STEEDS Kwaliteit van recreatiewater niet verbeterd Werkloosheid iets gedaald Lezers schrijven Archivaris krijgt eerste exemplaar van boek Leiden verleden tijd LEIDEN- VERLEDENTIJD onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser C.C. Bender B.V Muziek, Service en Techniek. LEIDEN - De kwaliteit van het recreatiewater in de Leidse en Alphense regio en de kust- en bollenstreek is het afgelopen jaar onge veer gelijk gebleven. In voorgaande jaren was er sprake van een lichte ver betering. Dat blijkt uit het bacteriologisch onderzoek dat het hoogheem raadschap van Rijnland op een groot aantal punten heeft ver richt. Op een aantal plekken werd enige verbetering geconstateerd (Noord Aa, Nieuwkoopse Plas sen en Oosterduinsemeer), ter wijl op enkele andere plaatsen (o.a. Ommedijksepolder) een achteruitgang werd geregi streerd. Rijnland gaat bij de bepaling van de kwaliteit uit van nationaal en in ternationaal geldende richtlijnen voor zwemwater. Tot die plekken waar verbetering werd vastge steld behoorde onder meer de Noord Aa bij Zoeterwoude. Op de hele plas en naaste omgeving werd water van aanvaardbare kwaliteit aangetroffen. Een lichte verbetering was merkbaar op de Nieuwkoopse plassen. Op een enkele plaats waar in 1978 nog water van ongewenste kwaliteit werd aangetroffen bleek de kwa liteit nu aanvaardbaar te zijn. Het Oosterduinsemeer ging ook in kwaliteit vooruit. Er werd op een van de twee punten vorig jaar voor het eerst water van gewen ste kwaliteit gevonden. Op het andere meetpunt bleef de kwali teit gelijk. Het water van de zandwinplas in de Ommedijksepolder bij Valken burg bleek vorig jaar in kwaliteit teruggelopen te zijn. Als mogelij ke oorzaken daarvoor noemt het hoogheemraadschap de grote toeloop van recreanten en de aanwezigheid van zandzuigers op de plas, waardoor lozingen van huishoudelijk afvalwater plaats hebben. Evenals in voorgaande jaren werd redelijk tot goed zwemwater aangetroffen op de Kagerplassen, het Braassemermeer en de Wijde Aa. Op de Kaag werd alleen in de buurt van de bebouwing van Warmond en vlakbij de Ring vaart van de Haarlemmermeer water van slechte kwaliteit aan getroffen. Op het Braassemer meer was vooral het water mid den op de plas van goede kwali teit. Voor de Wijde Aa is het iets minder en nabij Hoogmade zelfs slecht. Op vrijwel alle monsterpunten op de Westeinder Plassen en omge ving werd water van aanvaardba re kwaliteit gevonden. Alleen bleek ook hier de directe omge ving van de Ringvaart van de Haarlemmermeer het slechtst te zijn. Zowel op de Langeraarse Plassen, als op de Alphense re creatiepias De Bijlen was de kwaliteit van het water redelijk. Dat gold ook voor de zandwin plas De Vlietlanden bij Voor schoten. De kwaliteit van de zandwinplas Voorhofpolder bij Warmond was goed. De gunstige meetresulta ten geven volgens Rijnland geen garantie dat men gevrijwaard is tegen in het water voorkomende ziektekiemen. Zwemmen in de buurt van woon boten en jachthavens blijft altijd riskant door het daar geloosde afvalwater. Ook bestaat op plaat sen waar ratten voorkomen ge vaar voor besmetting met de ziekte van Weill, aldus het Hoog heemraadschap. Een luchtfoto van het Kagerplassengebied.Het water is er volgens het Rijnland-onderzoek redelijk tot goed met uitzondering van de omgeving van Warmond en de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder Stagnatie merkbaar in de bouw Kraken 2 Wij vinden het onjuist dat de Leidse kraakbond - gezien de ingezon den brief