Paasweekeinde trekt zo n toeristen Vier mensen vermoord voor en in Paasweekeinde 'w 850.000 Uw kleurenfoto In 3 dagen klaar Uitgever Ten Brink: "Nieuw katholiek weekblad moet gat in de markt dichten Arnhemse bij brand omgekomen Kunstgebitten DINSDAG 8 APRIL 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) In de afgelopen da gen zijn vier mensen op gewelddadige wijze om het leven gekomen; een 18-ja- rig meisje uit Schiedam dat zaterdag, bij Heesch (N.-B.) werd gevonden; een 56- jarige pater in Zuid-Kameroen die do delijk werd verwond door een inbreker; een 22-jarige Amsterdamse en een 63-ja- rige Amsterdammer, beiden bij hun huis. De 18-jarige Emi den Boer uit Schiedam, die donderdagochtend haar ouderlijk huis had verlaten op weg naar school in Den Haag, werd zaterdagmiddag dood geschoten aangetroffen in een bos bij het zwembad De Nistelrode in het Brabant se Heesch (bij Nijmegen). Spelende kin deren vonden haar. Sectie heeft uitgewezen dat het meisje door twee schoten uit een vuurwapen om het leven is gebracht. Haar lichaam was gedeeltelijk ontkleed - een trai ningsbroek en schoenen, alsmede haar sporttas ontbraken - maar aanwijzingen dat het hier om een zedenmisdrijf gaat, had de politie gisteren nog niet. Met het onderzoek zijn belast de rijkspolitie in het district Den Bosch in samenwerking met rechercheurs uit Schiedam en Den Haag. Voorts heeft aanvankelijk de Mo biele Eenheid uit Den Bosch de omge ving onderzocht. Emi den Boer had donderdag zoals ge bruikelijk haar huis verlaten om naar school te gaan, de Academie voor Li chamelijke Opvoeding in Den Haag. De bus waarmee zij naar het station ging heeft, zo is uit de reconstructie gebleken, onderweg een aanrijding gekregen, waarop de chauffeur de passagiers heeft gevraagd uit te stappen. De politie houdt er rekening mee dat het meisje onder weg naar het station een lift gekregen heeft, hoewel zij er niet voor werd aange zien om een lift te vragen, of e een te accepteren. Zij werd omschreven als „uiterst evenwichtig." Pater vermoord De 56-jarige pater Cornelis P. M. van den Burg in Post Lolodorf (Zuid-Kameroen) is vorige week in de nacht van woensdag op donderdag om het leven gebracht door toedoen van een inbreker, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigd. De pater werd in zijn slaap verrast door een inbreker die op zoek was naar het spaar geld voor een nieuwe auto. Bij de wor steling die ontstond, verwondde de in breker de pater met een autokrik dode lijk verwond en ontkwam met het geld kistje. De pater was lid van de congregatie van de Heilige Geest in Gemert. Hij was gebo ren in Berkel-Rodenrijs en zou over drie maanden 30 jaar in Kameroen hebben verbleven. Vrijdagavond werd in Amsterdam de 22-jarige studente Aline Aukema door messteken om het leven gebracht. Een 34-jarige Algerijn, Y. R. R., die later op de avond werd aangehou den, heeft bekend de messteken te heb ben toegebracht. Het slachtoffer hield zich bezig met de opvang van politieke vluchtelingen. R. was een van de men sen met wie zij zich bezighield. Aanleiding voor zijn daad zou „een stoor nis" in de relatie tussen de Algerijn en het slachtoffer zijn geweest. R., die on geveer een jaar in Nederland was en een aanvraag voor politiek asiel heeft inge diend, verbleef in een psychiatrische in richting. Hij kon echter vrij in- en uitlo pen. Hij verkeerde volgens de politie in de waan dat Aline Aukema hem enige maanden geleden had geprobeerd te vergiftigen. Vermoedelijk vrijdagnacht is. eveneens in Amsterdam, de 63-jai ige alleenwonende J. van Rees vermoord. Zaterdagmiddag vond de hoofdbewoner de man met in geslagen schedel