fungeren. De belangstelling van de adverteerders voor de STER zou afnemen, zodat de om roep ook een gevoelige financiële aderlating zou ondergaan. Van het totale budget voor de omroep is tenslotte niet minder dan een kwart afkomstig uit de inkom sten van de STER-reclame. Gedetineerden blijven uit protest dag in cel zitten ALKMAAR (GPD) - Uit protest te gen de afwijzing van de collectie ve gratie bij de troonswisseling zullen gedetineerden in vrijwel alle gevangenissen in ons land komende dinsdag een dag in sta king gaan. Volgens een gedeti neerde uit de Alkmaarse gevan genis Schutterswei, waar onge veer vijftig van de 65 gedeineer- den aan de actie zal meedoen, blijft iedereen die dag in zijn cel zitten. Er zal niet worden gewerkt op de diverse afdelingen van de gevangenis, en gedetineerden van open gevangenissen zullen niet naar hun werk buiten de *v* „We houden ons tijdens de actie heel rustig en zijn beslist niet van plan iets agressiefs te onderne men. Daarmee verziek je het sys teem binnen de gevangenis al leen nog maar meer", zo zegt de Alkmaarse gedetineerde, die verwacht dat de Molukkers die vastzitten niet aan de staking zullen deelnemen. „Toen we on langs brieven schreven, waarin we om collectieve gratie verzoch ten, hebben zij ook niet meege daan. Ze vinden het inconse quent en noemen dat gratiever zoek bedelarij, omdat ze hele maal niets wensen van een ko ningshuis waarvan ze ooit de Ko ningin wilden ontvoeren. De Molukkers die gevangen zitten, zien zich ook als een soort poli tieke gevangenen". Met de staking willen de gedeti neerden aantonen zich niet zo maar bij een gratieafwijzing neer te leggen. „Iedereen hier gaat er van uit dat gratie een fundamen teel recht is van een gevangene. Vergeet niet dat iedere dag in vrijheid er één is, en in de gevan genis stomp je zo ontzettend af, vooral geestelijk. Kijk, ik ben met veroordeeld tot het verbreken van een relatie buiten de gevangenis, maar zoiets is wel gebeurd en gebeurt met iedereen. We krijgen maar een half uur be zoek per week, een paar keer sport, er is briefcensuur, kortom, je wordt psychisch gelyncht. Er komen zoveel dingen bij die niets met je straf te maken hebben. Gratie is daarom niet meer dan een tegenbod. Toen we van die troonswisseling hoorden, hebben we direct brie ven geschreven waarin we om gratie vroegen. Als je nu hoort wat staatssecretaris Haars als ar gumenten gebruikt om de gratie af te wijzen, dan word ik er kots misselijk van. Ze zegt bijvoor beeld dat door gratie de behan deling van langgestraften in de war wordt gestuurd, maar er be staat helemaal geen behandeling. Je wordt alleen rustig gehouden, omdat ze bang zijn voor een machtsstrijd tussen gevangenen en directies van gevangenissen. Het enige argument om het af te wijzen, is volgens mij het feit dat ze bij justitie niet weten hoe ze de gratieverzoeken van de bijna drieduizend gedetineerden in ons land moeten aanpakken", al dus de gedetineerde uit Alk- Nu het verzoek om collectieve gra tie onlangs is afgewezen, zullen de gevangenen binnenkort een individueel verzoek om gratie in dienen. Verder wordt momenteel door het pas opgerichte Natio naal Comité „Beatrix, laat ons niet zitten" bekeken of de gra tieafwijzing juridisch gegrond INHULDIGING - Prins Mikasa. de jongere broer van Keizer Hirohi- to van Japan, en prinses Mikasa zullen op 30 april de inhuldiging van prinses Beatrix bijwonen. Dit heeft de Japanse regering meegedeeld. Naar wordt ver wacht, zullen de prins en prinses op 27 april uit Tokio vertrekken. BREDA (ANP) - In het hartchirurgisch centrum De Klok kenberg in Breda zijn voor de tweede keer na het begin van de operaties in december vorig jaar de problemen tot een hoogtepunt gerezen. Leidinggevend chirurg dr. P. van der Schaar heeft zich woensdag ziek gemeld en kon daarom ook geen gehoor geven aan de uitnodiging van het bestuur van De Klokkenberg om de problemen uit te praten, aldus be stuursvoorzitter mr. JJ.M. Kaulinfreks. Volgens ingewijden ligt de kern van het probleem in het feit dat Van der Schaar er een zeer hoog werktempo op nahoudt en dat hij het belang van de patiënten bo ven alles