"Rijke landen moeten olie armen betalen" Balinese kunst is goedkoper in Singapore "Minister bepaalt beleid departement" Engeland biedt excuses aan voor tv-uitzending Vluchtelingen dreigen met hongerstaking gvpJL ZSTAHOS Ö7V fh Uit in de Randstad DONDERDAG 10 APRIL 1980 PAGINA 23 Cubanen in ambassade van Peru: HAVANA (Reuter) - De vele dui zenden Cubanen die zijn samen gepakt in de Peruaanse ambas sade in Havana hebben gedreigd in hongerstaking te gaan. Het doel van hun dreigement is de aandacht van de wereld te trek ken voor hun pogingen Cuba te verlaten. Tevens willen zij ver lichting verkrijgen van de uiterst moeilijke omstandigheden die op het ambassadeterrein zijn ont staan sinds zij daar vijf dagen ge leden massaal hun toevlucht zochten. De Cubanen hebben petities ge zonden aan paus Johannes Pau- lus II om diens hulp bij het vin den van een oplossing en aan pre sident Carter, die hun visa zou moeten verstrekken om de Ver enigde Staten binnen te komen. Gelijkluidende verzoeken zijn gestuurd naai_Venezuela, Costa Rica, Spanje en Peru. Dit laatste land is druk bezig de steun van zijn bondgenoten in het Andes- pact te krijgen om de crisis rond de Cubaans^, vluchtelingen het hoofd te kunnen bieden. De Cubanen stroomden vorige week massaal naar de ambassade van Peru nadat op last van presi dent Fidel Castro de bewakers voor het gebouw waren terugge trokken. Castro greep in toen een aantal potentiële vluchtelingen een reeks pogingen had onder nomen zich met hun auto toe gang tot het ambassadeterrein te verschaffen. De omstandigheden waarin de vluchtelingen zich be vinden verslechteren van dag tot dag. Honderden kleine kinderen, van wie velen naakt, liggen in hun eigen uitwerpselen. De toi letgelegenheden op het terrein zijn in hoge mate ontoereikend en de viees dat zich epidemische ziekten ontwikkelen wordt steeds groter. Cuba heeft aangekondigd dat de vluchtelingen het land kunnen verlaten zodra een ander land be reid is hun visa te verstrekken. Peru liet dinsdagavond weten dat het slechts een klein deel van de vluchtelingen kan opnemen. Fi- 'W del Castro gaf een paar dagen te rug weliswaar opdracht lunch pakketten aan de vluchtelingen te bezorgen, maar een deel van hen weigert daarvan gebruik te maken aangezien het voedsel van de Cubaanse regering afkomstig Het dreigement van de vluchtelin gen om een hongerstaking te be ginnen lijkt een georganiseerde vorm te worden van wat tot nu toe een sporadisch protest was. Dinsdagavond werd een emotio nele aanval gedaan op de vluch telingen vanuit een geluidswa gen die met grote luidsprekers langs de Peruaanse ambassade reed. Er werd een boodschap omgeroepen met de eis dat de "landlopers, de anti-sociale ele menten, de delinkwenten en het uitschot uit Cuba verdwijnen". De Cubaanse regering heeft de vluchtelingen een vrijgeleide aangeboden totdat de tijd geko men is dat ze het land kunnen verlaten. Drieduizend van deze vrijgeleides zijn door de regering l\t I* 7.1 ■këHIH Ook Cubanen die al in Miami (VS) wonen, zijn in hongerstaking gegaan om hun steun te betuigen aan de duizenden landgenoten, die in de ambassade van Peru in Havana zitten. De tekst op de spandoeken luidt. Wij zijn in hongerstaking voor onze Cubaanse broeders" en "Tien miljoen Cubanen willen vrij zijn". DEN PASAR (ANP Antara) - De commissie die eigenaars van volkskunst- en souvenirwinkels op Bali betalen aan gidsen, taxi chauffeurs en reisbureaus heeft er toe geleid dat Balinees hand werk in Singapore en andere om liggende landen goedkoper is dan op Bah zelf. Dit heeft de voorzitter van de Balinese ver eniging van producenten en ex porteurs van volkskunst-artike len in Den Pasar meegedeeld. De moordende concurrentie tussen de bedrijven heeft er toe geleid dat de prijzen voor volkskunst enorm zijn gestegen: de winke liers laten de koper betalen voor beschikbaar gesteld in een po ging de omstandigheden op het ambassadeterrein te verlichten. Maar veel vluchtelingen die een vrijgeleide accepteerden vertel den dat ze waren uitgejouwd en geslagen door buren die loyaal zijn tegenover het Castro-be- wind. de die 10 tot 60 procent. Zij bieden tegen elkaar op om chauffeurs, reisbu reaus en gidsen ertoe te