LEIDSCH DAGBLAD bloedbad Salvador Weer in El mijnders Gegijzelden in Iran bekennen spionage Casper voor de wet een meisje Belinto'sJlwie mm" Minister zaai, BH2H CKM verwarring op ministeries vandaag „Vliegende Non helpt zoeken naar Leids kind FORD RIJNLAND B.V. Extra koopavonden PAASMEUBELSHOW Het nieuwe nummer is 071-143545 DONDERDAG 10 APRIL 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36136 Directeur- G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singe 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs zie colofon Trouwpartij even aan zijden draad (Van één t r verslaggevers) GOES -Op de ministeries van landbouw en economische zaken is vanoch tend grote verwarring ontstaan over een redevoering die de nieuwe minister van landbouw Braks gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Goes heeft gehouden. In zijn betoog suggereerde hij dat het voor Nederland onmogelijk is om iets te doen aan de import van appelen uit Oost-Duitsland, omdat dit land formeel lid van de Europese Gemeenschap zou zijn. Navraag op de betrokken ministeries leerde vanmorgen dat over de juist heid van die uitspraken van de op landbouwgebied zeer deskundige geachte Braks allerminst eensgezindheid bestaat. "Ik heb er nog nooit van gehoord. Het lijkt me onmogelijk", riep een voorlichter op economische zaken. "Het zou me zeer verbazen als het zo was, maar ik zal het uitzoeken", antwoordde een informant op land bouw. Deze laatste kwam na een aantal telefoontjes tot de volgende conclusie: "Braks heeft waarschijnlijk wel gelijk. West-Duitsland beschouwt het grondgebied van Oost-Duitsland nog steeds als het zijne, vandaar dat die redenering wel klopt". Op de vraag tot welke andere verrassende gevolgen die opvatting dage lijks moet leiden: "Ik zou het niet weten 30 PAGINA'S Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Even heeft het huwelijk van Casper Paauw en Ella Lindhout aan een zij den draad gehangen. Casper een uit de kluiten gewassen Rijnsburger, was voor de wet een.... meisje. Na 26 jaar kwam hij hier pas achter. Dat was toen hij een uittreksel uit het geboorteregister nodig had om te kunnen trouwen. Daar stond het duidelijk op: Casper Paauw, vrouwelijk geslacht. Casper is direct teruggegaan naar de ambtenaar die hem het uittreksel had verstrekt. "Dat gaf wél een consterna tie", herinnert Casper zich nog. "Zo kon ik niet trouwen, zeiden ze. Daar zat ik toch wel een beetje mee in m'n maag", geeft de Rijnsburger eerlijk toe. Om alles in kannen en kruiken te krijgen moest er heel wat gebeuren. Casper moest in de eerste plaats naar een arts die een verklaring moest afgeven dat hij een gezonde Hollandse knul was. Met die verklaring moest hij weer naar de kan tonrechter. Want die moest bepalen of 'meisje' in het ge boorteregister in jongen' mocht worden veranderd. De dag waarop de jonge Rijns burger naar de dokter stapte was niet zo best gekozen: 1 april. "Hij dacht echt dat het een grap was", lacht Casper nu. "Ik moest heel het verhaal uit de doeken doen. Dat erfou- Droog weer Droog weer met af en toe wolkenvel den, ook hier en daar zon. In de ochtend mogelijk mist. Minimumtemperaturen van 5 tot 2 graden, maximumtemperaturen van 10 graden aan zee tot 15 graden in het bin nenland. Matige noordwestenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 APKIL Zon op: 6.51 uur; onder: 20.28 uur. Maan op: 5.21 uur; onder: 15.35 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.18 en 13.03 uur. laagwater te Katwijk om 8.17 en 21.09 uur. ten waren gemaakt bij de aangifte van de geboorte en zo. Pas toen kreeg ik die ver klaring. Gelukkig is de zaak nu opgelost. Gisteren kreeg ik een telefoontje van de gemeen te dat we 17 april kunnen trouwen. Alleen moet ik nog bericht van de kantonrechter krijgen". Ella, Caspers verloofde, onder streept nog eens dat haar aanstaande een echte man is. "Dat weet ik na al die jaren wel. 