in zfjn kamer aan de Van Baerlestraat. Van het slachtoffer, dat geen beroep had, zijn waarschijnlijk geld en sieraden gestolen. Echtpaar beroofd Een echtpaar in Escharen, gemeente Gra ve, is in de nacht van zondag op maandag beroofd door drie gewapende mannen. Onder bedreiging van die wapens door zocht het rio het huis tot zij er vandoor konden gaan met 3500 gulden in contan ten en nadat de telefoon was vernield. Het echtpaar bleef ongedeerd. De 18-jarige Emi den Boer uit Schiedam, die zaterdag vermoord werd aangetroffen. Lg'Tiiaii y>X- rt.% VVÏVi.i tu* v v v k v.v\v Parachutist Jo Maassen Parachutist ontsnapt aan de dood HAREN (GPD) - Een 29-jarige pa rachutist uit Den Helder, Jo Maassen, is gisteren aan de dood ontsnapt doordat bij een sprong zijn parachute niet openging tot dat hij, enkele tientallen meters boven de grond, kans zag een kleine reserveparachute te ope nen. Hij kwam met grote snelheid op de grond, maar bleef daarbij ongedeerd. Jo Maassen die zo'n acht jaar het parachutespringen beoefent en ruim 600 sprongen op zijn naam heeft staan, zou met twee colle ga's het nieuwe vliegvéld van de modelvliegclub Oisterwijk ope nen. Enkele honderden mensen waren naar het vliegveld geko men om naar de demonstratie te kijken. Jo, die als eerste uit de Cessna sprong, stortte ten over staan van het publiek als een baksteen na^r beneden. Inwoner van Noordwijkerhout verongelukt NOORDWIJKERHOUT - De 34- jarige A. M. Alkemade uit Noordwijkerhout is maandag middag (tweede paasdag) om het leven gekomen bij een gecompli ceerd verkeersongeval op de provinciale weg in zijn woon plaats. Bij het ongeval waren vier perso nenauto's betrokken. De vrouw van het slachtoffer en zijn twee kinderen moesten in het zieken huis worden opgenomen evenals de bestuurder vah een van de an dere auto's. De oorzaak van het ongeval is waarschijnlijk een verkeerde in haalmanoeuvre geweest. Door de ravage moest de provinciale weg een uur voor alle verkeer worden afgesloten. DEN HAAG - Ondanks het vroege tijdstip en het niet steeds even aanlokkelijke weer hebben in de afgelopen paasdagen een 850.000 buitenlan ders een bezoek aan Nederland gebracht. Terwijl de buitenlanders melijk afkwamen op de bekende attracties in de randstad - en daarbij zorgden voor een goede bezetting van de hotels - waren de Nederlanders die er op uit trokken, over het algemeen naar Drente, Noord-Brabant en Lim burg gereisd. Van de buitenland se bezoekers werd het merendeel gevormd door Westduitsers, ge volgd door een groter aantal Brit ten dan het Nationaal Bureau voor Toerisme had gedacht. An derzijds kwamen er minder Scandinaviers en Fransen dan vorig jaar. De grote trekpleisters ontvingen over het algemeen iets minder, of evenveel bezoek als vorig jaar. Keukenhof verwerkte 70.000 be zoekers (in 1979 101.000) en stond daarmee op kop. Shetland Pony park in Slagharen telde er 53-000 (32.000), Madurodam 45.000 (51.000), Beekse bergen 39.000 (36.000), Blijdorp 33.500 (30.000) en de Efteling 30.000 (45.000). Avifauna in Alphen kwam tot 17.000 bezoekers, zo'n duizend mensen minder dan vorig jaar. In veel gevallen bestond het leeu- wedeel van de bezoekers uit Ne derlanders, zoals onder meer ook blijkt uit het feit dat de dieren parken veel hogere bezoekers aantallen verwerkten dan de at- Kraakactie - Tien Rotterdamse vrouwen hebben dit paasweek einde een leegstaand huis aan de Mathernesserlaan gekraakt. Zij zeggen tot de kraakactie te zijn overgegaan omdat de gemeente Rotterdam een toezegging dat zij met ingang van 1 februari zouden mogen beschikken over het voormalige pand van het Leger des Heils, niet is nagekomen. Niet