Ajax ziet nog wel perspectieven Real met één been in finale na zege oj2 Hamburger SV Francis beste Vrij -mm GRIEKSE SPELERS WEER IN STAKING Europa Cup in cijfers DONDERDAG 10 APRIL 1980 SPORT PAGINA 17 Europa Cup I bertson 2-0. Toeschouwers: 31.244. Scheidsrechter Daina (Zwi.). Real Madrid-HSV Hamburg 2-0 (0-0). 66. Santillana 1-0, 78. Santillana 2-0. Toe schouwers 125.000. Scheids rechter Christov (Tsj.). Europa Cup II Nantes-Valencia 2-1 (1-0). 25. Baronchelli 1-0, 55. Kempes 1-1, 79. Baronchelli 2-1. Toe schouwers: 22.000. Scheids rechter: Eschweiler (Wdl). Arsenal-Juventus 1-1 (0-1). 10. Cabrini (strafschop) 0-1, 86. Bettega (eigen doel) 1-1. Toe schouwers: 51.998. Scheids rechter: Cörver (Ned). UEFA-Cup Bayern München-Eintracht Frankfurt 2-0 (0-0). 50. Hoe ness 1-0, 76. Breitner 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: Padar (Hon). Toeschouwers: 10.000. Stuttgart-Borussia Mön- chengladbach 2-1 (0-0). 72. Michel 0-1, 85. Ohlicher 1-1, 88. Volkert 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: Courtney (Gbr). Toeschouwers: 30.000. Benauwd moment voor het doel van HSV. Kaltz redt op de doellijn, doelman Kargus en Laurie Cunningham kijken gespannen toe. MADRID - Real Madrid heeft vriend en vijand ver rast. Niemand bijna geloofde in een overwinning op de Hamburger SV in de halve finales van het Euro- pa-Cup-I-toernooi. In de ogen van de meesten was Real, dat in de nationale competitie zich week in, week uit moet inspannen om de aansluiting met koploper Real Sociedad niet te verliezen, kansloos tegen de Westduitsers. Vooral dan omdat het verde digend niet goed zit. Wel, de defensie van Real Ma drid heeft zich gisteravond niet hoeven te bewijzen. Door voortdurend aan te vallen werd de verdedi ging ontzien. NOTTINGHAM (ANP) - Brian Clough vond dat zijn Nottingham Forest een beste wedstrijd had gespeeld en tussen elf goede spelers vond hij Trevor Francis de uitblinker. "Ik geloof niet dat ik Francis voor Forest ooit zo'n goede wedstrijd heb zien spelen. Hij was 90 minuten geweldig. De manier waarop hij heeft voor komen dat Krol mee kon gaan in de aanval was perfect. Er was overigens geen opdracht, goede voetballers doen zoiets uit eigen initiatief. Ik had de mensen alleen wel gezegd dat ze moesten proberen te voorkomen dat Krol mee in de aanval ging. Hoe ze dat zouden uitvoeren was hun taak. Met het resultaat ben ik meer dan tevreden. Tegen het eind van de wed strijd waren wij zo sterk, dat we van tijd tot tijd ballen op Shilton hebben moeten terugspelen, gewoon om hem warm te houden. Ik geloof dat dat voldoende zegt. Twee-nul is een uitstekende positie voor de volgende wedstrijd". De door de 125.000 toeschou wers met zeer veel vreugde begroete 2-0-overwinning bewijst nog eens dat voor spellingen in een toernooi als dat om de Europa Cup niets te betekenen hebben. Real Ma drid en niet de huizenhoge fa voriet HSV staat met één been in de finale. Real Madrid-HSV kreeg een opwindend begin. Binnen vijf minuten had de thuisploeg tot driemaal toe de gelegen heid te leiding te nemen. Hoekschoppen van Juanito en Cunningham zorgden voor de nodige problemen in de defensie van HSV. Doelman Rudi Kargus kwam in beide gevallen te kort en moest bij Reals eerste corner op de doellijn worden geassisteerd NOTTINGHAM (GPD) - Hoewel Ajax zijri'luchtkasteel grotendeels zag veranderen in een ruïne zien de Amsterdammers nog wel degelijk perspectieven tijdens de herstelwerk zaamheden over twee weken tegen Nottingham Forest. Dat optimisme is dan voorname lijk gebaseerd op het feit dat Ajax weliswaar op kwaliteit royaal werd geklopt, maar de uiteindelijke verlies- en winstrekening (2-0) tot stand zag komen via twee onfortuinlijke doelpunten. Het eerste vond plaats in de 33ste minuut toen de bal uit een hoek schop van