e Achalay en zorgen samen voor kleurrijk festijn >1 4 JEEOSB De wc bij ons thuis is opgesierd met twee closetrolhouders om een idee van luxe te krijgen (tweede huis, tweede auto, tweede closetrolhouder, in dat genre), en drie scheurkalen ders om de tijd te doden. Dè scheurkalender, die al zeven ■iaar in een steeds minderend volume bij ons op de wc hangt, is natuurlijk de Bescheur van Koot en Bie. Een leven zonder hun bescheurkalender kan ik me niet eens meer voorstellen, evenmin als een leven zonder plastic draagtas of zonder de dagelijkse 3 km-file voor de Coentunnel. De andere twee scheurkalenders hebben dit jaar pas een plaatsje op ons toilet mogen pachten. De ene biedt een da gelijkse cartoon van Wibo,die daarvoor 366 keer geput heeft uit de voorraad die hij in vele jaren dagelijks op de voorpa gina van de Volkskrant bijeen heeft getekend. Als ik tekenen kon als hij, had ik geen behoef te meer te schrijven. Vergele ken met de Bescheurkalender heeft hij twee nadelen. Je bent er gauwer op uitgekeken, en als je het blaadje afscheurt, ontdek je elke keer weer tot je stomme verbazing, dat er niks op de achterkant staat. Ik kijk nog wel altijd even voor alle zekerheidmaar steeds weer is die achterkant blanco. On verantwoordelijk spilziek, vind ik dat. Een beetje ver warrend vond ik laatst ook, dat al enige dagen vóór de 6e april, waarop het werkelijk moest, al een cartoon uit vroe ger jaren stond met een grapje over het voorzetten van de klok. Moederdag, verjaardag van prinses, eerste lentedag, dat zijn dagen die je blijk baar beter van tevoren kunt inschatten dan de dag waar op de klok vooruitgezet moet worden. Drie vissen De andere nieuwe scheurkalen der heet de Spelletjeskalender en is samengesteld door Ma- rius van Leeuwen. Uitgever De Vrijbuiter BV. Elke dag op de voorkant een raadsel, een spelletje of een puzzeltje, en dan pas op de achterkant van de volgende dag de oplossing. Waarom dat is, begrijp ik ei genlijk niet goed. Het is vrij dag 15 augustus. Je leest op het betreffende blaadje: „Twee vaders en twee zoons gaan vissen. Ieder vangt een vis en toch waren er maar drie vissen gevangen. Hoe is dat mogelijk?" Als ik dit blaadje op de avond van de 15e afscheur, hoef ik het niet om te draaien om de oplossing te zoeken. Ik moet in tegendeel de hele scheurka lender omdraaien om op de achterkant van het blaadje van 16 augustus, dat nog niet afgescheurd mag worden, te kunnen lezen dat het opa, va der en zoon waren. Of is het de bedoeling dat ik een dag lang op de oplossing blijf zitten broeden, en al die tijd de vraag onthoud, of het blaadje met de vraag bewaar? Acht vrouwen ,Jiet enige wat uafen toe nodig heeft is een pen, wat klein geld, een doosje lucifers en al tijd uw gezonde verstand", staat in de voorrede. Dat maakt het wat problematisch deze kalender op de wc te hangen, tenzij je er nog een winkeltje naast hangt met de gevraagde attributen. Daar staat tegenover dat je er door gaans wel langer mee zoet bent. Toch houd ik het meeste van dit soort raadsels: ,JSr staan acht vrouwen onder één paraplu en toch wordt nie mand nat. Ra, ra, hoe kan dat?" Ik denk dan: grote paraplu of kleine vrouwtjes, of acht acrobates op eikaars schou ders onder een paraplu, maar een dag later blijkt dat het niet regende. Als ik vervolgens de vraag krijg voorgelegd: ,J1oe kan de helft van twaalf zeven zijn?", dan denk ik automatisch: Zesze ven" maar dan blijk je van het Romeinse cijfer XII alleen de bovenkant te moeten ne- Eén klok Of neem deze vraag, op 14 april: ,J£en man die in een huisje op het platteland woont, beschikt slechts over één klok, die op een ochtend als hij uit bed komt,stilstaat. De man kan er niet achter komen hoe laat het is, daar hij geen radio of tele foon bezit en ook niet van het uitzicht op een torenklok ge niet. 