van 5 april Cees Waal aanvalt op zijn rol in het conflict in de Waard. Men moet de poli tieke ideeën van een wethouder aanvallen en niet zijn persoon. De Leidse kraakbond geeft van de ontwikkelingen in de Waard een vertekend beeld. Niet de wet houder was schuldig aan de leeg stand maar het functioneren van bureau huisvesting en de Leidse woningstichting. En hoe zou het toch komen, dat de meest urgente krakers in de Waard een woonvergunning hebben gekregen? De Leidse kraakbond geeft een te naïef beeld van het functioneren van het "parlementaire" systeem. De rol van een burgemeester bij ont ruimingen wordt bepaald door de rechter en is daardoor beperkt. Wetgeving en rechtspraak zouden een beslissende inbreng kunnen hebben bij het oplossen van de woningnood. De wet kent im mers mazen, waarvan speculan ten profiteren. En juist die wet geving en de daarmee gepaard gaande rechtspraak moet je aan pakken. Wethouders en raadsleden zouden onder ideale omstandigheden onder controle van het kiezers volk en actiegroepen staan, rech ters en topambtenaren, die ook invloed uitoefenen op het beleid, zijn niet politiek gebonden en daardoor niet aanspreekbaar. Wil de kraakbond een bijdrage le veren aan de oplossing van de woningnood, dan moet zij actuele ontwikkelingen blijven volgen. De ideeën van loco-burgemeester Waal over kraken zijn de laatste tijd ten goede aan het verande ren. Dat viel duidelijk te merken op de laatste vergadering van de adviescommissie politionele aangelegenheden met als belang rijkste agendapunt de "kraakno- ta" van de politie. Wij hebben in Leiden liever Waal als loco-burgemeester dan een WD'er. We hopen dan ook, dat de Leidse kraakbond in de toe komst meer zal samenwerken met mensen die ook keihard te gen de woningnood vechten. Harry Schoch Schagensteeg 18 Leiden Tan toan hok Klikspaanweg 10 Leiden LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio is de afgelopen maand gedaald. Bij de mannen liep het aantal werklozen terug met 17 en bij de vrouwen met 38. Begin april stonden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau in Lei den 2152 werkloze mannen en 817 werkloze vrouwen geregi streerd. De daling deed zich bij de mannen voor 57 procent on der de jeugdige werklozen voor en bij de vrouwen voor 68 pro cent. De vraag naar arbeidskrachten gaf in de maand maart eveneens een daling te zien. Het aantal open staande vacatures daalde zowel bij de mannen als bij de vrouwen met 43. Ondanks de verwachte vermindering van de werkloos heid - een ontwikkeling die zich vrijwel elk jaar in de lente voor doet - valt vooral in de bouwwe reld nog een aarzeling waar te nemen. Het aantal werkloze bouwvakkers daalde niet veel en de vraag bleef gering. Mogelijk dat die ontwikkeling wordt beïn vloed door het in elkaar storten "TOCH WEL EEN EERVOLLE ZAAK" vinden de gebroeders Niek en Charles van der Voort het dat juist zij op 30 april, de dag dat Beatrix tot koningin wordt gekroond, het Rijks museum in de bloemetjes mogen betten. In het Rijksmuseum zal na af loop van de inhuldiging een groots diner worden gegeven. Daar, in een van de grote za len van het museum, zullen de leden van koninklijk huis en hun gasten aanzitten. Via, via is de firma Van der Voort, gevestigd aan de Morsweg in Leiden, benaderd om deze zaal van enkele tientallen bloemstukken te voorzien. "Ach, nerveus worden we er. echt niet van. Het is immers als de vierde keer dat we voor buitenlandse zaken werken", laten de gebroeders Van der Voort