,(Us%rtk Duinrell pretpark maar matig veilig [Le/cfee agenda Het gaat om kinderen die geïsoleerd raken "Kinderwerkplaats" in Wassenaar tien jaar actief MEESTE OUDERS EN KINDEREN WEL TEVREDEN OVER DAGJE UIT MEDISCHE DIENSTEN WASSENAAR - "We proberen spelletjes met het kind te doen, waarbij de contacten met andere kinderen van belang zijn. We doen spelletjes zonder competitie-element. Er is voor kinderen al zoveel competitie in het dagelijkse leven. Zij hoeven in de groe pen geen prestaties te leveren. Het gezellig heidselement is het be langrijkst. Toneelspe len, samen pannekoe ken bakken en knutse len, zoiets doen we". Dit zegt mevrouw Van Biezen, één van de leidsters van de stichting Kinderwerkplaats Wassenaar.Deze stichting houdt zich nu tien jaar bezig met het één keer per week opvangen van kinderen die moeilijkheden hebben met het aanknopen van sociale contacten. De begeleiders proberen deze contact- problemen met andere kinde ren zoveel mogelijk op te vangen en weg te r Fijn "De kinderen zijn in de groep waarin ze samenkomen niet verplicht om aan iets mee te doen. Ze kunnen zelf iets voorstellen om te doen en we laten hun keuze vrij. We pro beren ze tijdens de groepsbij eenkomst extra aandacht mee te geven. En ik denk wel dat dit lukt, want de kinderen vinden het in het algemeen ontzettend fijn", vertelt me vrouw Van Biezen, die zich nu al een paar jaar een groep leidt. Momenteel zijn er in Wassenaar drie groepen met ongeveer tien kinderen, die anderhalf uur per week samenkomen. Twee leidsters begeleiden de kinderen per groep. Daar naast beschikt de Kinder werkplaats nog over mensen die de ouders van de kinderen thuis bezoeken. "Het gaat daarbij natuurlijk al leen om de ouders die er prijs op stellen dat zij bezoek krij gen en dat over de kinderen wordt gepraat", aldus be stuurslid van de stichting mevrouw Heuff. Volgens mevrouw Van Biezen blijkt in de praktijk dat veel moeders behoefte hebben aan een bezoek van de vrou welijke nuisbezoeksters: "Je komt daar niet als maat schappelijk werkster binnen, niet als een autoriteit, maar als een gewone moeder. Dat vinden de moeders van de kinderen vaak erg plezierig. Zij kunnen dan ervaringen uitwisselen. Het is voor de moeders vaak veel makkelij ker om over bepaalde zaken met iemand te praten die zo eens in de twee maanden langskomt, dan met bijvoor beeld je buurvrouw." De stichting Kinderwerkplaats is in 1970 begonnen op initia tief van de toenmalige plaat selijke kinderarts en het jeugdadviesbureau. "De ach tergrondgedachte was toen ook al om kinderen met moeilijke sociale contactmo gelijkheden te helpen. Het gaat niet om probleemkinde ren. Die zijn te zwaar voor de ze groep die vooral de laatste jaren steeds meer uit vrijwil ligsters is gaan bestaan. Het gaat om kinderen die geïso leerd dreigen te raken in hun omgeving", zegt mevrouw Heuff. v Momenteel is het nog zo dat de schoolarts en het jeugdad viesbureau in samenwerking met de ouders de kinderen aan de groepen toewijzen. De ouders zijn overigens niet aanwezig als de groepen in Wassenaar op de woensdag middag en op de zaterdagoch tend samenkomen. "Het is niet de bedoeling dat de ouders erbij zijn. Dat zou mis schien remmend kunnen werken op contacten binnen de groep. Het bezoek van de vrijwilligsters aan de ouders is daarom wel van belang. Daardoor kan men misschjen achter de achtergronden van de moeilijkheden van het kind komen. De medewer king van de ouders is erg be langrijk. Als het van huis uit niet wordt gestimuleerd, dan duurt het niet lang of de kin deren komen niet meer", zo is de ervaring van mevrouw Van Biezen. De groep werkt als gezegd nu louter met vrijwilligers, die geen speciale opleiding heb ben genoten op het gebied van kinderopvoeding