Spijbelen valt mee Ouders op Herhaling raakt in de knel Vraag naar onderwijs wordt steeds groter Leerplichtambtenaar HNiepoth: Holland en Roodenburg winnen Sportvijfkamp Toneelvorming Voor de tweede maal in succes sie begint de Leidse toneel groep Imperium met een to neelvorming scursiLs onder leiding van Ineke de Vos. De cursussen worden op dins dagavond gegeven iri het Mi cro-theater aan de Oude Vest 33c (van 19.00 tot 2030 uur). De cursus bestaat uit een zestal avonden en begint op 15 april. Geïnteresseerden kun nen zich telefonisch aanmel den bij het secretariaat W. Pe- ra, tel. 071-126805. Vrouwenfilms In het kader van de cyclus vrouwenfilms wordt in het Filmhuis van het Leids Vrije tijdscentrum aan de Bree- straat 66 vanavond de West- duitse speelfilm "De macht van de mannen is het geduld van de vrouwen" vertoond. De film werd gemaakt door Christina Perincioli en gaat over vrouwen in het Berlijnse blijf-van-me-lijf-huis. Hoofdpersoon is een markt koopvrouw, die jarenlang door haar man is mishandeld en in het huis terecht komt en ten slotte besluit om met ande ren vrouwen en kinderen in een woongemeenschap te gaan leven. De voorstelling begint om negen uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Samoerai In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt "The Seven Samurai" ver toond. een van de beste films van de Japanse regisseur Akira Kurosawa. In de drie- en-een-half uur durende rol prent moeten zeven Japanse ridders een groep boeren be schermen tegen bandieten. De gevechtshandelingen worden uitgevoerd volgens de tradi tionele oosterse verdedigings kunsten. De voorstelling be gint om acht uur. Vakantieactiviteiten De meeste Leidse bulirt- en clubhuizen sluiten morgen hun activiteiten in het kader van de paasvakantie af. Hieronder volgt een overzicht: Buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat 25 no digt tussen 15 en 18 uur alle buurtbewoners uit om wat te komen drinken in de "kafeso- theek". In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 treedt van half elf tot twaalf uur het kin dertheater Jiri op. Dat ge beurt in samenwerking met het clubhuis "In de Vrolijke Arke".Jiri speelt het stuk "Het lied van de clown". De toe gangsprijs bedraagt twee gulden. Clubhuis Morschwijk aan de Topaaslaan 19 organiseert een landenspel. Van tien uur tot half twaalf voor de jeugd van 4 tot en met 8 jaar en 's middags van twee uur tot half vier voor jongens en meisjes van 9 tot en met 12 jaar. De kosten bedragen één gulden. De Zevensprong aan de Bern- hardkade 40 heeft voor mor gen een verrassingsbustocht op het programma staan. De bus vertrekt om half tien van af het buurtcentrum met on bekende bestemming en is rond vijf uur weer terug op de basis. Deelnemers betalen acht gulden en moeten zelj brood meenemen. Ook de kinderen in De Kooi kunnen een dagje uit. Het buurtcentrum aan de Drift straat 49 organiseert een bus tocht naar de Flevohof. Om tien uur vertrekt de bus en om zes uur is iedereen weer thuis. Brood zelf meenemen. De kos ten per kind zijn vijftien gul den. Voor de Meerburg-bewonertjes is er in Klein Matilo aan de Zaanstraat 126 een kinder bingo. Het begint om twee uur en er zijn leuke prijzen te winnenHet duurt tot vier uur en het kost een kwartje per ronde. Buurtcentrum Vijf Hovenhuis aan de Hofhaan houdt het morgen op een film. De voor stelling begint om twee uur en duurt tot vier uur. De toe gangsprijs bedraagt één gul den. De Tamboerijn aan de Vale- riusstraat 73 organiseert sa men met De Klinker aan de Berlagestraat 2 een uitstapje naar de Linnaeushof. Om tien uur vertrekt de bus en rond vier uur is men weer terug. Ouders Op Herhaling is opgericht in 1973. Een aantal ouders van leerlingen van de Heilig Hartschool aan de Herensingel merkte problemen te hebben bij het helpen van hun kinderen met het huiswerk. Op hun verzoek begon het hoofd van die school met het geven van een cursus rekenen en taal aan een groepje van vijftien ouders. Met deze lessen bleek in een duidelijke behoefte voorzien te worden en steeds meer mensen kwamen met de vraag om on derwijs te krijgen bij Ouders Op Herhaling. Ouders Op Herhaling was indertijd de eerste instelling in ons land, die op dergelijke wijze hét onderwijs aan volwassenen aanpakte. Het voorbeeld is in veel andere plaatsen nagevolgd. Na eerst uit diverse