bewegen toeristen naar hun winkel te brengen. De bedrijven betalen enkele dollars voor iedere toerist die hun zaak bezoekt, ongeacht of deze iets koopt of niet. Buitenlandse importeurs kunnen hun artikelen zonder commissie rechtstreeks van de producent betrekken en behoeven ook geen uitvoerrechten te betalen. Pakistan wil van Perzische Golf vredeszone maken ISLAMABAD (Reuter) - Pakistan wil van het gebied van de Perzi sche Golf een vredeszone maken. Een voorstel tot vorming van een dergelijke zone zou moeten wor den besproken op de conferentie van de ministers van buitenland se zaken van de moslemlanden die in Islamabad gehouden zal worden. Een en ander is gisteren meege deeld door Afgha Shahi, de advi seur van de Pakistaanse presi dent voor buitenlandse zaken. Afgha Shadi zei dat de concentra tie van troepen van de supermo- gendheden in het gebied van de Perzische Golf na de gebeurte nissen in Afghanistan en Iran de kans op een confrontatie dich terbij heeft gebracht. Kaping in YS eindigt op Cuba HAVANA (Reuter. UPI) - Een Boeing 727 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Ameri can Airlines", die gisteren in Cali- fornië werd gekaapt, is geland op het vliegveld van de Cubaanse hoofdstad Havana. Eén man, ge wapend met een pistool, drong in Ontario in de Amerikaanse staat Californië het vliegtuig binnen dat werd gereedgemaakt voor een vlucht naar Chicago. Er wa ren nog geen passagiers aan boord, maar wel zeven beman ningsleden. Na een tussenlanding in Dallas (Texas) om bij te tanken, dwong de kaper de bemanning naar Cu ba te vliegen. Volgens diploma tieke bron is de kaper door de Cubaanse politie gearresteerd. De bemanning en het vliegtuig zijn inmiddels naar de VS terugge keerd. De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de islamitische landen had op 16 april in Islamabad moeten be ginnen. Van de zijde van het con ferentiesecretariaat is echter meegedeeld dat'in verband met de viering van de onafhankelijk heid van Zimbabwe op die dag de conferentie is uitgesteld tot vol gende maand. V@@ff "Rats" gaat met 'pen sioen. De terrier diende de laatste jaren als mas cotte voor het Eerste Gar debataljon uit het Britse Wales. Voor zijn jaren trouwe dienst kreeg de hond een medaille. Consul Rabbani fel over Midden-Oostenbeleid PvdA CVan redactie economie) ROTTERDAM (GPD) - De landen die lid zijn van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), zouden de olierekening van de armste ontwikke- lingslanden voor hun re kening moeten nemen. Op deze manier zouden die ontwikkelingslanden hun koopkracht kunnen handhaven en daar zijn alle industrielanden die een groot belang hebben bij export, mee gebaat. Deze suggestie deed Mahmoud Rabbani, de honorair consul in Nederland van Koeweit, gisteren tijdens een bijeenkomst in het Wereldhandelscentrum in Rot terdam. De OESO-landen zullen daarbij een verdeelsleutel moe ten bedenken, waarbij elk land meebetaalt naar gelang de groot te van zijn bruto nationaal pro- dukt. Rabbani voegde er voor alle duidelijkheid aan toe dat het ging om „een strikte privé-gedachte." De rest van zijn voordracht wijdde de consul voornamelijk aan de betrekkingen tussen de Arabi sche staten en Europa, waarbij het accent op Nederland lag. Felle kritiek uitte hij aan het adres van PvdA-voorman Joop den Uyl, die zijns inziens bitter weinig begrijpt van de dialoog tussen de Europese Gemeen schap (EG) en de Arabische lan den. Voor de rol van scheidsrech ter in het Midden-Oosten- DEN HAAG (GPD) - De persoon van een minister blijkt van grote invloed te zijn op het beleid van het departement dat hij of zij be stuurt. Daarnaast is het werk van de ambtenaren van grote beteke nis. De invloed van het parlement is daarentegen van wisselend belang (maar zelden erg groot), terwijl adviesorganen van de overheid beter allemaal opgehe ven kunnen worden. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit een onderzoek van de vak groep politicologie van de Am sterdamse Vrije Universiteit. De resultaten van het werk zijn neergelegd in het morgen ver schijnende boek „Haagse Mach ten" dat is geschreven onder lei ding van prof. dr. Jan van Put ten. Van Putten noemt het onderzoek „uniek" omdat de groep gebruik heeft kunnen maken van interne documenten van ministeries en van informatie uit de wekelijkse ministerraden. De onderzoekers hebben ook een groot aantal ge sprekken gevoeld met bewinds lieden, pressiegroepen en vele andere betrokkenen. De studie is gebaseerd op acht deelonderzoe ken naar de totstandkoming van maatregelen van overheidsbe leid. Door de komst van een nieuvve mi nister kan het beleid in een be paalde zaak ingrijpend verande ren. Het boek „Haagse Machten" geeft daarvan enkele duidelijke voorbeelden. Het gaat daarbij om wijzigingen die niet zijn afge sproken tijdens de kabinetsfor maties en die dus het gevolg zijn van het persoonlijk standpunt van de bewindsman of De wisseling van de wacht op een ministerie is een van de oorzaken dat de besluitvorming over een bepaalde zaak chaotische en willekeurige trekken kan gaan vertonen. Daardoor gebeurt het vaak dat een wet of een be stuursmaatregel er heel anders komt uit te zien dan oorspronke lijk in de bedoeling lag. De in vloed van ambtenaren daarop is zeer groot, die van het parlement daarentegen tamelijk klein. De oorzaken van de machteloos heid van het parlement zijn vol gens Van Putten niet zonder meer vast te stellen. Ten opzichte van haar verhouding met de rege ring geldt echter dat het parle ment voor het uitvoeren van haar verlangens altijd afhankelijk is van de medewerking van de rege ring (die is immers uitvoerende Saoedi-Arabië beledigd door documentaire LONDEN/HILVERSUM - Enge land heeft Saoedi-Arabië zijn spijt betuigd over het uitzenden van een film op de tv over de exe cutie van een Saoedische prinses die veroordeeld was wegens overspel. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van bui-, tenlandse zaken heeft dit van daag meegedeeld. De film, een gedramatiseerd verslag van de openbare executie van de 23-jari- ge prinses Deddah en haar min naar in 1977, werd uitgezonden door de onafhankelijke Engelse televisie "ITV". De minister van buitenlandse ken, lord Carrington, heeft een persoonlijke boodschap ge stuurd naar koning Chaled van Saoedi-Arabië en de Engelse am bassadeur, James Craig, heeft zijn vakantie in Londen bekort en is teruggevlogen naar Djeddah nadat Saoedi-Arabië zijn veront rusting over de film had geuit. Volgens de woordvoerder van buitenlandse zaken heeft de En gelse regering laten weten elke schade die hierdoor zou kunnen zijn toegebracht aan de betrek kingen tussen beide landen te be treuren, maar dat zij niet de be voegdheid heeft een dergelijk programma te verbieden. De woordvoerder verklaarde niets te weten van een dreigement van Saoedische zijde de diplomatie ke- of handelsbetrekkingen met Engeland te verbreken. De "Daily Mail" had hier melding van gemaakt. De documentaire 'De dood van een prinses' zal op woensdagavond 16 april door de NOS worden uit gezonden. Deze omroep ziet in de excuses van de Engelse regering aan Saoedi-Arabie vooralsnog geen reden om van uitzending af te zien. conflict, waarvoor Den Uyl zich opwerpt, is deze volgens Rabbani helemaal niet geschikt. Wijzend op een recent interview van Den Uyl, waarin deze uitvoe rig ingaat op de problemen in het Midden-Oosten, hekelde de con sul het uitgangspunt van de PvdA-leiden verbondenheid met het joodse volk. „Op die manier wil Den Uyl het Palestijns-Israë lisch conflict in verband brengen met de in christelijk Europa be gane misdaden tegen dat volk. Vanuit die positie wil hij een be middelende rol spelen!", aldus Rabbani. Daarmee heeft Den Uyl zich als bemiddelaar in het conflict „ge diskwalificeerd", meent de con sul. Rabbani: „Den Uyl houdt re kening met het verleden van de verdachte. Dat vind ik best. Maar dat brengt geen verandering in de schuld van Israël. Door zich aan Israëls zijde te scharen, veroor deelt hij het slachtoffer, de Pale- stijnen". Den Uyl zou zich, voor dat hij aan een bemiddelende rol toe is, eerst eens moeten bevrij den van zijn schuldcomplex, vindt Rabbani. „Een schuldcomplex, waaronder talloze Europeanen sinds de Tweede Wereldoorlog gebukt gaan". Toch wil Rabbani een dis cussie met Den Uyl niet uit de weg gaan. Hij praat liever met Den Uyl dan met Max van der Stoel (minister van buitenlandse zaken