naar Fiji - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft zijn bezoek aan Fiji, dat was vastgesteld voor tweede paasdag, afgelast. De eilanden zijn zater dag door zware cyclonen en over stromingen getroffen, die nu al acht doden zouden hebben geëist. De minister reist nu rechtstreeks door naar Nieuw Zeeland, waar hij tot dertien april zal blijven. ADVERTENTIE Kleuren kwaliteit perfekt! tracties die veel meer op de bui tenlandse toerist zijn gericht, zo als de rondvaarten in de Amster damse grachten. Toch gingen ook heel wat Nederlanders naar het buitenland waarbij Parijs fa voriet was. Het Nationaal Bureau voor Toe risme verwacht van buitenlan ders opnieuw een grote toeloop aan het eind van deze maand, rondom de troonswisseling in samenhang met het 1-meiweek- einde. Te meer omdat dan naar verwachting ook de bollen in volle bloei zullen staan. Kelderbranden in Groningen: bewoners geëvacueerd GRONINGEN (ANP) - Onge veer twintig flatbewoners in Groningen zijn in de nacht van zondag op maandag door de politie uit hun bed ge haald, nadat brand was uitge broken in de onder de flats gelegen kelderboxen. In ver band met de enorme rook ontwikkeling achtte de poli tie het raadzamer de bewo ners tijdelijk te evacueren. De branden ontstonden kort na elkaar in flats in de wijk Vinkhuisen. Eerder in het paasweekeinde woedde in vier kelderboxen in een ande re wijk brand. De politie heeft het vermoeden dat de bran den het werk zijn van een py romaan. Vorige week brak in een aantal andere kelder boxen brand uit. De branden begonnen telkens tussen twee en drie uur 's nachts. De politie heeft een verscherpte surveillance ingesteld. Het vogelpark Avifauna in Alphen had niet over gebrek aan belangstelling te klagen al lieten volgens bedrijfs leider Engbersen de buitenlanders het afweten. Uit de regio kwamen echter veel bezoekers naar Alphen. De Algemene Verkeersdienst van ARNHEM (GPD, ANP) - Een 56-ja- de rijkspolitie in Driebergen heeft het op Tweede Paasdag het drukst gehad. In de ochtenduren begonnen de eerste Westduitsers al naar hun land terug te keren, terwijl Nederlanders er toen juist op uit trokken. Dat leidde hier en daar tot filevorming, terwijl het bij de Duitse grensovergangen ook lange tijd aardig vol was. Maar om zes uur waren de ver keersstromen daar alweer uitge dund. Redelijk vol was het toen nog op de rondwegen van Breda en Utrecht, als ook op de routes van Zeeland naar Brabant en Zuid-Holland. Bij diverse ver keersongelukken zijn ten minste tien personen om het leven ge komen. rige weduwe is in de nacht vrijdag op zaterdag bij een brand in haar woonhuis in Arnhem om het leven gekomen. Het vuur woedde korte tijd in de woonka mer en noet zijn onfstaan doordat de vrouw een sigaret rookte op de bank en daarbij in slaap is geval len. De brand werd eerst zaterdagmor gen door buren ontdekt die de politie inschakelden. Uit het on derzoek is gebleken dat de brand slechts korte tijd heeft gewoed en door zuurstofgebrek vanzelf is uitgegaan. De vrouw heeft ken nelijk nog geprobeerd om de deur van de huiskamer te berei ken, maar is daarbij gevallen en door de rookontwikkeling om het leven gekomen. Inbrekers hebben tweede paasdag brand gesticht in de scholenge meenschap Hanzecollege in de wijk Holtenbroek in Zwolle. Twee lokalen, de aula. de direc tiekamer en de administratie zijn volledig uitgebrand. Volgens een voorlopige schatting van de Zwolse brandweer ligt de schade touw tussen een half en gulden. De brandweer brand viereneenhalf ui geweest. De inbrekers zijn binnengekomen door een ruit aan de achterzijde van het gebouw te verbreken. Volgens de politie