YS BREKEN MET IRAN Duizenden Cubanen zoeken hun toevlucht op ambassade Peru PLO in verlegenheid door actie Opnieuw ongeluk met olieplatform Weer aantal in Colombia gegijzelden vrijgelaten DINSDAG 8 APRIL 1980 Israëlische leger maakt einde aan gijzeling kindertehuis TEL AVIV (GPD) - de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zit danig in zijn maag met de gijze lingsactie van het Arabisch Be- vrijdings Front (ALF). Een commando-eenheid voerde gisteren deze actie uit op een kin dertehuis in de kibboets Misgav- Am in Noord-Israël. Daarbij kwamen de secretaris van de kibboets en een tweejarig kind om het leven. Na een negen uur durende gijzeling van vier baby's en één volwassene door de Pale stijnse eenheid slaagde het Israë lische leger erin het kindertehuis binnen te dringen. De vijf Pale stijnse commandos werden daarbij neergeschoten. Zeven tien Israëlische militairen wer den gewond. In Libanon wordt een grootscheep se Israëlische vergeldingsactie verwacht op de actie van het ALF. Het Arabisch Bevrijdings Front behoort tot het zogenaam de "verwerpingsfront". een groep radicale Palestijnse bewe gingen welke niet in het "uitvoe rende comité (dwz. de "rege ring") van de overkoepelende PLO zijn vertegenwoordigd. De PLO wordt gedomineerd door de veel gematigder "Fatah'-hoofd- stroom onder leiding van Arafat. Politiek zit de ALF-actie de PLO dan ook niet lekker. Gisteren on derstreepte de onthutste PLO- woordvoerder Mahmoud Labadi in Beiroet dat de overkoepelende PLO "niets afwist" van de actie van het ALF. en er "ook niets mee te maken wenste te hebben". De Iraakse betrokkenheid wordt door politieke waarnemers als waarschuwing vanuit Bagdad uitgelegd aan het adres van Syrië, en de PLO in het bijzonder en de Arabieren in het algemeen, dat Irak vastbesloten is extremisti sche tendenzen binnen de Pale stijnse beweging te blijven steu nen in hun verzet tegen een poli tieke oplossing" van het Pale stijnse probleem en tegen de "di plomatieke weg" van Arafat. Dat is ook de reden dat men zich in kringen rond de Palestijnse lei der in verlegenheid gebracht voelt door de ALF-actie in Israël: gevreesd wordt dat hierdoor het tot nu toe zo succesvolle diplo matieke offensief van Arafat in Europa en het internationale de PLO in het alge- schade is toegebracht. Daarnaast wordt nu op pijnlijke wijze aangetoond dat de PLO haar splintergroepen ter linker zijde niet onder de duim heeft. Bovendien heeft de PLO zich op de jongste Arabische topconfe rentie in Tunis verbonden niet meer vanaf Libanese bodem ac ties tegen Israel te ondernemen. De PLO onderneemt de laatste tijd alleen maar acties in de door Israel bezette Arabische gebie den. De ALF-commando's kwamen vanuit Zuid-Libanon Israël bin nen. Daartoe moesten zij door Unifil-gebied heen. De Palestij- nen zijn hoogstwaarschijnlijk door de Ierse of Nigeriaanse Uni- fil-sector de Zuidlibanese grens strook - die onder controle staat van de christen-rechtse ex-ma joor Haddad - binnengetrokken. Waarmee dan bewezen is dat ook de Haddad-zone geen waterdich te bescherming tegen Palestijnse acties kan bieden, iets wat de Is raëlische regering altijd als ar gument gebruikt heeft om Had dad s "vrijstaat' in leven te hou den. In Palestijnse kringen in Beiroet wordt overigens de theo rie verworpen als zou "de PLO de ALF-actie stilzwijgend hebben toegestaan om zodoende presi dent Sadat's bezoek aan Amerika te torpederen De actie keert zich tegen de topbe- sprekingen in Washington tussen president Carter en Sadat en Be