Bewoners niet blij met woonwagens Veidse agenda Nog vaak over het fout oordeel vrouwencafé Hoorzittingen in Voorschoten: Praatavond Warmonds dorpsplan Winkeliers aarzelen met overstap naar nieuw koopcentrum DONDERDAG 10 APRIL 1980 Bouw van gloednieuw internaat gehandicapten schiet op in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Op dit ogenblik zijn al duidelijk de omtrekken zichtbaar van de twee stervormige pavil joens, die een onderdeel worden van het nieuwe in ternaat voor geestelijk ge handicapten aan de Zwet- kade in Zoeterwoude. Deze twee gebouwen worden een onderdeel van een com plex dat uiteindelijk plaats moet gaan bieden aan 315 pupillen. Nadat in oktober 1979 de eerste paal werd ge slagen is nu de eerste fase grotendeels afgerond. Hier na volgen nog twee fasen, welke in het voorjaar van 1982 zullen zijn afgerond. Bij de plannen voor de bouw van het complex is zoveel mogelijk nadruk gelegd op het contact van de bewoners met de "normale" maat schappij. Een voorbeeld hiervan is dat er een ge scheiden bouw plaatsvindt, dat wil zeggen dat de bewo ners in verschillende pavil joens worden gehuisvest. Verder staat kontakt met de Zoeterwoudse burgerij voorop. Na de bouwvak-vakantie zal het hoogste punt worden be reikt. Een naam van het nieuwe Ge- miva-complex is nog niet bekend. Hierover wordt nog intern beraad gepleegd. Na gereedkoming van het nieu we onderkomen voor de geestelijk gehandicapten zal het oude gebouw, "Huize de Weipoort" aan de Vrouwen- weg in Leiden afgestoten VOORSCHOTEN - In Voorschoten blijven de bezwaren tegen de komst van drie kleine woonwagenkampjes (met elk drie woonwagens) erg groot. Dat bleek gisteravond uit een tweetal hoorzittingen. Op de bijeenkomst werd nog eens gesproken over de geplande standplaatsen aan de Veurseweg, bij Allemansgeest en aan de Leidseweg-Noord. Tijdens de hoorzittingen viel re gelmatig het woord "discrimina tie". De omwonenden voelen zich gediscrimineerd ten opzichte van de woonwagenbewoners, omdat deze drie kleine stukjes natuur gebied ter beschikking krijgen. Regelmatig kwam de wens naar voren om in plaats van woonwa genkampjes negen woningen ter beschikking te stellen of gewoon houten huisjes. De wethouders Marselis en Eve- leens konden wel begrip opbren gen voor veel van de opmerkin gen, maar zij wezen op de plicht van het gemeentebestuur om de kampjes snel gereed te maken. Wanneer de gemeente geen ter reinen aanwijst, doet de provin cie dat. De hoorzittingen leverden echter geen enkel positief resultaat op. De bewoners in de omgeving blijven tegen de vestiging van de kampjes. "Jonge Voorschotena ren kunnen in hun eigen dorp nauwelijks huisvesting krijgen en mogen ook niet in een caravan gaan wonen. "Waarom moet de standplaatsennood van de woonwagenbewoners dan voor rang krijgen boven de woning nood", zo merkte een aanwezige op. Van de zijde van de gemeente werd meegedeeld dat iedere bewoner die meent dat zijn woonhuis in waarde daalt bij de komst van een VOORSCHOTENSE CAFE BESTAAT TWEE JAAR VOORSCHOTEN - Het vrouwencafé in Voorscho ten zal volgende week za terdag zijn tweede ver jaardag vieren. Met een optreden van de vrouwe lijke clowns "Strip en Zipper" zullen de eerste twee jaren van het vrou wencafé feestelijk worden herdacht. Het initiatief voor het Voorscho- tense vrouwencafé werd destijds genomen door mevrouw Thea Albering. "Ik was toen vanuit Leiden geïnteresseerd geraakt voor een vrouwencafé en vond dat er in Voorschoten ook zo iets op poten moest worden gezet", zegt Thea. "Ik heb toen adverten ties in de krant gezet met een op roep aan Voorschotense vrou wen. De eerste "bijeenkomst" heb ik toen alleen gezeten in café Landzicht, de gelegenheid waar de eerste vrouwenochtenden plaats vonden. Van lieverlee zijn er echter steeds meer vrouwen gekomen, zodat we op een gege