Kabinet zwalkt in loonpolitiek Prof. Reynaarts: vakbeweging juist gematigd Mogelijke hervatting cao-overleg Philips Varkensvlees mag Italië nog niet in Koeweit kort Shell in nieuw oliecontract DIttSDAG 8 APRIL 1980 TILBURG - "Albeda heeft gekozen voor de macht en het gebruik van dwang middelen. De kampioen van de overleg-economie heeft de zwaarste crisis in de arbeidsverhoudingen van na de Tweede We reldoorlog gecreëerd Te gen zijn zin weliswaar, maar dat is de feitelijke uitkomst van de loon maatregel". DODEN - De afgelopen dagen zijn in El Salvador 64 mensen gedood, zo is gisteren uit San Salvador vernomen. Volgens officiële in formatie hebben zich op min stens 11 plaatsen op het platte land gewelddadigheden voorge daan. Bootvluchtelingen - De Nedlloyd Adelaide heeft nabij Singapore '21 bootvluchtelingen opgepikt. Het Nederlandse schip zal de vluchtelingen in Singapore land zetten. Indien zij dit we: kunnen zij naar Nederland komen, zo heeft een woordvoer ster van het ministerie van bui- tenlandse zaken in Den Haag be- 2 kend gemaakt. Miljoenenorder voor DAF-trucks - S- EINDHOVEN - DAF-trucks BV in Eindhoven heeft uit Soedan twee opdrachten ontvangen, waarmee Veen bedrag is gemoeid van 7,5 .1 miljoen gulden. De order omvat onder meer de le- ®:vering van twaalf 15.000 liter- tankwagens, een grote kraanwa- gen, een mobiele werkplaats en 1 irschil- WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur c Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg regenbui 9 3 1 half bew. 10 2 licht bew. 8 1 regenbui 10 1 licht bew. 8 0 waar bew. 8 3 half bew. 9 2 waar bew. 9 3 half bew. 8 4 jwaar bew. 11 1 half bew. 10 3 onbewolkt - 9 licht bew. 15 4 half bew. 12 3 mist 15 3 zwaar bew. 8 2 licht bew. 14 4 zwaar bew. 9 3 geheel bew, 9 -0 zwaar bew. 10 2 zwaar bew. 8 -2 zwaar bew. 8 2 onbewolkt 20 11 zwaar bew. 15 0 zwaar bew. 15 4 onbewolkt onbewolkt 18 0 zwaar bew. 18 14 sneeuw 5 2 licht bew. 15 7 Split Stockholm Wenen Gasa Blanca Istanbul Bas Palmas fel-aviv Prof. dr. W.H.J. Reynaerts, hoogle raar in de organisatie van arbeid en bedrijfsleven aan de Katholie ke Hogeschool in Tilburg, denkt dat minister Albeda met zijn loonmaatregel ieder gesprek met de vakbeweging voorgoed on mogelijk heeft gemaakt. De hoop op een centraal akkoord voor 1981 is volgens hem een "volsla gen illusie geworden. Reynaerts ziet de loonmaatregel als een cuiminatie van een hele reeks oplopende spanningen. Span ningen tussen organisaties van werkgevers en werknemers en spanningen tussen kabinet en vakbeweging, vooral de FNV. Die spanningen hadden anders moeten worden overbrugd. "Maar", zegt Reynaerts, "Albeda hanteert zijn macht en maakt lie ver - zij het wellicht met tegenzin - gebruik van dwangmiddelen". Onbegrijpelijk vindt de Tilburgse hoogleraar. Zeker met een zo ge matigde vakbeweging als de Ne derlandse, die hij uit het verleden heel goed kent, want hij was jaren economisch deskundige van het NKV. "Gematigd, ja zeker, want de vakbeweging propageert al ja ren de nullijn. Maar de politici geloofden er niet in. Ook Den Uyl niet. Iedereen zei: een nullijn, dat is te weinig; we geven je meer". In het algemeen is volgens Rey naerts het economisch inzicht van de vakbeweging "buitenge woon scherp en* duidelijk". Het kabinet is zelf toch als eerste ge komen met het verhaal van handhaving van de koopkracht tot twee maal modaal (Bestek '81). Toen werd dat tot modaal en opeens kwam er een belasting verlaging. In de positie, waarin het kabinet hem manoeuvreerde, kon Kok alleen maar handelen, zoals hij heeft gedaan. De huidige opstelling van de FNV gaat, meent Reynaerts, dan ook gepaard met een zekere "schizof renie". "Ze ziet wel in dat het economisch perspectief