EG-landen gaan in beraad over boycot van Iran VAN DER WIEL Carter en Sadat nog niet uit de problemen BELGISCH KABINET VALT zonder goede bril was zij nu al gezakt een goede bril maakt aHe verschil! Israëli's vallen Z.-Libanon binnen DONDERDAG 10 APRIL 1980 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON (DPA, AFP) - President Jimmy Carter en zijn Egyptische ambtgenoot Anwar Sadat hebben gisteren aan het slot van hun bespre kingen in Washington ver klaard, dat niet alle menings verschillen uit de weg zijn ge ruimd. Beiden legden de na druk op het verkennende ka rakter van het overleg. Carter zei dat hij nu eerst in de ko mende week de Israëlische voorstellen wil horen van premier Menachem Begin. Deze is van het verloop van de besprekingen in Washington op de hoogte gehouden. Carter en Sadat hebben in totaal vier en een half uur, verdeeld over drie ontmoetingen, van ge dachten gewisseld over de toe komst van de Palestijnen in het bezette deel van Jordanië en de strook van Gaza. Naar hun zeg gen was het doel van het overleg de stabilisering van de vrede, niet alleen tussen Israël en zijn Arabi sche buren, maar in het gehele gebied. Stem De Amerikaanse president pleitte opnieuw voor „de inachtneming van de soevereine rechten van de Palestijnen, die bij de beslissing over hun toekomst een stem moeten hebben". Anderzijds verklaarde hij dat ook geen af breuk mag worden gedaan aan de veiligheid van Israël binnen zijn traditionele grenzen. Sadat sprak zich weer uit voor de „volle autonomie" van de Pale stijnen, waar Israël tot dusver met het oog op zijn veiligheid niets van wil weten. Het Egypti sche staatshoofd zei er echter van overtuigd te zijn dat er tenslotte toch een oplossing zal worden gevonden. Van een eventuele topconferentie van Carter, Sadat en Begin repten de twee presidenten niet. Ook waren er geen aanwijzingen dat Egypte nieuwe voorstellen zou hebben gedaan om de impasse over de autonomiekwestie te doorbreken. President Sadat die maandag in Washington was aangekomen, vertrok direct na de gezamenlijke persconferentie naar het congres. Hij zou ook nog in het ministerie van buitenlandse zaken aan een maaltijd de gast zijn van vice-pre sident Walter Mondalë. Op zijn program stond tevens een ont moeting met minister van defen sie Harold Brown, de oudminis ter van buitenlandse zaken Hen ry Kissinger en andere Ameri kaanse functionarissen. Van avond reist het Egyptische staatshoofd terug naar Cairo. Strikt Inmiddels heeft het Israëlische ka binet premier Begin opdracht gegeven, zich strikt te houden aan de akkoorden van Camp Da vid en geen voorstellen te aan vaarden die daarvan afwijken. Ingeval hem dergelijke voorstel len in Washington zouden wor den gedaan, moet hij deze mee nemen naar Jeruzalem voor be spreking met zijn regering. In een tafelrede aan een diner ter ere van Sadat noemde Carter het dins dagavond .ondenkbaar' dat de uitwerking van de akkoorden van Camp David niet zou lukken. Sol Linowitz, de speciale Ameri kaanse afgezant voor het Midden- Oosten, heeft zich gisteren opti mistisch uitgelaten over de auto- nomiebesprekingen. President Carter en president Sadat hebben tijdens hun besprekingen geen „onoplosbare problemen" ge constateerd, zo zei hij. In mijn ogen kan er binnen twee weken overeenstemming worden be reikt over de Palestijnse autono mie als de betrokken partijen dat werkelijk willen. telefoon in de vorm van een pyramide kreeg aangeboden. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 124108 (Van onze correspondent) BRUSSEL - Na een ambtsperiode van nauwelijks een jaar is in Bel gië de rooms-rode regeringscoali tie, geleid door de christen-de mocraat Wilfried Martens, ten val gekomen. Voor een voortbestaan van de regering-Martens, die als gevolg van diepgaande onenig heid over de gewestvorming al sinds vorige week donderdag op de schopstoel zat, bleek ondanks diverse lijmpogingen van de premier het „vereiste minimum aan wederzijds vertrouwen" niet meer aanwezig te zijn. Zo formu leerde Wilfried Martens het al thans zelf gisteren na de officiële aanvaarding van zijn ontslag door de Belgische koning Bou de wijn. Nieuwe algemene verkiezingen lij ken echter op korte termijn on waarschijnlijk. Volgens Martens moeten deze zelfs tot elke prijs worden vermeden en dient een oplossing veeleer te worden ge zocht in een nieuw akkoord tus sen de politieke leiders van het land. Op zijn persconferentie liet Martens duidelijk doorscheme ren dat hij in de voorste gelederen van het politieke front beschik baar blijft. Waarnemers achten het niet onwaarschijnlijk dat hii door de koning als formateur voor een volgend kabinet zal worden aangewezen. Voor Nederlanders aan de voor avond van het vakantieseizoen biedt de Belgische kabinetscrisis het voordeel, dat er van het veel besproken vignet voor de auto snelwegen voorlopig niets te recht zal komen. De Belgische ex-premier bevestigde gisteren dat het vignet slechts van kracht kan worden in het kader van een programmawet, waarvan de be handeling door het parlement de nodige tijd in beslag neemt. Op het ogenblik handelt de demis sionaire regering echter alleen dringende lopende zaken af en de programmawet maakt daarvan zeker geen deel uit. Evenmin zal België volgende maand een definitief besluit kunnen nemen over de plaatsing van tactische kernwapens. Bij de NAVO-raad van begin decembei had de Belgische regering im mers een uitstel van zes maanden bedongen alvorens zich definitief over deze zeer omstreden kwestie uit te spreken. De aftredende premier liet er geen twijfel over bestaan dat een dusdanig belang rijke beslissing alleen kan wor den genomen door een regering die op een solide parlementaire meerderheid steunt. Wel zei Martens ervoor te zullen zorgen dat de Belgische frank niet te lijden heeft onder het be stuurlijke luchtledige. Als heftig tegenstander van een devaluatie van de frank, betoogde Martens met klerri uiterst waakzaam te zullen blijven op monetair ge bied. Net als bij de meeste Belgische re- geringscrises is ook dit keer het vuur in de pan geslagen over de taalkwestie en de gewestvorming De recente rellen in de Voer streek hebben er zeker niet toe bijgedragen de gemoederen te kalmeren, hoewel de directe aanleiding tot de huidige kabi netscrisis te maken had met het statuut van het Brusselse ge west In de toekomstige, steeds onmoge lijker wordende Belgische fede rale staat zal Brussel immers gaan functioneren als een ^oort buffergewest tussen Vlaanderen en Wallonië. Voor het zover is, trachten de beide grote gewesten echter hun belangen in Brussel alvast zo goed mogelijk te verze keren. Zo hadden de Franstalige partijen in een afgelopen vrijdag behandeld wetsontwerp weten door te drukken dat Vlaamse randgemeenten desgewenst ook (Van onze correspondenten) BRUSSEL, WENEN, BONN - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren twintig ambassadeurs van bevriende landen in Washington geïnformeerd over de manier waarop de Ameri kaanse bondgenoten kunnen meewerken aan de boycot van Iran. Dit gebeurde nadat gisteren over het algemeen terughoudend was gereageerd op het verzoek van de Verenigde Staten aan de bondgenoten tot steun voor de boycot, met name in Europese kringen. Inmiddels is bekend geworden dat de Iraanse regering de Iraanse handelsdelegatie in Wenen aan het werk heeft gezet om de be voorrading van Iran zeker