Koudekerk blijft nee Christelijk vormingscentrum in Alphen CAMERA'S DRAAIEN TUSSEN TULPEN Opleidingsschool mag beker houden "Gemeente moet zelf ook wat doen aan stille werkloosheid" 4GE3ZES9- Doe-cursussen buitenlanders flop in Alphense nieuwbouw.. Bier op straat RAVAGE OP RIJKSWEG NA BOTSING Bromfietser aangereden DONDERDAG 10 APRIL 1080 1 ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen moet ook de hand in eigen boezem steken wat betreft het scheppen van (part time) werk voor "stil le" werkzoekenden. Dat hebben de raadsleden L. Kleingeld (PvdA) en A. van Geest (D'66) gesteld in de commissie voor algemene za ken bij een eerste bespreking van het rapport "Stille Krach ten". Dit rapport heeft aan het licht gebracht dat er groot aantal Alphenaren is die niet staan ingeschreven bij het ar beidsbureau, maar die wel graag een baan zouden willen met aangepaste werktijden. Het gaat vooral om vrouwen tussen twintig en veertig jaar, met één of meer kinderen. Naar aanleiding van dit rapport is de gemeente Alphen bezig met het opstellen van een be leid, dat moet leiden tot ver mindering van dit aantal "stille werkzoekenden". Daarbij wordt onder meer gedacht aan het aantrekken van bedrijven met deeltijd banen en het scheppen van crèches voor de kinderen. Kleingeld en Van Geest vinden dat de gemeente daarbij zich zelf niet kan overslaan. Zij wijzen erop dat de gemeente één van de grootste werkge- vers is en dat de geloofwaar digheid van het beleid in het geding komt, als niet ook het eigen personeelsbeleid onder de loep'wordt genomen. Overigens zal het laatste woord over het rapport nog niet zijn gezegd. De Alphense ge meenteraad komt er nog op terug, als de verschillende politieke partijen zich erover hebben gebogen. Verder is het rapport voor eventueel commentaar toegestuurd naar werkgevers- en werk nemersorganisaties, de Ka mer van Koophandel en in stellingen die zich bezig hou den met opbouwwerk in Al phen. Met de reacties kan de gemeente straks rekening houden bij het definitief be palen van een beleid ten aan zien van de stille kracht. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Buurtcentrum Ridderveld wil a.s. maandag beginnen met twee creatieve cursussen voor in Alphen wonende buitenlanders (Engels-, Frans- en Duitstaligen). Het is echter zeer de vraag of de cursussen wel doorgaan: er hebben zich tot nu toe nog maar twee belang stellenden aangemeld. Hoewel er in de wijk Ridderveld met name nogal wat Engelstaligen wonen, heeft het Buurtcentrum deze buitenlanders kennelijk (nog) niet weten te bereiken. Ondanks het feit dat de cursus m drie talen huis-aan-huis is aangekondigd in de Alphense nieuwbouw. Of dat ligt aan een gebrek aan belangstel ling, drempelvrees of aan een toch te gebrekkige aankondiging is nog niet duidelijk. De twee cursussen (poppenmaken en etsen), die op de maandagochtenden gehouden zouden worden, hebben ook de bedoeling om de buitenlanders uit hun isolement te halen en in contact te brengen met lotgenoten die ook worstelen met de moeilijkheden die een anderstalige in Nederland ondervindt. Daarbij wordt niet gedacht aan gastarbeiders, die weer een andere groep met ook andere problemen Mocht het Buurtcentrum ondanks de nu nog geringe belangstelling toch grip krijgen op het contingent Frans-, Engels-, en Duitstaligen, dan zullen er meer activiteiten op poten worden gezet. Boot voor invaliden en bejaarden bij gondelvaart ALPHEN AAN DEN RIJN - Slecht ter been zijnde Alphe- nare kunnen op 5 mei bevrij