ma STEEDSl actief in 1 vrije tijd Ij Vier wijken werken aan „opknapplan Verpleegkundigen in Ende geest willen belangenvereniging "Laboratoria moeten beter beveiligd" DINSDAG 8 APRIL 1980 «Mi Verbeteringsontwerpen moeten eind mei op tafel liggen 95 LEIDEN - In vier Leidse binnen- stadswijken wordt op dit mo ment hard gewerkt aan plannen om de buurt op te knappen. De verbeteringsplannen moeten eind mei bij de gemeente op tafel liggen. Het gemeentebestuur heeft on langs, in overleg met de betrok ken wijken, besloten om in 1980 en 1981 voor zes wijken een ver beteringsplan te maken. Het eerst komen aan de beurt de wij ken Pancras West, d'Oude Morsch, de Verversbuurt en de Academiewijk/Levendaal west. In 1981 wordt een verbeterings plan gemaakt voor Noord vest en Levendaal-noord (Hogewoerd en omgeving). In zo'n verbeteringsplan wordt een overzicht gegeven wat er de ko mende jaren allemaal in de wij ken moet worden verbeterd en wat dat gaat kosten. Voor de uit voering van de plannen is de ge meente afhankelijk van het rijk. Als de gemeenteraad de plannen eenmaal heeft goedgekeurd kunnen de betrokken wijken door de minister worden aange wezen als stadsvernieuwingsge bied. Het rijk neemt dan de kos ten van de stadsvernieuwing voor haar rekening. Om in aanmerking te komen voor financiële steun moet de gemeen teraad wel voor de zomervakan tie een beslissing nemen over de verbeteringsplannen. Dit bete kent dat de plannen eind mei klaar moeten zijn. Grote haast is dus geboden. In Pancras-west, d'Oude Morsch, de Verversbuurt en Levendaal-west zijn daarom projectgroepen gevormd, be staande üit ambtenaren, buurt bewoners, eigenaren van bedrij ven en de Welzijnsraad (om de in spraak en voorlichting te organi seren). De wijk Pancras-west, in het hartje van de binnenstad, wordt omslo ten door de Nieuwe Rijn, Hooi gracht en Oude Rijn. Deze buurt wordt vooral gekenmerkt door de afwisseling van kleine winkel tjes, bedrijven, woonhuizen, ca fés, bistro's en ontmoetingsplaat sen zoals de Hooglandse kerk, museum, bibliotheek, de Burcht en niet te vergeten de markt. Op verschillende plaatsen in de wijk wordt al gewerkt aan opknappen van monumentale panden (Nieuwstraat, Hooglandse Kerk- gracht), aan het verbeteren van straten en rioleringen en aan het vernieuwen van de walmuren (aan de Nieuwe Rijn). De stads vernieuwing in deze buurt is dus in volle gang, maar met extra geld van het rijk kan veel meer wor den gedaan. In het verbeteringsplan voor Pan cras-west staat voorop dat het ge varieerde karakter en de leven digheid van de buurt behouden moet blijven. Er zal onder meer een plan worden gemaakt door het herinrichten van de Kaas markt, het verbeteren van het leefklimaat in de wijk door het weren van doorgaand verkeer, het aanbrengen van bomen en beplanting, terrasjes en het ma ken van speciale routes voor voetgangers (voetpad langs de Burcht, bruggetjes over de Nieuwe Rijn en de Oude Rijn). Uiteraard is er een aantal plannen waarover verschillend wordt ge dacht. Welke bedrijven gehand haafd moeten blijven en welke moeten worden verplaatst. Wat er moet gebeuren op de Kaasmarkt (scholenbouw vindt de gemeen te, maar de buurt wil sociale wo ningbouw). Wat er moet gebeu ren met het pleintje bij de Hoog landse Kerk en op de plaats van de Remonstrantse kerk aan de Middelweg (bejaardenwoningen of een daklozencentrum)? Over deze punten zal de discussie in de komende maanden zeker gaan. In het verbeteringsplan voor de Academiewijk en Levendaal- west zal het verbeteren van het woonklimaat (geen verdere uit breiding van universiteit en stu dentenhuisvesting) voorop staan. Er wordt uitgegaan van het be houd van het monumentale ka rakter van de wijk. De Acade miewijk wordt omsloten door het Galgewater, de Witte Singel, dc Vliet, Rapenburg en Kort Ra penburg. Levendaal-west wordt begrensd door de Steenschuur, het Rapenburg de Vliet de Witte en Zoeterwoudse Singel en de Korevaarstraat. De Academie- wijk en Levendaal-west worden als één wijk beschouwd. Ook in de Verversbuurt wordt ge werkt aan het verbeteringsplan. Deze wijk, ook wel Havenwijk noord geheten, wordt aan alle kanten door water omgeven: in het zuiden de Haven, in het wes ten de Oude Herengracht en in het noorden en oosten de Heren singel. Knelpunten in de buurt zijn vooral het drukke verkeer, de last van enkele bedrijven, de rio lering in de wijk die slecht is of afwezig en de aanwezigheid van een stinksloot. Tenslotte dan