te stellen. Vooral levensmiddelen en machine-onderdelen zullen, zolang dat nog mogelijk is, in Eu ropa en mogelijk daarbuiten door Weer NAVO- secretaresse overgelopen naar DDR OOST-BERLIJN (Reuter/AFP) - Volgens het Oostduitse persbu reau ADN is weer een NAVO-se- cretaresse, die toegang had tot enige honderden geheime NA- VO-plannen, naar Oost-Duits- land uitgeweken. Volgens ADN gaat het bij de vrouw, die asiel zou hebben gevraagd op grond van gewetensbezwaren wegens bet „gevaar van het NA- VO-beleid om de Belgische I. Verrept, die op het internationale secretariaat van het NAVO- hoofdkwartier in Brussel werkte. Volgens ADN had de vrouw op 8 april asiel gevraagd, toen zij in Oost-Duitsland was aangeko- Eerder, namelijk op 5 maart vorig jaar, was de Westduitse NAVO- secretaresse Ursel Lorenzen naar Oost-Duitsland vertrokken. Iran worden gekocht, om zich in te dekken tegen de gevolgen van de Amerikaanse economische boycot. De Nederlandse regering heeft in middels bekendgemaakt dat al leen in overleg met de EG-part- ners zal worden besloten of me dewerking zal worden verleend aan de boycot van Iran. Een even tuele Nederlandse boycot zou gevolgen kunnen hebben voor de olie-importen. Ons land betrekt op het ogenblik 10 procent van de olie-invoer uit Iran. Overigens zijn de bestaande olievoorraden groot genoeg om een verlies van Iraanse olie te kunnen opvangen. Geen paniek De Europese Gemeenschap is dan ook niet in paniek geraakt over de dreiging van Iran om alle aanvoer van olie stop te zetten aan landen die zich akkoord verklaren met de Amerikaanse sanctiemaatre gelen. Van de 475 miljoen ton olie die de Gemeenschap vorig jaar importeerde, kwam maar 30,9 miljoen ton uit Iran. En dat was al 10 procent minder dan in 1978. Het merendeel van de Iraanse olie ging naar West-Duitsland en Frankrijk. De EG-ministers van buitenlandse zaken zullen de Amerikaanse boycot van Iran en eventuele medewerking daaraan door de Europese partners bespreken tij dens de conferentie van de Euro pese Raad in Lissabon die van avond begint. Op een bijeen komst van regeringsleiders van de Europese Gemeenschap, die waarschijnlijk eind deze maand in Luxemburg zal plaatsvinden, kan wellicht een officiële Euro pese reactie worden verwacht ten aanzien van de nieuwe ontwik kelingen rond Iran. In de Westeuropese hoofdsteden zelf is over het algemeen tamelijk lauw gereageerd op de Iran-boy- cot door de VS. De Britse rege ring, die tot dusver vrij solidair was met de Amerikanen in de kwestie-Iran, reageerde gisteren uiterst voorzichtig. De Britten zullen slechts in gezamenlijk overleg met de negen EG-landen besluiten al of niet tot ondersteu ning van de Amerikaanse boycot over te gaan. Overigens kan Groot-Brittannië het uitstekend zonder Iraanse olie stellen, gezien de grote oliereserves in het Britse deel van de Noordzee. Ook van Franse kant is weinig steun voor het Amerikaanse beleid te ver wachten. Het was immers de Franse regering, die indertijd aan ajatollah Chomeini asiel verleen de, en de Fransen hebben nog steeds goede betrekkingen met Iran. In Rome is officieel helemaal niet gereageerd op de Amerikaanse stap. Wel heeft Italië de voorge nomen levering van helikopters aan Iran voor onbepaalde tijd uitgesteld. Overigens zou een handelsembargo tegen Iran de Italianen harder treffen dan de machthebbers in Teheran, zo was in Rome te horen. De uit de Verenigde Staten uitgewezen Iraanse diplomaten kregen gis teren bij terugkomst in Teheran een heldenwelkom. Ook minister van bui tenlandse zaken Ghotbzadeh was naar het vliegveld gekomen om zijn landgenoten te begroeten. Terughoudendheid ook in Bonn. De Westduitse regering is welis waar bezorgd