Bettine Vriesekoop weer koortsvrij aan de slag Ontslag trainer leidt tot tweespalt in Lisse HEB» Knetemann wint Ronde van België Er is een gemeen spelletje gespeeld" VRIJDAG 11 APRIL 1980 LISSE - De 36-jarige Lissenaar Jan Faas is niet zonder problemen de nieuwe trainer van de zondag tweedeklas ser Sportclub Lisse geworden. Volgens elftalbegeleider Jan van Dijk en de huidige oefenmeester, Hans van der Vlist, zou er met de nieuwe man al contact zijn opgeno men voordat Van der Vlist te horen had gekregen dat zijn verbintenis aan het einde van het seizoen zou worden beëindigd. SC Lisse-traii i der Vlist: "De argumentatie i i de eerste orde" LUIK (GPD) - Jules de Wever glun derde als nooit tevoren. De assis tent-ploegleider van Peter Post werd vorig jaar tijdens de Ronde van België door zijn Raleigh- equipe flink in zijn hemd gezet. Uitgerekend in de wedstrijd, waarin De Wever aan het roer stond, verschenen de heren al op de eerste dag te laat aan het ver trek van de ploegentijdrit en ver speelden daarmee gelijk de kans op de eindoverwinning. „Nu hebben ze mij al bij het begin gezegd dat zij het dit jaar goed zouden maken", lachte De We ver. Die belofte werd stipt nage komen. Zeventien jaar nadat Pe ter Post de Ronde van België op zijn naam schreef, was er een tweede Nederlandse triomfator van deze rittenkoers: Gerrie Kne temann. De Kneet hield zich in de laatste, lastige etappe, die het peloton over de steile heuvels van de Ar dennen joeg, bijzonder kranig in zijn blauwe leiderstrui. Met een schitterende aanval op de be klimming van de Mont Theux scheurde hij de wedstrijd open en gaf zijn eindoverwinning daar mee nog meer glans. Het was in zijn carrière de zesde eindzege in een etappekoers. De triomf van Knetemann was be halve aan zijn eigen sterke optre den voor een niet weg te cijferen gedeelte te danken aan het voor andere ploegen nog altijd moei lijk te begrijpen collectieve koerssysteem. „Wij moeten de zaak onderling verdelen", vertel de Knetemann, „en het is de kracht van de ploeg dat we dat ook kunnen". Inderdaad jyjn in middels al heel wat coureurs aan hun trekken gekomen. Jan Raas won de Goldrace, Henk Lubber- ding Gent-Wevelgem en Knete mann haalde na de Ronde van de De klassieker Parijs-Roubaix speelde tijdens de 64e Ronde van België duidelijk in het achter hoofd van een aantal coureurs. Bij twee kanshebbers voor de stokoude Franse wielerwed strijd was die concentratie op het gebeuren van aanstaande zondag kennelijk al zo sterk, dat ze het in de laatste etappe bij zonder kalmpjes aan deden. No ta bene de nummers één en twee van het algemeen klassement, wereldkampioen Jan Raas en de Belg Roger de Vlaeminck, haal den de eindstreep in Luik niet eens. Na 110 km stapten ze af. Middellandse Zee nu ook België binnen. In de afsluitende rit had zijn ploeg alles onder controle. Francesco Moser, Daniel Willems, Michel Pollentier, Sean Kelly en Gido van Calster (de laatste drie van dezelfde ploeg) konden bij hem aanpikken. Daarmee was het voor De Kneet overzichtelijker om de strijd in de laatste kilome ters te controleren. Nog mooier werd het toen Daniel Willems, die speciaal voor de laatste lange af daling op weg naar Luik een zwa re versnelling had laten monte ren, alleen weg glipte. Pollentier en zijn mannen moesten toen rij den en dat was voor mij een pret tige bijkomstigheid", stelde Kne temann. Uitslag: 1. Daniel Willems (Bel) de 176 kilometer in 4 uur, 17 minuten en 53 seconden; 2. Sean Kelly (Ier) op 17 seconden; 3. Guido van Calster (Bel) z.t.; 4. Franscesco Mo- ser(Ita)z.t.; 5. Michel Pollentier(Bel)z.t.; 6. Gerrie Knetemann (Ned) z.t.; 7. Leo van Vliet (Ned) z.t.; 8. Bert Oosterbosch (Ned) z.t.; 9 Piet van Katwijk (Ned). De eindstand luidt 1. Gerrie Knetemann (Ned) 19 uur, 1 mi nuut en 5 seconden; 2. Francesco Moser (Ita) op 1 minuut; 3. Daniel Willems (Bel) op 1,04; 4. Sean Kelly (Ier) op 1,19; 5. Michel Pollentier (Bel) op 1,23, 6. Guido van Calster (Bel) op 1,28; 7. Fons de Wolf (Bel) op 2,32; 8. Stefan Mutter (Zwi) op 2,59; 9. Bert Oosterbosch (Ned.) z.t.; 10. Leo van Vliet (Ned) op 3,11. Elftalbegeleider Van Dijk heeft daar inmiddels al zijn conclusies uitgetrokken en te kennen gege ven volgend seizoen niet meer als teambegeleider te willen func tioneren. Hij: "Ik vind het schan dalig van het bestuur dat Faas werd benaderd, op het moment dat Van der Vlist nog niet wist dat hij zou moeten opstappen. Men selijk gezien heeft hij zoiets niet verdiend. Bovendien vind ik het een kwalijke zaak dat de spelers (zij waren voor contractverlen ging van Van der Vlist/red.) en elftalbegeleider geen enkele in spraak hebben gekregen bij de aanstelling van een nieuwe trai- werkzaamheden niet direct met Van der Vlist om de tafel gaan zitten. Dat gebeurde pas op don derdag 14 februari. In de tussen tijd deden de geruchten dat Van der Vlist zou vertrekken de ronde •>r> Vlist te horen zou krijgen dat hij moest weggaan. Maar Faas liet toen al direct weten dat hij pas officieel contact wilde hebben met het SC Lisse-bestuur, nadat Van der Vlist er van op de hoogte was gesteld dat zijn verbintenis niet zou worden verlengd". Furieus Jan van Dijk reageert furieus als hij hoort da^ zijn naamgenoot niet weet wie Faas in eerste instantie heeft benaderd. "Theo van Dijk weet wel degelijk wie dat heeft Jan van Dijk verwijst vervolgens naar de voorzitter van de zondag commissie, Theo van Dijk, die zou hebben verteld dat hangende het ontslag van Van der Vlist al contact zou zijn opgenomen met Faas. Theo van Dijk: "Na de be stuursvergadering van 4 februari konden wij door vakanties en in het dorp. En waarschijnlijk heeft iemand van het bestuur Faas toen al benaderd. Wie? dat weet ik niet en dat doet er ook niet toe. Het is gewoon een men selijke fout geweest". De voorzitter van de zondagcom missie vervolgt: "Later heeft Faas tegen mij verklaard dat hem in derdaad is ingeseind dat Van der BERN - De opschudding, die in het Nederlandse kamp werd veroorzaakt door de bekendmaking dat Bettine Vriesekoop door ziekte, was geveld, is grotendeels voor bij. De nationale tafeltennis-vedette maakte gistermiddag zelf een einde aan de geruchten dat zij vroegtijdig uit het twaalfde Europese titeltoernooi zou stappen, door keurig op tijd te verschijnen voor haar eerste wedstrijd in het gemengd dubbelspel. Samen met de 21-jarige Poolse stu dent Andrej Grubba, voor deze gelegenheid speciaal aan Vriesekoop gekoppeld, zegevierde zij in de eerste ronde van dat dubbelspel in een nietszeggende partij tegen Mark Pipet en Tina Powell uit Guernsey (Eng.). Het Nederlands/Poolse koppel be hoefde zich niet in te spannen om de duidelijke cijfers 21-15, 21-12 en 21-11 te laten aantekenen. Daarmee werd volledig aan de verwachting voldaan, maar be langrijker was de constatering dat Bettine Vriesekoop, die zich zoveel van deze EK in Bern heeft voorgesteld, alweer koortsvrij aan de slag ging. "Nu moet ze met veel rust en aan passing zichzelf voorbereiden op vandaag, want dan moet ze weer optimaal presteren", voegde me- disch-begeleider Karei Koerts de verzamelde pers toe. Hij stelde een ieder gerust door te vertellen dat Vriesekoop vanmiddag - voor het openingsduel in het enkel spel tegen de lastige Zweedse Eva Strömvall topfit - dan toch wel daar een eind tegenaan kan zijn. Vriesekoop werd op de rust dag van de Europese kampioen schappen het slachtoffer van de lage temperatuur die mede door een koude luchtstroom voortdu rend in het Allmend ijsstadion heerst. Verwacht "Daar treffen we het niet mee. maar eerlijk gezegd had ik verwacht dat er meer spelers en speelsters door de ongunstige omstandig heden hier het slachtoffer zouden worden. Zo n rustdag is daar, na de inspanningen van het landen- toernooi, een uitgelezen tijdstip voor", vond Koerts, die verder zijn blijdschap uitsprak dat Vrie sekoop toen al (met braakneigin gen en koorts) in het bed beland de. "Als ze hier vandaag had moeten spelen - dat makkie tegen dat En gelse duo tel ik niet mee, dat is hooguit een gelegenheid om het ritme weer op te pak ken - dan had ik het nog niet geweten. Want 's morgens was ze nog