Portugal wil kwestie Oost- Timor oplossen Gemeente voor groot deel schuldig" HET INTERLÜBKE PROGRAMMA. Overheid krijgt geen vat op hondenhandel Pander VRIJDAG 11 APRIL 1980 VA fel A PAGINA 11 LEKKERKERK - De gemeente Lekkerkerk is zelf voor een groot deel schuldig aan de ernstige bodemverontreini ging in de nieuwbouwwijk Molenwerf. Dit verwijt komt van de heer D. Neven, die zelf enige jaren wethouder van openbare werken is geweest in het plaatsje waar vorige week in de grond onder een zestal huizen de zeer gevaarlijke stof benzeen werd aangetroffen. In 1970, toen hij nog fractie voorzitter van de AR in Lek kerkerk was, waarschuwde Neven tegen de vuilstortin- gen van de container firma Wijnstekers. Hij had gemerkt dat dit Rotterdamse bedrijf ook koelkasten, partijen rotte eieren en metalen vaten in de sloten kieperde, in plaats van het volgens hem alleen toege stane bouwafval. Wijnstekers mocht de vuilnis daar gratis storten. Op die wijze kon de gemeente het bestemmings plan Bakwetering goedkoop bouwrijp maken. Neven legde het echter af tegen kennelijk hogere belangen. Nu de wijkbewoners van Molenwerf ernstig verontrust zijn over de giftige stoffen in de grond, spijt het de gepen sioneerde AR-fractievoorzit- Ex-wethouder van Lekkerkerk uit verwijten over bodemverontreiniging ter dat hij de zaak niet meteen bij de regering heeft aange kaart. Het is duidelijk dat het gemeen tebestuur van Lekkerkerk bij de ontwikkeling van het be stemmingsplan Bakwetering in het begin van de jaren '70 te veel aandacht besteedde aan de financiën Oorzaak was dat er een fout was gemaakt in de exploitatiebegroting van het gemeentebestuur deel van de dorpsuitbreiding. Om dat goed te maken, vonden be- stuurderen het verstandig de volgende wijk bouwrijp te maken met afval. Dat was goedkoper dan alleen zand. Neven werd getipt over de bui ten de Hinderwet vallende vuilstoringen. Hij schreef een boze brief naar het gemeen tebestuur en vroeg om aan dacht voor eventuele besmet ting van het grondwater door de partijen afgekeurde eieren. Hij eiste "verwijdering van de rottende smeerboel" en een beter toezicht. Het gemeentebestuur ant woordde dat Wijnstekers al een waarschuwing had ont vangen maar voegde daar opmerkelijk genoeg aan toe dat de firma niets fout deed. Het Rotterdamse bedrijf mocht ook fabrieksafval en stoffen van organische oor sprong dumpen. Tenslotte ging het huisvuil van Lek kerkerk zelf ook naar het be stemmingsplan. In een daarop volgende raads vergadering beloofden bur gemeester en wethouders verbetering van de controle op de vuilstortingen. Neven zegt dat het toezicht weinig voorstelde. Bijkomende moeilijkheid was dat de wa gens van Wijnstekers ook 's avonds door Lekkerkerk re den. Het wantrouwen tegenover Wijnstekers kon niet worden weggenomen. Er volgde een bespreking met de directie van het bedrijf. Deze gaf in dat gesprek toe zo zegt de AR- man Neven, dat er giftige stof fen werden gestort. De Rot terdammers schatten de hoe veelheid op 2 procent van de totale vuilstortingen. Dat viel mee, meenden de Lek- kerkerkse bestuurders, ze hadden veel erger verwacht. Neven dacht er ook zo over, maar vroeg in de raadsverga dering van september 1970 toch om een onderzoek door grond mechanica. Zijn voor stel werd afgestemd met ze ven tegen vier stemmen. De toenmalige burgemeester Muller had zijn motie met klem ontraden. Muller vrees de een enorm tijdverlies met de bouw van de wijken. Tijdens diezelfde bijeenkomst haalde de AR-fractievoorzit- ter fors uit naar Wijnstekers. Hij noemde de firma onbe trouwbaar. "Mijn inlichtin gen geven aan dat de firma bekend staat als de gangster onder de containervervoer ders. Wij hebben geen ver trouwen in het bedrijf. On danks het pakket voorwaar den". Wijnstekers spande hiervoor een rechtszaak tegen Neven aan. Later liet Wijn stekers de zaak vallen omdat de uitlatingen waren gedaan tijdens een raadsvergadering, waardoor de AR-man on schendbaar was. Ook burgemeester Bakker van Berkenwoude, een dorpje in de Krimpenerwaard waar Wijnstekers ook vuil heeft gel- stort voor de aanleg van we gen, zegt dat Wijnstekers vroeger inderdaad een slech te naam in de buurt had. Net als Neven kan hij niet precies aangeven waar dat precies op was gebaseerd. Op het pro vinciehuis van Zuid-Holland heeft men echter geen klach ten over het Rotterdamse