dwingt tot het inhouden van de pas, maar tegelijkertijd ervaart men hoe moeilijk dat is". Op die moeilijke positie had Albeda anders kun nen inspelen. Reynaerts: „Na het mislukken van het bijna-akkoord van eind vorig jaar had Albeda gewoon de oude loonwet moeten toepassen en de lonen een half jaar moeten be vriezen. Het is onbegrijpelijk dat hij niet volgens het oude model heeft gewerkt. Natuurlijk hadden de partijen dan ook geprutteld, maar hij had niet iedereen zo voor z'n kop gestoten als nu". Die weg had volgens Reynaerts heel wat minder frustraties op geleverd. Maar Albeda is zijns in ziens met Van Agt aan het roer blijven zwalken om tot overeen stemming te komen, terwijl ie dereen wist dat het niet zou luk ken. "Met als resultaat dat de po larisatie tot een ongekend hoog tepunt is opgestuwd", aldus Reynaerts. Stringenter half bew. half bew. Voorzover hij kan beoordelen, is de inhoud van de uiteindelijke loonmaatregel stringenter dan wat daarvoor door de Kamer is besproken en aanvaard. Hij vraagt zich af of nu ook aan de eis wordt voldaan dat het parlement nog tien dagen de tijd heeft om te kijken of zij met de maatregel ak koord gaat. Reynaerts: "Kijk, ik ben geen jurist. Maar ik denk dat, als de Kamer dit eerder had ge zien, zij de minister tot aanpas-, singen had gedwongen". De loonmaatregel schept zijns in ziens door de bepaling dat perio dieken voor werknemers bene den de 23 jaar wel en voor oude ren maar voor de helft mogen worden uitbetaald "een enorm onoverzichtelijke situatie". Overleg met de sociale partners om orde in de chaos te scheppen, kan de minister zijns inziens echt wel vergeten. Zelf is hij voorzitter van de com missie van de Sociaal-Economi sche Raad die de minister moet adviseren over de raamwet op de inkomensvorming. Dat advies moet half 1980 gereed zijn. "Ik heb er geen fiducie in dat wij die datum halen", zegt Reynaerts. "De FNV zal zeker niet meewer ken aan de totstandkoming van dat advies". Dijt is een deel van het dilemma van de vakbeweging. Zij wil niet pra ten en dat geeft Albeda de moge lijkheid om straks te zeggen: ze willen niet, dus ik moet de loon maatregel wel verlengen voor 1981. Reynaerts: "Datzelfde risi co loopt de vakbeweging, als zij de loonmaatregel niet serieus neemt en probeert er zoveel mo gelijk onderuit te komen PIETER GRAF r Prof. Reynaarts: akkoord voor 1980 nu al onmogelijk Export YS naar Sowjet-Unie tweederde minder WASHINGTON (Reuter) - De Ver enigde Staten voeren dit jaar waarschijnlijk tweederde naar de Sowjet-Unie minder uit dan voor het handelsembargo dat presi dent Carter enige tijd geleden heeft afgekondigd. Het Ameri kaanse ministerie van handel heeft dit meegedeeld. De waarde van de export werd aan vankelijk geraamd op 4,8 miljard dollar. Nu gaat het ministerie er- vpn uit dat het niet meer zal wor den dan 1,5 miljard dollar. De ex port van agrarische goederen be reikt vermoedelijk een waarde van 1,1 miljard dollar tegen de ge schatte waarde van 3,9 miljard dollar van voor het embargo. Het verbod op de Amerikaanse ex port van fosfaten naar de Sowjet- Unie zorgt voor een verminde ring van deze uitvoer van 400 miljoen tot vijftig miljoen dollar. De boycot door de VS van de Olympische Spelen in Moskou houdt een export van in totaal twintig miljoen dollar tegen, evenveel als de Amerikaanse ra dio- en televisiemaatschappijen al aan rechten hebben betaald. Geslachtsziekten - Het aantal ge slachtsziekten dat vorig jaar is aangemeld bij het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne, is ongeveer 14.5 procent hoger dan in 1978. Dit blijkt uit cijfers in het blad van de Neder landse stichting tot bestrijding der geslachtsziekten. Vorig jaar werden er 13.243 