voor twee jaar Industriebond FNV wil cao's rvmiiiï Philips verwacht 5 meer omzet Voorstel aan leden Verrast door de sneeuw Heeft praten over arbeidsmarkt nog zin?" Werkgevers lijden aan geheugenverlies Herstel winstgroei ABN DONDERDAG 10 APRIL 1980 PAGINA 27 EINDHOVEN (GPD) - Philips verwacht in 1980 een stijging van de omzet, in hoe veelheden gemeten, van ongeveer 5 pro cent, tegen 6 procent in het afgelopen jaar. De concernleiding kwam tot deze prognose na lang wikken en wegen, al dus de president dr. ir. N. Rodenburg, in een toelichting op het vandaag versche nen jaarverslag. Het is in de huidige omstandigheden na melijk moeilijk iets te zeggen over de vraag hoe de verkopen zullen verlopen. Philips ziet 1980 overigens met opti misme tegemoet. Het eerste kwartaal wijst erop dat er hier en daar enig herstel te verwachten is. Het hangt van de economische ontwikke ling en van de gang van zaken rond de valuta's af, plus van de uitwerking van de voorgenomen herstructureringen of dit jaar het rendement beter zal zijn. De winst na belastingen was in 1979 2 pro cent (vorig jaar 2,2 pet.) van de omzet in guldens. Wil de financiering van het concern veilig gesteld zijn, dan moet dit 3 a 4 procent zijn. Dat moet in twee of driejaar worden bereikt. Daarom wordt het proces van herstructureringen ver haast. In een „wereld-concern" is trou wens altijd sprake van aanpassingen, zo zei Rodenburg. In het verslag wordt op gemerkt dat in de komende jaren in ver scheidene van de bedrijfsonderdelen aanpassingen nodig zullen zijn, die - met name in West-Europa - vergezeld zullen gaan van een verdere vermindering van het aantal arbeidsplaatsen. In het afgelopen jaar, aldus het verslag, is de vermindering van het personeel veel al gerealiseerd door het normale verloop niet of niet geheel op te vangen. Ook werden tijdelijke problemen met de af zet opgevangen door werktijdverkor ting. In de komende jaren zal naar de verwachting van de raad van bestuur niet met die maatregelen kunnen wor den volstaan. Met andere woorden: er zullen ook ontslagen vallen. Het laatste is ook logisch, omdat de groei van de produktiviteit van het concern met 8 a 9 procent per jaar groter is dan de stijging a de omzet in hoeveelheden, zo als gezegd in het lopende jaar rond 5 pro cent. Dr. ir. Rodenburg noemde de ont wikkeling in het algemeen niet drama tisch, omdat het natuurlijke verloop nog altijd groter is dan Philips lief is. We reldwijd is het 50.000 man per jaar. In ons land was het in 1979 5000 tot 6000. Die zijn alle vervangen. Voor 80 tot 85 pro cent zijn de nieuw aangenomenen school- en opleidingverlaters, de jeugd dus, met een gemiddelde leeftijd van 22 a 23 jaar. De ervaring is dat zij vaak erg kort blijven. Dramatisch wordt het slechts, zo meende de president van het concern wannoPr produktie-eenheden te klein worden en dan moeten worden geherstructureerd of gesloten. Over de voorgenomen her structureringen in Winschoten, Stads kanaal, Heerlen en ook Eindhoven lieten de heren zich bij deze gelegenheid niet uit. De zaken zijn op lokaal niveau in bespreking met de vakbonden en de on dernemingsraden. Vorig jaar nam de werkgelegenheid bij Philips wereldwijd met 100 arbeids plaatsen toe, waarnaast echter door wij zigingen in de deelnemingen 700 ar beidsplaatsen van de Philipslijst werden geschrapt (waarmee ze op zich natuur lijk niet verloren gingen). Eind vorig jaar had Philips 379.200 mannen en vrouwen in dienst, waarvan 82.400 in ons land. Hier nam het aantal personeelsleden met 400 toe. De werknemers en -neem- sters in Nederland maken onveranderd 22 procent van het concerntotaal uit. UTRECHT - De industriebond FNV (315.000 leden) wil met de werkgevers gaan praten over een collectieve arbeidsovereenkomst voor de duur van twee jaar. Voor dit jaar wil de bond zich nog neerleggen bij de toepas sing van de loonmaatregel door de regering, maar tij dens de onderhandelingen zal per één januari volgend jaar een prijscompensatie van 343 gulden per procent prijsstijging worden geëist. Dat geldt voor alle inko mensgroepen. ''7TV'& Verder zal de industriebond FNV eisen dat de 26 gulden loonsver hoging die iedereen er per 1 juli WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 i Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen 3! regenbui bew. 11 5 02 onbewolkt regen licht bew. 0 02 -3 04 -2 01 Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Split Casa Blanca Istanbul Las Palmas onbewolkt onbewolkt half bewolkt licht bew. regenbui geheel bew. licht bew. onbewolkt half bewolkt half bewolkt bij krijgt, volgend jaar in de loon schalen wordt verwerkt. Deze voorstellen zullen tijdens verga deringen met de achterban in de tweede helft van april worden voorgelegd. In een nota over het te volgen ar beidsvoorwaardenbeleid staan ook alternatieve voorstellen die met de leden zullen worden be sproken. Het eerste voorstel be helst indiening van de oorspron kelijke eisen, net alsof er geen loonwet bestaat. Het tweede voorstel houdt verlenging van de bestaande cao's in en het derde houdt in dat er helemaal geen ca o's worden afgesloten en er dus een contractloze periode ont staat. De beleidsraad van de Industrie bond FNV ontraadt de leden om voor één van deze drie voorstel len te stemmen omdat ze niet haalbaar zijn en omdat een con tractloze periode alleen maar na delen biedt. "De beste strategie lijkt dus te bestaan uit het begin nen van cao-onderhandelingen op een breed front. Daarbij moe ten we proberen de loonmaatre- gelszoveel mogelijk uit te buiten en onze doelstellingen zoveel mogelijk boven water te hou den," zo staat in de beleidsnota. Onderhandelingen met inachtne ming van de beperkingen die loonwet oplegt acht de Indus triebond FNV een "begaanbare weg" omdat dit de mogelijkheid biedt om andere dan koop krachtdoelstellingen bij de werkgevers op tafel te leggen. "En voor wat de koopkracht be treft kunnen we met de werkge vers afspraken maken die na af loop van de loonmaatregel uitge voerd kunnen worden", aldus de nota. In Zuid-Duitsland in de buurt van Rosenheim kwam de sneeuw giste ren met pakken uit de lucht. Veel vakantiegangers die de paasdagen in wintersportgebieden hadden doorgebracht werden er door verrast en kwamen aanmerkelijk later thuis dan de bedoeling was. DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers zijn gisteren in de Raad voor de Arbeidsmarkt nauwelijks een stap dichter bij elkaar gekomen. Op de meeste punten bleven zij verdeeld over de manier waarop de spanning op de arbeidsmarkt (werkloosheid, maar ook tekort aan mensen) moeten worden aangepakt. Aan de orde was de vaststelling van de arbeidsmarktverkenning 1980, een jaarlijkse analyse van de arbeidsmarkt, waaraan nu voor het eerst conclusies en aan bevelingen waren verbonden. En bij dat laatste manifesteerde zich de verdeeldheid. Namens de werkgevers vroeg ing. J.A. de Stoppclaar Blijdesteijn (Algemene Werkgevers Vereni ging) zich af of het werken in een commissie die tot dermate ver deelde aanbevelingen komt, nog wel zinvol is. Hij beantwoordde die vraag tenslotte met ja, omdat de raad het eens was over de analyse van de situatie op de ar beidsmarkt en omdat er aanbe velingen waren, waarover de werkgevers en werknemers het wel eens waren. De FN Ver C. Inja constateerde dat zelfs van het begin van een eens gezinde opvatting van werkge vers en werknemers over te voe ren werkgelegenheidsbeleid gèen sprake is. Hij vond dat ook wel begrijpelijk, want, zo zei hij. de belangen van werknemers en werkgevers op het terrein van de arbeidsmarkt lopen nu eenmaal uiteen. LEIDEN - Het Leids schilder- en tekengenootschap 'Ars Aemula Naturae' houdt van 19 april tot en met 5 mei een ledenexpositie in het Waaggebouw. De tentoon stelling wordt zaterdagmiddag 19 april door loco-burgemeester C.D.J. Waal geopend. De zeven werkgeversorganisaties, samenwerkend in de RCO. hebben op een heel handige manier Jelle Zijlstra, de president van de Nederland- sche Bank, voor hun karretje weten te spannen in hun roep tot het kabinet om maatregelen ter verbetering van het investeringsklimaat. De gezamenlijke werkgevers schreven zoals bekend een tijdje terug, nog in de nadagen van minister Andriessen van Financiën, een brief aan Zijlstra of hij als directeur van de bank der banken niet iets kon onder nemen tegen de hoge rentetarieven in Nederland. De investeringen