dingsdagde feestelijke gon- delvaarl die 's avonds wordt gehouden toch comfortabel en ran dichtbij meemaken. De Alphense oranjeve eniging heeft het Rode Kruis namelijk voor die dag de 'Avi fauna V' aangeboden. Lichamelijk gehandicapten, rolstoelgebruikers en langdu rige zieken kunnen met de boot mee, richting Gouwsluis, waar gewacht wordt op de opstelling te water van de deelnemende boten. De geno digden voor dit feest zullen de gast zijn van het Rode Kruis, die ook de begeleiding, ver pleging en verzorging aan boord voor haar rekening Aanmelding voor deze boot kan momenteel dagelijks van twee tot zes uur bij het bestuur van het Rode Kruis, afdeling Al phen, telefoon 20349. ALPHEN AAN DEN RIJN - VVD en PvdA in Alphen zullen geen belemmerin gen opwerpen tegen de komst van een Vormings centrum voor Jong Vol wassenen (VJV) van christelijke signatuur. De twee partijen zien geen mogelijkheden meer om plaatselijk een "alge meen" vormingscentrum van de grond te krijgen. De Alphense gemeenteraad moet deze maand beslissen over het verstrekken van een subsidie van 14.000 gulden. Dat is een kwart van de kosten waarvoor een nieuw christelijk vormingscen trum dit jaar zou komen te staan. Zodra de gemeente subsidie ver strekt, springt het Rijk meteen bij met een bijdrage van zeventig procent. Het plan is dat dit najaar wordt be gonnen met vormingsactiviteiten voor (niet leerplichtige) jongeren van 17 tot 30 jaar. Het nieuwe vormingscentrum in Alphen zal worden gehuisvest bij het (even eens christelijke) vormingscen trum voor gedeeltelijk leerplich tigen "De Til", op het Rijns troomterrein aan de Raadhuis- PvdA en WD hebben zich in het verleden nogal terughoudend ge toond over de oprichting van een christelijk vormingscentrum. Alphens gemeenteraadslid H. W. den Duijn (WD): "Wij zouden het liefst zien dat er een centrum van algemene signatuur komt. Die C (van christelijk, red.) houdt automatisch een aantal mensen weg en dat vinden wij jammer. Er is maar plaats voor één vor mingscentrum in Alphen en als dat een christelijk centrum wordt, gaat de deur voor een cen trum van algemene signatuur voorgoed dicht". Aldus Den Duijn, die samen met PvdA- raadslid L. Kleingeld een halfjaar geleden in de Kulturele Raad pleitte voor de komst van een samenwerkingscentrum (rk, christelijk en openbaar samen). De initiatiefnemers van het nu in oprichting zijnde christelijk VJV-centrum hebben zich echter steeds op het standpunt gesteld dat het niet mogelijk is om vor ming te bedrijven, anders dan vanuit een levensbeschouwelijke overtuiging. Volgens hen is het daarom veel eerlijker als de be zoeker van het centrum weet wat voor signatuur er achter het vor mingswerk schuilgaat. Dat bete kent overigens niet dat niet ie dereen straks mee zal kunnen doen aan de activiteiten van het op te richten centrum. Bovendien - en dat is bepalend voor de houding die PvdA en WD nu zullen innemen - heeft in de afgelopen anderhalf jaar dat de komst van het christelijk vor mingscentrum ter discussie staat niemand zich gemeld om initia tieven te nemen tot het opzetten van vormingswerk van algemene signatuur. De "openbare" ach terban heeft WD en PvdA in de steek gelaten en daarmee zijn de twee partijen de argumenten voor een samenwerkingscen trum uit handen geslagen. Kleingeld: "Er heeft zich na ander halfjaar nog niemand gemeld en ja, wat moet je dan nog zeggen. We kunnen nu moeilijk nog tegen de subsidie stemmen en de komst van een christelijk cen trum nog langer tegenhouden. We blijven het