gin. die deze week worden ge houden. De extremisten in het Palestijnse kamp hebben op deze wijze nog eens willen bewijzen dat voor hun de vredesonder handelingen onaanvaardbaar zijn. Op de lichamen van de Palestijnse commando's werden onder meer pamfletten gevonden tegen de Camp-David-akkoorden. STAATSKAS - Bij een onderzoek van de nationale militaire raad (NMR) naar frauduleuze hande lingen bij het Surinaamse minis terie van openbare werken en verkeer, heeft de NMR geconsta teerd dat de staatskas de afgelo pen jaren voor miljoenen is ge plunderd. In verband met het onderzoek heeft de NMR inmiddels 15 personen, wier namen niet werden bekend gemaakt. aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. WASHINGTON (Reuter/DPA) - President Carter heeft gis teren bekendgemaakt dat de Verenigde Staten de diplo matieke betrekkingen met Iran verbreken. Voorts kon digde hij andere sancties aan die bedoeld zijn om de vrijla ting te verkrijgen van de gegijzelden die sinds 4 november van het vorig jaar in de Amerikaanse ambassade in Tehe ran worden vastgehouden. verantwoordelijkheid voor de crisis om de gegijzelden onttrek ken door zich te verschuilen ach ter de militante bezetters van de Amerikaanse ambassade. Deze mensen hadden zich bereid ver klaard de gegijzelden over te dra gen aan de Iraanse regering, maar zij had geweigerd de Amerikanen onder haar hoede te nemen. „Hierdoor komt de volledige ver antwoordelijkheid van de ajatol- lah Chomeini en de revolutionai re raad voor het voortgezette on wettige en schandelijke vasthou den van de onschuldige gegijzel den aan het licht", aldus Carter. De uitwijzing van de Iraanse di plomaten in de VS geldt niet de Iraniërs die werken bij de Ver enigde Naties. De Iraanse zaak gelastigde, Ali Agah, die kort voor de rede van Carter op de hoogte werd gesteld van het ver breken van de diplomatieke be trekkingen, zei dat hij zich zou neerleggen bij het uitwijzingsbe vel. Hij beklaagde zich er echter over dat een van zijn medewer kers door een hoge functionaris van het ministerie van zaken bui tenlandse zou zijn .beledigd'. De Iraanse zaakgelastigde ver klaarde voorts dat de VS de Iraanse revolutie niet begrijpen, Waarvan een voornaamste ver worvenheden was „het herstel van het nationaal eergevoel". De Amerikaanse president maakte deze maatregelen bekend nadat in Teheran was meegedeeld dat de gegijzelden voorlopig niet zouden worden overgedragen aan de regerende revolutionaire raad, zoals het Iraanse staats hoofd, president Abolhassan Ba- ni-Sadr, had gewild. Aan zijn streven om de gegijzelden uit handen te krijgen van de militan te bezetters van de ambassade, kwam, althans voorlopig, een eind toen de Iraanse revolutio naire leider ajatollah Chomeini liet weten, dat over het lot van de gegijzeldeil moet worden beslikt door het nog te vormen parle ment. Breuk Nadat hij langdurig met zijn naast adviseurs over de crisis had ge sproken zei Carter dat met on middellijke ingang de diploma tieke betrekkingen met Iran vol ledig worden verbroken. Dat houdt in dat de ambassade in Washington en alle consulaten van Iran in de VS worden geslo ten en al het personeel als .onge wenst' vóór morgenochtend ze ven uur onze tijd het land moet hebben verlaten. Tevens vervallen alle visa voor Iraanse studenten. Nieuwe visa zullen slechts in de noodzakelijk ste gevallen worden verstrekt. Deze maatregel, zo zei Carter, zal zeer strikt worden toegepast. Alle uitvoer zal worden stopgezet. Levensmiddelen en medicamen ten vallen niet onder die