die broodnodig zijn voor het herstel van de Nederlandse economie zijn niet op te brengen als geldlenen zo duur blijft, zo luidde de strekking van die brief. Nu was er toen natuurlijk al geen werkgever die geloofde in een knieval van Zijlstra, per slot van rekening de man die in Nederland het woord matigen zo ongeveer heeft uitgevonden. Maar zeker was wel dat Zijlstra in zijn antwoord een verklaring moest geven voor die hoge rente. Dat hij in die uitleg niet kon volstaan met een verwijzing naar internationale situaties, zoals de rente opdrijvende anti-inflatie maatregelen van presi dent Carter van Amerika, was een duidelijke zaak. Zijlstra deed dat vorige maand in zijn antwoord ook niet. Hij kwam met een nauwgezette analyse van het waarom van die hoge rente en de geldende kredietbeperking en dat bracht forse kritiek op het uitblijven van een matigingsbeleid bij het kabinet met zich mee. 'Ik wil voorop stellen dat ook mij de omvang van het beslag van de overheid op de nationale middelen met zorg vervult", zo schreef hij. Lelijke dingen, netjes gezegd, kortom Neerlands permanente schaduw- minister van financiën, die als leider van een interimkabinet na de Nacht van Schmelzer een verweesde natie aan zijn voeten leek te vinden, had weer eens gesproken. Conclusie van de brief was dat de werkgevers in hun speurtocht naar geld voor investeringen hun heil niet bij de Neder- landsche Bank, maar bij het kabinet moesten zoeken. De reden van het lange uitblijven van een reactie van de werkgevers op de brief van Zijlstra heeft zonder twijfel te maken met het onverwachte steuntje in de rug waarop Zijlstra kort na zijn briefde nieuwe minister van financiën Van der Stee vergastte. Zijlstra gaf het kabinet, ondanks zijn kritiek, de kans om een ruimer beroep te doen op het nog niet geheel geslonken positieve saldo van de overheid bij zijn bank. Het mes zou aan twee kanten snijden. De overheid hoefde minder op de kapitaalmarkt te lenen, nu meer eigen geld ter beschikking kwam. Daardoor ontstond voor de werkgevers ruimte om krediet op te nemen. De koek is tenslotte een keer op; leent de overheid veel, dan bluft er voor anderen weinig over en omgekeerd. Het effect van die stap van Ztjlstra is nog onduidelijk en zal pas op de langere termijn blijken Nu die geste van Zijlstra weer enigszins vergeten is. hebben de werkgevers zijn brief uit de bureaula gevist en een antwoord geschreven, waarin de kritiek op het uitgavenbeleid van de regering centraal staat. Zijlstra is het met ons eens; het kabinet doet het fout, zo is hun betoog. Is dat nu een juiste benadering van de RCO of toch een wat te gemakkelijk wegschuiven van de zwarte piet? Hoewel uiteraard kritiek mogelijk blijft op de door een dikke mist omge ven manier, waarop dit kabinet, het ene gat met het andere vullend, met de overheidsfinanciën omspringt, lijken de werkgevers toch wel wat vergeetachtig. Over de pogingen van Zijlstra om druk van de geldmarkt af te nemen, wordt met geen woord meer gerept. Ook de loonmaatregel, toch mede bedoeld om de loonkosten voor het bedrijfsleven binnen de perken te houden en zo investeringsruimte te creëren, lijkt ook niet genomen. En dan te bedenken dat het kabinet werkgevend Nederland niets in de weg heeft gelegd om door de loonmaatregel ontstane financiële ruimte, naar eigen inzicht aan te wenden. Desnoods, zoals de vakbeweging vreest, door investeringen die een verlies van arbeidsplaatsen met zich mee brengen. In dit licht, mag kortom met enige spanning, worden uitgekeken naar de manier waarop de werkgevers, zoals ze dat gisteren hebben aangekon digd, het kabinet zelf van hun grieven op de hoogte gaan stellen. TON VAN BRUSSEL MARINESCHEPEN - Acht man- nevaartuigen zullen op 29 april aanmeren in de Amsterdamse haven om de inhuldiging van prinses Beatrix tot koningin luis ter bij te zetten. De schepen worden vanaf zonson dergang tot 's nachts 12 uur met schijnwerpers verlicht. Ze zijn echter niet toegankelijk voor publiek. Donderdag 1 mei ver trekken de schepen weer uit de hoofdstad. SCHAKEN- Robert Hübner heeft zich gisteren in Bad Lauterberg geplaatst voor de halve finales van het kandidatenschaaktoer- nooi. De Westduitser