Robertson via het hoofd van Lerby en de knie van Wijnberg voor de voeten van uit blinker Trevor Francis caram boleerde, die doelman Schrijvers simpel kon passeren. De tweede treffer diende zich een kwartier na rust aan toen de bal eerst ach ter de achterlijn van Ajax be landde, vervolgens mét een lob door Francis over Schrijvers werd gespeeld en tenslotte tegen de hand van voorstopper Zwam- bom stuiterde, waardoor Robert son vanaf de elfmeterstip mocht Vooral die tweede goal inspireerde Ajax tot een protestactie aan het adres van de Zwitserse scheids rechter André Daina, temeer ook omdat zijn grensrechter op dat moment met zijn gedachten heel ergens anders leek te vertoeven en bovendien niet met de aanval van Forest was meegelopen. Schrijvers: „Voor zover ik het heb kunnen zien is die bal over de lijn geweest". Ook het vervolg van de actie van Francis riep de nodige vraagte kens op. Zwamborn: ,,De bal stuiterde door het ongelijke veld op een heel vreemde manier op.. Normaal gesproken had ik hem gemakkelijk kunnen wegtrappen maar nu kwam die zo raar op me af dat me dat niet lukte. In plaats dat ik kon opruimen, kreeg ik de bal tegen mijn hand aan. Volgens de letter van de wet was het een handsbal, maar ik vond het in dit geval erg gezocht en overdreven. Als je de bal bewust tegenhoudt is het geen punt, maar nu was het niet meer dan wat iedereen aan geschoten hands noemt". Ruud Krol: „Drie, vier keer werd er niet gefloten toen iemand de bal tegen zijn arm kreeg, maar juist die ene keer in het strafschopge bied wel". Forest had nauwelijks of geen kansen gehad en dan krijg je op eens van die rotgoals tegen. Na dat tweede doelpunt was de wed strijd voor ons opeens kapot. Ik heb er toen even over gedacht om wat aanvallender te laten spelen, maar ik heb toch maar voor ze kerheid gekozen. Waren wij meer gaan ondernemen dan hadden wij het risico van een derde doel punt gelopen en hadden wij het helemaal kunnen vergeten. Nu zie ik met die 2-0 nog wel moge lijkheden. Hopeloos is het zeker niet voor ons. Een verlenging in Amsterdam moet haalbaar zijn. We liggen er echt nog niet uit". Beenhakker vergat daarbij ge makshalve dat Nottingham Fo rest in bijna twee jaar Europa- Cupvoetbal bewezen heeft dat het in uitwedstrijden minstens zo sterk is als op de eigen city ground, waar bijna 32.000 toe schouwers gisteravond voor een recordrecette van 700.000 gulden zorgden. Op eigen terrein hebben de 'reds', die zich vorig jaar na Real Madrid destijds de succes volste nieuwkomers mochten noemen op het Europese po dium, alleen in de vorige ronde een nederlaag moeten incasseren tegen Dynamo Berlin. Op vreemde bodem hebben de En gelsen in bijna twee jaar vijf maal gewonnen en driemaal gelijkge speeld. „Die staat van dienst lijkt Nottingham Forest dan ook ge makkelijk in staat te stellen om voor de tweede maal in successie door te dringen tot de finale. Te meer ook omdat het op eigen veld zo veel individuele klasse toonde dat het zelfs favoriet is voor de return in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Uitzondering Argumenten Al met al dacht trainer Leo Been hakker over genoeg argumenten te beschikken om vast te stellen dat Ajax ten onrechte met 2-0 had verloren en daardoor een belo ning voor zijn „zeer goede spel" had misgelopen. „Nottingham In de persoonlijke duels scoorde Ajax slechts bij hoge uitzonde ring. De Amsterdammers slaag den dan ook bepaald niet in hun opzet. Een uur lang had Been hakker zijn ploeg 's middags voorgehouden dat het contact tussen Francis en Birtles niet tot stand mocht komen, dat Krol achter zijn defensie zou blijven, dat de vier middenvelders steeds assistentie zouden verlenen en dat alleen Ling (op rechts) en Ta- hamata (op links) aan offensieve acties zouden denken. In grote lijnen werd