be drijf. Toch is het de vraag of de firma fouten heeft gemaakt. Stoffen als benzeen, tolueen en xy leen behoren naar de ver brandingsoven in de Rijn mond te gaan. Dat is kostbaar. Heeft de directie niet geweten wat er werd gestort? Waar kwam het vuil vandaan? Di recteur A.H. van Engelen van Wijnstekers weigert ieder commentaar. Anderzijds: in hoeverre is de gemeente Lekkerkerk zelf aansprakelijk. De heer Neven zegt dat het gemeentebestuur te veel heeft vertrouwd op Wijnstekers, te laks is ge weest met de controle en zich te veel heeft laten leiden door geld en tijd. Misschien dat opgravingen aanwijzingen opleveren over de herkomst van de giftige stoffen. Het was de bedoeling dat daarmee op 14 april zou worden begonnen. Dat werk wordt vertraagd omdat men niet weet welke maatregelen moeten worden genomen ter bescherming van de werklie den tegen eventuele schade lijke dampen. Burgemeester H. Ouwerkerk laat zich niet uit over de financiële aan sprakelijkheid. Ook wil hij niet ingaan op de beschuldi gingen van Neven. "We moe ten naar de toekomst kijken. Het verleden is voorbij. Trouwens, ik kan er niets over zeggen. Ik was er niet bij". Toch kan er nog een hele strijd ontstaan over de gebeurtenis sen in 1970. Vooral als huizen moeten worden afgebroken, of grond onder de huizen ver verst. En wat te denken van schadeclaims van de wijkbe- Neven: "Ik denk dat de schuld aan twee kanten ligt. Wijnste kers is geen nette firma, an ders was er alleen bouwafval gestort. Ik heb gelijk gekre gen toen ik zei dat het bedrijf onbetrouwbaar was. Dat neemt niet weg dat de ge meente de handelswijze van Wijnstekers oogluikend heeft toegestaan?" WEERT SCHENK President Eanes: stappen oplossing. (Van onze correspondent Jan Hal- kes) LISSABON - Volgens goed ingelichte bronnen in Lissabon is de Portugese regering bereid tot on derhandelingen met In donesië over de proble men op Oost-Timor. Het oostelijk deel van dit ei land in de Indonesische archipel is officieel nog steeds een Portugese ko lonie. Indonesische troe pen bezetten het eiland met veel geweld in de cember 1975, kort nadat de onafhankelijkheids beweging Fretilin er een zijdig de onafhankelijk heid had uitgeroepen. Volgens het Fretilin werd sindsdien bijna de helft van de 600.000 inwoners van het eiland door het Indonesische leger ge dood of uitgehongerd, een bewering die door Portu gese geestelijken ter plaatse is bevestigd. De conservatieven die sinds kort in Portugal aan de macht zijn heb ben de vroegere socialistische re geringen steeds verweten het Oosttimorese volk aan haar lot te hebben overgelaten. Eerste-mi- nister Sa Carneiro beloofde eer der al op te komen voor de rech ten van de inwoners van de vroe gere kolonie. Na het aan de macht komen van de conservatieven, ondernam echter ook president Eanes, bijgestaan door zijn ad viescollege, de Revolutionaire Raad, stappen om tot een oplos sing van het probleem te komen. Een oplossing die al te lang op zich laat wachten, zeker nadat eind vorig jaar steeds meer be kend werd over de massale hon gersnood en de moordpartijen van het Indonesische leger in de ze uithoek van de wereld. Volgens welingelichte kringen hebben president Eanes en zijn regering overeenstemming be reikt over de samenstelling van een commissie onder voorzitter schap van een militair uit de Re volutionaire Raad, die het probleem bij de horens moet vat ten.' Zeer waarschijnlijk zal een van de eerste stappen van de commissie het openen van on derhandelingen met Indonesië zijn, in het bijzonder over de eva cuatie van enkele honderden Portugezen en vele duizenden - zo niet alle - Timorezen, die ook als Portugese burgers moeten worden beschouwd. Van de andere kant zal de Portuge se bereidheid om nog eens enkele honderdduizenden spijtoptanten uit een vroegere kolonie op te nemen niet erg groot zijn. Een tweede weg om het probleem aan te pakken loopt via de Verenigde Naties die tot nog toe de Indone sische invasie hebben veroor deeld en aandrongen op een vrije volksstemming in Oost-Timor over de onafhankelijkheidskwes tie. In diplomatieke kringen wordt echter gezegd dat een groot aantal westerse landen Por tugal zou hebben laten weten niet /langer meer bereid te zijn het „uitzichtloze" standpunt van de Verenigde Naties te steunen. De dekolonisatie van Oost-Timor liep uit de hand toen