geval len van geslachtsziekten gemeld. In 1978 waren dat er 11.586. Hoe wel er een wettelijke aangifte plicht bestaat, worden niet alle gevallen gemeld. Het werkelijke aantal ligt dus hoger, aldus het blad. EINDHOVEN - Het CAO- overleg bij Philips wordt vermoedelijk op tien april hervat. Dit overleg werd eind maart op vérzoek van Philips - met ruim 80.000 werkne mers de grootste particuliere werkgever in ons land - voor onbepaalde tijd uitgesteld, „om de loonmaatregel te kunnen analyseren en bestu deren". Het CAO-overleg begon op elf maart. Bij die gelegenheid deed Philips een aantal voor stellen die bij de vakbonden bijzonder slecht zijn gevallen. Zo kondigde de onderneming aan van plan te zijn de ko mende jaren boven-wettelij- ke aanvullingen op sociale uitkeringen te willen gaan beperken tot tachtig procent van het laatst genoten inko men. Philips heeft die uitke ringen de laatste jaren steeds aangevuld tot honderd pro cent. Verder moet de prijscompensa tie volgens Philips geschoond worden. Dit jaar al zou de prijsstijging van energie er uit gehaald moeten worden. Ook liet Philips weten dat er een ander pensioenbeleid moet komen, dat zeker niet geba- seerd.zal zijn op pensionering met zestig jaar. Minder moeite hadden de vak organisaties met de voorstel len van Philips om ruimte te maken voor een betere beta ling van vuil en zwaar werk. De bonden hebben Philips ge vraagd de hetgeen voorstel len in te trekken en een notitie te maken met nieuwe voor stellen. Na afloop van het overleg op elf maart hebben de gezamenlijke bonden Phi lips laten weten dat zij niet verder zullen onderhandelen als die notitie er niet komt. Afgelopen vrijdag had Philips de bonden nog niets toege stuurd. „Naar aanleiding van hetheen er op elf maart is ge beurd, zal Philips met een reactie komen. Ik kan nu ech ter niet zeggen wat daarin zal staan", aldus een woordvoer der van Philips. Nederlandse exporteurs lijden miljoenenschade DEN HAAG - Nederlandse exporteurs kunnen door een fout van het ministerie van buitenlandse zaken in Italië nog steeds geen varkensvlees kwijt. Dat komt daardat de tekst van een overeenkomst die vorige week tussen beide landen tot stand kwam is zoekgeraakt en zodoende niet door Italië ondertekend kan worden. k In New York is het personeel van de ondergrondsede stadbussen en de treinen vandaag de zevende stakingsdag ingegaan. Burge meester Edward Koch sprak van een onmogelijke situatienu ruim vijf miljoen mensen een alterna tief vervoermiddel moeten zoe ken. Hier een beeld van de drukte op Brooklyn Bridge, een van de verbindingen tussen de buiten wijken en het zakencentnim Manhattan. De export kwam eind vorige maand stil te liggen toen Italiaan se keurmeesters in sommige par tijen de gevaarlijke Salmonelle- bacterie aantroffen. Volgens de Nederlandse expor teurs stellen de Italianen dermate hoge kwaliteitseisen aan het vlees, dat er altijd wel iets nade ligs te vinden is. In de vorige week gesloten overeenkomst is vastgelegd dat een wat soepeler norm zou worden gehanteerd. Doordat de tekst van de overeen komst onderweg naar Rome is zoekgeraakt, hebben de expor teurs dagelijks een schadepost van drie miljoen gulden. Ook het geschil tussen Engeland en Frankrijk over de handel in scha pevlees is nog immer niet opge lost. De Britse minister van land bouw, Walker, haalde het afgelo pen weekeinde in een vraagge sprek met de Sunday Times fel uit naar Frankrijk, dat weigert het Britse vlees te importeren en daarmee de Britten een gevoelige klap heeft toegebracht. Frankrijk houdt de grenzen al sinds vorig jaar oktober voor Brits vlees gesloten en negeert daar mee een recente uitspraak van het Europese Gerechtshof dat de export niet