die tactiek door Nottingham Forest echter ge dwarsboomd. Francis en Birtles manifesteerden zich weliswaar niet als de 'Siamese tweeling', die zij de laatste weken in de compe titie steeds zijn geweest, maar daar stond tegenover dat Francis nadrukkelijk herinneringen op riep aan de Europa Cup-finale vo rig jaar in München, waarin hij zijn naam waarmaakte door zich uit te roepen als matchwin- door Kevin Keegan, omdat Laurie Cunningham, de Brit se international in de Spaanse ploeg, met het hoofd hoger reikte dan Kargus met de handen. Ook HSV kreeg in die eerste, opwindende minuten een goede mogelijkheid, maar Milewski raakte de bal te zacht om doelman Garcia Remon daadwerkelijk problemen te bezorgen. Het was eigenlijk de enige keer dat de Spaanse doelman in de eerste helft in actie moest komen. Real Madrid beheer ste het duel in de eerste 45 minuten zo, dat Garcia Re mon de zaken rustig van af stand kon gadeslaan. Overtreding HSV kwam nauwelijks aan aanvallende acties toe, omdat het de handen vol had om de zaken achter onder controle te houden. Vooral de kwikzil verachtige spitsspeler Juani to maakte het de Westduitsers moeilijk. Niet zelden moest hij door middel van een over treding worden afgestopt Ook de voortdurend zwer vende Cunningham sneed af en toe zeer'soepel door de Duitse afweer. Een forse overtreding van Felix Magath tegen de Brit kwam de West- duitse aanvoerder op een gele kaart te staan. Pas tegen het einde van de eer ste helft werd de Spaanse druk wat minder en kon zo waar ook HSV aan aanvallen gaan denken. Horst Hru- besch, de eenzame spits van HSV, kreeg een redelijke kans, toen Magath een knap pe voorzet losliet, waarop Garcia Remon zich verkeek. De kopbal van de wat bonki ge aanvalsleider had echter te weinig kracht en was boven- Het eerste doelpunt van Nottingham Forest. De niet zichtbare Trevor Francis straft een mistrap van Ajacied Dick Schoenaker af. Piet Wijnberg (in het doelen aanvoerder Ruud Krol rkijken verschrikt toe. Ergernis Francis was 90 minuten lang een bron van ergernis voor Ajax. En dan vooral voor linksachter Peter Boeve, die een studie heeft kun nen maken van de rug van de man van 4,5 miljoen. In al zijn on ervarenheid was Boeve de dren keling die zonder zwemvest in het diepe was gegooid. Francis sleurde hem steeds het hele veld over, waarbij Boeve overigens maar zelden gebruik maakte van de noodrem. In tegenstelling tot zijn collega op de andere vleugel, Piet Wijnberg hoewel die dit sei zoen maar acht van de 29 compe titieduels in actie is gekomen (waarvan dan nog drie maal als wisselspeler) had hij de voorkeur gekregen boven Wim Meutstege, die slechts twee duels heeft moe ten missen. Wijnberg maakte zijn uitverkiezing 'waar' door de getructe John Ro bertson regelmatig te schoppen, waardoor hij een groot deel van de 20 overtredingen van Ajax voor zijn rekening nam. Mede daardoor diende het gevaar van Nottingham zich voornamelijk aan via de rechtervleugel. Niet alleen in de persoon van Francis, maar ook dank zij Martin O'Neill, die Lerby simpel aftroefde en rechtervleugelverdediger Viv Anderson, die bepaald geen uit gaansverbod kreeg opgelegd van zijn directe tegenstander Simon Tahamata. Hij was ondanks een aantal onvoldoendes toch opge roepen en naar al gauw bleek, ten onrechte. Vergeefse Tahamata deed opnieuw een ver geefse poging om zich alsnog in het Nederlands elftal te spelen, waardoor de voorhoede van Ajax in het 4-4-2-systeem niet meer dan een een-mansaanval was. Voor Ajax was het een ongeluk bij een nog 45 minuten durend geluk, dat die ene aanvaller, Ling, twee minuten na rust door een onbesuisdê charge van Frank Gray op non-actief werd gezet. Met Lmg, die een ernstige knieblessure opliep (dokter Ro- link: „Wellicht is het een menis cus, donderdag wordt de knie