medio 1975 een van de twee grote Timorese onafhankelijkheidspartijen, de UDT, een staatsgreep pleegde. Tussen deze en de andere partij, het Fretilin, ontstond een bur geroorlog waarbij het Portugese leger zich afzijdig hield. Vrijwel alle aanhangers van de UDT wer den over de grens met het Indo nesische West-Timor gejaagd vanwaar zij pas in 1976 toestem ming kregen naar Portugal te vluchten. Het Fretilin had daarna gedurende enkele maanden de feitelijke heerschappij over het land en verwierf zich door vele progres sieve maatregelen de steun van de bevolking. De Portugese auto riteiten die formeel nog steeds de baas waren, gaven geen enkele medewerking noch toestemming voor het optreden van het Freti lin. Na een Indonesische toezegging dat zij de souvereiniteit van de Oosttimorezen zou respecteren, riep het Fretilin begin december de onafhankelijkheid uit. Een week later vielen de Indonesi sche troepen de hoofdstad Dili binnen. Zoals later door Indone sië werd toegegeven werden daarbij duizenden burgers door „ongedisciplineerde soldaten" moedwillig gedood. Het Fretilin trok zich daarop met een groot deel van de bevolking terug in de bergen en voerde daar lange tijd een succesvolle guer rilla tegen de Indonesische troe pen. Een deel van de Fretilin-re- gering ontkwam naar het bui tenland en vestigde een delegatie in Mozambique, een van de lan den die de onafhankelijkheid van Oost-Timor erkende. Portugal verbrak haar diplomatie ke betrekkingen met Jakarta kort na de invasie, maar bleef tot op de dag van vandaag weigeren het Fretilin als vertegenwoordiger van het Oosttimorese volk te er kennen. Met een steeds nauwere omsinge ling probeerden de Indonesische bezetters de guerrillastrijders uit te hongeren. Geholpen door het verraad van enkele Fretilin-lei- ders zou tenslotte het verzet in het westelijk deel van het land gebroken zijn en de bevolking uit de bergen massaal opgevangen worden in de Indonesische con centratiekampen waar zij alsnog door honger en ondervoeding massaal het leven lieten. Pas in juli vorig jaar liet Indonesië het internationale Rode Kruis toe, dat samen met kerkelijke in stanties voedselhulp verstrekt. De enkele waarnemers van het Rode Kruis blijken echter niet in staat te voorkomen dat een groot deel van de hulp in de zakken van de militairen verdwijnt. Corrup tie is ook de manier waarop bijna 700 Chinese middenstanders uit Dili haar Portugal wisten te vluchten. De laatst aangekomen vluchtelingen maakten melding van een nieuw opleven van het verzet op het oostelijk deel van Oost-Timor, in december vorig jaar. De houding van de wereldopinie tegenover het onrecht dat het kleihe Timorese volk wordt aan gedaan, staat in schril contrast met de verontwaardiging over de toestanden in Cambodja en Af ghanistan. De Indonesische ma ritieme blokkade, met onder meer fregatten van Nederlandse makelij, ;naken een werkelijk vrije nieuwsgaring onmoge lijk. Indonesië laat pas sinds kort bui tenlandse journalisten toe die echter geen contact krijgen met de guerrillastrijders, die op hun beurt van buitenlandse steun verstoken zijn. Ook de Fretilin- vertegenwoordigers in het bui tenland lijken niet over recht streekse informatie te beschik ken. De verschillende woordvoerders in Mozambique, Lissabon en New York lijken zelfs onderling wei nig contact te hebben en zijn niet altijdgeloofwaardig. In Lissabon zijn nieuwe groepen verrezen die elkaar de vertegenwoordiging van hun geteisterde volk betwis ten. De Portugese regering zou zich kunnen inspannen de partijen te verenigen om het recht van zelf beschikking in haar laatste kolo nie weer op de voorgrond te plaatsen. Maar in kringen van de Oosttimorese vluchtelingen in Lissabon is men bevreesd dat het openen van onderhandelingen mer de Indonesische bezetter slechts het begin van het einde betekent. ROOSENDAAL (GPD) - „Er ge beuren rare dingen op de Bra bantse hondenmarkt en niet al leen in Til burg, waar een incident deze week de publiciteit haalde. In West-Brabant gebeuren even goed zaken die niet door de beu gel kunnen. Ik durf daarbij gerust te stellen dat Roosendaal hier het centrum van de handel is. De overheid kan er echter zeer moeilijk vat op krijgen. De hoofdpersonen van kwalijke praktijken zijn bij gevolg moei lijk te grijpen. Je kunt iemand namelijk alleen maar bestraffen als hij