belemmerd mag wor den. Walker is woedend over het voor nemen van Frankrijk om ten kos te van de EG-partners, de groot ste landbouwproducent van Eu ropa te worden. Hij kondigde een pakket van maatregelen aan dat binnen enkele weken van kracht moet worden en dat het Britse boerenbedrijf de steun moet ge ven om aan de Franse c tie het hoofd te bieden. LEIDEN - Veemarktberichten Aanvoer totaal 5240; slachtrunderen 758; gebruiksvee 256; Graskalveren 80; nuch tere kalveren 2875; veulens/ponys 19; varkens 650; biggen 43; schapen of lam- Sl.ii B.00; KOEWEIT (Reuter) - De regering van Koeweit heeft nieuwe contracten voor olieleveranties afgesloten met twee belangrijke Westerse oliemaat schappijen, zo is in Koeweit bekendgemaakt. Het ministerie van oliezaken weigerde bijzonderheden mee te delen over de overeenkomst die is bereikt met de groep Royal Dutch Shell en Gulf Oil Corporation. Volgens oliedeskundigen krijgen de maatschappijen aanzienlijk minder ruwe olie dan volgens het vorige contract dat in maart afliep. British Petroleum sloot al eerder een nieuw contract met de regering van Koeweit. De maatschappij krijgt 75.000 vaten ruwe olie per dag tegen officiële regeringsprijzen en nog een 75.000 vaten per dag tegen een hogere prijs. De totale produktie van ruwe olie in Koeweit nam per 1 april met 25 procent af tot 1,5 miljoen vaten per dag. 2e kw. 6,90 t kw. 7,30 tot 8,00; vaarzen 2e kw. 6.15 tot 6,65; koeien le kw. 6,85 tot 8.00; koeien 2e kw. 6,05 tot 6,65; koeien 3e kw. 5,70 tot 5,90; worstkoeien 5,00 tot 6,00; extra kw. dikbillen 9,00 tot 14,00. Nuchtere slachl- kalveren 1,20 tot 2,00. Gebruiksvee: melk- en kallkoeien 1650 tot 2900; vare- koeien 1100 tot 2100; pinken 1000 tot 1750; graskalveren 500 tot 1200; nuchtere kalveren rood 350 tol 450; zwart 200 tot 350; biggen 100 tot 105; schapen 190 tot 235; lammeren 180 tot 235; veulens/po- nvs 200 tot 700; geiten 20 tot 100; lamme ren le kW. 250 tot 350. Toelichtingen: (aanvoer, handel, prijzen) slachtrunderen redelijk, goed. iets ho ger, stieren stabiel; kalf- en melkkoeien matig, rustig, stabiel; varekoeien matig, rustig, stabiel; vaarzen en pinken matig, en redelijk. istig. uchtei lijk, redelijk, iets hoger; pi redelijk, rustig, stabiel; varkens redelijk rustig, stabiel; lopers en biggen matig, rustig, stabiel; schapen en lammeren re delijk, goed. stabiel, geiten redelijk, rus- $INSDAG 8 APRIL 1980 189,40 208,00 121,50 152,80 75,50 195,80 187,80 BINNENLANDSE AANDELEN ADM Behe< AMAS Amfas 100,00 59.70 169,00 Deli Mij. Desseaui Dikkers Duiker App. Fokker Ford Auto 128,00 9.20 20,50 273,00 330,00 55,80 70,00 Landre Gl. BELEGGINGS INSTITUTEN TokyoP Viking 84,50 172!00 Vance, Sand. 13,50 GOLD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM - De opgaande lijn die zich vorige weck op het Dam rak aftekende, is bij het begin van de nieuwe beursweek duidelijk afgebroken. Bij hervatting van de handel waren de meeste fondsen lager, waarbij zelfs hier en daar forse verliezen optraden. Zo noteerde Koninklijke Olie rond 11.00 uur 150,10, hetgeen ten opzichte van donderdagmiddag een daling inhield van 3,40, waarna het fonds verder terug zakte tot 149,50 tegen het mid daguur. Hiermee werd Wall Street gevolgd, dat zwaar onder druk stond onder invloed van de ontwikkelingen in Iran. In vergelijking daarmee viel het bij de andere internationals nogal mee, zoals bij KLM die f 1,70 goedkoper werd op 61,30. Moeilijk hadden het ook de grote hypotheekbanken. In enkele uren tijd viel Westland-Utrecht Hypotheekbank 6 terug tot 251 en Friesch-Groningsche Hypotheekbank 4,40 tot 65,30. Heineken moest spoedig 2 prijsgeven op 72 en Pak hoed 3,30 op 40.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25