speelde de tiende en laatste partij voor de tweekamp tegen de Hongaar An dras Adoijan remise. Hübner won daardoor met 5,5-^4,5. SCHAKEN -De vierde partij van de tweekamp voor het kandidaten toernooi tussen Lajos Portisch en Boris Spasski is in Mexico stad in remise geëindigd. Portisch, die de eerste partij won, leidt met 21/ AMSTERDAM (GPD) - Het ziet ernaar uit dat de winstgroei van de Algemene Bank Ne derland zich in de eerste twee maanden van dit jaar duide lijk heeft hersteld. Dit on danks het feit dat de rente- marge verder is gedaald. In de gunstige ontwikkeling werkt echter de groei van het bedrijf in 1979 door. Een en ander zegt nog niets over de gang van zaken in het hele jaar 1980, zeker niet na wat er nu met de dollar gebeurde (de forse koersdaling van giste ren). Aldus de voorzitter van de raad van bestuur, dr. A. Ba tenburg, in een toelichting op het jaarverslag van de ABN Bank. In het afgelopen jaar zijn de ba ten van de bank minder snel toegenomen dan de lasten. Het gevolg is dat de netto winst nauwelijks hoger uit kwam dan een jaar eerden f272 miljoen tegen f270 mil joen. Dit is ook een teken dat er iets moet gebeuren, zo merkte dr. Batenburg op. Het winstherstel is afhankelijk van het op peil houden van de rentemarge, het verschil dus tussen de rente die de bank aan klanten berekent en de rente die het zelf moet beta len. Dat is heel moeilijk. Voorts is het beursklimaat niet bijzonder gunstig en kunnen de emissieactivitei ten teruglopen. Er blijft dus niets anders over dan naar de kostenkant te kijken. De ABN wil de kosten nu lang zamer laten groeien. Over de mogelijkheden daartoe is de raad van bestuur niet pessi mistisch. Zo wil men kijken naar een grotere efficiency bij de financienngs-maatschap- pijen, waarbij een samengaan van de Rotterdamse Discon- teringsbank met de Indus triële Disconto Maatschappij in de bedoeling ligt. De zaak moet nog besproken worden met de ondernemingsraden en de bonden. Het gaat om 116 mannen en vrouwen bij de RDM, die ieder echter een werkgelegenheidsgarantie bij het concern hebben. Bij de ABN denkt men dit jaar in ons land het personeelsbe stand uit te breiden, met 250 mannen en vrouwen. In 1979 was de toeneming van het to tale personeel 1555 man (6 procent) tot 27.530, waarvan 8075 in het buitenland, tegen 7015 eind 1978. In ons land kwamen er vorig jaar dus 495 bij. DONDERDAG 10 APRIL 1980 AKZO ABN AMEV Fr. Gro Gist Bi - Hyp 22.70 263.50 92.00 Hein eken Holding Hol!. Beton Groep Hoogovens KLM Kon. Olie Nat. Nederlanden Nedlloyd Groep NMB NMB (dlv. 80) 83.00 251.00 BINNENLANDSE AANDELEN 131,00c 132.0 24.20 146.50 1281,00 Ketnpe Kluwe KBB 277,00 1080,00 88,50 Landre Gl. Leids Wol Macintosh ld. 1-4 Mulder Mijnb. Naarder NaefT Nagron 138.00 148,00 45,20 305.00 312.00 712.00 713.00 210.50 168.00 68.50 Slavenb. Bnk. 209,00 VMF Stork Verto eert. Vihamij Bui BELEGGINGS INSTITUTEN tnerica FND sd. Beleg*. C inn. Belt. VG 161 150.00 18*,80 61,00 151,00 Tokyo PH l'ni-lnvest Viking Wereldhave Unifonda Col. Grow tl Dreyfus F 84,20 172^00 326.00 18.20 13.00 18,40 13,00 GOl EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP - De Amster damse effectenbeurs vertoonde vandaag over bijna de gehele li nie een vriendelijke tot vaste stemming. Vooral ABN schoot omhoog. In de ochtenduren klom deze bank al naar 273 en rond het mïddaguur kwam de koers op j 280, een ver betering van maar liefst J 13.50 ten opzichte van woensdag. Oor zaak vormde uitlatingen van de ABN-topman Batenburg over een te verwachte hogere winst over dit jaar. De AMRO bank en NMB wenk n meegi trokken naai resp. 58,20 (2,40 hoger) en 195,80 (J 2,20 hoger). Verder was ook de obhgatiemarkt weer vas ter gestemd. De verschillen lie pen uiteen van onveranderd tot een half punt. Het merendeel van de staatsfondsen echter noteerde tussen 0,2 en 0,5 punt hoger. Voor de internationals was een flink hoger Wall Street een be hoorlijke steun in de rug, al deed de lagere dollar duat weer wat af breuk aan. Kon. Olie liep direct in de ochtenduren op en kwam rond het middaguui op/ 155,20, i 4.t»o hoger. Ook KLM klom behoorlijk en wel 2 op J 64.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27