of zij zich zonder vergun ning of op kwalijke wijze bezig houdt met het bedrijfsmatig ver kopen van honden. Maar wat is in de praktijk privé en wat is be drijfsmatig? Bewijs dat laatste maar eens. Om de praktijken van de malafide hondenhandelaren goed aan te pakken, zit er volgens mij maar één ding op, en dat is het vervoer aan banden leggen". De heer B. Plaisier uit Krabbendij- ke, inspecteur van de Dierenbe scherming in West-Brabant, spuwt zijn gal over de malafide hondenhandel. Dat beperken van het vervoer van honden kan vol gens hem alleen maar als wette lijk wordt bepaald dat bijvoor beeld voor het vervoeren van meer dan vijf honden een ver gunning op het politiebureau zou moeten worden afgehaald. Op die manier krijgt de overheid con trole op registratie en inentings papieren van de honden en daarmee op de praktijken van de handelaar. Omdat het volgens de heer Plaisier moeilijk te zeggen is hoeveel lie den zich in het Westbrabantse schuldig maken aan kwalijke Pander heeft veel in huis van het befaamde lnterlübke programma. Van losse meubelen en accessoires tot complete slaapkamers en kastenwanden. Mooi, functioneel en uitnemend van kwaliteit. Komt u eens kijken. Pander adviseurs werken graag samen met u aan een toepassing in üw huis. Wie wat meer om wonen geeft voelt zich thuis bij Pander. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 hondenpraktijken, wil de inspec teur liever een voorbeeld geven van een praktijkgeval waarover hij onlangs 'witheet van woede* werd. „Ik wil de naam van de man niet noemen, omdat ik hem nog een kans wil geven. Hij hield officieel een hondenkennel, maar was daarnaast fokker en handelaar. Over de kennel had hij een ver zorger aangesteld. Zelf was hij gewoon elders in loondienst. In de tijd dat zijn verzorger echter ziek werd, werd hij, naar zijn zeg gen. bezocht door een Frans sprekend persoon die zonder meer ettelijke duizenden guldens voor alle aanwezige honden bood. De kennelhouder kon, naar zijn zeggen, het aanbod niet weerstaan omdat hij door de ziek te van zijn verzorger in moeilijk heden was gekomen. Je reinste onzin natuurlijk. Maar waar moet je als inspecteur in een geval als dit gaan staan. Het gebeuren gaf me echter wel het bewijs dat er een aantal figuren, zoals die Fransman, hier op een rare ma nier op de hondenmarkt bezig De handel in Brabant oriënteert zich voornamelijk op de buiten landse markt; met name België en Frankrijk. De landsgrenzen leveren weinig exportproblemen op; inenting van de dieren is na melijk niet overal verplicht. Als gevolg van de grote particuliere vraag naar honden gaat het in de ze handel om gigantische bedra gen, veelal circulerend in het zwarte circuit. In een zojuist ver schenen rapport van de Brabant se dierenbeschermingsinspec- teur W van den Heuvel gaat het om miljoenen en er zijn honderd duizenden hondjes bij betrok ken. Inspecteur Van den Heuvel: „Uit betrouwbare bron weet ik dat een handelaar van het bui tenland nog f 400.000 te goed had voor geleverde honden. Aangc^ nomen dat een hondje zo rond de f 200 op moet bréngen, kun je uit rekenen om hoeveel dieren het hier gaat. En dat betreft slechts een geval van één hande laar". De heer Van den Heuvel contro leert met nog twee parttime-col- lega's ui een gebied zo groot als Brabant de praktijken van de hondenhandelaren en de ken nelhouders. Daarvan zijn er in Brabant respectievelijk 239 en 137 geregistreerd. In zijn rapport stelt hij dat volgens deskundigen daarbij een zelfde aantal niet-of- ficiële handelaren dient te wor den opgeteld. „Het is duidelijk dat we met de huidige mankracht de problemen met betrekking tot de malafide handel niet voldoen de kunnen bestrijden. Daarnaast is het zo dat de wet op bierenbe scherming niet ver genoeg gaat. Vandaar dat in het rapport een lans wordt gebroken om deze uit te i 'i eiden. Tevens dient het ver- volgings- en strafbeleid te wor den verbeterd, omdat opspo ringsresultaten van de politie en van de inspecteurs van de die renbescherming effect sorteren. Zolang gepakte malafide hande laren boetes van slechts enkele honderden guldens aan hun broek krijgen, terwijl zij aan hun handel duizenden blijven ver dienen. is het moeilijk aan hun praktijken een einde te maken" aldus de heer Van den Heu vel. ADVERTENTIE DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11