over de jongste ontwikkelingen in de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en Iran, maar wil op dit ogenblik geen overhaaste beslissingen nemen. "Een breuk met Teheran staat op dit moment niet ter dis cussie," aldus kenschetste rege ringswoordvoerder Grünewald het standpunt van het Westduitse kabinet. Ook de reacties van de Amerikaan se bondgenoten buiten Europa zijn over het algemeen afwijzend. De Japanse minister van buiten landse zaken Saburo Okita zei dat de economische sancties tegen Iran niet zullen bijdragen tot oen oplossing van de crisis tussen Washington en Teheran. Japan is overigens voor een groot deel van zijn energiebehoefte aangewezen op olie uit Iran. Australië en Nieuw-Zeeland hebben duide lijk gemaakt de betrekking met Teheran niet te zullen verbreken en vooralsnog de handel met Iran geen beperkingen op te zullen leggen. Alleen de noorderbuur van de VS, Canada, overweegt op dit mo ment stappen met betrekking tot Iran. Naar verluidt zou de rege ring in Ottawa overwegen de di plomatieke relaties met Teheran te verbreken. De Canadese am bassade in Teheran hielp begin dit jaar, zoals bekend, bij de ont snapping van Amerikanen uit (Van onze correspondenten) JERUZALEM, BEIROET - Israëli sche militaire eenheden zijn gis termiddag, uitgerust met pant servoertuigen en bulldozers, Zuid-Libanon binnen getrokken. Zij hebben zich op verschillende plaatsen ingegraven in het gebied dat onder controle staat van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon. Gevreesd wordt dat het gaat om de voorbe reiding van een vergeldingsactie voor de aanval van Palestijnse guerrillastrijders, maandag op de grenskibboets Misgav, waarbij drie Israëli's de dood vonden. Van Israëlische zijde werd slechts bevestigd dat Israëlische eenhe den in Zuid-Libanon patrouilles SOWJET-UNIE LANCEERT BEMAND RUIMTESCHIP MOSKOU (UPI) - De Sowjet-Unie heeft gisteien na een pauze van bijna een jaar weer een bemand ruimteschip gelanceerd. Volgens het persbureau Tass bevinden zich aan boord van de Sojoez-35 de 34-jarige luitenant-kolonel Leonid Popov die als comman dant optreedt, en de 40-jarige in genieur Valeri Rioemin. De twee ruimtevaarders hebben tot taak de Sojoez te koppelen aan het ruimtestation Saljoet-6 dat sinds 29 september 1977 om de aarde draait. Hieraan vast zit het vrachtschip Progress-6 dat, on bemand, vorige maand met voor raden en instrumenten werd ge lanceerd. Volgens de Russische televisie zullen Popov en Rioe min na de koppeling reparaties verrichten en proeven nemen. Voor Popov is het de eerste ruim- tevlucht. Rioemin is een veteraan voor wie het de derde ruim- tevlucht is. Bovendien is hij me dedrager van het duurrecord in de ruimte. Samen met Wladimir Liachov keerde hij op 19 augus tus van het vorig jaar terug van een verblijf van 175 dagen in de Saljoet-6. Franstalige afgevaardigden mochten benoemen in de groot- Brusselse gewestraad. Een vijftal Vlaamse afgevaardig den rook hierin onmiddellijk de intrige en stemde tegen het des betreffende artikel toen dit in de Belgische Senaat (Eerste Kamer) ter stemming kwam. Daarmee kwam het hele wetsontwerp ten val, waaraan premier Martens te voren uitdrukkelijk de vertrou wenskwestie had verbonden. Ironisch genoeg waren alle te genstemmers partijgenoten van hem. En aldus beroofden zij hem van de benodigde twee-derde meerderheid, alsmede van zijn premierschap. Afgezien van de duidelijk Vlaams- Waalse implicaties, beweren boze tongen dat de val van Martens minstens evenveel te maken heelt met een diepgaande on enigheid binnen de Belgische Christelijke Volks Lartij (CVP), waarvan Wilfried Martens en diens voorganger Leo Tinde- mans (thans