Meer wets ontwerpen vorig jaar Omstreden partij op kieslijst Rotterdam Meeste watervogels zijn 's winters in Nederland Ambtenaren van herhuisvesting Amsterdam eisen beter beleid Hoogste YN-militair gewond bij explosie inbraakwerende V picus-deuren Onkruit maakt camera's voor bewaking kapot DONDERDAG 10 APRIL 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De be langrijkste gebieden van West-Europa voor de over wintering van watervogels bevinden zich in Nederland. Wat alle soorten watervogels tezamen betreft, scoren IJs- selmeergebied- Wadden en Deltagebied het hoogst op de lijst van 55 Europese over- winteringsgebieden. Dit blijkt uit een studie van twee biologen van de Delta dienst van het ministerie van verkeer en waterstaat, drs. H. Saeijs en H. Baptist. Hun on derzoek betrof 36 soorten wa tervogels, waarvan is uitge zocht waar in Europa gebie den liggen wa meer dan één procent van totaal geschatte aantal deze soorten in de winter ver blijft. Als deze internationale één- procentsnorm wordt over schreden, wordt het gebied van internationale ornitholo gische (vogelkunde) beteke nis geacht. In West- en Zuid- Europa zijn slechts 55 van de ze gebieden ter grootte van het Deltagebied, drie genoemde Nederlandse het hoogst scoren. Het gaat om watervogels die broeden in de toendra's van Canada tot Midden-Siberië. In totaal verblijven 's winters enkele miljoenen van deze vogels in ons land. Niet in de natuurreservaten, maar voor- overwinteringsgebied. Door de Atlantische golfstroom is de watertemperatuur daar al in gebieden die ook voor de mens belangrijk zijn, polders, slikken vaarwegen en land bouwgebieden. Voor de watervogels uit het ho ge noorden is het Noordzee bekken het dichtsbijzijnde namelijk relatief hoog. Omdat de vogels 's winters ge concentreerd zijn in naar ver houding kleine gebieden, kan een schatting van hun aantal worden gemaakt. De biolo gen van de Deltadienst ko men op deze wijze uit op een totaal van ongeveer veertien miljoen, van wie twintig pro cent doortrekt naar Afrika. Behalve de genoemde gebieden zijn ook Friesland, Noord- en Zuid-Holland en de grote ri vieren zeer in trek bij de vo gels. Volgens de onderzoe kers is het van groot belang dat door planologische maat regelen Nederland behouden blijft als overwinteringsge- bied. Een uitwijkmogelijk heid is er namelijk niet. DEN HAAG (ANP) - De hoogste Nederlandse militair bij de VN- vredesmacht in Zuid-Libanon, kolonel B. van Genuchten, is gis termiddag ernstig gewond geraakt, toen hij met zijn jeep over een mijn reed. Van Genuchten, die hoofd operatie van de Unifil-staf is, is opgenomen in het ziekenhuis in Naqoura, maar volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag ver keert hij niet in levensgevaar. De chauffeur van Van Genuchten, de 21-jarige dienstplichtig kor poraal Dekker uit Naaldwijk moet een paar dagen in het zieken huis blijven met een lichte schock. Het ongeluk gebeurde in een gedeelte van Libanon, dat door Ierse VN-troepen wordt beheerst. Uit jaarverslag Raad van State blijkt: DEN HAAG (GPD) - Het aantal wetsontwerpen dat door het kabinet-Van Agt is ingediend, vertoont een stijgende lijn. Vorig jaar werden echter totaal toch nog 100 wets ontwerpen minder ingediend dan in het laatste volledige zittingsjaar van het kabinet-Den Uyl, 1976. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Raad van State, het hoge staatscollege dat de regering adviseert over alle wetsontwerpen. Vorig jaar werden door de regering 786 wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend. In het eerste jaar van het kabinet Van Agt waren dat er „slechts" 694. In de laatste twee jaren van het kabinet-Den Uyl werden respectievelijk 890 ('76) en 778 ('77) wetsontwerpen'ingediend, welk laatste cijfer vooral lager uitviel als gevolg van de kabinetscrisis in maart '77. Uit de cijfers blijkt dat de regering in twee van de drie gevallen de opmer kingen en wijzigingsvoorstellen van de Raad van State overneemt. Vo rig jaar gebeurde dat in 576 van de 844 gevallen. Het werkwan de Raad van State blijkt enorm te zijn gegroeid. „De tijd dat men kon zeggen: De Raad van State gehoord? 