sancties, maar het valt te verwachten dat zelfs de uitvoer van deze goede ren tot een minimum zal worden beperkt. Voorts deelde Carter mee dat alle Iraanse eigendommen en tegoe den in de Verenigde Staten nauwkeurig zullen worden geïn ventariseerd. Er wordt gewerkt aan wettelijke bepalingen die het tot gelding brengen van ge rechtvaardigde aanspraken van Amerikaanse burgers tegenover Iran zullen vergemakkelijken. De Amerikaanse president ver klaarde dat de VS „steeds zorg vuldig en met terughoudend heid" zijn opgetreden om het ge vaar voor de gegijzelden zo klein mogelijk te houden. Hij sprak van een „uitzonderlijk geduld' aan Amerikaanse kant. In zijn korte toespraak via radio en tele visie tot het Amerikaanse volk zei de president dat zo nodig verdere stappen tegen de Iraanse rege ring zullen worden genomen, als er geen oplossing komt. Hij repte niet van mogelijke militaire ver geldingsacties. Chomeini Militairen Volgens Amerikaanse functiona rissen geldt de uitwijzing ook 209 Iraanse militairen die in de VS in opleiding zijn. Het zou gaan om 192 mensen die verdeeld over ze ven basis een training krijgen bij de Amerikaanse luchtmacht en 17 Iraniërs die op een basis van de marineluchtvaartdienst worden opgeleid^ Iran verbied! export gas naar Sowjet-Unie QATAR (UPI) - Iran heeft besloten de export van gas naar de Sowjet-Unie te verbieden, omdat de Sowjet-Unie weigert de aankoopprijs te verhogen. Dit heeft het persbureau van Qatar, dat zich baseerde op radio-Teheran, gemeld. Een woordvoerder van het Iraanse ministerie voor oliezaken liet weten dat de revo lutionaire raad zijn instemming heeft betuigd met het regerings besluit in het nationale belang van Iran, aldus het persbureau. Grimmige gezichten vun de Amerikaanse president en diens echtgenoteDe Carters kwamen gisteren terug uit Camp David wegens de situatie rond de Amerikaanse gegijzelden in Teheran. Senator Edward Kennedy, Carters rivaal in de strijd om dc Demo cratische kandidatuur voor het presidentschap, gaf gisteren in een vraaggesprek voor de radio als zijn mening, dat de regering- Carter verscheidene maanden geleden al de gelegenheid om de crisis met Iran op te lossen, voor bij had laten gaan door diploma tieke initiatieven af te wijzen. In dit verband noemde hij voor stellen die president Bani-Sadr en secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN in januari hadden gedaan. Een van deze suggesties was de vorming van een commissie van de VN om een onderzoek in te stellen naar de beweerde misdaden van de sjah. OSLO - Een nieuw ongeluk met een hotelplatform voor olieboor- personeel, zondagmiddag vlak voor de kust van Stavanger, heeft in Noorwegen voor de nodige op schudding gezorgd. Het betrof ditmaal de Hendrik Ibsen, van hetzelfde type als de Alexander Kielland die ruim een week gele den kapseisde, waarbij 124 men sen om het leven kwamen. Bij het ongeluk met de Hendrik Ibsen deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De 57 mensen die aan boord waren, konden zich ij lings met reddingboten in veilig heid stellen. De Henrik Ibsen, net als de gekap seisde Alexander Kielland een zgn. Pentagon-platform met vijf drijvende poten, en ook eigen dom van de Amerikaanse Phil lips Petroleum Company, werd juist op eventuele constructie fouten onderzocht. Terwijl de onderzoekscommissie aan boord bezig was met een stabiliteits-in- spectie opende zich onverwacht een ventiel in een van de drijver- tanks. De tank stroomde vol wa ter, en in een oogwenk maakte het hele platform 20 