stelt. Sommige leden van zijn team hebben daar moeite mee met als gevolg, dat er conflic ten ontstaan. Zolang Van dei- Schaar ziek is kan er niet worden geopereerd. Ook na het eerste conflict, begin maart, werden de operaties stil gelegd, maar toen waren er moei lijkheden rónd het samenwer kingsverband met het Ignatius- ziekenhuis dat cardiologen levert voor het "indicatiestellend team". De problemen zijn dit maal bij De Klokkenberg intern ontstaan. De regionale inspecteur voor de volksgezondheid, J.W. Schaper, heeft de indruk dat de moeilijk heden vooral zijn ontstaan door het werktempo van Van dei- Schaar, dat een deel van het team niet kon of wilde bijbenen. Hij meent dan ook. dat de bereidheid om zich meer dan de voor artsen gangbare werkuren - en dat zijn er doorgaans al veel meer dan veertig per week - in te zetten, een grotere rol had moeten spelen bij de samenstelling van het team dat bij de hartchirurgie is betrok ken. Al met al ziet de inspectie op dit moment geen aanleiding om in te grijpen. Mr. Kaulingfreks toonde zich gis teravond ontstemd over het feit dat Van der Schaar geen gehoor Onderzoek in bussen brengt weinig licht in moordzaak DEN HAAG (ANP) - Het recher cheteam dat zich bezig houdt met de moord op de 18-jange Emi den Boer uit Schiedam richt zijn on derzoek de komende dagen op de omgeving van de academie voor lichamelijke opvoeding en het centraal station in Den Haag. Het gisteren gehouden onderzoek in de bussen die van het station naar de academie aan de Laan van Poot, waar Emi studeerde, rijden heeft niet de gewenste resultaten opgeleverd. Dit heeft de rijkspolitie gisteravond meegedeeld. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit dat in de bussen studenten en scholieren wegens de paasvakan tie ontbreken, aldus de politie. Eerder deze week bleek uit tips dat Emi den Boer, die afgelopen za terdag levenloos werd gevonden in het Brabantse dorpje Heesch, is verdwenen in Den Haag. Ze werd gedood met twee schoten. ADVERTENTIE heeft gegeven aan de bestuur- suitnodiging. "Degene die op houdt te praten is per definitie degene die conflicten aan scherptzo zei hij. Overigens meent Kaulingfreks dat een hoog werktempo en het nastreven van idealen waarbij het patiëntenbe lang voorop staat, nooit tot zoda nige conflicten mogen leiden dat de machine vastloopt. Voor het bestuur is de oorzaak van alle problemen volgens hem van secundair belang. "Voor ons gaat het er in de eerste plaats om dat de organisatie blijft functioneren. Je kunt nog zo idealistisch be zield zijn en hooggestemde roe pingen najagen, als dat tot gevolg heeft dat de zaak vastloopt, ge beurt er uiteindelijk niks", aldus Kaulingfreks die overigens niet de beschuldigende vinger naar één man wil uitsteken. Hij sluit niet uit dat negatieve invloeden van andere teamleden tot dit conflict hebben bijgedragen. Dr. Van der Schaar zelf was gister avond niet voor commentaar be reikbaar. OISTERWIJK - Vreemd keken de Australische Bennit-kangoeroes in het vogelpark Oisterwijk naar de nieuwkomer, die gisteren vanuit Montreal in Oisterwijk ar riveerde. Het was geen gewone donkerbruin-grijze soortgenoot, maar een sneeuwwitte kangoe roe, waarvan er slechts een tiental op de wereld rondhuppelt. Met deze albino-kangoeroe gaat men in het Brabantse vogelpark verder kweken. Tot op heden wordt de zes maanden oude kan goeroe nog volledig geïsoleerd gehouden van zijn soortgenoten. Enkele toenaderingspogingen werden door de andere kangoe roes resoluut geweigerd. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Hartweek 14-20 april) staat dit jaar in het teken van het gezonde gewicht. Tussen de 20 en 30 procent van de Nederlanders is te dik. Bij kleine kinderen ligt het percentage op 5 procent. De gezondheid kan ernstig in gevaar komen als gevolg van overge wicht. Suikerziekte en hartklach ten zijn veel voorkomende ver schijnselen bij de te dikke mens. De Nederlandse Hartstichting wil via een groot aantal acties het publiek informeren over de mo gelijkheden voor een gezond eet-, drink- en leefpatroon, waarbij overtollig vet buiten het lichaam wordt gehouden. De Hartstichting heeft een schrif