't Is ongehoord, datje er nooit van hoort!", is voorgoed voorbij, zo stelt de vice-voorzitter van de Raad van State, mr. M. Ruppert (voorzitter is de Koningin) in het van daag gepubliceerde jaarverslag over 1979. Bij het afhandelen van z'aken door de Afdeling voor Geschillen van Be stuur en de Afdeling Rechtspraak, is de laatste jaren zelfs een grote achterstand ontstaan. De eerste afdeling, die de beroepen op de Kroon behandelt, kende eind 1979 een achterstand van 3248 zaken, de tweede had nog 2962 onafgemaakte zaken in portefeuille. De Afdelingen voor Geschillen van Bestuur behandelde in 1974 nog maar 4003 Kroon-be- roepen, vorig jaar waren dat er al 10165 geworden. Het aantal leden en ambtenaren van de Raad van State groeide mee. In 1960 waren er 14 leden en 30 ambtenaren, nu zijn er 24 leden, ook wel „staatsraden" genoemd, (terwijl een wetsvoorstel om daar 28 van te maken in behandeling is) en heeft de Raad van State 442 ambtenaren in dienst. En kostten alle werkzaamheden van de Raad in 1959 slechts 850.000 gulden, de begroting voor 1979 bedroeg uiteindelijk 32 miljoen gulden. Mr. Ruppert beschrijft in het jaarverslag vooral de problemen die zijn ontstaan rond de AROB, de Administratieve Rechtspraak Overheids- Beschikkingen. Die pas enkele jaren bestaande rechtspraak door de Raad van State over overheidsbesluiten blijkt zo intensief te worden gebruikt, dat het werk van de staatsraden en hun medewerkers er door in het gedrang raakt. Het leeuwendeel van de zaken betreft huisves tingsproblemen (subsidieregelingen) en vreemdelingenzaken. Gesuggereerd is al om een lagere rechterlijke instantie bij het behandelen van die zaken in te schakelen. Veel zaken lenen zich daar volgens de voorzitter van de Afdeling Rechtspraak, mr. J. van der Hoeven, best voor. Rechtspraak in twee instanties bevordert een goede rechtsgang omdat de lagere rechter „dichter bij de partijen staat", maar ook omdat de rechtspraak daardoor een bredere basis krijgt. ADVERTENTIE ir VEILIGHEID in woning, winkel, kantoor, etc. Leverbaar verschillende beveiligings-klassen. Kompleet met speciale sloten voorzieningen Jongeneel Waard 7 2315 KP Leiden tel.071-141641 vanaf f475-inkl. BTW Vraag gratis brochure of bezoek onze showroom: B.V. de Verenigde Houthandel Hoge Morsweg 152 2332 HN Leiden tel. 071-769202 Kans op verbod etherreclame alcohol groot DEN HAAG (ANP) - De kans is groot dat etherreclame voor al coholische dranken wordt ver boden. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van CRM gisteren desgevraagd meege deeld. Op het ogenblik studeert een ambtelijke werkgroep op de mogelijkheden voor een recla meverbod voor sterke drank. In de werkgroep zitten vertegen woordigers van de ministeries van CRM, sociale zaken, volksge zondheid en milieuhygiëne, landbouw en visserij en econo mische zaken. Deze werkgroep zal minister Gardeniers (CRM) advies uitbrengen. De wet geeft haar de bevoegdheid om reclame te verbieden, zonder dat het par lement daaraan te pas hoeft te komen. Reden om alcohol reclame te verbieden is het ge vaar voor de volksgezondheid en de flinke stijging van alcoholge bruik onder jongeren. De plannen van minister Garde niers zijn slecht gevallen bij de bond van adverteerders. Een reclameverbod heeft tot doel de groei van het alcoholgebruik te beteugelen, maar dat kan niet makkelijk worden verwezenlijkt, aldus de bond in het gisteren ge publiceerde jaarverslag over 1979. AMSTERDAM (ANP) - Tien leden van de anti-militaristische actie groep Onkruit hebben gistéren tegen middernacht het camera circuit van de Algemene Bank Nederland aan de Vijzelstraat in Amsterdam vernield. De actie groep deed dit uit protest tegen de "steeds groter wordende macht van particuliere bewa kingsdiensten", aldus een ver klaring van Onkruit. Volgens een woordvoerder is de actiegroep van plan met dit soort acties door te gaan. De camera's zijn aange bracht om iedereen op de open- AMSTERDAM (ANP/GPD) - On geveer tachtig ambtenaren van de Dienst Herhuisvesting heb ben gisteren het Amsterdamse gemeentebestuur een petitie aangeboden, waarin zij grote on vrede uiten met het gevoerde huisvestingsbeleid in de hoofd stad. Volgens de ambtenaren moeten in de eerste plaats betaalbare wo ningwetwoningen worden ge bouwd. Ook vinden zij dat het te rugdringen van het aantal wo ningzoekenden geen zin heeft, zolang er niet meer woningen in Amsterdam beschikbaar komen. Onder het roepen van "GDH eist beleid", waren de ambtenaren in optocht gelopen van het GDH- kantoor in Amsterdam-West naar het stadhuis, waar vlak voor hun aankomst het raadsdebat over de begroting van volkshuisvesting was begonnen. Zij volgden daar bij dezelfde route als de krakers bijna een week geleden, nadat zij het GDH-kantoor