op nuchtere toon we ten. "We hebben ervaring ge kregen in dit soort zaken. Zo moeten we op bevrijdingsdag de Houtrusthallen in Den Haag, waar het nationale pro gramma wordt gehouden, met bloemstukken versieren. Voor de televisie is dat. Wer ken we ook veel voor". Met tweë medewerkers gaan Niek en Charles Van der Voort de 29ste stevig aan de slag. "Hier aan de zaak wordt alles opgemaakt. De grote bloemstukken maken we in het museum zelf. Daar wer ken we op de 30ste nog een tijdje door om alles op z'n plek te krijgen. Nee, we wer ken niet met tulpen. We ge bruiken allerlei andere bloe men. In diverse kleuren. Lila, rose, blauw en wit. In totaal worden het zo'n 30 bloem stukken, wanddecoraties en tafeldecoraties" Even flink omschakelen. Van de kroning van het staats hoofd der Nederlanden tot kroning van de "grootste nul" van Leiden. van de huizenmarkt, waardoor diverse projecten worden uitge steld. De werkloosheid bij de mannen in de Leidse regio ligt nog steeds een flink stuk beneden het ni veau van vorig jaar (- 252). Bij de Vrouwen daarentegen ligt het iets hoger (33 meer). Een vergelijking van de vraag naar arbeidskrach ten met die van vorig jaar geeft een groot verschil te zien. Bij de mannen lag die eind maart 1979 op 968 en nu op 761, bij de vrou wen waren eind maart vorig jaar nog 343 openstaande aanvragen, nu ligt het aantal vacatures maar net boven de honderd (126). In totaal staan bij het GAB in Lei den op het ogenblik 675 werkloze bouwvakarbeiders ingeschre ven. Op de lijst staan verder on der anderen 233 metaalbewer kers, 224 man kantoorpersoneel, 214 man onderwijspersoneel en 87 man horecapersoneel die geen baan hebben. In vergelijking met de vorige maand was de ontwikkeling van de werkloosheid in de gemeenten die vallen onder het GAB in Lei den als volgt: LEIDEN - De Leidse gemeen tearchivaris mr. W. Downer heeft gistermiddag het eerste exemplaar in ontvangst ge nomen van het boek "Leiden verleden tijd". Het boek werd hem uitgereikt door directeur Roodnat sr. van de Delftse uitgeverij Elmar BV. Het boek dat 132 pagina's telt en vanaf vandaag in de boek handel verkrijgbaar is bevat een groot aantal foto's en tek sten waarin leven, wonen en Uitgever de heer Roodnat sr. (links op de foto) toont gemeentear chivaris mr. Downer het nieuwe boek over de historie van Leiden. werken van de "gewone Lei- denaars" in beeld worden ge bracht. Uitgever Roodnat sr. wees erop dat in de loop der jaren boe ken over de historie van Lei den zijn verschenen in vele formaten en uitvoeringen. Het overgrote deel bestond uit foto's met zeer korte, meestal topografische onder schriften. Volgens de heer Roodnat on derscheidt dit nieuwe boek zich daarvan doordat in de teksten dieper wordt inge gaan op het sociale leven van Leiden aan het eind van de 19de en het begin van de 20ste Karakteristiek daarvoor is bij voorbeeld een lijstje met de verdiensten en bestedingen van een gezin in 1890. Vele boeken beperkten zich vol gens de Delftse uitgever ook tot een bepaalde laag van de bevolking. Ook daarmee breekt dit boek. Tenslotte stak hij de loftrompet voor de welwillende mede werking van het Gemeen tearchief. Zij hebben de sa menstellers geholpen bij het vinden van geschikt fotoma teriaal. Het boek bevat een groot aantal foto's uit het stadsarchief dat merendeels nog niet eerder in boekvorm is gepubliceerd. Gemeen tearchivaris mr. Downer zei erg verheugd te zijn over het nieuwe goed gedocumen teerde platenboek. Voor de teksten