is de buit van de inbraak gering. Schipper gevonden DEN HAAG (ANP) - Het vissers schip Katwijk 141 heeft vrijdag tussen Terschelling en Vlieland het lijk van de schipper van de vissersboot Wieringen 93 gevon den. Dit heeft de marine voorlich tingsdienst zaterdag meege deeld. De schipper van de Wieringen 93 was de 33-jarige Andries Maas land uit Den Helder. De enige an dere, nu nog vermiste, opvarende van de garnalenkotter is de 18-ja- rige Petrus de Maart, eveneens uit Den Helder. vorige week miljoen bij deze De Wieringen 93 In Epe is dit weekeinde een linge riezaak geheel afgebrand, door dat iemand een brandende krant LEIDEN maandag uit Den Helder trokken. Sindsdien werd er niets ^mee^ar^ietjjchij^rernomc^ Geen 500, maar 5000 door de brievenbus naar binnen had gegooid. Enkele panden in de omgeving liepen rook- en wa terschade op. Volgens de politie zijn sinds het begin van dit jaar door brandstichting in Epe al een paar huizen, een aantal lokalen van een scholengemeenschap en een opslagplaats in vlammen op gegaan. In het artikel 1 de burgerraadslieden i deren van leegstaande woningen, afgelopen zaterdag in deze krant, stond een onjuistheid ten aanzien van het aantal geregistreerde woningzoekenden in Leiden. Door het wegvallen van een nul stond een aantal van 500 vermeld. Dit moet dus zijn 5000. 5? LEIDEN HAARLEMMERSTRAAT 122 De Tijd zal het leren of er volgend jaar een nieuw katholiek weekblad in Nederland zal ver schijnen. De plannen voor het uitgeven van een dergelijk weekblad zijn in de maak. Dit weekeinde is in Utrecht de stich ting "Communicare" opgericht, die de oprichting van het blad wil voorbereiden. De initiatiefne mers willen de eenheid binnen de Nederlandse Kerkprovincie bevorderen door een brugfunctie te gaan vervullen tussen Rome en bisschoppen enerzijds en het ka tholieke volksdeel anderzijds. De stichting denkt daarbij aan een weekblad. Maar eerst wil men een marktonderzoek laten in stellen naar de levensvatbaarheid en de wenselijkheid van dit blad. Een van de initiatiefnemers - de an deren willen voorlopig op de ach tergrond blijven - is de bekende oud-journalist en uitgever Hen- nie ten Brink: "Wij veronder stellen dat er onder vele katho lieken behoefte bestaat aan een communicatiemiddel tussen de hiërarchie (Rome en de bis schoppen) en het gewone katho lieke volksdeel". De doelgroep van het nieuwe weekblad schat hij op zo'n half miljoen". Ten Brink is over de uitslag van het marktonderzoek optimistisch: "Ik ben al opgebeld door ver schrikkelijk veel mensen die de oprichting van een nieuw katho liek weekblad met vreugde te gemoet zien". De gedachte aan een "nieuwe Tijd" sluimerde allang. Met een aantal vrienden, onder wie een direc teur van een ziekenhuis in Twen te, een oud- wethouder in Breda en een econoom in Tilburg, komt Ten Brink iedere maand bijeen om te brainstormen over de ont wikkelingen binnen de katholie ke kerk. Deze bijeenkomsten worden bijgewoond door de bei de Utrechtse vicarissen Ver meulen en Van Munster en de perschef van de Nederlandse kerkprovincie Henk Kouwenho- ven. Uit deze kring kwam ook het idee voor een katholieke journa- listenopleiding in Tilburg. Ook de problematiek van de priester opleiding is besproken. Als uit vloeisel daarvan kwam men op de gedachte een nieuw katholiek weekblad op te richten. Elitair Het weekblad De Tijd acht Ten Brink een elitair blad voor de ka tholieke intelligentsia. Daardoor is er naar zijn mening een kloof ontstaan in de communicatie tus sen de kerk en de gelovigen. l'Er bestaat in Nederland geen exclu sief katholiek dag- of weekblad", aldus Ten Brink. Hij zei dat het nieuwe