telijke cursus „geslaagd gewicht" in het leven geroepen. In 10 we- kelijkse lessen wordt degene die wil afslanken met adviezen bijge staan. Het grote probleem onder het legioen afslankers is dat on geveer de helft van de mensen die aan het lijnen beginnen, al snel in hun oude, veelal ongezonde leef patroon terugvalt. De Hartstich ting verwacht dat de cursus grote aftrek zal vinden. Tijdelijk gewicht verliezen is geen kunst, meent de Hartstichting. Vele speciale middeltjes om te vermageren zorgen ervoor dat men weliswaar een paar pondjes lichter wordt, maar in de regel komen de gebruikers van die middeltjes al snel weer op hun oude gewicht. De Hartstichting ziet niet zo veel in vermagerings preparaten en speciale calorieta bellen. Het is belangrijker dat het gedrag van de mensen verandert, zegt de stichting. En dat kan o.m. door minder of anders te eten en door meer beweging. DEN HAAG (ANP) - De eerste ervaringen met het apart in zamelen van glas voor herge bruik zijn hoopvol. Verwacht mag worden dat in de toe komst behalve milieu-hygië nische, ook economische voordelen zijn te behalen. Dat staat in een circulaire die minister Ginjaar (gezondheid en milieu) gisteren heeft ver zonden aan de provincies en gemeenten van ons land over de inzameling van glas met behulp van glasbakken en de betekenis hiervan voor het afvalverwijderingsbeleid. Het glas in het huishoudelijk afval beloopt de laatste jaren ongeveer twaalf procent, of wel dertig kilo glas per hoofd van de bevolking per jaar. Als dit zou kunnen worden te ruggebracht, zijn er verschil lende voordelen. In de eerste plaats voor het gebruik van afvalstortplaatsen. Glas neemt relatief veel ruimte in en minder glas wil dus zeggen dat vuilstortplaatsen langer kunnen worden gebruikt. De vuilverwerkingsinrichtingen worden ook minder belast. De voordelen op het gebied van energie en grondstoffen zijn eveneens belangrijk, aldus de circulaire van Ginjaar herge bruik van glas in plaats van zand en andere grondstoffen kost beduidend minder ener gie. Bovendien kan de win ning van zand in Nederland, of de aanvoer ervan uit andere landen, minder worden. In een aantal gemeenten in ons land wordt al gewerkt aan de inzameling van glas. Dit ge beurt via bij winkelcentra en op andere plaatsen geplaatste grote bakken, waarin af- valglas kan worden gegooid. In het proefproject Noord- Brabant werd in sommige gemeenten door zo'n vijftig procent van de inwoners meegewerkt. Dat betekent volgens het ministerie dat per hoofd van de bevolking in het gebied gedurende het afgelo pen jaar ongeveer negen kilo glas in de bakken belandde. Voorlopig is de kosten-baten- verhouding bij glasinzame ling ongeveer in evenwicht. Maar in de toekomst zal af valverwerking duurder wor den en zal het glasaanbod gro ter worden, zo verwacht mi nister Ginjaar. Dan komen de verhoudingen economisch gezien gunstiger te liggen. Flessen en potten moeten zo veel mogelijk ontdaan zijn van restanten inhoud en dop pen en dergelijke. Porcelein en aardewerk mag niet tussen het glas komen. Verontreini gingen, vooral stukjes aarde werk, zijn lastig en dus kost baar bij het maken van glas. De minister vindt dat de ge meenten zoveel mogelijk sa men projecten moeten opzet ten. Dit bevordert naar zijn mening een zo efficiënt mo gelijke inzameling. Boven dien is het dan makkelijker uniforme glasbakken te plaatsen en zo weinig moge lijk ophaalwagens in te zet ten. DOOR TREIN GERAAKT- Op het baanvak Meppel-Zwolle is giste ren een 32-jarige lid van de on derhoudsploeg van de Neder landse Spoorwegen door een passerende trein geraakt. De man, gehuwd en vader van vijf kinderen, was op slag dood. Vooreen heldere kijkopdeueg! Jaarlijks legt elke ruitewisser meer dan 100 km af. Op den duur gaat de ruitewisser strepen achterlaten en vermindert het zicht langzaam maar zeker. Zo wordt een rit in de regen in werkelijkheid een levensgevaarlijk avontuur. Kies daarom minstens eenmaal per jaar Deze hebban een dubbelzi jdig micro-profiel vooreen dubbele werking, alsmede een bijzonder slijtvast wisrubber. Vraag de brochure 'Aulopraktiik' met praktische tip- en informatie a WILLEM VAN RIJN B V aid Ree!. Postbus 8005. 