of -be geleiding. Mevrouw Heuff zegt dat in het begin wel door deskundigen werd gewerkt binnen de groepen. "We zijn begonnen met psychologen, pedagogen en kleuterleid sters, maar dat is de laatste ja ren steeds meer afgenomen. De afgestudeerden proberen toch als het even kan een vas te baan ergens te krijgen." •Gebrek Op het ogenblik is dit gebrek aan „deskundigheid" bij het werken met de kinderen voor de stichting nauwelijks een probleem. Moeilijker is het met de vrije tijd die de vrij willigsters ter beschikking hebben. "Anderhalf uur per groep per week is vrij kort. Het zou best wel wat langer moeten zijn", vindt mevrouw Van Biezen. Mevrouw Heuff wijst er op dat de nu beschikbare tijd al een (té) grote verbintenis is voor de vrijwilligsters. "Het is nu wel moeilijk geworden om nog vrijwilligsters te vinden. We stellen geen speciale ei sen, maar ze mogen niet te jong zijn. Trouwens, manne lijke leiders zijn ook wel kom." Toch kan de groep zolang de huidige vrijwilligsters er nog zijn goed door blijven draai en. "Kijk, we zijn preventief bezig. Het is misschien wel zo dat ook wat bij vele ouders zou moeten veranderen, maar de kinderen zijn voor ons grijpbaar. Als ze zo'n twee "Het gaat men moeilijk bij kinderen die geïsoleerd dreigen te raken in hun omgeving club of bij vriendjes op straat kunnen handhaven jaar binnen een groep bezig zijn geweest, dan is er toch vaak vooruitgang te zien. Van tevoren konden ze zich door hun contactproblemen moei lijk bij een club of bij hun vriendjes op straat handha ven. In die situatie kun je door begeleiding verbetering aan brengen. Dat is gewoon leuk." "Je hebt dat maatschappelijk gevoel en de vrijwilligsters vinden het erg leuk om met die zich door contactpro Oie- kinderen om te gaan", zo om schrijft mevrouw Heuff in een aanvulling op mevrouw Van Biezen de betrokkenheid van de deelnemers aan de Wasse- naarse Kinderwerkplaats. CHARLES LENNARTZ WASSENAAR - De veiligheid in de speeltuin van het Was- senaarse pretpark Duinrell is matig. Een aantal toestellen moet worden verbeterd. Aldus een onderzoek van de ANWB, in samenwerking met de consumentenbond, naar de veiligheid in de speeltuinen van enkele Nederlandse pretparken. i het paastoemooi in Alphen, i 180 jonge schakers aan meededen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het paasschaaktoernooi van de Schaakclub Alphen heeft giste ren ruim 180 jeugdige deelne mers getrokken. Uit heel Neder land waren schakers naar de Al- phense Opstandingskerk geko men om uit te maken wie er (in elk van de 18 klassen) de sterkste was. De leeftijden van de deel nemers variërden van 6 tot 20 Succes jonge streekschakers in Alphen jaar. Met name de jongsten voch ten fel om de overwinning, soms zelfs letterlijk Onder de winnaars bevonden zich een aantal schakers uit de regio. In de hoofdklasse B won Kees Koelewijn uit Katwijk met 5'/2 punt uit zes partijen; in de hoofd klasse C bleek Philip Westerduin uit Wassenaar met 6 uit 6 de sterkste. Eerste in de klasse B werd Simon Duijndam .uit Noordwijk met 51/* punt uit 6 wedstrijden. Poldercross Evenals voorgaande jaren organi seert de KPJ Zoeterwoude weer een poldercross. Zondag wordt om 13.00 uur het startschot ge geven voor de verschillende groepen die over drie catego rieën verdeeld door de polders kunnen lopen. Voor de junioren is het parcours drie kilometer. De dames kun nen lopen over vier of acht ki lometer, terwijl voor de heren buiten genoemde afstanden ook nog de mogelijkheid bestaat 12 kilometer te lopen. De start vindt plaats bij "Don Bosco" aan de Zuidbuurtseweg, waar men zich een uur voor de aanvang kan opgeven. Wandeling- In Zoeterwoude wordt zondag ook gewandeld. De Vrije Klup '"t Spinneweb" organiseert dan een