ven moment met z'n twintigen bij elkaar zaten." Geremd Onder de vrouwen die destijds op de oproep van Thea reageerden waren ook Truus Starrenburg, Noor van Bachove en José Ron- Leidse jongen aangereden LEIDEN - Een achtjarige Leidse jongen uit de Lombokstraat is gistermorgen met een gebroken arm en been en met hoofdwon den in het Diaconessenzieken- huis opgenomen nadat hij door een 32-jarige Katwijkse automo bilist op de Willem de Zwijger- laan was aangereden. Volgens de politie stak de jongen ter hoogte van de Kooilaan onverwacht de straat over. WASSENAAR - De heer L.G. de Koning zal woensdag afscheid - nemen als loco-secretaris van de gemeente Wassenaar. Hij maakt namelijk gebruik van de regeling vervroegde uittreding. Van 16.00 tot 17.30 uur zal er een receptie worden gehouden in het raadhuis De Paauw aan de Raadhuislaan in Wassenaar. degh. Ze vertellen: "In het begin waren de bijeenkomsten vooral voor de gezelligheid. En omdat ze werden gehouden in een openba re gelegenheid waren er natuur lijk ook mannen in de ruimte aanwezig. Als er dan eens een se rieus gesprek was begonnen, ver stomden die mannen. Je zag ze als het ware hun oren spitsen en je zag ze denken: dat zijn ze dus, die José: "Ik geloof dat sommige vrouwen zich daardoor ook wel geremd voelden. Enkelen bleven erdoor weg. Toen konden we la ter de beschikking krijgen over de Lindehoeve. Maar de combi natie vrouwencafé en Lindehoe ve, daar waren we helemaal niet tevreden mee. Veel mensen den ken namelijk dat iemand die naar een vrouwencafé gaat, of les bisch, of vies, of mannenhaatster, of alles tegelijk is. Als zulke vrouwen dan ook nog in de Lin dehoeve samen komen, de Lin dehoeve, die destijds ook niet zo gunstig werd gezien in de ogen van menig Voorschotenaar, dan hoef je niet meer te verwachten dat vrouwen nog zo makkelijk zouden komen." Het vrouwencafé was dan ook blij dat in september van het vorig jaar het welfare-gebouw van het Rode Kruis aan de Leidseweg kon worden betrokken. Voor de ze ruimte zijn de vrouwen geen huur verschuldigd. Bovendien kregen zij dit half jaar voor het eerst een subsidie van 640 gulden van de gemeente Voorschoten. Dat geld komt uit een speciale pot die de gemeente heeft om emancipatie te bevorderen. "Dat betekent toch wel erkenning voor het werk datje doet", vinden de vrouwen. De vrouwen komen nu twee avonden per maand bij elkaar aan de Leidseweg. Eens in de maand is er een thema-avond. Aan de hand van een boek wordt er dan een bepaald probleem bespro ken. Ook hebben de vrouwen eens een vrouwenfilm gedraaid. De onderwerpen die worden be sproken zijn erg gevarieerd, en bepalen ook het aantal vrouwen dat erop af komt. Mannensoos Zijn mannen nu werkelijk taboe in het vrouwencafé? Noor en Truus: "Dat >s nu een vraag, die zou aan een mannensociëteit nooit wor den gesteld. Mannen hebben al eeuwenlang hun clubjes, maar vrijwel nooit wordt hun gevraagd waarom daar geen vrouwen wor den toegelaten. Wanneer de echt genotes worden uitgenodigd, zo als met Koninginnedag zal ge beuren, dan heet dat een hoge uitzondering. Wij willen niet het zelfde omgekeerd doen. De vrouwen moeten eerst met elkaar leren praten, misschien dat we dan eens zover komen dat we het vrouwencafé zichzelf overbodig maakt en mannen en vrouwen op gelijk voet samen verder kunnen gaan." Thea is het daar maar ten dele mee eens: "Ik denk dat ik het altijd wel leuk zal blijven vinden om als vrouwen onder elkaar te kunnen blijven praten. Daar moet dan wel een speciale gelegenheid voor blijven, zoals het vrouwen café dat is." En José: "Wel komen er nog steeds te weinig vrouwen op het café af. Er bestaat een heel verkeerd oordeel over. Als ik bij voorbeeld vertel dat ik naar het vrouwencafé ga, dan wordt er ge zegd "zo ben ik niet". Maar ze we ten dan niet eens wat er hier ge beurt. Laat de vrouwen