't Is een boom van een vent". Ambtenaar De Jong van de burgerlijke stand in Oegst- geest, waar Caspers vader zijn kind aangaf, weet niet óf de fout bij de gemeente moet worden gezocht óf bij de va der. "Het gebeurt wel eens dat een vader zo zenuwachtig is dat hij melding maakt van de geboorte van een dochter ter wijl het een zoon moet zijn. Als hij dan ook nog niet goed luis tert als de acte wordt voorge lezen, valt er niks meer aan te veranderen. Dan is het wette lijk vastgelegd". Dat Casper pas na 26 jaar ont dekte dat hij een 'meisje' was, kwam omdat hij nooit een uit treksel uit het geboorteregis ter nodig heeft gehad. Casper gaat nu in elk geval als 'echte' man door het leven. Het amb telijk papiertje waarop staat dat hij een 'vrouw' is, bewaart hij zorgvuldigDit gaat in een lijstje. Om later aan z'n kin deren te laten zien hoe bijzon der hun 'vader' wel was. SAN SALVADOR (AP) - Een zegsman van de Na tionale Garde in El Sal vador heeft bekendge maakt dat in de plaats Co- jutepeque, ongeveer 30 kilometer ten noordoos ten van San Salvador, veertien boeren zijn ge dood. De zegsman, die niet bij naam ge noemd wenste te worden, ver klaarde dat de boeren door linkse guerrillastrijders waren gedood, als een wraakactie tegen boeren die weigeren met hen samen te werken. Landbouwers daarente gen verklaarden dat de boeren waren gedood door een rechtse groepering. Volgens de woordvoerder van de garde zou een groep zwaar bewa pende guerrillastrijders in olijf groene uniformen en met rode zakdoeken voor het gezicht graanvelden hebben verbrand en de boeren gedood. Hij zei dat zij leden waren van het Linkse Re volutionaire Volksblok en de Li ga van de 28ste februari. Een andere zegsman van de garde verklaarde dat er weliswaar veer tien lichamen waren aangetrof fen, maar dat het werkelijke aan tal slachtoffers veel hoger was, wellicht vijftig. Autoriteiten ontdekten verder on geveer 70 kilometer ten noord westen van de hoofdstad een kamp van guerrillastrijders met grote hoeveelheden wapens en explosieven. Bij een schietpartij tussen guerrillastrijders en gar disten kwamen vier mensen om het leven. In de hoofdstad werden bij afzon derlijke incidenten zes mensen gedood, aldus de politie. Een groep gewapende jongeren voer de een aanval uit op een pa trouille van de politie nabij de universiteit van San Salvador. De politie verklaarde dat bij een korte schotenwisseling één jeug dige activist om het leven kwam en drie anderen werden verwond. EIKEN massief, fineer, parketvloeren, tri plex, deuren, vensterbanken, lij sten, lambrizering, bielzen, meu belpanelen, wandplaten, schrootjes, meubelplaten, enz. enz. tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelf bouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071 -899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdag tot 5 uur geopend. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De driejarige Leonie Heymans uit de Javastraat heeft gisteren voor de nodige paniek en opwinding gezorgd door haar urenlange verdwijning. Rond vier uur in de middag werd ze voor het eerst vermist en pas drieënhalf uur later vond men haar met haar blauwe fietsje in de Van Effendreef in Leider dorp, kilometers verwijderd van het ouderlijk huis. De appel is niet ver van de boom gevallen. De televisie- en filmactrice Belinda Meuldijk - dochter van de schrijver van de be kende Pipo-serie - heeft nu zelf ook wat geschreven. Een boek nog wel. Het heet „Mooie mensen", het is een roman en het gaat over jonge mensen in een geromanti seerde popwereld. Het werd van illustraties voorzien door de popzanger Herman Brood. Gistermiddag werd het aan de pers gepresenteerd. PAGINA 5 Meeste watervogels zoeken 's winters beschutting in Ne derland. PAGINA 7 EG-landen in beraad over boycot Iran. pACJ1NA Bevrijdingstheologie tussen wal en schip. PAGINA 11 "Kerk moet positie kiezen". PAGINA 15 Real Madrid staat met één been in de finale voor de Eu ropa Cup, want de 2-0 zege op Hamburg SV wordt alge meen voldoende geacht. Zo zal er ook een voetbalwon dertje moeten gebeuren wil Ajax die finale nog halen. Nottingham Forest was gis teravond heer en meester: ook 2-0. PAGINA 17 Poolse oud-strijders "verge ten". PAGINA 23 Industriebond FNV wil cao vnnr t» ia->r Bij de grootscheepse zoekactie die de Leidse politie onmiddellijk op touw zette, en waaraan ook een speurhond deelnam, kreeg men de steun van ruim 65 zendama teurs. Opgeroepen door een zend amateur, opererend onder de naam "De Vliegende Non" wer