potjes subsidie te hebben gekregen, werd de instelling in 1976 experimenteel en kreeg op grond daarvan subsidie van het Rijk. Naast het werken in groepen werd ook de individuele begeleiding een vast onderdeel van het werk van Ouders Op Herhaling. Mo menteel zijn er zo n tachtig medewerkers, die les geven aan over de tweehonderd cursisten. In principe wil Ouders Op Herhaling vooral werken voor de men sen uit Leiden-Noord, Groenoord, Noorderkwartieren De Kooi. Toch volgen ook bewoners van andere gedeelten van de stad onderwijs bij OOH. Een cursiste vertelt dat het zelfs voorkomt, n een vals adres in Leiden-Noord opgeven om maar bij Ouders op Herhaling te kunnen volgen. Een groep cursisten van Ouders op Herhaling aan het werk in het gebouw aan de Herensingel. Het werk van Ouders op Herhaling dreigt in gevaar te komen door de plannen van minister Pais. LEIDEN - Het valt erg mee met het spijbelen van de Leidse schooljeugd vol gens de heer H. Niepoth, ambtenaar leerplichtza ken. Net terug van enkele ou- derbezoeken handelt hij tevreden zijn administra tieve verplichtingen af. Naast zijn hoofdtaak, toezicht op het naleven van de leerplichtwet, houdt hij zich ook bezig met de coördinatie van het onderwijs van de buitenlandse kinderen in Leiden. Deze drukke bezigheden maken het dat hij vaak op pad is. "Tja.... uw vraag is natuurlijk wat doet hij dan allemaal?", zegt hij van achter zijn bureau vandaan komend. In een la graait hij naar een groene kaart. "Kijk een schoolhoofd moet binnen drie dagen melding maken van on geoorloofd schoolverzuim van zijn leerlingen. Als ik zo'n kaart binnenkrijg stuur ik een oproep naar de ouders met het verzoek op een bepaald tijdstip bij mij langs te komen. Reageren ze niet dan volgt een tweede oproep. Hoor ik daar ook niets van, dan volgt huisbezoek. Maar meestal zie ik ze al na de eerste kaart. Vaak zijn het conflictsituaties binnen het gezin of ruzie met de onderwijskrachten die de kinde ren beletten normaal naar school te gaan. Het is dan helemaal miin opzet, die minister Pais van onderwijs voorstelt voor het onderwijs aan volwassenen, heeft grote gevolgen voor de in stellingen, die op dat gebied be zig zijn. In de plannen van Pais wordt een onderscheid gemaakt tussen alfabetiseringswerk, open schoolwerk en het werken met culturele minderheden. Op het moment zijn de instellingen in Leiden, die met dit werk bezig zijn, met elkaar aan het overleg gen hoe in Leiden het onderwijs aan volwassenen moet worden opgezet. Di- bedoeling is om een Gemeentelijk Educatief Cen trum op te richten, van waaruit de verschillende vormen van on derwijs aan volwassenen kunnen worden begeleid. In Leiden hou den op het moment onder andere Troef, club- en buurthuizen, Open School en Ouders Op Her haling zich met dit werk bezig. Bij Ouders Op Herhaling is men bepaald niet enthousiast over de plannen van minister Pais. Virgi nia Guillen, één van de ongeveer tachtig medewerkers bij OOH vertelt: "In de nieuwe opzet van het ministerie worden in feite de derde en vierde klas van de lagere school overgeslagen. Het alfabe tiseringswerk is ongeveer op eer ste en tweede klus niveau, de Open School leerstof staat gelijk met de vijfde en zesde klas van de lagere school. Wat daar tussen zit wordt door de minister gewoon overgeslagen, terwijl dat even belangrijk is". Corrie van der Weijde, één van de cursisten van Ouders Op Herha ling voegt hieraan toe: Minister Pais gaat ervan uit dat als je vroe ger lagere school hebt gehad, je nu meteen naar de MAVO kan, maar dat is helemaal niet zo. Je bent er veel te lang uit en een hoop van wat je vroeger hebt ge leerd ben je al lang weer kwijt. Bovendien lag het niveau van wat je vroeger op school leerde veel lager dan tegenwoordig. bedoeling niet iemand op de vin gers te tikken. Ik wil beslist niet als een of andere boze politie agent overkomen. Nee, we zoeken naar oplossingen. Soms is een gesprek met ouders en kind voldoende, maar je moet er ook niet voor schromen als je iets niet samen kunt oplossen om maatschappelijke instanties in te schakelen. In een normaal ge sprek is dat eigenlijk ook hele maal geen punt". Drie tot vierhonderd meldingen krijgt Niepoth jaarlijks. Al deze meldingen leiden tot niet meer dan twee of drie processen-ver baal. De verbalen worden vervol gens doorgezonden naar de offi cier