d'Oude Morsch: deze buurt heeft een flinke voor sprong op de andere omdat er vo rig jaar al een concept-verbete ringsplan voor de wijk is gepre senteerd. De projectgroep voor d'Oude Morsch zal daarom eind deze maand al met een definitief verbeteringsplan op te proppen komen. Daarna is het woord aan de raad en het laatste woord aan de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Die zal uiteindelijk beslissen of al het werk dat in de Leidse buurten wordt verricht ook wordt be loond. onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser PP-motie in universiteitsraad LEIDEN - De Leidse universitei moet onderzoek waaraan risico'f zijn verbonden inperken, ol overhevelen naar andere, rrteei geschikte onderzoekcentra in hel land. Als het gevaar te groot is moet het onderzoek worden be perkt of geheel worden stopge zet. Dat is de strekking van een motie waarover de leden van de Leidse universiteitsraad zich in de ko mende vergadering buigen. De indieners van de motie, de leden van de Progressieve Partij (PP) gaan ervan uit dat de veiligheid in en rondom de laboratoria van de Leidse universiteit in de Leeu wenhoek (het gebied tussen Was- senaarseweg en Plesmanlaan) niet optimaal is en dat er reeds woningbouw in de onmiddellijke omgeving van de laboratoria in dat gebied heeft plaatsgehad. Binnen driejaar moet, zo vinden de progressieven, de Leidse univer siteit een beleid vaststellen waarin dit alles is geregeld. In de motie wordt er onder andere van uit gegaan dat op korte termijn maatregelen worden getroffen om de veiligheid van personeel, studenten en omwonenden te verbeteren. Tevens moeten per soneel en studenten in de labora toria inspraak krijgen bij de te nemen veiligheidsmaatregelen. Auto op Witte Singel tegen boom: twee gewonden LEIDEN - Bij een ongeluk op de Witte Singel zijn zaterdagavond rond half twaalf twee inzittenden van een personenwagen gewond geraakt. De auto werd bestuurd door een 39- jarige vrouw uit Leiden die door nog onbekende reden in een bocht de macht over het stuur verloor en met volle vaart tegen een boom reed. De bestuurster liep ernstige ver wondingen aan het gezicht op terwijl een 19-jarige inzittende uit Oegstgeest klaagde over hevige pijn in de borst en aan dc heup. Beiden zijn voor onderzoek over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis waar de bestuurster is opgenomen. Ook zal moeten worden onderzocht in hoeverre de onderzoeken waarbij risico's in het spel zijn van vitaal belang worden geacht. HET LEIDS STADSJOUR- NAAL in actie. Het journaal filmt een bewoonster van de Varkenmarkt: "Al die auto's hier, her en der geparkeerd. Wat een puinhoop. Wij van de Varkenmarkt hebben zelf een plannetje om de auto's aan banden te leggen". De Varkenmarkt belooft een van de eerste onderwerpen van het Leidse Stadsjournaal te worden. Tweewekelijks wil het Stadsjournaal met een programma van een kwartier uitkomen. Drie "of vier on derwerpen komen aan bod. Het journaal wil vooral Leid se groepen of problemen in beeld brengen, die "geen, te weinig of verkeerde aandacht krijgen van de andere media". Voordat het eerste stadsjour naal in club- en buurthuizen, de bibliotheek, het filmhuis, het stadhuis of gewoon op straat te zien zal zijn, moet er echter nog heel wat gebeuren. De medewerk(st)ers van het Leidse Stadsjournaal zijn al meer dan een half jaar aan het oefenen om de video-tech niek onder de knie te krijgen. Maar geoefendheid is niet het enige. De financiering van het project is op dit moment de belangrijkste sta-in-de-weg voor het tweewekelijks ver schijnen van het journaal. Lia de Koning en Frits Bruins van het Leidse Stadsjournaal vertellen nog volledig in de slag te zijn voor allerhande subsidiepotten. De aanschaf fing van draagbare video-sets is hierbij een belangrijke slok-op. Tot nu toe werkt het Stadsjour naal met geleende apparatuur van het Sociologisch Insti tuut. Een verre van ideale si tuatie. Deze verouderde ap paratuur is lang niet altijd be schikbaar. Het Stadsjournaal heeft 40.000 gulden nodig om van de grond te komen. Ook op de gemeente wordt een be roep gedaan in de buidel te tasten. de sociale hulpverlening van de Onderwijswinkel in Lei- den-noord, dan heb je kans dat mensen het zien die nog nooit van de Onderwijswin kel gehoord hebben". Frits Bruins zegt het "prima te vin den als het journaal ook als voorfilm in de Leidse biosco pen zou worden gedraaid De instelling of buurthuis die het