natuurlijk wel jammer vinden dat er straks al leen maar christelijk vormings werk in Alphen zal zijn". En Den Duijn: "We moeten het nog in de fractie bespreken, maar we BOSKOOP - Terwijl de bewoners op vakantie waren heeft het gilde der langvingers dinsdagnacht in de Buikstraat in Boskoop met een bezoekje vereerd. Aangezien nergens braaksporen zijn aange troffen, bestaat het vermoeden dat hierbij een valse sleutel in het spel is geweest. Wat er vermist wordt is nog niet bekend. De huiseigenaar, die telefonisch op de hoogte werd gesteld, reageer de nogal lakoniek op het bericht van de inbraak. "Ik heb toch niets van waarde in mijn huis", zei hij tegen de politie. kunnen moeilijk niet met het ini tiatief instemmen. Anders komt er straks helemaal niets. Mis schien dat we nog wel voorstellen om eerst een voorlopige subsidie te geven, met de nodige garanties natuurlijk, zodat we over een jaar nog eens kunnen bekijken of het niet wenselijk is dat er een sa menwerkingscentrum komt. Dan houden we de deur nog een jaartje open". ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de Prins Bcrnhardlaan in Alphen is vanmorgen grote ravage ont staan, toen in de bocht naar Avi fauna 98 kratten bier van een vrachtauto afgleden. De politie vermoedt dat de chauffeur te snel door de bocht wilde. Als gevolg van dit ongeluk lag het verkeer op dit deel van de huidige rijksweg 11 (Leiden-Alphen- Utrecht) tussen zeven en negen uur goeddeels lam. De brand weer spoot de weg schoon. Ook de damesploeg van de Bestevaer mavo viel in de prijzen. KATWIJK - De Christelijke Oplei dingsschool is voor de vijfde keer winnaar geworden van het paas- voetbaltoernooi in Katwijk. De school heeft hierdoor de Quick Boys-wisselbeker definitief in haar bezit gekregen. Aan het toernooi deden in totaal 45 toams mee: 32 elftallen van lagere scholen, 13 elftallen van het mid delbaar onderwijs. De Prins Wil lem Alexanderschool bleek na afloop van het toernooi de minste overtredingen te hebben ge maakt. Zij kreeg, vanwege het sportieve gedrag, een beker. Bij de middelbare scholen ging de strijd om de eerste en tweede plaats tussen het Pieter Groen College en De Viersprong. Het college won met 2-0. Derde werd De Viersprong 2 en vierde de Be stevaer mavo. Laatste poging van PTT om te komen tot gezamenlijke tv-mast op Alphense toren Swaan 'We zijn tevreden met Sodea" - Van der Kroft - "Aan voorwaarden wordt vol daan" - Bij Alkemade ALKEMADE - Een flinke ravage ontstond gistermorgen bij. het aquaduct op de rijksweg Rotter dam-Amsterdam toen drie auto's op elkaar botsten. Door nog on bekende oorzaak remden twee auto's af. Een derde achteropko mende auto, met als bestuurder N.L. uitPijnacker, had dat niet op tijd in de gaten. Hij botste achter op de stilstaande wagen van Delf tenaar A.H.M.S., die toen op zijn beurt tegen de voor hem staande auto botste. Bij het ongeluk viel overigens alleen blikschade te betreuren. RIJNSTREEK - De PTT heeft alle Rijnstreekge meenten en de Alphense stichting voor kabel televisie Sodea het voorstel gedaan om alsnog tot de oprichting van één ontvangstinstallatie te komen. Deze installatie zou over twee jaar op de PTT-toren gebouwd moeten worden. In de tus- sentijd kunnen dan alle gemeenten gebruik maken van de al bestaande ontvangstinstallatie van Sodea (op de Wederikflat in Alphen aan den Rijn. Met dat voorstel hoopt de PTT in een uiterste poging te voorkomen dat er straks in de Rijnstreek twee ontvangstinstallaties ko men. Eén voor Alphen en Kou dekerk