partijvoorzitter) de exponenten zijn. Oplossingen om uit de huidige impasse te komen, lijken gezocht te moeten worden in de richting van een liberale deelname aan de regering, in België aangeduid als de triparti te- benadering. uitvoeren, „in het kader van anti- terroristische activiteiten". Een woordvoerder van de VN-vre desmacht verklaarde dat de Is raëlische actie werd uitgevoerd met ten minste acht pantservoer tuigen. Militairen van het Ierse VN-contingent schatten het aan tal daarbij betrokken Israëlische militairen op 200. Behalve bull dozers hebben de Israëli's vol gens de VN-woordvoerder ook tenten en prikkeldraad bij zich. De Israëlische actie vindt plaats in het gebied dat door de Ierse en Ghanese VN-onderdelen wordt beheerst en waar al sinds zondag eenheden van de door Israël ge steunde christen-majoor Haddad proberen een permanente con trolepost op te zetten. Tot dusver is dit niet gelukt als gevolg van verzet van de Ieren, die de man nen van Haddad omsingeld heb ben. Intussen is de situatie in Zuid-Li banon nog zeer onoverzichtelijk. Het is nog niet duidelijk wat de Israëli's van plan zijn. De aanwe zigheid van bulldozers en tenten en het ingraven wijzen op activi teiten van enige omvang, moge lijk zelfs op permanente aanwe zigheid. De meest voor de hand liggende veronderstelling is dat de Israëli's de Palestijnse bases- waar naar schatting 700 guerrilla strijders zijn gelegerd - willen op- Onze correspondent in Beiroet, Rienko Wilton, voegt hieraan toe dat VN-woordvoerders in Beiroet weliswaar verklaren dat de Is raëli's in de Ghanese en Ierse sec toren zijn doorgedrongen, maar andere bronnen menen dat zy nog net in het gebied gebleven zijn, dat gecontroleerd wordt door Haddad. Het is niet zo be langrijk waar de Israëli's precies liggen, de desbetreffende dorpen behoren in naam tut d<- Ierse en Ghanese VN-sectoren, maar Haddad beschouwt ze ook als behorend tot zijn „vrijstaat Het lijkt erop dat de Israëli's de zaak in eigen handen genomen hebben. Ditmaal reageerden ze nog niet met een vergeldingsactie als antwoord op de overval op de Israëlische kibboets, maar met een beperkte operatie die - mili tair gesproken - de vermeende Palestijnse sluiproute door VN- gebied moet afsnijden en die po litiek ten doel lijkt te hebben de oude Israëlische Stalling te on derstrepen, dat de VN-troepen niet „effectief zouden zijn" en de ogen zou sluiten voor Palestijnse infiltraties Hierbij worden door politieke waarnemers in Beiroet twee kanttekeningen gemaakt om te beginnen wordt de VN-vredes- macht voortdurend gedwars boomd door de door Israel ge steunde Haddad, zodat de 'blauwhelmen' nauwelyks tijd hebben iets te doen om Palestijn se infiltraties te voorkomen. Daarnaast zijn de Palestijnse commando's afgelopen maandag ook door Haddad-gebied getrok ken. alvorens bij de Israëlische kibboets aan te komen en over dit veiligheidslek spreken de Israe li's met geen woord. De Verenigde Naties in New York hebben gisteravond scherp ge protesteerd tegen de Israëlische inval. Een woordvoerder van V N- secretaris-generaal Kurt Wald- heim noemde de ontwikkelingen in Zuid-Libanon „zeer ernstig". Hij zei ook dat de VN bezig zijn de reikwijdte en de motieven van de Israeli's te onderzoeken. HERSTEL - Soedan heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Irak te herstellen Volgens het Soedanese persbureau Sun i is dit gedaan in het belang van de solidariteit binnen de Arabische wereld. Vorige week had de regering in Bagdad een zelfde besluit be kendgemaakt. nadat de Iraakse president Saddam Hoessein een boodschap had gestuurd aan zijn Soedanese collega Jaafar Nimei-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9