toch eerst eens komen kijken voordat er verkeerde oordelen worden ge veld." CONNY SMITS Thea Albering: "Vrouwen-praatgelegenheid moet blijven" WARMOND - De bewoners van de bebouwde kom in Warmond kunnen eind van deze maand en begin juni meepraten en mee denken over het bestemmings plan dat zal worden opgesteld voor het gebied waarin zij wonen. Op 28 april is in de hal van het gemeentehuis een eerste infor matie-avond, die gevolgd wordt door een inspraakavond op 9 juni in het gebouw van de Leerhoeve. Al jaren streeft de gemeente Warmond naar een goede rege ling voor de bebowude kom van het dorp. Dit gebied wordt nu overdekt door een lappendeken van kleine bestemmingsplan netjes, waardoor een onsamen hangend en onduidelijk beeld ontstaat. Bovendien vraagt ook de toekomstige ontwikkeling van dit zo dicht bevolkte deel van de gemeente een op deze tijd afge stemde regeling. Daarvoor wil de gemeente één alle somvattend bestemmingsplan vaststellen. Omdat zo'n regeling niet zonder gevolgen zal zijn voor haar inwoners van dit gebied, werd een inspraakprocedure in het leven geroepen. Deze heeft een tweedelig doel: de bewoners zo tijdig mogelijk bij de voorbe reiding van het nieuwe plan te be trekken en verder zo vroeg mo gelijk op de hoogte te zijn van hun wensen op bouwkundig en planologisch gebied. Deelnemers aan de informatie avond kunnen voor inlichtingen vooraf terecht bij de gemeente. Alle bezoekers krijgen op de avond een vragenformulier mee, waarop men zich over de diverse doelstellingen en de wijze van uitvoering daarvan kan uitspre ken. De resultaten van deze vra genformulieren (die men overi gens vóór 13 mei weer bij het ge meentehuis moet inleveren) zul len dan op 9 juni op de eigenlijke inspraakavond worden bespro ken. woonwagenkamp, eventueel een beroep kan doen op het gemeen tebestuur, indien aan te tonen is dat inderdaad waardeverminde ring vast staat. Verwacht wordt in elk geval dat vele bewoners pro test zullen aantekenen indien het gemeentebestuur de huidige plannen ter visie gaat leggen. Wethouder Eveleens zelf meent dat binnen een jaar de kampjes kunnen worden gerealiseerd. Stedebouwkundige Schreurs zette gisteravond in het scholencom plex Noord-Hofland en in "De Werf' op de beide hoorzittingen uiteen, dat gezocht is naar het meest aanvaardbare compromis. Voorschoten ziet geen kans om een kamp voor negen woonwa gens te realiseren, omdat geen enkel terrein binnen de gemeente voldoet aan de dringende eis van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk dat binnen 800 meter centrum voorzieningen moeten zijn. Gekozen is daarom voor drie kleine kampjes, waarvan er twee aan de eis van 800 meter voldoen (Veur- seweg/Rosenburghlaan en Leid- seweg-Noord/Noord-Hofland- brug). Het terrein bij Allemans geest ligt iets verder van de be bouwde kom. Om een spoedige bouw mogelijk te maken, is de gemeente aangewezen op grond welke eigendom is van de ge meente of de provincie. LEIDERDORP - De win keliers die van plan waren een zaak te openen in een nieuw winkelcentrum op de plek van het oude Lei- derdorpse raadhuis blij ken geschrokken van de voorwaarden die de ge meente stelt. De uitvoe ring van de plannen stokt daarom momenteel enigs- De middenstanders maken vooral bezwaar tegen de regeling rond eventuele verkoop van de winkel in de toekomst, "zodra we later van plan zijn om onze winkel te verkopen, moeten we aan de ge meente vragen voor welke prijs dat mag. Die voorwaarde is on beperkt geldig. Mógen wij mid denstanders daar misschien be zwaren tegen hebben. Wij heb ben geen pensioen als zelfstandi ge ondernemer. Dus willen we ons niet aan zo ri regel vastleg gen; we moeten aan onze toe komst denken", aldus bakker Hendriks, één van de tien mid denstanders die nu nog zijn win kel in de Hoofdstraat heeft. Santhorst zijn er een paar geko