den 27mc-ers, die over een auto beschikken, opgeroepen om mee te doen aan de speuractie. Omdat het meisje voor het laatst was gesignaleerd op de Willem de Zwijgerlaan gaf "De Vliegende LOS ANGELES (AP) - Twee Ame rikaanse gegijzelden hebben voor de Iraanse televisie bekend te hebben gespioneerd voor de Verenigde Staten. De twee ge gijzelden werden op de televisie geïnterviewd door ambassade- bezetters. De namen van de Amerikanen zijn niet onthuld. Zij waren beiden tussen de twintig en dertig jaar oud. Bettine Vriesekoop door griep geveld BERN - Bettine Vriesekoop, die deelneemt aan de Europese strijd om de tafeltennistitels in Bern is geveld door griep. De 18- jarige Hazerswoude werd van morgen wakker met een koorts die schommelde tussen de 39 en 40 graden. Trainer Bakker voelde niets voor een behandeling met antibiotica en heeft zijn pupil naar bed ge stuurd. Vanmiddag kon Bakker nog niet meedelen of Bettine zou kunnen meedoen aan het indi viduele toernooi. Non" opdracht aan alle mobiele radiostations om naar de IJssel- meerlaan te gaan om vandaaruit de zoekactie te beginnen. De drukte die daar ontstond was zo groot dat de weg werd geblok keerd. Daarom werden alle eige naars van de "bakkies" opgedra gen naar het parkeerterrein van de Groenoordhallen te gaan. Er werd onder meer gezocht tussen de kermisattracties die er nog van het paasweekeinde stonden. Rond half acht kreeg de Leidse po litie een telefoontje van een gezin uit de Leiderdorpse Van Effen- dreef dat het meisje met het fietsje daar was aangetroffen. Vermoedelijk is de driejarige Leonie daar terecht gekomen via de Willem de Zwijgerlaan en de Engelendaal. De Leidse politie liet vanochtend weten, zich ten aanzien van de hulp van zendamateurs, gereser veerd op te stellen. "We wachten de toekomstige ontwikkelingen op dit gebied eerst rustig af', al dus een politiewoordvoerder. Een van de gegijzelden verklaarde hoe het Nationale Veiligheidsbu reau van de Verenigde Staten en de Centrale Inlichtingendienst (CIA) vanuit een geheime op slagplaats Iraanse telefoonver bindingen en computeractivitei ten hadden opgevangen en afge luisterd. Verder zeiden de gegij zelden compromitterende foto's te hebben gezien van de zuster van de afgezette sjah met parlen- tariërs. Onaanvaardbaar De negen landen van de EG vinden dat de houding van de Iraanse au toriteiten in de zaak van de Ame rikaanse gegijzelden "onaan vaardbaar is". Dit blijkt uit een verklaring die de ministers van buitenlandse zaken van de Euro pese Gemeenschap in Lissabon hebben gepubliceerd. In de verklaring spreken de negen hun solidariteit uit met de Ver enigde Staten en met het Ameri kaanse volk en geven zij uiting aan hun "zeer grote ongerustheid over deze ernstige en voortdu rende inbreuk op de fundamen tele regels van het internationaal recht". (Zie ook pagina 9). Van Agt deed het wat rustiger aan DEN HAAG (GPD) - Minis ter-president Van Agt heeft het de afgelopen we ken "wat rustiger aan ge daan". Volgens de Rijks voorlichtingsdienst is hij niet ziek "maar werkt even in een lager tempo". De grote drukte van de laatste tijd heeft bij de premier kennelijk zijn tol geeist. Van Agt zegde gis teren zelfs een spreekbeurt af die hij voor het CDA in Goes zou houden. De kersverse land bouwminister Braks nam zijn plaats in. Aanvankelijk zou Van Agt ook de ministerraad van morgen niet voorzitten, maar vandaag liet hij weten zich daarvoor weer vol doende fit te voelen. Hij zal volgende week weer zijn ou de tempo hervatten. Dat moet ook wel want hij vertrekt zater dag voor een officieel bezoek naar Indonesië. al diegenen, die met Pasen geen gebruik konden maken van onze Paasshow, ge ven wij t/m 12 april ook de gelegenheid om een auto te kopen met 5 versnellingen erin en 10 er bovenop. Zie onze advertentie elders in dit blad. donderdagavond tot lOuur vrijdagavond tot lOuur is LU» Leiden ^Be,e~,,l. Sl.ednK»! M EU BELEN laWte's' Nou n«e' LEIOEN Lange Gracht 5 (aan de LISSE Kanaalstraat Heereweg T Per 1 april is het telefoonnummer voor de sleutel tjes gewijzigd. Alle andere directe sleuteltjes nummers zijn per 1 april vervallen. Leldsch/Alphens. Dagblad

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1