's Middags loopt hij tus sen de weiden door naar een café met een klok die altijd op tijd loopt, en als hij 's avonds weer langs dezelfde weg naar huis terugloopt en thuiskomt, zet hij zijn klok precies gelijk. Hoe wist hij toen hoe laat het was?". Antwoord: „Voordat hij de deur uitging, wond hij zijn klok op en wist dus hoe laat hij op zijn klok was vertrokken. In het café noteerde hij bij binnen komst en vertrek de tijd en kon hij dus weer thuisgekomen uitrekenen hoe lang hij er over gelopen had, door de tijd die hij in het café gezeten had af te trekken van de op zijn klok verstreken tijd en dit door twee te delen. Nu hoefde hij alleen nog de tijd van het te ruglopen op te tellen bij de tijd van vertrek uit het café en hij wist precies hoe laat het Wat heet precies? Waarom heeft hij zijn klok gewoon niet even meegenomen naar het café om hem daar gelijk te zetten? LEIDEN - Jonge mensen uit de Leidse regio hebben elkaar gevonden in de dansgroep Achalay en in het zigeunerorkest Csar das. Een gemeenschappe lijk optreden in de Leidse Schouwburg ter gelegen heid van het koperen ju bileum van Achalay bracht een geheel gevulde "bak" in beweging, hier en daar gepaard gaande met een kreet uit de zaal van bewondering of ter aan- moediging. Terecht, er is serieus gewerkt aan een verantwoord optreden van beide groepen, die zich ter plekke in Oost-Europese landen op de hoogte hebben gesteld van het karakter van volksdans en volksmuziek. Het is echter merkwaard ig dat men dit wel daar. maar blijkbaar toch Toneelgroep 'De Stoel' met 'Wachten op Godot' 'LEIDEN - De in Amsterdam geves- tigde toneelgroep "De Stoei", waarvan Michael de Leeuw, Pe ter Lintelo, Rob van der Meer, Michiel Neervoort en Hans van t Vonderen medewerkers zijn, geeft op vrijdagavond 18 en za terdagavond 19 april in het Leid se Micro-theater voorstellingen van Samuel Becketts "Wachten op Godot". In de opvatting van "De Stoel", welke groep toneel wil maken met zo weinig mogelijk midde len, over "Wachten op Godot" zijn elementen van haar vorige voorstelling ("Eindspel") te her kennen. De benadering is dezelf de: ook Wladimir en Estragon le ven in een verbeelde wereld, die zij voor zich zelf oproepen. In de volstrekte leegte van het land schap, bij een boom die er niet is, wordt het spel tot het uiterste op de relatie tussen de beide wach tenden geconcentreerd. Weggaan kunnen ze niet, omdat ze het niet willen. Zouden ze het wel doen, dan verbreken z:j voorgoed niet alleen het contact met elkaar, maar ook met de werkelijkheid. niet in eigen land heeft gedaan. Als men in het programma ver meldt: "Wanneer er in deze mo derne tijd in Nederland nog spon taan gevolksdanst zou worden, dan zouden de dansen er zó uit zien", is er iets mis met de voor lichting. Volkskunst is overgele verde kunst, zowel van dans en muziek, en in ons eigep land be staan veel groepen die zich daar mee bezig houden. Degenen die hen bezig zien of ho ren hebben alle reden enthou siast te zijn over hun spontaniteit. Bovendien zijn daaronder (juist) veel boerendansen, maar nooit wordt daarin de Nederlahdse boer voorgesteld als een soort slavendrijver die geen grapjes verdraagt van zijn mepsen. In een programma waarin men met zoveel nadruk volkskunst en volksaard wil belichten, kwam die uit eigen land er nogal be kaaid af. Los daarvan staat onze waardering voor de dans op zich zelf, vrolijk, grappig en kleurig, alleen hoorde déze niet thuis in dit programma van volkskunst. Voor de rest van het programma van Achalay onze bewondering voorde wijze van zingen (vooral!) en voor de groepsdansen, waarin we veel hebben teruggevonden uit hetgeen andere, Oosteuropese groepen hier reeds eerder hebben gebracht. Csardas is reeds enige keren op de culturele toer geweest en kwam met een schat aan gegevens terug uit eveneens Oosteuropese lan den. Het resultaat was een grote verandering in gebruik van in strumentarium, oorspronkelijke instrumenten dus, die, afkomstig uit die landen, voor deze volks muziek passend zijn. Ook de muziek is wat wetenschap pelijker aangepakt, zo nemen we aan. Maar de gedurfde en sponta ne aanpak van weleer, met alle lef die men destijds had in improvi