onderzocht. In ieder geval zal Ling tegen PSV zaterdag niet kunnen .spelen") verdween een van de weinige Ajacieden, die op zijn 'normale' niveau acteerde. Zijn vervanger Bonsink was een kwartier lang een redelijke 'stand in', maar paste zich toen aan bij teamgenoten als Arnesen, Jensen en Lerby (laatstgenoemde kreeg de gele kaart), die hoofdrollen hadden moeten vertolken, maar in werkelijkheid de dupe leken van een verdwijn-truc van Fo- rest-manage r Brian Clough. Veelzeggend in dat opzicht is dat Ajax zegge en schrijve één keer gevaarlijk werd. Na een afstands schot van Lerby kon doelman Pe ter Shilton, die voor het overige een vrije avond had, met moeite redden. Na deze wedstrijd kon in Nottingham worden vastgesteld dat Ajax zijn grote naam, die het nog altijd heeft (vooral in Spanje en Frankrijk wordt het be schouwd als nummer 1) meer te danken heeft aan de herinnering dan aan de actualiteit. Niet voor niets had Krol al voor de wed strijd laten weten dat „het Ajax van nu het beste is sinds 1973, maar te jong en onervaren is om voor de vierde maal de Europa Cup te winnen". Real Madrid-trainer Vujadin Boskov, die vroeger FC Den Haag en Feijenoord onder zijn hoede heeft gehad, had zijn ploeg kennelijk ingepe perd dat aanvallen over de flanken het beste wapen wa ren. Onmiddellijk in de twee de helft kwamen er weer hoge voorzetten en weer had Kar gus veel moeite. Na twee mi nuten al greep hij volkomen mis bij een voorzet van Juani to. Santillana had de bal voor het inkoppen, maar mikte te hoog, mede omdat hij van Dietmar Jacobs een forse zet in de rug kreeg. HSV mocht niet mopperen dat de Tsje- choslowaakse arbiter Chris tov de bal toen niet op de pe naltystip legde. De aanvalsgolven bleven op het Boel van Kargus afkomen. Cunningham bleek een te groot probleem voor Hidien, die voortdurend te kijk werd gezet. Het wachten was ei genlijk alleen nog maar op het doelpunt, dat al zo lang in de lucht hing. Bij een snelle aanval was het dan eindelijk raak. Een voor zet van Del Bosque werd door Jacobs volledig gemist en Santillana had toen geen en kel probleem om Kargus van vlakbij te Real voelde dat er mogelijkhe den waren om een nog betere uitgangspositie te voor de return ove dagen m Hamburg. Met man en macht moest HSV in het volgende kwartier voorko men dat Real de voorsprong vergrootte. Vooral Cunning ham toonde zich zeer actief met schoten, waarnaar Kar gus alleen maar kon kij ken. Tien minuten voor het einde had Santillana voor de twee de keer succes. Juanito dolde in zijn eentje twee Westduitse verdedigers èn Kargus en legde de bal vervolgens op een presenteerblaadje: 2-0. Real hield in de laat ste minuten de zaken moei teloos onder controle en is nu zonder meer de belangrijkste kandidaat om eind mei in het eigen Berna béu-stad ion één van de twee finalisten te zijn. ATHENE (ANP) - De associatie van Griekse voetballers heeft gisteren aangekondigd dat er zondag een staking wordt gehouden omdat men niet tevreden is over de houding van de sportautoriteiten. In december staakten de spelers al gedurende twee weken om hun eisen, betere sociale voorzieningen en transfermogelijkheden na vijf jaar "dienst" bij één club, kracht bij te zetten. Men ging toen weer aan de slag in de overtuiging dat de betrokken instan ties de wensen van de spelers tegemoet zou komen. Er is echter intussen weinig of niets gedaan om de ontevredenheid weg te nemen. Volgens Costas Papanastassiou, algemeen secretaris van de nationale sportfederatie, is de staking niet gerechtvaardigd. "De regering en de sportinstanties werken er aan de wensen van de sportmensen met in gang van het nieuwe seizoen te honorerenzei hij. "Er is nu eenmaal een verandering in de sportwet nodig om dit te verwezenlijken".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17