helemaal gammel". Sikking opvolger (luiiui DEN HAAG (ANP) - Jan Sikking volgt Tom Quinn op als bonds coach van de Nederlandse bas- ketbalbond. Het bestuur van de NBB heeft Sikking aangetrok ken voor een periode tot en met het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen, dat van 5 tot en met 17 mei in Zwitserland wordt gehouden. Met vitaminen s381(ook het toedie nen van antibiotica werd nog overwogen) is de 19-jarige Ha- zerswoudse weer op de been ge- holopen. Voor het dubbelspel werd ze uit het hotel opgehaald waarna een nogal pittige training volgde. Vandaag begint hst echte werk in de zekerheid dat ze er weer helemaal bij kan zijn. Ook al zijn de Nederlanders - zelfs coach Gerard Bakker sprak 's middags nog van "het eigenlijk moeten te rugtrekken van Bettine" - lang niet meer zo optimistisch ge stemd. Strömvall is gevaarlijk. Voor het overige was de eerste dag van het individuele toernooi ei genlijk maar saai. Geen raad De meeste Nederlandse deelne mers haalden het hoofdtoernooi niet. Jolanda Noordam bijvoor beeld bewaart louter slechte herinneringen aan haar eerste EK. Geen raad Al in de voorronden van het kwali ficatietoernooi wist de Hazers- woudse geen raad met de toch niet al te bekende Engelse Anita Stevenson, die als negende op de ranglijst van haar land voorkomt. Noordam verloor kansloos in drie games (11,8 en 16) en moest door een urenlang op haar inpratende coach Gerard Bakker ovec die teleurstelling worden heenge- werkt. Ook Sandra de Kruijff bleef in de Voor Sandra de Kruijff ishet EK-tafeltennis voor dubbelspel werd de Leidse uit het toernooi gewipt. kwalificatieronden steken. In de eerste partij versloeg de Scylla- speelster het Italiaanse doorbij tertje Mauriello in vijf games. Ze moest wel een achterstand van 12-16 .in de beslissende game wegwerken. Dat lukte haar pri ma. Dé setstanden waren: 23-25, 21-11, 16-21, 21-15, 21-17. Afhaken Daarna moest de Leidse echter af haken. De vertegenwoordigers van de Oostbloklanden zijn nog steeds te sterk voor onze speel sters. Hoewel De Kruijff tegen de volslagen onbekende Russische Danilevi Chute aantrad, kon zij niet van dat thema afwijken, de eerste game won ze (13) maar ver volgens was de Russische baas. Met 18, 20 en 12 ging De Kruijff, die desondanks een goede indruk achter liet, ten onder. Op het duo Grubba, Vriesekoop na, heeft Nederland geen aandeel meer in de strijd om de titel in het ge mengd dubbelspel. Stephine van Gennip (17) had met Ron van Spanje geen uitzicht op winst tegen het gerennommeer- de Tsjechische duo PanskyHra- chova. Met punten van 13, 11 en 10 tegen stapte het nationale koppel volgens verwachtingen uit het toernooi. Ook Jolanda Noordam en René Hijne werden, ondanks goede tegenstand, in de eerste ronde gewipt door de Oos tenrijkse formatie Zeketbauer/ Groppen: 12-21, 27-24, 12-21, 21-19 en 13-21. Sandra de Kruijff en Jaap van Spanje mochten wat langer van hun avontuur genieten. Twee koppels werden in de voorselec tie aan de kant geschoven en toen mochten zij een gokje wagen in het hoofdtoernooi. Verkeerd Tegen de combinatie Thomas, Jo nes uit Wales liep het echter ver keerd af. De Kruijff en Van Spanje kwamen daardoor niet bij de laatste 32. René Hijne en Jaap gedaan. Maar er is een gemeen spelletje met Van der Vlist ge speeld. Hij was te lastig voor het dagelijks bestuur (Van der Vlist: "Ze waren niet gewend aan een trainer die de puntjes op de zette"), want hij schreef geregeld brieven als hij weer eens proble men met leden van het jeugdbe- stuur had". luur/' belangrijk deel voorbijZowel i n het enkel- als gemengd- van Spanje bereikten de volgen de ronde van het herendubbel. Ze versloegen de met veel moeite uit de kwalificatieronde gekomen Zwitsers Lethan/Sadecky. In vijf sets overleefden zij de beginron- de. Datyelfde was niet weggelegd voor het tweede duo Han Gootzen en Ron van Spanje, die de combina tie Erik Lindh (Zweden) en Hein- rich Lammers (Duitsland) in vier games voorrang moest verlenen: -13, +19, -14, -16. Het was min of meer voorspelbaar zoals min of meer ook het verdwijnen van Re ne Hijne, die in de Duitse defen siespecialist Engelbert Iluging een bijzonder zware tegenstan- dci had getroffen. De Amsterdammer weerde zich uitstekend maar kon op de be slissende momenten niet door de dichte Duitse defensie slaan: 14. 