1005 AA AniMerdai Zeker is zeker DEN HAAG (GPD) - Sinds presi dent Carter op 20 januari van dit jaar dreigde de Olympische Spe len in Moskou te boycotten als de Russische troepen niet binnen een maand Afghanistan hadden verlaten, wordt over de hele we reld gediscussieerd over de vraag of aan een oproep van de Ameri kaanse president gehoor moet worden gegeven. Alle argumen ten waarmee een boycot van de Spelen gerechtvaardigd kan worden, zijn in de afgelopen drie maanden breedvoerig aan de or de geweest. Hetzelfde kan wor den gezegd van de argumenten, die pleiten voor het doorgaan van de Spelen. De voor- en tegenstanders van een boycot hebben inmiddels hun stellingen betrokken. Aan de dis cussies kan niets meer worden toegevoegd. Het onderwerp is in de afgelopen maanden zo uitvoe rig en van alle kanten belicht, dat het onmogelijk is nog nieuwe ar gumenten aan te voeren. Met dat gegeven werd het comité Olym pische Spelen en Mensenrech ten, dat door de vier grote fracties in de Tweede Kamer is opgericht, gisteren tijdens het internatio naal congres over dit onderwerp - dat op initiatief van het Neder lands comité in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag wordt gehouden - pijnlijk gecon fronteerd. De eerste dag van het tweedaagse congres verzandde in een herhaling van argumenten, die reeds lang bekend en volledig uitgekauwd zijn. Dat het congres om die reden dreigt te mislukken, kan de organisatie, het comité Olympische Spelen en Mensenrechten, niet helemaal worden verweten. In oktober van het vorig jaar, toen er nog geen sprake was van de Russische in val in Afghanistan en de arresta tie en verbanning van de dissi dente kerngeleerde Sacharov, besloot het comité een interna tionaal congres te organiseren om met zusterorganisaties in het buitenland van gedachten te wis selen over het onderwerp Olym pische Spelen en mensenrech ten. Op dat moment was er van een brede discussie nog geen sprake. De ontwikkelingen van de laatste maanden hebben de zin van het congres echter inmiddels achterhaald. De nationale en internationale sportwereld is nagenoeg una niem van mening, dat de Olympi sche Spelen in Moskou moeten doorgaan. De argumenten zijn bekend: de sport mag niet - en zeker niet als enige - worden ge bruikt als een politiek speerpunt, het effect van een boycot wordt betwijfeld en de prijs die de sport voor een boycot moet betalen is te hoog (het betekent het einde van de olympische beweging en het internationale sportverkeer wordt vermoedelijk voor jaren lam gelegd). Tegenover die argumenten staat de mening van de voorstanders van een boycot. Die zijn van mening, dat de Russische inval in Afgha nistan om represaillemaatrege len vraagt. De wereldvrede wordt door de Russen in gevaar ge bracht en daarvoor dienen de Sowjets gestraft te worden. Een boycot van de Olympische Spe len is daarvoor een doeltreffend middel. Het Sowjet-regime zal tegenover de eigen bevolking ge zichtsverlies lijden. val in Afghanistan een reden voor een boycot is. Over de verban ning van Sacharov, de behande ling van de dissidenten en de ar restatie van tientallen Sowjets die voor de Spelen een gevaar kunnen betekenen wordt in het buitenland nauwelijks gespro ken. Dat bleek al in Frankfurt en Brussel tijdens de bijeenkomsten van de Westeuropese Olympi sche Comité's. En - hoewel in be duidend mindere mate - toch ook tijdens het congres in Den Haag, waaraan juist comité's die strij den voor de erkenning van de mensenrechten in totalitair gere geerde staten deelnemen. De arrestatie en verbanning van Sacharov was voor de Neder landse regering en de Tweede Kamer de druppel, die de emmer deed overlopen. Niet de inval in Afghanistan, maar de arrestatie van de dissident was voor de overheid de reden om het Ne derlands Olympisch Comité op te roepen tot een boycot. Minister Gardeniers van CRM herhaalde dat nog eens bij de opening van het congres. Zolang de situatie rond de behandeling van de dis sidenten in de Sowjet-Unie niet verandert, blijft het kabinet Nederlandse deelneming Olympische Spelen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7