men. Wie weet hoe lang dat onze plannen zal tegenhouden. Ver geet niet dat Winkelhof al een jaar open is, wanneer wij op zijn vroegst met onze "tegenhanger" kunnen starten. In dit stadium vraag ik mij dan voorzichtig af waar ik mee bezig ben", aldus Hendriks. De middenstanders hebben van het gemeentebestuur inmiddels al een brief gehad waarin wordt aangedrongen op een snelle be slissing óver het plan. Of dit zal helpen alles nog op tijd in de ge meenteraadsvergadering van mei te krijgen lijkt nu de vraag. Alleen plichten "Zoals het er nu naar uitziet hebben we alleen maar plichten en ei genlijk geen rechten", zegt Hen driks, die wel toegeeft dat de ge meente door het opzettelijk laag houden van de verkoopprijs van het oude raadhuis, de midden standers die het gebouw willen kopen een soort subsidie geeft. Hendriks vertelt verder dat het heel belangrijk is dat de leefbaar heid in het oude dorp gehand haafd blijft. "En dat kan alleen wanneer er winkels in de buurt zijn". Nier vrolijker "Op dit moment is het zo dat er zo'n vier zaken binnen afzienbare tijd hun tent zullen sluiten. Dat is ra dio Hertog, Meyer de schoenen zaak, want die gaat naar het nieuwe winkelcentrum in "Win kelhof', evenals slijter Van de Bos. Ook Vermeulen heeft plan nen om eventueel over een half jaar te sluiten. Dit toekomstbeeld maakt het er allemaal niet vrolij ker op. Wij willen dan ook moge lijkheden voor ons geld", zegt Hendriks. Hij is inmiddels wel pessimisti scher geworden over de eerder zo enthousiast gestarte winkelcen trumplannen. "Ik weet dat er uit de buurt enkele bezwaarschrif ten zijn binnengekomen. Ook uit Donderdag Stadsgehoorzaal - familieconcert, Resi dentieorkest, 19.30 uur. 't Parlement - Nieifwe Rijn 52, ruilbeurs "De Verzamelaar", 19.30-22 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, Japanse film, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, vrouwenfilm, 21 uur. Zoeterwoude - 20 uur, "Ons Huis", ver gadering Oranjecomité. Voorschoten - cultureel centrum, hoor zitting Nassauwijk. Vrijdag Leiden Museum voor Volkenkunde, 13.45 uur, themadag Indianen. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 4 april tot maandag 08 uur door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; en apotheek Be ker, Kempenaerstraat lb, tel. 153274; maandag 08 uur tot vrijdag apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136 en apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Voor spoedgevallen kan men van een taxi gebruik maken, uitsluitend na elf uur 's avonds. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; ten zui den van de Run 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rijndijk - Gezondheidscentrum, Berkenkade, Leiderdorp, tel. 410131; spreekuur ma. t/m vrij. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - M. Huysdens, v. Speykstraat 248, Lisse, tel. 02521-13353. Dierenartsen Y. Krol, Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 153266; F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057; t/m eerste paasdag B. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Boycot De PSP afdeling bollenstreek houdt a.s. maandag 14 april een thema-avond over een mogelijk boycot van de Olympische Spe len in Moskou. Als sprekers zijn onder anderen uitgenodigd de PSP-er Van der Spek en de se cretaris van de commissie bui tenland van de Tweede Kamer, VVD-er De Vries. Ook Amnesty Internatvonal verleent aan de avond haar medewerking. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Voor betaling abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van Jaarabonnement f 173,70 Jaarabonnement per post f245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A A.M. Schuurmans Rubriekchefs: A. van l eeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 71-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2