hadden bezet. In hun petitie zeggen de ambte naren ook nog, dat de acties van zowel krakers als ambtenaren verklaarbaar zijn door het ont breken van een doorzichtig en doeltreffend huisvestingsbeleid in Amsterdam. Het raadsdebat over herhuisves ting is gisteren tamelijk teleur stellend verlopen. Alle politieke partijen hebben wethouder Wolf- fensperger verweten dat er geen concrete voorstellen ten aanzien van de woningnood van zijn kant zijn gekomen. Hij kondigde aan voor het zomerreces met een bare weg te bespieden, aldus On kruit. "Wij willen dit niet langer en komen in actie tegen privé-Ie- gers, die onze zogenaamde vrij heid controleren". De actiegroep is er tevens tegen dat de particu liere bewakingsdiensten zich steeds meer officiële politietaken en bevoegdheden toeëigenen, al dus de verklaring. Volgens On kruit keurt de overheid dit alles goed en maakt er zelf ook gebruik De Amsterdamse politie heeft de daders nog niet kunnen opspo- pakket maatregelen in de raad te komen en zei dat geen wethouder in zijn eentje de woningnood kan oplossen. Het vorderingsbeleid bij woningen kan volgens hem door het mel den van leegstand worden bevorderd. Voorts heeft het be stuur twee vorderingsprocedures van gebouwen gestart. Hij kon- Egypte legt vakantie rijbewijs aan banden DEN HAAG (ANP) - Het is voor toeristen die minder dan 30 dagen in Egypte verblijven niet meer mogelijk in dat land een rijbewijs te halen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat gisteren bekend gemaakt. De Egyptische overheid heeft onlangs bepaald dat rijexa menkandidaten ten minste één maand voor het indienen van de examenaanvraag in Egypte moeten hebben ge woond. In het paspoort van de buitenlandse aanvrager in Egypte moet bovendien een verblijfsvergunning van meer dan één maand zijn gestem peld. Als aan deze voorwaar den niet is voldaan, wordt geen rijbewijs afgegeven. De maatregel van de Egypti sche autoriteiten staat los van de maatregel die de minister van verkeer en waterstaat binnenkort zal treffen ten aanzien van alle buitenlandse rijbewijzen. Die maatregel komt erop neer dat het onmo gelijk wordt een buitenlands rijbewijs tegen een Neder lands in te wisselen als men niet tenminste zes maanden in het land van afgifte heeft gewoond. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat kwam de Egyp tische maatregel als een ver rassing. Van Nederlandse zij de is geen druk op Egypte uitgeoefend om tot een der gelijke maatregel te komen. GROTE VAL - De 2-jarige peuter Armand Wesdorp heeft gisteren een val van tien meter gemaakt vanaf de derde verdieping van het ouderlijk woonhuis aan de Beningerstraat in Rotterdam. Het kind leeft nog, maar volgens de politie is zijn toestand zeer ernstig. Het jongetje was volgens een woordvoerder aan het spelen met een 5-jarig broertje op een slaapkamer, waar het raam open stond. digde maatregelen aan voor een maximale periode waarin een ei genaar zijn panden mag laten leegstaan. Een verhoging van de huurprijsgrens die nu bij 570 gul- den ligt, acht de wethouder geen oplossing omdat het tekort juist in de middenklasse-woningen ligt. De CPN-klacht over de 500 tot 1000 ROTTERDAM (GPD) - De Vrije Marokkaanse Alliantie heeft van het Rotter damse college van B en W toe stemming gekregen om zich in te schrijven voor deelname aan de deelgemeenteraadsverkiezingen van het stadsdeel Centrum- Noord. Hoewel de VMA door niet minder dan 54 Rotterdamse actiegroepen en de PSP ervan wordt beschul digd een fascistische partij te zijn die in wezen een voortzetting zou zijn van de beruchte Amicales, bestaat nu de mogelijkheid dat de VMA zitting krijgt in de deelge- meenteraad. Vorige week dinsdag belegde B en W een openbare hoorzitting in het Rotterdamse stadhuis naar aan leiding van het protest van het Advocaten Collectief namens de 54 actiegroepen en Berzjie Levi, die voor de PSP zitting neemt in de deelgemeente. Mevrouw Hegeman van het collec tief stelde toen dat de „VMA in 1978 werd opgericht, omdat de Amicales toen in de ogen van de Nederlandse politici en Marok kaanse gastarbeiders al verdacht AMSTERDAM Ambtenaren van de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting te Amsterdam lopen tijdens protest demonstratie door de Damstraat. Met deze demonstratieve optocht naar het stadhuis willen zij hun ongenoegen tonen over de moeilijke situatie woningzoekenden in Amsterdam en over de gevolgen hiervan voor hun werksituatie. Amsterdamse