in het boek zor gen drie bijna afgestudeerde Leidse historici Sjaak van der Velden, Cor Smit en Maarten Versteegh. Zij, kregen de steun van graficus Henk Nag- Om de gegevens zo authentiek mogelijk te houden werden diverse gesprekken gevoerd met oude Leidenaren. Die ge sprekken zijn zoveel mogelijk in de gesproken taal weerge- Het foto- en feitenboek over "arm Leiden" kost f29,90. een dergelijke verkiezing worden aangekeken. "Gevaar voor hetzevorming? Nee, dat zie ik echt niet. Wanneer ie mand op 1 mei wordt "ge kroond" tot "vetste nul" van Leiden dan zijn de mensen dat op 3 mei al lang weer ver geten", aldus Herman Schol ten. Ronald Hees van het advoka- tencollectief was verbaasd toen hij uit de krant vernam dat iemand van het collectief in de "deskundige jury" zou zitten. Althans dat bleek uit zijn ingezonden brief die gis teren op deze pagina prijkte. Ronald Hees: "Er heeft bij mijn weten nog steeds niemand van het Vrijetijdscentrum contact met ons opgenomen. Hoe ik zelf tegenover deze ac tie sta? In beginsel niet posi tief maar ook niet negatief. Het hangt er helemaal van af hoe deze prijsvraag verder wordt opgezet. Daar laten we het ook vanaf hangen of we er wel of niet aan meewerken". Een vertegenwoordiger van de KWJ, de beweging voor wer kende jongeren, liet weten alleen maar hard te moeten lachen om opmerkingen als "facistoïde acties". "Derge-. lijke uitlatingen neem ik niet serieus. Dit initiatief wordt echt serieus aangepakt. Alles wordt gecontroleerd. Deze actie heeft de volledige in stemming van de KWJ". Maarten Witkamp van de On- derwijswinkel tenslotte: "Laat ik vooropstellen dat hier beslist geen sprake is van een volksgericht. Dat is dui delijk. De bedoeling is om op een ludieke manier bepaalde misstanden boven water te brengen waar instanties als Onderwijswinkel en KWJ wat tegen kunnen doen. Dat kan inderdaad tot gevolg hebben dat bepaalde huisjesmelkers op straat worden nagewezen. Nou en? Van de andere kant gebeurt dat toch ook? Op merkingen als: "Kijk, daar heb je die kraker ook weer" hoor je immers vaak genoeg op straat VANAF HEDEN VERKRIJGBAAR RUIM 100 NIET EERDER GEPUBLICEERDE FOTO'S MET U'TGEBPEIDE TEKST 29,90 Boekhandel SWERIS „DE BOECKHALLE" PRINSESSEKADE 3-4, LEIDEN. TEL. 071-125065 Charles (links) en Niek van der Voort met twee medewerkers druk bezig met het opmaken van bloemstukken. Dit viertal zal op 30 april het Rijksmuseum in de bloemetjes zetten. 'DE MEEST FACISTOÏDE ACTIE die na 1945 in ons land is georganiseerd", zo betitel de ingezonden-brieven schrijver J. C. Lelieveldt op vrijdag 4 april in de rubriek "Lezers Schrijven" de alter natieve 1 mei-viering van het Leids Vrijetijdscentrum. 'Onthul de Vetste Nul" is de motto van een prijsvraag die door het Vrijetijdscentrum is georganiseerd. Bedoeld als ludiek initiatief en tevens als lokkertje voor de 1 mei-vie ring in het gebouw aan de Breestraat. Volgens Lelieveldt is hier spra ke van een ordinair volksge richt omdat huisbazen, po litieagenten, schoolbestuur ders en ambtenaren zonder vorm van proces door een "deskundige jury" worden berecht. Bij het bestuur van het Vrije tijdscentrum en bij de instan ties die aan het "Volksge richt" van 1 mei zullen mee werken hebben we eens ge peild hoe eigenlijk over een dergelijke actie wordt ge dacht. Herman Scholten, bestuurslid van het Vrijetijdscentrum, sprak over een "op zichzelf onschuldige actie". Volgens hem moet niet te zwaar tegen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3