satie, is er eigenlijk niet meer. In sommige gekke grollen herken den we hen zaterdagavond weer, maar Csardas 'vas niet helemaal in de goede vorm zoals we van dit orkest gewend zyn. Toch is Csar das niet uit onze regio weg te branden, omdat de leden van dit gezelschap met elkaar een unieke groep vormen, die we voor geen goud zouden willen missen. Alle waardering ook voor de in Ne derland wonende Roemeense zangeres, Florigica Doïnas die haar medewerking gaf in enige Roemeense volksliedjes, daarbij heel nadrukkelijk haar stempel drukkend op dit programma van volksmuziek. BEP RIJNDERS Toneelgroep Sater boos op minister Gardeniers AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse toneelgroep Sater moet behoorlijk worden gesub sidieerd of moet verdwijnen. Mi nister Gardeniers van CRM moet duidelijk zeggen, wat zij met het gezelschap wil. Dat is de strekking van een boze brief van Sater aan de minister. Eerst werd Sater op de minlijst geplaatst. Na de toneelstaking en interventie van het parlement kreeg het gezelschap ruim 13.000 gulden extra. Maar dat is niet meer dan een "vorstelijke fooi". Het gezelschap heeft namelijk blijvend een hogere subsidie no dig om door te kunnen blijven draaien, aldus de brief. Sater verwijt de minister adviezen om de groep blijvend meer geld te geven in de wind te slaan. Toe zeggingen van Gardeniers om hierover overleg te plegen met andere subsidiegevers, zijn Sater te vaag. Mevrouw Gardeniers moet dan ook nu duidelijk zeg gen of zij voor of tegen het voort bestaan van Sater kiest. "Ons ge duld met u is op", aldus de brief. Galerie de Poort - Herensteeg 11, voor- jaartentoonstclling, uit de nabloei van de Haagse School. Geopend donderdag t/m zondag van 13-17 uur. - Prentenkabinet. Kloksteeg 25, tentoon stelling "andere gezichten op Rome". Galerie Alfart - Rapenburg 62, Maria An- tonia Vidal de Carrascjuer, opening galerie en tentoonstelling: Spaanse volkskeramiek. Geopend: di. t/m za. 12-17 uur. pe vesKEEffpg KANropjuu-ie HOfUEM JÊOMPÊS5AN6 TE- QgvOET. PU A?£M ACAJOLP i/efeKX/vART" DE ^H£/*£AJ l/A*J tlE-T uei/EA) A/ewoUV Her ^RCOTCTE I/OOM OER. l/AAJ pe (AIETEVM CCHAf FREO BASSET Ë>pres-bestelling... Hy kan byna niet 2onder by jyn ontbijt! De avonturen van Jommeke FILIBERKE GAAT TROUWEN We vangen hem INDONESISCHE KIP Verdeel een braadkip ir saus. 1 teenpe knoflook (heil laten), een nootje gember. in dunne schijQes gesneden. 1 volle theelepel gember poeder. 1 a 2 theelepels gemalen laos, zout naar smaak, 2 theelepels een deksel op de lur sudderen. Agenda ling: Bazaar, Marktsteden in Noord- Afghanistan met diaklankbeeld en di verse films. Geopend ma t/m za. van 16-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Au berge de Kieviet - Stoeplaan 21, Was senaar, tentoonstelling jachttaferelen van Pieter D. Dik, geopend t/m 30 april. Museum voor Geologie en Mineralogie - Hooglandsekerkgracht, tentoonstelling "van natuursteen tot bouwsteen". Galerie "De Oude Rijn": (Stille Mare 4): Expositie Pierre Alechmsky, hm 10 mei. LAK galerie: Houtsneden van Motshile wa Nthodi, t/m 30 april. Leidse bioscopen LUXOR: "1941", da. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. en ma. 2.15,4.30,7.00 en 9.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "Grease", vr. en za. 11.45 uur CAMERA: "Ten", da. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Matinee: "Saturday nigth fever", vr., za., di. en wo. 2.30 uur, zo. 2.00 uur, ma. 2.30 en 4.30 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Outrageous", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "The Rose", da. 2.30,7.00en9.15 uur, zo. en ma. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "Spetters", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. en ma. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "And now for something com pletely different", da. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tekenfilmrevue", da. 2.30 uur, zo. en ma. ook 4.45 uur STUDIO: "One flew over the cuckoo's nest", da. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Abba", da. 2.30 uur, zo. en ma. ook 4.45 uur TRIANON: "Laafde dokter maar schui ven", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.45. 7.00 en 9.15 uur, al. REX: "Pornoroute naar de zon", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. en ma. 4.45 uur. 18 jr. Nachtvoorstelling: "Sexlekkerbekken". vr. en za. 11.30 uur, 18 jr. Alphense bioscopen ook 4.15 i Nachtvoorstelling: "De junglevechters in Birma", za. 12.15 uur. 16 jr. EURO2: Zelfde programma als in Euro 1 Nachtvoorstelling: "Strawdogs", za 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Spetters", da. 1.30,6.30 en 9.15 uur, zo. en ma. 1.15,4.00,7.30 en 9.15 uur. 16 jr. Nachtvoorstelling: "Paris porno", za. 12.15 uur, 18 jr. EURO 4: "One flew over the cuckoo's nest da. 6.30 en 9.15 uur, za. ook 12.15 Kindermatinee: "Bambi", da. 1.30 uur Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "De tien geboden", do. 7.30 uur. vr. en za. 4.00 en 7.30 uur. zo. en ma. 4.00 uur. wo. 7.30 uur. 12 jr. "Interiors vr. 11.45 uur, zo. en ma. 8 45 uur, di. 8.15 uur, 16 jr. Kinder matinee: "De schat van kasteel Candl.b toe", da. 2.00 uur Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuls: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19,00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sportmedisch Advies Centrum; blessu- respreekuur Elisabethziekenhuis, Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 C.C.U. (hartbewaking), dag. 14.15-14.45 en 19.00-19.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag tlm vrijdag ter day e 14.45-1. Bezoek aan ernstige patiënten: voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130; 13 30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.15 alleen voor echtgeno- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). c@udcrl/lieuuts 8 APRIL 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Weer heeft een waaghals, die beweerd2 het middel gevon den te hebben om een lucht ballon te besturen, zijne po gingen bijna met den dood moeten bekoopen. De heer Baumgarten te Leipzig had een ballon laten vervaardi gen, waaraan drie bakken hingen, elk voorzien van tien of twaalf wieken, die dooreen hefboom in beweging ge bracht werden. De uitvinder zette zich in den middelsten bak en twee helpers namen plaats in de andere. Nauwe lijks echter was de ballon op de hoogte der daken of hij be gon te slingeren en de twee helpers sprongen verschrikt op de daken der nabijgelegen huizen. Als tvn pijl uit den boog vloog nu de zooveel lich ter geworden ballon omhoog, om kort daarna uit duize lingwekkende hoogte weer te gaan dalenHet omhulsel was gescheurd en zoodra het gas voor een groot gedeelte was ontsnapt, hield het rijzen op en begon de val, welke al sneller en sneller werd. Door een wonder is de luchtreiziger van dien ontzettenden val met den schrik vrijgekomen. Niet temin denkt hij zijne proef binnenkort te herhalen Vijftig jaar geleden: - Te Saarbrucken heeft de poli tie een twaalfjarig meisje in hechtenis genomen, dat een kind had vermoord en vier andere kinderen uit de ou derlijke woning had gelokt en zwaar mishandeld. Het meis je, dat bekend heeft, is voor loop ig opgesloten in een ver- beterinysgesticht. Met deze arrestatie is een aantal mis daden opgehelderd, die in de laatste weken te Saarbrucken veel opschudding hadden veroorzaakt. Het vermoorde meisje was J¥s JMT Otld n was, na zwaar te zijn mishan deld, aan verstikking overle den. Na de vondst van het lijkje op een weide nabij het kerkhof (op 31 Maart), ver dwenen vier kleine kinderen spoorloos uit de ouderlijke wooing, e< n hmwwi waN door een arbeider in den om trek der stad teruggeve nden. Kennelijk had iemand ge poogd het kind te wurgen. De drie andere kinderen keerden zelf naar huis terug. Ook zij hadden wonden aan hals en gelaat. Dank zij de verklarin gen van deze kinderen kon de jeugdige moordenares wor den ontdekt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27