woningen die nu in gebruik zijn als bordeel, werd door de wethouder gegrond geacht. Hij zei: "Ons enige mid del hiertegen is het weigeren van een vergunning tot woningont trekking en het vorderen van de woning. Er zijn op het ogenblik verschillende concrete procedu res tegen sexclubs aan de gang". werd van fascistische praktijken. In die jaren groeide namelijk het verzet in binnen- en buitenland tegen het bewind van koning Hassan II". Om daar het hoofd aan te kunnen bieden, werden de Amicales als „culturele" vereni ging opgericht; een broer van ko ning Hassan kwam aan het hoofd ervan te staan. Deze vereniging moest de gastarbeiders in Europa controleren en „cultureel opvoe den". De Amicales werden in Rotterdam echter als politieke partij gewei gerd en daarom werden nieuwe partijen als de VMA opgericht „De voorzitter van de VMA is ex- Amicales lid, terwijl de VMA eer der liet weten niet aan verkiezin gen mee te zullen doen als die Amicales zouden worden gewei gerd. Toch hebben B en W laten weten akkoord te zullen gaan met de re gistratie van de VMA als kiespar- tij. R. J. van Sluys, als voorzitter van het centraal stembureau Centrum-Noord: „B en W moeten wel akkoord gaan met de regi stratie, omdat volgens de Kies wet, artikel G3, Lid 3, weigering alleen mogelijk is als de naam van Amsterdamse Raad wil sluiting kerncentrale in Dodewaard AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse gemeenteraad wil, dat de kerncentrale in Dodewaard op korte termijn wordt gesloten. B en W van de hoofdstad moeten dat voorstellen aan de Raad van Commissarissen van de centrale, waar Amsterdam ook in zit. Dit staat in een motie, die de raad gistermiddag aannam met alleen de fractie van het CDA en D'66- wethouder Wolffensperger (ge meentebedrijven) tegen. In een andere motie, die unaniem werd aanvaard, staat, dat de samen werkende elektriciteitsbedrijven moeten ophouden met het kopen van elektriciteit, die is opgewekt in buitenlandse kerncentrales en niet meer moeten deelnemen aan de snelle kweekreactoren van Kalkar en Creys Malville. B en W moeten een en ander voor stellen bij de samenwerkende elektriciteitsbedrijven, waar ook Amsterdam aan deelneemt. Bei de moties, werden ingediend door PvdA en PPR met motive ring, dat er nog geen oplossing is gevonden voor het probleem van het afval en de veiligheid van kerncentrales. In de eerste motie staat, dat Amsterdam dit jaar de centrale in Dodewaard met ruim een miljoen gulden steunt, omdat de hoofdstad veertig miljoen ki lowatt van de centrale zal kopen tegen een prijs die 2,6 cent hoger ligt dan gebruikelijk. Wethouder Wolffensperger zei ech ter, dat pas aan het eind van het jaar kan worden bekeken waar de in Amsterdam verbruikte stroom is opgewekt. Hij zei de in de mo ties gevraagde actie te onderne men, maar twijfelde aan het re sultaat daarvan. de partij in strijd is met de zeden of de openbare orde. Bij de Ami cales is de naam duidelijk ver bonden met een beeld van on derdrukking en terreur. Bij de VMA is dit echter niet het geval, wij hebben geen enkele band kunnen vinden tussen de VMA, de Amicales of enige andere fas cistische organisatie. Het be zwaarschrift van de twee actie voerders is door B en W dan ook ongegrond verklaard". Wel is de mogelijkheid door B en W aangegeven om een zogenaamde AROB-procedure tegen de be slissing bij de Raad van State aan te spannen. Dat is mogelijk bin nen 30 dagen, met inachtneming van het feit of de beslissing van het Rotterdamse college een af geronde rechtsgang is. Mocht dat niet het geval zijn, dan kan zo'n AROB-procedure alsnog licht in de duisternis geven". Beide actievoerders, Levi van de PSP en het Advocaten Collectief, hebben inmiddels laten weten die laatste mogelijkheid te over wegen om zodoende een volgens hen fascistische organisatie bui ten de Rotterdamse politieke we reld te houden. CDA wil anti rookpostzegel DEN HAAG (ANP) - De beide CDA-kamerleden Cornelissen hebben staatssecretaris me vrouw Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gisteren schriftelijk gevraagd de PIT dit jaar een spe ciale postzegel tegen het roken te laten uitgeven. De wereldge zondheidsorganisatie van de Verenigde Naties heeft de aange sloten landen gevraagd een post zegel in de strijd tegen het roken uit te brengen. Frankrijk heeft dinsdag een zegel uitgegeven met de tekst 'aan u de keuze, tabak of gezondheid.'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7