graden slag zij. Een van de poten van het ei land verdween 15 meter in het water. Tegelijkertijd ontstond kortsluiting, zodat er geen elek triciteit meer was. Hierdoor kon den de pompen die in dergelijke gevallen het water moeten lozen, niet meer gebruikt worden. LIMA - Zo n tienduizend Cubanen hebben tijdens de paasdagen hun heil gezocht op het terrein van de Peruaanse ambassade in Havana De situatie op het ambassadeter rein is onhoudbaar geworden; BOGOTA (Reuter/UPI) Linkse guerrillastrijders, die sinds 27 fe bruari de ambassade van de Do minicaanse republiek in Colom bia bezet houden, hebben zondag weer drie gegijzelden vrijgelaten. Zij houden nu nog 19 gegijzelden, onder wie veel diplomaten vast. De bezetters van de ambassade, die behoren tot de beweging M-19. eisen de vrijlating van 31 bgevan- De drie gegijzelden die zondag zijn ""'.•gelaten zijn: Lambert Byfield, ïsul honorair, Tito employe van de Jamait Tiburei Domini Guillermo Trianus, is op het Colombia rie van buitenlands bas: rkzaar ten. De invasie begon nadat de Cubaan se regering eind vorige week met veel bombarie via de publici teitsmedia aankondigde dat de bewaking rond de Peruaanse ambassade was opgeheven en dat het iedereen vrij stond daar asiel te zoeken. Volgens de Cubaanse regering had de Peruaanse am bassade daarom gevraagd en was Peru dus ook verantwoordelijk voor de gevolgen De Peruaanse regering kwam on middellijk in het geweer tegen de Cubaanse verklaring, noemde het een overtreding van de inter nationale verdragen, die ook Cu ba had ondertekend, en schoof de verantwoordelijkheid op Cu baanse schouders. Het diploma tieke. touwtrekken kon echter niet verhinderen dat duizenden Cubanen het terrein van de Pe ruaanse ambassade in Havana overstroomden. „Peru kan onmogelijk op korte termijn aan tienduizend mensen onderdak verschaffen. Dat kan geen enkel land zo verklaarde een geemotioneerde Arturo Gar cia, de feiuaanse minister van buitenlandse zaken, zondag op een persconferentie in Lima. Garcia riep de hulp in van het In ternationale Rode Kruis en het Hoge Commissariaat van de Ver enigde Naties voor Vluchtelin gen. Tevens wees hij op het ge brek aan voedsel in de ambassa de en het gevaar voor het uitbre ken van epidemieen als gevolg van de penibele sanitaire om standigheden. Het Peruaanse Rode Kruis heeft enig soelaas kunnen bieden aan de tienduizend man die koste wat kost het eens zo idyllische revolu tionaire eiland willen verlaten. Voedsel en medicamenten wer den aangevoerd. Er zijn inmiddels bijna duizend vergunningen verleend aan men sen die Cuba willen verlaten, al dus een ambtenaar van het Pe ruaanse ministerie van buiten landse zaken. Diplomaten in Lima vragen zich verwonderd af wat ertoe geleid heeft dat de Cubaanse regering het emigratiebeleid zo plotseling heeft omgegooid. Voorheen was enlijk alleen mogelijk v elders in de Verenigde Staten hadden zitten, om de benodigde papieren te krijgen, en dan nog met de nodige moeilijkheden. Vermoed wordt dat de huidige soepelheid voortkomt uit ii ritatie en slechts van korte duur zal zijn. Diplomatieke spanningen tussen Cuba en Peru en ook tussen Cuba en Venezuela bestaan al enige tijd. Ontevreden Cubanen pio- beerden reeds herhaaldelijk de Venezolaanse of Peruaanse am bassade nvt geweld binnen te dringen. Verscheidene malen kwam het daai bij tot schietpar tijen en bij de Venezolaanse am bassade vielen zelfs doden. De Venezolaanse regering beschul digde de Cubaanse regering daa agië op en die al familie in Mi, i of ebruikelijk