wandeltocht door Zoeter woude. Iedereen kan hier aan meedoen. Twee afstanden, (vijf en tien kilometer) staan op het programma. Onderweg moeten enkele vragen worden beant woord. Raadzaam is het om pen of potlood mee te nemen. Na af loop kunnen er in het clubhuis '"t Spinneweb" pannekoeken worden gegeten. Puzzeltocht De afdeling Leiderdorp van de Leidse Christelijke Reis Centra le de "Wijde Vlucht" organiseert morgen een grote puzzeltocht door Leiderdorp. Begin en eind punt van deze wandeltocht, die in totaal zo'n anderhalf a twee uur in beslag neemt, is bij de kinderboerderij in het park "de Houtkamp". Tussen 11.00 uur 's ochtends en 14.00 uur 's middags kan men daar van start gaan. Ook hier moeten evenals in Zoe terwoude vragen worden beantwoord. Pen of potlood dus Planten De werkgroep Millieuzorg in Oegstgeest houdt dinsdagavond om 20.00 uur een bijeenkomst in het Witte Huis aan het Wilhel- minapark in Oegstgeest. Drs. J. Mennema, verbonden aan het rijksherbarium in Leiden houdt dan een causerie met als onder werp "De wilde plant en haar milieu in Nederland". De lezing wordt geïllustreerd met dia's. Aanvang 20.00 uur. Vrouwencafé Het vrouwencafé in Voorschoten viert op zaterdag 19 april haar tweede verjaardag. Ter gele genheid van dit feit zal er onder meer een optreden worden ver zorgd door de twee vrouwelijke clowns "Strip en Zipper". De avond begint om 20.30 aan de Leidseweg 33, zij-ingang. LEIDEN - Naar aanleiding van klachten van omwonenden heeft de Leidse politie gistermiddag bij een bewoner van de Merenwijk een zender in beslag genomen. De man zond uit met een zender die ruim tienmaal zo sterk was als is toegestaan. Ook in de Gortestraat waren er klachten van omwonenden bij de politie binnen gekomen naar aanleiding van storingen door een zender. In dit geval bleek de schuldige een antenneversterker te gebruiken. Ook dat mag vol gens de politie niet, zodat de ver sterker in beslag werd genomen. "Op de vrij grote speeltuin van Duinrell in Wassenaar kan nogal wat kritiek worden uitgeoefend. Een aantal toestellen, zoals een grote loopton, een niet afge schermd schommelschip en een schuine loopschijf met struikel- biels in de buurt, moeten qua uit voering worden verbeterd. Het aparte maar slecht afgeschermde peuterhoekje staat propvol. Schommels en glijbanen zijn slecht onderhouden", aldus het onlangs verschenen ANWB-tijd- schrift "Kampioen", waarin de resultaten vqn de onderzoeken in Nederland zijn gepubliceerd. Uit een enquête onder de bezoekers zelf van de pretparken, bleek in Wassenaar 70 procent van de ou- ders tevreden over "een dagje pretpark". Van de kinderen was zelfs 80 procent tevreden. Slechts de helft van de bezoekers (ouders en kinderen) toonden zich tevre den over de aanwezige kermis. Wat de speeltuin betrof was 80 procent van de kinderen tevre den over de speelgelegenheden. AANKOOP - B en W van Amster dam willen het voormalige ge bouw van het Algemeen Han delsblad in de hoofdstad vqor 3,7 miljoen kopen van projectont wikkelaar Wilma BV. Het ge bouw aan de Nieuwezijds-Voor- burgwal wordt sinds enige jaren bewoond door enige tientallen krakers. Zij hebben het pand op geknapt en er onder meer een galerie in gevestigd. Met hen zal overleg worden gevoerd over hoe het gebouw verder geschikt kan worden gemaakt voor bewoning. Deze speeltuin bleek in Duinrell ook duidelijk het meest bezochte en meest in de smaak'vallende onderdeel, zo geeft het onderzoek aan. Erg in trek op Duinrell wa ren ook de aanwezige uitbeeldin gen van sprookjes. Verder be zochten veel kinderen met ou ders de trein, het zwembad en de roeivijver. Een positieve opmerking plaatste de ANWB en de consumenten bond bij de op Duinrell aanwezi ge waterspeelplaats met de hou ten