17,13. Ook Han Gootzen kon niet tegen de kracht van de Pool Ste fan Dryzei en zat na drie games zonder illusies. WIM VAN VANROOY Daarom werd afgelopen zomer na dat Van der Vlist in zijn eerste seizoen by SC Lisse naar de tweede klasse was gepromoveerd een bijlage aan het contract toe gevoegd. Jan van Dijk: "Die bij lage, waarin duidelijke afspraken over begeleiding van de jeugd werden gemaakt, is met handen en voeten geschonden. Als de WON hier werk van zou maken dan zou dit SC Lisse ettelyke dui zenden guldens kosten. Ik heb Hans van der Vlist nog gevraagd of ik er werk van moest maken. Dat vond hij niet nodig. Daar is hij te goed voor". De huidige elftalbegeleider van de promovendus in de tweede klas se zegt hard te kunnen maken dat al in de bestuursvergadering werd besloten dat Faas moest worden gevraagd of hij de nieuwe trainer wilde worden. "Vorige week maandag hebben Van der Vlist en ik met het dagelijks be stuur gesproken. Daarbij heb ik naar de notulen gevraagd. Daarin stond dat een met name niet ge noemd persoon Jan Faas "intus sen" zou benaderen. Het bestuur was evenwel zo sluw geweest "in tussen" weg te schrappen en er "daarna" van te maken. Volgens voorzitter Ransdorp was er spra ke geweest van een drukfoutje. Dat geloof je toch niet he? In middels kan het bestuur mij wel schieten, omdat ik tegen zere scheenbenen trap". Veel pijn Van der Vlist die pas op 14 februari te horen kreeg dat hij moest op stappen, onthoudt zich liever van commentaar. "Maar ook ik durf rustig te zeggen dat Faas zon dermeer al is gevraagd toen ik nog niet wist dat ik moest op stappen. Meer wil er niet pver kwijt. Alleen dat het mij ver schrikkelijk veel pijn doet dat ik op een dergelijke wijze moet ver trekken. Vooral de argumentatie (een te grote emotionele betrok kenheid en geen mogelijkheid voor verhoging van het contract/ red.) is een giller van de eerste orde. Maar ik wil verder geen trammelant maken, want daar De zaterdagtak van Sportclub Lisse heeft eveneens een nieuwe trainer gecontracteerd. De Haarlemmer Spiers, die drie jaar geleden de zondagselectie van Lisse heeft begeleid, volgt Wassenaar op. Het zaterdag team van Lisse komt in de vier de klasse uit. koop ik niets voor. Met nog zeven wedstrijden voor de boeg wil ik trachten SC Lisse te behoeden voor degradatie, want het zou zonde zijn als deze club in het eerste jaar in de tweede klasse di rect zou degraderen. Maar dat gebeurt niet. want de spelers staan achter mij". Zijn opvolger, die op het moment de zondag vierdeklasser KBO (De Kwakel) traint en wiens twee broers (Jos en Ronald) in het eer ste van SC Lisse spelen, ontkent in alle toonaarden dat hij zou zijn benaderd in een stadium dat Van der Vlist nog niet op de hoogte was van het feit dat hy moest ver trekken. "Het eerste contact tus sen het bestuur en mij dateert pas van het moment dat in het clubblad stond dat Van der Vlist weg zou gaan. Verder weet ik er ook het fijne niet van. Ik heb geen boodschap aan de huidige situa tie", luidt zijn verklaring. Merkwaardig De spelers laten bij monde van Laurens van der Voort weten dat zij het ook een merkwaardige zaak vinden dat Van der Vlist, die volgend jaar de Woerden-jeugd gaat trainen, moet opstappen. "Wij hebben daarom een gesprek aangevraagd, waarin de spelers meer duidelijkheid willen. Want het bestuur ontkent dat Faas voor 14 februari al zou zijn gepolst. De meesten trekken dat echter in twijfel. Vooras willen wy in het vervolg inspraak hebben bij het aantrekken van een nieuwe Ten slotte wil SC Lis Zonneveld niet verc nersaffaire duiken. i in dl' t11 vant ik heb n Hot ia worden, doordat de elftalbege- leider zo n stampy maakt. Hy loopt met oogkleppen op. Het be stuur lacht om deze kwestie". HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13