van justitie. Nog voordat het kantongerecht hier kennis van neemt probeert de officier met de ouders een oplossing te zoeken. Niepoth: "Een verbaal is voor-ons een vorm van aan de noodrem trekken. Wij hebben er alles aan zien dan beslist geen oplossingen meer. Soms werkt zoiets preventief. Op de lagere school hebben we praktisch niet meer met school verzuim te maken. De grootste groep treffen we onder de par- tieël leerplichtigen. Zij hebben tien volledige schooljaren achter de rug. Het elfde leerjaar moeten ze dan nog twee dagen in de week naar school. Vaak zien ze dat niet meer zitten. Net zo is het met de DONDERDAG 10 APRIL 1980 groep die keurig vier jaar lts of mavo hebben doorlopen en dan toch nog die twee dagen naar school moeten. Gelukkig spelen de vormingscentra daar tegen woordig goed op in. Soms ga ik met een leerling die heeft gespijbeld naar school voor een gesprek met de leiding, zodat alles grondig uitgesproken kan worden als daar de moeilijkhe den liggen. Het kan ook zijn dat iemand naar een andere school moet omdat de 'slechte' invloed van zijn vrienden te groot is. Dat zijn niet altijd even leuke beslui ten. Maar als je merkt dat het daarna heel goed gaat met desbe treffende leerling, voel ik mij erg gelukkig. Je moet ook erg be trokken zijn bij dit werk anders lukt'het echt niet". Extra vakantiedagen Een andere vorm van 'spijbelende' leerlingen zijn zij die om gewich tige redenen extra vakantiedagen opnemen. Niepoth: "Wat zijn gewichtige re denen.... het schoolhoofd moet dat bepalen. Zij hebben een band met de leer lingen en weten meer van de om standigheden af. Beneden de tien dagen hoeven ze niet bij mij te melden. Een onlangs gehouden enquete onder driehonderd scholen in de regio gaf daarover een gunstig beeld. Gemiddeld werden per school aan vijf leer lingen extra vrije dagen gegeven. En boven de tien slecht aan één. Het kan voorkomen dat ouders al leen maar in de gelegenheid zijn buiten de schoolvakanties om met de kinderen op/ vakantie te gaan. Als het echt zo is en bij de werkgever niet anders geregeld kan worden, wie ben ik om dat te verbieden. Ik vind dat gezins vakanties mogelijk moeten zijn. In 1978 hebben we wat proble men gehad met ongeoorloofde dagen voor wintersportvakan ties. Dit kwam voornamelijk doordat de reisfolders inspeelden op die extra tien dagen waar elke leerling het recht op zou hebben. Dat is dus niet zo. We hebben daar over ook onmiddellijk naar alle scholen brieven gestuurd. Dit jaar is het ook niet meer voor gekomen. Regionaal proberen we nu ook tot vaste richtlijnen te komen over die gewichtige om standigheden". LEIDEN - Als per augustus de plannen van minister Pais werkelijkheid worden, zal Ouders Op Herhaling in de vorm die het nu heeft ophouden te bestaan. Deze instel ling in Leiden-Noord, krijgt dan geen subsidie meer voor het werk dat nu wordt gedaan. De bedoeling is dat Ouders Op Herhaling dan alleen met vrijwilligers verder gaat. Voor materiaalkosten is waarschijnlijk wel een kleine subsidie mogelijk. Ze vertelt zelf bij Ouders Op Her haling te zijn gekomen, omdat ze merkte steeds meer moeite te krijgen met het helpen van haar kinderen met het huiswerk. "Ma, reken die som eens voor, vragen ze dan en daar zit je dan met je mond vol tanden. Toen kwam ik erachter dat ik van de laatste klassen va/i de lagere school bij- nu alles vergeten was". Veel cursisten van Ouders Op Her haling kunnen een soortgelijk verhaal vertellen. Meneer De Jong, die een cursus Engels volgt, vertelt: "Het mooie van de cursus Engels is dat je er al met twee of drie jaar lagere schook aan kan beginnen. Ik zat zelf tij dens de tweede wereldoorlog op de lagere school. In die tijd leerde je haast niks. Hier wordt tempo aangepast aan de cursisten en niet omgekeerd. Bovendien haal je tegelijk met datje Engels leert ook nog je Nederlandse taal op". Een belangrijk verschil met cur sussen bij andere instellingen vindt hij ook de gezelligheid. "Je gaat het gewoon leuk vinden om een zin te ontleden", zegt De Jong. Bovendien word je ook wat vrijer als je hier bent. Je durft ook wat meer uit te komen voor wat je nog niet weet. Je leer hier ook nieuwe mensen kennen. An ders kijk je 's avonds tv en dan versuf je toch maar", meent De Jong. Overigens wordt bij Ouders Op Herhaling niet alleen in groepen gewerkt. Mensen die dat