bouwsels. "Erg leuk" zo was het commentaar van deze instan ties, die bij hun onderzoek in to taal 14 pretparken in- Nederland onder de loep namen. De algemene conclusie uit het on derzoek is dat in het algemeen een dagje pretpark best goed be valt. Wel verschilt de tevreden heid van ouders en kinderen sterk per pretpark. De hoogste tevredenheidspercentages wer den gehaald door de "Bergen in Wanroy en de "Linnaeushofin Bennebroek. De "Bergen,' be hoort bovendien tot de drie goedkoopste parken. Op het gebied van veiligheid wordt opnieuw de "Bergen" en ook de "Efteling" in Kaatsheuvel het best beoordeeld. "Toch is er altijd wel wat te verbeteren. Op som mige parken zelfs vrij veel", zo wordt gemeld. Bij dit alles blijkt uit het onderzoek ook dat de helft van de ondervraagden de pret parken in het algemeen te duur vindt. Vrijdag Leiden Leids Vrijetijdscentrum - Bree- straat 66,23.30 uur, film: "Die Ver- rohung Franz Blum", van Reiner Hauff. Stichting Meerburg - bingo-dan sant, Klein Matilo, Zaanstraat 126, 20 uur. Schouwburg - Je mo zijn, Frans Halsema, 20.15 uur. LAK-theater - Nijinsky, "Peter, of de schat uit de Noordzee", 20.30 Salon O - Herengracht 45, video programma: "blanco" demonstra ties en eigen video-productie. Antonius clubhuis - Mare 43, le denvergadering Hengelaarsbond, 20 uur. Groenoordhallen - Indoor Leiden yrijdag, zaterdag en zondag Leidse Hout - start Oranjeloop 11 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, NVSH-trefcen- trum, open weekendcafé, 21.30 Dierenbescherming Leiden melding zwerf- en gevonden die ren, tel: 122847, b.g.g. 124295. Artsen Leiden - de weekendienst begint zaterdag om 0 uur en eindigt zon dag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhavedistrict, Groenoord, Binnenstad-noord, Kooi, Merenwijk: za: P.J. Ders- jant, Hooigracht 61, tel: 123752. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuin- stadwijk, Professorenwijk, De Waard: za: E.K. Fogelberg, Sit- terlaan 18, tel: 132877. Zo: J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel: 122538. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuidwest: za: F. Lahr, Zoeter woudsesingel 11, tel: 120347. Zo: A. Boer, Kennedylaan 47, tel: 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, Van Tol, Verhage en Zwijnenburg: za en zo J. Verhage, Rozemarijntuin 51, Leiderdorp, tel: 895144, spreekuur za en zo van 11-11.30 uur. gezondheidscen trum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - H.B. van Wijk, V.d. Valk Boumanweg 198, tel: 890529. Spreekuur van 12.30-13 uur, Ge zondheidscentrum, Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel: 152255. Voorschoten r-za: B. van Beuse- kom, Beresteynstraat, tel: 2520. Zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: tel: 2493. Warmond - L. Lem pers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de re gio Leiden wordt waargenomen van 11 t/m 18 april door: Centraal apotheek, Breestraat 74, tel: 120552 en door apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden-van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezondheidscentrum, Berkenka- Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscen trum, V.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Ka- gerplein 307, tel: 02522-10542. Dierenartsen Voor de praktijk Muurling/Hel- der/Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: H. Vestjens en M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Jaarabonnement 1173,70 Jaarabonnement per post 1245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bi) automatische overschrijving geen administratie- en Adjunct-hoofdredacteur: Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) leven) Aangesloten Dij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2