weekblad niet het karak ter van een parochieblaadje zal krijgen en eveneens niet extreem progressief zal zijn. "Het moet meer een duidelijke podium functie binnen de kerk verte genwoordigen. Het zal duidelijk voor de gewone man moeten ver schaffen wat wel en niet mag en wat waar is en wat niet", aldus Ten Brink. Het blad zal pro Rome zijn. "Iedere rooms katholiek dient toch pro Rome te zijn?", al dus Ten Brink. "Heh blad zal zich dan ook conformeren aan de sy nodeuitspraken van januari jl." De directeur van De Tijd, de heer N. Schrama - met hoofdredacteur Arie Kuiper was afgesproken dat deze als woordvoerder zou op treden - is door de aankondiging van een eventuele concurrent niet van zijn stuk gebracht. "De Tijd is nooit een blad voor de ge wone man geweest en ook op dit moment niet", erkent hij vol mondig. Hij acht dat overigens niets bijzonders, want dat elitaire geldt in feite voor alle opinie weekbladen". Zij scoren nu een maal beter in de hogere doel groepen met ten minste middel baar en hoger onderwijs", aldus Schrama. Hij ziet niet dat men voor de gewone man een opinie weekblad kan maken. "Als je daarby stelt, zoals Ten Brink doet, dat wat Paus en bisschop pen zeggen, welgedaan is en niet becommentarieerd behoort te worden dan maak je geen opi nieweekblad maar een kerkelijk blad", aldus Schrama. En een dergelijk blad acht hij geen con current voor zijn blad. hoogstens voor de diocesane bladen. Markt Ten Brink gelooft dat er een markt is voor zijn blad. Sinds De Volks krant bij de ingebruikneming van het nieuwe gebouw aan de Wibautstraat in Amsterdam de onderkop "katholiek dagblad voor Nederland" schrapte was de gewone man verstoken van een* voor zijn doen geschreven blad. De Volkskrant hanteert sinds dien niet wat Rome of de bis schoppen zeggen als norm voor katholiek nieuws maar "de maat schappelijke relevantie van dit nieuws". Het kamerlid Piet van der Sanden noemde De Tijd bij haar verdwijnen in 1974 dan ook "onze enige katholieke krant". Hij was niet de enige, die "de best geschreven krant van Neder land" wilde redden - zij het als weekblad - waardoor "het eigen geluid niet hoeft te verkomme ren". Dat eigen geluid is naar de mening van Ten Brink die van de katholieke intellectuelen en niet van de gewone mensen. Mocht het nieuwe katholieke weekblad er ooit komen dan ligt de journalistieke formule al min of meer klaar. Ten Brink heeft in 1973 zijn ideeën over een nieuw weekblad in een nota samenge vat: "Een ongecompliceerd weekblad voor de gewone (ka tholieke) man, niet in de beteke nis van een sociale groep, die zich als zodanig onderscheidt van een elite, maar als aanduiding van hetgeen alle (katholieken) met elkaar gemeen hebben. Bij een "gewone" katholiek denkt hij aan de gewone man "die dat blad leest aan de ontbijttafel, in de tram, tijdens de schaft, na het eten en voor de televisie." KA THOLIEK DENKT HIJ AAN DE GEWONE MAN "DIE HET BLAD LEEST AAN DE ONT BIJTTAFEL. IN DE TRAM. TIJDENS DE SCHAFT. NA HET ETEN EN VOOR DE TELEVI SIE". Zijn gedachten gaan uit naar een actueel nieuws- weekblad, "dat prettig leesbare weekendstof bevat, niet geënga geerd is en geen uitgesproken - in dit geval progressief of conserva tief katholieke mening verkon digt". We weten dus wat ons te wachten staat. THEO KROON ADVERTENTIE Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer tos wanneer u 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbehagen wanf Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne poeder werkt als een beschermend kussen tussen tandvlees en prothese Bi| apotheken en drogiste- njen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7