aan den Rijn (op de We derikflat), en één voor de overige Rijnstreekgemeenten. Deze in stallatie zou worden gebouwd (en daar heeft de PTT al toestem ming voor gegeven) op de PTT- toren. Om het voorstel van de PTT te ver wezenlijken moeten Sodea en Koudekerk toetreden tot de (be staande) gemeenschappelijke re geling van de overige Rijnstreek gemeenten. Daarvan is de Lei- muidense burgemeester G.J. van der Kroft voorzitter. Deze ge meenschappelijke regeling zou dan worden belast met de exploi tatie van de gezamenlijke mast. Volgens de PTT biedt dit voorstel twee voordelen: de ontvangst wordt optimaal (de PTT-toren is de gunstigste plaats om een ont vangstinstallatie te plaatsen) en de abonnementenkosten worden lager. De PTT heeft becijferd dat wanneer Sodea en Koudekerk mee gaan doen met de rest, de abonnementskosten ongeveer een gulden per maand minder kunnen worden. Kabeltelevisie zou volgens de huidige ramingen dan zestien gulden per maand gaan kosten. Positief Burgemeester G.J. van der Kroft reageert tamelijk positief op het voorstel van de PTT. "We hebben altijd als voorwaarden gesteld dat de beeldkwaliteit zo goed moge lijk moet zijn en dat er een open bestuur is. Aan die twee voor waarden wordt voldaan. Daar naast kan het voor de regio alleen maar goedkoper worden als we met één mast kunnen volstaan", aldus Van der Kroft. Op 23 april zal het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling over het voorstel van de PTT ver gaderen. Bij burgemeester G. Swaan van Koudekerk aan den Rijn is echter een heel ander geluid te horen. "Wij kunnen niet inzien waarom we tot een gemeenschappelijke regeling toe zouden moeten tre den. We zijn tevreden over de kwaliteit van de beelden van So dea èn over de relatief lage abon nementsprijs", aldus Swaan. De Koudekerkse abonnees betalen momenteel 13,75 per maand voor hun kabel-tv en krijgen daarvoor acht televisienetten. Swaan zegt eraan te twijfelen of de PTT ook acht netten levert. Koudekerk blijft dan ook ge woon bij Sodea. Bij Sodea zelf wordt vanavond ver gaderd over het PTT-voorstel. Sodea-directeur P. Dominicus zegt het voorstel nog niet gelezen te hebben, en kon gistermiddag dan ook nog geen commentaar geven. ttonnie Tober in actie tijdens de tv-opnamen in De Keukenhof. Het programma wordt op 8 mei uitgezonden. LISSE - Een team van 28 man van de NOS-televisie heeft twee dagen lang in Lisse opnamen gemaakt voor het programma "Zing met ons mee op .De Keukenhof". De show, waaraan o.a. meewerkten Willy Alberti, Helen Shepherd, Louis Neefs en Ronnie Tober werd gedeeltelijk in de plantenkas opgenomen. Producer Nick Notte had de handen vol om de vele bezoekers te bewegen niet tijdens de draai tijd van de camera's om handtekeningen te vragen. Het programma Zing met ons mee op de Keukenhof" zal worden uitge zonden in het KRO-programma van 8 mei aanstaande. NOORDWIJK - De 47-jarige W. B. uit Katwijk is gistermiddag met ernstig hoofdletsel vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De man reed op zijn bromfiets op de Herenweg in Noordwyk en werd daar ter hoogte van de Helm bergweg ge schept door een linksafslaande automobilist. IRAK - De president van de revolu tionaire rechtbank in Irak, Mos lem Hadi, heeft gisteren het be staan onthuld van een achter de Iraanse leider Chomeini staande groepering, die volgens hem "op aanstichting van Iran streeft naar de ondergang van Irak, onder meer door aanslagen op Iraakse leiders".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25