angende land uit peilt had op asiel en ei opnieuw een in- bij de Peruaanse politieoptreden. De Peruaanse ambassadeur, die zich wat soepeler tegenover de Cu baanse regering had opgesteld, weid teruggeroepen en uiteinde lijk van zijn post ontheven, waai - schijnlijk tot ergernis van de Cu banen. Vorige week dinsdag nog probeer de een tiental Cubanen met ge weld de Peruaanse ambassade binnen te dringen. Door politiea genten werd geschoten op de Cubanen bij de ambassade. Bij deze schietpartij ketste een kogel af op de auto van de asielzoekei s en raakte een van de Cubaanse politieagenten dodelijk Peru protesteerde en herhaalde het standpunt dat het ontvangende land moet uitmaken wie recht heeft op asiel en wie niet, en dat het schieten van de Cubaanse politie niet kan worden getole- et ziet er nu naar uit dat Cul. Peruanen een lesje wil leren dot de plotselinge opheffing van t bewaking lond de ambassac van Peru in Havana en de soept heid met emigiatietoestemmu de Olieboringsexperts in Oslo ver klaarden zondag dat dit tweede ongeluk het einde zal betekenen van het gebruik van dit soort plat forms, die al aan zoveel mensen het leven hebben gekost. Eerder had een van de twee grote vak bonden in Noorwegen die actief zijn op de boorplatforms, dc Hen- rik Ibsen afgekeurd. Odd Paul sen, woordvoerder van de vak bond Novemo, verklaarde dat men voortaan zou weigeren aan boord van dit soort platforms te werken. Vandaag komt de Noorse regering weer in spoedzitting bijeen om de verdere stappen met betrekking tot de olieboorvelden in de Noordzee te bespreken. De on gelukken met beide olieplat forms zijn aanleiding voor een grootscheeps onderzoek naar de veiligheid van drijvende olieplat forms. Vooral de vijfpotige eilan den zullen aan een streng onder zoek worden onderworpen. Sadat praat in YS WASHINGTON-(AFP) - President Sadat van Egypte is gisteren in de VS aangekomen. Hij landde op de luchtmachtbasis Andrews, waar hij werd ontvangen door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Cyrus Vance. Vandaag zal Sadat besprekingen voeren met president Carter over de Palestijnse autonomie. In Washington hebben ongeveer 250 studenten, voor het meren deel afkomstig uit Iran, betoogd tegen president Sadat en premier Begin van Israël. Onder het uit roepen van „dood aan Sadat" en l(dodd aan Bagtai trokken zij door de straten. Zijj wilden hier mee onder meer uiting geven aan hun ongenoegen over de gast vrijheid die Egypte de ex-sjah van Iran heeft verleend. Volgens radio-Teheran zijn in Egypte zes Iraanse studenten gearresteerd na een betoging te gen de aanwezigheid van de ex- sjah in dat land. De radio meldde gisteren dat de zes, die studeren aan de universiteit van Cairo, zijn aangehouden op beschuldiging van ..het in gevaar brengen van de staatsveiligheid Bestand in Tsjaad N'DJAMENA (AFP) - Door be middeling van de president van Togo, Gnassingbe Eyadema, is in Tsjaad een staken van het vuren tot stand gekomen. De strijd krachten van president Goukou- ni Ouiddei en die van minister \an defensie Hissein Habre zul len de wapens laten rusten. De gevechten in Tsjaad duren al twee weken en er zijn minstens 800 doden en tweeduizend ge wonden gevallen. Functionarissen zeggen dat het zeer gevaarlijk is om ook maar in de buurt van de hoofdstad te ko- ler Een van de 17 Israëlische militairen die werden gewond toen zij met geweld door Palestijnen van een kindertehuis in Noord-Israël. einde maakten aan de bezetting

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9