graag willen, kunnen ook individueel les krijgen. Vaak zijn dit mensen die vroeger door allerlei omstan digheden haast geen lezen of schrijven hebben geleerd en in feite met "Aap, Noot, Mies" moe ten beginnen. Ook mensen die er erg tegen opzien, om in een groep te gaan, kunnen individuele be geleiding krijgen. "Het unieke van Ouders Op Herha ling is datje op elk niveau kunt beginnen", stelt Virginia Guillen. "Daardoor is de drempel om erbij te kornen laag. Een cursist kan met individuele begeleiding be ginnen; daarna naar een basis groep gaan en vervolgens mis schien een cursus Engels of ty pen gaan doen. En misschien gaat hij of zij daarna wel zelf les geven aan nieuwe cursisten", voegt ze eraan toe. De naaste toekomst ziet er voor de aan de Herensingel gevestigde instelling niet erg zonnig uit. Per 1 augustus wordt de subsidie stopgezet en worden de vaste medwerkers ontslagen. Het werk van OOH moet dan door vrijwil ligers worden voortgezet. Welis waar zou het werk vanuit een nieuw op te zetten Educatief Cen trum kunnen worden begeleid, maar omdat hier voor heel Lei den zou moeten worden gewerkt, is er dan veel minder tijd voor Leiden-Noord beschikbaar. Ook financieel gaat hst onderwijs aan volwassenen er in de plannen van Pais duidelijk op achteruit. "Een paar weken geleden hebben we een protestavond gehouden, waarop medewerkers en cursis ten liedjes en toneelstukken te gen de plannen van de minister hebben opgevoerd", vertelt Vir ginia. "Ook hebben de cursisten hun ervaringen met OOH opge schreven en die verhaaltjes wor den in een boekje gebundeld. Misschien gaan we dat boekje Lege schoolbanken in verband met ongeoorloofd verzuim komt in Leiden niet zo vaak voor. wel aan de minister zelf aanbie den". Toch verwacht Ouders Op Herhaling dat de plannen van de minister wel door zullen gaan. Garanties voor het voortbestaan van de instelling zijn nog niet door de overheid gegeven. De jongensploeg van de atle tiekvereniging Holland en het meisjesteam van de voetbal vereniging Roodenburg heb» - ben gisteren de jaarlijkse Leidse Sportvijfkamp ge wonnen. Aan dit evenement voor jeugd van 13 tot 19 jaar, dat gisteren al weer voor de achtste maal werd gehouden, namen behalve Holland en Roodenburg zoals gebruike lijk ook de teams van basket balvereniging Luba, tafelten nisvereniging DOCOS en zwemvereniging De Zijl/LGB deel. De diverse onderdelen speel den zich gisteren op drie loca ties af. Begonnen werd in het Leiderdorpse zwembad De Does waar De Zijl uiteraard bij het zwemmen de sterkste bleek maar waar zowel de meisjes als de jongens van de AV Holland de basis legden voor hun hoge klasseringen in de eindstand via tweede plaatsen achter de zwem-ver- tegenwoordigers. Vervolgens werd een lijvig pro gramma afgewerkt in de Uni versitaire Sporthal waar voetbal, basketbal en tafel tennis aan bod kwamen. Bij het tafeltennis waren de teams van DOCOS zoals ver wacht superieur al konden zij op de andere onderdelen geen rol van betekenis spelen. De ploegen van Roodenburg (de meisjes waren 'geleend' van handbalvereniging Sanocel/ HVL) maakten geen fout bij het voetballen maar de grote verrassing viel bij het basket ballen. Een opmerkelijk sterk basketballende jongensploeg van de AV Holland klopte fa voriet Luba. De atleten 'bal den' een 16-12 zege bij elkaar op de enigszins beduusde basketballers. De meisjes van Luba lieten het overigens niet zover komen en bleven wel baas op eigen terrein. Voor het laatste onderdeel, atle tiek, werd koers gezet naar de kunststofbaan in de Leidse Hout waar de nummers 100 meter sprint, verspringen, kogelstoten, 4 x 100 meter es tafette en een lange loop over 1000 meter werden verwerkt. Hier waren de teams van Holland oppermachtig al ble ken de jongens van Kooden- burg ook behoorlijk snel uit de voeten te kunnen. De Sportvijfkamp werd gister avond besloten met een maal tijd in het clubgebouw van De Zijl/LGB en een discoavond in het 'home' van DOCOS waarbij organisator Joop van Haarlem de door deze krant beschikbaar gestelde prijzen uitreikte. JONGENS: AV Holland 20,5 punten, Roodenburg 18 pun ten, DOCOS 13,5 punten, De Zijl/LGB 12,5 punten, Luba 10,5 punten. MEISJES: Roodenburg 19 pun ten, AV Holland 16,5 punten, Luba 15,5 punten, DOCOS 12,5 punten, De Zijl/LGB 11,5 punten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4