journaal een dag wil heb ben, krijgt het journaal in principe gratis. Het Stadsjournaal zal geen aan eenschakeling van gezags dragers en hoge omes wor den. "De mensen in probleemgebieden worden zelf aan het woord gelaten en in beeld gebracht". Zoals de bewoonster van de Varken markt, die al anderhalf jaar wil dat de Varkenmarkt ge deeltelijk autovrij wordt ge maakt. Of de bewoners van de Rijndijkstraat, die nog steeds zonder riolering zitten. Deze problemen zijn niet uniek in Leiden. De aangedragen op lossingen soms wel. Het Stadsjournaal heeft verder ook proefgedraaid op een manifestatie van jongeren- eenheid enkele maanden ge leden en op een avant-garde festival in het Leids Vrije tijdscentrum. De Stadsjour- naalmensen kiezen zelf on derwerpen maar komen ook "op verzoek" een Leidse probleemsituatie helder in beeld brengen. Op het moment vertoeft het Stadjournaal nog onder de wijde vleugels van het Leids Vrijetijdscentrum, maar het wil zo snel mogelijk op eigen benen staan. Behalve geld ("eventueel richten we een donateursvereniging "Vrien den van het Stadsjournaal" op) zijn er ook mederwerk(st) ers nodig om de huidige ploeg van negen mensen te verster ken. Adres van het Stads journaal is het Leids Vrije tijdscentrum aan de Broe- straat 66. Het Leids Stadsjournaal en actie op de Varkensmarkt: Wat een puinhoop' Na een half jaar gebedel om subsidie heeft het Koningin Julianafonds in elk geval 20.000 gulden beschikbaar gesteld. Nu de rest nog. Pakweg over enkele maanden kan het Stadsjournaal een feit zijn. "Zo'n journaal biedt unieke mogelijkheden", ver telt Lia de Koning. "Het jour naal rouleert in Leiden. In twee weken tijd kan het op zo'n tien plaatsen worden gc- draaid. Als we bijvoorbeeld een onderwerp hebben over De problemen zijn onder andere "veel te korte rusttijden bij ach tereenvolgens een late- en een vroege dienst en het grote tekort aan personeel. Daardoor ontstaat vooral tijdens de nachtdiensten een onverantwoordelijke situa tie". Volgens de belangenvereniging weten echter maar weinig men sen dat dat "behalve voor de be woners ook voor de verpleeg kundigen erg nadelige gevolgen heeft". Een paar jaar geleden kwam Ende geest met een soortgelijke actie van verpleegkundigen in het nieuws. Ook toen werd gepleit voor betere werkomstandighe den. Er zijn echter volgens de ac tiegroep weinig positieve veran deringen gekomen. "We verwachten ook niet dat de daarvoor verantwoordelijke per sonen er hard aan gaan werken. Door de sterk hiërarchische structuur bij het ziekenhuis en de slecht functionerende overlegor ganen is het voor de verpleging onmogelijk invloed uit te oefe- Het is volgens de initiatiefnemers van de actie "noodzakelijk dat de verpleging zich daarom gaat or ganiseren". De belangenvereni ging, die aan de Hooigracht 57 haar hoofdkwartier heeft, wil binnenkort meer bekend maken over de plannen en de doelstel lingen. "Eerst kijken we of we reacties krijgen op de pamfletten die we hebben verspreid". De directie van Endegeest weet niet wat het met het pamflet aan moet. "We weten niet wie er ach ter zit. Het zou best een misplaat ste 1-april mop kunnen zijn om dat de eerste pamfletten op 1 april op het terrein verschenen. Ik kan er echter niets over zeggen omdat ik niet weet wat precies de be doeling is van het pamflet. Ik wil graag weten wie deze actie hebben ondernomen zodat ik met hen kan praten. Maar als ik er in het ziekenhuis naar informeer weet niemand ergens van", aldus de directie. TWEEMAAL BRAND IN BOVENHUIS LEIDEN - In >^en bovenwoning aan het Noordeinde is zondag tot twee maal toe brand uitgebroken. In het pand (boven café De Gouden Leeuw) brak 's ochtends even voor zessen voor de eerste maal brand uit. De schade bleef be perkt tot de trap. 's Middags half één was het weer raak. Ditmaal werd vrij veel schade aan de ka mers veroorzaakt. De bewoner was tijdens de brand niet thuis.