in het kabinet-Den Uyl). „Den Uyl beschikt tenminste nog over het nodige pragmatisme. Van der Stoel is te dogmatisch", aldus Mahmoud Rabbani. acht). Daar staat tegenover dat de ministers en ambtenaren niet altijd het parlement nodig heb ben om hun voornemens uit te voeren (omdat de regering over bevoegdheden beschikt waar voor zij het parlement niet nodig heeft). De belangrijke plaats die ambtena ren innemen, wordt onder meer duidelijk uit hun macht om in formatie wel of niet aan de minis ter door te spelen en om bijvoor beeld te bepalen welke pressie groepen wel of niet aan het woord zullen komen bij de beleidsvoor bereiding. Nijinski met ander stuk LEIDEN - De voorstelling van de groep N ij insky "Peter, of de schat uit de Noordzee" gaat niet door. In plaats hiervan zal dezelfde groep het stuk "Dames en hee- ren: tooneel!" brengen. Het stuk is ontstaan naar aanleiding van "Een zwanenzang" van Tsjechov. LEIDEN - In het Waaggebouw wordt vrijdag 11 en zaterdag 12 april een verkoopexpositie ge houden van sierkunst, schilder kunst en schrijfkunst. De ten toonstelling is gratis toegankelijk op vrijdag van 11 tot 17 uur en op zaterdag van 10 lot 16 uur. ROTTERDAM De Doelen - do 10, 20.15 uur Rotterdams Philharmonisch orkest, olv Bernard Haitink. Vrij 11, 20.15 uur. Rotterdams Philharmi- nisch orkest, olv Bernard Haitink. Zo 13, 20.15 uur het Neder lands Kamerorkest, olv Kees Bakels. Ma 14, 20 uur Zangmani festatie door koren uit de afdeling Rotterdam van de Kon. Chr. Zangerbond. Di 15,20 uur Deo Cantemus, Christelijk Residentie Mannenkoor, olv Arie Pronk. Woe 12, 12.45 uur Orkest Rotter dams Conservatorium. AMSTERDAM Concertgebouw - vrij 11, grote zaal. 20.15 uur Residentie orkest, olv Hans Vonk. Za 12, grote zaal, 15 uur. Matinee op de vrije zaterdag. Symfonie orkest van de Oostenrijkse omroep, olv Leif Segerstam. Kleine zaal, 20.15 uur. het Nederlands Kamerorkest, olv Kees Bakels. Zo 13, 11 uur, spiegelzaal: "Fur Elise", recht streekse radio uitzending van de NOS. Grote zaal, 20.15 uur Radio Philharmonisch orkest, olv Yoav Talmi. Ma 14, grote zaal, 20.15 uur Staatskamerorkest van Pardubice, olv Libor Pesek. Di 15. grote zaal, 20.15 uur. Emil Gilels, piano. Stadsschouwburg-do 10,20.15uur,het Nationale Ballet. Vrij 11 en za 12. 20.15 uur Publiekstheatcr met Moeder Courage", van Brecht. Ma 14. 20.15 uur RO-theater met "Wasteland", naar Theodore Roszak. Woe 16, 20.15 uur het Nederlands Dansthea ter. Centrum Bellevue - di 81 m vrij 25 (beh zo en ma), grote zaal, 20.30 uur Toneelgroep Centrum, "Mijn moeders courage", van George Tabori. Di 8 t m za 26(beh zo en ma), kleine zaal. 20.30 uur Henk Batenburgh met "Jij ook, of ik alleen". Carré - zo 13 en ma 14, 20.15 uur The Legends of Jazz en de tap-dance groep The original Hoofers. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 10, 20 15 uur Haagse Komedie: Bedrog", van Pinter. Vrij il en zo 13. 20.15 uur Haagse Kome die: "Volpone", van Ben Jonson. Za 12.20.15 uur Haagse Kome die, "Komieken", Griffiths. Ma 14. 20.15 uur "Moordkuil met o.a. Henk van Ulsen. Di 15, 20 15 uur. toneelgroep Theater met "De nachtegaal zong van Cecil P. Taylor. Congresgebouw - za 12, 20.15 uur Residentie orkest, olv Hans Vonk. Ci rcustheater - vrij 11 en za 12. 20 15 uur 1000 years of jazz Diligentia - za 12. 20.15 uur Cabaret Vangrail: 'De jonge weduwe zoekt een stapelbed". Zo 13, 14.30 uur. Kathryn Stott, piano. Ma 14, 20.15 uur Joseph Smith, piano HOT-theater - vrij 11 t/m zo 13,20.15 uur aspirantengroep van het Nederlands Danstheater met "De SpringplankZo 13, 14 uur: Kindertheater Pssstt: "Papalibre" Appeltheater - do 10 t, m za 12, "Eenoog". LEIDEN Schouwburg - vrij 11. 20.15 uur Frans Halsema met Je moet er geweest zijn". Za 12, 20.15 uur Storv-tournee van André van Duin, besloten voorstelling. Ma 14. 20 15 uur "Maskerade", Ne derlandse musical van Jos Brink en Frank Sand eis LAK-lheater vi n 11,20 30 uur N'um k> Peter chat uit d€ Noordzee". Za 12.20.30 uur. Onafhankelijk Toneel: "Stijl". Zo 13, 15 uur. kindervoorstelling: Moeten is niet leuk Stadsgehoorzaal do 10, 20 uur Residentie orkest. Kapelzaal K O - kapelconcert, 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23