- De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De uitslag daarvan was gisteren nog niet bekend. LEIDEN - "Wij hebben geen zin om nog langer voor Florence Nightingale te spelen. We laten niet meer over ons lopen. We gaan nu eens voor onze za ken opkomen". Verpleeg kundigen van het psychia trisch ziekenhuis Ende geest "nemen" het niet meer en willen zich gaan organiseren. LEIDEN - Traditiegetrouw heb ben diverse kermisexploitanten tijdens de paasdagen Leiden aangedaan. Het Paaslunapark op het terrein bij de Groenoord hallen trok, wellicht mede dank zij het mooie weer, overdag veel belangstelling, 's Avonds, met name gister avond, bleef het stil in en om de kermisattracties. Inmiddels hebben de gevaarten weer plaatsgemaakt voor de koeien: de veemarkt was van morgen weer in volle gang. Eind vorige week versche nen er op het terrein van Endegeest pamfletten, waarin de oprichting van een Belangenvereniging Verpleegkundigen Ende geest wordt aangekon digd. In een toelichting zegt Mart Meeuwsen, die stage loopt bij de inrichting en als woordvoerder van de belangenvereniging op treedt, dat de gang van zaken in het psychiatrisch ziekenhuis "alles behalve ideaal is". Kraakactie snel beëindigd LEIDEN - Een kraakactie in een ééngezinswoning aan de Lammen- sehansweg is gistermiddag snel beëindigd. Vier Leidse jongeren trok ken het leegstaande pand in. De eigenaar waarschuwde de politie, die de jongeren even later zover wist te krijgen het pand vrijwillig te verlaten. w w Kinderfilms In de kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest wordt morgenmiddag een se rie tekenfilms met bekende stripfiguren vertoond. Na de pauze- met een bekertje ranja - is de komische hoofdfilm "Een heitje voor een kar weitje" uit de serie "De club van zesenhalf' te zien. De voorstelling begint om halj drie en de toegangsprijs is drie gulden. Themadag De educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 organiseert morgen in het museum een thema-dag die in het teken staat van Japan. De bezoekers onder de achttien jaar hebben gratis toegang. Rond het thema worden di verse activiteiten georgani seerd waaronder de verto ning van films. Paranormaal In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de serie le zingen over paranormale ver schijnselen voortgezet. De heerG.Zorab houdt een lezing over Daniel Douglas Home, het krachtigste medium aller tijden. De lezing begint om acht uur. Rijksweg 11 De PPR en de PSP in Leiden beleggen vanavond een bij eenkomst in het gebouw Ra penburg 100 over de Rijksweg ll.de geplande nieuwe auto weg tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. De bijeenkomst is bedoeld om de krachten te gen de aanleg van deze nieu we weg te bundelen en te stre ven naar plannen tot verbete ring van de bestaande ver bindingen Leiden - Alphen - Bodegraven. De bijeenkomst begint om acht uur. Rozekruisers In de maand april belegt het Ro zekruisers Genootschap twee openbare lezingen in Leiden. Vanavond begint de derde cyclus lezingen onder het the ma "Het mysterie van leven en dood".Op dinsdag 22 april is het onderwerp: "De komen de nieuwe mens". De lezingen worden gehouden in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn 52 en beginnen om acht uur. Modeshow In het dienstencentrum Tuin- stadwijk" aan de Heren straat 45 wordt morgenoch tend een modeshoio gehouden. Tussen 10 en 12 uur worden modellen geshowd door oude re dames, die geregeld het dienstcentrum bezoeken, 's Middags tussen twee en vijf uur kan de getoonde kleding worden gekocht. De toegangs kaarten kosten f 130. Paasvakantie activiteiten Dc Leidse buurt- en clubhuizen hebben voor morgen de vol gende activiteiten op het pro gramma staan: Buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat 25 or ganiseert een bustocht naar Duinrell in Wassenaar. Ver trek om 930 uur en de kosten bedragen zes gulden. Zelf brood en drinken meenemen. Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk' 33 houdt een spelochtend van tien tot twaalf uur. De toegangsprijs is één gulden. De Zevensprong uit Noord or ganiseert een spelochtend in de Leidse Hout. De bus ver trekt om tien uur vanaf de Kooilaan tegenover Simon. Kosten één gulden Middags wordt er vanaf half tivee ge zwommen in de Zijl. Kosten f130. Clubhuis Morschivijk trekt om half elf naar Duinrell. Kinde ren van 4 tot en met 12 kunnen mee voor acht gulden per per soon. In het buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49 worden van 10 tot 12 en van 2 tol 4 uur films gedraaid, 's Ochtends is het voor kinderen van 2 fot 6 jaar en 's middags voor kin deren van 7 tot 13 jaar. En treeprijs: één gulden. Film is er ook tn Klein Matilo aan de Zaanstraat 126. Het begint om fu>ee uur en de en treeprijs bedraagt daar twee gulden. Onder het motto "Wie vindt de meeste eieren'''' organiseert het clubhuis "De Vrolijke Ar- ke" een activiteit m het club huis aan de Pieterskerkchwr- steeg 15 van 14 tol 16 uur Kos ten: één gulden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3